Délvilág, 2002. április (59. évfolyam, 76-100. szám)

2002-04-22 / 93. szám

A DÉLMAGYARORSZÁG ÉS A DÉLVILÁG SPORT MELLÉKLETE ■ SZERKESZTI SÜLI JÓZSEF Turmix Látták már az „Együtt csak nyerhetünk! címre hallgató hirdetést és óriásplakátot. Érdemes rávetni egy pillantást. Tizenkét sportág tizenkét sztárja mosolyog ránk sportfelszerelésben, a magyar sport egységességét hirdetve. Ott van többek közt az olimpia baj­nok pólós, Vári Attila (sapkában), aztán világ- és Európa-bajno­­kok egész sora, a kajakos Kovács Kati (lapáttal), a vívó Mincza Il­dikó (párbajtőrrel), a birkózó Deák Bárdos Mihály (válogatott mezben), a kézilabdás Kökény Bea (pólóban, labdával), az öttusá­zó Sárfalvi Péter (pisztollyal). A klassisok közé odatévedt - nem ő tehet róla, biztos hívta valaki - egy honi labdarúgó is, bizonyos Fűzi Ákos. A kép bal szélén áll, focilabdával a kezében, a váloga­tott fehér mezében. A nadrágján ott virít a 11-es, pólóján pedig a 14-es szám. Bravó! • Említett Fűzi Ákos szerdán minden bizonnyal jobban koncent­rált, és megegyező mezszámmal futott ki a pályára, a Magyaror­­szág-Fehéroroszország barátságos válogatott labdarúgó-mérkőzés második félidejére. A „felemás” csereembernek ez a fellépése sem jött be, mivel akkor már 1-4-et mutatott az eredményjelző. A vége 2-5 lett, de ha hiszik, ha nem, csapatunkat alul tudták múlni. Nevezetesen a Duna Televízió. Miután minden fórumon elterjedt, hogy nem közvetítik a meccset, mert túl sok pénzt kér érte a jogtulajdonos, a Duna TV egyszer csak feltűnt a színen. Ar­ról persze nincsenek információk, hogy mennyiért sugároztak, csak azt tudjuk, hogyan. Az első félidőről lemaradtak, mert hát későn értek Debrecenbe, aztán a szünetre ígért összefoglaló is meghiúsult, a maroknyi tévénéző csupán a második negyvenöt percet láthatta. A történtekről, válogatottunkról és a Duna TV il­letékeseiről összességében annyi mondható el: a két fél nagyjából hasonló teljesítményt nyújtott. „ Igazából csak keresgélem a szavakat, nem nagyon találom a be­tűket a klaviatúrán. Vasárnap hajnalban tragédia történt. Félholt­ra verték egy budai diszkóban Simon Tibort, a Sopron labdarúgó­­csapatának vezetőedzőjét, az FTC korábbi válogatott futballistá­ját. Hazánk egyik legkarakteresebb fociegyénisége agyműtét után, életveszélyes állapotban fekszik a János-kórházban. A ször­nyű eset hatása alatt állva nehéz mindezt kommentálni, ráadá­sul nem sokat tudunk a történtekről. Simonék szórakoztak, pezs­gőt locsoltak a vendégekre, majd állítólag a biztonságiak támad­tak. Számomra az egyébként is döbbenetes és érthetetlen esetben a legszomorúbb az, kötve hiszem, hogy az elkövetők nem tudták: Simon Tibort, az ország egyik legismertebb sportemberét verik. És ha ez motiválta őket különben is megmagyarázhatatlan tet­tükben, akkor kell igazán elgondolkodnunk, miként juthattunk idáig. Persze, most egész más miatt izgul az ország sportszerető közvéleménye. Nevezetesen, hogy élje túl ezt