Budapesti Hírlap, 1933. november (53. évfolyam, 249–272. szám)

1933-11-14 / 258. szám

12 •­­­(A Jászepremontrei Iskolát Barátainak Szövetsége) vasárnap tartott közgyűlésén el­nökké Kállati Tibor ny. minisztert választották meg, aki Kassán volt a rendi gimnázium diákja. A jászói prépost Takács Menyhért dr. kiváló érdemeit ötvenéves tanári jubileuma al­kalmából a közgyűlésen Grosschmidt Géza miskolci kir. közjegyző méltatta. —­ beszédé­ben, a cseh uralom alá jutott magyarság kul­túrájának elnyomatásáról is képet adva. — (ÚJABB LIFTPÖRÖK A RENDŐR­­BÍRÓSÁG ELŐTT.) Az V. kerületi rendőr­­kapitányság, mint rendőri büntetőbíróság, hétfőn ismét két lift­panaszt tárgyalt. A Wesselényi­ utca 71. számú ház néhány lakója elpanaszolta, hogy Király István házmester 10—20 filléres liftpénzt követel tőlük. A tár­gyaláson a házmester azzal védekezett, hogy Hoffenreich Ferenc dr. háztulajdonostól ka­pott erre utasítást. A rendőrbíró elrendelte a háztulajdonos kihallgatását és elnapolta a tárgyalást. A másik liftügyben a Visegrádi­­utca 60. számú ház két lakója, Kertész János dr. tisztviselő és Kertész Ödön István bel­ügyminiszteri tisztviselő tett panaszt Götz Árpád házmester és Kovács Gyula házgond­­nok-gyáros ellen. A házgondnok azzal véde­kezett, hogy Kertészék lakását húsz eszten­dővel ezelőtt az édesapjuk bérelte ki, akkor szerződést kötöttek a liftpénzre vonatkozóan, a mostani rendelet pedig kimondja, hogy ab­ban az esetben, ha régebbi szerződés van, a listpénz fizetése kötelező. A rendőrbíró eb­ben az ügyben felmentő ítéletet hozott. A na­pokban újabb Hit-panaszokat tárgyalnak a kapitányságon. — (A túlsok evésnél,­ vagy túlzott ivésni.!, sigmándi“- gyógyvízből már fél pohár hasznán !*— (A Csurgói Református Csokonai Vitéz Mihály Reálgimnázium Diákszövetsége no­vember 14-én este 8 órakor tartja havi össze­jövetelét. A műsor keretében Geguss Dániel hy. főkapitányhelyettes tart előadást.­­ (Kétszázhét balmazújvárosi tüntető trónpere.) Debrecenből jelentik: Múlt év áp­rilis 7-én Balmazújvároson a szociáldemokrata­­párt emlékiratot akart átnyújtani a községi elöljáróságnak. A községháza előtt hatalmas tö­meg gyülekezett össze és a rend fenntartására kirendelt csendőrséget is megtámadta. Ennek során Pap György kiskereskedő bottal tám­adt a csendőrökre, mire az egyik csendőr agyonlőtte. A tüntet­s résztvevői ellen a debreceni gyész­­ség vádiratot adott ki. Kétszázkét balmazújvá­rosi ember elle­n indult eljárás. A fővádlott Schilling Fülöp napszámos, aki a tömeget ellen­állásra izgatta és Hurráhl-kiáltásokkal buzdí­totta, hogy a csendőröket húzzák le a lóról. A kétszázhét vádlott ügyében kezdte tárgyalni a­­debreceni törvényszék Balmazújvároson. A tár­gyalásra való tekintettel a karhatalmat is meg­erősítették Balmazújvároson, bár eddig semmi­féle rendzavarás nem fordult elő. Az első nap csak a vádlottak személyi adatait vették fel. A tárgyalás előreláthatólag négy-öt napig tart. _ (Az időjárásra) való tekintet nélkül egész éven át ügyeljen emésztésére. A művelt közönség kedvelt hashajtója: Ar­in. . I­ír——— n­ ■■ i A budapesti rádió Kedd, november 14. 