Dunaújvárosi Hírlap, 1972. augusztus (17. évfolyam, 61-69. szám)

1972-08-08 / 63. szám

ő. oldal % Olimpia­­ előtt Hazánk mindig fontos szerepet játszott a test­nevelési és sportmozga­lomban, s az olimpiai játékok során mindig nagyobb eredményeket ért el, mint a hozzánk hasonló nagyságú orszá­gok. Különösen büszkék vagyunk arra, hogy a felszabadulás után mi­lyen gyorsan talpraállt és fejlődött versenyspor­tunk. Ma már sporttör­ténetem az­ 1918-ban Londonban, nem sokkal­­ a pusztító háború után , szerzett tíz magyar olim­piai aranyérem, amely­­ fényesen bizonyította né­pünk szorgalmát, élet­erejét. A legtöbb baj­nokságot a magyar olim­pikonok Helsinkiben sze­­­­rezték, szám szerint ti­­­­zenhatot. Melbourne, Ró­ma, Tokió és Mexikó ugyancsak nem okozott­­ csalódást. A magyar­­ sport nagyszerű múltja tehát szinte kötelezően állítja sportolóink elé azt a feladatot, hogy ha­sonló eredményeket ér­jenek el, mint az előző olimpiákon. Akármilyen sikerrel térnek is majd vissza sportolóink az olimpiá­ról, a testnevelési és a sportmozgalom tovább­fejlesztésének feladatait nem szabad halogatni. A párt központi bizott­sága tavaly év végén határozatot hozott a testnevelési és sportte­vékenység állami irányí­tásának bevezetéséről. A politikai bizottság ugyancsak foglalkozott ezekkel a kérdésekkel, s azzknak az alapvető te­rületeknek a fejlesztésé­re fordította a nagyobb figyelmet, amelyek az egész sport jövőjét ga­rantálják, tehát a töme­gek testnevelésére, verseny- és élsport hely­­­zetére és az irányítás kérdéseire. Az állam a legjobbak szerepléséhez a jövőben még jobb fel­tételeket kíván biztosí­tani, de a legfontosabb­nak az alapok erősítését tartja. A sportmozgalomban jelentkező biztató irány­zatok jelentik az egyik biztosítékát annak, hogy előrelépjen a magyar sport. Rendkívül fontos a vezetés színvonalának emelése. A jelenlegi irá­nyítási rendszer bonyo­lult, a társadalmi szerve­zetként működő MTS- nek sokszor aprólékos dolgokkal kell foglalkoz­nia. Állami irányításra van szükség, s a társa­dalmi tevékenység foko­zására. Sok társadalmi munkást kell bekapcsol­ni a sportmozgalomba. Amennyire csak az anyagiak, a lehetőségek engedik, létesítményeket kell építeni, szakembere­ket foglalkoztatni, fel­szereléseket vásárolni, pótolni. A testnevelés és a sport alapvető célja, hogy egészségesebbé te­gye az egész népet. S ha szélesek az alapok, akkor lehet leginkább remé­nyünk arra is, hogy a a legjobb sportolók állják sarat a nemzetközi küzdőtéren, a megnöve­kedett nemzetközi vetél­kedésben is. Az olimpiai játékok idején a sportra terelődik a közvélemény figyelme. Helyes lesz, hogy ha a nagy összecsa­pás után nemcsak egy­­egy küzdelem bizonyára hallatlanul érdekes mo­mentumait vitatjuk meg, hanem szemügyre ves­­­szük egész testnevelési és sportmozgalmunkat, bár a sport játék, olyan s komolyan vesszük mégis, amilyen komolyan kell venni mindannyiunk ér­dekében. Pintér István -----------------------------------------­ Dunaújvárosi