Fejér Megyei Hírlap, 1981. május (37. évfolyam, 101-126. szám)

1981-05-21 / 117. szám

FEJÉR MEGYEI HÍRLAP , 1981. MÁJUS 21. Az Alba Regia napok sokrétű sporteseményeinek utolsó pontja a május 29-én a Sóstói sta­dionban rendezendő városi tornaünnepély lesz. Képünkön a középiskolások próbálják gya­korlataikat Fotó: Gregority Antal Új futball-fejezet ? Brazil-bemutató Stuttgartban Sok székesfehérvári futball­barát láthatta kedden este az NSZK és Brazília bámulatos­­mérkőzését. A londoni és pá­rizsi siker után az Európa­­bajnok sem tudta megállítani a szenzációsan játszó brazilo­kat, a stuttgarti Necker Sta­dionban 72 000 néző előtt 2 li­re a dél-amerikaiak nyertek. A 30. percben ugyan a hosz­­szú kihagyás, súlyos sérülés után visszatért német közép­csatár, Fischer szerzett veze­tést csapatának, de a további játékidőben mind jobban ér­vényre jutott a vendégek időnként valósággal nyomasz­tó technikai fölénye. A 60. percben Toninho egyenlített, majd a 74. percben Junior a győztes gólt is megszerezte Brazíliának. Ez utóbbi sza­badrúgásból esett, a labda va­lami elképesztő, érthetetlen kacsázás után vágódott a ka­pufáról a hálóba. Nem sokkal a­ befejezés előtt egyenlítési alkalma volt a fogcsikorgatva küzdő nyugatnémet együttes­nek. Alighanem vétlen keze­­zés után a játékvezető némi jó indulattal büntetőt ítélt. Európa egyik legjobbja, a Ba­yern sztárja, Breitner lövését azonban Valdir Perez meg­fogta. A bíró megismételtette, mondván, hogy a kapus idő előtt elmozdult. Papír szerint igaza volt, ámbár ilyen ala­pon valamennyi elhibázott 11-est újra lehetne rúgatni... Ismét Breitner következett (a Bundesligában 9 gólt szerzett büntetőből), most már nagyon vigyázva, ám Perez a jól he­lyezett, bombaerős duplázást is hárította. Szurkolói szó­­használat szerint győzött az igazság... Az Európa-bajnokkal szem­ben is nyert tehát Brazília, s talán egy új stílus is győzedel­meskedett ezen az estén. Úgy tűnik, véget ért a totális fut­ball korszaka, bár az is le­het, hogy éppenséggel új feje­zete kezdődik. Annyi minden­esetre bizonyos, hogy manap­ság már nem elegendő vég­nélkül futni, nyolc-tíz ember­rel védekezni, vagy ha a já­ték úgy hozza, ugyanannyival támadni (lám, a magyar szur­kolók számára ez is „inkább” csak vágyálom ...), legaláb­bis egy olyan labdaművészek­ből, labdarúgózsenikből álló csapat ellen, mint a braziloké. Zico, Edevaldo, Socrates, Rei­naldo és társaik ugyanis álló­­képességben, gyorsaságban, keménységben, küzdenitudás­­ban, a játék tudatosságában fölveszik a versenyt bárme­lyik csapattal, rögtönzőkész­ségben, cselezésben, egyálta­lán, a technika minden válfa­jában pedig magasan verik valamennyi európai ellenfelü­ket. Brazília győzedelmes euró­pai túrája bebizonyította, hogy korántsem volt véletlen a Mundialitón megmutatko­zott dél-amerikai fölény, a tengerentúliak valóban újat hoztak és pillanatnyilag lé­péselőnyben vannak. Jövőre, a spanyolországi világbajnok­ságon parádés küzdelmekre van kilátás a két földrész leg­jobbjai között, hiszen Brazí­liáéval összemérhető csapata van a világbajnoki címet vé­dő Argentínának, sőt a kivé­teles tehetségeket fölvonulta­tó Uruguaynak is. De szép lenne, ha a magyar válogatott legalább a 24-es döntőbe, a serény, figyelmes tanítványok