Fejér Megyei Hirlap, 1958. november (3. évfolyam, 258-283. szám)

1958-11-08 / 264. szám

L. oldal. Kézilabda­­ Székesfehérvári MÁV Előre— 9:8 (7:2) Vezette: Fod­or Aladár. Teljesen felázott, hiélytalajú pályán, igen .Kis, hideg szélben kerütt sorra a meghat­ni holt MÁV Előrének m­osonma­­gyaró­ítő szereplése. A MÁV Előre szél Irányában egymás­után vezette támadásait a mosonmagya­róvári kapu ellen, azonban a befejezé­sek rendre nem sikerültek. Először Fe­nyő két lövése fölé, majd Baki lövése mellé szállt. Végre az 5. percben Baki éles lövése kapuba talált. Feltűnő volt ebben az időszakban a mosonmagyaró­vári kapus igazi jó védése. A 8. percben a mosonmagyaróváriak szélnek indított támadási során Füzi a kapufa segítségé­vel dobott nagy gólt. Ezután megélén­kült a játék és a 9. percben Fenyő átlö­­véssel szerezte meg a MÁV Előre máso­dik gólját. Nem telt el 2 perc, újabb gól következett. Hosszú előkészítés után FÜzitől Hrn­­sák kapta a labdát, aki az elalvó fehérvári védők mellett a bal felső­sarkot találta el. 2:2. A 10. perctől kezdve a MÁV Előre ke­mény védekezéssel rendre szerelte a mo­sonmagyaróváriak támadásait, amelyek­ből megfontolt játékkal egymás után ér­te el góljait. A 14. percben Fenyő nagy lövését a mosonmagyaróvári kapus csak beljebb tudta ütni. 3:2. Két perccel ké­sőbb Sümegi testcsellel tisztára játszot­ta magát, és szélről lőtt erős lövése a belső kapufáról vágódott a hálóba. 3:2. Állandósult a MÁV Előre fölénye, mely­ben nagy része volt a kitűnően védő Kernnek , is. A 19. percben gyors indítás után Bakihoz került a labda, aki szélről lőtt gólt. 5:2. A 25. percben Galambos előreadott labdájéból, az ebédül elfutó Tombor beugrásból lőtt góljával 6:2-re alakult az eredmény. Ebben az időszak­­ban a MÁV Előre szebbnél szebb táma­dásokat vezetett az MTK kapujára Egy ilyen szép támadás végén Baki lövést szintélve a beálló Sümeginek adta a lab­dát, akinek gyönyörű svédcsavarja a ka­pufa éléről vágódott vissza.­„Még ugyan­abban a percben Baki átlövésével 7:2-re növekedett a MÁV Előre előnye. A II félidőben megélénkült a játék, mivel a széllel támogatott mosonma­gyaróváriak egymás után vezették táma­dásaikat Kern kapujára, azonban a fia­tal fehérvári kapus igen jól védett. A 3. percben Hipsák átlövéssel 7:3-ra szépített, a gyors gól fellelkesítette a mosonmagyaróváriakat, akik még vi­harosabban támadtak. A 6. percben mégis egy átlövéssel Tom­bor növelte 8:3-ra a MÁV Előre előnyét. Még ugyanabban a percben a mosoniak Vihart góljával 8:4-re, majd a 9. percben Hinsák gyorsindításból 8:5-re szépített. A MÁV Előre védelme annyira megzava­rodott ebben az időben, ho­gy a további góloktól csak a kitűnően védő Kern men­tette meg a csapatot. Ugyanakkor a tá­madások befejezésével igen sok baj volt. Az eredmény alakulásán fellelkesedett mosonmagyaróváriak igen kemény, né­mely helyen durva játékba kezdtek. Em­ber, ember elleni küzdelem folyt már a pályán amíg a játékvezető a mosoniak TE közül Dánielt, a fehérváriak közül Sü­megit állította ki időlegesen. A 16. perc­ben a mosonmagyaróváriak emberfo­gásra tértek át és ez láthatóan még jobban megzavarta a MÁV Előre fiatal játékosait. Egymás után ,,adták el“ a labdákat. A 21. percben a tisztán beugró Fenyőt felvágták. A megítélt 7 méteres büntetőt Baki a jobbra elmozduló ka­pusba