Hajdú-Bihari Napló, 1986. május (43. évfolyam, 102-127. szám)

1986-05-21 / 118. szám

INTERLIGA ’86 DMVSC-FC Etar 1-1 (1-0) Debrecen, 1500 néző, vezette Pádár (Győri, Roxin). DMVSC: Horváth — Cseke, Nagy L., Szűcs J., Zsupos — Sza­bó J., Kurucz, Tál, Szabó L. — Magyar Zs., Benyó. Edző: dr. Puskás Lajos. FC Etar: I. Mladenov — Ivanov, Kristoforov, Trendafilov, Ki­­rijakov — Milajkov, Arnajdov, Grondev — Argikov, Christov,s Tcsingov. Edző: Peter Satrov. Csere: Till helyett Sándor és Szabó L. helyett Vancsa, mind­kettő a 70., Grondev helyett E. Mladenov a 81. percben. Gólszerzők: Magyar Zs., a 22., Argikov a 84. percben. Sárga lap: Tcsingov a 29., Kristoforov a 75. percben. Szögletarány: 5:3, félidő 5:1 a Debrecen javára. Tízperces poroszkálás után a bolgár kapus oldal­ra tenyerelte ki Szabó L. 16 méteres lövését. Nem sok esemény történt a 22. percig, amikor Benyó bal oldali beadása teljesen megzavarta a bolgárok vé­delmét. A kapus kiütötte a labdát, Magyar Zs. lövése felperdült Kristoforov lá­bán, s a labda a gólvonal előtt leesett, az odarohanó Magyar Zs. pedig egy lé­pésről nagy erővel a háló közepébe vágta. 1-0 a Debrecen javára. Majd Till adott haza az utolsó pillanatban Tcsingov elöl, aki később a 29. perc­ben a Szűccsel szembeni túl kemény szerelése miatt ka­pott sárga lapos intést. Ma­gyar Zs. hagyott ki egy helyzetet, majd az utolsó előtti percben Christov vé­dőkről lepattant lövése ke­rülte el épphogy a kapu bal alsó sarkát. Szünet után Szabó L. ha­tározottan belépve az utol­só pillanatban szerelte Christovot, majd Mladenov ütötte ki Till léc alá tartó lövését. Ezt követően a debreceniek több alkalom­mal is létszámfölényes helyzeteket alakítottak ki, de a támadások többsége elakadt, ha Magyar Zs.-hez került a labda, aki a 63. percben öt méterről sem­ tudott betalálni. Később közelről a jobb kapufa­ mellé célzott. A 75. percben Kristoforov utánarúgott Szűcs J.-nek, s ezért ő is sárga lapot ka­pott. Egy perccel később Trendafilov beadását köve­tően Ivanov hat méterről a bal kapufa tövét találta te­libe. A 84. percben Tcsingov jobbról beadott, s Argikov a védőket megelőzve hét méterről Horváth hasa alatt a kapu közepébe gu­rított. 1—1. Nem sok eseményt ho­zott az első félidő, amely­ben a bolgár védelem bi­zonytalanságát kihasznál­va szereztek vezetést a magyarok. Szünet után élénkebb volt az iram, vál­tozatosabb a mérkőzés. Két elhibázott bolgár helyzet után a debreceniek féltu­catnyi létszámfölényes helyzetet elügyetlenkedtek. Az utolsó negyedóra a né­hány jól képzett játékost felvonultató vendégcsapaté volt, amely megérdemelte az egyik pontot. Jók: Horváth, Szűcs J., Szabó J., Szabó L., illetve Kristoforov, Argikov, Tcsingov, Cs. Z. KÉZILABDA NB I DMVSC-Vasas 26-25 (12-11) Budapest, 300 néző, vezette: Andorka, Schóber. DMVSC: Tóth I. , Törökné 1, NAGY ZS. 10, Szarvas 2, Szu­­nyogh 2, Kádárné 2, Hüse 2. Csere: PUSZTAINÉ (kapus), BOJTOR 7/4. Edző: Komáromi Ákos. Hétméteresek: 5/4, illetve 6/4. Kiállítások: 8, illetve 10 perc. Az ellenfél legjobb dobói: Pánczél 10/4, Gombai 8. Mindkét csapat tartaléko­san állt fel a tegnapi mér­kőzésre. Az első félidőben fej fej mellett haladtak az ellenfelek. A második fél­idő 19. percétől fordult meg a