Esti Ujság, 1941. június (6. évfolyam, 125-147. szám)

1941-06-30 / 147. szám

HÉTFŐ, 1941 JÚNIUS 30. Kispest—Grác 3:1 (0:0) A Kispest Grácban szerepelt vasárnap és az ottani vegyes csapatot, amelyet a Grazer SC és a Grazer AK-ból állítottak össze, biz­tosan győzte le. A Kispest győzelme annál értékesebb, mert Hidasi nélkül állott ki. Összeálították a válogatott evezősnyolcast A MESz vasárnap délután válogató verse­nyét a csepeli Dunaágban tartotta. A legna­gyobb érdeklődést a nyolcas váltotta ki. A Pannónia győzött a BSzKRT ellen­. Török Zoltán dr. szövetségi kapitány a következő nyolcast jelölte ki a jövő vasárnapi magyar —német—olasz mérkőzésre: Sándor, B. Élő, Marosi, P. Zágoni, Sipos B. Bartók, Szabó, Zágon v. e., Zimonyi korm. P. A többi eredmények: Kormányos négyes: 1. Újpest EE, 2. BSzKRT. Egyes: Nemzeti HE (Krempelsz Géza dr.). Kettes kajak, I.o.: Blahó­—Kovács BSzKRT. Egyes kajak höl­gyek részére: Szamosy Julia Pannónia TE. Egyes hölgy túra kajak: 1. Katona Anna WMTK. Egyes kajak: 1. Balatoni Pannónia TE. Kettes hölgy túra: 1. Tub­ák Takácsné A BSzKRT atlétikai versenye Igen nagyszámú közönség nézte végig a BSZKRT atlétikai versenyét. A diósgyőri Ná­­dasdi 56.4 mp-t futva, remek hajrával első­nek szakította át a célszalagot a Polgár BBTE előtt a 400 m-es gátfutásban. A leg­izgalmasabb versenyszám a kétszáz méteres síkfutás volt. A fiatal Csányi rosszul rajtolt, a végén azonban ellenállhatatlanul nyomult fel és Gyenes csak mellbedobással győzött. Rúdugrásban a fiatalság legyőzte a nagyobb tudást, Kovács 390 cm-el győzte Zsuffkát. A súlydobást Németh BSzKRT 14 m 54 cm-es dobással nyerte, 10X100 méteren a BBTE stafétája győzött, 5000 méteren Pataki M. RAFC 15 perc 17.2 mp-cel, 1500-on Harsányi BBTE 3 perc 56.6 mp-es eredménnyel lett első. Diszkoszvetésben Kulitzy, a „rekord­dobó“ 47.47 m-re hajította a diszkoszt. Az Issekutz lovak nagy sikere a lovaregyleti zárónapon. Eaton Boy nyerte a Barclay-díjat, Dugó a Svábhegyi-hendikepet A Lovaregylet vasárnapi záróversenyén a sir Colvale Barclay-díj került lefutásra. A hagyományos emlékversenyben tizenegy ki­tűnő telivér vett részt s az Issekutz-istálló derbykrekkje valósággal szamarat csinált ellenfeleiből, mert igen könnyen nyolc hosszal nyert Pax Ting és Grape Fruit ellen. Eaton Boy ezzel a formával nagyon komoly szere­pet játszott volna a klasszikus versenyben. A Svábhegyi-hendikep volt a műsor máso­dik érdekes száma, itt Dugó izgalmas küzde­lem után lett első, Piccador második, Salauka harmadik. A Lovaregylet vasárnapi zárónapján ismét néhány nagy formaváltozás adódott, ennek következtében nagyobb osztalékok is kerül­tek kifizetésre. A Hr. oszt. körteherversenyben Bimbó H.