lőtte. A 23. percben Sümegi tisztára ját­szotta magát és laposan nagy gólt lőtt. 9:5. A mosoniak nem adták fel az emberfogást. Egy rossz átadásból gyorsindítással Szanyi beugrásból lőtt gólt. 9:6. A hátralevő időben a MÁV Előre tartani igyekezett a labdát, azonban Tombor­­nak egymás után három esetben ,,el­adott“ labdájával gyors indítást vezetett Mosonmagyaróvár, mely küzöl kettőt Füzi és Dániel értékesített. Az ered­mény 9:8-ra alakult. A mosonmagyaró­váriak elkeseredetten próbálták megfordí­tani az eredményt a maguk javára. Kis szerencsével ugyan, de sikerült a MÁV Előrének egygólos vezetését megtarta­nia. Az utolsó perc eseménye, hogy Kern a tisztán elfutó Hipsák beugrásos lövését nagy bravúrral kifogta. BÍRÁLAT: Az erősen megfiatalított MÁV Előre időnként szépen, formásan szőtte támadásait azonban a hazaiak ha­tártalan lelkesedése a végén majdnem a mosoniak javára fordította az eredményt. A MÁV Előréből Kern, Galambos és Sümegi, a magyaróvári csapatból a ka­pus, Kiss, Hipsák, Füzi és Szalay ját­szott jól. FEJÉR MEGYEI HÍRLAP Szombat, 1958. november 8. Barátságos kosárlabda mérkőzések Székesfehérvári Építők —Székesfehérvári Vasas 42: 13 22:15) Városi Sportcsarnok, 200 néző. Vezet­te: Gergely, Tarr. Építők: Bogárné, Báténé —­ Bánhídi ■— Pintér, Horváthné. Csere: Vigh, Simon, Lovassi, Kovács. Vasas: Mohainé Márkus — Noficzer — Tóth Kiss. Csere: Acsádi, Gyalókai. A sportcsarnok első komolyabb esemé­nyére két NB I-es női csapatunk sze­replése iránt — barátságos volta ellené­re is — nagy érdeklődés nyilvánult meg. Nagy iramban és Vasas vezetéssel kezdődött a játék. Az Építők a 6. perc­ben egyenlített, majd állandóan vezetett. A visszavágás vágyától fűtött kék-fehér lányok ezúttal sokkal gyorsabban, ötle­tesebben szőtték a palánk alatt támadá­sikat és pontosabban sikerült dobásaik révén jelentős előny­e tettek szert. Nagy iramú, változatos, helyenként kemény volt a mérkőzés. A félidő utolsó hat percében — jellemző a nagy küzdelemre — egyetlen pontot sem szereztek a csa­patok, személyi büntető és feldobás vi­szont annál több akadt. Szünet után mindkét oldalon két gyors támadásból elért kosár vezette be a játé­kot. Az Építők az első félidőhöz hasonló­an lerohanta ellenfelét, gyors indítások­kal kísérletezett, amelyek rendszerint ko­sárral fejeződtek be. A piros-kék lányok ahelyett, hogy igyekeztek volna fel­tar­tóztatni az Építők rohamát, átvették az ellenfél küzdőmodorát és természetes, hogy a jobb dobóformában lévő kék-fe­hérek ellen nem érvényesült helytelen taktikai felfogásuk. Az utolsó percekben a csere sorát szerepeltető Építők 10—12 pontos előnye a Vasas lelkes és jó já­téka folytán 4 pontra csökkent, majd Bo­gárné egy személyi büntetővel állította be a végeredményt, 48:43-ra. Hallatlanul nagy küzdelem, helyenként jó játék fakult ki az NB. I. élcsoportjá­ban helyet foglaló két női csapatunk kö­zött, amely egyúttal a helyi rangadó viszavágójának is számított. A visszavá­gó mérkőzésen a jobb dobóformában lé­­vő és a palánk alatt higanyszerűen moz­gó Építők megérdemelten győzött. Az Építőkben Pintér, Báténé, Bogárné, és Horváthné nyújtott átlagon felüli telje­sítményt. A Vasasból Noficzer, Márkus, Tóth és Kiss játékát említhetjük meg. A játékvezetők gyengén bíráskodtak. Igen sok fordított ítéletük volt. Székesfehérvári