Fejér Megyei Hírlap, 1993. január (49. évfolyam, 1-25. szám)

1993-01-11 / 8. szám

-J­ J­­NUÁR 11. HÉTFŐ ­oeárlabda: vereségek az évnyitón ! AZ ELSŐ FÉLIDŐBEN MÉG MINDEN SZÉP VOLT A megye NB I-es kosárlabda­­sapatai közül az Alba Regia SC­érfi és az Ikarus SE női együt­tsei szombaton játszották le év­­nyitó bajnoki mérkőzéseiket. Bár mindkét csapat kitűnően kezdett, a második félidőben t­­ulmaradtak esélyesebb ellen­eseikkel szemben. Szolnoki Olajbányász — Iba Regia SC 77:63 (43:37) — Ha gyors játékunkat még jobban fel tudjuk pörgetni, lehet keresnivalónk — vélekedett a találkozó előtt Vetési Imre, a székesfehérváriak mestere. Az első percekben meglepte a házigazdákat a vendégcsapat. Gyors volt támadó és védekező játékuk, egyaránt. A 4. percben ők vezettek 6 ponttal, ezután ki­­egyenlített lett a játék és az ered­mény is. A lepattanó labdákat endre a Szolnok magasra nőtt emberei halászták el. Az Alba Regia SC gyors tempót diktált, de a hazai gárda tartani tudta ezt a ritmust. Szoros volt a mérkő­zés, ami meglepte a Tisza-parti legénységet és közönségüket is. Simább találkozóra számítot­­tak. Trusin nagyon jól dobott, sok pontot szerzett, nem így Szi­­rov. Tüzelt ő rendesen, de több­ször vétette el a célt, mintsem ta­lált volna. Az első 20 perc to­vábbi nagy küzdelmet sejtetett. A második félidő elején a Szolnok gyorsan 10 pontra nö­velte előnyét. Ezután vendég­percek következtek, egy pontra megközelítették ellenfelüket. Rezák László, a hazaiak mestere időt kért, s ezután eldőlt a mér­kőzés. A következő 4 percben az Olajbányász 14, az Alba Regia 2 pontot szerzett, és a különbség megmaradt a mérkőzés végére. Ebben a játékrészben Varga já­téka érdemel elismerést. Trusin a végére elfáradt, Szizov „pon­tatlansága” döntő volt. Az Alba Regia SC Szizov (16/6), Trusin (21/6), Matus (3/3), Varga (13), Hegedűs (6/6) csere: Huber (2), Makó (2), Kovács összeállítás­ban játszott. Ikarus SE— Danubius-Ins­­piral 59:63 (30:21) Az első játékrészben kézben tartották a mérkőzést a hazaiak, jól és eredményesen játszottak. Kilenc perccel a vége előtt még 51:38 volt a javukra. Ezután kapkodni kezdtek, fegyelmezet­lenek voltak, és végül kikaptak. Az Ikarus SE színeiben Bekő (8), Mucsi (8), Moldován (12), Budai (18) csere: Varga (2), Nagy (2) lépett pályára.­­ sis - Az Ikarus SE-nek nem sikerült nyernie hazai pályán Sportlövészet Gáspár csúcsot lőtt Az UTE, Budapesten meg­rendezett, meghívásos nyílt lég­­fegyveres versenyén a férfi lég­puska versenyszámban a fiatal Gáspár Olivér, a BPLE verseny­zője 696.9-es, új — nagyszerű — országos csúccsal győzött. A légpiszolyosok versenyét Ko­rács Zsolt, az UTE versenyzője nyerte 677.8 körös — ugyan­csak jó — eredménnyel. Vízilabda LEN Kupa elődöntő Új szabály ide vagy oda,az UTE vízilabda csapata minden mérkőzését megnyerve jutott a LEN (Balén) Kupa elődöntőjé­be. A lila-fehérek a döntőbe ju­tásért a német Duisburg ellen az első mérkőzésen a Komjádi u­­szodában szálltak vízbe, nagy küzdelemben végül három gól előnyt szereztek a visszavágóra. UTE - Duisburg (német) 8:5 (0:1,2:1,2:2,4:1) Ökölvívás Az első japán halott Vasárnap elhunyt a 23 éves japán profi ökölvívó, Yasuji Ha­­makawa, aki egy nyolc menetes csata hetedik menetében került kétszer a padlóra, és vereséget szenvedett. Olyan súlyos agyká­rosodásokat szenvedett, hogy ezért az életével fizetett. Ő volt a japán profiboksz első halálos balesetet szenvedett sportolója. Sakk­­világbajnok-jelöltek mérkőzése Timman és Short nagy csatája Ismét hosszú útjukra indul­nak a sakkórák, hiszen a ki­mondhatatlanul hosszú