Hargita, 1970. december (3. évfolyam, 281-305. szám)

1970-12-08 / 287. szám

1970. DECEMBER 8. KEDD LABDARÚGÁS Ez történt az A-osztályban A XIII. FORDULÓ EREDMÉNYEI: Rapid - FC Argeş 1-1 (1-0), Steaua -Petrolul 0-0, Craiova- Universita­tea - Bukaresti Dinamo 1-0 (1-0), Brassói Steagul roşu - Kolozsvári CFR 1-0 (0-0), Kolozsvári Universi­tatea - Temesvári CFR 2-0 (1-0), Jiul - Progresul 3-1 (0-1), Iași-­ Politehnica - Bakui Sportklub 3-1 (1-1), Aradi UT - Konstancai Farul 3-0 (2-0). Jóformán még egy hét sincs hátra az A-osztályos labdarúgó bajnok­ság őszi küzdelmeiből - a szerdai és a következő vasárnapi forduló után már a téli szünet következik -, az őszi bajnok kérdése még min­dig nyitott. A Dinamo vasárnapi ve­resége, a Poli győzelme, no meg a Rapid és a Petrolul döntetlenje , e négy csapatot, az említett sor­­rendben, de egyforma pontszámmal 1s(17) tömöríti a bajnoki táblázat c-­­­m jén. S ha még ehhez hozzá­számít­juk az 5-7. helyen álló 15-15 pon­tos UTA-t, Craiovai „U"-t és a Stea­gul roşut - még érdekesebb küz­delmet ígér az élcsoport őszi „haj­­rá"-ja. Bár a 13. fordulóban általában a hazai pálya előnye érvényesült, (a vendégcsapatok mindössze 3 gólt rúgtak a hazaiak 14 góljával szem­ben), a mérkőzések lefolyása azt mutatja, hogy nem is volt olyan könnyű ezt a „hazai fölényt" kivívni. Példázhatnánk ezt a craiovai és a brassói szoros eredménnyel, az él­csoport helyezését döntően befolyá­soló két bukaresti döntetlennel, vagy akár a petrozsényi 0—1-es fél­idővel. A brassóiak győzelme csak a vendégek balszerencséjén (az utol­só percekben elrúgott 11-esen) múlt, hogy nem sikerült döntetlent kivívni a C.F.R.-nek. Craiován szin­tén 11-esen (eléggé vitatott, de ér­tékesített büntetőrúgáson) múlt a mérkőzés sorsa. Csak Aradon, Ko­lozsváron és Iaşi-ban aratott a ha­zai csapat ténylegesen fölényes győzelmet. Az aradi „fekete vasár­nap", bár szokatlan a tengerparti vendégcsapat ez évi mérlegén, ért­hető, ha figyelembe vesszük, hogy az aradiak nagyon is komolyan vet­ték ellenfelüket, hogy a Farul tar­talékosan és­­ a kapus sérülése miatt - jórészt tíz emberrel játszott. Mint érdekességet azonban azt is el kell mondani, hogy a mérkőzés hőse még­sem - mondjuk - egy a­­radi csatár, vagy egy konstancai fedezet volt, hanem a Farul hát­védből kapussá vált játékosa, An­­tonescu, aki rutinos kapushoz illő teljesítménnyel legalább féltucat gól­tól mentette meg csapatát... Kolozsváron könnyű dolga volt a diákoknak a magát már az első percektől megadó temesvári csapat­tal szemben. A vasutasok úgy lát­szik, beletörődtek a B-osztályhoz oly vészesen közel álló utolsó he­lyükbe. Iaşi­ban nagyszerű játéknak, vé­gig szép küzdelemnek tapsolt a kö­zönség a moldvai rangadón, ame­lyen azonban pillanatra sem volt kétséges a Politehnica győzelme. A bákóiaknak, úgy látszik, csak otthon jön ki a lépés... A 13. forduló tehát az élcsoport küzdelmének jegyében zajlott le. Ősz végén ez talán érthető is. Most az őszi bajnoki cím jobban ösztö­nöz, mint az utolsó hely fenyegeté­se. Annál is inkább, mert a bajnok­ság „alagsorában" a tavaszig nincs kilátás látványosabb változásra. Az első hely szempontjából érdekelt négy (vagy hét ?) csapat szerdai , vasárnapi szereplésére irányul tehát továbbra is a figyelem. De­­ egy­előre­­ maradjunk a szerdai nap­nál. Mert — talán — már holnap el­dől az élen is a helyzet, elsősorban a fővárosi Dinamo-Kolozsvári „U" és a Iaşi-i Politehnica