Dunántúl, 1941. május (31. évfolyam, 98-123. szám)

1941-05-25 / 119. szám

Kedd, 1941 május 27. DUNÁNTÚL A HRRC saját otthonában legyőzte a DVSE-t A PEAC is, a BTC is megszerezte a két pontot Pécs, máj. 26. — A pécsi elsőosztály vasárnapi fordulója nem hozott döntést a bajnokság nagy kérdésében. Mind a két csapat, a BTC is, a KRAC is győzött, a kaposváriak nagyobb gólaránnyal, a pécsiek minimális fölénnyel és végered­ményben kettőjük között a helyzet ma­rad a régiben. — Általában vasárnap az esélyesek győzelmét hozta és a tabellán lényegesebb változásokat nem okozott. A befutott játékvezetői jelentések alap­ján a vasárnapi eredményeket az aláb­biakban ismertetjük: BTC—ZsSE 2:1 (1:1). Hun­ utcai pálya. Vezette: U­r­b­á­n. A Kőrösök, mint a helyi gyári rangadó esé­lyesei, jobban felkészültek a mérkőzésre, mint a ZsSE , így nemcsak végig némi fölényben voltak, de megérdemelten sze­rezték is meg ellenfelüktől a két pontot. Az első félidőben a ZsSE még tartotta magát, a második félidőben azonban gól­ban is kifejezésre jutott a BTC na­gyd­ja tudása. A gólokat Horváth I­. és Zombori, illetve Tadics lőtték. PEAC—Komlói SE 3:2 (1:1) Tüzér­ utcai pálya. Vezette: Pazar. A mérkőzés tipikus példája volt annak, amikor a többet támadó állandó fölénye ellenére, majdnem elveszti a mérkőzést. A PEAC mezőny­fölényben volt, de a kitűnően védekező komlóiak nemcsak kétessé tudták tenni a győzelmét, de két ízben vezettek is és csak a hajrában ma­radtak alul a legalább egy klasszissal jobb egyetemistákkal szemben. A gólokon Balázs, Bakos és Szörényi, illetve See­­majer és Ostertag osztoztak. DPAC—MTE 2:1 (0:0) Pécsbányatelep. Vezette: K­é­s­márszky. A hullámvölgyben levő pécsbányatelepiek csak nehezen győztek a tudásban gyengébb, de mindvégig lel­kesen játszó MTE legénysége ellen, amely ha a többi mérkőzésén is ilyen lelkesen játszott volna, talán elkerülhette volna a kiesést. Góllövő: Kirsching, Hajnal, il­letve Schweitzer. KRAC—DVSE 5:1 (2:1) Dombóvár. Vezette: Gombkötő Budapest. A bajnokságra törő kapos­váriak számára a DVSE, amely otthoná­ban játszott, nem tudott komoly ellen­fél lenni, s nem tudta a kaposváriak győzelmi sorozatát megállítani. A KRAC ilyen gólaránnyal is megérdemelten nyerte a mérkőzést s így biztosan halad a bajnokság felé. A Bonyhádon sorra került BTK— BMTE mérkőzés 4:2 (2:1) arányban a BTK javára végződött. Bácsalmáson a Bácsalmási MOVE 4:2 arányban győzte le a vendég SBTC csapatát. A mérkőzést Firányi vezette. Nagykanizsa: ZMNTE—M­TE 2:1 (1:0) 1. o. Vezette: Trenka. A helyi ran­gadón a szerencsésebb csapat győzött. Góllövő: Csöngey, Horváth (öngól), illet­ve Babos (11-esből). Ismét kikapott a PVSK NSC-PVSK 4:1 (0:0) Pécs, máj. 26. — A pécsi vasutasok csapata vasárnap Budapesten a Nem­zeti SC csapatával mérkőzött és balszerencsés körülmények között is­mét kikapott a nála nem jobb, de egységesebb hazai csapattól. A két csapat az alábbi összeállításban vette fel a küzdelmet Rudas játékve­zető sípjelére. PVSK: Pozsgai I. — Pozsgai II., Tar­­mann — Balassa, Radnai, Szabó — So­mogyi, Horváth, Bérezés, Leipám, Gajcsi. NSC: Führer — Lami, Berkovics — Leitnok, Schmalász, Illés — Fenyvesi, Simon, Vlasics, Sztancsik, Jer­gier. A két csapat — annak ellenére, hogy a PVSK fiatalokkal volt megtűzdelve — az első félidőben egyenrangú ellenfél volt, amennyiben a vasutas védelem az NSC minden támadását meghiúsította, élén Pozsgaival, a kapussal, aki nagysze­rűen védett. A második félidőben a PVSK várat­lanul visszaesett s az NSC megismétlődő támadásai végül is gólokban jutottak ki­fejezésre. A 19. percben Vlasics szerzi meg a vezetést. A PVSK megzavarodik és a 22. percben Vlasics ismét eredmé­nyes. (2:0). A