Délmagyarország, 1958. december (14. évfolyam, 284-307. szám)

1958-12-02 / 284. szám

Kedd, 1958. december 2. Nehéz mérkőzésen győzött a SZEAC SZEAC—Bp. Spartacus 3:2 (1:2) KISS$ SZELES, hűvös időben több mint négyezer néző előtt került sor a SZEAC—Budapesti Spartacus NB II-es csapatok találkozó­jára. Hernádi sípjelére a kö­vetkező összeállításban kezd­ték a játékot: SZEAC: Mé­száros — Benák, Portörő, Vass — Baráth, Zaflár — Sza­bó, Polyvás, Hajós, Rijbai, Nyári, Bp. Spartacus: Zsikla, — Kónya, Kóczó, Nagyiván — Korcsik, Halasi — Szilágyi, Németh, Széles, Beke, Tisza. Már a negyedik percben Polyvást, a Spartacus védői a kaputól mintegy 18 méter­re szabálytalanul akasztották. Vass állt neki a szabadrúgás­nak és a bal sarokba tartó bombáját Zsikla ragyogóan védte. Továbbra is a SZEAC támadásai jellemezték a játé­kot, mégis a nyolcadik perc­ben született meg a Sparta­cus első gólja. A 16-osnál Portörő elesett, a labda Szé­les elé került, aki a kifutó Mészárosba rúgta a labdát. A kipattanó labda Tisza elé került és az gólt lőtt: 0:1. Továbbra is a SZEAC szövö­gette támadását. A 16. perc­ben Nyárit a 16-oson belül faultolták: 11-es. A büntetőt Rábai a jobb felső sarokba helyezte, 1:1. Ebben az időszakban a SZEAC fölényét három szög­let is jellemezte. Azonban a Spartacus játékosai me­zőnyben gyorsabbak, kemé­nyebbek voltak, azonban tá­madásaik a SZEAC 16-osa előtt rendre elakadtak. A Spartacus kapuja előtt több esetben tömörülés támadt, Baráth lövése emberbe akadt, aztán Szabó könnyelműskö­­dött jó helyzetben. A 28. percben Széles távoli, lapos, gyenge lövése Mészárosról a hálóba pattant: 1:2. Nagy kapushiba! (Ebben a játék­időben ez volt a Spartacus­­nak a harmadik kapu előtti helyzete!) A 32. percben Ba­ráth leadását Rábai kapás­ból a kapura bombázta, a labda fél méterre kerülte el a bal felső sarkot. Nyolc em­berrel is védekezett a Spar­tacus, és a félidőben több gól nem esett. A MÁSODIK FÉLIDŐBEN ismét a SZEAC támadott. Először Korcsikot (Sparta­cus), majd Hajóst (SZEAC) figyelmeztette a bíró. Ide­ges, csapkodóvá vált a já­ték az első tíz percben, ami­kor Baráth szabadrúgása ve­szélyesen szállt kapura. Kó­nya ki akarta rúgni, azon­ban lábáról a hálóba per­dült a labda, öngól:^:2. Kez­dés után ismét a Spartacus kapuja forgott többször ve­szélyben, azonban a SZEAC csatárai nem tudtak »szabá­lyos« gólt rúgni. Nyári lábá­ról a kapus szedte le a lab­dát, majd Hajós hat méter­ről mellé rúgott. A Sparta­cus villámgyors támadásai­ban viszont nem volt elég tervszerűség, s így nem jelen­tettek veszélyt Mészáros ka­pujára. A játék képe meg­változott: a figyelmeztetések után sportszerű, kemény mér­kőzésnek voltak tanúi a né­zők, s a 29. percben a SZEAC győztes góljának örülhettek. Kóczó kézzel érintette a ka­pu előtt a labdát és a 11-est Rábai ismét­­ a jobb felső sa­rokba lőtte, 3:2. Teljesen fel­jött­ a SZEAC és a mérkőzés befejezése előtt is több jó helyzet alakult ki a Spar­tacus kapuj­a előtt. NEHÉZ MÉRKŐZÉST ví­vott a SZEAC lelkes csapa­ta, amelynek tagjai közül ki kell emelnünk Zallár, Vass, Portörő, Rábai játékát. A Spartacusból különösen Nagyiván és Halasi tűnt ki. A mérkőzés után a SZEAC játékosainak az volt a vé­leménye, hogy egyik legne­­zebb ellenfelüket győzték le. Gyarmati János edző így nyi­latkozott: »Az NB-ben nin­csenek sétamérkőzések. Ezt most ismét láthatta a közön­ség és a bajnokság megnye­réséhez még hosszú, nehéz út vár ránk.