6.45: Torna. Utána: Odeon—Parlophon grammofonle­mezek. ,, _ , y , „ 9.45: Hírek. '10.00: 1. Széchenyi: „Stádium*‘-járól. 2. A Ma­gyar Ifjúsági Vöröskerszt-mozgalom lé­nyege. (Felolvasás). Közben: Odeon—Parlophon grammofonle­­mezek. 21 órától 12 óráig: „Takarékossági kongresszus". Helyszíni közvetítés a m. kir. Postatakarék­­pénztárból. 116.00: Déli harangszó az Egyetemi templomból, idő­járás jelentés. 16.05: Kristály grammofonlemezek. 1| Közben kb.: I.­ 16.0O: Hírek. 1.15: Pontos időjelzés, időjárás- és vízállásjelen­tés. 1.50: Bachmann-szalonzenekar. 1.45: Hírek, élelmiszerárak, piaci árak, árfolyam -■ hírek. '3.00: Testnevelési tanfolyam testnevelők részére. Horváth Lajos: Bemutató tanítás. V.00: Pista bácsi mesél.­­4.45: Pontos időjelzés, időjárásjelentés, hírek. 5.00: Eördögh János fuvolázik, zongorán kíséri­­ Polgár Tibor. 5.30: „Vera". Vadász Tibor novellája. 6.00: Állástalan Zenészek Szimfonikus Zenekara. Vezényel Melles Béla.­­6.50: „Ahonnan „Az ember tragédiája"'* elin­dult". Kozocsa Sándor dr. előadása. 1.65: A m. kir. Operaház előadásának ismertetése. 7.10: A m. kir. Operaház előadásának közvetí­tése. „A Rajna kincse". „A Niebelung gyű­rűje" zenedráma-trilógia előjátéka, négy képben. Szövegét és zenéjét írta Wagner Richárd. Fordította Lányi Viktor. Vezényli Failoni Sergio. Rendezte Márkus László. Az előadás után: Hírek, időjárás jelentés. Majd: Bura Sándor és cigányzenekara a Metropol-szállóból. A­ BUDAPEST III Si óra 35 perctől: Azonos a Budapest I. műsorával. TELEFON HÍRMONDÓ! A­ műsor egész nap azonos a Budapest I. műsorá­­­­val. d *■ A Ferencváros 4:0 (1:0) arányban győzött Kispesten A Kispest csak az első félidőben volt komoly ellenfél — A Phöbus a negyedik helyen, a Hungária már hatodik — Az Újpest csak egy góllal verte a Nemzetit Éppen most, amikor a­ bajnoki küzdelem egyre érdekesebbé válik, s ezáltal javulhatna az egyesületek gazdasági helyzete, az időjárás mindjobban érezteti hatalmát. Vasárnap is sú­lyos károkat okozott az eső. Az egész program­­mot veszedelmeztette, de szerencsére a déli órákban annyira javult a helyzet, hogy a mér­kőzéseket megtarthatták. A pálya azonban min­denütt igen rossz állapotban volt s a játékosok­nak nemcsak egymással, de a talajviszonyokkal is nehéz küzdelmet kellett vívni. A kispesti derby, amely szép időben hatalmas közönséget verbuvált volna Kispestre a Sárkány­ utcai pá­lyára, valósággal sártengerben folyt le s a né­zők száma alig érte el az ötezret. A játék szép­ségei a sáros, vízzel borított talajon nem ala­kulhattak ki, ellenben a klasszis annál jobban érvényesülhetett. A Ferencváros nagyobb klasz­­szisa, elsősorban a nagyobb állóképességben ju­tott kifejezésre. A kispesti csapat csak az első félidőben állotta az iramot, ekkor meg is mu­tatkoztak a csapat jó kvalitásai, némi szeren­csével a vezetést is megszerezhette volna, de a második félidőben megindult a ferencvárosi henger és elvégezte a maga dolgát. 