Sztálinvárosi Hirlap, 1958 (3. évfolyam, 1-102. szám)

1958-03-25 / 23. szám

A játékvezető rosszindulata sem gátolhatta meg győzelmünket imaa ■ ■ mi i Sztv. Vasas-Székesfehérvári Vasas 3:2 (1:1) Tíz-húsz, helyenként 30 centis hó­takaró bontotta el a pályát. A szom­­ba­ti hatalmas hófúvás bizonytalanná tette a mérkőzés lejátszását. A vasár­nap reggeli órákban sok sztálinvárosi szurkoló ment ki a labdarúgó pályá­ra „terepszemlére“, lapátot fogtak és délutánra a pályán egy szemernyi hó sem maradt A Sztálinvárosi Vasas az alábbi összeállításban lépett a pályára: Lennert — Takács, Nagymáté, Ull­­mann­­— Ladányi, Krasznai — Hege­dűs, Fejes, Schédl, Lovász, Rédi. A fehérváriak kezdtek jobban és mindjárt a 2. percben veszélyes hely­zetet teremtettek, de a jobbszélső be­adása elsuhant a fehérvári csatárok lába előtt. Fokozatosan a hazai csa­pat vette át a játék irányítását, de a jól védekező vendégcsapat védel­me minden támadást visszavert. Egy váratlan fehérvári támadás gólt ho­zott­, a 16-oson belül Krasznai kezét érte a labda és Molnár a bal alsó sarokba vágta a büntetőt. 0:1. A vendégcsapat vezető gólja nem­sokat változtatott a játék képén, in­kább a hazai csapat támadott, de az dpte­áldozóan küzdő fehérvári véde­lem — sokszor csak szabálytalansá­­gok árán — mindent hárított. A 14. percben Lovászt ollóba fogták, de a játék­vezető sípja néma maradt. Pár perccel később ugyancsak Lo­vászt vágták fel kíméletlenül a 16-oson belül, de a játékvezető most sem látott szándékosságot. A­ 15. perc egyenlítési alkalmat hozott. Egy székesfehérvári védő ke­zére pattant a labda, a játékvezető a 11 -es pontra mutatott. Hegedűs vé­gezte el a büntetőrúgást, de félma­­ga­s lövését Nemes nagyszerű ér­zékkel hárította. A vendégcsapat csatárai csak rit­kán támadnak, de annál veszélye­sebben. A jobbszélső szélsebesen hú­zott el védelmünk mellett és a kö­zépcsatár lövését Lennert csak két­szeri közbeavatkozás után tudta megkaparintani. A 29. percben egyenlítettünk A fehérvári védelem szabálytalankodott, a 16-os oldalvo­naláról szabadrúgáshoz jutunk és Krasznai jól eltalált labdájával szemben Nemes tehetetlen. 1:1. A kiegyenlítő gól után nagy erő­vel támad csapatunk. Bédi lövése kerüli el a ka­put majd Lovász lö­vése egy védőjátékosról kapufára és onnan az alapvonalon túlra pattant. A 38. percben hagyta ki Lovász mérkőzés legnagyobb gólhelyzetét, a a kapu torkában állva a karnis kezébe .be’ vnvl.r ‘ p IpKHpt Fs a következő pillanatban Lennert csak az utolsó pillanatban hárított a kitörő Horváth előtt. Nagymáté lába meghúzódott és sántikálva a jobbszélre húzódott, he­lyébe Schedl jött hátra. Hegedűs ka­páslövésével fejeződött be az­ első félidő, amit Nemes, a vendégcsapat kapusa könnyűszerrel hárított. Mintha az első félidő első percei ismétlődnének meg. Lennert csak önfeláldozó belevetődéssel tudott tisztázni és két perc múlva a jobb­összekötő csukafejese pattant a föld­ről a kapu fölé. Ennek gólszaga volt. Utána megint a sztálinvárosiak per­cei következnek. Fejes elől szöglésre hárítanak és Bédi szögletrúgása nyo­mán a labda a felső lécen csattan Fejes három