« Hernádi játékvezető kitűnő bíráskodásával kivívta a sze­gedi közönség elismerését. M. T. Erik a harmadik gól, rohamozza a SZEAC a Spartacus kapuját.­­Liebmann Béla lelvj Deszk nyerte a választási kupát Deszk—Kübekháza 1:1 (1:1) Spitzer kitűnő bíráskodásá­val Deszken játszották le a kupadöntőt. Már az első fél­időben Németh és Nikodé­­mue góljaival döntetlenre alakult a mérkőzés, amely mindvégig sportszerű kere­­tek között zajlott le. A má­sodik félidőbeli iramos já­ték sem hozott változást az eredményen, sőt kétszer 15 perces hosszabbítás után is 1:1 maradt A 120 perces játékidő kifárasztotta a csa­patokat, amelyeknek kapitá­nyai egyöntetűen sorsolásra bízták a mérkőzés eldönté­sét. A sorsolás Deszknek ked­vezett: ő nyerte a járási vá­lasztási kupát, amelyet Mat­­hesz Sándor, a Szegedi Já­rási Labdarúgó Szövetség el­nöke adott át ünnepélyes ke­retek között, ugyanakkor mindkét csapatot érmekkel jutalmazták. KOSÁRLABDA Csak a hajrában nyert a SZEAC kosárlabda-csapata SZEAC—BEAC 18:67 (39:38) 500 néző előtt a rókusi tornacsarnokban kezdődött a mérkőzés. A SZEAC játé­kosai nehezen melegedtek a játékba. A fővárosiak a 9. percben 21:8-ra vezettek. A 20. percben 36:36-ra egyen­lített a SZEAC. A félidő vé­gére 1 pontos előnyt szer­zett. A második félidő első 10 percében a SZEAC hat pontos előnyre tett szert. A BEAC nagy lelkesedéssel 61: 61-re kiegyenlített. A szege­diek nagy hajrát vágtak ki és a kitünően játszó Faragó dr. és Merényi révén bizto­sították a győzelmet. A legtöbb kosarat Faragó dr. 27, Merényi 24, Halász 10, illetve Laborcz 20 és Nagy 17-et dobta. A második félidőben felül­kerekedett a Postás. Szegedi Postás—Zuglói He­lyiipar 64:50 (34:34) A mérkőzés első félidejé­ben fej-fej mellett haladt a két NB II-es csapat, azon­ban a második félidőben a Szegedi Postás biztosan győ­zött. NB II. EREDMÉNYEK: DVSC—Pénzügyőrök 1:0 (0:0), Kecskeméti Dózsa—B. Bányász 0:0, Miskolci MTE— Ceglédi VSE 2:1 (1:1), Bp. Előre—Jászberényi Vasas 2:1 (0:1), Egyetértés—Ózdi Vasas 2:0 (1:0), Szolnoki MÁV— Salgótarjáni SE 4:0 (2:0). 6 Nagyszerű játékkal pontokat szerzett az SZVSE SZESE—VITE 3:2 . Az előmérkőzés alatt hatal­­­­mas hóesés volt­, mely azon­ban elállt, mire a két csa­pat a pályára lépett. A Rol­­léder (Pécs) játékvezetővel az élen a két csapat a kö­vetkező összeállításban futott­­ ki a pályára: SZVSE: Uhrin — Juhász, Veres, Vincze — Meszmer, Laczi — Farkas, Gyimesi, Becker, Sebők, Bi­schof. UTTE: Lung — Só­lyom, Laczkó, Varga — Kará­csonyi, Czimmermann — La­katos, Tábori, Juhász, Ba­logh, Lukács. Az UTTE kezdi a játékot, rögtön szögletet is ér el, utá­na azonban SZVSE ellentá­madás