Cuvântul Nou, septembrie 2002 (Anul 13, nr. 3473-3497)

2002-09-02 / nr. 3473

Sport I Divizia A Faptul că a jucat în Şoseaua Ştefan cel Mare nu a ajutat-o pe campioană să câştige. Ea a controlat ostilităţile în prima repriză, când, de altfel, a şi reuşit să se desprindă pe tabela de marcaj. La reluare, Dinamo a cedat însă iniţiativa, fiind la un pas de înfrângere în faţa FCM-ului din Bacău, care a renăscut ca pasărea Phoenix. Oţelul a avut mari probleme în a se impune, echipa gălăţeană trecând prin momente dificile atât la 0-0, cât şi - sau mai ales - după ce Gloria a rămas în inferioritate numerică. Până la urmă, totul s-a terminat însă cu bine, spre marea satisfacţie a spectatorilor din tribune, care au aplaudat victoria favoriţilor lor. “Poli” AEK a confirmat forma bună în care se află, obţinând al treilea succes consecutiv din actuala ediţie de campionat. Formaţia din urbea de pe malurile Begăi a înscris în urma unei faze asemănătoare cu cea din partida de la Bucureşti, cu deosebirea că penalty-ul transformat de Mihai Nicolae, nu a fost obţinut de Silvăşan, ci de Mircea Oprea. Venirea lui Viorel Hizo la Farul a coincis cu prima victorie din actuala ediţie de campionat a echipei de la malurile Mării Negre. Jocul constănţenilor a lăsat însă de dorit, ei greşind îndeosebi la finalizare. Aceeaşi deficienţă s-a făcut simţită şi în evoluţia Astrei, care, in ciuda insistenţelor, nu a putut să treacă de Ceahlăul. Meciurile etapei a II­­-a a campionatului Diviziei A de fotbal s-au soldat cu următoarele rezultate: Dinamo-FCM Bacău 1-1 (1-0) Campioana a dominat copios în prima repriză. Atacanţii ei s-au dovedit însă neinspiraţi, doar Dandulescu reuşind să înscrie, cu puţin înainte de pauză (min. 43). Repriza secundă a aparţinut băcăuanilor, care i-au dat serios de furcă lui Preda, în minutul 62, Gică Popescu a comis henţ în suprafaţa de pedeapsă, penalty-ul dictat de Augustus Constantin fiind transformat de Cursaru. Când mai erau puţine secunde de joc, VI. Munteanu a marcat pentru gazde, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Politehnica AEK Timişoara-FC Agreş 1-0 (1-0) A fost un meci de factură tehnică modestă, atât gazdele, cât şi oaspeţii sacrificând spectacolul în favoarea luptei pentru puncte. în minutul 3­, Mircea Oprea a fost obstrucţionat în careu, fapt ce l-a determinat pe arbitrul Anton Heleşteanu să indice punctul cu var, de unde Mihai Nicolae a înscris, spre imensa bucurie a celor peste 25 de mii de spectatori care au luat loc în tribunele stadionului “Dan Păltinişan” din Timişoara. FC Argeş putea să egaleze în repriza secundă, când Dică a expediat balonul în bară. Oţelul Galaţi-Gloria Bistriţa 1-0 (0-0) Gazdele au trecut prin mari emoţii în primul sfert de oră al întâlnirii, când Negrean a fost foarte­ aproape de gol. Oţelul a avut o primă ocazie de a înscrie înainte de pauză, lrosită de Pelin. Echipa moldavă a jucat mai bine în repriza secundă, pe parcursul căreia a şi reuşit, de altfel, să se desprindă