a borzalmat a pá­lyán mindig oly kemény jobbhátvéd. Minden további másodla­gos. De nem elhanyagolandó. SZETEY ANDRÁS Tot Sándor Eb-bronz a BILIÁRD MUNKATÁRSUNKTÓL Egy bronzéremmel gyarapította éremkollekcióját a szegedi biliár­­dos, Tot Sándor a tamperei Euró­­pa-bajnokságon. Ezúttal a ma­gyar válogatott tagjaként állha­tott fel a dobogóra. A csapat elő­ször a svájciakat verte 2:1-re, majd a dánok elleni 2:0 és a své­dekkel szembeni 2:1 követke­zett. A mieink (Tot, Solymosi Gábor, Mikó Balázs) az elődöntő­ben a németektől kaptak ki 2:0-ra, így „maradt" a bronz. A Vegas BC Szeged versenyzői pedig Budapesten a Gold Crown Biliárdszalonban szerepeltek 9-es ranglistaversenyen. Nagy Csaba a döntőben szenvedett ve­reséget a sportág egyik legna­gyobb ígéretétől, ifj. Földes Vil­mostól. Gerhard Gryschka a 7. helyen végzett. Nagy ezzel az ezüsttel vezeti az országos rang­listát. A WBC csapatbajnokin legkö­zelebb és egyben utoljára április 28-án, 12 órakor áll asztalhoz. Az ellenfél a Game World Buda­pest lesz. Amennyiben a szegedi­ek 7:1-re győznek, ők az NB II aranyérmesei. Kanyó, a rekorder BÚVÁRÚSZÁS MUNKATÁRSUNKTÓL Kanyó Dénes szenzációs hétvé­gét zárt Hajdúszoboszlón, a nemzetközi búvárúszóverse­nyen. A Duna-Tisza Muréna Búvárklub sportolója három­­számban állt rajthoz, s mindhá­romban diadalmaskodott. 50 méteren búváron új orszá­gos rekordot ért el, 16,42-re javí­totta a csúcsot. A 100 méteres uszonyúszásban 40,29-cel, míg 800 méter búváron, 6:23,8-cal csapott elsőként a célba. Kanyót választották a viadal legeredmé­nyesebb felnőtt versenyzőjének is. Magyar ezüstérem Nem valósult meg az álom,­ a magyar jégkorong-válogatott a második helyen végzett a székes­­fehérvári Divisia I-es világbaj­nokságon. Pénteken a mieink 4-1 -re győztek a románok ellen, csaptak össze. A dánokkal a cso­portelsőségért vívott csatában az északiak akarata érvényesült, s 6-2-re nyertek. Végeredmény: 1. Dánia 10 pont, 2. Magyarország 8, 3. Nor­végia 6, 4. Nagy-Britannia 4, 5. Románia 2, 6. Kína 0. Az Orosháza már másodszor győzte le a Dunaferrt A Pick a nézőknek játszott KÉZILABDA PICK SZEGED­CEGLÉDI KK 37-20 (14-7) Férfimérkőzés, rájátszás az 1-6. helyért. Újszegedi sportcsarnok, 800 néző. Vezet­te: Dobrovits, Tájok. Pick Szeged: IVANOV - Berta 3, LALUSKA 6, Eklemovics 3, Mezei 2, BAJUSZ 7(1), Matics 2. Csere: Fekete, Nagy L. (kapu­sok), Doros 2, Ilyés 4, Németh 4 (1), dr. Osláncai 3, Vadkerti 1. Edző: Dragán Dju­­kics. Cegléd: Cziráki - Bendó 4 (1), Noris 2, Buceschi, Dávid 1, Himer 4 (1), Varga . Csere: Erdélyi (kapus), Laurencz 3, LEN­GYEL 5, Magyar 1. Edző: Nagy Károly. Kiállítások: 10, ill. 4 perc. Hétméteresek: 3/2, ill. 5/2. Az eredmény alakulása: 3. perc: 1-1,9. p.: 5-2,17. p.: 5-5, 25. p.: 11-6,35. p.: 17-8,42. p.: 24-11, 51. p.: 28-13. A mérkőzés napján derült ki, hogy Bécsi János tüdőgyulladás miatt nem tudja vállalni a játé­kot, így helyére Laluska Balázst jelölte Drágán Djukics edző. A