fut a jobboldalon, Farkas beadását azonban a védők hárítják. A hatodik percben szép támadás végén Gyimesi fejesét a kapufa vé­di. Lung meg sem mozdult rá, óriási helyzet volt. Az UTTE csak a 10. perc után tud feljönni, ekkor azonban pompás támadásokat vezet. Tábori hatalmas lövését vé­di Uhrin, utána, pedig a 16- oson kívül lábbal ment. 10 percig nagy az UTTE nyo­mása, azonban egy szögletet és egy szabadrúgást tudnak elérni, melyet a védők hárí­tanak. A 20. perctől ismét az SZVSE irányítja a játékot, szép támadások futnak, külö­nösen a széleken. A 25. perc­ben Becker hatalmas lövé­sét Lung nehezen üti fölé. A 28. percben egy váratlan ellentámadás során feltartá­sért 18 méteres szabadrúgás­hoz jut az UTTE. Czimmer­mann áll neki és szépen ívelt lövését Balogh fejjel to­vábbítja Uhrin hálójába. 0:1. A gól után továbbra is az SZVSE támad, és a 36. perc­ben Sebők szögletét Gyime­si mintaszerűen küldi Lung hálójába 1:1. A félidő hátra­lévő része változatos játék­kal telik el. A második félidőben mind­két csapat hatalmas becs­vággyal küzd. A harmadik percben Sebők elfut a szé­len, szép beadását Becker hatalmas lövéssel küldi Lung hálójába 2:1. Gyönyörű, min­taszerű akció volt, az ottlé­­vő budapesti közönség egy része a szép játék láttán han­gosan biztatta a szegedi csa­patot. A 12. percben Farkas nagy helyzetet hagyott ki, az üres kapu előtt késlekedett a lövéssel és szerelni tudták. Ezután feljött az UTTE és a 20. percben ugyancsak feltar­tásért szabadrúgáshoz jut. Karácsonyi a szabadrúgást 18 (1:1) méterről a sorfal mellett a jobb sarokba lövi 2:2. Az egyenlítő gól után óriási küz­delem alakult ki a győzele­mért. A 26. percben gyönyö­rű Becker—Gyimesi—Sebők összjáték után Sebők a jobb sarokba lövi a győzelmet je­lentő gólt 3:2. A játékidő vé­géig továbbra is nagy a küz­delem, a 35. percben Sólyom óriási bombáját Uhrin fölé öklözi. A 40. percben Mesz­­mert fej­berúgják, amiért két percig áll a játék. SZVSE támadásával fejeződik be a játék. Az SZVSE hatalmas küzde­lemben, lelkes játékkal, meg­érdemelten győzött. Különö­sen hasznosak voltak a szé­leken vezetett támadások, amelyek mindig gólveszélyt jelentettek. Szinte minden játékos átlagon felüli telje­sítményt nyújtott. Az UTTE lelkesen, keményen, de sport­szerűen harcolt és nem ját­szott alárendelten. Különösen Czimmermann, Balogh l és Karácsonyi játszott kitűnő formában. K K. Atlétikai hírek Trényi Imre, az SZVSE érdemes kalapácsvetője va­sárnap a válogatott dobóat­léták háromhetes edzőtábo­rába utazott el Tatára. A szakmai továbbképző tanfolyamon ma, kedden este 7 órakor kezdődően, a Rókusi Tornacsarnokban Kertész Ferenc a magasug­rásról tart előadást. A december 5-én kezdődő versenybíró tanfolyamra je­lentkezni még ma és pén­teken este 6—8 órák között lehet a Rókusi­ Tornacsar­nokban (Pacsirta u. 30), a városi szövetség hivatalos helyiségében. ifjúsági bajnoki mérkőzések eredményei UTC—H. Vasas 1:1 (1:0), Kistelek—Szöreg 1:0 (0:0), SZAK—Textil 9:0 (5:0), Dó­zsa—Derekegyháza 13:0 (5:0), Csongrád—Csanádpalota 