mérkőzés a D­ebrecen ja­vára, amikor is öt góllal el­húztak. Mindkét csapat sok támadásbeli és védekezési hibával játszott. A debrece­niek szerencséjüknek és nagy akaratuknak köszön­hetik győzelmüket, ami azért értékes, mert a 12 gólos vereség után is talpra tudtak állni. Rába ETO-D. Dózsa 19-17 (8-8) Debrecen, 1200 néző, vezet­te: Kemecsei, Koutny. Rába ETO: Oross — Iváncsik 2, Kádár 2/2, Tóth 2, Veszter­­gom, POLGÁR 6/1, CSICSAI 4. Csere: DOMONKOS 3, Deáki, Balogh. Edző: Joósz Attila. D. Dózsa: szatmári — Homo­­vics, Rasku 1, BORDÁS 7, MOLNÁR 1/1, Sípos 3, Pusztai 3/1. Csere: Maleczki (kapus), Kiss 1, Kordás 1, Péter. Edző: Árva Csaba. Kiállítások: 8, illetve 8 perc. Hétméteresek: 5/3, illetve 5/2. Az eredmény alakulása: 10. perc 5—1, 16. pere 6—4, 26. perc 8—6, 38. perc ll—8. 53. perc 17—13. A belügyiek a mérkőzés előtt virággal köszöntötték az IHF-kupa-győztes győ­rieket. A Dózsa az első percekben túlzottan tisztelte ellenfelét, és bár Molnár hétméteres góljával veze­tést szereztek a debreceniek, az ETO zsinórban öt gólt do­bott. Mindkét csapat ke­ményen védekezett, amit a kevés gól is jelzett. A 21. percben például egyszerre hárman is ültek a büntető­­padon. A hazaiak csak a félidő utolsó percében tud­tak kiegyenlíteni. A második játékrész ele­jén Polgár „megszórta” a hazaiak hálóját. A vendégek két-három gólos vezetésüket mindvégig megtartották, és eredményesebb szélső játé­kuk révén megérdemelten győztek. Cselgáncs A felnőtt Magyar Népköztár­sasági Kupáért, Kecskemét, 15 SE-ből 120 sportoló. A D. Dó­zsa versenyzőinek eredményei. 60 kg: 2. Tar. — 65 kg: 5. Kristóf A. — 78 kg: 3. Nyilas T. — +95 kg: 5. Sercsik. Az összesített pontversenyben: 1. Kecskeméti SC 35, ... 4. D. Dózsa 13 ponttal. Serdülők országos versenye a Bácska-kupáért, Baja. 26 SE-ből 252 részvevő. A DSI sportolóinak helyezései. 14 kg: 5. Tóth. — 48 kg: 3. Fábián. — 52 kg: 1. Bodnár András, ... 5. Talpas. — 56 kg: 1. Hadházi Zsolt. — 60 kg: 3. Hadházi L. Végeredmény: 1. Újpesti Dó­zsa 33, 2. SZEOL-Délép SC 23, 3. D. Dózsa 22 ponttal. SOROKBAN A volt Debreceni Építők öregfiúk labdarúgói május 23- án, pénteken délután találkoz­nak a nagyerdei sportkombi­­nátban. A húsz évvel ezelőtti játékosok rövid idejű mérkő­zést vívnak, majd közös va­csorán vesznek részt. Hexasakktanfolyamot ren­dez az Újkerti Általános Mű­velődési Központ szakköre. Je­lentkezni lehet az intézetben május 25-én délelőtt fél 9 és 12 óra közt a földszint 6-os szo­bában. A DSI és az Arany János Ál­talános Iskola szeptember 1-től röplabda sportági osztályt in­dít az 1975. szeptember 1. után született lányok részére. Jelent­kezni lehet június 5-ig minden héten hétfőn, kedden, csütör­tökön és pénteken délután fél öttől fél hétig, az Arany János Általános Iskola tornatermében Fogarassy József és Szabó László testnevelő tanároknál (Hajó u. 18—20.). Önvédelmi és cselgáncstan­­folyamot indít a D. Dózsa az 1967—72 közt született fiúk ré­szére. Jelentkezni lehet a Mi­kes Kelemen utcai sportcsar­nokban, hétfőn, szerdán és pénteken délután három órá­tól Farkas Árpád edzőnél. A Fogyasztási Szövetkezetek Hajdú-Bihar Megyei Szövetsége május 23-án, pénteken délelőtt 9 órától Hadháztégláson (a Haj­dú Vasas sporttelepén) meg­rendezi