Steagul roşu találkozón de nem utoló sorban a temesvári CFR—Petrolul és a bákói Sportklub- Rapid mérkőzésen. A további helyezést tekintve nem érdektelen az FC Argeş—UTA, Progresul— Craiova, ,,U", Farul—Jiul, és a Ko­lozsvári CFR-Steaua összecsapása C-osztály csoport UNTE — Caraiman 4-2 (2-0) Befejeződött tehát az 1970-es labdarúgó idény. Ideje is volt, a fagypont alá süllyedt hőmérsékle­tet a pályán folyó küzdelem heve nem nagyon tudta ellensúlyozni. De azért a lelkes szurkológárda, ismét ott volt, s biztatta tele torokból és - ezúttal - teljesen sportszerű­en kedvenc csapatát. S aki ott volt, aki látta a mérkő­zést, meg lehetett elégedve : szép mérkőzés, valódi labdarúgás tanú­ja lehetett. Az év utolsó mérkőzése hóval borított pályán is elhozta azt, amit az enyhe őszi napokban hiába vártunk. Persze, mondjuk meg őszintén, a jó mérkőzés, a szép labdarúgás nemcsak az U M­T­E érdeme. A vendégcsapat minden téren egyenlő ellenfél volt, játékot mutatott s a kapott gólok nemhogy letörték vol­na, ellenkezőleg csak kedvet adtak a jobb játékra, az egyenlítő gólért való küzdelemre. És az udvarhelyi fiúk? Egytől egyig dicséretet érdemelnek, úgy búcsúztak a bajnoki idénytől, hogy azt tőlük elvárták. Talán csak Lukács kapuvédő volt kissé bizonytalan, amit két gól is bizonyítana, ha kifutásainak biztos­ságát nem befolyásolta volna a síkos pálya és a nehezen tartható labda. Köszönet érte a fiúknak a vete­rán Bokortól a pillanatig nem lan­kadó Szék­ig, az önmagát felülmúló Lászlótól a csupa szív Sepsiig és Jánosiig, így kell ezt fiuk, ez a lab­darúgás ! De lássuk csak, mi is történt a mérkőzésen ! A hazaiak támadásával kezdődik a találkozó, a Caraiman beszorul saját tizenhatosára. Az udvarhelyi csapatból csak Lukács kapuvédő álldogál dologtalanul a saját térfe­lén, még a hátvédek is résztvesz­­nek a támadásokban. A 8. percben Galambfalvi bom­báját alig tudja szögletre nyomni a Caraiman kapusa (aki egyben a mérkőzés egyik legjobbja volt), rá egy percre László nagy lövését kell ártalmatlanná tennie. A 14. percben Széli­­ László ak­ció gördül végig a pályán, s a re­mek összjáték befejezéseként László a kimozduló kapus mellett a háló­ba gurít : 1-0. A gól felrázza a vendégeket s újrakezdés után csak Lukács két­ségbeesett beavatkozása menti meg a hazai csapatot az egyenlítő gól­tól. Mezőnyjáték, szép adogatások következnek. A 40. percben Lászlót az alapvonal táján felvágják. A sza­badrúgást ő maga íveli be, a labda több lábon is átszalad, Sepsi meg­rúgja s a megdermedt kapus már csak a hálóból tudja kiszedni a labdát : 2-0. Pár percre rá Sepsi kapu fölé e­­mel egy biztos gólnak kiáltott lab­dát, s pár pillanattal később a Bo­kor beadását berúgni készülő Zam­­firescu lábáról vetődve ment a vendégek kapusa. Alig kezdődött meg a második félidő s a vendégcsapat egyik fede­zetjátékosa nagyszerű gólt lő a hosszú sarokba, a későn vetődő Lukács mellett, 2-1. Nehéz megma­gyarázni, miért állt le a gól előtti másodpercekben az egész védelem! Az 55. percben szögletet harcol­nak ki az UMTE csatárai. A be­ívelt labdát Széli rálövi, a kapus vetődve hárít, a labda Jakabhoz kerül, aki futtából hatalmas, lövés­sel újra beveszi az ellenfél kapu­ját : 3—1. A nagyon jó napot kifogó ven­dégkapus a parádés védések soro­zatát produkálja László és Széli lövései nyomán. A 70. percben mé­gis Lukács marad verve egy ártat­lannak tűnő lefutás után. A védők egymást zavarták, Lukács is