Dunántúli Napló, 1983. február (40. évfolyam, 31-58. szám)

1983-02-28 / 58. szám

Vasárnap megkezdődött a labdarúgó NB II. tavaszi idénye, s amint ebben az osztályban lenni szokott, mindjárt megle­petések adódtak. Az őszi idényt a 15. helyen zárt Nagykani­zsa például idegenben legyőzte a második helyezett Kazinc­barcikát­ Vereséget szenvedett testvércsapatától a listavezető Volán. Egyetlen mérkőzésen született csak döntetlen. Keszthely—Debreceni Kinizsi 1-0 (1-0) Keszthely, 3000 néző. Vezet­te: Szemes. Keszthely: Béres — Paizs, Nikitscher, Bagó, Cziráky — Nagy (Németh, a 71. perc­ben), Pál, Topor (Kovács S., a 85. percben) — Kiss, Pócz, Hor­váth. Edző: Cellei Imre. Deb­receni Kinizsi: Farkas — Holla, Takács, Leiszt, Oreinstein — Szabó, Tőzsér, Magyar (Vé­kony, a 60. percben) — Barna, Maczkó (Bodonyi, az 58. perc­ben), Kerekes. Edző: Nagy György. 34. perc: Pál szabadrúgásá­nál egymásra vártak a védők, és a berobbanó Horváth 4 méterről a bal alsó sarokba helyezte a labdát. (1-0). Az alacsony színvonalú mér­kőzésen megérdemelten nyert a lelkesebb hazai együttes az enerváltan játszó debreceniek­kel szemben, akik a 90 perc alatt kapura sem lőttek. Jó: Nikitscher, Pál, Topor, illetve Oreinstein. Olajbányász-Kazincbarcika 3-1 (1-0) Kazincbarcika, 4000 néző. V.: Divinyi. Olajbányász: Müll­­ner — Fodor, Csepregi, Kor­mos, Müller — Balogh, László, Békefi, Varga — Lukács, Fuisz (Kelemen, a 46. percben). Ed­ző: Jánky Miklós. Kazincbarci­ka: Ondrék — Bukovics, Szta­­hon, Helgert, Fodor — Petro­­vics, Kálmán, Majoros — Fis­­ter, Munkácsi (Kiss, a 66. percben), Szép (Leskó, a 66. percben). Edző: Frenkó László. 1. perc: Majoros nagy len­dülettel lépett ki a védők kö­zül, egy csellel tisztára játszot­ta magát, lövése nyomán Csep­­regin irányt változtatott a lab­da, és a jobbra vetődő Müll­­ner mellett a háló bal oldalába került. Divinyi érvénytelenítette a gólt. 44. perc: Bukovics késleke­dett a felszabadítással, a lab­da Lászlóhoz került, a közép­pályás tisztára játszotta magát, majd mintegy 24 méterről a késve vetődő Ondrék mellett a bal alsó sarokba lőtt. (1-0). 68. perc: Kelemen ívelt a bal oldalról a kapu elé, Lukács lefejelte a labdát Lászlónak, aki 7 méterről a hálóba talált. (2-0). 79. perc: Helgert betört a 16-oson belülre, amikor a ki­futó kapus elhúzta a lábát. A megítélt 11-est Petrovics érté­kesítette. (2-1). 87. perc: Ondrék rosszul el­végzett szabadrúgását köve­tően Lukácshoz került a labda, aki a kétségbeesetten kivetődő kapus felett a hálóba emelte. (3-1). A sáros, mély talajú pályán viharos hazai akciókkal kezdő­dött a mérkőzés. A vendégek elsősorban a biztonságra töre­kedtek, csak két támadót hagy­tak elöl. A hazaiak sorozatban dolgozták ki a helyzeteket, de rendre beleestek a vendégek lescsapdájába. A lélektanilag fontos pillanatban szerzett első vendéggóli alapvetően befolyá­solta a találkozó további ala­kulását. Az előny birtokában a nagykanizsaiak tervszerűen ját­szottak és kihasználták az újonc kapus megingásait is. Jó: Müllner, Csepregi, Kormos, László, Varga, illetve Helgert és Sztahon. Baja-SZEOL AK 2-2 (2-1) Szeged, 6000 néző. Vezette: Fekete. Bajai SK: Farkas - To­rna, Szabó L., Prikidánovics, Papp - Morvai, Szőcs, Ivanics, Pintér — Morgás, Janicsák (Ke­resztes, a 77. percben). Edző: Rónai Sándor. SZEOL AK: Hor­­nyák — Kozma, Szélpál, Utasi, Szabó Gy., — Orosházi (Csőre, a szünetben), Repka (Tóth )., a 39. percben), Takó - Kovács G., Gruborovics, Deák. Edző: Kaszás Gábor. 