pe tabela de marcaj. Autorul golului, Tofan (min. 59), care a fructificat o lovitură liberă executată de Tănase. Finalul a aparţinut oaspeţilor. Sănmărtean nu l-a putut învinge însă pe Iliuciuc, partida luând sfârşit cu victoria la limită a celor de la Dunăre, în minutul 62, Ceauşu (Gloria) a primit al doilea cartonaş galben, fiind elimini de pe teren. FC Farul Constanţa-UT Arad 1-0 (0-0) Faptul că s-au aflat la cârma partidei în prima repriză nu le-a folosit celor de la Farul, întrucât Voicu, Cristocea şi Bădescu au ratat ocaziile pe care şi le-au creat, ultimul din poziţie de singur cu portarul. Unicul gol al partidei a fost marcat de Zicu (min. 66), în urma unei lovituri de c°lţ. Astra Ploieşti-Ceahlăul Piatra Neamţ 2-2 (1-1) Nesiguranţa manifestată de defensiva Astrei a făcut ca oaspeţii să deschidă scorul prin Solomon (min. 23), care a fructificat o pasă a lui Costel Hie. Toporan (min. 32, 61) a întors însă rezultatul, lăsând impresia căă echipa prahoveană se va impune fără probleme Din nefericire pentru localnici, Lupuţ a egalat în minutul 69, încercările ulterioare ale elevilor lui Marian Bondrea de a înclina balanţa disputei de partea lor fiind dejucate de apărătorii nemţeni. Universitatea Craiova-Steaua 3-1 (1-0) 40.000 de spectatori au asistat în Bălție la un meci a cărui miză şi-a pus amprenta asupra evoluţiei celor două combatante. Universitatea a deschis scorul în minutul 17, la capătul unei combinaţii finalizată de Verdeş. în continuare, Steaua şi-a creat trei mari ocazii de gol, natările jucătorilor ei răzbunându-se în minutul 1 70, când Vlădoiu a transformat o lovitură de la 11 metri obţinută tot de el. în finalul partidei, Răducanu a marcat din penalty, dar Verdeş a refăcut diferenţa, partida încheindu-se cu victoria meritată a formaţiei oltene. FC Braşov-Rapid Bucureşti 2-0 (0-0) Cele două formaţii au mers cap la cap până în minutul 48, când Stere a fructificat o acţiune de atac a gazdelor. Rapid a alergat după egalare, dar în loc de 1-1 avea să fie 2-0, cel care a marcat fiind Buga (min. 90), reuşita acestuia făcându-i pe bucureşteni să-şi piardă cumpătul, răbufnirile lor, cărora le-au răspuns braşovenii, fiind cu greu potolite de arbitrul Salomir. Sportul Studenţesc-FC Naţional 2-1 (0-0) S-a jucat fotbal bun în Regie, studenţii reuşind să înscrie în minutul 50 prin Diniţă. A egalat Reca (min. 59), dar Diniţă şi-a readus echipa în avantaj (min. 88). Etapa viitoare FCM Bacău - Astra Ploieşti, Steaua - Dinamo, FC Argeş - Universitatea Craiova, Rapid - Politehnica AEK Timişoara, Gloria Bistriţa - FC Braşov, FC Naţional - Oţelul Galaţi, UT Arad - Sportul Studenţesc, Ceahlăul Piatra Neamţ - FC Farul Constanţa. Nicolae STOIAN “Poli” AEK e de neoprit Clasamentul 1 U. Craiova 33009-49 2 Poli AEK 33004-09 3 FC Național 32018-66 4 Rapid 32017-56 5 Oţelul 32015-66 6 FC Braşov 31202-05 7 Dinamo 31118-54 8 Gloria Biţa 31113-14 9 Ceahlăul 31118-74 10 Astra 31117-84 11 FC Farul 31112-44 12 Sportul 31023-63 13 FCM Bacău 