Esti Ujság, 1938. május (3. évfolyam, 98-122. szám)

1938-05-28 / 120. szám

M­issi­­fisér­spatija Szombat, 1938 május 28 A mai Davis Cup mérkőzés: Dallos—dr. Henkel Gábori— M A Magyarország—Németország Davis Cup mérkőzések ma kezdődnek a margitszigeti díszpályán. Európa egyik legerősebb tenisz­csapata, a német csapat ellen megkísérli a magyar gárda a lehető legjobb eredményt elérni. A legjobb eredmény a sportvetélkedés­ben a győzelem. A jelen esetben, amikor az erőviszonyok annyira a németek javára bil­lentik a mérleget, már a legjobb eredmény­nek számít az is, hia a minimális vereséget szenvedi csak el a magyar csapat. íme a két ország válogatottal, akik a három napon egymás ellen küzdenek. ♦ N­—.... —»4 Péntek: Gábori—M­etaxa, Dallas dr.—Hen­kel. Szombat: Henkel, Metaka—Asbóth, Csikós. Vasárnap: Metaxa—Dallas dr.­ Gábori—Henkel. A mérkőzések színhelye: a MAC margit­szigeti díszpályája. Kezdete: pénteken és vasárnap d. u. 3 óra, szombaton 4 óra. Versenybíró: Segner Pál. Játékvezetők: Farkas Mátyás és Vásár­helyi László. A Bocskai megmenekült! A Ferencváros nagy pontot tett a bajnoksága mellé A legtöbb tekintet Debrecen és a Bihari­ Utca felé fordult vasárnap délután. Ezen a két pályán dőlt el a harmadik kieső ■zemélye. Mindkét kieső­jelölt remek játékkal, pompás sportbeli felkészültséggel küzdött. A jobb helyzetben lévő Bocskai került ki győz­tesen, megmenekült a kieséstől, hála Telek ötletes és kiváló búcsújátékának. „Paja" (így becézik őt Debrecenben), tíz éves debre­ceni szereplését sportemberhez legméltóbban fejezte be. A Ferencváros nagy pontot tett a bajnok­sága mellé. Mindenki az Elektromos győzel­mét várta, de a zöld-fehérek váratlanul ötletesen és jól játszottak. A fiatal amatőrcsapat egy félidőn keresztül mutogatta csak az oroszlánkörmeit. Még egy kérdés forgott a vasárnap műso­rán: a negyedik hely kérdése. Kispest a látszólagos győztes, de még hátra van az Elektromos óvása Onodi sza­bálytalan szerepeltetése miatt Csak ez a „for­duló” fog végleges választ adni a kérdésre: ki játszik a KK-ban az Ambrosiana ellen. A Kispest, vagy az Elektromos? Ferencváros—Elektromos 5:1 (2:1) A mérkőzés színhelye: Üllői­ út. Nézőszám: 4000. Vezette: Gombos. Góllövő: Toldi, Törös, Sárosi dr., Kemény,­­Toldi, Sárosi dr. A mezőny legjobbja: Toldi. Toldi első gólját még egyenlítette az Elek­tromos Tőrös tévén, de a második félidőben a nagykedvvel és jól játszó Toldi által állandóan előredobott ferencvárosi csatársor felülkereke­dett. TELEKY BRAVÚRJA Bocskay—Budafok 4:1 (3:1) A mérkőzés színhelye: Debrecen. Néző­szám: 2500. Vezette: Biró S. Góllövő: Király (öngól), Finta Féz­er,­­Teleky Markos. A mezőny legjobbja: Teleky. A veteránszámba jövő Teleky szépen búcsú­zott el a Bocskaitól. Remek játékával meg­mentette a Bocskait a kieséstől. SZÉP „HALAI.” Phebus—Törekvés 3:2 (0:2) A mérkőzés színhelye: Bihari­ utca. Néző­szám: 1500. Vezette: Rubint. Góllövő: Gere, Gere, Solti (11-esből), Solti Turay II. A mezőny legjobbja: Turay XI. A Törekvés remek játékkal búcsúzott az NB-től. Turay II. a második félidőben meg­fordította az mérkőzés sorsát, remek játéká­val.