Éviz­ők - Székesfehérvári Vasas 105:51 (42:24) A férfi mérkőzésre már közel 2­50 néző előt került sor. Vezette: Tvordi, Tarr. Építők: Bogár, Hegedűs -- Balogh — Deli, Bajzák. Csere: Somogy­, Kistormá­­si, Szabó, Tomanóczi, Kertész, Balsai. Vasas: Zsigmond, Fister — Tőke Gy. — Gergely, Berta. Csere: Csák, Tőke I. Az első félidőben meglepően jól tar­totta magát a tartalékos Vasas csapata. Sokáig fej-fej mellett haladtak a csapa­tok, majd tíz perc eltelte után villám­­gyors akciókból elért kosarakkal az Épí­tők egyszeriben nyolc ponttal elhúzott. Ettől kezdve a sokkal biztosabban dobó és nagyszerű­en játszó kék-fehé­r csapat a játékidő hátralévő részében előnyét tovább növelte. A második félidőben az Építők a fiata­lokat szerepeltette, akik meglepő jó já­tékkal szinte lehengerelték a jó erőkből álló NB. II-es Vasas csapatát. Ebben a játékrészben csak Hegedűs és Balogh játszott az Építők kezdő ötöséből. Ennek ellenére szinte alig hagytak ki helyzetet a fiatalok, legtöbb dobásuk kosárba ju­tott. Különösen Szabó jeleskedett, aki távolról és közelről egyaránt­­ maga­biztosan dobott, örvendetes volt látni az Építők fiataljainak jó játékát. A Vasas tartalékosan volt kénytelen felállni a barátságos találkozóra. A pi­ros-kékeknek a nagyobb tudás előtt meg kellett hajolniuk, de lelkesedésükkel sok mindent pótoltak. Az Építők legjobbjai: Hegedűs, aki ismét válogatott formában játszott, Balogh, Bogár, Deli és Szabó. A Vasasban Tőke Gy., Csák és Fister játszott jól.­­ H - Központi járási bajnokság Eredmények: Polgárdi— Pázmánd 10:2, Jordas—­Kápolnásnyék 1:1, Sár­szentmihály—Gárdony 4:0, Velence—So­­ponya 4:4, Bodakajtor—Baracska 1:0, Lovaszberény—MÁV Előre II. 0:1, Szikra- Kincsesbánya 2:1. MEGYEI IFJÚSÁGI BAJNOKSÁG Eredmények: Petőfi—Pusztaszabolcs 0:0, Bicske—Dózsa 1:0, Sárosd— Enying 3:1, Csákvár—Martonvásár 3:1, Mór—Linate­­lep 4:0, az Ercsi—Adony mérkőzés 2 pontját — az utóbbi meg nem jelenése miatt — Ercsi kapja meg. A táblázat nem teljes, ugyanis több mérkőzés versenyzőkönyve nem érkezett még be — a játékvezetők jóvoltából — a megyei Labdarúgó Szövetséghez. Ez a tény akadályozott meg bennünket már eddig is abban, hogy a bajnokság állását hetente közöljük 3 8 A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA 1.Szikra 9810 37:5­17 2.Kincsesbánya 9702 40:1214 3.Polf Tárdi 9612 35:1513 4.MÁV Előre II. 9423 22:2010 5.Gárdony 9423 19:2210 6.Lovasberény 8413 18:159 7.Sárszentmihály 8413 19:169 8.Baracska 9333 19:189 9­0. Kápolnásnyék 9243 15:148 9­0. Tordas 9324 15:148 11.Bodakajtor 9324 12:308 12.Velence 9216 13:285 16.Soponya 9 0 4 5 16:304 14.Pázmánd 9 0 0 9 10:510 A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA 1.Petőfi 10 8 2 0 24:1 18 2.Vasas 9 6 21 33:8 14 3.Bicske 10 7 0 3 28:1114 4.Mór 9612 22:6 13 5.Sárosd 10 6 13 22:2213 6.Ercsi 10 5 2 3 14:7 12 1.Enying 10 5 14 17:1511 8.Martonvásár 10 5 0 5 19:1410 9.Posfétaszabolcs 10 4 2 4 20:2110 1 10. Dózsa 11. Csákvár a­m 1 .1 9 3 2 4 76: 1­0 18:33 12. Sárbogárd 9 2 3 4 10:117 13. Lepsény 8 2 15 10:205 14. Smnatelep 9 10 8 0:392 15. Nádasdladány 9 0 0 9 6:200 Ifi A­ronny 8 0 0 8 2:250 ELMARAD A NOVEMBER 16-I FORDULÓ A Magyar Labdarúgók Szövetsége a 16. sz. körlevélben közli, hogy a no­vember 16-án, valamint az azt megelőző és követő 72 órán belül labdarúgó