rosszul időzítette kifutását, Lackovics is lesérült, s ebben a kavarodásban a labda az üres kapuba vánszor­­gott : 3-2. A kavarodás eredménye Lackovics súlyos sérülése, aki a mérkőzés végéig a hordágyon he­ver. Egy perc sem telik el, s a mérkő­­zés legszebb gólját tapsolja meg a közönség . A fáradhatatlan Széli megszerzi a labdát, s minden dü­hét akarását beleadva védhetetle­­nül bombáz a Caraiman kapujára : 4-2. A hátralévő gólnélküli tizenkilenc perc nem jelenti azt, hogy a játék lendülete lanyhult volna. Szebbnél szebb akciók, szépen szőtt támadá­sok színezik az év utolsó mérkőzésé­nek végét. Az UMTE a tisztes harmadik helyen áll a bajnoki táblázaton s miért ne legyünk optimisták . A „ne­héz" ellenfelek nagy részével ide­genben birkóztak meg a fiúk, ta­vasszal a hazai pálya előnyével kell ezekkel szembe nézniük. Balázs Imre Bányász irányította a játékot és góljait szép akciók során érte el. A fiatal Comala ezúttal is kitűnően ő­­rizte kapuját, több bravúros védé­sével megérdemelte a közönség nyíltszíni tapsát. A védelem legbizto­sabb embere Gábor Levente volt, de a többi játékos is formáján felül játszott. A legerősebb csapatrész ezúttal a fedezet volt. Szigeti a nehéz pályán is kitűnően érvényesí­tette technikai tudását, Bartók pedig az egész mérkőzés alatt csapata mo­torja volt. Gólján kívül több egyéni akcióval és nagy munkabírással hív­ta fel magára a figyelmet. A csa­társorból ezúttal Zsidó tűnt ki, aki ezen a mérkőzésen tudása legjavát nyújtotta. Pálit és Selymes IV-et kü­lönösen góljaik dicsérik. A Brassói Kárpátok veszélyes el­lenfélnek bizonyult. Játékosai jól ke­zelik a labdát, nyíltan játszanak, a­­mit bizonyít az, hogy mindkét gól­jukat hátvéd szerezte. A mérkőzés a hazai csapat táma­dásával kezdődik. A 2. percben Si­­mó veszélyes beadását szögletre menti Burnaru, a vendégek kapusa. A 10. percben Zsidó beadását Páll fejjel küldi kapura, a labda túljut a kapuson, azonban elakad a hó­ban! A 17. percben Zsidó összeüt­közik Burnaruval, és a lesérült ka­pus helyett­­Kovács kerül a vendégek kapujába. A hazaiak nyomasztó fö­lénye a 39. percben góllá érik. Szi­geti - Zsidó - Páll a labda útja, s Páll jól eltalált lövése védhetetle­­nül vágódik Kovács hálójába. 1-0. A 43. percben egyenlítenek a ven­dégek. A 16-os vonalán szabályta­lanságot követtek el a hazai védők. Stoc jól eltalált lövése a rosszul he­lyezkedő Comala mellett jut a felső sarokba. 1-1. A félidő utolsó per­cében újból vezetéshez jut a hazai csapat. Zsidó bombalövését Kovács hárítja, de a jó ütemben érkező Bartók nem hibáz, közelről rúgja hálóba csapata második gólját. 2-1. A II. félidő a vendégek támadásá­val kezdődik. Mintegy 20 percen ke­resztül kapujukhoz szorítják a Bá­nyász csapatát. Azonban Gáborral az élen, a hazai védelem­ biztosan hárít. A 61. és 62. percben Comala bravúrral véd két biztos gólnak lát­szó lövést. Lassan feljönnek a ha­zaiak és fokozatosan átveszik a já­ték irányítását. Miután a 76. perc­ben Páll kihagyja a mérkőzés leg­nagyobb gólhelyzetét, a 85. perc­ben Selymes IV. kilép a védők gyű­rűjéből és a 16-os sarkáról leadott éles lövése a meglepett és rosszul helyezkedő Kovács mellett jut a há­lóba, 3-1. A közönség lelkesen bíz­tatja csapatát, gólt azonban a ven­dégek érnek el. A 90. percben Du­mitru 12 méterről nem hibáz, 3-2. Újrakezdés után Grigorescu Vasile (Ploieşti) játékvezető, aki kitűnően vezette a mérkőzést, hármas síp­szavával véget vet a