harmadik gól újra három perc múlva esik Simon révén, így a PVSK kb. hat perc alatt elvesztette a mérkőzést. A 32. percben Somogyi lab­dája kipattan a kapufáról, a szemfüles Gajcsi bevágja. (3:1). A PVSK meg­szerezte becsületgólját. A tehetetlen csa­társor, amelynek különösen balszárnya mondott csődöt Bérezessel együtt, nem tud több gólhelyzetet összehozni, míg az NSC a 42. percben Fenyvesi révén be­állítja a végeredményt. A PVSK-ban a fiatalok beváltak is ismét az öre­gek mondtak csődöt. A védelem és a csatársor jobbszárnya megfelelt. Ha a többi csatár is olyan jó lett volna, mint a jobbszárny, a PVSK nem jön pont nélkül haza. A vesztett mérkőzés ellenére is örvendetes, hogy a vasút fiataljai kezdenek belejönni. Idővel feledtetni is fogják a régieket. (:) NEMZETI BAJNOKSÁG. A Nem­zeti Bajnokság vasárnapi 23. fordulója ezúttal meglepetések nélkül múlott el. Általában az esélyesek győztek. Ered­mények: Ferencváros—Tokod 7:0 (3:0), Újpest—Haladás 4:3 (1:1), Szeged— WMFC 3:1 (1:0), Szolnok—SBTC 5:0 (3:0), Gamma—Törekvés 3:1 (1:0), Kis­pest— BSzKRT 4:1 (3:1), Elektromos— DiMAVAG 2:1 (1:0). (:) DVAC—SVSE 4:3 (2:3). Sopron, 800 néző Vezette: Perlinger. DVAC: Grozdics — Bencze, Soós — Csirke, Krivitz, Gálosi — Radnai, Szika, Onódi I., Ujj, Keszler. — SVSE: Kovács — Kőműves, Konrád — Salamon III., Bu­dai, Vermes — Fekete, Boros, Tóth, Takács, Horváth. Mindvégig erős iramu mérkőzés. Már a 10. percben vezetnek a hazaiak: Tóth közelről a hálóba gurít. 0:1. A 20. percben Szika a­ tizenhatosról nagy dugóval egyenlít. 1:1. A 36. perc­ben Boros átadását Tóth bevágja. 1:2. Egy perc múlva Onódi egyéni játék után egyenlít. 2:2. A 39. percben Tóth szabad­rúgása gól. 2:3. Fordulás után a 20. percben Csirke egyenlít (3:3), majd a 26. percben Szika megszerzi a győzelmet jelentő dugót. 4:3. Jó: Soós, Krivitz (a mezőny legjobbja), Szika, Onódi, illetve Vermes, Horváth, Tóth. (:) TENISZ. A magyar—olasz tenisz­­mérkőzés végeredményben 3:2 arányban magyar győzelemmel végződött. HIRDETÉSÜGYBEN szíveskedjék tárcsázni A 29—50 TELEFONSZÁMOT )-( ZENEISKOLAI HANGVERSENY. Az idei tanév utolsó zeneiskolai hang­versenye zajlott le ma a Pannónia ter­mében a megszokott nagy érdeklődés mellett. E vizsgahangversenyeknek már szinte törzsközönségük van, mely a fel­bukkanó új tehetségek kibontakozását és fejlődését szembetűnően figyelheti itt meg. A mai énekes-szereplők közt első helyen kell megemlítenünk Somos Jenőt és Marossy Nórát, kiknek fémjelzett produkcióit több ízben méltattuk, komoly kulturáltságot árult el azonban Bors Fe­renc is, valamint reményteljes ígéret a csengő hangú Maurer János, és az ugyan­csak fiatal Müller Lajos. A hegedűsök közül kimagaslott László Erzsébet, aki Mendelssohn versenyművének érett elő­adásával a főiskolai mértéket is megüti. Figyelemreméltót nyújtottak Babák­ Pál, Ángyán Hanna és Balogh László is, szintúgy a két kezdő gordonkás, Jahn Dénes és az igen ügyesnek látszó Schnei­der János. Legnagyobb számmal persze ismét a zongorások vonultak fel, ezek sorában az élen áll Radó Irén, Quadrum Piroska, Szélinger Kató, Ángyán Klára és Saortay Sándor, valamennyi komoly tehetség és legjobb úton haladnak a tel­jes kibontakozás felé. Precíz fegyelme­zettség jeleit szolgáltatták végül: Héli Erzsébet, Angster Pál, Gerber Éva, Pa­­kuts Ida, Almássy Eszter és Radler Já­nos. Minden egyes szereplő ma is tanú­ságot tett arról, hogy a városi zeneisko­lában alapos és lelkiismeretes munka fo­lyik és hogy reményteljes ifjúságunk ze­nei képzése és nevelése a zeneiskola ki­tűnő tantestületében a leghivatottabb ke­zekben van. A A MECSEK EGYESÜLET 2 NA­POS TURISTA KIRÁNDULÁST REN­DEZ. A Mecsek Egyesület Pünkösdkor