30123-61 14 Steaua 30121-11 15 FC Argeş 30120-31 16 UT Arad 30031-90 Divizia B Aşteptat cu vădit interes, meciul de la Ploieşti nu şi­­a meritat calificativul de derby al Seriei I, ceea ce a salvat spectacolul fiind numărul mare de goluri marcate. Petrolul a trecut destul de uşor peste şocul produs de retrogradarea îrn eşalonul secund, reuşind să înscrie­ de patru ori, în ceea ce o priveşte pe adversara sa (e vorba de Metalul Plopeni), ea a dat o replică destul de curajoasă, fără a avea însă aplombul din sezonul trecut.­­ Cum era de aşteptat, Electromagethica şi Midia şi­­au valorificat avantajul terenului propriu. “Satelitul” Rapidului a avut în Internaţional Piteşti un partener comod, de care a trecut fără să forţeze. Foresta, în schimb, a opus o rezistenţă destul de consistentă la Năvodari, fără a izbuti, totuşi, să evite înfrângerea. Dintre noile promovate, doar CSM Mi­d­g­­­d­­­a , Gloria Buzău şi Bucovina Suceava au terminat învingătoare. Din nefericire pentru ele, Politehnica Iaşi şi Rulmentul Alexandria au fost îngenunchiate de Diplomatic Focşani şi, respectiv FC Oneşti, cele două formaţii plătind tribut nu atât lipsei de experienţă, cât tracului, care le-a însoţit evoluţiile, în Seria a ll-a este de remarcat startul foarte bun luat de FC Oradea. Echipa bihoreană, antrenată acum de Ion Marin, a făcut instrucţie cu CFR Cluj, căreia i-a marcat nu mai puţin de patru goluri. Victorie în deplasare a obţinut, de asemenea, Olimpia, formaţia dirn Satu Mare dispunând de nou promovata­rilortul Târgu Cărbuneşti. UM Timişoara a pierdut a reîntâlnirea cu Divizia B, cea care i-a provocat înfrângerea fiind IS Câmpia Turzii. La rândul lor, FC Baia Mare şi Gaz Metan Mediaş au fost întrecute de FC Apullum Alba lulia şi respectiv ARO Câmpulung. Onoarea noilor promovate a fost salvată de Corvinul. Echipa hunedoreană a dispus de Minaur Zlatna, contrazicându-i pe sceptici, care o vedeau pierzând. Etapa viitoare Diplomatic Focşani-Electrom­agnetica Bucureşti, Metalul Plopeni-Politehnica Iaşi, Cimentul Fieni- Petrolul Ploieşti, Foresta Fălticeni-CSM Medigidia, DU Brăila-Midia Năvodari, FC Oneşti-Bucovina Suceava, Inter Gaz Bucureşti-Rulmentul Alexandria, Internaţional Piteşti-Gloria Buzău. Seria a II-a Etapa viitoare Universitatea Cluj - IS Câmpia Turzii, Minaur Zlatna - Extensiv Craiova, Olimpia Satu Mare - Corvinul Hunedoara, CSM Reşiţa - Gilortul Tg. Cărbuneşti, Gaz Metan Mediaş - Pandurii Trgu Jiu, FC Baia Mare - ARO Câmpulung, FC Oradea - FC Apullum Alba lulia, UM Timişoara - CFR Cluj. S. NICOLAE FC Oradea a pornit ca din puşcă Rulmentul Alexandria-FC Oneşti Gloria Buzău-Inter Gaz Bucureşti Clasamentul 0-1 1-0 Rezultate Ser­ia 1 Electromagnetica-Internaţional Piteşti 2-0 Politehnica Iaşi-Diplom­atic Focşani 1 -2 Petrolul Ploieşti-Metalul Plopeni 4-2 CSM Medgidia-Cimentul Fieni 2-0 Midia Năvodari-Foresta Fălticeni 2­ 1 Bucovina Suceava-CU Brăila 1­­0 1004-23 1002-03 1002-03 1002-13 1002-13 1001-03 1001-03 1001-03 0011-20 0011-20 