a kongresszusi nyári Szövosz-kupa ’86 versenyeit nők és férfiak részére kézilab­dában, labdarúgásban és röp­labdában. Az ausztriai Gars am Kamp­ban megrendezett nemzetközi férfi tenisztorna döntőjében Ta­­róczy Balázs 6:3, 6:2 arányban legyőzte az új-zélandi Chris Lewist. Az APA hírügynökség beszámolója szerint a 32 esz­tendős magyar játékos szűk egy óra leforgása alatt valóság­gal leiskolázta az 1983-ban wimbledoni döntőt játszott el­lenfelét. Úgy tűnik, már nem lehet elvenni az „aranycipőt” a hol­land labdarúgó Marco van Bastentől. A France Football című lap által kiírt vetélkedés Európa legeredményesebb gól­lövője címért folyik. Az állás: 1. Marco van Basten (Ajax, még egy mérkőzése van) 37 gól, 2. Oleg Protaszov (Dnyepr Dnyepropetrovszki 0) 35, 3. Toni Polster (Austria Wien, 2) 32. Busásan jövedelmezett a Li­verpool labdarúgóinak a kettős siker: győzelem az angol baj­nokságban és kupában. A szá­mítások szerint a játékosok csak az egyesületi színekben vívott találkozóért legkevesebb 82 400 fontot vehettek fel az idény során, fejenként. Péntek óta már több európai nagyvárosban teljesítette a 10 kilométeres távot Omar Khali­fa, akit Rómában II. János Pál pápa is fogadott hétfőn. A szudáni atléta kezében az afri­kai éhezőket jelképező lánggal szerdán érkezik a magyar fő­városba. A Sport Aid, a Spor­tolók Afrikáért akció kereté­ben a magyar fővárosba láto­gató futó délután hatkor a Népstadionból vág neki a 10 kilométeres távnak. Fáklyás futásán 10 magyar élsportoló kíséri, atléták, tájfutók és az öttusa-világbajnok Mizsér At­tila. Gödölné Nagy Mariann, a Vasas világválogatott női kézi­labdázója március 28-a óta hiányzik a bajnoki küzdelmek­ről sérülés miatt. A játékos sé­rülése lassan gyógyul, viszont a minap új hírt kaptunk róla. Gódorné Leverkusenbe utazott, és a Vasas megállapodott a Bayer Leverkusen csapatával, hogy az átlövőt augusztus 15-e előtt a nyugatnémet bajnokcsa­pathoz igazolják át. A Vasas­nak csak az a feltétele, hogy a Bayer mindig a magyar válo­gatott rendelkezésére bocsássa Gödölét. A DMVSC NB I-es női röp­labdacsapata ma délután fél 5- kor Egerben küzd a bajnoki pontokért. A debreceniek vár­hatóan a legjobb felállításban szerepelnek. LABDARÚGÓ NB II Nehéz percek várnak Szegeden a Kinizsire A Debreceni Kinizsi II. osztályú labdarúgócsapata ma, szerdán délután 5 óra­kor Szegeden vendégszere­pel és a bajnokságban az előkelő második helyen ál­ló Szeol Délép csapatával harcol a bajnoki pontokért. A Szeol Délép SE legutóbb vasárnap Kazincbarcikán is 3—2 arányban győzni tudott, és óriási párharcot vív az Egerrel. valamint a Dunaújvárossal az NB I-be jutásért. A D. Kinizsi csapatában Barna sérüléssel bajlódik, minden bizonnyal Kiss­ Ti­bor sem szerepel, ellenben Kalapos már szóhoz jut, mivel letöltötte a sárga la­pok miatti eltiltását. A deb­receniek számára feltétlenül szükséges lenne legalább egy, de inkább két , pontot szerezni, amire igencsak ke­vés reményük van az élvo­nalba törekvő szegediek el­len. A találkozót Marton játékvezető irányítja. sport Labdarúgó-MNK A labdarúgó Magyar Nép­köztársasági Kupa hajdú­bihari selejtezőjében e hé­ten újabb fordulót bonyolí­tanak le a megyében, az alábbi párosításban. Szerdán (17 óra): Hajdú Vasas—Hajdúböszörményi Bocskai (Németh V., Papp Kovács Gy.