fi­atal válogatott jó játékkal hálálta meg mestere bizalmát. A mérkő­zés elején pontatlanság jellemez­te a Pick támadásait, így kima­radtak a ziccerek, s ezzel naggyá tették Czirákit, a ceglédiek kapu­sát. Öt perc kellett, hogy lehig­gadjanak a szegediek, de akkor meg négy perc alatt olyannyira elégedettek voltak teljesítmé­nyükkel, hogy szinte tálcán kí­nálták a vendégeknek a helyzete­ket. Nem is hagyta szó nélkül Djukics edző, időt kért, s új tak­tikával küldte csapatát pályára, s ettől kezdve aztán nem kapko­dott a Pick, Eklemovics irányítá­sával a lövésre mindig kivárták a legjobb pillanatot, s ez szinte tel­jesen letaglózta a Ceglédet. Pedig a Szeged egyik legjobbját, Mezeit a játékvezetők piros lappal a 27. percben kiállították. (A váloga­tott beállós széttárt karjának ro­hant Himer, aki, mielőtt még el­esett volna, beleharapott a szege­di játékos bicepszébe. Ezt be is mutatta Mezei a bíróknak, de azok hajthatatlanok voltak.) Djukics edző Ilyést küldte a kiál­lítás letelte után a pályára, aki kellő önbizalommal felvértezve nagyon hasznosan játszott. A második félidőben már csu­pán az volt a kérdés, hogy a Pick Szeged megelégszik e a néhány gólos vezetéssel, vagy az utolsó percig hajtva igyekszik „meg­büntetni" a Ceglédet az alapsza­kaszban elszenvedett vereségért. Ez utóbbi valósult meg, s végre a közönségnek játszva olyan trük­köket mutattak be Eklemovics dirigálásával, amit ritkán lát ma­gyar pályán a szurkoló. A felső­házi rájátszásban 17 gólos győze­lem eléggé ritka... Drágán Djukics: -A korábban ritkábban szerepeltetett játéko­sok éltek a lehetőséggel, s gól­fesztivált rendeztek. Nagy Károly:­­ Sajnos ekkora a különbség a két csapat csereso­ra között. További eredmény: OROSHÁ­­ZA-DUNAFERR 24-21 (11-11) SÜLI JÓZSEF Az állás Bertát (labdával) csak szabálytalanul tudták megakadályozni a gólszerzésben. Fotó: Gyenes Kálmán 1. Pick Szeged 5 -- 166-130 15(5) 2. Fotex 3 - - 88- 56 12(6) 3. Dunaferr 2 - 3 124-122 8(4) 4. Cegléd 1 1 3 112-140 6(3) 5. Orosháza 1 - 4 121-138 4(2) 6. Pécs 113 122-141 4(1) (Zárójelben az alapszakaszban szerezett bónuszpontok szerepelnek.) Bravúrdöntetlen Vásárhelyen! LISS-HNKC-______ CORNEXI-ALCOA 27-27 (12-14) NB I-es női kézilabda-mérkőzés, ráját­szás az 1-6. helyért. Vásárhely, Hódtói Sportcsarnok, 500 néző. Vezette: Hor­váth, Marton. Liss-HNKC: SZABÓ K. 1 -Szabó M. 3, Barna 2, Asztalos 3, HUBA 3, KOCSIS 4, Bajnok 3. Csere: VÖRÖS (kapus), Szőke, Rósa, NIKOLICS 8 (7). Edző: Farkas Jó­zsef. Cornexi-Alcoa: Grosu , Turtóczky, Né­meth 3, VIRINCSIK 7 (2), KULCSÁR 5, TÓTH 5, Kenyeres 2. Csere: Kurucz, Fe­kete (kapusok), Kovács T. 1, Wolf 4 (4), Borbély, Grezner. Edző: Zsiga Gyula. Hétméteresek: 8/7, ill. 11/6. Kiállítá­sok: 6, ill. 8 perc. A Liss-HNKC-nak a Dunaferr otthonában pontot rabló székes­­fehérvári gárda volt a tegnapi „feladat". Az összecsapás előtt Farkas József optimistán úgy vé­lekedett, hogy mindkét gárdának egyenlő esélye van a