— Virágzó volt a befutó. A nyeretlen kétévesek versenyében nagy meglepetésre Ural meg­előzte a jól próbált Csutakot. Amante lett harmadik. A Mágusföldi-díjban a rövidre fo­gott Para Yokk már első alkalommal kapi­tális formát futva, lesétálta kitűnő ellenfeleit. Soros és Ute foglalták el a helyz­et. A nyeretlen kétévesek versenyében Uccu Baloggal nagy stílusban nyert Tündérálom és Trilla ellen, míg a wester hendikep első részében Tourbillon vezetett be Karakán és Corso előtt. Az utolsó számban Aratás— Annabella—Witchtkraft volt a befutó. Vasárnap befejeződtek a Lovaregylet nyári versenyei és hathetes szünet következik a rákosi lóverseny pályán.­ Ugyanis augusztus elején lesznek legközelebb versenyek. Szerdá­n a Pestvoltéki Verseny Egylet ren­dezésében nyitnak meg a népszerű megyeri versenypálya kapui s már a megnyitó napon bombaműsort bonyolítanak le. HETI VERSENYNAPTÁR: Július S. (szerda) Megyer, PVE. — 3. (csütörtök) Ügető. — 5. (zsombai) Ügető. — 6. (Nyisár- Bali Megyer, PVJ). Német, olasz és magyar vitorlázók versengése a Balatonon Ma kezdődik a nemzetek közötti összetett verseny A balaton­kenesei Fővá­rosi Üdülő határozottan sokat fejlő­dött, a másfél évtized rend­szeres, célra­törő munkája már termi a gyümölcseit. Szombat óta a Fővárosi Üdülő a Balaton és az ország vitorlázóit és a vitorlázó sport barátait gyűjti össze, hogy a magyar—né­met—olasz nemzetek közötti versenyek so­rán gyönyörködjenek a szebbnél-szebb küz­delmekben. BUDAPEST VEZETŐI BALATONKENESÉN Karafiáth Jenő főpolgármesteren kívül ott láttuk a kenesei­ mólón a szakadó eső ellenére Szendy Károly polgármestert, Bódy László alpolgármestert családjával, Kovácsházy Vilmos és Becske­ Kálmán ta­nácsnokokat, meg Kazinczy Gábor műszaki tanácsost. A rendezés társadalmi részének zavartalanságáról Leitgieb János, a BSE fő­titkára gondoskodott. A vitorlásversenyen találkoztunk Simkó Jánossal, a vízilabdá­zók szövetségi kapitányával is, aki azon­ban már kora délután begyújtotta autóját, hogy Budapestre szaladjon a vízilabda­­bajnoki mérkőzésekre, így fel kellett ál­doznia a vitorlázás iránti szerelmét a vízi­labda kedvéért. A NÉMETEK VITORLÁZNI IS NAGYON TUDNAK Szombaton a „viharos“ időiben, a hullá­mos Balatonon nagyon jól érezték magu­kat a német vitorlázók s a BSE szombat­vasárnapi versenyén is elindultak az ola­szokkal egyetemben. Nekik a szombati Ba­laton „sima“ víz volt a Keleti-tengerhez képest. Vasárnap a „csak“ szeles Balaton már nem ízlett annyira nekik. Ekkor a BYC Jankovics-á­nak sikerült is a szombati vereségért visszavágni nekik. A magyar vitorlázók véleményét Fojta Tibor, a BSE „mindenese“, a verseny egyik rendezője így fejezte ki: „ Először is nagyon tudnak vitorlázni a németek. Ha rosszabb hajót kapnak, az­zal is győznek. Alaposak, szorgalmasak és küzdenek minden centiért. A „GAMMA” MEGJELENT A BALATON KÜZDELMEIBEN IS A vasárnapi verseny tőkesúlyos csoport­jában nagy érdeklődés kísérte a Balaton legújabb vitorlásának a „Gamma“ gyö­nyörű, karcsú hajójának küzdelmét Rabon­­bánnal, Ugrón Gábor híres hajójával. A „Gamma“ kormányánál Tóth Kálmán ült és az egyik „legénység“ Gecső Sándor volt. Nagyon jó benyomást keltett a „Gamma“ a Balatonon. A labdarúgó Gamma-csapat kiesési küzdelmeire célozva mondotta az egyik néző: — Szerencse, hogy