4:0, Dorozsma—Mindszent 2:0 (1:0), SZEAC—Makói Spar­tacus 13:0 (8:0), Alsóváros—­­­Szentes 1:0 (1:0). OROSHÁZI KINIZSI— SZ. VASAS-SPARTACUS 1:0 (1:0) Mintegy kétezer néző előtt Rozsnyai játékvezetésével — nagy szélben — kezdődött a mérkőzés. Orosháza azonnal támadólag lépett fel és Szö­kő révén már az 5. percben megszerezte a vezetést. A Spartacus játékosai fokozato­san lendültek a játékba és egyre több támadást vezet­tek. Az Orosháza szórványos támadásai állandó veszélyt jelentett a szegediek kapujá­ra. A szegedi csatárok főleg középen akartak eredményt elérni, azonban az Orosháza védelme kitűnően és kemé­nyen zárt. SZEGEDI ÉPÍTŐK— NAGYKŐRÖS 4:3 (3:2) A Nagykőrösön sorra ke­rülő mérkőzésen — 500 néző előtt — az alábbi összeállí­tásban állt fel a Szegedi Épí­tők csapata: Lenkova — Rácz, Törköly, Encsi — dr. Bóka, Óvári — Gréczi, Csa­bai, dr. Boldis, Tanács, Já­nosi. Változatos iramú mér­kőzést vívott a két csapat és már az első húsz percben kialakult az első félidőbeli 3:2-es eredmény. A csúszós talajon több pontatlanság és szabálytalanság történt. A harmadik percben védelmi hibából a Nagykőrös tett szert vezetésre, majd a 10. NB I.-ban... percben Gréczi egyenlített, öt perc múlva Boldis veze­téshez jutatta a csapatát: 2:1 az Építők javára. Ezután egyenlített a Nagykőrös, majd a 20. percben Tanács egyéni játéka után szép gólt lőtt: 3:2. A második félidőben roha­mozott Nagykőrös, de az Épí­tők védelme jól állt a lá­bán. A 30. percben Ta­­­nács elfutott és beadását Csabai a kapus feje fölött a hálóba emelte, 4:2. A mér­kőzés befejezése előtt Nagy­kőrös szépíteni tudott és 4:3 arányban győzött a Sze­gedi Építők csapata. Békéscsabai Építők—Kecs­keméti TE 0:0, Gyula—Mező­­kovácsháza 4:1. Békéscsabai Agyagipar—Békéscsabai MÁV 0:0, Mezőhegyesi ME­­DOSZ—Kiskunfélegyházi Építők 3:1, Kiskunhalas— Hódmezővásárhelyi Dózsa 1:0, Makói Vasas—Hódme­zővásárhelyi MTE 2:0. ALAPFOKÚ LABDARÚGÓ BAJNOKSÁG Gyufagyár—MÁV Sat (1:1) A Konzervgyár—Ifjú Gár­da és a Ruhagyár—Kórház mérkőzés elmaradt. Hegyes bajnoki mérkőzések ETO—HMVHELYI VASAS 1:1 (0:0) A Hódmezővásárhelyi Dó­­zsa-pályán egyenlő erők, szép játékot mutattak. Az első félidőben a széllel támoga­tott Vasas némi fölényt har­colt ki, a második félidőben azonban jobb volt az UTC. A 8. percben Varga egyéni teljesítmény után szép gólt lőtt: 1:0. Ezután Csűri a mérkőzés legnagyobb hely­zetét hagyta ki. Az utolsó percben 11-est ért el a Va­sas és a büntetővel egyen­lített. A játékvezető gyen­gén vezette a mérkőzést. Szőreg—Kistelek 2:1 (1:1) Számos mérkőzésen ered­ményesebben játszott a sző­­regi csapat. Az első félidő­ben Sebők és Szűcs volt az eredményes, majd a máso­dik félidőben ismét Sebők rúgott gólt, s így 2:1 lett a végeredmény. SZAK—Textil 0:0 Az első félidőben a SZAK egy 11-est kihagyott. Ala­csony színvonalú játék, sok hibával. Az eredmény igaz­ságos. Dózsa—Derekegyháza 6:0 (4:0) A Hunyadi téren mintegy 200 néző előtt a Dózsa szín­re lehengerelte Derekegyhá­­zát. A csapat fiatal játéko­sai kitűnően mozogtak, sok