Délmagyarország, 1935. május (11. évfolyam, 96-121. szám)

1935-05-29 / 120. szám

1935 május 29. BICMAGYARORSZÁG FürilOüzoliMüej^eh. Tűzhelyek. | Zománcedények: | iXn^rnls­ S­ 1 [llarpa VasSrilMz. Sport Csütörtökön szezonzáró ligamérkőzés: Szeged FC—Soroksár Szeged sportközönsége kedden is a vas­árnapi győzelem hatása alatt állott, jóllehet csütörtökön újabb küzdelem következik. A közelgő középeuró­pai kupaküzdelmekre való tekintettel az osztrák és cseh lapok feltűnő helyen foglalkoztak a Sze­ged FC—Újpest mérkőzés eredményével. Vala­mennyien dicsérik a Szegedet és az egyik osztrák lap nem mulasztja el megjegyezni, hogy a Wiener AC-ra kellemetlen volna, ha a Szeged FC lenne a magyar bajnokság harmadik helyezettje, mert ebben a pillanatban­­ jobb a Hungáriánál. A csehek meg­állapítják, az Újpest képességein ke­resztül, hogy a Slavidnak vigyázni kell, nehogy bajnoki nimbuszát a negyedik magyar csapat meg­tépázza. A Szeged FC áldozó csütörtökön befejezi a bra­vúrral abszolvált bajnoki szezont a Soroksár ellen. Csütörtökön visszatér Szegedre 90 percre, igaz, hogy enyhébb atmoszférában, az a küzdelem, amely még a második ligában a Szeged—Soroksár találkozókat jellemezte. Mindig nehéz ellenfele volt a két csapat egymásnak. Ennek a meccsnek most már különösebb jelentősége is van: a Szeged FC harmadik is lehet,­­ ha a Hungária kikap az osztályozótól félő Attilától.­­ A csütörtöki meccsre könnyű kondierőtrénin­ggel készülődött kedden a Szeged FC, amelyből csak Pálinkás hiányzott, aki felmentést kapott A csapatban nem lesz változás, az Újpestet le­győző együttes veszi fel a küzdelmet a Soroksár ellen, amely valószínűleg így áll ki Szegeden: Kovács — Vadász, Dudás — Szenes, Kurun­­czy, Magyar I. — Kelemen, Horváth, Varga, Bi­­hámy II., Magyar II. A csapatban két volt Bástya-játékos szerepel: Kurunczy és Varga, akik Szegedről mentek annak­idején Svájcba, ahonnan néhány hónappal ez­előtt szerződtek le a Soroksárhoz. A Szeged FC—Soroksár mérkőzés előtt a Vas­utas—Móravárosi TE első- és az UTC—Zrínyi- KAC másodosztályú bajnoki meccset rendezik meg.* A Szeged FC—Soroksár mérkőzés jegyeit S0 százalékos elővételi kedvezménnyel a Délmaomr­­ország jegyirodája árusítja. Bz Újpest-verés után Az Újpesti mérkőzés előtt, — azt hiszem — sen­ki se mert volna győzelmet tippelni. De még nagy optimizmus mellett sem mertünk volna arra gon­dolni, hogy a szegedi győzelemmel olyan klasszi­kusan szép, nagyvonalú futball is jár, amely való­sággal kiemelkedik a magyar futball jelenéből ra­gyogó értékeivel, biztató erényeivel. Amilyen meg­lepetés a sportvilág előtt Szeged imponáló győ­zelme a magyar bajnokcsapat felett, talán még en­nél is nagyobb meglepetés az a stílus, az a­­ síket emelő erőteljesség, amely ennek a becses győzelem­nek a keretet megadta. Soha szebb, igazibb futballfilm nem pergett le az ujszegedi gyepen, mint a Szeged FC—Újpest bajnoki küzdelem, ahol a nagy újpesti ellenfelet győzte le a szegedi csapat tudása. Messze fölé emelkedett ez a mérkőzés a sablonos ligameccsek nívójának, minden mozzanata ötlettől és erőtől duzzadt és változatos, szántó artisztikus akciói mint vért perzselő ritmusú dal vitte magával a tö­meg lelkesedését. A nagyszerű szegedi csapat, hogy ellenféllel állva szemben, most többet nyújtott, mint amit vártunk és ez a többlet nemes ízlésű vo­nalban simult hozzá a szív és lendület a futball­­becsületességéhez és átitatta az elgondolás