0010-10 0010-10 0010-10 0012-40 0010-20 0010-20 1 Petrolul Ploiești 1 2 CSM Medgidia 1 3 Electromagnetica 1 4 Diplomatic Focșani 1 5 Midia Năvodari 1 6 Bucovina Suceava 1 7 FC Oneşti 1 8 Gloria Buzău 1 9 Foresta Fălticeni 1 10 Politehnica Iaşi 1 11 CU Brăila 1 12 Inter Gaz Bucureşti 1 13 Rulmentul Alexandria 1 14 Metalul Plopeni 1 15 Cimentul Fieni 1 16 Internaţional Piteşti 1 IS Câmpia Turzii-UM Timişoara 1­­0 Extensiv Craiova-Universitatea Cluj 2-2 Corvinul Hunedoara-Minaurilatna 2-1 Gilortul Tg. Crăbuneşti-Olimpia Satu Mare 0-2 Pandurii Târgu Jiu-CSM Reşiţa 3-1 ARO Câmpulung-Gaz Metan Mediaş 1 -0 FC Apullum Alba lulia-FC Baia Mare 1 -0 CFR Cluj-FC Oradea 0-4 Clasamentul 1 FC Oradea 2 Pandurii Târgu Jiu 3 Olimpia Satu Mare 4 Corvinul Hunedoara 5 FC Apullum 6 ARO Câmpulung 7 IS Câmpia Turzii 8 Extensiv Craiova 9 Universitatea Cluj 10 Minaur Zlatna 11 FC Baia Mare 12 Gaz Metan Mediaş 13 UM Timişoara 14 CSM Reşiţa 15 Gilortul Tg.Cărb. 16 CFR Cluj 11004-03 11003-13 11002-03 11002-13 11001-03 11001-03 11001-03 10102-21 10102-21 10­011-20 10010-10 10010-10 10010-10 10011-30 10010-20 10010-40 Divizia C CS Oltul Sfântu Gheorghe - Unirea Ungeni 2-0 (2-0) Debut fericit, într-un meci oficial, la CS Oltul Sfântu­ Gheorghe pentru managerul general Alexandru Andraşi. Sâmbătă, pe Stadionul Municipal, în cadrul primei etape a Diviziei C, echipa noastră a primit replica formaţiei Unirea Ungeni, pe care a învins-o cu un “scurt” 2-0 prin golurile marcate în primul sfert de oră de Bokor (min. 5) şi Orbán (min. 14). CS Oltul a jucat bine şi a câştigat mai lejer decât arată scorul chiar dacă şi oaspeţii s-au arătat a fi periculoşi în câteva rânduri, neavând însă succes datorită prestaţiei excelente a lui Mátyás. Se pare că noul echipament alb-roşu cu inscripţia Petrom pe piept a fost de bun augur... La CS Oltul Sfântu Gheorghe au evoluat: Mátyás - Bende, Gali, Cazangiu, Fodor II, Ghiţă - Harnagy, Rusandu (Sovejan, min.78), Sylveszter - Orbán (Antal, min. 70), Bokor. Liga Campionilor Doar Manchester United şi FC Basel au întors rezultatele Turul trei preliminar al Ligii Campionilor nu a creat, în general, probleme favoritelor, care şi-au depăşit cu relativă uşurinţă adversarele. Simplu a fost mai ales pentru Bayern München, FC Barcelona, Feyenoord Rotterdam, Dinamo Kiev, Newcastle, Rosenborg Trondheim şi AEK Atena, ele impunându-se atât acasă, cât şi în deplasare. Reprezentanta Germaniei şi-a asigurat calificarea după prima manşă, în care a învins cu 3-0 la Belgrad. Ea a marcat tot de trei ori şi în partida retur, cu deosebirea că, de această dată, a şi încasat un gol, ceea ce, evident, nu contează. Barca, în schimb, nu i-a lăsat Legiei nici măcar satisfacţia înscrierii punctului de onoare, semn că gruparea catalană va avea un cuvânt greu de spus în noua ediţie a competiţiei. Tot în urma unor victorii la zero a promovat şi Feyenoord. Deţinătoarea Cupei UEFA se aştepta la o ripostă dârză din partea lui Fenerbahce, care pierduse cu numai 1-0 la