mér­kőzést rendezni nem lehet. A november 16-ra kisorsolt bajnoki fordulót valamennyi osztályban az őszi évad befejezését követő vasárnap kell lejátszani. Mérkőzést tavaszra elhalasz­tani nem lehet. Utlöm­ház—Sárbogárd-Sárszent­­miklós­ úttörő válogatott 8:1 (4:0) A Sárbogárdon lejátszott találkozó vé­gig a fehérváriak nagy fölényét hozta. A két csapat között főleg a labdakezelés­ben volt nagy különbség. A fehérvári pajtások új összetételű csa­pata mind jobban összekovácsolódik. A sárbogárdi mérkőzésen különösen a két fedezet, Kiss és Fekete nőtt a mezőny fölé. Dicséretet érdemelnek még Mester II. és Beke pajtások. A megyei ifjúsági válogatottak tornájára megtörtént a csoportbeosztás. Fejér megye ifjúsági labdarúgó válo­gatottját ez évben a VI. csoportba osz­tották be, ahol Budapest-Észak mellett Somogy és Vas megye szerepel. Egyéb­ként ez a csoport látszik a legerősebb összeállításúnak, mert a legjobb pesti csapat, mely főleg a Dózsára épül, még az erős Fejér és Vas megyei ifi mellett is biztos esélyesnek látszik. Az I. fordulót december 14-ig kell le­játszani. Fejér megye ellenfele Bp.-Észak­­esz. A II. fordulóra december 21-én ke­rül sor, amikor is megyénk Somoggyal kerül össze, míg a 11. forduló lebonyo­lítása csak tavasszal történik. FEJÉR MEGYEI HÍRLAP Politikát napilap Kiadja az MSZMP Fejér megyei bizottsága Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: Cseterki Lajos Szerkesztőség: Szivár. Szabadság tér­­i Kiadóhivatal: Március 15. u. és Velinszky László u. sarok. Telefonszámok: felelős szerkesztő 15- 22. mezőgazdasági rovat 15—84. belpoli­tikai. Ifjúsági és kultúr 15-83. párt és spart 21-69. sport és gépíró 25-20 Kiadóhivatal 25-21. A lapot árusításban és előfizetésben a Fejér megyei postahivatalok tör­­jesztik. Előfizetési díj egy hóra 12 Ft. Előfizethető bármely postahivatalnál és kézbesítőnél. Székesfehérvári Nyomda — 4406 Felelős vezető: Kovács Sándor Választási gyűlés az Általános Mechanikai Gépgyárban (Tudósítónktól) Alig ért véget szerdán délután a munkaidő a Székesfehérvári Ál­talános Mechanikai Gépgyárban, máris gyülekeztek a dolgozók a szerelde üzem előtti téren. Ide hirdették meg a választási nagy­gyűlést, vidám zeneszóra csopor­tosan jöttek az emberek az üze­mekből, irodákból, munkahelyek­­ről. Az egybegyűlt többszáz dolgo­zó előtt a választási gyűlést Ben­­kő György elvtárs, párttitkár nyi­totta meg, majd Bak­ó Béla elv­társ, vasipari munkás, nyugdíjas, Fejér megye országgyűlési képvi­selőjelöltje mondott beszédet. Bak elvtárs beszédében tények­kel bizonyította a múlt és a je­len közötti különbséget, hossza­san beszélt arról, hogy kik sza­vazhattak azelőtt, kik voltak a képviselők s mennyire más most a helyzet, a dolgozó nép van ha­talmon, a nép fiai vannak a par­lamentben, a helyi államhatalmi szervekben. — Hazánkban munkás­hatalom van s ez jelenti, hogy a dolgozó nép választja soraiból a képvise­lőket, azokat vissza is hívhatja az országgyűlésből, tanácsokból, te­hát érvényesül a demokratikus választási rendszer — mondotta. A képviselőjelölt beszéde végén utalt a nemzetközi helyzetre, hangsúlyozva: a választás szava­zás lesz a békére is, hiszen csak békében, lehet építeni a szocializ­must, emelni a népjólétet, szebbé tenni az emberek életét. A választási nagygyűlés után sokan körülvették Bak