Fejér Megyei Hirlap, 1956. június (1. évfolyam, 128-153. szám)

1956-06-05 / 131. szám

4. oldal. SPORT________ Ismét győzött a Sztálinvárosi Vasas SZTÁLIN­VÁROSI VASAS­­ZALAEGERSZEC­ DÓZSA 1:0­­0:01 Zalaegerszecen 3 500 néző jelenlétében játszott izgalmas, magas színvonalú mérkőzést me­rvénk NB II-es együttese, a Sztálinvárosi Vasas. A sztálinvárosi együttes: Lennert — Bagoly, Ullmann, Nagymáté — Schédl. Krasznai — Hege­dűs. Kőhalmi. Szigeti. Bédi, Lukács összeállításban vette fel a küzdelmet. A találkozó első félideje változatos, kiegyenlített játékot hozott. Mindkét csapat csatárai előtt adódtak gólhely­zetek, de ezeket nem sikerült kihasznál­­niuk. Szünet után NB 11-es csapatunk többet támadott és Hegedűs góljával sikerült legyőznie a jóképességű Zala­egerszegi Dózsa együttesét. A sztálin­városi csapatból Ullmann, Schédl, Krasznai és Szigeti volt jó. A zala­­egerszegi csapatban Katona volt a csa­pat legjobbja. Tizenöt gólt rúgott a Vasas a megyei labdarúgó bajnokság legutóbbi fordulójában A megyei labdarúgó bajnokság tav­aszi fordulójának utolsó mérkőzéseit bonyolították le vasárnap. A találkozókon több csapat nagy gólaránnyal győzött. A Székesfehérvári Vasas 15 gólt rúgott a Pusztavámnak, míg a Bástya 10:0-ra győzött a Lepsényi Törekvés ellen. A bajnoki forduló eredményei: SZÉKESFEHÉRVÁRI VASAS— PUSZTAVÁMI BÁNYÁSZ 15:1 (8:0) Végig nagyiramú küzdelmet vívott a két csapat. A székesfehérvári csapat tagjai nagy akarással játszottak. Kü­lönösen kitűnt a csatársor igen ötletes támadójátéka. A lelkesedésnek meg is lett az eredménye. Az első két gólt Kiss lőtte, majd Molnár szerzett gólt 11-esből. A félidő végéig Kisteleki, Szentes és Szőke (3) lőtt gólt. Szünet után folytatódott a székesfehérvári csa­pat korszerű játéka és a csatárok szin­te tetszés szerint érték el góljaikat. Eb­ben a játékrészben Szentes nyitotta meg a gólok sorozatát, majd a mérkő­zés további részében Szőke, Kisteleki, Szentes és Kiss lőtt gólt. A pusztavámi csapat az egyetlen gólt 12:0 után érte el egy szögletrúgás révén. A székesfe­hérvári csapat győzelme még ilyen arányban is megérdemelt. Csatársora ezúttal ismét remekelt. A csapat formá­ja egyre jobban felfelé ível. A FEHÉRVÁRI BÁSTYA­­LEPSÉNYI TÖREKVÉS 10:0 (3:0) A kilenc emberrel kiálló lepsényiek ellen a fehérvári csapat nagy fölény­ben játszott. A Bástya csatársora az első félidőben több ötletes támadást vezetett, de ekkor még a csatároknak nem igen ment a góllövés. Szünet után mindjobban felülkerekedett a hazai csa­pat és a támadások most már gólalak­ban mutatkoztak meg. A lepsényiek lelkesen küzdöttek de csatársoruk nem volt eredményes. SÁROSDI TRAKTOR­­KINCSESI SZIKRA 1:0 (0:0) Nagy küzdelemben igazságos ered­mény született ezen a találkozón. Az első félidőben kiegyenlített volt a já­ték valamivel többet a kincsesi csa­pat támadott de a sárosdiak jól védekeztek. Szünet után a Sárosd is vezetett gyors támadásokat és sikerült megnyerniük a mérkőzést. A kincsesi csapatnak lett volna alkalma egyenlítésre de a csa­tárok elidegeskedték a helyzetet. ERCSI KINIZSI— SZTÁLINVÁROSI VASAS II. 2:1 (1:0) Az ercsi sportnap keretében lejátszott mérkőzésen az ercsi csapat irányította a játékot. A hazai csapat a 20. percben Cj falusi góljával megszerezte a veze­tést. A sztálinvárosiak a mezőnyben szépen játszottak, de a kapu előtt a csatárok a jól tömörülő ercsi védelem­mel szemben tehetetlenek voltak. Szü­net után az 52. percben egy kapu előt­ti kavarodásból Fejesnek sikerült ki­egyenlítenie. A gól után nagy harc in­dult meg a győzelemért és ezt a 62. percben Zsótérnak sikerült elérnie. A mérkőzés hátralévő részében az ercsi csatárok és a sztálinvárosi védelmek vívtak egymás ellen párharcot. Az er­csi csapatból Ujfalusi, László I., László II., Rumpler volt jó, míg a sztálinvá­rosi csapatból a közvetlen védelem ér­­demelt dicséretet. SINATELEPI TRAKTOR­­FEHÉRVÁRI DÓZSA 2:2 (0:2) Csúszós talajú pályán lejátszott ta­lálkozón az első félidőben a Dózsa irá­nyította a játékot. Csatársora ötletesen szőtte támadásait. A sinatelepiek ebben a játékrészben lefutásokkal kísérletez­tek. Feltűnő volt, hogy a s­­natelepi já­tékosok a sorozatos hibákért egymást okozták, így a játékosok sokat vesze­kedtek a pályán. Szünet után a Dózsa védekezésre rendezkedett be. A laza vé­delmet a sinatelepi csatárok át tudták játszani és így sikerült kiegyenlíteniök. Az eredmény a mutatott játékok alap­ján igazságos. FEHÉRVÁRI TÖREKVÉS­­P­USZTA SZABOLCSI TÖREKVÉS 2:1 (2:0) Nagy küzdelmet vívtak a csapatok a győztes pontokért. Az első félidőben a fehérvári csapat valamivel jobban ját­szott, mint ellenfele, többet is táma­dott, de csatáraik sok gólhelyzetet hagy­tak kihasználatlanul. Szünet után vál­tozatos lett a játék. Jobbára a Puszta­­szabolcs vezetett több támadást, csatá­rai azonban a Törekvés védelme mel­lett csak egy gólt értek el. A Törekvés játéka Pusztaszabölcsön nem volt meg­győző. SÓSTÓI HONVÉD— ADONYI BÁSTYA 5:1 (2:1) Változatos játékban a sóstói csapat többet támadott. Cs~' '-ai jól használ­ták ki helyzetüket. Szünet után 20 per­cen át az adonyi csapat szinte egy ka­pura játszott, de csatárai nem boldo­gultak a lelkesen játszó sóstói védők­kel. A mérkőzés végén ismét a sóstói csapat vette át a játék irányítását és biztosan győztek. A Fehérvári Honvéd—Martonvásári Traktor találkozó elmaradt, mert a martonvásári csapat nem érkezett meg. A megyei sportrejtvény 12 találatos szelvénye II. hét 1. F. Vasas—Pusztavámi B. 1(15:1) 13. Spartakusz—F. Szikra 1(2409:2342) 14. Ercsi K.—Sztv. Vasas NI.1 (2:1) 2. F. Honvéd—Óbudai H.2 (1:6) 3. P­szabolcs— F. Törekvés 2 (1:2) 4. F. Honvéd—Martonvásár elmaradt 5. Sinatelep—F. Dózsa 2 (2:2) 6. Adonyi B-Sóstói H.2 (1:5) 7. F. Bástya—Lepsényi T. 1(10:0) 8. Sárosdi T.—Kincsesi Sz.1 (1:0) 9. F. Vasas II.—Sárbogárd törölve 10. Csákvár—F. Szikra törölve 11. Győri Dózsa—F. Törekvés 2(9:11) 12. F. Honvéd—Kaposvári K.1 (3:1) 3:1-es vezetés után 5:4-es vereség Belgium—Magyarország 5:4 (1:3) Vasárnap Brüsszelben a Heysel Sta­dionban 70 ezer néző előtt játszott vá­logatott labdarúgó csapatunk Belgium együttese ellen. A magyar csapat 3:1-es vezetés után 5:4 arányban vereséget szenvedett a belga együttestől. Ezt a mérkőzést a magyar válogatott ismét elsősorban nem megfelelő erőnléti állapota miatt vesztette el. Mindenki azt hitte, hogy válogatottunk a csehszlovák mérkőzés óta állóképességben, ruganyos­ságban, gyorsaságban néml­eg javult. A mérkőzés képe azonban azt bizonyította, hogy nem így történt. Ez a találkozó is azt igazolta, hogy legjobb együtte­sünk fizikailag legjobban felkészített csapattal szemben alul marad. Váloga­tottunk sokoldalúbb labdakezelését, tech­nikai fölényét a belgák lelkes játékkal nemcsak kiegyenlítették, hanem sokkal jobb erőnlétük révén szünet után felül is kerekedtek. Játékosaink nem kielégítő erőnlétének tudható be a mérkőzés folyamán történt feltűnően sok labdakezelési hiba, vala­mint az is, hogy válogatott játékosaink nem álltak biztosan a lábukon, a