4:0 (1:0) arányban győzött­ a Ferencváros s ez a győ­zelmi arány, ha nem is egészen, de nagyrészt megfelel a két csapat közötti erőkü­lönbözetnek. A zöld-fehérek győzelmében legnagyobb része volt a Móré vezetése alatt pompásan dolgozó fedezetsornak. Hunyadi-Hungler reaktiválása jó megoldásnak bizonyult, s Korányi helyette­sítésének a kérdését alkalmasint le is vette a napirendről. A csatársorban Toldi nagy munka­bírásával hasznosította magát, Sárosi pedig ki­vételes játékintelligenciájával járult hozzá a nagy siker megszerzéséhez. Kispest, mint emlí­tettük, csak az első félidőben volt aktív. A csa­társornak azonban ekkor nem sikerült néhány jó helyzet megoldása, majd­ a második félidőben a második ferencvárosi gól­ egészen visszavetette a csapatot. A kispesti védelemben Rozgonyi valóban elsőrangú játékosnak bizonyult. A Kispest a második helyről a harmadik helyre esett vissza, remélhető azonban, hogy a nagy ellenféltől szenvedett vereség nem szegi kedv­ét a csapatnak a további küzdelmekben. A Kispest helyét a bajnok sorrendben az Új­pest foglalta el, miután a Nemzetivel vívott mérkőzésében 2:1 (1:0) arányú győzelemmel két pontot szerzett. A lila-fehéreknek ezúttal se volt könnyű dolguk a Milenáris-pályán a Nem­zeti formajavulásban lévő csapatával szemben. Mindvégig nyílt volt a­ meccs, olyannyira, hogy Nemzeti szerencsésebb körülmények között győz­hetett volna. A Hungária a Ferencvároson aratott győzel­mével úgy látszik, megindult a fölfelé vezető úton. 4:1 (3:0) arányban győzte le vasárnap a Budai 11 csapatát s a két ponttal a tizedik helyről egyszeriben a hatodik helyre ugrott föl. A kék-fehérek jól játszottak, de csak az első félidőben, a másodikban ellenben sokat veszítet­tek lendületükből. Opata nagyszerűen bevált a jobbszélen, javuló formát mutatott Kalmár és Túrái s ha formaemelkedésük folytatódik, egészen bizonyos, hogy a Hungária ismét visz­­szakerül az első vonalba. A budai­ csapat az első félidőben rendszertelenül játszott, nem tu­dott alkalmazkodni a nehéz talajhoz s csak a második félidőben volt megközelítően egyen­rangú ellenfele a­ Hungáriának. A Phöbus ismét jól játszott és megérdemelt 2:1 (1:0) győzelmet aratott a 117. kerületiek fölött. A mérkőzés heves és izgalmakban bő­velkedő küzdelem volt. A döntő gól Bíró csúnya faultja miatt megítélt tizenegyesből esett. A második ligában vezető Soroksár csak ne­héz harc árán győzte le Budatétény csapatát. Meglepetés a Vác FC győzelme a Váci Remény fölött. Az amatőr bajnokság három mérkőzése elmaradt. Váratlan eredmény az UTE pontvesz­­tesége a BSE-vel­ szemben, a MÁV veresége Wekerle-telepen és a BEAC 7 :1-es győzelme a Testvériség ellen. A külföldön három derbymérkőzés jutott dön­­tésre vasárnap. Prágában a Konrád által tre­nírozott Slávia 2:1-re verte a Spartát, amely­nek Szedlacsek a trénere. Bécsben az Austria az Admirát győzte le ugyancsak 2:1 arányban, míg Milánóban az Ambrosiana 3:2-es győzelmet aratott a Juventus fölött. A vasárnapi mérkő­zések eredménye: Professzionalista bajnokság, T. liga: Ferenc­város—Kispest 4:0 (1:0). Góllövők: Táncos, Sá­rosi, Toldi, Takács. — Újpest—Nemzeti 2:1 (1:0). Az Újpest góljait Tamássy és Pusztai, a Nemzeti gólját Balogh szerezte. — Hungária— Budai 11 4:1 (3:0). Turai (2), Kalmár és­­Cseh II. Tévén jutott góljaihoz a Hungária, míg a bu­daiak egyetlen gólját Hegyes fejelte. — Phöbus —Hi.