Délvilág, 2002. december (59. évfolyam, 280-303. szám)

2002-12-09 / 286. szám

HÍREK, ESEMÉNYEK, EREDMÉNYEK MINDEN HÉTFŐN A DÉL SPORTJA SZERKESZTI: SÜLI JÓZSEF ■ 2002. DECEMBER 9. Csoportgyőztes a magyar válogatott A magyar válogatott a szlovének és a csehek legyőzésével a D cso­port első helyét megszerezve ju­tott a kedden kezdődő közép­döntőbe a dániai női kézilabda Európa-bajnokságon - adta hí­rül az MTI. A második körben Norvégia, Oroszország és Né­metország vár a mieinkre. MAGYARORSZÁG­ ___ SZLOVÉNIA_________ 31-28 (16-14) _ Női kézilabda Európa-bajnokság, Aarhus, 700 néző, Vezette: Maries, Gardinovacki (jugoszlávok). Magyarország: Pálinger - LOVÁSZ 7, Pigniczki 1, Németh, FARKAS 12 (6), Siti 3, Kirsner 4. Csere: Sugár (kapus) Kul­csár, Mehlmann 4, Görbicz. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos. Szlovénia: Tutnjic - CECKOVA 5, Freser 2, Mijatovic 2, Doler 1, Cerar 4, Dajcman 1. Csere: Gorski (kapus), Vincic, Plesko 1, ILIC 7 (2), Kurent 2, Oder 3. Szövet­ségi kapitány: Tone Tiselj. Hétméteresek: 6/6, ill. 2/2. Kiállítások: 12, ill. 10 perc. Mocsai Lajos ezúttal Baloghot és Vértent nem nevezte be, így Lo­vász élete első Eb-mérkőzésén lé­pett pályára. Kimaradt helyzetekkel kezdő­dött az összecsapás, az első talá­latra négy percet kellett várni. Ne­gyedóráig egyhangú volt a menet­rend: a címvédő egy-két góllal ve­zetett, a rivális egyenlített. Külö­nösen Farkas sziporkázott, 15 perc alatt ötször volt eredményes. A szlovének emberhátránya alatt sikerült elhúzni, majd az előnyt tovább növelni a debütáló Lovász jóvoltából (20. perc: 12-8). Ezután néhány hiba és két kiállítás ele­gendő volt ahhoz, hogy megint szoros legyen az állás (15-14). Rá­adásul a csapat góljainak felét szerző Farkas külön őrzőt kapott, így már ő sem „villoghatott". Jól kezdte a második félidőt a magyar együttes, s visszaszerezte a korábbi előnyt. Egy hullám­völgy (néhány rossz passz, több belemenés) következett, s a szlo­vének sorozatban négy gólt dob­va ismét felzárkóztak (20-19), majd a 44. percben egyenlítettek (21-21). A számukra lélektani­lag fontos vezetést azonban nem tudták megszerezni. Ettől új erő­re kapott a magyar válogatott, jobban védekezett, az indítások­ból Kirsner rendre betalált, és megint viszonylag megnyugtató lett a vezetés (28-24). A hajrá­ban a szlovének mindent egy lap­ra feltéve játszottak, de nem tud­ták csökkenteni hátrányukat. A durva, sok hibával tarkított találkozón a fontos pillanatok­ban jól összpontosító magyarok megérdemelten nyertek. A D csoport másik találkozó­ján: Csehország-Fehéroroszor­szág 25-19 (10-8). MAGYARORSZÁG­____ CSEHORSZÁG_______ 33-26 (17-13)______ Aarhus, 700 néző. Vezette: Sál, Konop­­lasztij (ukránok). Magyarország: Sugár - LOVÁSZ 5, Pig­niczki, Németh 3, FARKAS 10 (6), Siti 2, Kirsner 1. Csere: Pálinger (kapus), Pádár 2, Mehlmann 2, Tóthi, SZANKA 6, Gör­bicz 1. Szövetségi kapitány: Mocsai La­jos. Csehország: Cérna - Knyilova, Polasko­­va 2, Fabikova 3, Valova 3, Romanova 1, CUMPLOVA 11 (8). Csere: Ajglova (ka­pus), Roubinkova, Adamkova, Vaskova, Simerska 2, HANDLOVA 4. Szövetségi kapitány: Jiri Zerman. Hétméteresek: 8/6, illetve 8/8. Kiállítá­sok: 6, illetve 6 perc. Mocsai Lajos - akárcsak szom­baton - most sem nevezte Ba­loghot és Vértent. Felváltva vezettek a csapatok az első tíz percben, Farkas és Cumplova gólpárbajába olykor Siti szólt bele. Rengeteg volt a szabálytalanság, így a megítélt büntető is. A lelkes csehek ne­gyedóráig tartották magukat, majd hét percig nem találtak be. Ekkor Lovász és Németh is ered­ményesen támadott, s sikerült elhúzni (11-8). Amikor aztán a magyarok észrevették, hogy Cér­na­ az alsó sarkokat nem tudja hatékonyan védeni, nagyobb lett a különbség. A második félidő elején cseh emberhátrány alatt hétgólossá nőtt az előny (20-13). Később Farkas és Siti pihent, s a csehek annak ellenére csökkentették hátrányukat (23-20), hogy a fia­talok (Szrnka, Tóth, Görbicz, Mehlmann) nem játszottak megilletődötten. Ahogy a két fe­rencvárosi visszatért, jobb lett a védekezés, a rivális nem jutott sok lehetőséghez. Az 53. percben Németh véletlenül arcon ütötte ellenfelét, s piros lapot kapott. A címvédő néhány kisebb meg­torpanástól eltekintve megérde­melten győzött. Mocsai Lajos: - A csoportküz­delmet sikerült megnyernünk, de az igazán nagy csaták csak most következnek. Akik kisebb sérüléssel bajlódnak, azoknak éppen jól jön a hétfői pihenő. A D csoport másik találkozó­ján: Szlovénia-Fehéroroszország 27-23(16-15). A csoport végeredménye: 1. Magyarország 6 pont, 2. Csehor­szág 4, 3. Szlovénia 2, 4. Fehér­oroszország 0. A középdöntőbe vitt pontszámok: 1. Magyaror­szág 4, 2. Csehország 2, 3. Szlo­vénia 0. Sikeres kupavasárnap MUNKATÁRSUNKTÓL Fölényes győzelmet aratott a Baj­nokok Ligájában szereplő Fotex KCV és az EHF-kupában érde­kelt Dunaferr SE férfi kézilabda­csapata is. A BL-ben Élesék a lengyel Wisla Plock együttesét látták vendégül és az első pillanattól kezdve ural­ták a mérkőzést. A hazaiak közül Dzomba 12, Lazarov 6 Perez 5, Pásztor pedig 4 góllal járult hozzá a 38-24 (20-14)-es sikerhez. A csoport másik mérkőzésén: Mag­deburg (német)-Panellinosz (gö­rög) 30-29 (14-14). Az A csoport állása: 1. Veszprém 10, 2. Magde­burg 8, 3. Panellinosz 2, 4. Wisla Plock 0 ponttal. Dunaújvárosba a jugoszláv RK Sintelon látogatott. Az első fél­időben a hazaiak nem találták a játék ritmusát, fordulás után azonban Krivokapics (9), Bene (6), Kertész és Kuzmicsov (4-4) vezérletével 27-19 (12-11 )-re di­adalmaskodtak. A tizennégy gólos előny elegendő lehet a visszavágóra Harmincperces Pick-henger KÉZILABDA PICK SZEGED­TATRAN PRESOV_____ 36-22 (15-13)______ KEK nyolcaddöntő, első mérkőzés. Újsze­­gedi sportcsarnok, 2500 néző. Vezette: Hansen, Pettersen (norvégok). Pick Szeged: Perger - BERTA 7, MEZEI 5, Laluska, Doros 2, Buday 6 (6), MATICS 5. Csere: PAVEZEVICS (kapus), KOTOR­­MÁN 7, Bajusz, Eklemovics 4, Ilyés, Vad­kerti. Edző: Dragán Djukics. Presov: Baksa - Dobrovic 1, Pekár 5, Gruca 1, Mazár, TUMIDALSKY 6, ZATK 19 (5). Csere:Olejár (kapus), Kravcák, Spuchlák, Hunady. Edző: Lipták Martin. Kiállítások: 10, ill. 14 perc. Hétmétere­sek: 6/6, ill. 7/5. Az eredmény alakulása: 2. p.: 2-1,5. p.: 2-3, 10. p.: 5-3, 15. p.: 9-5, 17. p.: 11-6,22. p.: 11-11,28. P.: 15-11,36. p.: 19-13,45. p.: 26-16, 53. p.: 33-19. A mérkőzés előtt két órával kö­zölték Lele Ambrus sportigazga­tóval a szlovák vezetők, hogy a beharangozott ötven drukkerü­ket nem engedték