mérkőzésnek. Kovács László A XV. FORDULÓ EREDMÉNYEI : Székelyudvarhelyi MTE — Buşteni Caraiman 4-2 (2-0) ; Székelyke­resztúri Egyesülés - Feketehalmi Colorom 3-2 (0-2) ; Kézdivásárhelyi Fások — Sepsiszentgyörgyi Olt 0-1 (0-0) ; Brassói Traktor - Viktóriavá­­rosi Kémia 3-0 (1-0) ; Segesvári CFR - Gyergyószentmiklósi Jövő 2-0 (1-0) ; Medgyesi Vitrometan - Sinaia­i Kárpátok 1-3 (1-0) ; Balánbá­­nyai Bányász - Brassói Kárpátok 3-2 (2-1) ; Fogarasi Kémia - Zernyesti Torpedo 4-0 (3-0). AZ ŐSZI BAJNOKI TÁBLÁZAT VÉGSŐ ÁLLÁSA : 1.Fogarasi Kémia 15122 1 41-10 26 2.Sepsiszentgyörgyi Olt 15120 3 31-13 24 3.Székelyudvarhelyi MTE 157 5 3 34-19 19 4.Sinaia­i Kárpátok 158 2 5 33-20 18 5.Segesvári CFR 157 4 4 24-16 18 6.Brassói Traktor 156 5 4 30-14 17 7.Busteni Caraiman 158 1 6 23-22 17 8.Gyergyószentmiklósi Jövő 157 2 6 14-20 16 9.Balánbányai Bányász 158 0 7 21-33 16 10.Zernyesti Torpedo 155 2 8 14-38 12 11.Brassói Kárpátok 155 1 9 29-23 11 12.Feketehalmi Colorom 155 1 9 18-31 11 13.Viktóriavárosi Kémia 153 4 8 20-26 10 14.Kézdivásárhelyi Fások 155 0 10 19-28 10 15.Székelykeresztúri Egyesülés 153 3 9 18-419 16.Medgyesi Vitrometan 153 012 14-296 Bányász - Kárpátok 3-2 (2-1) Győzelemmel fejezte be az őszi idényt a Balánbányai Bányász e­gyüttese; hatalmas küzdelem után, kitűnő játékkal fektették kétvállra a Brassói Kárpátok jóképességű e­gyüttesét. Lelkiismeretesen készül­tek a hazaiak erre a mérkőzésre, s ez meg is látszott a csapat játékán. A mérkőzés legnagyobb részében a Egyesülés — Colorom 3-2 (0-2) És végre sikerült szépíteni az E­­gyesülésnek is, és valamennyire a szurkolók is megnyugodtak. Pedig milyen gyenge, színvonalon aluli játékot láttunk az első félidőben. Baj volt a hazai játékosok idegálla­potával. Talán az utolsó találkozó­kon is ezért veszítettek el minden mérkőzést. És most, az őszi bajnok­ság utolsó erőpróbáján is a túl­fűtött idegállapot már a beindulás­nál meglátszott. Bár a fiúk igyekez­tek adogatni, mégis már a 6. perc­ben a szoros emberfogásról meg­feledkezett keresztúri védelem hi­bájából a vendégek Lupu révén vezetéshez jutnak. (0-1). És ezután az első félidő utolsó percéig a ha­zai pálya előnye sem segít. Az E­­gyesülés csapkodva, meggondolat­lanul játszik, s mivel túlzott erővel erőszakolja az egyenlítő gólt, talán éppen ezért áll be újabb rövidzárlat a védelemben, amikor a 30. percben Gheracostea átjátssza azt és növeli csapata előnyét. (0—2). A követke­ző 15 percben még csapkodóbbá válik a hazai csapat játéka, össze­omlott ideg- és lelkiállapot, gyenge játék jellemzi a mérkőzésnek ezt az időszakát. A néhány jónak ígérkező helyzetet sem tudták kihasználni. A második félidőben a hazaiak játéka meggondoltabbá vált, a ven­dégek nagy átütőerejű csatárát szo­ros emberfogással sikerült semlege­síteni. Az egész félidő alatt az E­­gyesülés kezdeményezett, és az dik­tálta a játék iramát is.A 60. percben Lőrincz Kálmán áttör a védelmen, veszélyesen és biztosan tart a Co­lorom kapujára, amikor a 16-os vo­nalon belül felvágják. A megadott 11-es büntetőt Balázs rúgja, s a ka­pusról visszapattant labdát Gagyi biztosa­n vágja a hálóba. (1-2). Az idegek is mintha megnyugodtak volna. Megcsillant az egyenlítés lehetősége, sőt, a győzelem remé­nye is, s ettől a pillanattól egyolda­lú játék folyt, az Egyesülés az ellen­felet saját térfelére kényszerítette. A mérkőzés már nemcsak izgalmas, de látványos is lett. A 76. percben a kitűnően játszó