­­ Nemzeti—Budai 6:2 (8:2) A mérkőzés színhelye: Jü­lei­ út. Nézőszám 2000. Vezette: Barna P. Góllövő: Horváth, Fenyvesi Vadas, Pósa (11-es), Balogh (11-es), Molnár, Kisalagi, Horváth. A mezőny legjobbja: pósa. REMEK KISPEST Kispest—Szürketaxi 6:3 (2:2) A mérkőzés színhelye: Latorca­u. Néző­szám: 2500. Vezette: Hortzka. Góllövő: Serfőző, Serényi, Kiszely, Olaj­kár H, Déri, Olajkár­i, Kiszely (11-esből), Nemes, Kincses. A mezőny legjobbja: Déri. SIMA GYŐZELEM Újpest—Szeged 3:1 (2:1) A mérkőzés színhelye: Latorca­u. Néző­szám: 2000. Vezette: Vasa­s. Góllövő: Nagy, Zsengellér, Vincze, Balogh Az első félidő 23. percében Zsengellért és Vargát kiállította a játékvezető veszekedés miatt. Az Újpest megérdemelte a két pontot GYŐR BRAVÚROS BÚCSÚJA AZ NB-TŐL. ETO—HUNGÁRIA 1:0 (1:0) A mérkőzés színhelye: Győr. Vezette­ Himmler. Góllövő: Fekete. A mezőny legjobbja: Kovács, a győriek középfedezete. A Hungária belső hármasa: Müller, Cseh, Dudás csődöt mondott. A győriek bravúrosan búcsúztak el az NB-től. iwiinTTmniTnHiíiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiBnimiiiiiiniiiniiniiiiiuiiiimiiminiiuiinimiiiimiiHiiiintniiiiiHiiBtíliiumiisuiiiiii ÉLJEN A CSÁSZÁR!!! így üdvözli m­ár a Ferencvárost, az 1937/38. év bajnokát » Bég. A tu­iágz hármas” megint mk együtt maradt a bajnokság élén Messner (középen), a német balszélső támadja Hircsákot, a magyar kapust A magyar gyeplabda válogatott Európa legjobb csapatával, a német válogatottal szemben mutatta meg, hogy ha akaratban és elhatározásban nincs hiány, úgy tudásban gyorsan utoléri a magyar a világ legelsőit is. Gyeplabdában is, de minden egyéb sport­ágban is. ■■■IIIIIM MAGYARORSZÁG— NÉMETORSZÁG 0:0 Az NB végső állása i­ gén látott ünnepi programot bonyolított le. Külön dicséret illeti ezért az Űrlovasok Szö­vetkezetének vezetőségét és fáradhatatlan ve­zértitkárát, Magyar Eleket. A program fénypontját a hondvédségi ver­senyistálló jubileumi versenye képezte, mely­ben öt lovat indítottak. A versenynek az olasz Fosforo lett a favoritja Argentor kapitány­nyal nyergében. Másodsorban Schwerthiebet a hannoveri lovasiskola Lorbeer heréitjét fo­gadták. A start hamar sikerült és rögtön Schwerthieb áll az élre, mögötte jóideig Mankó, Fosforo, Samaritanus, Négus a sor­rend. A helyzet nem is változik csupán any­­nyiban, hogy az utolsó akadályok előtt a jó pozícióban levő ,Mankó lesántult és feltarta­tott, így Fosforo nyomult fel a második helyre. Az utolsó ugrásoknál már csak centiméterekkel van Schwerthieb elől s úgy­látszik, Fosforo nyer, azonban Mitzlaff fő­hadnagy bravúros lovaglása után a hanno­veri ló újít és fél hosszal nyer az olasz ló ellen. Samaritanus lett harmadik. A verseny után a közönség zajos ovációban részesítette a hannoveri lovasikola kitűnő tisztilovasát, Mitzlaff főhadnagyot bravúros lovaglásáért. Nagyon szép verseny volt. — Tot: 42, 18, 11. Ref. 76. A Soubrette akadályverseny volt sportszem­­pontból a 2-ik érdekes esmény, itt is német ló nyert: Schwertknauf Mitzlaff főhadnagy­­gyal nyergében (2 és fél). Mavart negyven hosszat vesztett az indításnál s tisztán en­nek tudható be veresége, így is mindössze fejhosszal kapott ki. Regulus (si) lett rossz harmadik. Tot.: 45, 14, 13, 16. Bef.: 98. Hadseregi síkverseny vezette be a műsort, melyet a favorit Maros nyert meg (6:10), Carmen (2 és fél) ellen. Tot.: 16, 12, 13­ Bef.: 25- A Lázár Béla-emlékversenyt izgal­mas küzdelem után Hozomány H. (1 és egy­negyed) nyerte meg Kannibál (1 és fél) és Opál (3) ellen. Tót: 23, 12, 13. Bef.: 25-Hosszú ideig húzódott a Wenckheim-emlék­­verseny startja, végül is Crataegus, Vacsora és Csatártó