szelle­mességével a szebbnél-szebb akciók egész soroza­tát. A támadások ötletes felépítése, a váratlan, az ellenfelet meglepő taktikai húzások, a tiszta gól­helyzetek sorát teremtette meg és a nagy ellen­fél védelmének a legnagyobb erőfeszítésébe került, hogy a súlyosabb katasztrófát elkerülje. A győztes csapat minden formációja jó volt és egységbe tömörült. Ha volt fogyatékossága a já­téknak, ez azt bizonyítja, hogy tökéletes, hiba nél­küli futballt játszó együttes nincs, mert az elgon­dolások keresztülvitelének mindig megvannak az ellenfigurái. Ami a Szeged FC legnagyobb értéke ma, az a kibontakozó stílus, amely nélkül nagy csapat elképzelhetetlen, de amely most már vitat­hatatlanul feltalálható a szegedi együttesnél Ta­lán nem is a 2:1-es győzelem, hanem a stílusos játék bírja a primer jelleget Újpest legyőzésében. * ötezer ember tapsolt és ujjongott vasárnap, ezen a szép délutánon az újszegedi pályán. A kép egy­ségbe olvadt, az öröm, a lelkesedés, amit a gyö­nyörű játék varázsolt az emberek arcára, felemelő látvány volt. B­aranyi Tibor főispán és Pálfy polgármester épp úgy lelkesedett és tapsolt a grandiózus sportlátványnak és a szegedi sikernek, mint a tizenhárompróbás drukkerhad az állóhe­lyen. Az izgalmas második félidő utolsó percei után, amikor a bíró sípja a játék végét jelezte, a hatalmas tömeg felállt a tribünökön, a korzóülése­ken és tapsolva éljenezve ünnepelte a bevonuló já­tékosokat, akik elcsigázva a küzdelemtől, moso­lyogva, boldogan köszönték a megérdemelt ová­ciót. * No, és ez a nagyszerű teljesítmény, ez a kettős győzelem a magyar bajnokcsapat felett, amit az egész ország csapatai között csak a Szeged FC tudott megcsinálni, a sportsajtóban — természe­tesen — alig talált visszhangra. Szeged mostoha­gyereke ennek a „szaksajtónak.“ Nekik egy jelen­téktelen sportesemény Budapesten előbbre való és jelentősebb esemény, mint az a bravúr, amelyet a szegedi csapat most is végrehajtott. A harmad­rangú események között jut csak számára hely. A Szeged FC teljesítménye elsőrangú, de a budapes­ti szaksajtó ezt igyekszik elnyomni és eljelenték­­teleníteni. Vajjon miért? Szerencse, hogy a „Kö­zépeurópai Kupa“ magyar résztvevőjét ma már nem lehet elnyomni. Ha a szegedi nagy győzelmek nem is kapnak vízumot Budapestre, egészen bizo­nyos, hogy Bécs, Prága, Berlin Pária, Lemberg és Konstantinápoly beengedi a győzelmi híreket és valódi értékében értékeli. R. B. A KISOK tenniszbajnokság A reálgimnázium sportkörének rendezésében háromnapos verseny keretében rendezték meg a KISOK-tenniszbajnokságokat, amelyeken több te­hetséges játékos szerepelt. Eredmények: Férfi egyes: 1. Bernáth (reálg) (Rónai Gyula tiszteletdíj), 2. Bálint (reálg.), 3. Áfra (piaristag.) Barta (piaristag). Női egyes: 1. SzentGyörgyi Nelli, 2. Kozma Lili, 3. Wiener Éva és Mezei Vera. Vegyespáros 1. Bernét—Kozma, 2 Kupecz— Szentgyörgyi, 3. Bálint—Pick Lotti és Áfra — Wie­ner. Férfi páros: 1. Barna—Csapó (reálg.), 2. Ku­pecz—Afra( piaristag.), 3. Bálint—Zákányi (reálg.). Kizárásos férfi egyes 1­. Vérmes (főreál), 2. Zá­kányi (reálg.), 3 Török (reálg.) és Barta (piarg.). Kizárásos női verseny 1. Pick Lott. A reálgimnázium csapata: Bernáth, Csapó, Bá­lint és Zákány! részt vesz a szerdán, csütörtökön Kecskeméten megrendezendő déli KISOK-bajnoki versen­yben. Fürst György marad a szövetségi kapitány. Fürst György, a DLASz főtitkára, aki — mint is­meretes — lemondott Szövetségi kapitányi