Béla elv­­társat s mint régi ismerőssel, hosszasan elbeszélgettek. HOSSZABB GYAKORLATTAL RENDELKEZŐ GÉPLAKATOSOKAT és MARÓSOKAT AZONNAL FELVESZÜNK. Székesfehérvári KÖNNYŰFÉMMŰ, Adonyi út 64. • - - • - -• ■ -• — *— • — — — ----------------------------------­Akkor jár jól, ha szakboltban vásárol. A szakbolt garancia! A Székesfehérvári kiskereskedelmi Vállalat Új típusú 350-es motor . NAPTÁR — 1958. november 8. Szom­bat. Névnap: Gottfried. — 1883-ban született A. J. Ferszman orosz tudós, kiváló mineralógus és geokémikus. — 41 éve, 1917-ben a szovjetek II. összoroszországi ülése határo­zatot fogadott el a békéről és az első tanácskormány megalakítá­sáról. — 1941-ben alakult meg az Albán Kommunista Párt, 1948. november 8-tól Albán Munka­párt. — Játszóteret létesített az ezres lakótelepen sztálinvárosi Dunai Vasmű szállítás, rakodás és gé­pészet KISZ-szervezete. — Tíz taggal alakult meg ok­tóber 28-án, Perkátán a Falusi Ifjúsági Szövetkezet. Azóta újabb tíz fiatal kérte felvételét. — Alcsúton eddig az egyéni parasztok hét és félhold cukor­répa termésére kötöttek szerző­dést. — Nyolcvanöt család 94 taggal lépett termelőszövetkezetbe októ­ber hó folyamán a fehérvári já­rásban. — Vértesbogláron 100 942 fo­rintot fordítottak községfejlesz­tésre az idén. Ebből járdát épí­tettek és nagyobb összeget for­dítottak kultúrházuk építésének befejezésére. — Tabajdon tanácsháztataro­­zásra, cédulaház felújításra, le­gelő gyomtalanításra, hídmérleg javításra 82 200 forintot fordí­tottak az idén. — 4 100 forint költséggel bő­vítették a közvilágítást Szár köz­ségben. — 84 000 forintot fizettek be szeptemberben a dolgozók a Du­nai Vasmű Kölcsönös Segítő Takarékpénztáraiba. Az év elején a befizetés összege még csak 44 000 forint volt. — A megye bölcsődéinek cse­csemőgondozói értekezletet tar­tottak Székesfehérváron. Az ér­tekezleten megválasztották a megyei szakbizottságot és első feladatként a nevelési terv ki­dolgozását jelölték meg.­­ Munkavédelmi tanácskozást tartottak a MEDOSZ szervezésé­ben a Fejér megyei állami gaz­daságok és gépállomások vezetői részére. — Zenekari Hangversenyt ren­deznek november 10-én este 7 órai kezdettel a városi színház­ban. A műsorban közreműkö­dik Balassai Attila zongoramű­vész, zeneiskola tanára, a megyei tanács szimfonikus zenekara. — A munkásőrség enyingi já­rási százada november 7-én dél­előtt rendezte meg névadó ün­nepélyét az enyingi sporttelepen. — Regruta-bált rendeztek no­vember 6-án este Sárbogárdon a bevonuló fiatalok. — Az új választók részére es­tet rendez Sárkeresztúron a nő­tanács. A mintegy ötven új vá­lasztónak ezzel is emlékezetessé akarják tenni az első választást. — Várható időjárás: Felhős, párás idő, eső nem lesz. Várható hőmérséklet nappal 9, este 6 fok körül lesz. A lottó nyerőszámai: 30, 32, 43, 53, 58. iiltsaé­addá? ÉTTEREM november 8-iki Eterem: Dine, Bableves sertéscsülökkel 4,95 3,85 Birkagulyás 5,­4,—­­ Halászlé 11,70 9,30 Pirított máj Á­­sósburgonyával 9,30 7,60­­ Szalontüdő zsemlyegombóccal— 4,35 Erdélyi rakott káposzta 14,40 — (1 Serpenyős rostélyos 10,70 8,40 Kacsasült­­) párolt káposztával 16,80 13,30 őzcomb vadasan,4 zsemlyegombóccal 10,50 — 1 őz pörkölt— 7,55 v Házi disznótor 18,80 14,80 \ Túrós csúsza 4,40 4,10 \ Almásrétes 3,40 3,20 \ Sertéskocsonya 6,40 5.-S­­ÉTLAPJÁBÓL: