Hajdú-Bihari Napló, 1998. június (55. évfolyam, 127-151. szám)

1998-06-22 / 144. szám

10. oldal I..... ^ ^ Szabó Béla: A belgák butasága Debrecen (HBN - KyT) - A Belgium-Mexikó mérkőzésről Szabó Bé­lát, a DVSC egykori lab­darúgóját, későbbi edző­jét - aki jelenleg az Olasz Focisuli trénere - kérdeztük. - Mindkét együttes remekül megszervezte a védelmét, a küz­dő felek rendkívül agresszíven játszottak - különösen a belgák -, fölényt azonban egyik sem tudott kiharcolni. Úgy tűnt, a főszereplőknek az az elsődleges céljuk, hogy ne kapjanak gólt, s inkább a kont­rákban bíztak. A belgák többet birtokol­ták a labdát, helyzeteik is adódtak, ám a mexikóiak kapufái is veszélyt jelentettek. Sok adok-kapok tarkította a csatát, a ten­gerentúliakat sorozatosan lesre állította a belga védelem. Fokozatosan vette át a játék irányítását az európai együttes és a Bundesligában futballozó Wilmots két gól­jával megérdemelten szerzett vezetést. A mexikóiak korán tíz főre fogyatkoztak, de megfogyatkozva is bejátszották a pályát. Ennek ellenére biztos voltam abban, hogy Leekens kapitány tanítványai megnyerik a találkozót. De ilyen a futball: egy várat­lan, kiállítással párosuló 11-es visszaadta a reményt a mexikóiaknak, akik lelkeseb­bek voltak, többet futottak, bátrabban üt­köztek és jobban összpontosítottak a talál­kozó hátralévő részében. Ennek eredmé­nyeként - egy csodálatos egyéni megmoz­dulás révén - rászolgáltak az egy pontra Érthetetlen számomra, hogy a belgák akik szinte kivétel nélkül világhírű klu­bokban rúgják a bőrt, miért engedték ki ilyen bután kezükből a győzelmet. Elküldhetik Csa Bum Kunt ....Párizs (MTI)­­ A Dél-koreai Lab-l l lb­­darúgó-szövetség vezetői hétfőn Párizsban azért ülnek össze, hogy eldöntsék, maradhat-e Csa Bum Kun a futballválogatott élén vagy a Belgium elleni utolsó csoportmérkőzésen már más szakvezető irányítja a Koreai Köztársaság csapatát. Az ázsiai ország válogatottja két vesz­tes mérkőzés után, 1-8-as gólkülönbség­gel áll az E csoport utolsó helyén, és füg­getlenül harmadik csoportmérkőzése vég­eredményétől már elbúcsúzott a további küzdelmektől. A dél-koreai szövetség egyes vezetői szerint Csa Bum Kun hibá­kat követett el a játékosok felkészítésében, és az ő leváltására van szükség ahhoz, hogy az elégedetlen szurkolók haragját né­mileg csökkenthessék. Sepp Blatter: Még több pirosat! í­r Párizs (MTI)­­ A Nemzetközi­­ Labdarúgó-szövetség szerint a bí­rók nyugodtan adhatnak még fel* *TM több piros lapot a vétkes játéko­soknak. A FIFA azok után tette ezt a ki­jelentést, hogy a csütörtöki két mérkőzé­sen történt öt kiállítás ellen szinte egybe­hangzóan tiltakoztak a csapatok. Sepp Blatter, a FIFA svájci elnöke azon­ban úgy nyilatkozott, hogy a játékvezetők­nek a továbbiakban is ilyen szigorúan kell büntetniük a durva megmozdulásokat. - A bírók egyre következetesebben alkal­mazzák a szabályokat, ítéleteikkel a játé­kosok testi épségét védik. A játékvezetők eddig a legtöbb esetben jogosan adtak pi­ros lapot. Több olyan eset fordult azonban elő, ahol nem mutatták fel a piros lapot, pedig kellett volna - nyilatkozta Faruk Bű­ző, a FIFA játékvezetői bizottságának Szí­riai tagja. A szakember közölte: a hivata­los személyzet 1-től 10-ig pontozza a bí­rók teljesítményét mérkőzésenként. Az