itt nem eshet ki a Gamma. A BSE VERSENYÉNEK EREDMÉNYEI SZOMBATON: DINGI: 1. Uhl Raul dr. BSE, 2. Szénásy József BYC, 3. Dulácska György BSE. 25-ÖS T­RAJOLLÉ: 1. Uhl Gyula dr., 2. Riesner Ödön BSE, 3. Emődi István BYC. 30-AS CIRKÁLÓK: 1. Ugron Gábor KMYC, 2. Kertész Nándor BYC. 22-ES CIRKÁLÓ: 1. Heinrich Béla MMYC, 2. Záborszky Rezső MAC. 22-ES VER­­SENYJOLLÉ: 1. Huber, 2. Brevitz Német­ország, 3. Jankovics BYC. NEMZETKÖZI OLIMPI­AI OLLÉ: 1. Liesfeld N., 2. Kovács Béla M., 3. Cropp Olaszország. VASÁRNAP: TŐKESÚLYOS HAJÓK: 1. Ugrón Gábor (Rabonbán), 2. Gamma. 25-ÖS TURAJOLLÉ: 1. Elsner dr. Német­ország, 2. Uhl Gyula dr. BSE. 22 M -ES VERSENYJOLLÉ: 1. Jankovics István BSC, 2. Huber Németország. Jankovics végig izgalmas mérkőzést vívott a néme­tekkel és győzelme nagyon népszerű volt. OLIMPI­AI OLLÉ: 1. Liesfeld Németor­szág, 2. Kovács Béla Magyarország. DINGI: 1. Szénásy József BYC. Ma délután Siófokon a MAC fogja ven­dégül látni az olasz és német vendégeket igaz, magyaros vendégszeretettel. Kedden Balatonalmádiban a BYC lesz a vendéglátó, míg szerdán Szendy Károly polgármester lesz a házigazda Balatonkenesén, amikor is a tiszteletdíjak szétosztására is sor kerül. A. Szolnokra került a Magyar Kupa és a Corinthian-díj A legszebb magyar vándordíjért nagy­iramú küzdelmet vívott Szolnok és Salgó­tarján csapata. A kemény salgótarjáni vé­delem az első félidőben rendre visszaverte a lendületes szolnoki csatárok támadásait, a második félidő elején ostromolt is Salgótar­ján, de később egyre inkább kidomborodott Szolnok fölénye. A gólokat a következő sor­rendben rúgták a szolnoki csatárok: 23. perc: Szántó ívelt labdáját Kolláth be­fejeli. 82. perc: Korom lövését Szántó a­ levegőben úszva gyönyörű fejessel a túlsó sarokba küldi. 87. perc: Nagy magas labdája a léc alá hull. A mezőny legjobbja: Kolláth. Vitéz Ginzery Dénes, az MLSz társelnöke meleghangú beszédben üdvözölte a két csa­patot és örömének adott kifejezést, amiért vidéki és amatőr együttesnek sikerült meg­szereznie az értékes díjakat.­ ­ VITÉZ GINZERY DÉNES, AZ MLSZ TÁRSELNÖKE ÁTADJA A MAGYAR KUPÁT KOLLÁTHNAK, A SZOLNOK CSAPATKAPITÁNYÁNAK Tásos győzött, de az időeredmények gyengék MAC-FTC 1:1 (1:0)­ Több mint kétezer főnyi közönsége volt a III. ker. Árpád SE úszóversenyének. A lőtt m-es hölgy mellúszás eredménye: 1. Felhős 1:29.4, 2. Székely 1:29.4, 3. Várkonyi FTC 1:33.8. * A 100 m-es hölgy gyorsúszásban a fiatal Vámos Adél 1:12.6 p alatt úszta végig a tá­vot, saját bevallása szerint életének legjobb idejét érte el. A közönség hosszú percekig tapsolt a fiatal úszóhölgynek. A 33 éven felüli férfiak 50 m. gyorsúszá­sát Gábori BSZKRT 29 mp. alatt nyerte. NAGY KÜZDELMET VÍVOTT TATOS. Vörössel 400-on. Tátos és Vörös végig együtt haladt, idejük gyenge: Tátos 5:02.4, Vörös 5:02.8. Tátos 200 m-en Gróffel vívott nagy küz­delmet és 2:17.4 m perc alatt győzte le a 2:18.6-ot úszó Grófot. A további sorrend: 3. Körösi, 4. Eleméri, Tátos 200-as és főleg 4(R)-es ideje kínos meglepetést keltett. Bi­zony Németország ellen ezzel el sem lehet indulni! * 200 m. mellen Fábián simán nyert 2:50.4 p-cel. A tizenhatéves Németh, a BBTE kezdő versenyzője versenyen kívül indulva a má­sodik helyen kötött ki. Ideje 2:58.2 mp. Novák Ilona MUE biztosan győzött 200 m. mellen. 