reménységet ígérnek. Góllö­vők: Hujber 3, Bozóki 2. és Széli (11-esből). Alsóváros—Szentes ód) Kemény, végig iramos mérkőzésen egyenlő ellenfe­lek küzdöttek. A sportszerű játék után a döntetlen igaz­ságos pontosztozkodás. Csongrád—Csanádpalota 2:1 (1:0) Csongrádon 600 néző előtt zajlott le a mérkőzés. A ha­zai csapat több gólhelyzetet dolgozott ki. Baksa, Bökuti, illetve a csanádpalotai Csep­­ke góljai 2:1-es eredményt hoztak. Az utolsó percekben Csanádpalota majdnem ki­egyenlített. — Csongrád megérdemelten győzött Dorozsma—Mindszert 7:0 (3:0) A dorozsmai csapat nagy lendülettel játszott és fölé­nyes győzelmet aratott. Vö­rös II. 2, Lajkó 2, Solymosi 1, Jó Mihály 1, és Gyuris Jenő 1 góljával. RÖPLABDA Budapesti Spartacus—Szege­di Honvéd 3:0 A nagyobb technikai és tudással rendelkező buda­pesti csapat lendületes játé­kának nem tudott ellenállni a lelkes szegedi együttes. Szett­arányok: 12: 10, 7. Különösen az első két játsz­mában voltak szép akciók mindkét NB I-es csapat ré­széről. Jók: Tatár, Németh, Mihályi, illetve d­r. Fedor és Csaba. Karhatalom—Szegedi Hon­véd II. 3 a A mérkőzésen a Szegedi Honvéd már 2:0-ra vezetett, de a Karhatalom lelkes já­tékával meg­ tudta fordítani az eredményt Szett­arány: 10:15, 13:15, 15:7, 15:12, 15:3. Jók: Hollós, Mayer, Józsa, illetve Bonsányi, Szé­kely I. Karhatalom—Juta 3:1 A megyei férfi bajnokság két csapatának mérkőzésén a karhatalom biztosan győz­te le a szétesően játszó tar­talékos Jutát. Szett­arány: 15:5, 16:18, 15:4, 15:13. Jók: Hollós, Mayer, Hagelman, illetve Nagygyörgy és dr. Komáromi. NB I-ES LABDARÚGÓ EREDMÉNYEK MTK—Miskolc 4:2 (2:2), Ta­tabánya—Ferencváros 5:0 (1:0), Szombathely—Újpesti Dózsa 1:1 (1:0), Bp. Honvéd —Dorog 2:1 (1:1), Salgótarján —Győr 2:0 (0:0), Csepel—Diós­győr aa (0:0). A TOTÓEREDMÉNYEK És nyeremények 48. hét 11-en értek el 12 találatot A nyereményösszeg egyenként 47 ezer 836.23 Ft. 359-en értek el 11 találatot. A nyereményösszeg egyenként 1312.50 Ft. 3606-an értek el 10 találatot. A nyereményösszeg egyenként 173.75 Ft. A 46. fogadási hét 0 talála­­tos szelvényei vigaszdíjban ré­szesülnek. Egy-egy ilyen szel­vényre 80 forint vigaszdíj-nye­­remény jut. 1. Bp. Honvéd—Dorog 1 2: 2. Tatabánya—Ferencv. 1 5:# 3. Salgótarján—Győr 1 2:0 4 U. Dózsa—Szombatit, x 1:1 b. MTK—Miskolc 1 4:2 6. Diósgyőr—Csepel 2 1:2 7. Budafok—Pécsi D. 2 0:1 8. Zalaegerszeg—Komló 1 2:0 9. Székest.—Db. Spar­ 1 1:0 10. Kecsk.—Borsodi B . 0:0 11. Lazio—Roma 2 ISI 12. Milan—Fiorentina 1 2:0 * DÉLMAGYARORSZÁG A Magyar Szocialista Munkás­párt szegedi bizottságának lapja Szerkesztő bizottság: Siklós János felelős szerkesztő, Nagy István és dr. T­őkös Zoltán szerkesztők. Szerkesztőség: Szeged Sztálin sétány 10. Telefon: 35-35 és 30-03 Éjszakai telefon: 35-06 és 34-38 Kiadóhivatal, Szeged, Klauzál tér 3. A lapot árusításban és előfize­tésben a Csongrád megyei pos­tahivatalok terjesztik. Előfizeté­si di.1­1 hóra 11— Ft. Előfizet­hető bármely postahivatalnál és kézbesítőnél Szegedi Nyomda Vállalat Felelős vezető: Vincze György