nevű spanyol városkában, San Lore­­nezo de el Escorialban maratoni sakkpárosmérkőzésre van kilá­tás. A Nigel Short - Jan Timman találkozó tétje a világbajnoki címvédő Garri Kaszparov kihí­vásának a joga. A 14 játszmás világbajnok­­jelölti döntő 20 év óta az első, a­­melyen nem szerepel exszovjet sakkozó. A tét a világbajnoki döntő elérésén túl is nagy, hi­szen a 300 ezer svájci frankos díjalap (a győztesé 187 500, a vesztesé 112 500) mellett jelen­tős szponzori készpénzekről szól a dráma. A két sakkozó meg is dolgozik a pénzéért: hetente öt játszmát váltanak, a függők befejezésére ott lesz a heti két­­két szabadnap, halasztást pedig mindketten két alkalommal kér­hetnek. Az összecsapásnak ott­hont adó történelmi kisváros Madridtól 40 km-re fekszik. U­­gyanitt tartották szombaton a sorsolási ceremóniát, ahol el­dőlt, melyikük vezetheti először a világos bábukat. Ami az esélyeket illeti, a szakértők Shortot látják „befu­tónak”. Minden idők legjobb angol sakkozója mindössze 27 éves, és Kaszparovon kívül e­­gyedül mondhatja el magáról a világon, hogy párosmérkőzésen legyőzte Karpovot. A nemzet­közi nagymesteri címet 19 éve­sen szerezte meg, a világranglis­tán jelenleg a 13-ik. A 41 éves holland Timman mellett tapasz­­taltsága szól. A világon a 18. he­lyen jegyzik az amszterdami versenyzőt, aki saját sakkújsá­gának szerkesztésével foglalko­zik, már amikor nem elemez, gyakorol. Timmannak ez a har­madik nekifutása a világbajnoki címért, előzőleg kétszer volt vi­lágbajnok-jelölt. A két vetély­­társ egyébként a sakktáblán kí­vül jóbarát, s mindkettejük stí­lusát a megalkuvás nélküli tá­madójáték, s az ebből fakadó bizonytalanság jellemzi. SPORT Vendée Globe Fa továbbra is ötödik Az AFP francia hírügynök­ség jelentése szerint a Vendée Globe elnevezésű, non-stop, földkörüli vitorlásversenyen szombat délben Fa Nándor az ötödik helyen hajózott. A ma­gyar sportember 14.063 mér­földre volt a céltól, míg a me­zőnyben vezető francia Alain Gautier 700 mérfölddel halad e­­lőtte. Mint ismert, Philipp Pou­pon és Bertrand de Broc csak né­hány napja előzték meg Fát. A jelenlegi állás a céltól számít­va: 1. Alain Gautier (francia) 13.308 mérföld 2. Philippe Poupon (francia) 13.865 3. Bertrand de Broc (francia) 13.874 4. Jean-Luc van den Heede (francia) 13.935 5. Fa Nándor 14.063 6. Jose-Luis de Ugarte (spanyol) 14.640 INNEN-ONNAN Párizs Női kosárlabda BEK, hatos döntő, 5. forduló: Ruzomberok (szlovák) - Valencia (spanyol) 78:74 Charles-les-Eaux (fran­cia) - Como (olasz) 71:47 A csoport állása: 1. Como és Ruzomberok 9-9 pont 3. Char­­les-les-Eaux és Valencia 8-8 5. Dinamo Kijev (orosz) 6 6. PVSK Co­ordery (AFP) London Hat dart világbajnok és tíz másik, a sportágban jelentős e­­rőt képviselő versenyző dekla­rációban közölte a sportág szö­vetségével, hogy bojkottálják a soron következő világbajnoksá­got. A sztárok fenyegetésének oka, hogy a Dart Világtanács (WDC) a brit dart szövetségtől meg akarja vonni a profi ver­senyek rendezési jogát. (Reuter) Phoenix: Az IndyCar világába átrán­­dult Forma-1-es autós világbaj­nok, Nigel Mansell újból meg­erősítette, hogy nem áll szándé­kában visszatérni sikerei hely­színére, a Forma-1-es cirkuszba 1994-ben sem. A brit pilóta az­zal indokolta döntését, hogy a csúcson, azaz világbajnokként kellemes érzéssel vált „pályát”. Mint mondta, három Forma-1- es istállótól is kapott ajánlatot, de ezek egyikével sem foglalko­zott komolyan. (Reuter) Melbourne: Megérkezett Ausztráliába a világ legjobb férfi teniszezője. Az amerikai Jim Courier címvé­­désre készül Melbourne-ben a január 