100 m. háton Kovács BEAC lett első. A 100 m. gyorsúszásban Körösi karcsapással megszerezte az elsőséget. Idők: Körösi UTE 1:00.6, Eleméri MAC 1:00.8, Hámori BBTE 1:01.2. A műugrásban a férfiaknál Hidvéghy biztosan verte ellenfeleit, a nőknél Zságot Irén aratott szép sikert. AZ FTC—MAC vízilabdamérkőzésen a Fradi közönsége itt is a B-tribünt özönlötte el. Amikor a nagytri­bün sarkába szorult margitszigeti szurkoló­sereg harsány dirr-durr-bele kiáltásokba kez­dett, a „rutinosabb” zöld-fehér gárda mindig túlkiabálta őket. Az első félidőben egyetlen gól esett. Kánásy labdáját Szívós gyönyörűen emelte be az ellenkező sarokba, 1:0 a MAC javára. Szünet után a Fradi elkeseredetten roha­mozza­­ a­­ szegediek kapuját, de hatalmas balszerencsével küzd a zöld-fehér gárda. Németh egymásután kétszer vág kapufára, aztán Török hibáz gólhelyzetben.A Fradi-kö­­zönség bosszankdik, amikor látja, hogy csa­tárainak semmi sem sikerül. A befejezés előtt pár perccel egyenlít az FTC: Törököt sza­bálytannul szerelik, Tolnait kiállítja a játék­vezető és a fiatal jobbszélső büntetőjét Né­meth fénykorára emlékeztető dobással jut­tatja a kapuba. Utána már egyik csapat sem tud eredményt elérni. * A III. ker. Árpád SE—Tatabányai SC 5:3 (3:2). Góldobó: Hujba (2), Földi (2) és Papp, illetve Puskás, Angyal II., és Angyal I. UTE—BSE 3:3 (2:0). I. o. vízilabdamérkő­­zés. Góldobók: Szittya, Mezei és Bozsi, illetve Brandy (2) és Hazai. MTK—SzVSE 5:1, (3:2). Szegeden játszot­ták a vízilabda bajnoki mérkőzést. Játék­vezető Keserű II. A győztes csapat góljait Gáti (4) és Sólyom, a vesztesét pedig Sza­­noszló (2), Bábhi és Kiss dobta. A NAC zászlószentelése Nagyszabású ünnepség keretében avatták fel a NAC új zászlaját. Tábori misén történt a zászló felszentelése. A zászlóanyai tisztsé­get Juhász Istvánná, a Gamma FC elnökének felesége töltötte be. A Koszorú női és Molnár Ignác szövetségi 100 ifjúsági labdarúgóval végzett bemutatója után került sor a barát­ságos labdarúgómérkőzésre. NAC—Gamma FC 3:0 (1:0). A 25-ik perc­ben Kovács II., a II. félidő 18-ik percében Bodola és 35-ik percében ismét Kovács II. szerezte a gólt. Este a Szigligeti Színházban a Koszorú és Molnár Ignác végzett bemu­tatót. Az V. német—magyar kerékpáros viadalt a német csapat nagy fölénnyel, 27:16 arány­ban nyerte. Az egyetlen magyar győzelmet Éles szerezte, 1 perc 14.2 mp. alatt futva az 1000 métert. Henkel győzött Pun­­ec ellen, a Koch—Puchholz-pár is verte a Mitic— Bra­­novic-kettőst és ezzel Németország már 5:1 arányban nyert Horvátország ellen­ a Duna­­serleg teniszmérkőzés második napján. Kutrucz János, a népszerű edző, hétfőn este Szabadkán a játékvezetőknek és egyesületi intézőknek tart előadást.