át a határon a buszuk rossz műszaki állapota miatt, ezért ne várják őket. Majd azt is mondták, hogy vasárnap éjszakára nem veszik igénybe a Royal Szállót, mert vacsora után azonnal haza utaznak, ugyanis hétfőn Lipták edző tréninget sze­retne már tartani, mert szerdán fontos bajnoki mérkőzés vár rá­juk. Dragán Djukics edző úgy ter­vezte, hogy átszervezi a védeke­zést. A jobb kettőbe Mezeit, míg a védelem tengelyébe Laluskát állította. Miután a B-közép el­énekelte a Himnuszt, a vendégek kezdték a mérkőzést, azonban az első két gólt Mezei és Matics jó­voltából a hazaiak szerezték. Azonban nem csupán megérke­zett a vendégek válasza, hanem zsinórban háromszor zörgették meg Perger hálóját.­­ A Presov valamikor nagyon kellemetlen ellenfél volt, úgy lá­tom, a mostaniak is ugyanazt az agresszív játékmodort alkalmaz­zák. Nem tudom mi lesz ennek az eredménye - mondta Lukács János megyei rendőrfőkapitány, a Pick Szeged elnökségi tagja. Öt perc után úgy tűnt, magukra ta­lálnak a hazaiak, amit a három góljuk jelzett, sőt a szlovák talá­latra ugyancsak három szegedi válasz érkezett, s megnyugtató lett az előny. Matics zavaró játé­ka kis gubancot okozott. Azon­ban a Pick lendületét megtörték a rendre eladott labdák, az elkap­kodott lövések, a rossz átadások. A szlovákok pedig éltek a felkí­nált lehetőséggel, s töretlen szí­vóssággal ledolgozták hátrányu­kat. Időt kért Dragán Djukics, s kissé átszervezte csapatát. Ekle­movics kapott irányító feladatot. A szerb idegenlégióst a vendégek mestere úgy igyekezett semlege­­sítetni, hogy árnyékként követte őt Mazar. Hogy mennyire nem sikerült a szlovák mester terve, ezt bizonyítja, hogy a szegedi já­tékosnak sikerült megtörnie csa­pata hatperces gólcsendjét. Per­cekre ismét összekapta magát a Pick, s egyre növelte előnyét, azonban a nagy igyekezetbe rendre bosszantó technikai hi­bák csúsztak. A türelmetlen sze­gedi nézősereg pedig nem igazán segítette ebben az időszakban A csapatkapitány, Mezei Richard (jobbról) és Nenad Puljezevics a kapuban óriási szerepet vállalt a Pick Szeged tizennégy gólos győzelmében. Fotó: Gyenes Kálmán NÉVNAPI AJÁNDÉK Igaz, szombaton volt Lele Ambrus sportigazgató névnapja, de Me­zei Richárd csapatkapitány a mérkőzés előtt kijelentette, a csapat úgy döntött: a játékosok ajándéka a KEK nyolcaddöntő első mér­kőzésén megszerzett nagy különbségű győzelmük lesz. Az első fél­időben úgy tűnt, hogy a Pick játékosok kissé túlvállalták magukat. Természetesen a sportigazgató is kényelmetlenül érezte magát, hiszen nem olyan ajándékra számított, mint ami kialakulóban volt. Nem is igen lehetett a hangját hallani. A második félidőt azonban repülőrajttal indította a csapat, s Lele Ambrus kedve is egyre jobb lett. A mérkőzés végén pedig örömmel konstatálta a számára legszebb ajándékot. De a tizennégy gólos győzelem után a szerdán névnapját ünneplő Kővári Árpád klubelnök sem harag­szik meg akkor, ha az eperjesi sikert pedig neki ajánlják fel a szege­di kézilabdások­ kedvenceit. A félidő hajrája a gól­erős Zatko és Tumidalsky jóvol­tából ismét a vendégeké volt, s így nagyon minimális előnnyel vonultak szünetre a szegediek. Ludányi Márton, a szegedi csa­pat volt edzője, s kitűnő utánpót­lás-nevelő, igencsak csóválta fe­jét a látottak miatt.