ed­digi legrosszabb 6,4 volt, a legjobb 9. Az első 24 mérkőzésen átlagosan 8,1-et kap­tak a sípmesterek. Az eddigi világbajnok­ságok közül az 1990. évi, olaszországi vb-n osztották ki a legtöbb piros lapot, ak­kor 18 futballistát állítottak ki. A legutób­bi vb-n, az Egyesült Államokban megren­dezett eseményen 12-en kaptak piros lapot. Mini­sport 1998. június 22., hétfő Drámai csatában: Belgium-Mexikó 2-2 (1-0) v-,, Bordeaux (MTI) - Les- JgjgT cure-stadion, 36 000 né- ZwEmm ző. Vezette: Hugh Dal­­' - las (skót). Belgium: De Wilde - Defland­­re, Vidovic, Staelens, Borkel­­mans - Wilmots, Van der Elst, Scifo, Boffin - Nilis, Oliveira. Mexikó: Campos - Pardo, J. Sanchez, Davino, Suarez - Palen­­cia, Garcia Aspe, Ordiales, R. Ramirez - Blanco, Hernandez. Csere: Boffin helyett Verhe­­yen (18.), Van der Eist h. De Boeck (68.), Nüis h. Mpenza (78.), illetve Palencia h. Arellano (46.), Ordiales h. Vüla (58.), Garcia As­pe h. Lara (68.). Gólszerzők: Wilmots (43., 48.), illetve Garcia Aspe (56. - 11-es­­ből), Blanco (62.). Sárga lap: Vidovics (69.), il­letve Ramirez (39.). Piros lap: Verheyen (55.), il­letve Pardo (28.). A mexikóiak léptek fel táma­dóan, de az első helyzet a belgák előtt adódott a 4. percben. A 10. percben bal oldali szögletrúgás után Sanchez középről, 10 m-ről a keresztlécre fejelte a labdát. A 20. percben Ordiales is a felső lécet találta el. A 28. percben Pa­vel Pardo teljesen ártalmatlan helyzetben, a pálya közepén há­tulról, páros lábbal csúszott be belga ellenfelének, amiért a skót játékvezető piros lappal büntet­te. A 43. percben Oliviera bal­ról adhatott be szögletet, a lab­da átszállt a mexikói védők fö­lött, pontosan a kaputól 5 m-re álló Wilmots hasára pattant, ahonnan a játékszer a mexikói kapuba került Campos kapus lá­ba között (1-0). A 48. percben Scifo passzolt Wilmotsnak a me­xikói tizenhatos előtt, aki két csel után 14 m-ről, középről a bal alsó sarokba lőtt (2-0). Az 55. percben Blanco indította ponto­san Ramírezt, akit Verheyen a kaputól 7 m-re buktatott. A já­tékvezető büntetőt ítélt, s kiál­lította az utolsó emberként sza­bálytalankodó belga védőt. A 11-es pontról Garcia Aspe a bal alsó sarokba lőtte a labdát (2-1). Lendületbe jöttek a mexikóiak és a 62. percben egyenlíteni tud­tak. Most Ramirez adott pontos labdát a bal oldalról Blancónak, aki elvetődve, ballal 5 m-ről a jobb alsó sarokba bombázott (2-2). Verheyen buktatja Ramírezt. A szabálytalanságért büntető és piros lap járt Fotó: AP Tarolt az Oranje. Hollandia-Dél-Korea 5-0 (2-0) ^ Marseille (MTI) - Sta­­ffa­de de Velodrome, 55 000 néző. Vezette: Ry­* •«­“«­szard Wójcik (lengyel). Hollandia: Van der Sár - Winter, Stam, F. de Boer, Nu­­man - R. de Boer, Jónk, Davids, Overmars - Bergkamp, Cocu. Dél-Korea: Kim Bjung Dzsi - Csoj Jung II, Hong Mjung Bo, Ri Min Szung, Csoj Szung Hong - Ju Szang Csul, Kim Do Kun, Csoj Jong Szu, Ri Szang Jun - Kim Do Hun, Szeo Dzsung Von. Csere: Bergkamp helyett Van Hooijdonk (78.), Numan h. Bo­garde (81.), Ronald de Boer h. Zenden (84.), illetve Csoj Szung Jong h. Kim Tae Jung (53.), Kim Do Hun h. Ko Dzseong Szu (70.), Szeo Dzsung Von h. Ri Dong Guk (77.). Gólszerzők: Cocu (37.), Over­­mars (41.), Bergkamp (71.), Van Hooijdonk (79.), R. de Boer (83.). Sárga lap: Csoj