védőtől is szorongatva a kapura lő és a kapus nagy üggyel­­bajjal hárítja a gyenge, pattogó lab­dát. Majd ismét egy kihagyott gól­­helyzet: Hegedűs tisztán kapja a labdát, a kapus kimozdul kapujából és lövése valamelyik védő lábáról hajszállal a kapu mellé vágódik. A beívelt labda megint csak haj­szál híján a­ kapuba kerül egy védő­játékos lábáról. Csak a 60. percben szabadult fel a vendégcsapat kapuja, gólhelyzetet teremtenek, de mindjárt A közép­csatár nagy helyzetben a kapu tor­kából magasan fölé lő, alig egy perccel később a balösszekötő éles lövése kerüli el kapunkat. Ezzel a fehérváriak el is lőtték a puskaporu­kat. Nagymáté vését Nemes csak nagyerejű kapáslö­nagy bravúrral háríthatja és a következő pillanat­ban Hegedűs lövését Molnár a gól­vonalról vágja vissza a mezőnybe. Utána Bédi emel az üres kapu mel­­lé. A 75. percben Fejes fejesét a ka­pus ragyogóan védi. A fehérvári vé­delem a nagy sztálinvárosi nyomás alatt elveszti higgadtságát és egyre durvább eszközökkel él, de mindezt a játékvezető megtorolatlanul hagy­ja. Lovászt gólhelyzetben letarolják , a játékvezető sípja ismét néma maradt, de a következő, pillanatok sztálinvárosi gólt hoznak. Egy előrevá­tt labdára Nemes kijön kapujából, de a labdát nem éri el és Hegedűs lövése utat talál a hálóba. 2:1.­­ Még öt perc sem telik el és újabb sztálinvárosi gólnak örvendez­het a szurkolótábor. Ladányi meredek labdával dob­­ja támadásba Hédit. Molnár csak kísérni tudja balszélsőnket és lövése nz«MT»án a­ ’»bda a bal alsó sarokban köt ki. 3:1. Gyönyörű támadás volt! Óriási játék­oo-7<-t is, meg a vendégcsapat második gólját. Partot dobtak, a partjelző intett, szabálytalan­nak látta a dobást, de a játék­ jte vezető nem vette figyelembe, J s tovább engedte a játékot és Dér­­­ 3­falvi leálló védelmünk mellett J 3 nagy gólt rúgott. J: A sztálinvárosi játékosok kérésére! 3 a játékvezető arra sem volt hajlandó j 3 hogy partjelzőjét megkérdezze, mit i j látott szabálytalannak. Ezzel a já­­­­­tékvezető „beállította“ a végered­] 3­ményt. . ] 3 BÍRÁLAT ] l A jótalajú pályán élvezetes, nagy­­ 3 iramú mérkőzés alakult ki és a Sztá­ J j­linvárosi Vasas végig kezében tar­­­­­totta a mérkőzés irányítását. A fe­­­hérváriak csak szórványosan támad­o­t­tak, de így is több veszélyes helyze­te tét alakítottak ki kapunk előtt. Ezen] 1 a mérkőzésen csatársorunk valami­­­vel a védelmünk fölé nőtt, bár sok] 3 gólhelyzetet hagytak kihasználatla­ J 3 nul. Sok támadást vezettek a széle­­­ken és ezzel sikerült megbontani a]­­ vendégcsapat védelmét. A legkínál­t o­kozóbb gólhelyzetekben sem találták] 3 fel magukat. A védelem biztosan állt is a lábán, keményen rombolták szét azi 3 ellenfél próbálkozásait és csak játék­*5 vezetői segédl­ettel rúgtak mellettük­ két gólt. S Minden játékosunk nagy küzd­etn­i akarással vetette magát a játékba ésgs végig bírták a kétszer 45 perc nagy iramát. Lennert nem hibáztatható a gólokért, volt egy-két szép védése. A­­ védelem oszlopa — míg meg nem sé­­­­rült — Nagymáté volt. A játék nagy­részében Ullmann és Takács jól lát­­­­ta el feladatát, de egy-két sorsdöntő­­ helyzetben