Rotterdam. Formaţiei de pe malurile Bosforului nu i-a ieşit însă nimic în prima repriză, motiv pentru care olandezii au schimbat tactica, reuşind să facă diferenţa. Vicecampioana Ucrainei trebuie să-i mulţumească lui Cernat, care a semnat atât golul de la Sofia, cât şi pe cel de la Kiev, iar Newcastle, Rosenborg şi AEK Atena, sorţilor, pentru că le-au scos în cale pe Zeljeznicar Sarajevo, Bröndby şi, repsectiv Apoel Nicosia, care, cu excepţia echipei daneze, vin din lumea a treia a fotbalului european. Internazionale Milano, Lokomotiv Moscova, Auxerre şi Maccabi Haifa n-au avut nici ele emoţii, dovadă că au depăşit turul fără să fi cunoscut înfrângerea. Teoretic, squadra lui Cuper a înfruntat adversarul cel mai dificil. în realitate, lucrurile n-au stat însă deloc așa, pentru că, fără Jardei, Sporting Lisabona nu reprezintă mare lucru. Nici Boavista Porto nu a fost mai brează, fiindcă a pierdut în propriul fief, iar la Auxerre a scos doar o remiză albă. Lokomotiv nu a lăsat nici o şansă austriecilor de la Grazer AK, care, după 0- 2 acasă, s-au văzut conduşi cu acelaşi scor şi şi la Moscova, eforturile lor ulterioare nepermiţându-le decât să evite o nouă înfrângere în faţa ruşilor. în ceea ce o priveşte pe Maccabi Haifa, ea constituie marea surpriză a preliminariilor, pentru că, deşi nu a beneficiat de avantajul terenului propriu (din cauza evenimentelor care au loc în ţara sa, campioana Israelului a fost obligată să joace la Nicosia), a eliminat mai întâi pe Belshina Bobruisk (4-0, 1-0), pentru ca apoi să treacă de Sturm Graz (2-0, 3-3), pătrunzând pentru prima oară în grupele Ligii Campionilor. Dintre echipele învinse în manşa I a turului trei, doar Manchester United şi FC Basel au reuşit să întoarcă rezultatele. Trupa lui Alex Ferguson a spălat pe “Old Trafford” ruşinea de la Budapesta, surclasând cu 5-0 pe Zalaegerszeg. Reprezentanta Elveţiei a încercat şi ea ceva asemănător, dar s-a oprit la 2­0, calificându-se graţie golului marcat la Glasgow. Tot în acest fel a promovat şi AC Milan, echipa lui Maldini având neaşteptat de mult de furcă cu Slovan Liberec. Şahtar Doneţk a fost la un sfert de oră de o mare performanţă. Din păcate pentru formaţia lui Daniel Florea­, Nesta Ceh a anulat avantajul luat de Vorobei, oferind fostei adversare a lui Dinamo şansa penalty-urilor, pe care Simons et comp. n-au ratat-o. Iată însă rezultatele înregistrate în ultimul tur preliminar: Bayern München-Partizan Belgrad 3-1 (3-0), Sparta Praga-KRC Genk 4-2 (0-2), Inter-Sporting Lisabona 2-6 (0-0), Manchester Langted-Zalaegerszeg 5-0 (0-1), Dinamo Kiev-Levski Sofia 1-0 (1- 0), Lokomotiv Moscova-Grazer AK 3-3 (2-0), Legia Varşovia-FC Barcelona 0-1 (0-3), AEK Arena-Apoel Nicosia 1-0 (3-2), AJ Auxerre-Boavista Porto 0-0 (1-0), FC Basel­-Celtic Glasgow 2-0 (1-3), Sturm Graz-Maccabi Haifa 3-3 (0-2), Bröndby-Rosenborg Trondheim 2-3 (0-1), Slovan Liberec-AC Milan 2-1 (0-1), N­ewcastte-Zeljeznicar Sarajevo 4-0 (1-0). Echipele subliniate au intrat în