4. perc: Takó cselezgetett a balö­sszekötő helyén majd a középen megiramodó Gruboro­­vicsihoz továbbított, aki mint­egy 12 méterről a kifutó és ve­tődő Farkas fölött a kapu kö­zepébe emelte a labdát. (0-1). 25. perc: Janicsák bal oldal­ról érkező beadását Szőcs 8 méterről a jobb alsó sarokba bólintotta. (1-1). 29. perc: Morgás iramodott meg a balösszekötő helyén, Sza­bó Gy. csak szabálytalanul tud­ta szerelni Hornyák kapujától mintegy 20 méterre. Morgás vé­gezte el a szabadrúgást, a sor­fal fölött a jobb felső sarok­ba csavarta a labdát. (2-1). 51. perc: Deák a bal oldal­ról szabadrúgást ívelt a bajai kapu elé, és a magasra fel­ugró Kovács G. 10 méterről a bal alsó sarokba fejelt. (2-2). A vendégek ezen a mérkőzé­sen — az első 20 perces sza­kaszt leszámítva — kitűnően játszottak, fegyelmezettek és taktikusak voltak. A szegediek játéka csalódást keltett. Vonta­tott volt a csapatjátékuk, lassú és körülményesek a támadá­saik. Összességében a Baja kö­zelebb állt a győzelemhez. Jók: Tumó, Morvai, Szőcs, Morgós, Janicsák, illetve Hornyák, Szabó. Sakk PMSC—Tapolcai Mereszjev 5-7 (2 függő), OB I férfimér­kőzés. Pécsi győztes: Kádár, döntetlent értek el: Flesch, Karsa, Boguszlavszkij, Koszorús, Borsi, Szilárd, Kamarás, Schepp. A HDN képrejtvényének befejeztével újra indul hagyo­mányos góltotópályázatunk. Ami a legutolsó képrejtvényün­ket illeti, képünkön Torma Ibolya, a PMSC gerelyhajítója volt látható. Az őt felismerő pályázóink közül a szerencse Lukács Dezső, 7625 Pécs, Bessenyei u. 3­ sz. alatti lakosnak kedvezett, akinek a nyereményét, a 100 forintos vásárlási utalványt postán küldjük el. A valamennyi HDN képrejtvényt helyesen megfejtők kö­zötti jutalomsorsolást március 7-én, a HDN—PMSC bál ke­retében tartjuk. A góltotópályázatunkra a szelvényeket péntek déli 12 órá­ig kell szerkesztőségünk címére (Pécs 7601, Hunyadi út 11.) eljuttatni. Főmérkőzés: PMSC—Videoton: ................................................. Pótmérkőzés: Siófok—Kecskemét: ............................................. A pályázó neve: ............................................................................ A pályázó lakcíme: .................................................................... Az NB II. további eredményei Eger—Bauxitbányász 2-0 (2-0). Eger, 2500 néző, v.: Bognár. Góllövők: Kiss, Lengyel. Salgótarjáni TC-Ganz-MÁVAG 2-0 (0-0). Salgótarján, 3000 néző, v.: Varga. Góllövők: Kovács III., Földi. 22. sz. Volán-Volán SC 2-1 (1-1). Rákoscsaba, 3000 néző, v.: Győri. Góllövők: Vad, Ara­nyosi, ill. Fekete. . Hódmezővásárhely-Sopron 2-1 (1-0). Sopron, 3500 néző, v.: Nagy L. Góllövők: Tasi, Bá­lint dr., ill. Németh. Kecskemét-Nagybátony 2-0 (1-0). Kecskemét, 4000 néző, v.: Vankó. Góllövők: Somogyi, Ravasz. Dorog—Ózd 2-1 (2-1). Dorog, 2500 néző, v.: Palik. Góllövők: Demján (2. egyet 11-esből), ill. Madarász, az NB I­. Állása 1. Volán 20 107 3 42-19 27 2. SZEOL AK 20­104 6 42-29 24 3. Kazincbarcika 20 104 6 34-27 24 4. Siófok 208 7 5 30-27 23 5. Eger­ 20 102 8 37-29 22 6. Salgótarján 209 4 7 31-24 22 7. Keszthely 20­102 8 33-31 22 8. Kecskemét 207 7 6 29-22 21 9. Szekszárd 208 5 7 26-28 21 10. Baja 207 6 7 27-23 20 11. Hódmezőv. 