hibáztak és ez mindig gól­­­ veszélyt jelentett. A fedezetpár egyen­letesen jól játszott, sok veszélyes tá­­­­madást indítottak, különösen Krasz­­nai volt elemében. Szabadrúgásból , elért gólja sorsdöntő volt. A csatár­­i sorból Hegedűs, Rédi és Lovász játé­­­­ka emelkedett ki. Fejesnek semmi­­ sem sikerült. Schédl még bele sem melegedhetett a játékba mert véde­­­­lembe kellett vonulni Nagymáté he­­­­lyére. A játékvezetés külön fejezetet ér­­­­demel. Szemlátomást arra törekedett Pósfai, hogy a sztálinvárosi csatárok minél kevesebb gólt rúgjanak. Nem torolta meg a fehérváriak durva já­tékát és ennek az lett a következ­ménye, ott rúgták játékosainkat a­­ 16-oson belül, ahol érték, nem kellett félniük 11-estől. Az ilyen játékveze­tés szégyene a magyar labdarúgás­nak. Ezek nem egyedülálló, hanem ismétlődő jelenségek. Nagykanizsán hat szabályos körülmények között el­ért gólunkból csak négyet adott meg a játékvezető és sok gólveszélyes tá­madásunkat akadályozta meg les cí­­­­mén. Ezen a mérkőzésen is a játék­vezetőnek köszönhető ez a szoros­­ eredmény. Egy rossz szó sem esett a zalaegerszegi játékvezető tevékeny­sége ellen, pedig hazai pályán csa­patunk vesztes maradt. Miért? Mert tisztességes eszközökkel vezette a a mérkőzést. Az ilyen játékvezetés,­­ mint a vasárnapi, sekély labdarúgá­sunkban, amit ki kell pusztítani. A város minden sportszerető embere tiltakozik az ellen, hogy a JT rossz­­­­indulatú, gyenge játékvezetőt küldjön ki, ha az mindjárt magát NB I-es játékvezetőnek is nevezi. Chiller) A harmadik gól (Cseh—Nagy foto) EMBER JÓZSEF edző élményei Kínában 12. A legnagyobb súlyt arra helyezik, h­ogy minél nagyobb tömeget vonja­nak be, akármilyen sportágról is le­gyen szó. Sanghaj labdarúgása, viszonyítva a többi kínai városokéhoz, igen fej­lett. A magyar edzők az angolokat váltották fel és minden túlzás nélkül nagyobb eredményeket értek el, mint elődjeik. A sanghaji főiskolá­ik csapata a legjobb , ezek vettek részt a moszkvai VIT labdarúgó tor­náján, de szerencsétlenségükre magyar válogatottal kerültek szembe a US 5:0-ra kikaptak. Ember József csapata Sanghajban mérkőzött meg a jugoszláv válogatottal. Az igaz, hogy a jugoszláv válogatott 4:2 arányban győzött, de az nem fejezi ki hűen a játék eredmény­képét. Végig a kínai főiskolások játszottak fölényben, de a jugoszláv csatárok lövéseit több szerencse kísérte. Már ebben az időben a kínai kok, munkásfiatalok ezrei űzték diá­a sport valamelyik ágát és ma — az újsághír alapján ítélve — ez az év hatalmas folyammá dagadt. Sanghaj legforgalmasabb városré­sze Nankinghu. Hatalmas áruházak és üzletek sorakoznak utcáin, széles járdáin állandóan hatalmas tömeg hullámzik. Sok modern filmszínháza van. Általában szovjet és nép-demok­­ratikus országok filmjeit tűzik mű­sorukra, de egyre több kínai film lát napvilágot, izmosodik, fejlődik a kínai filmgyártás. Abban az időben pergett a sang­haji mozikban a Gábor h­át. Már hajnalban hatalmas sorok álltek a pénztárak előtt, hogy láthassák ezt a magyar filmet. az angliai világváros. Benne meg­­találod mindazt, ami azzá teszi. Csak egy példát: a fényes