grupe, alături de Real Madrid, AS Roma, Arsenal, Borussia Drutmund, PSV Eindhoven, Valencia, FC Liverpool, Spartak Moscova, Ajax Ams­erdam, Olympiakos Pireu, Olympique Lyon, Juventuas Torino, Bayer Leverkusen, Deportivo La Coruna, RC Lens şi Galatasaray Istanbul. N.VÂLCEANU Cupa UEFA Ai noştri, ca brazii! După tragera la sorţi pentru turul preliminar am zis că, în mod normal, nu putem rata calificarea. Până la urnă, lucrurile aveau să fie chiar mai simple decât credeam, pentru că NK Gorica, ca în primul rând, dar şi SK Tirana s­­au dovedit vulnerabile. Cea mai nevinovată dintre adversarele alor noştri a fost, de departe, reprezentanta Sloveniei, care, neavându-i în componenţă pe Acimovic,­ Osterc, Rudonja său Zahovic, nu a contat în faţa Rapidului, învingând cu 2-0 pe teren propriu, gruparea giuleşteană a luat o serioasă opţiune în vederea calificării. Misiunea ei s-a simplificat considerabil în momentul în care Godfroid a înscris, după nici trei minute de joc, în poarta lui Pirih. Pentru că, golul belgianului a turnat plumb în picioarele ex-iugoslavilor, a căror onoare avea să fie salvată de Perjă, devierea lui în proprie poartă făcându- l să se îngălbenească de invidie pe Schumacher, autorul unei execuţii de excepţie în partea a doua a întâlnirii. FC Naţional, care câştigase în Albania cu 1-0, a luat destul de uşor returul cu SK Tirana. Drept urmare, Merkoci a înscris din centrarea lui Vata, egalând scorul înregistrat în prima manşă. Din fericire, atacul bancarilor a mers bine, dovadă că Sabin Ilie şi Sergiu Radu au întors rezultatul. Oaspeţii nu s-au dat însă bătuţi nici la 1-2, insistenţa cu care au atacat poarta lui Vintilă fiindu-le răsplătită de reuşita lui Zaccanti. Mai mult nu s-a putut însă, astfel că echipa antrenată de Walter Zenga a căpătat dreptul de a se alinia la startul noii ediţii a Cupei UEFA. Cele mai multe dintre favorite au promovat, asemenea celor două formaţii româneşti, fără să fi cunoscut înfrângerea. Ipswich Town, Amica Wronki, Varteks Varazdin, Steaua Roşie, Belgrad, Servette Geneva, Hajduk Split, Wisla Cracovia, Zenit St. Petersburg, Litex Loved, FC Copenhaga, Kaernten şi Viktoria Zizkov şi-au spulberat, realmente, adversarii, dând de înţeles că vor parcurge un drum lung în ediţia 2002-2003 a celei de-a doua competiţii continentale intercluburi. Maximum de puncte au obţinut, de asemenea, FK Suduva, Siroki Brijeg, Hapoel Tel Aviv, ŢSKA Sofia, AIK Solna, Djurgarden, Maccabi Tel Aviv, Dinamo Tbilisi, FC Gomel şi Polonia Varşovia, în vreme ce Stabaek, Metalurg Zaporojia, Leixoes, Újpest Budapesta, Excelsior Mouscon­, Aberdeen, SKM Puchov şi Zimbru Chişinău s-au arătat mai îngăduitoare, ele remizând una dintre cele două partide disputate. Surprize au fost puţine, în această categorie intrând, în primul rând, eliminarea lui IFK Göteborg de către Zimbru Chişinău. Neaşteptată este, de asemenea, scoaterea din competiţie a norvegienilor de la Brann Bergen de către FK Suduva. Să trecem insa în revistă rezultatele