közé eljuthat­na... P. E Kézilabda NB II Nagy előny a hazai pálya A hét végi fordulóban is­mét bebizonyosodott, hogy az NB II-ben óriási előny a ha­zai pálya , mindhárom mér­kőzésen a házigazdák nyertek. •Feltűnő a Dunaújvárosi Vo­­ln balszerencséje, az újonc­­sapat ismét minimális kü­­önbséggel maradt alul. To­­ábbra sem megy igazán a­avaly r­ég NB I B-s KÖFÉM- ek, egyelőre a mezőny má­­sdik felében tanyázik. Nők D. Vendéglátó—VM KÖZÉRT 24:15 (10:9) Bő tíz perc elteltével már 7:2-re vezettek a dunaújváro­siak, mégis szoros lett az első félidő eredménye, mivel a je­lentős előny birtokában könnyelműen, fegyelmezetle­nül szerepeltek. Szünet után ismét teljes erőbedobással játszottak, s nem is maradt el a biztos győzelem. Legjobb góllövők: Garda 8, Pálmai és Torbaveczné 5—5. A siker el­lenére hiányoztak a kiemelke­dő egyéni teljesítmények. Jánoshalma­—KÖFÉM 11:7 (5:4) Felemás játékot produkál­tak a fehérváriak Jánoshal­mán , kiválóan védekeztek, ugyanakkor a legjobb helyze­teket is sorra elhibázták. Góllövők: Pálmai 4, Jónás 2, Mészáros 1, Jók: Berta, Pál­mai. . " " ................ " "" ..................... ...... Modellezés Arany, ezüst Az úttörő repülőmodelle­zők Pécsett megrendezett dunántúli bajnokságát a gu­mimotoros kategóriában ifj. Fejes Károly, a székesfehér­vári Velinszky László Ifjú­sági és Úttörőház modellező klubjának versenyzője nyer­te. Szép fehérvári sikert ho­zott a papírrepülő-modellek országos bajnoksága is. Az úttörő korcsoportban Maksa Tibor második lett. Atlétika Budapest utánpótlás­bajnokság Az Újpesti Dózsa atlétikai pályáján rendezték meg az idei évi Budapest utánpót­lásbajnokságot. A Videoton SC atlétikai szakosztályából kitűnően szerepelt Kovács Attila, valamint Mallár Zsolt. A férfi 800 méteres síkfutásban a győzelmet Ko­vács Attila szerezte meg 1:52,4 idővel, ebben a ver­senyszámban Mailár Zsolt a 3. lett, ideje 1:53,9. A férfi 400 méteres síkfutásban is indult Kovács Attila és 49,0 mp idővel a 2. lett. Legkö­zelebb június 5—7-én lesz verseny, ekkor rendezik meg az utánpótlás országos baj­nokságot, ahol a teljes élgár­da rajthoz áll. * * * A bulgáriai Ruszéban Ágoston Zita, a D. Kohász SE tehetséges atlétája a múlt hét végén nagy nemzetközi ifjúsági versenyen vett részt. A rangos mezőnyben reme­kül versenyezve 1500 méte­ren 4:37,51-es idővel első, 800 méteren 2:14,60-nal a negye­dik lett. * * * Csepelen a felnőtt I. osz­tályúak versenyén Simon Balla István 300 méter gá­ton második (ideje 37,10), a 300 méter „B” döntőjében negyedik lett (35,33). Mind­két időeredménye egyéni csúcs! Matkó Jenő a 3000 méteres akadályversenyben a negyedik helyen végzett (9:31,10), Papp Attila hete­dik lett. (9:43,11). Röplabda Területi döntő Székesfehérváron Székesfehérváron rendezték meg az országos középiskolás bajnokság területi döntőit. Az érdeklődők helyenként színvonalas küzdelmeket lát­hattak, de hiába szorítottak a Fejér megyét képviselő csa­patoknak, azoknak ugyanis nem sikerült kihasználniuk a hazai pálya előnyeit. Az egészségügyi szakközépiskolás lányok csak nagy küzdelem után buktak el, rosszabb játszmaarányuk miatt nem kerültek a június 16—20 kö­zött Székesfehérváron rende­zendő országos döntőbe. Eredmények. Lányok: 1. Petőfi Gimná­zium (Pápa), 2. Móricz Zsig­­mond Gimnázium (Ibrány), 3. Egészségügyi Szakközépisko­la (Székesfehérvár). Fiúk: 1. Rudnay Szakkö­zépiskola (Tab), 2. 