Esti Budapest, 1954. szeptember (3. évfolyam, 206-231. szám)

1954-09-06 / 210. szám

6 Kilenc magyar győzelem az úszó Európa-bajnokságon Véget ért az úszó Európa-bajnokság. Hat napon keresztül a nemzetközi sport­­világ érdeklődése kísérte a Torinóban zajló eseményeket. A kilenc ragyogó győzelem és számos értékes helyezés mu­tatja a magyar úszósport erejét, magas színvonalát... Az utolsó nap ismét magyar győzel­meket hozott. Először az 1500 méteres gyorsúszásban született kettős magyar siker, amikor nemcsak Csordás szerezte meg a második Európa-bajnokságát, hanem a fiatal Schuszter Györgynek is sikerült a másodiknak beúsznia az erős nemzet­közi mezőnyben. Győzelmet vártunk 4x100-as női gyorsváltónktól is, s nem is csalódtunk bennük. Bár Sebő Ágota nem úszott „bajnoki“ formában, a többiek ki­tettek magukért és végeredményben a Gyenge, Sebő, Temes, Szőke-négyes megszerezte a nyolcadik úszó Európa­­bajnokságot. Aztán újabb szovjet sikert hozott a férfi toronyugrás. Brenner má­sodik bajnokságát nyerte meg, s ezzel a Szovjetunió valamennyi műugrószámban győzedelmeskedett. Feszült volt a légkör a uszodában, amikor sor került a vízilabdatorna utolsó felvonására. Először a jugoszlávok és a hollandok szálltak a vízbe. A hollandok jól játszottak, de legnagyobb helyzetei­ket sem tudták gólra váltani és így a jugoszlávok győztek 4:0 arányban. Most már rajtunk volt a sor. A legfontosabb­ gólt nem szabad kapnunk. Hamar beszállt az olasz kapuba az első két magyar gól. Amikor azonban Kár­pátit kiállították, be is kaptuk a gólt. 2:1 lett az eredmény. Előkerült a papír és a ceruza, gyors számítás: 7:1 arány­ban kell győznünk, hogy túlszárnyaljuk a jugoszlávok gólarányát. Az első pilla­natban megoldhatatlan feladatnak lát­szott, hiszen az olaszok nagyon jól ját­szottak. Vízilabdásaink számára azonban ezen a mérkőzésen nem látszott semmi sem elérhetetlennek. A feladat súlya megsokszorozta erőiket. Nem ismertek elvesztett labdát. Mint egy jól olajozott gépezet működött 2:1 után a magyar csapat. Egymás után lőt­ték játékosaink a gólokat. Megszerezték az ötödiket, a hatodikat, s aztán­­ a várva-várt hetediket is. A mi izgal­munk átragadt az olasz nézőkre is és a végén már az egész uszoda nekünk, magyaroknak szurkolt, a mi játékosainkat buzdította. S ami­kor berepült az olasz hálóba a nyolcadik magyar gól, s a kitűnően működő szov­jet­ Prosztyakov a mérkőzés végét je­­lezte, játékosaink a vízben egymás nyakába borultak, sírtak, nevettek örö­mükben. Grkinics, a jugoszláv csapat edzője ezt mondta a mérkőzés után: „Megér­demelten nyertek a magyarok. Sportsze­rűen küzdöttek.“ Usakov, a szovjet vízi­labdázók edzője így vélekedett: „Ellen­állhatatlan volt a magyar csapat. Egy pillanatra sem adta fel a­­küzdelmet." Zuckermann svéd játékvezető szerint: „Nem kétséges, a magyarok játszották az igazi vízilabdát.