kö­zelharcok során gyakran elestek, könnyen el lehetett sodorni őket. A magyar csa­pat játékosai sokkal hosszabb ideig tar­tották birtokukban a labdát, mint a belgák, de ez nem sokat ért, mert össz­­játékuk rendkívül lassú, körülményes volt, sok adogatásra épült fel. Különösen akkor volt ez szembetűnő, amikor válo­gatott játékosainkon szünet után egyre jobban kiütköztek a fáradság jelei. A támadók nem tudtak idejében hátra­menni segíteni a védőknek, de a védők sem adtak kellő támogatást a csatárok­nak. Ezért fordult elő az, hogy a táma­dó és a védővonal között jónéhányszor nagy űr tátongott. A védők, elsősorban a hátvédek nem értették meg egymást, sokszor hibáztak, ennek eredménye volt néhány belga gól. A belga válogatott nagyszerűen, lel­kesen harcolt, mindent megtett a győ­zelemért. A belga játékosok nem ismer­tek elvesztett labdát. Az első perctől az utolsóig rendületlenül küzdöttek. Az első gólt a belga csapat érte el a 11. percben Kerkhoven révén, majd a 13. percben Puskás 22 méterről egyesí­tett. Sőt a 28. percben Kocsis 18 méte­res lövéssel megszerezte a vezetést. A 31. percben nyolc méterről ismét Kocsis lőtt gólt, így az első félidőben a ma­gyar csapat 3:1 arányban vezetett. Szü­net után a belgák erőteljes rohamokat indítottak a magyar kapura, és az 59. percben Weyer öt méterről szépített az eredményen, majd a 51. percben Orlans­­nak sikerült kiegyenlítenie. A negyedik gólt a 76. percben Hout szerezte meg, majd a 83. percben Orlans lőtte az ötö­dik gólt. A magyar csapat ezután erő­teljesen támadott és a 88. percben Bu­dainak sikerült szépítenie az eredmé­nyen. FEJÉR MEGYEI NÉPLAP Kedd, 1956. június 5. Szerkesztőségi üzenet Levelekre Két hét postájából választot­tunk ki néhány levelet, amelyek­re az alábbiakban válaszolunk. K özv. Nagyné polgárdi olvasónk arról érdeklődött, hogy férje után, aki nemrégiben munkahelyén szerencsétlenül járt, kap-e nyug­díjat és ha igen, mennyit. A jo­gos kérdést megérdeklődtük az SZTK Fejér megyei Alközpontjá­nál, ahol a következő választ kaptuk: „Május 20-án elküldtük javaslatunkat az Országos Nyug­díjintézethez 766 forint nyugdíj­ról, ahonnét a pénzt 15 napon be­lül megküldik Nagy elvtársnő­nek.” Erről a kedvező eredmény­ről ezúton is értesítjük kedves olvasónkat. * Sárkány Dániel székesfehérvá­ri levelezőnk, aki a KSZG dol­gozója, a következő panasszal fordult hozzánk: „Gyárunkhoz, a Könnyűipari Szerszámgépgyárhoz vezető bekötőútról van szó. Hely­telenítjük a városi tanács fele­­dékenységét, ugyanis minden év­ben külön kell figyelmeztetnünk arra, hogy ezen a részen nya­ranta igen nagy a por, amit a járművek felkavarnak. Majd el­nyeli a környék lakóit, az abla­kokat, ajtókat még szellőztetés céljára sem merik kinyitni, mert a por azonnal elönti a szobákat." Érdeklődtünk a Köztisztasági Vál­lalatnál, ahol azt válaszolták: „A vállalat locsilókocsija na­ponta háromszor kimegy a kért helyre és csúcsforgalom előtt közvetlen portalanítja az utat." * » A nádasdladányi Vörösmarty Termelőszövetkezetből érkezett levélben Soós Józsefné, a tsz könyvelője írta: „A szövetkezet­nek van egy nádfeldolgozó üzeme, amely nádpallót készít. A mun­kaegység könyvben azonban en­nek nincsen normája és munka­egysége. Ha tudnának olyan tsz-t, ahol van még hasonló munka, szeretnénk elkérni a címét, hogy megérdeklődhessük, milyen mun­kaegysége van a nádpalló készí­tésének ...” Felvilágosítást kér­tünk a megyei tanács termelőszö­vetkezeti osztályától, ahol kérdé­sünkre Hajba elvtárs közölte: „A