înregistrate în turul preliminar. Aşadar: Llanstantfraid-Am/ca Wronki 2-7 (0- 5), Ipswich Town-Avenir Begen 8-1 (1-0) , Linfield-Sfabae/c 1-1 (0-4), Odense- MyPa 2-0 (0-1), Dundalk-Varteks Varazdin 0-4 (0-5), Metalurh Zaporojia- Brikirkara 0-0 (3-0), Vaduz-Livingston 0- 0 (1-1), Belasika-Le/xoes 1-2 (2-2), Sarajevo-Sigma Olomouc2-1 (1-2), FK Suduva-Brann Bergen 3-2 (3-2), Újpest ßudapesfa-Klaksvik 1-0 (2-2). Siroki Brijeg-Koba Senec 3-0 (2-1), Midtjylland-Pobeda Prilep 3-0 (0-2), Partizani Tirana-F/apoe/ Tel Aviv 1-4 (0-1) , Grevenmacher-Anortbos/s Famagusta 2-0 (0-2), Steaua Roşie Belgrad-Kairat Almatî 3-0 (2-0), Excelsior Mouscron-Fylkir 3-1 (1-1), FC Lugano- Ventspils 1 -0 (0-3), ŢSKA Sofia- Dinamo Minsk 1-0 (4-1), Servette Geneva-Spartak Erevan 3-0 (2-0), IBV Vestmannaeyjar-A/K Solna 1-3 (0-2), Gl Gotu-Hajdúk Split 0-8 (0-3), Göteborg- Zimbru Chişinău 2-2 (1-3), Djurgarden- Shamrock Rovers 2-0 (3-1), FC Naţional-SK Tirana 2-2 (1-0), AEL Limassol-Ferencváros Budapesta 2-1 (0-4), Maccabi Tel Aviv-Levadia Tallinn 2-0 (2-0), TVMK Tallinn-Dinamo Tbilisi 0-1 (1-4), HJK Helsinki-FC Gomel 0-4 (0-1), Nistru Otaci-Aberdeen 0-0 (0-1), Wisla Cracovia-Glentoran Belfast 4-0 (2- 0), Kaernten-Metalurg 4-2 (2-0), Viktoria Zizkov- Domagnano 3-0 (2-0), Zenit St. Petersburg- Encamp 8-0 (5-0), Sartid- Bangor City 2-0 (0-1), FK Atlantas-L/tex Loved 1-3 (0-5), NK Gorica-Rapid Bucureşti 1-3 (0-2), Lokomotiv Tbilisi- FC Copenhaga 1-4 (1-3), Polonia Varşowa-Sliema Wanderers 2-0 (3-1), MSK Puchov-Atyrau 2-0 (0-0), Zvartnos- Ajdovcina Priporje 2-0 (1-6). Echipele subliniate s-au calificat în primul tur al Cupei UEFA, alături de PSG, Utrecht, Betis Sevilla, Beşiktaş, ȚSKA Moscova, AC Parma, Anderlecht, Lazio, Xanthi, Hertha Berlin, Bordeaux, PAOK Salonic, Panathinaikos, Chelvo, Celta Vigo, Odense, Metalurg Doneţk, Werder Bremen, FC Porto, Schalke 04, Grasshopper Zürich, Ankaragücü, Alaves, Iraklis, Blackburn Rovers, Slavia Praga, Austria Viena, Denizlispor, Lorient, Chelsea, FK Viking, Dinamo Zagreb, Glasgow Rangers, Leeds, Kocaelispor, Vitesse Arnhem şi Heerenveen, admise direct, Sporting Lisabona, Partizan Belgrad, Legia Varşovia, Levski Sofia, Bröndby, Boavista Porto, Slovan Liberec, Grazer AK, Apoel Nicosia, Celtic Glasgow, Fenerbahce, Sparta Praga, Sahtar Doneţk, Zalaegerszeg şi Sturm Graz, venite din Liga Campionilor, Malga, VfB Stuttgart şi Fulham, care au răzbit în Cupa UEFA­­Intertoto. Rapid va juca cu Vitesse Arnhem, iar FC National cu Heerenveen. N.VÂLCEANU Anul XIII Nr. 3473 I Supercupa Europei Real Madrid-Feyenoord Rotterdam 3-1 (2-0) Când se întâlnesc campioana Europei şi câştigătoarea celei de-a doua competiţii continentale intercluburi te aştepţi la o dispută pe muchie de cuţit, în prima repriză, pe teren nu a existat însă decât Real Madrid, care şi-a permis chiar artificii tehnice. Seria şuturilor la poarta lui Zoeteberg a deschis-o Zidane, pe urmele francezului călcând ulterior Figo și Cambaisso, iar din tabăra cealaltă, Kalou