Figyelő, 2014. október-december (58. évfolyam, 40-52. szám)

2014-10-02 / 40. szám

KUTATÁS ÉS FEJLESZTÉS Elmebajnokság TUDÓSÍTÁS AZ ENERGIAFUTAMRÓL I Élménynek, tapasztalatnak, szórakozásnak sem utolsó, de mindenekelőtt a kreatív gondolkodás serkentőjeként páratlan lehetőség a jövő mérnökei számára az alternatív hajtású járművek versenye. E­lfoglalják a helyüket a versenyautók a Lánchíd tövében, a Széchenyi té­ri rajtkockákon. Pattanásig feszül­nek az idegek, amikor lendül a rajtot jelző nemzeti trikolór. A pilóták beletaposnak a gázba, meglódul a mezőny, de valami hi­ányzik az ilyenkor szokásos élményből. Se füst, se bömbölő motorzaj, mindössze tom­pa surrogás, zörgés, a virslivékony gumik szolid nyöszörgése hallik az ujjongó néző­sereg buzdítása közepette, Így rajtolt el pár napja az immár negyedszerre megrendezett budapesti MVM Energia Futam király ka­tegóriája, az épített elektromos versenyau­tók mezőnye. Ugyan gépkocsinak kinéző, szivar alakú, szolidan Forma-1-es aszfalt­szaggatóra hasonlító gépeket is láthattunk az elszánt küzdelemben, de csalódott, aki óránként 200-250 kilométeres tempóra, félezer lóerős erőművekre készült. A Magyar Villamos Művek Zrt. rende­zésében megtartott energiafutamokon nem is ez a lényeg. Az idén összesen 7 kategó­riában indult több mint 60 járműben szin­te csak az volt a közös, hogy nem szénhid­rogén-alapú az üzemanyaguk, hanem va­lami más. Elektromos áram, sűrített le­vegő, vagy áram­bocsá! részben izom­erő. A hét kategóriában így napelemes au­tók, különleges prototípusok, átalakított szériakocsik, épített elektromos verseny­gépek indulhattak. A többségében elektromos hajtású ma­sinák között külön kategóriában és futa­mon mérték össze képességeiket egyebek között a motorkerékpárok és elektromos rollerek, az épített járművek, épített ver­senykocsik, de a sűrített levegővel hajtott pneumatikus konstrukciók, az átalakított szériaautók, sőt még az elektromos gokar­tok is külön kategóriát kaptak. HÖLGYEKÉ AZ ELSŐBBSÉG Az idei MVM Energia Futam kiadónk szá­mára sem volt közömbös, hiszen Égő Ka­talin, laptársunk, a Motorrevü újságírója az EV-Sport színeiben indult az elektro­mos motor kategóriában, és rajt-cél győ­zelemmel megnyerte a versenyt. Amint azt a győztestől megtudtuk, a spanyol Rieja márkájú Enduro motorból átépített, egy 2 kilowattos névleges teljesítményű ka­litkás aszinkron villanymotorral hajtott versenygép eléri a csaknem 80 kilométe­res csúcssebességet, egy feltöltéssel akár 45-50 kilométert is meg tud tenni a líti­umion akkumulátoraival. De az energia­futam 15 perces versenyén ekkora hatótá­volságra nem is volt szükség, ehelyett az ez idő alatt megtett körök száma és ehhez inkább az egyéni innovatív megoldások­kal elért dinamika­s üzembiztonság volt a mindent eldöntő, természetesen a verseny­ző rutinja mellett. A győztes motor fejlesztője az a Gál Já­nos volt, aki maga is indult az átalakított szériaautó kategóriában sikeresen átépí­tett 126-os elektromos kis Polskijával. Az idén azonban 4 keréken nem állt mellé a szerencse, mert hiába teljesítette a legjobb köridőt, műszaki hiba miatt nem fejezhet­te be a versenyt. Az idén is igen aktív EV­­Sport csapat emellett egy harmadik kate­góriában, két elektromos gokarttal szintén elindult az energiafutamon, az egyik meg is nyerte kategóriájában a versenyt. E-AUTÓ-INNOVÁCIÓK A motorokra visszatérve: itt a második he­lyezést a Green­ Scooter Team félig mo­tor, félig rollerszerű, 40 kilogramm önsú­lyú versenyjárműve szerezte meg. Ez a 48 voltos, 800 wattos agy­motoros, GSM-800 névre keresztelt jármű 40 kilométeres ha­tótávra és 40 km/h csúcssebességre is ké­pes. A Debreceni Egyetem DE DC Racing Team DE High Voltage ElektroMániA gé­pe lett a harmadik, amelynek a frekvencia­­váltóval szabályozott váltóárami hajtásá­ra - úgy tudjuk - be is adták a szabadal­mi bejegyzési kérelmet. Még nagyobb izgalom övezte az épített versenyjárművek kategória küzdelmét, de nem csak a kocsik miatt. Az egyik érin­tett szerint az eredetileg 15 perces ver­senyt rövidebb idő alatt intették le, pedig a versenyzők szó szerint a befutóra tarto­gatták a maguk és akkumulátoraik ener­giáit. A BME Formula Racing Team ver­senyautója mögött deciméterekkel a Debre­ceni Egyetem csapatának kocsija ért a cél­ba, a harmadik pedig - ugyanannyi kör­rel - a győriek szivarja lett, bár ez utóbbi nem ért a célba. A versenyeredményeknél talán fonto­sabb is az innováció győzelme, bizonyítva, hogy az egyetemi hallgatók, a jövő mérnö­kei milyen versenyképes műszaki megol­dásokra képesek. A BME Formula Racing Team immár 4 villamos hajtású versenyau­tó-generációját fejlesztette ki. A Michaela névre keresztelt gépet eredetileg a Formula Student nemzetközi egyetemi versenysoro- 37 FIGYELŐ 2014/40.