­ker. FC 2:1 (1:0). Sztrigán góljával veze­tett a Phöbus, Fenyvesi egyenlített, de Szófián tizenegyesből is megszerezte Csapatának a győzel­met jelentő gólt. II. liga: Soroksár—Budatétény 3:2­­(0:1)­. — Etc. FC—Millenáris 4:1 (4:1). — Vác FC—Váci Remény 2:1 (0:0). — Szentlőrinci NFC—Csepel 4:1 (1:1). — Bak TK—Droguisták 5:1 (2:1). — Budafok—Vasas 3:3 (0:0). — Szürketaxi—Nagy­tétény 6:0 (1:0). Amatőr I. osztályú bajnokság. Pártos cso­port: WSC—Máv 2:0 2:0). — Fér. Vasutas—33 FC 1:1 (1:0). — Elektromos—Cs. Move 4:0 (2:0). — EMTK—BMTE 1:1 (1:0). — Az MTK —FTG és a Törekvés—Kelenföld mérkőzése a pá­lya használhatatlansága miatt elmaradt. — Bíró csoport: BSE—UTE 1:1 (1:0). — BEAC— Testvériség 7:1 (3:0). — Beszkárt—Turul TE 6:2 (3:0). — URAK—III. ker. TVE 2:0 (0:0). — TLK—VI. ker. BC 3:1 (1:0). — A HAC— Postás mérkőzése elmaradt. Túraeredmények: Rouen­ Attila—FC Rouen 3:0 (1:0). Szombaton az Attila Boulogne Sur Mer-ben 4:3 (2:1), arányban győzött. — Arras, Arrasi kombinált­—Szeged FC 2:1 (1:0). Szomba­ton Ján a Szeged FC Audidben 8:1 (4:0) arányú győzelmet aratott. Külföldi eredmények. Bécs: Austria—Admira 2:1 (2:1). — Rapid—Florridsdorf 4:1 (1:0).­­— WSC-­Douau 4:1 (3:0). — FC Wien—Wacker 3:0 (2:0). — Hakoah—Libertás 1:1 (0:0). — Prága: Slávia—Sparta 2:7 (0:0). — Naehod— Viktória Pilsen 3:0 (2:0). — Olchie Karim­—Bo­­hemians 2:2 (1:1). — Viktória Zsizskov—Zside­­nk­a ,Brünn 2:2 (1:2). — SK Kladro—Teplitzer FK 5:1 (3:0). — Párizs: Vienna (Bécs)—Bocing Club 4:2 (4:2). — All Pacific (Délamerika)—­ Club Francais 2:2 (1:0). — Milánó: Ambrosiana —Juventus 3:2. Az olasz bajnokságban vezető Ambrosina a Juventusban legveszélyesebb rivá­lisát győzte le. A m­lánói csapat sikereit magyar trénerének, Weisz Árpádnak köszönheti. * Sípos Annus legyőzte Mednyánszky Má­riát Budapest asztali tennisz­bajnokságában. A Duna Sport Club rendezésében vasárnap fe­jezték be Budapest asztali tenniszba­jnoksá­­gait. A női egyes döntőjében Sipos Annus (BSE) és K. Medny­ánszky Mária (MTK) találkozott és a két rivális ötszettes küzdelmé­ben Sipos Annus győzött. A harmadik helyre Tiszai (REAC) került. A férfi egyes bajnok­ságot Dávid (BSE) nyerte Házi (DSC), Bel­lák (NSC) és Kelen (BSE) előtt. Férfi páros bajnok a Glanz, Házi (BS­C) pár, második a Dávid, Kelen (BSE) pár. A vegyes párosban a Bellák, Sipos pár, a női párosban a Med­­nyánszky, Sipos pár győzött. Az ifjúsági pá­rost a Csengeri, Bertum pár nyerte. * GyephokkL A vasárnapi gyephokki­mérkőééseki közül a MAC—BBTE meccse el­maradt, mert a felázott pályán a BBTE nem állt ki, annak ellenére, hogy a bíró a pályát játékra alkalmasnak minősítette. A mérkőzés két pontját a MAC kapja. Az SzHC—VSC mérkőzése a bíró távolmaradása miatt maradt el, míg az FTC—MHC meccsét a felek közös megegyezéssel halasztották e. Csupán két meccset játszottak. Az egyikben az AHC 11:0 (4:0) arányban legyőzte a BHC-t, a másik mérkőzést pedig az FTC II. csapata 5:2 (2:0) arányban nyerte az MHG II. csapatával szemben.