Lica ugrik meg, és védhetetlen, szép góljával megszer­zi az egyenlítést; (2-2). A hazaiak nyomása méginkább fokozódik, a csapat most valóban győzelemre tör, s a győzelmet jelentő 3. gól nem váratott sokáig magára, hisz a 80. percben a kapusról kétszer is visszapattant labdát - az utolsó mérkőzését játszó, és feladatát min­dig becsületesen teljesítő - Lőrincz Kálmán értékesíti. A hazai csapat megérdemelt győ­zelme reményt keltő, viszont az E­­gyesülésnek mégis csak rendeznie kell sorait, hogy a tavaszi idényben jobb formával emelkedni tudjon a ranglétrán. Lőrinczi János CFR — Jövő 2-0 (1-0) A gyergyói csapat utolsó mérkő­zésére a segesvári CFR pályán ke­rült sor mintegy 400 néző­ jelenlé­tében, téli környezetben. A havas, csúszós pályán a hideg ellenére is végig változatos, jóira­mú mérkőzésnek voltunk szemtanúi. A Jövő csapatán már az első per­cekben látszik az alaposan meg­szervezett védelem biztonsága, a gyakori ellentámadások pedig több­ször is veszélyt jelentenek a segesvá­ri csapat kapujára. A vendéglátók többet támadnak, de a védelem biz­tosan hárít, Nagy I­. kapussal az é­­len. Az igazsághoz tartozik az is, hogy igazi gólhelyzetet nem sikerül összehozniuk a segesvári csatárok­nak, éppen a jövő védelmének szer­vezett játéka következtében, és így csak Tanászi, Bírsan és Hetrea tá­voli próbálkozásait kell semlegesí­tenie a gyergyói kapuvédőnek. A 33. percben, egy ártatlan­nak tűnő segesvári támadás befe­jezéseképpen Bírsan váratlanul í­­velt lövést küld mintegy 20 m-ről a gyergyói kapura, s a kapuból két méterről kinnebb tartózkodó Nagy II. kapus már hiába nyújtózkodik a labda után, az fölötte hull a jobb felső sarokba, és 1 :0. Ez bizony kapus­hiba volt, s egy kis figyelmességgel elkerülhettük volna. A II. félidőben az első helyzet a gyergyói kapu előtt adódik, de ezt biztosan hárítja a fiatal hátvéd, Koz­ma, aki ezen a mérkőzésen játszott először a csapatban, és kellemes meglepetést okozott erőtől duzzadó, önfeláldozó játékával. A gyergyói csapat fokozatosan feljön és több­ször is veszélyeztet Floaşiu és Far­kas révén, de egyenlíteni nem­­si­kerül, mert Donici fegyelmezetlen­sége miatt a kiállítás sorsára jut és ez mintegy 10 percig sorozatos segesvári támadásokhoz nyújt le­hetőséget. Egyik ilyen támadás végén ka­pufát is rúgnak, de ezután már újra a gyergyóiak támadnak, igaz, már csak 10 emberrel. S hogy ezúttal sem egyenlítenek, az egyáltalán nem rajtuk múlik. Az addig elég elfogadhatóan bíráskodó Micloş Gheorghe bukaresti játékvezető a 81. percben „gondoskodik"­ egy 11-esről egy teljesen szabályos be­csúszó szerelés után, amit a legvér­­mesebb hazai szurkolók is lesütött szemmel vesznek tudomásul. Hetven végzi el a büntetőt, és 2—0. Az eredmény ellenére, nyugodt, lelkiismerettel állíthatjuk: Publik ed­ző fiai mindent megtettek a győ­zelemért, s hogy nem sikerült, az nemcsak rajtuk múlott. Teljesítmé­nyükkel elégedett lehet a város min­den szurkolója, felemelt fővel vár­hatják a tavaszi forduló kezdetét. Málnásy Csaba RÖPLABDA Szebeni Vörös Lobogó - Csíkszeredai Akarat 3-1(12,11,-14,6) A vasárnapi forduló mérkőzései előtt örömmel nézegettük a másod­­osztályú női röplabda bajnokság el­ső csoportjának táblázatát. Nyolc forduló után az Akarat röplabdázói jobb játszmaarányuknak köszönhe­tően, a rangsor élén álltak. Sajnos, a kilencedik fordulóban vereséggel tértek haza szebeni ven­dégszereplésükről az Akarat játé­kosai. Ez egyébként a