209 2 9 33-31 20 12. Nagykanizsa 209 2 9 33-34 20 13. Debr. Kinizsi 206 7 7 25-25 19 14. Sopron 207 5 8 26-27 19 15. 22. sz. Volán 206 6 8 32-36 18 16. Bauxitb. 207 4 9 26-30 18 17. Dorog 207 3 10 25-33 17 18. Ózd 205 510 31-42 1­5 19. Nagybátony 205 411 23-41 14 20. Ganz-MÁVAG 205 411 22-49 14 Atlétika A Budapest Sportcsarnokban rendezett fedettpályás magyar nemzetközi atlétikai bajnoksá­gon női magasugrásban Kroh Jud­it (PMSC) 150 cm-rel 5. lett, női 1500 m-en a PMSC-s Ragá­­nyi Izabella 4:33,96-os idővel a 3. helyen végzett. A férfiaknál 1500 m-en Szabó Tamás (PMSC) 9:47.08-as idővel első­­ként ért célba. Szabó Tamás tagja lesz a budapesti fedettpá­lyás EB-n induló magyar csa­patnak. Kik Hiányoznak a rajtnál? A totóbotrány kulisszatitkai Edző és több bíró is a felfüggesztettek között Megfiatalított csapatok ásmogtak róla már régebb óta. A legkülönfélébb men­­de­mondák keltek szárnyra, mígnem megjelent az új­ságokban egy lényegre törő kommüniké: nem kacsa a hír, amely foglalkoztatja a közvéleményt, tény a totóbotrány. Az ügyben még nyomoz a rendőrség, de már összeállt a lista, amely azoknak a nevét tartalmazza, akiknek a sportte­vékenységét a sportfogadással kapcsolatos visszaélések miatt a vizsgálat befejezéséig, illetve a bírósági ítélet meghozata­láig felfüggesztik. Ők jobbára játékosok. Van azonban köztük sportvezető, edző és játékvezető is.­­ Szlávik András, az MLSZ já­tékvezető testületének elnöke nyilatkozta az Esti Hírlapnak: " Az ügyben szereplők szá­mához képest a játékvezetők­­az NB II-esek, és van közöttük NB I-es is), szám szerint 8— 10-en csak egy vékonyka sávot képeznek. Még folyik a vizsgá­lat, és addig nem beszélhetünk bűnösökről, amíg erről bírósági ítélet nincs. Tehát nevekkel nem szolgálhatok, de azt közölhe­tem, hogy a nemzeti bajnokság tavaszi fordulójában olyan já­tékvezetők nem fújhatnak a sípjukba, akiket a gyanú be­árnyékol. Az érintett futballisták sze­mélyéről már jóval többet tud­ni. A megyei TSH-elnökök meg­kapták a névsort. A régióban a következők kerültek gyanúba, akiknek játékjogát felfüggesz­tették: a Komlóból a korábban már leállított Hohmannon, Szemleren, Pálon, Bienen kívül Baán, Mács, Barta, Iványi, Homonnai, Róth ,, Hegyi, Gyu­­rina, Barka és Túrás; a Mo­­hács-Véménd TE-ből Antal, Lingl és Dóczi; a Kaposvári Rákócziból Zatykó és Nagy; a Siófokból Málics, Horváth I., Karasz, Virág és Fürtös (idő­közben Kecskemétre igazolt); a Boglárlelléből Csépán, a Barcsból Kótai, Gulyás és Vink­­ler; a Bajából Róti; a Dombó­várból Foki, Hosszú, Landek, Lakos és Herbszt; a Szekszárd­­ból Pólyák; a Keszthelyből több mint egy komplett csapat: An­toni, Galántai, Filó, Nagy III., Englóner, Kovács L., Sebestyén, Rácz, Hajba, Sándorfi, Szabó és Deme (a keszthelyiek a ZTE ificsapatát akarták kompletten leigazolni — nem ment, csak három játékost kaptak onnan); az Olajbányászból a hetekkel ezelőtt már bejelentett Megyi­­mórecz, Füle dr. és Gondos mellett Martinkovics. A Báta­­székből heten is benne vannak, ám Zentai István sportköri elnök nem volt hajlandó nevüket el­árulni, mondván, a vezetőség úgy döntött, hogy nem lesz köz­lékeny. (A felsoroltak egy része a régi csapatában tett