“ Duchesne, a párizsi L‘Equipe munkatársa így nyilatkozott: „Az volt sokszor az ember érzése, mint­ha Budapesten, a magyar bajnokságon lett volna. A magyarok az úszósport koronázatlan királyai. Európában sen­ki sem közelíti meg az ő tudásukat " Vasárnap este a torinói kiállítási csar­nokban fogadást rendeztek. Ekkor osz­tották ki a tiszteletdíjakat is. a­­ Gyenge Valéria Sebő Ágota Temes Judit Szőke Kató Csordás György Boros Ottó Hevesi István Gyarmati Dezső Bolvári Antal Markovits K. Kárpáti György Szívós István Martin Miklós Átadták Kocsis Sándornak a mexikóiak által felajánlott díjat Ma délben a Bezerédi­ utcai általános iskola érdekes ünnep­ség színhelye volt. Itt adták át Kocsis Sándornak, a magyar labdarúgóválogatott jobbössze­kötőjének azt az ezüstkancsót, amelyet a Mexikói Labdarúgó Szövetség ajánlott fel a labda­rúgó világbajnokság legeredmé­nyesebb csatárának. Képünkön a mexikóiak által felajánlott ezüstkancsó. ­i NB I. állása 1. Bp. Honvéd 2. Bp. VL. 3. Vasas Izzó 4. Bp. Dózsa 5. Bp. Kinizsi 6. Bp. Vasas 7. Győri Vasas 8. Cs. Vasas 9. Di. Vasas 10. Sz.-helyi Lak. H.Salg. Bány. 12. Sztálin V. É. 13. Szegedi Hal. 14. Dorogi Bány. 10 9 - 1 39­ 12 7 23 26­ 12 5 5 2 19 12 5 4 3 22 12 6 15 19 12 5 3 4 22 12 4 4 4 19 12 4 3 5 20 11 42 5 21 12 3 4 5 13 12 3 3 6 16 13 4 1 8 17 12 3 2 7 15 12 2 46 17 11 18 13 16 14 15 16 14 15 13 23 13 23 12 28 11 22 10 22 10 18 9­­25 9 26 8 :30 8 Két telitalálat! A vasárnapi totó-fordulóban ketten értek el telitalálatot. Ezek szelvényenként 88.461 forintot nyertek. 11 találat huszonnyolc, 10 találat négyszázötvennyolc da­rab volt. Az előbbiekre 6318, az utóbbira 515 forintot fizetnek ki. Győztes totószelvény: 122 lxl x 2 2 1x2 Megkezdődtek a KI. sakkcsapat világbajnokság küzdelmei Az első forduló eredményei a következők: I. csoport: Ausztria—Görögor­szág 05:1­5 (két játszma függő­ben maradt), Hollandia — Izland 2:1 (egy játszma függőben). Szov­jetunió— Finnország 2:0 (két játszma függőben). II. csoport: Argentína—Cseh­szlovákia 1:2 (egy játszma függő­ben), Kanada—Írország 2:0 (két játszma függőben), Olaszország— Bulgária 0:2 (két játszma függő­­­ben). III. csoport: Svédország—Saar­­- vidék 4:0. Jugoszlávia—Francia- I ország 2:1 (1 játszma függőben), Dánia —Norvégia 1:5:0.5 (két­­ játszma függőben).­­ IV. csoport: Nyugat-Németor­­szág —Luxemburg 4:0, Anglia— Belgium 1.5:2.5, Magyarország— Columbia 2:0 (két játszma függő­ben. (MTI) A nézőtéren ka­­­*­varognak a színek és­­ a han­gok. A szolnokiak lila, a baranyaiak világoskék, a heve­siek bordó, a za­laiak sötétkék szí­nű melegítőbe öl­tözött versenyzői színes látványt nyújtanak. A vidék legjobb dolgozói­nak országos szpar­­tákiádja újabb nagyszerű alkalom a főváros és a vi­dék testvéri kéz­­szorítására. Biztatóak az eredmények is, hi­szen — például — a fiatal Makrai Eszter (Szabolcs- Szatmár megye) a súly­golyóval a 10 métert ostromolta. De azért volna még sok lehetőség a további javítás­ra. Erről beszél há­rom zalai kislány: a pakodi Nagy Má­ria, a szentgyörgy­­völgyi Bán Erika és Szabó Mária. Czabó Mária a­­ Terményfor­galmi Vállalat dol­­gozója. Szűkebb hazájában kevés lehetősége van a sportolásra. Egy­szer