harmadik ve­reségük a jelenlegi bajnoki idény­ben. Nem ért meglepetésként ben­nünket a vereség, a szebeniek, annak ellenére, hogy mostanáig csak a hetedik helyen álltak, a csoport erősségei közé tartoznak, s ottho­nukban ritkán engedik ki kezükből a győzelemmel járó két pontot. Így történt vasárnap is, a csíkszeredaiak vereségük ellenére, tisztesen helyt­álltak, többnyire egyenrangú ellen­félként küzdötték végig a másfél óráig tartó találkozót, de a szebe­niek sikerét nem tudták megakadá­lyozni. A mérkőzés elején 12— 12-ig váll- váll mellett haladt a két csapat, de a játszma véghajrája a vendéglá­tóknak kedvezett. A második játsz­mában az Akarat röplabdázói kez­denek jobban, 6—3-ra, majd 9—7-re vezetnek, ám ettől kezdve ismét ki­engedik kezükből a játék irányí­tását. A harmadik játékrészben min­,­den fordítva történik: az otthoniak rajtolnak jobban, 13-7-es állásnál már biztos győztesnek látszanak. E­­miatt pár percre lazítottak s ez elég volt a csíkszeredaiaknak, hogy meg­változtassák a játszma állását, s kiváló játékkal a maguk javára for­dítsák azt. Az utolsó, negyedik játszmában újra a szebenieké a kezdeményezés: a csíkszeredaiak csak az első percekben bírják az i­­ramot (ekkor még 3-0-ra vezettek), utána azonban a hazaiak minden szempontból felülmúlják, a fizikailag, idegileg kimerült vendégeket. Egészében véve elégedettek lehe­tünk az Akarat eddigi szereplésé­vel, mégis a mostani vereség arra késztet, hogy szétnézzünk a csapat házatáján. Az edzések, a felkészülés színvonalának további emelésével, a játékoskeret bővítésével tovább le­het növelni a csapat játékerejét. Persze, ehhez az is feltétlenül szük­séges, hogy az illetékesek több tá­mogatást nyújtsanak a csapat ed­zőjének játékosainak egyaránt. 1.Csíkszeredai Akarat 86219: 814 2.Bük. Spartac. 86220: 914 3.Aradi Egészség 76120: 513 4.Bukaresti ITB 85318:1213 5.Brassói Akarat 85318:1313 6.Dévai Corvinul 75217:1312 7.Szebeni Vörös Lobogó 84419:1512 8.Marosv. Medicina 83512:1811 9.Besztercei Jövő 83511:1911 10.Zilahi Akarat 817 6:219 11.Kol. Medicina 817 6:239 12.Nagyv. Akarat 615 5:157 Befejeződött a megyei tekebajnokság őszi szakasza A megyei tekebajnokság egyik utolsó mérkőzésén­­, amelyre az el­múlt héten került sor , a Székely­­udvarhelyi Akarat játékosai 5036- 4576 arányú fölényes győzelmet a­­rattak a gyergyószentmiklósi Lendü­let ellen. Az udvarhelyiek újabb sikere e­­redményeként, továbbra is nyílt a harc a bajnoki címért. Pillanatnyi­lag három csapat áll az élen. Kö­zülük a Csíkszeredai és a székelyud­varhelyi esélyes a leginkább az első hely megszerzésére. Az őszi idény végén a megyeszékhely tekézői az elsők (174 fával többet ütöttek, mint nagy riválisuk), de ha figyelembe­vesszük, hogy tavaszon a két éllovas rangadójára Székelyudvarhelyen ke­rül sor, a municípiumi tekézők esé­lyeit sem szabad lebecsülni. Az őszi műsorból csak egyetlen találkozó maradt hátra. A Gyergyó­szentmiklósi Acél és a Maroshévízi Maros összecsapása - az eredmény­től függetlenül - már nem változtat a csapatok táblázatban elfoglalt he­lyén. A megyei bajnokság őszi küzdel­mein 8 csapat vett részt, amelyek összesen 63 játékost szerepeltettek. A legtöbb játékost a Csíkszeredai és székelyudvarhelyi Akarat hasz­nált, egyenként kilencet, legkeve­sebbet — hetet — a Vlahicai Vasas és a Gyergyószentmiklósi Lendület. Az őszi szakaszon csak 12 játékos indult minden mérkőzésen. A leg­egyenletesebben Imre Mihály (Csík­szeredai Akarat) szerepelt, minden találkozón 800 fánál többet ütött. Kí­vüle csak négy tekézőnek sikerült nyolcszáz fánál magasabb átlagot elérnie. Egyénileg Fábián László (Székelyudvarhelyi Akarat) érte el a legjobb teljesítményt: az egyik mérkőzésen 885 fát ütött. (Érdekes, hogy a Vlahicai Vasas elleni talál­kozón csapatából ő érte el a leg­gyengébb eredményt: mindössze 724 fát ütött!) A bajnokság leg­gyengébb eredményét Dreszler Wil­helm (Maroshévízi Maros) érte el 607 fával, 37 üres dobással. Csapat­ban a legszebb eredmény a Szé­kelyudvarhelyi Akarat játékosainak nevéhez fűződik: 5036 fa (új megyei csúcs!), míg a leggyengébbet a Ma­roshévízi Maros tekézői érték el, 3964 fás teljesítménnyel. A bajnok­ság részvevői általában fegyelme­zetten viselkedtek: a megyei szak­­szövetség csupán Böjthe István (Gyergyószentmiklósi Acél) ellen ho­zott fegyelmi döntést (három hi­vatalos mérkőzésen nem szerepelhe­tett). A megjelenéssel sem volt kü­lönösebb baj, mindössze a Gyer­gyószentmiklósi Akarat tekézői ma­radtak távol az egyik találkozóról. Az őszi műsorból csak egyetlen találkozó maradt hátra. A Gyergyó­szentmiklósi Acél és a Maroshévízi Maros összecsapása - az ered­ménytől függetlenül - már nem vál­toztat a csapatok táblázatban el­foglalt helyén. A bajnokság állása: Akarat 7007 26817 6 1. Csiksz. Akarat 7 6 0 1 33318 19 2. Székelyudvarhelyi Akarat 7 6 0 1 33144 19 3. Vlahicai Vasas 7 6 0 1 32602 19 4. Gyergyószentm. Lendület 7 3 0 4 31760 13 5. Gyergyószentm. Acél 6 3 0 3 27300 12 6. Székelyudvarhelyi Technoutilaj 7 2 0 5 32888 11 7. Maroshévízi Maros 6 1 0 5 25254 8 8. Gyergyószentm. Nincs ok az elkeseredésre —Cselgáncsozóink kolozsvári szerepléséről— Egy dolog bizonyos: a fiatal Csík­szeredái judósport nem fűzött — nem fűzhetett­­ messzemenő remé­nyeket a felnőtt bajnokság kolozs­vári döntőjéhez. Először is azért, mert a részvétel jogát az ifjúsági bajnokság aradi döntőjén vívta ki (azzal, hogy a népes mezőnyben 3. helyen végeztek), másodszor a­­zért, mert a megyei judósport egyik erősségének számító gyergyószent­miklósi cselgáncsozók tőlük füg­getlen okok miatt nem tudtak részt­­venni a döntőn. Az is bebizonyoso­dott, hogy a helyezések, a babérok nem mindig tükrözik a valódi erő­viszonyokat. Az történt ugyanis, hogy a ki kit győz le csupán egyik — oly­kor éppen mellékes — szempont volt, mivel egyéb érdekek is közre­játszódtak a döntők során. Hozzá kell tennem, hogy a részrehajló bí­ráskodás nem csupán a Csíkszeredai Egészség sportegyesület tudósait „gáncsolta", hanem más csapatokét is, olykor a rivális fővárosiakat is beleszámítva. De térjünk vissza a mieinkre. Mi­után az aradi csapattól vereséget szenvedtünk, még nem volt minden elveszítve, mert a versenyszabályok szerint, továbbra is részt vehettünk volna a küzdelemben, ha legyő­zőink tovább jutnak. Mivel ez nem történt meg, a további menetekben csak mint nézők tapsolhattunk vagy méltatlankodtunk. A biztos tovább­jutáshoz szükséges három győze­lemből egyet megszerzett ugyan János József, s noha a két másik mérkőzés kimenetele is nyilvánvaló Csíkszeredái győzelmet ígért, a bí­rák egyiket ellenünk ítélték, a mási­kat döntetlennek nyilvánították. E szomorú versenytapasztalat ta­núsítja, hogy szükséges olyan spor­tolókat nevelnünk, akikben megvan a győzelem biztos, technikai-taktikai képessége. Ehhez azonban ember­anyag kell, akikből válogatni lehet. Ami pedig nem képzelhető el a