­. Csütörtökön (17j: Körös­szegapáti—Hajdúszoboszlói Bocskai (Németh V., Papp Cs., Német J.­, Hajdúszo­­vát—Balmazújváros (Virágh, Nyilasi, Kiss A.­, Nagyrá­­bé—Püspökladányi MÁV (Tóth S., Hunyadi, Antal), Sárrétudvari—D. Universi­tas (Pataki, Szabó I., Cseh). TIZENEGY N­IP MOLVH 1 • •­ 11&2 bloS­­­MONDIAL Megérkeztek a magyarok is A magyar labdarúgó-vá- van. Minden bizonnyal sú lyosan megsérült, és úgy lógatott szerencsésen megér- órai kezdettel — a vb-mér­ tűnik, nem játszhat a min­­kezett Mexikó fővárosába, kőzések időpontjában — diafon. Hetvenpeces mér­és a tervezett időben to- León­ban egy alsóbb osztál­kozést játszott az argentin rábbindult onnan. Ma­­lgú csapattal játszik Mezey válogatott Mexikóvárosban gyarországi idő szerint ked- legénysége, a helyi America ellen. Ma­den reggel fél 8-kor kellett radonáék 3—2-re győztek, és volna megérkeznie Leónba. *** góljaikat Pasculli 2 és Bo-Már jelezték is, hogy León A magyar együttes június h­ini szerezték, légterébe érkezett a gép, 6-i ellenfele, Kanada elő- Carlos Rognoni, az ura­­amely viszont a város re­­szől játszott előkészületi ki­ guayi válogatott csapatveze­­tetti viharzóna miatt kény­­lencven percet teljes csa­­táje, a szövetség alelnöke télen volt visszatérni Mexi­­pattal, azaz olyan összetet hétfőn lábát törte csapa lá­­kóvárosba, s ott közel egy telben, amelyet Tony Wai- nak edzésén, Rognoni egy órát időzött. Végül alapos ters szövetségi kapitány „kósza” labdát akart visz­­keséssel magyarországi idő ideálisnak tart. A vancou- sza köccinteni a játéktérre, szerint 10 óra előtt 5 perc­ vert eredmény persze nem de vesztére a földbe rúgott, cél tudott csak landolni a volt éppen ideális. Walesb­e a mundiai első súlyos só­­gép Leónban. A helybeliek Kanada 3—0 (1—0). Gólső­­rültje, hétfőn reggeltől izgalommal volt: Saunders 2 és Allan. Az 1982-es spanyolországig várták a magyar válogatott Wales nem a legjobb össze­­mondtaton a belépők 82 érkezését, és nagy tapssal állításában szerepelt, de így százaléka talált gazdára. Ez fogadták a kissé fáradtan is az európaiak uralták a volt eddig a vb-csúcs. A megérkezett Détáriékat. A mezőnyt. Szombaton Ang- mexikói szervezők szeretnék magyarok rövid sajótájékoz- ksával is edzőmérkőzést vív ezúttal a jegyek 85 százalé­­kata után a repülőtérről el- az észak-amerikai csapato­kat eladni, de a sajtó véle­­indultak Comanjillába, szál- A csapatok sorra játsszák menyek kétlik, hogy van-e láshelyükre. A játékosok az edzőmérkőzéseket a má- erre esély. Előjegyzés út­­különszobákat kaptak, és jus 31-én kezdődő világbaj­­ján eddig a 3 millió belé­­hamar nyugovóra tértek,­nokság előtt. Hétfőn este pőnek a 65 százalékát ad- Kedden későn volt ébresz- Brüsszelben Jugoszlávia— ták el.