áruházak­ban, a nagy üzletekben a kereskedők több­en^cmvolv^r»­sz árukat. Sokan beszélnek angolul, németül és oroszul. Az emberek eleganciája sem sokkal marad el az európaiéi. Hasonlíthatatlanul jobban ötözköd­­nek az emberek, mint Kína főváro­sában, Pekingben. (Folyt. köv.) itiuai sireiiueü Fmrr 1958. március 25. kedd Néma gyermeknek A rendelőintézetben, ahol a tü­dőszűrő vizsgálaton folynak, van egy magas, idős, ősz hu­j­a orvos, „trend a leí­cc »mindennek:­« — tartja é­s na kijön a várócsar­­nokon és dohányfüstöt észtel, azonnal odamegy a pácienshez, s szó nélkül kipendenti az ajtón. — Nézze meg az emberi Idő­bent dohányozni?! Mennyi mérget kell naponta lenyelni ilyen em­berek miatt! Ezek nem tanulják meg soha a rendet. Mikor kizsörtölődte magát, szólítja a következőket, s foly­tatja a vizsgálatot. — Az Ercsi Cukorgyártól van­nak? — kérdi a következő cso­portot. — Igen — felelik amazok, és már kapják is a parancsot: — Levetkőzni derékig mezíte­lenre, és sorba beállni a röntgen elé. A vizsgálandók között van egy rakodómunkás is. Látja, hogy a többiek vetkőznek, ő is vetkő­zik. Látja, hogy egyenkint sorra j­s beállnak a gép elé, mikor ráké­­s­­­zül a sor, ő is beáll. < j — Tegye a kezét csípőre és ha­­­­­­joljon előre! — adja meg az or­­­­­­vos az utasítást. A páciens nem­­, mozdul. j > — Nem hallja? Tegye a kezét a csípőre és hajoljon előre! < 1 A páciens megint nem mozdul. j] — Alszik maga? Tegye a kezét C 1 csípőre!! !! Az orvos türelmetlenül vár egy £ 1 darabig, aztán belebök öklével a­­­­ páciens oldalába. — Ne aludjon hallja?! Tegye a < i kezét csip­őre! ! ( A siketnéma reagál az oldalba ). bökésre és hosszú gúnár nyakát C 1 kiolnaja a röntgennév mögül, s­­ , belebámul az orvos arcába. C 1 — Doktor úr, ez az ember si­­­ , ketném­a ■— vág közbe az asz- C1 szistevs nő. f [ — Finne. pinne fiatalember —­­1 sopánkodik az orvos — hát nem. 3 ] stívl­evATnl *> f . A Vasmű hengermű nagycsarno­­kának vasszerkezetű oszlopsorán hideg idő ellenére is megszakítás nél­­­kül dolgoznak a MÁVAG szerelői. A Martin acélmű felé eső két szélső oszlopsoron, közel 150 méter hosszú­ságban az oszlopok a szaruzat, a da­rupálya szerelésével nagyrészt végez­tek, s március végéig folyamatosan átadják ezt a csarnokrészt az építők­nek. Az építők egyébként a hossz­csarnok első szakaszán pénteken előregyártott panelekkel megkezdték a tetőfedést. A MÁVAG dolgozói kö­zül Czepek Lajos szerelő brigádjának tagjai megkezdték a hengersori nagy csarnok harmadik, úgynevezett „F”­­során a hatalmas vasoszlopok felál­lítását. A héten vágánydaruk segít­ségével felállították és megerősítet­ték az első három tartó oszlopot és a legelsőre a szavuzatot is beemelték. □ „Mesterséges“ frissítő ércnek ne­vezték el a Vasműben azt az ércet, amelyet a Vasmű érctömörítő művé­ben égetnek és darabosítanak, és amely az acélgyártásnál jól pótolja a drága svéd, indiai, kínai, vagy brazil frissítő érceket. A hazai előállítású „mesterséges“ frissítő ércet ugyanis válogatott, magas vastartalmú szem­csékből és revéből égetik össze. A Martin acélműben a drága importérc nagy részének pótlására már