kétnapos túrát vezet a keleti Mecsekbe. Indulás 31-én, szombaton délután 17 óra­kor a külvárosi pályaudvarról, vonaton Pécsváradig retúrjeggyel. Érkezés Pécs­­váradra 17.54-kor. Gyalogtúra óbányára a 14-es és 11-es úton. Hálás Óbányán és a Harácsmezei vadászházban a je­lentkezés szerint. Június 1-én gyalog­túra a 6-os, 8-as, 20-as és 2-es úton Zobákra, majd a 33-as úton Sikondára. Hálás Sikondán turistaszobákban (2 P) és fürdő turista-kedvezménnyel (P­f.80). Fürdés és napozás után június 2-án ebéd után az 1-es és 13-as úton át haza. Az útközben esetleg beálló rossz időben retúrjeggyel az alkalmas állomásról visszautazás. Az egyesületi tagok hozzá­tartozóit és vendégeket szívesen lát a vezetőség. Bejelentések előre is eszközöl­­hetők 30-án estig az egyesület telefon­ján (15—62). Túravezető: Papp András. Zürich, máj. 26. — Devizazárlat! Fáris 9.65, London 17.25, Newyork 431.—, Milánó 21.71 1/4, Madrid 39.50, Berlin 172.50, Szófia 4.25, Bukarest 2.—. A terménytőzsdén ma is igen csekély volt a forgalom. A készáltpiac és a magpiac árai változatlanok maradtak. 7 FILMVILÁG vvvvmvvvwwvvwvvwwvwwvwvvvwv­ A Katolikus Akció filmkritikája KÉT SZERELMES ÓRA, Két iz­galmas óra története telve drá­­maaiassággal, ami a különös cím el­lenére sem eshet erkölcsi szempont­ból kifogás alá. HAVASI NAPSÜTÉS, Jószándé­kú, de meg nem alapozott erkölcsi felfogású, egyes jeleneteiben eltéve­dő darab. ÉDES ELLENFÉL, Kedves film­operett, amelyben a dolgozó nő és a család áll egymással szemben bántó él nélkül. ÖZGAZDASÁG, □ Mi újság a budapesti élelmiszer­­nagyvásár telepen? A Magyar Vidéki Sajtótudósító fővtrárosi jelentése szerint május 15-től it­ is a felhozatal az előző héttel szemben emelkedett. Az élő- és vágott baromfi-piacon lanyha kereslet mellett az árak általában csökkentek. A tisztított csirke 50 filterrel olcsóbbodott kilónkint. A tojáspiac a meglehetős fel­hozatal ellenére is szilárdan tartott. A zöldség- és főzelékféléknél a fokhagyma ára 20, az uborka és a spárga ára 50 fillérrel csökkent, viszont a sárgarépa ára 18, a petrezselyem ára pedig 20 fil­lérrel emelkedett. Ezen a héten megje­lent újdonságként az új rózsaburgonya 42—62 filléres kezdőáron. A gyümölcs­­féléknél a nemesfajtájú alma ára 40 fil­lérrel emelkedett, viszont a közönséges fajtájú alma ára 40 fillérrel csökkent. E héten megjelent az olasz cseresznye 2 pengős, a zöldegres 1—1.30 pengős, a sárgadinnye 8 pengős és az olasz nas­polya 1.35 pengős kezdőáron. HADI EMLÉKEK Május 27. A volt szatmári 12. honvéd -------gyalogezrednek Orosz-Len­gyelországban Opatov környékén ví­vott győztes harca után Budai Vince tartalékos hadapród e napon azzal szerzett osztatlan elismerést, hogy az ezred küzdővonala előtt súlyosan se­besülten visszamaradt egyik honvé­dünket az oroszok élénk tüze ellené­re halált megvető bátorsággal felke­reste, első­segélyben részesítette, majd alkonyaikor a küzdők vonalába hátramentette. Ezt a kiválóan derék és bátor magatartását jutalmzták, amikor a kis ezüst vitézségi éremmel tüntették ki. Hasonló derekassággal tüntette ki magát Varjú Géza hadapródtűzmes­­ter. Felderítő járőr parancsnoka volt és szolgálatának teljesítése közben és szolgálatát még napokon át sebe­sülten teljesítette. Az ütegnél ma­radt, annak ellenére, hogy orvosi rendelkezés alapján már kezdettől fogva, egészségügyi intézetbe kellett volna hátramennie. Dicséretes­­maga­­tartását, amelyben a példás köteles­ségtelj­esítés és az üreghez való ra­gaszkodás ténye elismerést érdemlő módon kifejezésre jutott, a nagy ezüst vitézségi éremmel jutalmazták.____ RETORT­A és boksa faszén csomagolva és ömlesztve kapható ! KEINRÁTH WILLIBALD L. 1 Rákóczi­ út 39/c. Telefon 19­77.