Jong Szu (27.), Ko Dzseong Szu (90.). A hollandok, mint az várható volt, az első pillanattól kezdve irányították a játékot. Nagy fö­l­ényben játszottak a hollandok, a kapujuk elé szegezték a dél-ko­reaiakat. A 37. percben Berg­­kamp gurított Cocu elé, aki jobb­ról középre kanyarodva, 18 m-ről a bal alsó sarokba bombázott (1-0). A 41. percben a kitámadó dél-koreaiak között létszámfö­lényben vezethettek támadást a hollandok. Overmars elé került a labda a tizenhatoson belül, a csatár ügyes csellel játszotta ma­gát tisztára és balról, 12 m-ről védhetetlenül lőtt a koreai kapu­ba (2-0). A 71. percben eredmé­nyes lett egy újabb holland tá­madás. Winter labdáját vette át pazarul Bergkamp, majd két lé­pés után 13 m-ről, középről biz­tosan lőtt a dél-koreai kapuba (3-0). A folytatásban sziporkáz­tak a hollandok. A 79. percben a csereként néhány pillanattal korábban beálló Van Hooijdonk Overmars bal oldali beadása után 5 m-ről fejelte a labdát az ellenfél kapujába (4-0). A 83. percben teljesen kijátszották a dél-koreai védelmet a hollandok, Ronald de Boer került helyzet­be és középről, 12 m-ről nem is hibázott, a bal felső sarokba lőtt (5-0). A teljes erőbedobással, re­mekül játszó hollandok fölényes győzelmet arattak a második félidőre elfáradó és harci ked­vét vesztő dél-koreaiak ellen, akik újabb vereségük révén már nem juthatnak tovább az E cso­portból. Az E csoport állása Marc Overmars (14) csapata második gólját lövi Fotó: AP 1. Hollandia 2 1 1 - 5-0 4 2. Mexikó 2 1 1 - 5-3 4 3. Belgium 2 - 2 - 2-2 2 4. Dél-Korea 2 - - 2 1-8 0 Suker döntött. Japán-Horvátország 0-1 (0-0) Nantes (MTI) - Beau­­­­igpr­­oire-stadion, 39 000 né­­ző. Vezette: Ramesh Ramdhan (Trinidad és Tobagó-i). Japán: Kavagucsi - Akita, Nakanisi, Ihara - Narahasi, Na­kata, Nanami, Jamagucsi, Szórna - Dzso, Nakajama. Horvátország: Ladies - Bi­­lics, Soldo, Stimac - Simics, Pro­­szinecski, Aszanovics, Jurcsics, Járni - Sztanics, Suker. Csere: Nakajama helyett Oka­­no (61.), Narahasi h. Morisima (79.), Nanami h. Lopes (84.), il­letve Stimac h. Vlaovics (a szü­netben), Proszinecski h. Marics (67.), Sztanics h. Tudor (88.). Gólszerző: Suker (77.) Sárga lap: Nanami (41.), Nakanisi (70.), Akita (89.), illet­ve Proszinecski (26.), Sztanics (83.). A két csapat a kezdés után azonnal egymásnak esett, a nyílt küzdelemben a japánok lendüle­tes játéka mezőnyben ellensú­lyozta a horvátok technikai fö­lényét. A kapu előtt viszont csak az európai csapat volt igazán ve­szélyes. A 14. percben Suker centimé­terekkel a kapu mellett elszálló szabadrúgása után az ellentáma­dásból Szenia alig lőtt mellé. A japánok ezenkívül is sokat tá­madtak, de a horvát tizenhatos előtt rendszerint elfogyott a tu­dományuk. A túloldalon Szta­nics és Suker hibázott a legna­gyobb helyzetben, utóbbi példá­ul a 35. percben senkitől sem za­vartatva elcselezte magát a ja­pán ötösön. A 66. perctől Suker pillanatai következtek, és három helyzeté­ből az utolsó meghozta a vezetést a horvátoknak. A 77. percben jól kezelt le egy bal oldalról érkező keresztlabdát, és 13 m-ről elengedett lapos lö­vésébe a japán kapus már csak beleérni tudott (0-1). Megőrzött egygólos előnyével Horvátország bejutott a nyolcad­­döntőbe. Suker gólja három pontot ért a horvát válogatottnak Fotó: AP