­­ * Imrédy Magda hazaérkezett Londonból. Imrédy Magda, Magyarország műkorcsolyázó­­bajnoknője ma hazaérkezett Londonból, ahol több előkelő klubban tartott bemutató műkor­csolyázást. A fiatal bajnoknő különösen a Park Lánc Ice Clubban és a London Ice Club West­minsterben szerepelt fényes sikerrel. Meghívást kapott az Oxford Skating Clubtól is, de ezt hazautazása miatt már nem fogadhatta el. ^Az angol sportsajtó egyhangú dicsérettel emléke­zik meg a magyar bajnoknő szerepléséről s megállapítja, hogy Imrédy Magda ügyessége és kecsessége eléri a világbajnoki színvonalat. * A BSE vízipóló-csapata legyőzte tus UTE-t. A margitszigeti fedett uszodában va­sárnap folytatták a Komjádi-kupa küzdel­meit. Az első mérkőzésben nagy meglepetésre a BSE 5:4 (2:2) arányban legyőzte az UTE csapatát. A második meccset a MAC 7:1 (5:0) arányban nyerte az MTK-vel szemben, azonban a mérkőzést a bíró tévedése miatt valószínűen megsemmisítik és újra játszik. A A harmadik mérkőzés a III. ker. TVE 2:1 (1:1) arányú győzelmét hozta az NSC felett. A bajnokság állása: 1. Ferencváros9 8 — 1 34:9 16 2. Újpest9 6 2 1 24:11 14 3. Kispest9 5 2 2 23:13 12 4. Phöbia9 4 2 3 16:15 10 5. Bocskay8 4 1 3 17:129 6. Hungária9 4 — 5 16:168 7. Somogy 104 — 6 13:318 8. Attila9 3 1 5 16:227 9. Szeged FC6 3 — 5 18:206 10. III. ker. FC7 2 2 3 15:176 11. Budai 119 2 1 6 17:265 12. Nemzeti8 1 1 1 11:283 B.H? 1933, NOVEMBER 11, KEDD A PLASz ellenzi a Nemzeti bajnokság tervét A Magyar Labdarúgó Szövetség reform­­bizottsága most dolgozza ki a labdarúgó bajnok­­ság új rendszerét, ami abból áll, hogy a Nem­­zeti bajnokság elnevezés alatt egy kalap alá akarják vonni a professzionalista csapatokkal a nagyobb amatőrcsapatokat. A tervet az MLSZ elnöksége már elfogadta s ma foglalkoztak a­ bajnokság reformjának az ügyével a Prof­esz­­szionalista Labdarúgó Alszövetség egyesületei. A professzionalista egyesületek a Nemzeti baj­­nokság megvalósítása ellen foglaltak állást, mert az új rendszernek régi, érdemes profesz­­szionalista és főképpen vidéki egyesületek es­nének prédául. A professzionalista egyesületek és maga a PLASz is csak olyan reformot haj­­landó teljes erejéből támogatni, amely a játé­­kosnevelés, az utánpótlás és a klasszis föl­javí­tását és mindezek révén a válogatott csapat si­keres szereplését mozdítja elő. jfpgtWjtiw*' jiW'" * Eltemették Zsoldos Andort. A rákoske­resztúri temetőben vasárnap nagy részvét mel­lett temették el Zsoldos Andort, a VÁC elnö­két, a PLASz ügyvezető alelnökét­ A ravatal­nál a volt 44. gyalogezred bajtársi körének nevében Kurz Géza alezredes, a VÁC nevében Déri Géza országgyűlési képviselő, a Labda­rúgó Szövetség nevében pedig Dietz Károly, dr. búcsúztatta a fiatalon elhunyt sportembert , Pelle István sikere Münchenben. A Münchner Turnerverein 1879 szombaton este nemzetközi tornabemutatót rendezett a legjobb német tornászok, valamint az olimpiai és világ­bajnok Pelle István és az olasz olimpiai és vi­­lágbajnok Neri részvételével. Pelle Istvánnak a műszabadgyakorlatokban. Nerinek a lovon volt nagy sikere. A nyújtón és a gyűrűn Pelle és Neri csak kis pontkülönbséggel győzte le a német Krötzschöt. * Két rekord az FTC súlyemelő verse­nyén. Az FTC vasárnap rendezte súlyemelő­versenyét kitűnő eredménnyel. A középsúlyban Csinger (MTK) 280 kg.