győzelemre. Ehhez azonban tanítványainak a maximumot kell nyújtaniuk. A találkozót remekül kezdték a há­zigazdák, a 6. percben már 3- 0-ra vezettek, a vendégek ek­kor találtak először Szabó Kriszta kapujába. A Cornexi azonban in­dításokból szerzett találatokkal a 10. percre egalizálta az állást, 4- 4. Ezután ismét kék-sárga pil­lanatok következtek, s Barnáék három góllal megléptek riváli­suktól, 11-8. A zsinórban szer­zett öt találat - a hazai labdael­adásokat kegyetlenül büntetve! - jelezte, Zsiga Gyula edző tanít­ványainak mindkét pontra fáj a foguk, 11-13. A Liss utolsó gól­ját ebben a félidőben a szemfüles Szabó Kriszta szerezte, az egyik kapuból vette be a másikat. Fordulás után a Vásárhely mestere, Farkas József kettős emberfogással próbálkozott a vé­dekezésben, Németh Helga és Virincsik kapott állandó kísérőt ebben az időszakban. Ez a húzás nem vált be, a Cornexi-Alcoa 21-16-ra elhúzott. A hajrá kez­detekor, az 54. percben is még 26-24-re Tóthéknál volt az előny, de a jó kapusteljesítmény, a lelkes játék, a fantasztikus han­gulatot teremtő közönség (a lá­nyok szép megoldásokkal, bom­bagólokkal hálálták meg a bizta­tást) együtt pontmentést ered­ményezett. Ez az iksz bravúros produkció az újonctól. Farkas József: -Nagyon örülök a pontszerzésnek, különösen an­nak, hogy 16-21 után volt tartá­sa a csapatnak és talpra állt. Zsiga Gyula: - Tartottunk a Vásárhelytől, mert tiszteljük az eredményeit és a hódtói csarnok igazi aréna. Félelmünk sajnos beigazolódott. Ezzel a „pontszer­zéssel" nem vagyok boldog... • Óriási bravúrt hajtott végre a Herz-FTC, a hazai döntetlen (32-32) után idegenben legyőzte (33-31) a Podgoricát, s bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe. Itt az ellenfele a macedón Skopje lesz. A Graboplast ETO KC is kitett magáért, az EHF-kupa elődöntő visszavágón 31-23-ra verte a norvég Bäkkelagets együttesét, s 53-50-es összesítéssel bejutott a fináléba. IMRE PÉTER Fotex: két gól elég lesz Magdeburgban? MUNKATÁRSUNKTÓL Húsz évvel a Bp. Honvéd BEK-győzelme után (Kovács Pé­terék a svájci St Gallent mind­kétszer megverték) a Fotex KCV előtt nyílt ki a férfi kézlabda Baj­­nok­ok Ligája döntőjének a kapu­ja. Az első meccset Veszprémben játszották a csapatok, az ellenfél a német Magdeburg volt. Sarace­­vics két értékesített hetesével kezdődött a találkozó és a Fotex a félidő derekára 8-4-re elhúzott. A labdaeladások miatt a szünetig egyre olvadt az előny (9-8). For­dulás után is hullámzó volt a já­ték, a mieink nem bírtak Ste­­fanssonnal (9 gól) és Perunicsics­­csel (8). A Veszprémből Sarace­­vics (7) és Perez (5) voltak a gólfe­lelősök. A hajrá a németeknek sikerült jobban, s 23-19-ről 23-21 -re felzárkóztak. Ez lett a vége. Vajon elég lesz a kétgólos előny a visszavágóra? Zdravko Zovko, a Fotex KCV vezetőedzője. - Nagy taktikai csata folyt a pályán. Négygólos előnyünket nem tudtuk megtar­tani. Semmi sem dőlt el, a visz­­szavágó hasonlóan kemény lesz.