volt­­ ebben az évben spor­tolási lehetősége, egy mikoldpusz­­­tai edzésen. A cop­­fos Bán Erikának is csak az a sze­rencséje, hogy még az iskola padjait koptatja és így „bent Egerszegen“ alkalma nyílott ed­zésre, sőt egy-egy kisebb versenyre is. Falujában az idén még csak egy verseny volt. Nagy Mária munkahelyén, a pakodi állami gaz­daságban annyit futhat, mozoghat, sportolhat, ameny­­nyi jólesik — mun­kaidő után ... — Esténkint Ba­ranyai Laci bácsi, a sportfelelősünk irányításával ki­adós edzéseket tar­tok — dicsekszik. S peregnek to­vább a versenyszá­mok. Sok jó ered­mény bizonyítja a falusi fiatalok­ te­hetségét a nagy verseny alkalmá­ból. Három a kislány, Nagy Mária, Bán Erika, Szabó Mária. &BUORPIST HÉTFŐ, 1954 SZEPTEMBER 8. Magyarország nem kevesebb, mint 11 tisztetiíjat kapott. Miénk lett az Európa-kupa (140 pont­tal) és a Brodius-kupa (87 ponttal). Vé­dői lettünk ismét a Donáth Leó vándor­díjnak is. Kedden megkoszorúzzuk a Suberga­­hegyen az olasz válogatott labdarúgók emlékművét. (Itt zuhant le annak idején az olasz válogatott repülőgépe.) Szerdán reggel Genovában versenyzőnk az­­NDK úszóival együtt. Csapatunk egyik része a hét végén érkezik haza majd Budapestre. Taródi Zoltán Több jó eredmény az atlétikai Béke Kupa találkozóin Vasárnap délután kedvező időben folytatódtak az atlétikai Béke Kupa párosviadalok versenyei. A küzdelmekben részt­­vettek az atlétikai Európa-bajnokságról nemrégen hazatért at­­létáink is BP. HONVÉD—BP. VÖRÖS LOBOGÓ 405:370. Érdeke­sebb eredmények: 10.000 méteres gyaloglás: 1. Palotai (H) 50:57.8, 2. Somogyi (VL) 53.47, 3. Róka (H) 54:25.2. 400 m gát: 1. Csenger (VL) 55.9, 2. Kertész I. (VL) 56.8, 3. Horváth (H) 57.1, 800 m: 1. Mikes (H) 1:53.4. Bakos (H) 1:56.8. Gerely: 1- Vigh (VL) 43.48, 2. Laczó (VL) 41.90. 500 m: 1. Iharos (H) 14:32.6, 2. Tábori (H) 14:51, 3. Albert (VL) 15:00.6. Diszkosz: 1. Lévai (H) 51.15 m. BP. DÓZSA—BP. VASAS 412:377. Kiemelkedő eredmények: 10.000 m gyaloglás: 1. László S. (D) 50:20.4, 2. Imre (V) 51:37.6, 3. Rácz (D) 52:17. 400 m. gát: 1. Botár (D) 54.4, 2. Pálfy (D) 58.5, 800 m: 1. Szentgáli (D) 1:53.8, 2. Hárshegyi (D) 1:54.7, 3. Tanay (V) 1:55, 200 m férfi: 1. Goldoványi (D) 21.7, 2. Csányi (D) 21.9, 5000 an: 1. Béres (V) 14.17. CSEPELI VASAS—BP. ÉPÍTŐK 370:333. 5000 gyaloglás Csata (K) 25:08.8, 200 méteren Varasdi (Cs) 22.2, női súlylökésben Józsáné (Cs) 10.93 m eredményt értek el. A Bp. Honvéd—Bp. Vörös Lobogó atlétikai versenyen Dörnyei (Honvéd) nyeri a 100 méteres síkfutást. A Bicskei-Koroknai-kettős nyerte a kerékpáros párosbajnokságot Vasárnap este kerékpáros pályaversenyt rendeztek a Mil­lenárison. A verseny keretében bonyolították le a Magyar Népköztársaság 50 km-es pá­rosverseny bajnokságát. A repülő főverseny három­­futamos döntő keretében zaj­lott le és Szekeresnek csak az utolsó futamban sikerült az elsőséget megszereznie. 