tisztsé­géről, több elnökségi tag kívánságára visszavonta lemondását. t 9 BAJNOKVERÉS UTÁN A futb­álisták általában még a legidegtisóbb küzdelemben sem vesztik el humorukat és nem fukarkodnak a bemondásokkal. A KEAC—KAC mérkőzéssel kapcsolatban beszélték el a következő történetet. Már a végefelé járt az idő és a KAC teljesen beszorítva tartottal a KEAC-ot, amikor Tóth II. a fáradságtól kimerülve kérdezte Ivancsics bírótól: — Bíró úr, mennyi idő van még hátra? — Két perc — volt a rövid válasz. — Az sok... — felett elkeseredett hangon Tóth és megfogta Harmat dresszét, hogy azzal is húzza az­­ időt. De nemcsak a KEAC-játékosok, hímem a Szeged FC futballistái is boldogak voltak vasárnap, hogy a bajnokcsapatot legyőzték. Az öltözőben határta­lan lelkesedéssel tárgyalták a fényes győzelmet Egyszer csak megszólalt Gyur­csó, aki addig nz öltözködéssel volt elfoglalva: — Baj van. A Hungária el akarja venni tőlünk a negyedik helyet... Riesz is megszólalt: — Jó, hogy vége van a szezonnak, mert meg — bajnokok lennénk... Bonyodalom a Szeged FC harmadik liíra­­meccse körül. A Szeged FC harmadik túramér­­kőzése elé akadályok gördültek. Keddre úgy alakult a helyzet, hogy a filipopolisi meccs el­marad Erről Tibor Géza telefonon tájékoz­tatta a klub vezetőségét, amely ebben a pilla­natban még nem tudja, hogy mikor indítsa út­nak Törökország felé csapatát. Jani András halála: Érzékeny veszteség érte a szegedi sportéletet: Jani András, az atlétikai szö­vetség déli kerületének főtitkára, hosszas szenve­dés után 37 éves korában meghalt Janit vesebaj kínozta, mintegy három héttel ezelőtt műtéti be­avatkozás vált szükségessé. Az operáció után látszott, hogy kiheveri súlyos betegségét, amikor néhány nappal ezelőtt mell­hártyagyulladás lépett fel. A legyengült szervezet az újabb betegséggel már nem tudott megbirkózni, tegnap meghalt Az elhunytat özvegyén kívül kiterjedt rokonsága gyá­szolja. Heim Antal, a REAC válogatott futballis­tája sógorát gyászolja Jani Andrásban, Maróthy és Bloch a Fick-versenyen. Az úszó­­szövetség abból az alkalomból, hogy az ameri­kai F­i­c­k, a világ leggyorsabb úszója Buda­pestre látogat, vasárnap nagy úszóversenyt ren­­dez, amelyen a vidékieknek jelentős szerepet szántak. Többek között rendeznek egy 4x200 méteres gyorsstafétát, amelyben Budapest, Új­pest és a vidéki válogatott fog küzdeni. Dr. Bá­rány István felkérte dr. Wanie Rezső úszó­­kapitányt, hogy rendezzen Szegeden próbaver­senyt a válogatásra érdemes úszók között. A próbaversenyen Maróthy és Bloch 2:27.? perces idővel holtversenyben abszolválta a 200 métert, ezért számíthatnak arra, hogy tagjai lesznek a 4x200 méteres vidéki stafétának amelyben Kőrössy I. is helyet kapott, ő 2:28 percet úszott. Határőrség—Utász PKH 30 (20), bíró Dézsy Ferenc. Góllövők: ördög (2) és Kozma A határ­őrök megérdemelten nyertek. Szerdán délután fél 4 órakor a Repülők—Vona­tosztag meccs kerül el­döntésre a SzAK-pályán. Bukoveczky Mihály és dr. Tóth Lóránt kedden elutazott az országos amatőrválogatott­ Norvé­giába. Jégszekrények­ kedvező fizetési feltételek­ mellett legolcsóbban beaxerexbe tölt Fekete Voln­for, Koauth C. a.­ut 19. Tel. 20—72. Hátralékos könyveléseket feldolgoznak, mérleget, társas elszámolásokat el­készítenek és felülvizsgálnak, — könyvvizsgálat esetén mint ellen szakértők érdekeit legjobban védjük meg. HOFBAUER TESTVÉREK adó és könyvszakértők BUDAPEST, IV. MUZEUM KRT 7. Tel: 89—797.