Hírlap Labdarúgó Magyar Népkiztársasági Kupa Nehezen győztek az esélyesek Az 1972/73. évi MNK me­gyei selejtezőire került sor vasárnap. A Megyei Labda­rúgó Szövetség a rendelke­zésre álló rövid idő alatt 64 csapattal ejtette meg a sor­solást és készítette el az idő­beosztásokat. A kiírás értel­mében még az NB I./B-s Ko­hász és az NB II-es Szfv. MÁV Előre csapatainak is a megyei selejtezőben kell résztvenniük. D. Kohász—Mezőfalva 2:1 (2:0) Mezőfalva, 1400 néző. V.: Lábodi, Kohász, Papp — Formag­­gini, Bárányos, Kerekes, So­mogyi, Ruppert, Székely (Ko­vács), Szabó Gy., Vessző, Varga, Tatár (Dombóvári). Mezőfalva: Kulcsár — Birtner, Raffai, Kovács II, Székmány, Kővári, Pörje, Kovács I. (Kovács III.), Orsó, Harangi, Tóth. Az új összetételű Kohász­ra jóformán rá sem lehetett ismerni, mert 7 újonnan iga­zolt játékossal állította ki csapatát. A mérkőzés elején nagyon látszott az összeszo­kottság hiánya és ezt egy-két rossz átadás, de több takti­kai fault is jelezte. A 11. percben Varga baloldali át­adását Vessző az ötösön le­vette és a labdát a kapuba helyezte. 1:0. A 35. percben ismét Vessző kapott egy tá­voli labdát és egy csel után lövése a hálóba talált. 2:0. A második félidő első percében a tétovázó védők között Orsó kiugrott és a kapuba perdí­­tett. 2:1. A hazai mezőfalvi csapat meglepően jól és főleg har­cosan küzdött. Több gólhely­zetük akadt. A két osztály­­különbség sem volt szembe­tűnő a két csapat között. D. Építők—Iváncsa 3:1 (0:1) Iváncsa, 400 néző. V.: Ni­­kolényi Építők: Horváth — Kősze­gi, Kalmár, Sim­on O., Bátai, Földi, Nagy E., Bencze, Tar, Simon V. (Hegyes), Takács. Iváncsa: Farkas — Barada, Rákász, Szabó III., Major, Kovács A., Kremmer, Baki, Kulcsár, Király, Tunyogi. Az első félidőben az Épí­tők több gólhelyzetet is ki­használatlanul hagytak, az 1:0-ra vezető hazaiak még egy gólt lőhettek volna, de Kulcsár hibázott. A második félidőben döntő volt az Épí­tők erőfölénye. Góllövők: Nagy E. (3), ill. Kulcsár, Pusztaszabolcs—Cece 3:0 (2:0) Cece, 300 néző. V.: Domon­kos. Pusztaszabolcs, Nagy — Perczel, Imre, Csajtai, Tán­­czos, Kovács, Armai, Szőke II, Badaki, Kulcsár. Sportszerű és jóiramú mérkőzést játszott a két csa­pat. A hazai kapus két gól­ban is „ludas” volt. Góllövők: Szőke, Armai, Tánczos. Ráckeresztur—Mezőkomárom 1:0 (1:0) Ráckeresztur, 200 néző. V.: Dobler. Nehezen nyertek a ha­zaiak. D. Papír—Nagykarácsony 3:0 (2:0) Nagykarácsony, 300 néző. V.: Ágoston. Papír: Husztafi — Hege, Németh, Oláh, Fundák, He­­gelsberger (Csányi), Rados, Prókai, Für, Szabó, Sidó (Ju­hász). Nagykarácsony: Túri —■ [UNK] Fábián, Nagy, Varga, Szabó, Zagyva, Kovács, Pálfi, Szabó II., Fodor, Németh. Közepes színvonal, idény­­eleji játék, biztosan nyert a magasabb osztályban lévő Papír. Góllövők: Prókai (2), Sidó. Apátszállás—D. Volán 3:2 (2:2) Apátszállás, 500 néző. V.: Csatári J. II. Apátszállás: Mészáros — Ádám, Pfeffer, Hrozik, Fü­­löp, Kalász, Kegyes, Krausz, Bodó, Si­ra, Juhász. Volán: Szabó — Kváki, Tóth, Simon, Lehoczki, Kő­kúti, Bódi, Zsinka, Gömöri, Szabó, Csobánczi (Tamási). Az összeszokottabb hazai csapat kihar­colta a győzel­met a magasabb osztályú Volán ellen. Góllövők: Krausz, Sitra, Tamási, ill. Szabó, Gömöri. Toldi SE—Szabadegyháza 3:2 (2:0) Szabadegyháza, 300 néző, V.: Mátyus. Nagyiramú mérkőzésen a keményen játszó hazai csa­pat ellen csak nehezen nyert a Toldi SE. Góllövők: Juhász, Katona, ill. Sei­lei­­nül A 4:4 arányban döntetle­négződött Perkáta— Adony találkozót az ado­­nyiak jogosulatlan játékos szerepeltetése miatt megóv­ták. Az MNK megyei selejte­zői augusztus 13-án folyta­tódnak, ekkor a legjobb 16 közé jutásért küzdenek majd a csapatok. A D. Kohász Apátszálláson igyekszik majd kiharcolni a továbbjutást. További párosítás: Toldi SE—D. Építők, Ráckeresztúr —D. Papír, Sárbogárdi Volán —Adony vagy Perkáta. Országos ökölvívó­­bajnokság a Bartókban Dunaújvárosban, a Bartók Béla Művelődési Központban rendezik meg augusztus 11- től a Duna Kupa elnevezésű országos egyéni ökölvívó bajnokságot. A versenyre ed­dig az ország 14 sportköre nevezte be versenyzőit. A mérlegelések reggel 8 órakor már pénteken kezdődnek, az első selejtező mérkőzés időpontja péntek délután 3 óra. A szombaton, ugyancsak délután három órakor foly­tatódó selejtezők után, a döntő mérkőzésekre vasár­nap délelőtt fél 9 órai kez­dettel kerül sor. Kézilabda Alkotmány Kupa Színvonalas játék, meglepő végeredmény Szombaton délelőtt Soós Imre, a városi tanács elnök­­helyettese megnyitó szavai után kezdetét vette az im­már hagyományos kézilabda Alkotmány Kupa ez évi küz­delemsorozata. Az első meglepetés már a nyitómérkőzésen megszüle­tett. A Pécsi Ércbányász le­győzte az NB I-es Szondy csapatát, akik így már csak a második helyért küzdhet­­tek. A továbbiakban az NB I-es Csorna női csapata is meglepetést keltett, csak Ár­pásiné gólképességének kö­szönhették győzelmüket a Vendéglátók ellen. A jól sikerült mérkőzésso­rozat színvonalát a szakem­berek szerint nagymértékben rontotta a gyenge játékveze­tés. Eredmények: Pécsi Ércbányász—Szondy SE 18:16 (7:7) férfimérkőzés A válogatott kapusai hiá­nyában kölcsönkapussal ki­álló Szondy ellen szép és elsősorban eredményes játé­kával nyert a pécsi csapat. Legjobb dobók: Ágoston (6) ill. Vincze (9) Csorna—D. Vendéglátók 13:10 (5:5) női mérkőzés DVSK: Forróné — Kovács, Ackermanné (1), Lantos, Bo­­zonicsné, Vajdáné (5), Pfaff (3). Csere: Obermayer (1), Ke­lemen A 4. percben már 2:0-ra vezetett az NB I-es csapat, ám egy kihagyott büntető után átvette a kezdeménye­zést a Vendéglátók együttese. Végig vezettek a félidőben, s a csornaiaknak csak büntető­ből sikerült az egyenlítés a félidő befejezése előtt. A má­sodik játékrész elején még két gólra növelte előnyét a kék-fehér csapat, ám a ké­sőbbiek folyamán kiütközött az NB I-es gárda nagyobb rutinja és ha nehezen is, de győzött. D. Kohász—Cegléd 23:19 (10:10) férfimérkőzés D. Kohász: Wingelmann — Pánczél (6), Karcsa (3), Bor­­sy, Vaskó (3), Nagy-Palócz (1), Kálmán. Csere: Vura (10), Priskin, Keresztes. Fej-fej melletti első félidei játék után Vura és Pánczél gólképessége biztosította a Kohász csapatának győzel­mét. D. Kohász—Kiskörös 18:5 (9:4) női­ mérkőzés D: Kohász: Szávald — Kecskeméti (5), Németh, Ba­latoni (2), Papp (1), Varga Zs. (3), Varga K. (3). Csere: Várszegi, Fenyvesi (1), Bod­­nárné (1). A Kohász csapata végig vezetve, biztosan nyert a fá­radt csapat benyomását kel­tő Kiskőrös ellen. A Kohász­lányok sokmozgásos játékát a vendégcsapat sikertelenül igyekezett­ lassítani. Csorna—Kiskőrös 17:7 (7:4) Egy félidőn keresztül meg­lepően jól tartotta magát a Kiskörös, később azonban meglátszott a csapatok kö­zötti osztálykülönbség. Szondy SE—D. Kohász 27:18 (16:7) férfimérkőzés D. Kohász: Keresztes — Pánczél (5), Karcsa, Priskin (3), Vaskó, Nagy-Palócz (2), Kálmán (1). Csere: Wingel­mann (1), Vura (3), Borsy (2), Debreczeni (1), Szalafai. A gyors, szellemes játékot nyújtó NB I-es csapat ellen a Kohász nem tudta megis­mételni jó játékát. A Gubá­­nyi vezérelte Szondy játéka sokszor ragadtatta tapsra a nézőket. D. Kohász—D. Vendéglátók 11:9 (7:3) női mérkőzés DKSE: Szévald — Kecs­keméti (3), Németh (2), Bala­toni (1), Papp (2), Varga Zs. (1), Varga­ K. (1). Csere: Vár­szegi, Fenyvesi (1), Kovács. DVSK: Forróné — Kele­men, Ackermanné (3), Lan­tos, Vajdáné (2), Rozonicsné (1), Pfaff (2). Csere: Bíró, Straub, Obermayer (1). A 10. percben már 4:0-ra vezetett a jól játszó Kohász csapata, majd 7:2 után ala­kult ki a félidei eredmény. A második félidőre feljavult a Vendéglátók és rövid idő alatt 7:6-ra szépítettek. 8:6- os állásnál Pfaff büntetőt hi­bázott, ez fellelkesítette piros-fehéreket, 10:7-re ala­a­kították az eredményt, majd váltakozó játék után alakult ki a kétgólos Kohász-győze­lem. A mérkőzésen Varga Zs. csuklótörést szenvedett. Pécsi Ércbányász—Cegléd 33:16 (18:8) férfimérkőzés A technikás pécsi együttes látványos játékkal nyert az indiszponált ceglédiek ellen. A nézők többször nyíltszíni tapssal jutalmazták a pécsiek­­­ szellemes, eredményes já­tékát. Szondy SE—Cegléd 35:15 (14:5) férfimérkőzés A pécsiekéhez hasonló lát­ványos játékkal nyert a fe­hérvári csapat. Külön emlí­tést érdemel Gubányi ritka teljesítménye, aki ezen mérkőzésen 19 gólt szerzett. a A Cegléd legtöbb gólját Sza­bó (6) lőtte. DKSE: Szévald — Kecs­keméti (2), Németh (1), Bala­toni (1), Kovács, Varga K. Csere: Fenyvesi, Bodnárné. Gyors játékkal 3:0-ra elhú­zott a csornai csapat. A 12. percben már egyenlíthetett volna a Kohász, de Kecs­keméti büntetőt hibázott, majd a félidő vége előtt újabb gólt ért el a Csorna együttese. A második félidő­ben Árpásiné vezérletével már 8:2-re elhúztak a ven­dégek, s innen szépített a piros-fehér gárda. Pécsi Ércbányász—D. Kohász 27:13 (9:7) férfimérkőzés D: Kohász: Keresztes — Kálmán (1), Nagy-Palócz (1), Vaskó, Priskin, Karcsa, Pán­czél (3). Csere: Vura (7), Borsy (1). Az első félidőben jó iramú játék folyt, a Kohász ekkor még fel tudta tartóztatni a pécsi