și van Hooijdonk. Superioritatea evidentă a spaniolilor avea să fie materializată pe tabela de marcaj în momentul în care acele ceasornicului marcau trecerea primului sfert de oră al întâlnirii de pe stadionul Louis II din Monte Carlo. Ce s-a întâmplat? “Albii” au șarjat pe stânga, de unde Roberto Carlos a centrat în mijocul careului, surprinzându-l pe Paauwe, care, în loc să respingă, a a pus lotul, astfel că Zoeteberg nu a mai avut ce face. După gol au urmat momente de magie fotbalistică cu Zidane, Roberto Carlos și Figo, apoi tabela de marcaj s-a modificat din nou (min. 21). A fost o fază superbă, tot pe partea stângă a terenului, Guti a deviat la Roberto Carlos, care, înfrângându-şi dorinţa de a trage tare, cum obişnuieşte, a lobat balonul în cortul lung, făcând inutilă intervenţia goalkeeper-ului lui Feyenoord. După lovitura de cap a lui Guti (min. 24), care putea ridica scorul la 3-0, olandezii au început să se vadă mai mult în atac, ei creându-şi chiar o primă oportunitate, irosită de Lurling, care a tras puternic, dar nu suficient de precis pentru a-l învinge pe Casilas. Boswelt şi-a încercat şi el norocul, apoi nu s-a mai întâmplat nimic, repriza încheindu-se cu avantaj de două goluri pentru Real Madrid. Feyenoord a început mai bine partea a doua a întâlnirii, Lurling punându-l la grea încercare pe Casillas. Câştigătoarea Cupei UEFA a redus din diferenţă în minutul 56, în urma unei lovituri libere transformată impecabil de van Hooijdonk. Se părea că golul acestuia va relansa partida, mai ales că, după doar câteva zeci de secunde, japonezul Ono era gata-gata să-l surprindă pe apărătorul buturilor spaniole. Realul a realizat însă o nouă fază­­spectacol (min. 60), la care au aprticipat Zidane (cu pasa), Figo (cu centrarea) și Guti, ultimul înscriind cu capul, din plonjon. Cei din Țara Lalelelor au încercat, în ultima jumătate de oră de joc, să recupereze terenul pierdut. Șuturilor lui Ono li s-a opus însă Casillas, van Hooijdonk nu a mai nimerit poarta din lovitură liberă, ci zidul, iar “capul” lui Kalou a fost prea pe centru pentru a crea probleme. în minutul 77, polonezul Rzasa l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă pe Figo, dar arbitrul nu a acordat nimic, spre nemulţumirea portughezului, care se aştepta la cu totul altceva. Din acel moment, ibericii au trecut la jocul de pase, care i-a transformat în privitori pe adversarii lor. Ultima fază notabilă s-a consumat în minutul 90, când Raul a scăpat singur spre poarta olandezilor. Zoeteberg a respins însă balonul, astfel că meciul a luat sfârşit cu 3-1 în favoarea reprezentantei Spaniei, care şi-a adjudecat trofeul. Au jucat formaţiile: Real Madrid: Casillas- Michel Salgado, Hierro, Helguera, Roberto Carlos- Figo, Makeleie, Cambiasso (Pavon), Zidane (Solari)­­Guti (Portillo), Raul. Feyenoord Rotterdam: Zoeteberg-Gyan (Büffel), van Wonderen, Paauwe, Rzasa-Emerton, Bosvelt, Ono, Lurling-Kalou, van Hooijdonk. A arbitrat scoțianul Hugh Dallas. S. NICOLAE