kálozi József Attila Termelő­­szövetkezet foglalkozik nádpalló készítéssel. Forduljanak a ná­­dasdladányiak hozzájuk, ahol bi­zonyára nagyon szívesen szolgál­nak tanáccsal, felvilágosítással.” * I. N. monogrammal küldte be panaszos levelét egyik olvasónk. Levelében arról írt, hogy a Szé­kesfehérvár Battyáni út 4. szám alatti cipész szövetkezet egészség­telen körülmények között műkö­dik. Mint megrendelő járt az üz­letben és elbeszélgetett a dolgo­zókkal. Arról panaszkodtak, hogy az épületben a háztulajdonos nem engedi meg a mellékhelyi­ségek használatát, az óvoda és is­kola is tiltakozóan utasította el kérésüket. Emiatt a távoleső há­zakba járnak el, ez viszont amel­lett, hogy munkakiesést jelent, egészségtelen is, mert a dolgozók nem szívesen szakítják meg hosszabb időre munkájukat. Bakos igazgató elvtárs, a Kis­ipari Szövetkezetek Fejér megyei Szövetségének igazgatója kéré­sünkre megígérte, hogy mindent megtesznek ezen áldatlan állapot megszüntetéséért és­ gondoskod­nak a dolgozók egészségének biz­tosításáról. — Kétezer kétszáz adag kávé, s csaknem 40 kilogramm fagy­lalt fogyott el vasárnap a balato­ni műút mentén lévő Béke Esz­presszóban. — Színpompás tornaversenyt rendeztek június 3-án a pedagó­gusnap tiszteletére a sztálinvárosi általános iskolások. — Június 4-én összeültek a me­gyei tanács székházában váro­sunk kulturális vezetői, hogy megbeszéljék a második félév feladatait. — Kincsem nevű vízilóanya pénteken a budapesti állatkert­ben kis vízilovat hozott a világra. Anyja féltő gonddal ápolja és a víz alatt szoptatja kicsinyét, amely máris kitűnően úszik, de lábai még gyengék ahhoz, hogy a szárazon is meg tudjon állni. Súlyát 30—35 kilogrammra be­csülik. — Szabad pártnapon vitatták meg Sárszentmiklós dolgozói az ötéves terv irányelveit. A gyűlé­sen zömmel dolgozó parasztok voltak jelen. — Indiai kulturális küldöttség látogat el ez év júliusában Kelet- Európába, a Szovjetunióba, Len­n­gyelországba, Csehszlovákiába, Romániába, Bulgáriába, Magyar­­országra és Jugoszláviába. — Közös tájegységi értekezle­tet tartottak Fejér, Tolna, Bara­nya, Zala, Somogy és Csongrád megye SZMT elnökei és az OTP fiókok vezetői Szekszárdon nem­régen. Az értekezleten a takaré­kossági mozgalom és a KST szervezési kérdéseit beszélték meg. — Szukarno, az Indonéz köz­társaság elnöke­­elfogadta Tito elnök meghívását, s ez év szep­temberében hivatalos látogatást tesz Jugoszláviában. — Új műszaki kör alakult Szé­kesfehérvárott a KISZÖV mel­lett. — Szépen fejlődnek a gabona­félék a székesfehérvári Szabad Élet Tsz földjein. Az őszi árpa 18 mázsás, búzája pedig 14 má­zsás holdankénti termést ígér. — Bartók-mű előadására ké­szül a párizsi opera: bemutatja a Bartók Concerto-jára tervezett balettet. — 161 tagja van már Sák­­vári Tolbuchin Tsz-nek a tava­lyi 34-el szemben. A tsz régi és új tagjai megfogadták, hogy ter­vüket 10 százalékkal túlteljesí­tik, s ezenkívül egy kétezer fé­rőhelyes juhhodályt, s egy száz­férőhelyes sertésfiaztatót építe­nek.­­ Többezer éves irattekercset találtak a Holt tenger partvidé­kén. A külföldi jelentések sze­rint a bibliai korból származó irattekercs szövege szerint Izrael és Jordánia mai határa mentén, rejtekhelyeken hatalmas kincsek, 200 tonna arany és ezüst van fel­halmozva. — ötvenezer fiatal japán dip­lomás közül, akik ez év márciu­sában végezték el az egyetemet, eddig mindössze 2 900 helyezke­dett el. — Heine-kötetet adott ki a Magyarországi Német Dolgozók Kulturális szövetsége a német nemzetiségi kultúrotthonok szín­játszó csoportjainak és könyv­tárainak.