rohamokat. A második félidőben a Kohász egyre jobban elfáradt, s a torna­győztes biztosan szerezte meg a két pontot. D. Vendéglátók—Kiskőrös 11:5 (3:1) DVSK: Bíró — Kelemen (1), Ackermanné, Pfaff (5), Rozonicsné (2), Straub, Vaj­dáné (1). Csere: Forróné, Ko­vács (2). A Vendéglátók csapata csak a II. félidőben keltett jó benyomást. * A mérkőzések befejeztével Barts Oszkár, az MTS Fe­jér megyei tanácsának elnö­ke adta át az értékes díjakat a győzteseknek. A férfiaknál az Alkotmány Kupát a Pécsi Ércbányász csapata nyerte el a Szondy SE, a D. Kohász és a Cegléd előtt. A nőknél a Csorna csapata bizonyult a legjobbnak. Má­sodik helyen a D. Kohász, harmadikon a D. Vendéglá­tók csapata végzett, míg a Kiskőrös csapata a negyedik lett. A sportszerűségi versenyt a férfiaknál a Cegléd, a nők­nél a D. Kohász csapata nyerte. A rendezők jutalmazták a legeredményesebb játékoso­kat is. A férfiaknál 31 gólos teljesítménnyel Gubányi (Szondy SE), a nőknél Árpá­siné (Csorna) 19 gólos telje­sítménnyel nyerte el a tisz­­teletdíjat. Tóth Zoltán Csorna—D. Kohász 8:4 (4:2) női mérkőzés. Nemzetközi kerékpáros verseny Dunaújvárosban A „Vasas Kupa” nemzet­közi kerékpáros verseny — egyéni és csapat — második napját Dunaújvárosban ren­dezték meg. A Vasmű út— Dózsa György út—Bartók B. út—Beloiannisz utca négy­szögében 1500­­ méteres távon 20 kört , 30 km­-t az ifjúsá­giak, míg a felnőtt mezőny 40 kört , 60 km-t hajtottak. A nagyszámú mezőnyben olasz, osztrák, csehszlovák, svájci és a magyar élgárda is részt vett, izgalmas taktikai harcot vívott. A verseny érde­kessége, minden ötödik kör­ben részhajrá volt és ezeken külön pontozták a helyezé­seket. A felnőtt versenyt az olasz Simboli nyerte, miután három részhajrát is meg­nyert. A második helyért nagy küzdelem volt Szűr és Fülöp között és csak az utolsó előtti hajrában dőlt el az ott győztes Szűr javára a küzdelem. Az egyéni verseny győzteseinek Lencsés József, az MTI városi tanácsának elnöke, a csapatverseny győztesének — az olasz csa­patnak — Mess István a vá­rosi tanács vb elnökhelyet­tese adta át a tiszteletdíja­kat. EREDMÉNYEK: Felnőttek: (81 induló) 1. Simboli (olasz) 1:11:01, 2. Szűz (FTC), 3. Fü­löp (BVSC), 4. Magyar L. (Postás), 5. Buchele (osztrák), 6. Hartmann (csehszlovák), 7. Rieder (osztrák), 8. Kiss P. (Vasses), 9. Izsák (Mosoni Vasas), 10. Melotti (olasz). Ifjúságiak: (52 induló) 1. Ötvös (II. Dózsa) 37:58,0, 2. Arrimedes (osztrák), 3. Brün (Csepel), 4. Csapó (BVSC), 5. Szikszai (MVSC), 6. Szamosi (II. Dózsa). _____ i 1972. augusztus 8., kedd Totósoknak A 32. heti Totónyeremé­nyek az illeték levonása után a következők: 13 plusz 1 találatos szel­vény nem volt. 13 találatos szelvény egy darab, nyere­mény : 490 520 forint. 12 talá­latos szelvény 43 darab, a nyereményösszeg egyenként 7605 forint, a 11 találatos szelvények száma 734 darab, ezekre egyenként 446 forintot fizetnek. A 33. hétre átvitt jutalomösszeg 227,092,68 fo­rint. A közölt adatok tájékoz­tató jellegűek. (MTI) ____