­­ A Tátrán egy közepes képes­ségű csapat, hatalmas lelkese­déssel, legalább nyolc góllal kel­lene már vezetni ellenük. Drágán Djukics nyugalomra, nagyobb koncentráltságra intette kézilabdásait a szünetben. A sze­gedi játékosok meg is fogadták a tréner szavait, mert Kotormán két és Eklemovics, valamint Ma­tics 1-1 találatára mindössze egyetlen válasz érkezett, ugyan­akkor Matics, Buday és Mezei újabb gólokat lőtt. Mintha egy másik Pick Szeged jött volna ki a második félidőre, annyira meg­változott a játéka. Mezeiék nyu­­godtabban vezették támadásai­kat. Nem akarták minden áron bevenni a szlovák kaput. Ugyan­akkor Puljezevics bravúrjai mel­lett figyelmesebbé vált a védő­munka is. Hétgólos Pick-veze­­tésnél Kravcák egyszerűen a föld­re terítette a labda nélkül felfutó Eklemovicsot. A nagyon korrek­ten bíráskodó norvég játékveze­tők piros lappal kiállították a szlovák játékost. Ez az incidens sem törte meg a szegedi lendüle­tet, s a félidő közepére tíz lett közte. Ezt már a vendégek mes­tere sem bírta cérnával, s időt kért. Azonban nem tudta meg­újítani csapatát. Pedig Laluska begyűjtötte harmadik kétperce­sét, s a lelátóra kellett ülnie. Ez­zel azonban nem hullott szét a Pick védekezése, mert a helyére lépő Ilyés nagyon jól helyettesí­tette. A szlovákok lelkesedése megmaradt, azonban nem tud­ták megbontani a magára talált szegedi belső hármast: Eklemo­vics, Kotormán átlövésből, Bu­day pedig a büntetők értékesíté­sével növelte az előnyt. A kétség­­beesett eperjesiek keménységgel igyekeztek pótolni hiányosságai­kat. Vadkertit lövés közben egy­szerűen a padlóra küldte Tumi­dalsky, ezzel ő is piros lapos lett. A mérkőzés hajrájában a vendé­gek csak büntetőből tudták be­venni a szegedi kaput. A máso­dik félidőre belemelegedett sze­gedi drukkerek, gyorsan elfeled­ve az első játékrészben látotta­kat, felállva sokáig éltették ked­venceiket. Drágán Djukics: - Az első fél­időben úgy játszottunk, mintha nem mi lettünk volna a pályavá­lasztók. A második játékrészben a jó kapusteljesítménynek és vé­dőmunkánknak köszönhetően a mi akaratunk érvényesült. Nem elképzelhetetlen a kettős győze­lem sem. Lipták Martin: - Az első har­minc percben remek teljesít­ményt nyújtott a csapat. Ebből kiindulva a 14 gólos különbséget­­túlzottnak tartom. Mivel véle­ményem szerint már eldőlt a to­vábbjutás, nekünk csak egyetlen célunk lehet, hogy otthon leg­alább nyerjünk. A mérkőzés után Kővári Árpád klubelnök elégedetten fogadta a gratulációkat, de a sportvezető mindig hozzátette, hogy csak a második félidei játékkal volt elé­gedett. - Nem tudom, hogy miért ját­szottak kapkodva az első félidő­ben a srácok. Számomra érthe­tetlen, hogy miért akarták gyor­san eldönteni a mérkőzést. Ezért következtek be csőstül a hibák. Szerencsére Dragán Djukics edző a szünetben rendet­ tudott tenni a fejekben. A visszavágóra nyugodtabban utazhatunk. A visszavágót szombaton 18 órától Eperjesen játsszák. A mér­kőzést a litván Zvironas, Miku­­cionis páros vezeti. SÜLI JÓZSEF «i'Ätr ; irfü hummelv m,*im ^ CSEläiE? DÉLMAGYARORSZÁG BÉBI PHOENIX NAPI MELLÉKLETEK Kedd A PÉNZ BESZÉL, ÉP TESTBEN Szerda RANDEVÚ Csütörtök BIZALMASAN Péntek DÉLMADÁR Szombat SZIESZTA www.delmagyar.hu