­­ A világ első perion óráját készítette el H. Kertschmer né­met szakember. Az újtípusú óra halk járású, tetszetős külsejű, átlátszó, pontos és csak 8 na­ponként kell felhúzni. I----H I R £ 11----1 A MAI I\iAP 1956. június 5. Kedd: A Nap kel 4 óra 40 perckor, nyug­­szik 20 óra 36 perckor. A Hold kel 2 óra 14 perckor, nyugszik 16 óra 44 perckor. Névnap: Angéla. Várható időjárás kedd estig: kissé melegebb idő, nyugat fe­lől lassan növekvő felhőzet, több helyen záporeső, zivatar. Mérsékelt, később élénkebb délnyugati szél. Várható legmaga­sabb nappali hőmérséklet kedden, 26—29 fok között. FILMSZÍNHÁZAK műsora A székesfehérvári Köztársaság Filmszínházban június 6-ig a „Döntő pillanat“ című jugoszláv filmet vetítik. A Petőfi Filmszín­házban pedig a „Gróf Mon­te Christo“ című francia film II. részét pergetik. Tanévjárás a középiskolákban A középiskolák 1—111. osztályán­ban kedden lesz az utolsó taní­tási nap. Június 5-e és 17-e kö­zött tartják az összefoglalókat és az osztályvizsgákat, a tanévzáró ünnepségeket pedig június 23-án rendezik. Hirdetések JARMC x 125-ös lemezvillás Csepel eladó. Szivar, Malom u. 6. Kálmán. x Felvételre keresünk ESZTERGÁLYOS és ONTO SZAKMUNKÁSOKAT. Köny­­nyűipari Szerszámsénszv­ír Székesfehér­vár. Szárazrét. INGATLAN x Új ház eladó. Dinnyés. Rákóczi u. 3. Fűrész. — Azonnali belépésre JOGOSÍTVÁNY­­NYAL RENDELKEZŐ VONTATÓVEZE­TŐT felveszünk. Jelentkezni lehet: MÉH Vállalat, Székesfehérvár, Rác utca 5. szám. x Egy házrész Sárbogárdon Rákóczi utcában eladó. Érdeklődni: Szivár, Koch László u. 9. Kokány. — KONTÍROZÓ-KÖNYVELŐT gyakorlat­tal keresünk. Részletes önéletrajz kül­dendő: Annamajori Gazdaság, BARACS­BÚTOR KA. x Kétszemélyes patent rekamié, fote­lok, székek, egyéb kárpitosáruk, epedá­­val, lószőrrel. Budapest, Thököly út 3. x Hálószoba, konyhabútor, kombinált berendezés, jó minőségben asztalosnál. Budapest, Péterfy Sándor u. 17. x KOMPLETT HÁLÓSZOBABÚTOR el­adó. Székesfehérvár, Vöröshadsereg u. 35. balra. VEGYES x Vaskerítés 15 mm vastag 18 folyómé­ter, kis- és nagykapuval eladó. Érdek­lődni: Martonvásár, Bajcsi Zs. u. 30. Telefon: 2. x Drótháló és kátránypapír eladó. Szivár, Móricz Zs. u. 31. KÖZLEMÉNYEK • A városi tanács vb. mezőgazdasági osztálya felhívja a dolgozó parasztság figyelmét, hogy akinek rövid tenyész­idejű kukoricára van szüksége, az menjen a Terményforgalmi Vállalat szá­rító telepére (Váralja sor 1.) és ott cseretermény ellenében kaphat rövid te­nyészidejű kukoricát. * A városi tanács vb. mezőgazdasági osztálya felhívja a gazdálkodók figyel­mét, hogy mindenki a burgonyáját a le­hető leggyakrabban figyelje, mert a vá­ros határában már több helyen találtak burgonyabogarat. Aki a burgonyáján ta­lál bogarat, mintával együtt jelentse a mezőgazdasági osztályon, ahol ingyenes védekezőszert kap. Fejér megyei Néplap, az MDP Fejér megyei Pártbizottságának és Fejér megye Tanácsának lapja. Szerkeszti a Szerkesztő bizottság. Felelős kiadó: Sebes Imre. Szerkesztőség és kiadóhivatal: Székesfe­hérvár, Jókai u. 15. (Jókai utca és Ady Endre u. sarok.) Telefon: Felelős szerkesztő: 25—22, belpolitikai rovat: 25—20, ipari rovat: 17—96, mezőgazdasági rovat: 25—23, párt és levelezési rovat: 16—91, kiadóhivatal: 25—21. Terjesztik: a Megyei Postahivatal Hírlaposztálya és a hírlapkézbesítő postahivatalok. Előfizetés: postahivataloknál és kézbesítőknél. Havi előfizetési díj 11 forint Székesfehérvári Nyomda, Fr. Kovács S. 2380