Graiul Sălajului, aprilie 2002 (Anul 13, nr. 2540-2561)

2002-04-22 / nr. 2555

FOTBAL Divizia "C" "Veteranul" a scăpat Minerul de sttrângere Minerul Sărmășag - Someșul Satu Mare 2 ’­­ ’2(1-2) Minerul a început acest meci fără trei titulari­ de bază (Pasca, Tăut și Colibanschi), iar din minutul 13 a rămas doar în zece oameni,­ prin eliminarea lui Szőke,. Absența acestora a fost simțită în jocul gazdelor. Până în­ minutul 17 nu am consemnat nici o ocazie clară,­la nici una din cele două porți, în acel minut. Minerul trece pe lângă o ocazie bună de a înscrie, însă mingea centrată de Melek trece prin fața porții, fără ca nimeni să o atingă. Și cum ocaziile se răzbună, două minute mai târziu, la o centrare perfectă de pe partea stânga, Jofi înscrie din fața lui Țăranu. Peste numai un minut, șutul lui Szántó nimerește bara sătmăreană. Al doilea gol al Someșului a venit în minutul 23, centrare identică ca la primul gol de pe partea stângă, Tătenu iese neinspirat, mingea îl depășește, și Kicka marchează cu capul în poarta goală, în minutul 28, Mărcuș va înscrie primul gol al Minerului, lovitură indirectă pentru gazde de la cca. 11m, Toth K. șutează, portarul Someșului respinge, mingea ajunge la Mărcuș care nu iartă. în minutele de prelungire a primei reprize,­ Csalanos nimerește bara Someșului, la o fază la care câțiva spectatori au crezut că Sâmbătă, 20 aprilie, teren "Minerul", spectatori cca. 100, șuturi pe poartă 8-4, șuturi la poartă 9-8, offsaid­­uri 2-6, cartonașe galbene 3-2, cartonașe roșii 1-0 Au marcat­: Mărcuș (min. 28), Meleg (min. 89), respectiv Joji (min. 19), Kicka (min. 23) MINERAL: Țăranu, Toth C. (Gheți, min. 72), Oprea, Petho, Meleg, Szőke, Mărcuș (Gorgan, min. 79), Tóth K., Nuțiu (Gal, min. 45), Szántó, Csalanos. Cartonașe galbene: Nuțiu (min. 39), Toth C. (min. 61), Csalanos (min. 81) Cartonaș roșu: Szőke (min. 13) SOMEȘUL: Morar, Ciuclan, Ardelean, Iuhaș, Botin, Pop, Cosma, Jofi, Aionițroaie, Kicka (Bucs, min.­­90), Pataki (Bilț, min. 90). Caronașe galbene: Jofi (min. 44), Botin (min. 87) mingea va poposi în plasa sătmărenilor, în repriza secundă, ambele echipe au atacat și și-au creat ocazii de gol, însă nefructificate." Cu numai un minut înaintea fluierului final, "veteranul" Ioan Meleg readuce egalarea, cu un șut de la aproximativ 18m, în colțul lung, în minutul 70, portarul Ovidiu Țăranu avea să­ se revanșeze față de golul doi primit. Aionițloaie se afla față în față cu goalkeeper-ul sălăjean, însă acesta din urmă își flavează miraculos echipa de la golul trei. în ciuda acestui rezultat de­ egalitate, Minerul­ își păstrează locul trei în clasament, la o diferență considerabilă față de Unirea Dej. Așa cum aminteam la început, lipsa titularilor s-a văzut. Cu o echipă completă, Minerul n-ar fi avut probleme cu Someșul, care în etapa trecută a încasat șase goluri de la FC Armătura. Rezultatele complete ale etapei a XXII-a. Marmația Sighetul Marmației - Oașul Negrești Oaș 1-6, Șoimii Satu Mare - CFR Cluj 0-3, Minerul Sărmășag - Someșul Satu Mare 2-2, Liber Humana Șomcuta Mare - Lăpușul Tg. Lăpuș 3-0, Olimpia Gherla - Someș Gaz Beclean 1-0, Unirea Dej - FC Armătura Zalău 0-1. Arieșul Turda și Crișul Alesd au stat. Etapa a XXIII-a (sâmbătă, 27 aprilie): Oașul Negrești Oaș - Liber Humana Șomcuta Mare (în tur, 0-7), Someș Gaz Beclean - Arieșul Turda (0-1), CFR Cluj - Olimpia Gherla (1-0), Lăpușul Tg. Lăpuș - Minerul Sărmășag (1-3)­, Crișul Aleșd - Marmația Sighetul Marmației (2-3), Someșul Satu Mare - Unirea Dej (0-6), FC Armătura Zalău - Șoimii Satu Mare (1-3). Ioan Meleg și-a salvat echipa de la înfrângere în penultimul minut de joc 1. CFR Cluj 19 15 2 2 44-9 47p. 2. Arieșul Turda 18 13 5 6 38-8 44p. 3. Minerul Sărmășag 19 11 6 2 39-19 39p. 4. Unirea Dej 19 10 2 7 32-13- 32p. 5. Liber Șomcuta Mare 19 10 2­7 42-27 32p. 6. FC Armătura Zalău 19 9 4 6 42-23 32p. 7. Olimpia Gherla 19 9 4 6 29-20 32p. 8. Șoimii Satu Mare 18 9 2­7 27-25 29p. 9. Someș Beclean 20 6 2 12 27-37 20p. 10. Crișul Aleșd 19 5 3 11 19-36 118p. 11. Someșul S. Mare 19 4­4 11 21-42 *16p. 12. Oașul Negrești Oaș 19 5 .­0 15 22-54 15p. 13. Marmația Sighet 19 4 1 14 21-61 13p. 14. Lăpușul Tg. Lăpuș 18 2 3 13 21-50 , 9p. Unirea Dej 0 - FC Armătura Zalău 1 (0 - 0) FC Armătura a obținut prima victorie în deplasare în acest retur, în fața unei echipe mult m­ai bine clasate; în prima repriză, gazdele s-au jucat pur și simplu cu ocaziile. "Au avut două ocazii foarte mari din care puteau înscrie", ta declarat jucătorul Marius Munteanu, prezent la meci, în repriza secund­ă, cu numai 15 minute înaintea fluierului final, Nicu Rus este faultat în careu și Marius Cozma (foto), înscrie unicul gol al meciului din lovitură de la 11 m. A marcat: Marius Cozma (min. 75, din penalti) FC Armătura: Noțigan, Molnar, Mândru, Sabău D., Vesa (Sabău C.), Chibulcutean, Oros, Mureșan (Chiriac), Cozma M., Pop Al., Rus. Antrenorul zălăuan Florin Mureșan nu a putut conta în această întâlnire pe Marius Munteanu, care este accidentat. "Sper să mă refac până la meciul cu Olimpia Gherla de peste două etape", a afirmat jucătorul­ zălăuan. CAZUL MINERUL ivmvun­ch­ if FRF nu va lua nici o decizie până când cazul nu va fi soluționat de Parchet Joia trecută, Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a analizat, timp de aproximativ 45 de minute "cazul Minerul". Din partea Minerului a fost prezent Marin Măduță, președintele clubului, iar de cealaltă parte George Olteanu, președintele clubului Liber Humana Șomcuta Mare. Au fost analizate declarațiile celor două părți. Olteanu susține că: "eu m-am dus și i-am oferit 20.000.000 lei, ceea ce nu este adevărat. După audiere, în baza declarațiilor, s-a hotărât oprirea cercetărilor pe linia FRF, dând curs instanțelor penale și juridice", a declarat Marin Măduță. Cel puțin până în acest moment nu s-a fixat o dată a primei înfățișări în acest caz, pe care mass-media l-a numit "primul blat dovedit". FOTBAL Presa turcă susține că Gheorghe Popescu dorește să-și încheie activitatea de fotbalist la Galatasaray Fundașul român al echipei Lecce, Gheorghe Popescu, dorește să-și încheie activitatea de fotbalist la Galatasaray, informează cotidianul “Star”. Potrivit cotidianului turc, Popescu i-a contactat pe responsabilii clubului Galatasaray, cărora le-a spus că este dispus să se transfere la Galatasaray fără nici un fel de pretenții financiare. “Echipa Lecce va retrograda în Serie B. Vreau să-mi închei cariera la Galatasaray. Aș putea veni fără nici un fel de pretenții financiare”, a spus Gheorghe Popescu, care a evoluat la echipa Galatasaray în perioada 1997-2001. Site-ul italian “dataspbrt.it" a anunțat că gruparea Bologna este interesată de achiziționarea lui Gheorghe Popescu, pentru a-l înlocui pe Salvatore, Fresi, care din sezonul viitor ar putea evolua la echipa Juventus Torino. Fundașul român a recunoscut, în urmă cu câteva zile, că are o ofertă de la o formație din Serie A. Pagini realizate d OP