1. Szekeres (Bp. Honvéd) 7 pont, 2. Schillerwein (Bp. Honvéd) 6 pont, 3. Máté (Bp. Vör. Lob.) 6 pont. A Magyar Népköztársaság 50 km-es párosverseny bajnok­ságát nagy meglepetésre az if­júsági Bicskei (Szabad Nép)— Koroknál (Bp. Postás) nyerte meg 1:07.10 órás idővel, 40 ponttal. (MTI) A Bp. Dózsa és a Csepeli Vasas győzelme a vasárnapi élén Kemény küzdelem a baj­noki pontokért — ez jelle­mezte az NB. I. labdarúgó­­mérkőzéseinek tegnapi talál­kozóját. Valamennyi mérkő­zés végig nyílt, sportszerű találk­ozókat hozott és ismét bebizonyosodott, hogy nincs elvesztett mérkőzés. A for­duló legértékesebb győzel­VASAS IZZÓ—SZOMBAT­­HELYI LOKOMOTÍV: 1:1 (1:0). Latorca­ utca, 3000 néző, vezette: Major II. Góllövő: Bu­koul,, illetve Papp. Érdekes, mozgalmas mérkőzést vívott a két csapat. Az Izzó iskolázot­­tabban, a szombathelyiek lelke­sebben játszottak. Az ered­mény igazságos. BP. DÓZSA—BP. KINIZSI 4:1 (1:1). Népstadion, 50.000 néző, vezette Sipos. Góllövő: Aspirány (2), Egresi, Szusza, illetve Mátrai. A játékidő na­gyobb részében a Bp. Dózsa irányította a játékot. Ötletes húzásokkal felőrölte a Kinizsi védelmét. Bár a Kinizsi többet támadott ellenfelénél, azonban a csatársor gyenge játéka miatt nem érhetett el jobb eredményt. BP. VÖRÖS LOBOGÓ—DO­ROGI BÁNYÁSZ 1:0 (0:0). Do­rog, 8000 néző, vezette: Bokor. Góllövő: Sándor. Változatos, jó­iramú játékban, az utolsó perc­ben szerzett góllal győzött a mét kétségtelenül a Csepeli I Góllövő: Kontha (öngól), Hor- Vasas együttese aratta, amely I­váth, Tóth II, Lovász, illetve Raduly, Mednyánszky (öngól), Szilágyi I. A második félidő­ben a nagy lelkesedéssel küzdő csepeli együttes nagyszerű haj-0:3-ról fordította a maga ja­vára a mérkőzést. Meglepe­tésnek számít a Bp. Dózsa biztos győzelme az utóbbi időben jól játszó Kinizsi el­len. A mérkőzésekről röviden az alábbiakban számolunk be: Jával fordította meg a már el­veszettnek látszott mérkőzést. BP. _ HONVÉD—SZTÁLIN VASMŰ ÉPÍTŐK: 2:0 (2:0). Csepel, 4000 néző, vezette: Her- S­nádi. Góllövő: Kocsis, Puskás.­­ A Bp. Honvéd játéka gyakran ragadta tapsra a tárgyilagos szurkolókat. A frissen, ötlete­sen mozgó piros-fehér csapat játékán nyoma sem volt a kül­földi és hétközi mérkőzés fá­radalmainak. A mérkőzés már az első félidőben eldőlt, a má­sodik félidőben a Sztálinváro­­si védelem jó játékán múlott a kisgólarányú eredmény. SALGÓTARJÁNI BÁ­NYÁSZ-DIÓSGYŐRI VA­SAS, 3:0 (2:0). Salgótarján, 6000 néző, vezette: Bánkuti. Góllövő: Vasas: Lahos, Csu­­berda. A fiatal salgótarjáni tá­madósor sok szép helycserés támadását nem tudta megaka­dályozni a diósgyőri védelem. SZEGEDI HALADÁS­­GYŐRI VASAS, 0:0. Szeged, 8000 néző, vezette: Szigeti. Mindkét támadósor — főleg a szegedi — a gólhelyzetek egész SAS 4:3 (0:3). Népstadion, sorát hagyta ki, s így alakult 30.060 néző, vezette: Kristóf, ki a döntetlen eredmény, bajnokcsapat a kiesés ellen küz­dő bányászegyüttessel szemben. A döntetlen eredmény igazságo­sabb lett volna. CSEPELI VASAS—BP. VA­ A Vasas Izzó—Szombathelyi Lokomotív mérkőzésen a V. Izzó csatára a mérkőzés első gólját lövi. Bukovi A Csepeli Vasas harmadik gólja. Tóth N­. közelről a hálóba lő.