405. sz. Szakmunkásképző (Szombat­hely), 3. 306. sz. Szakmunkás­­képző (Veszprém) ... 6. 320. sz. Szakmunkásképző (Szé­kesfehérvár). Vívó vidékbajnokság Veszprémben rendezték meg az országos ifjúsági vívó vi­dékbajnokságot. A megyénkből a Volán SC versenyzői álltak rajthoz — bár ők öttusázók... — és szép eredményeket értek el. Második helyet szerzett Pölöskei Péter. Ez egyben azt is jelenti, hogy II. osztályú minősítést szerzett és ifjúsági arany­jelvényes lett. Slett Csaba az ötödik helyet szerezte meg. Az elődöntőbe jutott Kovács László is, és ezzel jogot szerzett ar­ra, hogy indulhasson a magyar bajnokságon. Férfiak III. kerületi TTVE—D. Volán 22:21 (10:9) A vendég dunaújvárosiak ugyan sok technikai hibát vé­tettek, mégsem voltak rosz­­szabbak a hazaiaknál. Sokat mond, hogy a játékvezetők csak a Volánból állítottak ki játékost és a hazaiak javára 8, a vendégeknek pedig mind­össze 4 büntetőt ítéltek. Leg­jobb góllövők: Szabó K. 5, Gyurgyák és Kulimár 4—4, Szabó J. és Szegvári 3—3. Jók: Simics és Kulimár. VB-selejtező Oslóban Ismét győzelem! Magyarország—Norvégia 2:1 (0:0) Labdarúgó-válogatottunk a VB-selejtezők során győzel­met aratott a románok ellen és döntetlent ért el Svájc­ban. Tegnap este Oslóban vívta csapatunk a harmadik selejtező találkozót. A nor­végok ellen először 1912. június 23-án, utoljára 1971. október 27-én játszottunk. A mérleg 5 magyar győzelem és egy vereség. A balsiker éppen Oslóban, VB-selejte­­zőn érte csapatunkat, ami­kor 2:1-re kikaptunk. A sérült Bálint nélkül az alábbi csapat kezdett teg­nap este: Katzirz — Martos, Kerekes, Garaba, Tóth J. — Nyilasi, Müller, Varga — Fazekas, Törőcsik, Kiss. A kezdeti „ismerkedés” után az igen rossz talajú pá­lyán a 10. percben Nyilasi hagyott ki lehetőséget. Ne­gyedórás magyar fölény kö­vetkezett, gól nélkül. A ma­gyar kapunál Okland hatal­mas lövése alig kerülte el a jobb sarkot. A 43. percben Fazekas megszerezhette vol­na a vezetést csapatunknak. A norvégok szereztek ve­zetést az 55. percben, Thore­­sen fejesével (0:1). A magyar csapat ezután rákapcsolt és a 76. percben Fazekas szög­letét Kiss fejelte a léc alá (1:1). Egy perc múlva Kiss mesteri góllal szerezte meg győzelmünket (2:1). A magyar csapat csoport­jában még veretlen. Követ­keznek az angolok június 6- án a Népstadionban. Megyei bajnokság otthonában vesztett a Szondi SE A megyei labdarúgó-baj­nokság 26. fordulójának leg­nagyobb meglepetése, a Szondi SE otthonában kapott ki Tordastól. A Mezőfalva perkátai sikerével ismét az élre került. A forduló rövid krónikája. Mezőfalva—Perkáta 3:1 (2:0) Perkáta, 500 néző. Mezőfalva: Mohácsi — Hi­er, Majzlinger, Farkas, Pe­­terdi, Fóris, Simon, Lapu, Nagy (Sümegi), Pfeffer, Né­meth. Perkáta: Molnár — Le­hoczki, Orbán II, Orbán I, Járóka, Birkás, Sohonyai, Czi­­mermann, Viczkó, Kovács, Gálosi. A Perkáta alaposan felké­szült a találkozóra. A vendé­gek tizenegyesből szerezték meg a vezetést, ezután a ha­zaiak többet támadtak, de nem bírtak a listavezetővel. Góllövők: Simon, Nagy, Sü­megi, illetve Gálosi. V. I. Mány—Polgárdi 4:1 (2:0) Polgárdi, 300 néző. Mány: Seres — Mohi, Izsó, Vízkeleti, Albrecht, Tolnai, Kórodi, Varga, Glózik, Sab­­ján, Sarlós. Polgárdi: Papp — Berta­lan, Wakler, Bogó, Balla R., Kiss F., Csepregi, Víg, Nagy, Kovács, Tóth (Kiss J.). Az első félidő közepén a játékvezető egy jogos tizen­egyest nem adott meg a ha­zaiaknak. A polgárdiak ka­pusának gyenge teljesítmé­nye is megkönnyítette a má­nyiak dolgát. Góllövők: Izsó (3), Varga, illetve Csepregi. D. J. Toldi SE—Enying 4:0 (1:0) Ercsi, 400 néző. Toldi SE: Zsorda — Végh I, Dunai, Zsapka, Róth I, Juszkó (Aradi), Boldoczki (Szalados), Labáth, Soron, Bozsik, Horváth. Enying: Freschl — Tib­or, László (Máté), Rédli, Kiss, Jobbágy, Csehkis, Lakatos, Káplár (Dénes), Verbóczki, Gergics. Színvonalas találkozón jó játékkal nyert a hazai csa­pat. Góllövők: Bozsik, Róth I, Aradi, Horváth. J. L. D. Volán—Sárbogárdi Tsz 3:1 (2:0) Dunaújváros, 100 néző. A közepes számú mérkőzé­sen a hazaiak sok helyzetük­ből hármat értékesítettek. Góllövők: Kásler, Bertus, Garbacz (tizenegyesből), il­letve Fülöp. Seregélyes—Mór 2:2 (0:0)­­ Seregélyes, 400 néző. Seregélyes: Kincses — Scheffer, Paudics, Weisengru­­ber, Putzpacher, Kenyér (Csanádi), Stefán, Rosta, Hü­vely, Nagy B., Tömör, Mór: Stolczenberger — Balázsik, S. Molnár, Tuza, Orbán, Pisch, Váli, Pravecz­­ki, Kaiser, Válint, Tubek. Az első játékrészben a ha­zaiak sorra dolgozták ki a helyzeteket, de nem használ­ták ki azokat. A 60. percben viszont már két góllal vezet­tek a seregélyesiek, de a tíz emberre fogyatkozott ven­dégcsapat fergeteges hajrával egyenlített. Góllövők: Válint (2), illetve Tömör, Csanádi. A játékvezető Pischt kiállí­totta. _ B. L. Ercsi—Sárbogárdi Videoton 2:2 (2:0) Sárbogárd.. 200 néző. Ercsi, Rappai Gy. — Bú­zás, Kruchic, Rappai J., Po­­povics, Baki (Rókás), Szarka, Sinka, Nyeső, Csányitz, Kar­sai. Sárbogárd: Hári — Fáko­­licz, Frecott, Somogyi, Né­meth (Molnár), Jakab, Zel­­nik, Vass, Oravecz, Szabó, Szakács (Sipos). Kényelmesen kezdett a hazai csapat és a Kinizsi a félidőben kétgólos vezetésre tett szert. Szünet után rá­kapcsoltak a sárbogárdiak, fölénybe kerültek, de csak a 88. percben sikerült egyenlí­teniük. Góllövők: Nyeső, Csányitz, illetve Szabó (tizenegyesből), Zelnik. Jók: Rappai J., Szarka, il­letve Szabó. O. Gy. Lovasberény— Lajoskomárom 2:0 (1:0) Lajoskomárom, 300 néző. Lovasberény: Pálinkás — Csordás, Krell, Kajári (Mohi) Stettler, Bankó, Szita, Ma­gyar, Petrik, Réka, Prell. Lajoskomárom: Nagy Z. — Dékány, Horváth A., Hor­váth L., Nagy, Bognár, Var­ga, Winkler, Csepregi, Bodai, Theisz (Szélágh). A rossz napot kifogó ha­zaiak ellen biztosan nyertek a lovasberényiek. Góllövők: Krell, Stettler, Sz. L. Tordai—Szondi SE 1:0 (1:0) A mérkőzésről részletes tudósítás nem érkezett. A bajnokság állása: 1. Mezőfalvas 26 17 6 3 78-26 39 2. Szondi SE 26 18 2 6 65-22 38 3. Toldi SE 26 16 5 5 58-27 37 4. Mány 26 14 4 8 62-28 32 5. sárbog. Vid. 26 11 6 9 33-38 28 6. Enying* 26 11 5 10 52-42 26 7. Polgárdi 26 11 3 12 51-55 25 8. Mőr* 26 9 7 10 37-39 24 9. Perkáta* 26 11 3 12 47-64 24 10. Ercsi* 26 8 8 10 38-40 23 11. D. Volán 26 8 7 11 43-51 23 12. Tordas 26 9 4 13 40-49 22 13. Lajoskom. 26 7 6 13 33-38 20 14. L.­berény* 26 6 7 13 28-53 18 15. Sárbog. Tsz. 26 6 4 16 40-71 16 16. Seregélyes* 26 5 5 16 24-47 14 * 1 1—1 büntetőpont levonva. 15. OLDAL»