18-án kezdődő ausztrál nemzetközi teniszbajnokságon. Az utolsó főpróbát Adelaide­­ban tartja egy hatfős bemutató torna keretében, amelynek töb­bek között résztvevője lesz a vi­lágranglista második helyezett­je, a svéd Stefan Edberg is. Nem mindennapi csata lesz, annyi bi­zonyos. (UPI) FEJÉR MEGYEI HÍRLAP 11. OLDAL Jégkorong: játék a papírforma ellen... Csak megszorítani sikerült a Fradit A rövid ünnepi szünet után is­mét játszanak a magyar hokicsa­patok. A rájátszások tétje nem más, mint a bajnoki döntő két résztvevőjének eldöntése. A székesfehérvári Alba Volán jég­korongcsapata vállalt és teljesí­tett negyedik helyezése nem csalódás, sőt, Lőrinc Ferenc ve­zetőedző a „favoritok” megszo­rítását tervezte korábbi nyilat­kozatában. Annak ellenére, hogy számos összeállítási gond­ját rögtönzéssel kellett megol­dania, az első találkozón betar­totta ígéretét. A Volán egyen­rangú ellenfele tudott lenni a már - már döntősnek elkönyvel­hető Ferencvárosnak. Ferencváros -Alba Volán 7:4 ( 3:1, 3:1, 1:2 ). A fehérváriak nélkülözni kényszerültek a csa­pat legjobbját, Fekete Albert ka­pust, aki térdsérülése miatt nem léphetett jégre , jó esetben az utolsó találkozókon lesz „bevet­hető”. Hasonló sorsra jutott Sof­­ron Árpád is. Lőrinc Ferenc Rajz Attila kapuba állításával és Bartalis hátravonásával erősí­tette a védelmet. A Volán tehát a következő összeállításban kezd­te a küzdelmet: Rajz, Bedő, Bar­talis, Puskarjov, Lukács, Csibi, Balajthy, Énekes, Pesti, Sofron A., Kóger, Szilasi, Bocsó, Pal­­kovics, Ocskay, Zalavári. Gyors Fradi gól avatta fel a fiatal kapuvédőt, Szajlai lőtt az első percben a hálóba. Ezt köve­tően egymás után vezette a hazai csapat támadásait, látszott, hogy a bajnokjelölt semmit sem akar a véletlenre bízni. Orbán szép szóló után lőtt gólt, melyre Kó­ger válaszolt. A harmad végén Horváth használt ki egy embere­lőnyös helyzetet. A folytatásban Orbán és Szajlai is „meglőtte” második gólját. Puskarjov vála­szolt, de Eszmantovics nem ha­gyott esélyt a felzárkózásra. Az utolsó játékrész a Voláné volt: Puskarjov és Bedő voltak eredményesek , a másik oldal­ról ismét Szajlai talált Rajz háló­jába. A rájátszás első mérkőzé­sén nem okozott csalódást a Vo­lán, elsősorban Rajz, Puskarjov, Csibi és Balajthy dicsérhető. Folytatás pénteken 17 óra­kor, a vendég Lehel HC ellen... Kézilabda női Magyar Kupa A Köfém SC veresége Szegeden Több mint három hónapos szünet után léptek pályára szer­dán és pénteken női kézilabda NB I-es csapataink, hogy meg­vívják első összecsapásukat a legjobb 8 közé jutásért a Magyar Kupában. A Köfém SC pénte­ken Szegedre látogatott. Szegedi ESK — Köfém SC 23:16(12:8) A vendégek tartalékosan vol­tak kénytelenek kiállni, sérülé­sek miatt. Sem Derdákné, sem Tóth nem játszhatott ezen a mér­kőzésen, mindketten a csapat meghatározó emberei. Ennek ellenére az első játékrész szoros volt, felváltva estek a gólok, jól tartotta magát az újonc székes­­fehérvári csapat. A félidő négy gólos hazai előnnyel zárult. A folytatásban gyorsan nőtt a kü­lönbség a két együttes között, a hazaiak 8 góllal is vezettek. Ba­rabás Zsolt edző a fiatal Groszt és Madárt küldte a pályára. Na­gyon jól játszott a Köfém SC ez­után, 3 gólra csökkent hát­rányuk. A hajrát jobban bírta a rutinosabb Szeged, és végül biz­tosan nyert. A Köfém SC Balázs — Horváth (5), Cseri, Dolezsár­­né (3), Szabó (2), Anczil (6), Kertainé, csere: Somogyiné (ka­pus), Grosz, Madár összeállítás­ban játszott. Carl Lewis, a világ egyik legjobb atlétája nagyon ügyes a tenisz­pályán is. Lehet, hogy pályát tévesztett... Fotó: InSport