olyant, amiért most felfüggesztették, azóta jelenlegi klubjukba iga­zoltak.) A szekszárdiakat Pólyákon kívül Teszler Vendel edző is képviseli, mindkettejük ellen büntető eljárás van folyamat­ban, utóbbit tegnap már For­­maggini Károly megbízott edző helyettesítette a kispadon. Ku­riózum: a Szekszárdi Dózsánál még 10-en kerültek szóba, ám egyesületül­ fegyelmi bizottsá­gának pénteken hozott jogerős határozata értelmében nem vétkesek. Érdekesség van jócskán az egyes futballistáknál. Úgy hír­lik, a most kaposvári Nagyra például egy, 1981. augusztus 9-én játszott Barcs—Dunaújvá­rosi Építők Nyári Totó Kupa mérkőzés kapcsán vetődött a gyanú árnyéka. Ő ezen a ta­lálkozón három gólt rúgott, győztes együttesben játszott, mégis... Vagy Komlón van olyan, aki mindössze öt percet szerepelt azon a meccsen, amiért most kényszerpihenőjét tölti. Apropó, Komló. Felfüggesz­tett játékosai két tavalyi NB I-­es döntetlen (KBSK—Szekszárd 0-0, Ajka—KBST£~2-2) miatt pi­­hennek jelenleg. — Megfogyatkoztunk, a most igazoltakkal együtt összesen 9 felnőtt játékosra számíthatunk a vasárnapi területi bajnokság­beli rajtnál — mondotta a klub vezetői nevében Ladó István. — A felfüggesztetteket az ifiből felkerültekkel is pótoljuk. A totómanipulálók a Nyári Totó Kupában arattak. A Heti Világgazdaság című lap közli, hogy tavaly egy versenynapon — a 29. héten — nyolc darab 2-es akadt a totóban, ennyi idegenbeli győzelem még a fe­hér hollónál is ritkább. Mégis az ominózus héten 57 telitalá­­latos szelvényt találtak, feltűnő sorszámszériákkal. Ugyancsak HVG-s informá­ció, az 1982—83. évi NB II-es bajnokság indulásakor az egyik csapat edzője úgy nyilatkozott: a 20 egyesületből 18-nak a vezetősége kérte, hogy mérkő­zéseik ne szerepeljenek a totó­ban. Persze, ezt nem sikerült mindegyik együttesnek elérnie. Ami viszont biztos: a tegnap beindult NB II. találkozói nem szerepeltek a 9. heti totószel­vényben, s jövő héten is csak olasz mérkőzésekre lehet tip­pelni. S ki tudja, még med­dig ... Horváth László Kosárlabda BSE—PVSK 66-65 (32-32) NB I. női mérkőzés. Városi sport­­csarnok, 500 néző. V.: Kral, Valovics. PVSK: Hollós (15), Csankó (—), Padragi (16), Sztojkovics (20), Balázs (12). Csere: dr. Hilbert (2) Halász (—). Edző: Szittya Imre. Az első félidőben egy ideig fej-fej mellett haladt a két csa­pat, a 14. percben aztán a pé­csiek 6 pontos előnyre tettek szert, amit a vendégek a játék­rész végére kiegyenlítettek. A szünet után 5 percig ismét a PVSK vezetett, majd fordított a BSE. A hazaiak nem adták fel, a hajrában hétszer is alkalmuk nyílt a győzelem megszerzésére, de hibáztak. A vendégek leg­jobb dobói: Nagy Cs. (20), Fo­dor (16), és Sepsei (14) voltak. Volán—PVSK 92-79 (46-42) NB I. férfimérkőzés, Budapest. Legjobb dobók: Nyirei (21) Ké­­ger (18), Szűcs (16), illetve Va­rasát (17), Rab (16), Kovács (13). Hollós, a pécsiek válogatott kosarasa ér el pontot a PVSK—BSE NB I-es női mérkőzésen- Arató László felvétele mS0­Qfa Dunántúli napló Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Erwin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Lombosi Jenő Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 19 óra után: 15-726 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Terjeszti a Magyar Posta Indexszám: 25 054 ISSN 0133-2007