sok hossz veszteséggel kerültek el a géptől. A végén Crataegus mégis feltu­­dott zárkózni és sikerült fél hosszat nyernie (2 és fél),, Muki (2) és Faust (10) ellen. Tot: 30, 14, 12, 21. Bef.: I—II. 36,1—HI. 240. Nagy meglepetésre Hajrá nyerte a kétévesek előadóversenyét (10), Sum­on (2 és fél) és Mont Blanc (5,10) ellen. A versenyt követő árverésen Dinka úr vette meg a Bárdi lovat kétezer pengőért Ugyancsak hatalmas meglepetést hozott a napot záró Dunakeszi-hendikep, melyben Mécs lett a kedvenc (2), azonban csak har­madik lett, mert az autszájder Dalnok veze­tett be (20) Fütykös (6) előtt A győztes mindössze hatszoros osztalékot fizetett,­­ miután az istálló másik lova­sitró is részt vett a versenyben. Tót: 60,­­81, 16, 14. A be­futók régen látott nagy osztalékot fizettek.­­ A honvédségi versenyistállók jubileumi ün­nepén nagy sikert értek el a hannoveri lo­vasiskola vendégei. Megnyerték a jubileumi versenyt és a Soubrette akadályversenyt. Ezenkívül Faust harmadik lett a gróf Wenckheim Béla emlékversenyben. * Legközelebbi versenynap: május 28 (szom­bat), ügető: 1.Ferencváros 26231 2 95,3847 (5) 2.Újpest 26212 3 90,3244 (8) 3.Hungária 26184 4 86:3240(12) 4.Kispest 2815 110 72:5931(21) 5-Elektromos 261­6 51:4928(24) 6.Phöbus 2611 312 57:5625(27) 7-Nemzeti 269 611 607134(28) 8.Szeged 2610 313 42:4923(29) 9.Taxisok 268 612 56:6322(30) 10.Budafok 2610 214 43:4922(30) 11.Bocskai 269 215 43:5720(32) 12.Törekvés 267 415 49,8018(34) 13.ETO 263 518 24,8311(41) 14.Budai u. 263 320 28,79­9(43) Pikáns kérdés Igen tisztelt Szerkesztő úr! Kisfalvi dr., a Hungária igazgatója vasár­nap este nyilatkozott a Nemzeti Sportban. Miután 10:1-re megverték a kiesett és szét­esett Budait, a Ferencváros pedig csak nehe­zen verte a jó formában lévő Budafokot, a Hungária igazgatója feljogosítva érezte ma­gát ennek a két eredménynek a tanulságát úgy leszűrni, hogy a látottak alapján kije­lentette: — Az a benyomásom, hogy ha el is vesz­tettük a bajnokságot, még mindig a Hungá­ria a legjobb magyar csapat. Tisztelettel kérdem, várjon Kisfalvi István dr., a Hungária győri, gyászos csatavesztése után is fenntartja e­zt a véleményét és még mindig a Hungáriát tartja a legjobb ma­gyar csapatnak? Avagy talán átvette tőle tegnap délután ezt a dicsőséges szerepet a győri ETO ? Tisztelettel Major Tibor Bp., IX., Ferenc­ körút­­- Régen látott fényes kühöségek között ünne­pelték Megyeren a honvédségi menenyistálló tízéves jubileumát Példátlan közönségsikere volt az áldozó­csütörtöki megyeri versenyeknek. Élén a kor­mányzóval és a honvédelmi miniszterrel közel tízezer főnyi közönség rán­­dult ki a népszerű lóver­senypályára, hogy részt ve­­gyen a honvédségi ver­senyistálló tízesztendős ju­bileumán. A vendégek sorában ott láttuk a hadsereg tiszti­karának számtalan tagját, a hannoveri lovasiskola kiküldötteit Jay al­ezredes vezetésével. Az olasz hadsereg részé­ről Argentor százados és Brocani főhadnagy jöttek el. A vendégeket vitéz Magasházy László tábornok, a honvédségi versenyistállók vezetője kalauzolta. A kicsinosított megyeri lóversenypálya ré­ mm top mérkőzés május 27, 28 és 29-én d. u. 3 órai kezdettel a MIC margitszigeti díszpályáján A jegyek ára: 5.—, 4—, 3.—, 2.— és 1.50 pengő. — A jegyek elővételben kaphatók a nagyobb napilapoknál és a sportáru­­kereskedésekben. Május hó .28-án délután V23 órai kezdettel ü­getőversen­yek