­te. Délután egy órára érke- Belgium 5—1 találkozóra Hivatalos bejelentés sze­­retni a FIFA illetékes bízott- került sor, amelyen úgy mint a mundialra 2343 saj­­sága, a nyugatnémet Her­­tant, mintha nem Belgium, főmunkatársat akkreditál­­nann Neuberger vezérlete- hanem Jugoszlávia lenne a tak. Közülük 1772 az újság­­rei. Akkreditálják a ma- vb-döntős. A vb-döntős író, 437 fotóriporter és 134 gyár csapatot, mindenki Irak válogatottja a mexi- technikai munkatárs. An­­megkapja a szükséges ak­­kói Tolucában 2-0 arány­­nak ellenére, hogy az Egye­­mányokat. Gambáék dél­­ban legyőzte az élvonalbeli sült Államok együttese nem után négy órakor edzettek Toluca csapatát. Viszont az szerepel a döntőben, 189 Leónban. A mai, szerdai irakiak védelmének oszlopa, amerikai újságíró tudósít műsor még csak alakulóban Adnám Derjal bal lábán sú­ majd az eseményről. Távol-keleti futókaland II. Az akklimatizálódásra, a hét óra időeltolódás áthida­lására négy napunk volt, ami többé-kevésbé sikerült. A verseny reggelén az égre tekintve megállapíthattuk, hogy Fortuna kegyeibe fo­gadott bennünket, és jóté­kony felhőkkel takarta el a napot, így csak az ellenfe­lekkel és az emelkedőkkel kellett megbirkóznunk, a kánikulával nem. Éjszakai kivilágításban a dan művészeti színház Phenjan­ Mangjongdae maraton A rajt előtt a külföldiek­nek — az európaiakon kí­vül még a kínai válogatott indult — ünnepélyes bevo­nulás és megnyitó volt, majd felsorakozott a közel 1300 versenyző. A lelátón mint­egy tízezer ember ült és fi­gyelte a startjelet, amelyet három — a labdarúgópálya közepén felállított­­ petárda kilövése jelentett. A stadi­onból kifutva ért a legna­gyobb meglepetés, egy élő kordon között futottunk. Az út mellett mintegy 100 ezer felnőtt és gyerek tapssal biztatott bennünket. Sok ko­reai futót meg is zavart ez, és saját felkészültségétől na­gyobb tempóban kezdett az elején, ami miatt többen — a kilométerek számának nö­­vekedtével — feladásra kényszerültek, így járt az egyik magyar maraton is is, de négyen teljesítettük a távot (Szabó Zoltán 2:19.46, Szabó Gábor 2:20.55, Antal Péter 2:22.22, Hajdú Ká­roly 2:25.40 óra alatt). A­­futás útvonala a város legszebb épületei előtt ve­zetett el, majd a Nampo nevű Sárga-tenger-parti vá­ros irányába egy autópályán folytatódott. A forduló Mangjongdae közelében volt. Itt található Kim Ir Szen szülőháza. Az egysze­rű épület egy gyönyörű parkban van, amely a ko­reaiak kedvelt kirándulóhe­lye. A célba érés a maratoni versenyen a 42 kilométer teljesítése után mindig cso- dálatos. Az eredményhirde­tésen — ami nálunk szo­katlan — elhangzottak a himnuszok a győztesek tisz­teletére. A közös olimpia A maratoni után a kül­földi futóknak fogadást rendeztek a házigazdák, amelyen több koreai sport­vezető is részt vett. A ba­ráti beszélgetésen természe­tesen szóba került az 1988- as szöuli olimpia. Baráta­ink elmondták, hogy ők bíznak a közös megrende­zésben, amely elősegíthetné a két Korea majdani egyesí­tését. Ígéretet tettek a Nem­zetközi Olimpiai Bizottság­nak, hogy a két ország kö­zött jelenleg meglevő élet­színvonalbeli különbségeket az olimpia idejére meg­szüntetik. Már az ókori olimpia is a béke jelképe és meghozója volt. A játékok alatt hall­gattak a fegyverek. A XX. század második felében a sport és a politika nem vá­lasztható szét. Bízzunk ab­ban, hogy a sport lesz az az esemény, amely a helyes irányba mozgatja a politi­kát és nem fordítva. Az utolsó nap még el­mentünk megcsodálni az érdekes épületeket és futot­tunk a folyó partján, majd a gép ablakából búcsút in­tettünk Koreának és sport­­szerető lakóinak. Hajdú Károly HAJDÚ-BIHARI NAPLÓ­­ 1886. MÁJUS 21. ON