-os teljesítménnyel be­állította az országos rekordot, míg a nehézsúly­ban 287.5 kg.-os eredménnyel Bakonyi (FTC) győzött, aki a szakításban 90 kg.-os új orszá­gos rekordot ért el. A pehelysúlyban Schwei­­tzer (UTE) győzött 207.5 kg, eredményei: a ■ könnyűsúly győztese Farkas (MAC) 257.5 kg., míg a kisnehézsúlyban Kossányi (HAC) 260 kg. teljesítménnyel győzött. LÓVERSENY )­ A káposztásmegyeri verseny. A Pestvi­déki versenyegyesület vasárnap versenyeivel be­fejeződött az idei versenyszezon. A különvona­tok zsúfoltan érkeztek a káposztásmegyeri pá­lyára, amely valóban elsőrangú sporttal búcsú­zott a turf közönségétől. Igen mély talajon fu­tották a versenyeket, mégis reálisan alakultak az eredmények s többnyire érvényesült a paping­forma, de különösen a klasszis, így klasszisa juttatta győzelemre Honvédot a gátverseny-hen­­dikepben, Dénest az eladó kétévesek hendikep­jében és kiváltképpen Judith­ot az év utolsó versenyében, a "welter-hendikepben. A gátver­­seny-hendikep"ben Búzavirág és San Remo el­bukott és San Remo lovasa, Cseszkovics komo­lyabb zúzódásokat szenvedett.A részletes ered­mény : I. Tompas Dénes Csendőr '(pari)' Szent­­györgyi első, Ignác (3) Dósai második, Helga (2*4) Jeney fhd.­ harmadik. Futott még: Me­­d­es, Kaptató, Csalfa. 1*4 h., 3 h. Tót, 1­0:21, 14: 47. — II. Szondy-tüzérek Bonnetable (7:10 reá) Koltay höngy. első, Bokros (1*4) Jeney fhd. második. Ónod (5) Sárossy fhd. harmadik. Futott még: Nagyravágyó, Kolibri. Ötnegyed h, 3 h. Tót, 10 :19, 11, 12. — III. Clara­ist, Honvéd (2*4) Gál első, Napfény (6) Stankovics második, Csengőd (2*4) Mészá­ros harmadik. Futott még: Etoile Bilante, Bú­zavirág, Máramaros, Tücsök, Robinson, Vak­­yule, San Remo, Splendid, Rich, Missio, Leila. 34 h., ferd. Tót, 10:46, 17, 28, 20. — IV. Zan­­gen Károly Barátnő (1*4) Müller első. Minek (3) Kollár második. Bácska (2) Gosztonyi harmadik. Futott még: Domsello, Vicispán. 2*4 h: 1 h. Tót: 10:21, 19, 25. — V. Cserno­­vits Arzénné Túzok (6) Gosztonyi első. Szék­ül Pasa (12) Stankovics második. Babieka II. (2) Félix harmadik. Futott még: Szittya, Fo­nólány, Kitáblázás, Baksis, Tiró, Üstökös, Pa­pucshős, Repris, Africanus Zsivány, Galibea. Ötnegyed h., nyakh. Tót: 10:157, 33, 70, 22. — VI. Pömetz R. Dénes (pari) Müller első, Lévie (3) Félix második, Poetica (6) Kupás harma­dik. Futott még: Gav-Marika Effendi, Sirda­r, Legenda, Reelle, Csillagom, Vadmacskai Ni most, Kikinda. 1 h., 3 h. Tót. 10:36, 17, 16, 34. — VII. Miss Bessie Judith (10) Hála első. Pipiske (8) Wolbert második, Sylva (10) Mül­­ler harmadk. Futott még: Martinsberg, Allegra, Brassó, Bonyodalom, Biri, Pimpóka, Hetty, Bona, Atropos, Blue Cyprus, Rebecca, Mádét* 1*4 h., 1 h. Tót 10:97, 44, 62, 115-