huza­mosabb idő óta ezzel a „mester­séges” frissítő érccel dolgoznak. Ily módon havonta kb. 1200 tonna fris­sítő érc importot takarítanak meg. □ Szergej Obrazcov, a Szovjetunió népművésze és világhírű bábszínhá­zának együttese március 30-án Sztá­­linvárosban szerepelt . Társasutazás a Német Demokra­tikus Köztársaságba: Az utazás 5 különböző útvonalon történik, csoportok szerint. Időtartam 14 nap. Utazás: gyors­vonat II. osztályon. Napi háromszori étkezés. Részvételi díj: 1650 Ft. Kívánságra 250 Ft befizetése ellenében 60 márka zsebpénzt biztosítanak. Társasutazás a Szovjetunióba. Útvonal: Kiev—Moszkva. Időtar­tam 12 nap. Részvételi díj: kb. 1850 Ft. Kíván­ságra 308 Ft befizetése ellenében 200 rubel zsebpénzt biztosítanak. Jelentkezni lehet a Városi és Vas­mű KISZ Bizottságokon. □ A 26. Állami Építőipari Vállalat március 25-én délelőtt 10 órakor üze­mi tanácsi értekezletet tart. □ A sztálinvárosi járási KISZ-bi­­zottság 6600 forintot ajánlott fel a sztálinvárosi úttörő vasút építéséhez. Ugyanakkor felhívássa­ fordult a megye többi járási bizottságaihoz, hogy erejükhöz mérten szintén segít­sék kezdeményezésüket. □ A Vasmű Üzemi Bizottsága 1958. március 29-én este 8-tól reggel 4-ig a Vasmű Kultúrtermében tánc­­mulatságot rendez, melyre minden dolgozót szeretettel meghív a rende­zőség. □ A tűzoltó alosztályparancsnok­ság értekezletet tartott a város in­tézményeinek és vállalatainak vezetői részére. Szabó Alajos, tűzoltó had­nagy, az alosztály parancsnoka is­mertette az előírásos tűzrendészeti szabályokat. Beszámolójában közölte az elvégzendő feladatokat és a tűz­eseteket megelőző intézkedéseket. Április 1-től a HÍRLAP előfizetése egy hónapra 4 forint negyed évre 12 forint A Sztálinvárosi Hírlap A TE LAPOD! H­ipoleti^sek — Elcserélném budapesti 1 szoba, konyhás, földszinti és sztál­in városi egy szoba, összkomfortos távfűtéses lakásomat budapesti 2 szoba össz­komfortosra Leveleket ..Surecs“ jel­igére a szerkesztőségbe kérek. — Oémkötés! Pulóverek kötését, kinyú't, használt kötött ho­m­ik át­alakítását vállalom. Ady Endre u 12., II. 3. — Üres albérlet­ szobát 68-77.. Nagy Sándor. keresek. •— E’adó egy keveset használt fe­hér gyermek sportkocsi. Dózsa György u. 5., I. 1. — Jókarban lévő 250-es piros Pan­nónia eladó Réca­más Ady Endre­­u. 14. Megtekinthető egész nap. — Elcserélnénk sztálinvárosi egy szoba, konyha összkomfort, esetleg 2 szoba, konyha, összkomfort táv­fűtéses lakásunkat budapestiért. Cím: Bartók Béla út 14., I. emelet 3. — Ház eladó Óvárosban. Táncsics Mihály u. 494. és 498. *— Szántó beltelek 1407 négyszögöl eladó. Óváros Tisza u. 728. Megjelenik kedden és pénteken Kiadja az MSzMP Sztálinvárosi Párt­­bizottság és a Városi Tanács Végrehajtóbizottsága Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős szerkesztő: Méry György Szerkesztőség és kiadóhivatal: Sztálinváros, Lenin tér 1. L 105. Telefon: 65-U, 60-10 Terjeszti a Városi Postahivatal Hírlapcso­­portja. Előfizetés a postahivataloknál és­tézbesitőknél. Havi előfizetési díj: 3.20 Ft. Sztálinvárosi Nyomda Sztálinváros, Táncsics Mihály u. h Felelős vezető: Gabányi György