sze­lektálás lehetőségét biztosító meg­felelő számú utánpótlás nélkül. En­nek a nyitja pedig az, hogy minél több bemutatóval felkeltsük az ér­deklődést a cselgáncs iránt, tömeg­sporttá szélesítsük a juhot. Vélemé­nyem szerint, erre igen sok lehető­ség van — ezek egyikét már ki is aknázták, de erről majd egy más alkalommal — azon a területen is, amelyet jelenleg Gál József edző át­foghat. Az, hogy 17 csapat között nem si­került az élre törni, még nem ér­tékítélet, ellenkezőleg: alkalom arra a felismerésre, hogy jó úton halad a Csíkszeredai Judósport. Kissé pa­­radoxálisan hangzik ez a kijelentés, de így igaz. Ez volt a véleménye Mo­­raru Antonnak, az Országos Judó­ Szakszövetség főtitkárának is, aki­vel az eredményhirdetés után a Hargita megyei cselgáncsról beszél­gettem. Ezt támasztja alá az is, hogy a Csíkszeredai judósok közül többen az országos válogatott keret tagjelöltjei. Nincs hát semmi ok az elkedvte­­lenedésre,­­ ami egyébként nem is tapasztalható a legfennebb azért, hogy a döntő színvonala kissé a vá­rakozáson alul maradt. Ezt bizonyít­ja egyébként az a tény is, hogy a felnőtt bajnokság legtechnikásabb cselgáncsozójának kijáró diplomát a még ifjúsági korosztályhoz tartozó szebeni Tóth Sándor szerezte meg. Mindehhez csupán annyit: az if­júsági bajnokság döntőjén kivívott két nemzetközi találkozón való rész­vétel jogával élni kell a következő évben, a minél több rutin, verseny­tapasztalat megszerzése érdekében. Jankó István HARGITA 3. OLDAL 1970 december 8. kedd Napkelte : 7,39 ; nyugta : 16,36 Holdkelte : 13,32 ; nyugta : 2,28 Az évből eltelt 342 nap, hátra van még 23. ÉVFORDULÓK : - 1876-ban született Hortenzia Papadat-Bengescu írónő (megh. 1955-ben). - 1865-ben született Jan Sibelius neves finn zeneszerző (megh. 1957-ben). HETIVÁSÁR : Székelyudvarhely, Gyergyóditró. ÁLLATVASAR : Csíkszereda. TELEVÍZIÓ DECEMBER 8. KEDD 10,00—11,00 — TV-iskola — földrajz, román nyelv, fizika. 18,00 — Népek zenéjéből. 18,15 — Pionírműsor. 19,00 — Hozzászólások a mezőgazdaság megszervezésének, tervezésének és vezetésének javítására vonatkozó in­tézkedésekhez. 19,15 — Hirdeté­sek. 19,20 — Ezeregy este — gyerme­keknek. 19,30 — Híradó. 20,00 Reflek­tor. 20,15 — TV-színház — Csehov — A három nővér. 22,15 — Közelképben Lia Manoliu, olimpiai bajnok. 22,45 — Híradó. RÁDIÓ A marosvásárhelyi stúdió műsora DECEMBER 9. SZERDA Magyar nyelven : 6,30—7,00 — Reg­geli híradó: Hírek, zene. Szemafor. 16,30—18,00 — Hírek, tudósítások. Hangversenykrónika. Irodalmi élet : Eszmény és jelenkori román iroda­lom. A Viaţa românească és az Igaz Szó kerekasztal értekezletének mar­gójára. Zenés lottó. Barangoló mikro­fonok. MOZI DECEMBER 8. KEDD CSÍKSZEREDAI Transzilvánia: Hi­­bernatus. Színes, szélesvásznú francia film. CSÍKSZEREDAI Hargita: Kuba *5S. Kubai film. SZÉKELYUDVAR­HELYI Homoród: Új alkalmazott. Lengyel film. GYERGYÓSZENTMIK­­LÓSi Mioriţa: Az idegenek. Színen francia-olasz—német film. SZÉ­­KELYKERESZTÚRI Haladás: Rob­banás a hegyekben. Színes jugoszláv film. MAROSHÉVIZI Căliman : Az éjszaka hevében. Színes amerikai film. TUSNÁDFÜRDŐI Olt: Az utolsó út. Szélesvásznú szovjet film. BOR­SZÉKI Borszék: Törvényen kívül. Francia-spanyol film. BORSZÉKI Forrás : A vasujj. Színes, szélesvász­nú japán film. VLAHICAI film­színház : A nagyvakáció. Színes, szé­lesvásznú francia-olasz film. MADÉ­­FALVI Vasutas: A kastélylakók. Ro­mán film. BALANBÁNYAI Bányász: A hajsza. Színes amerikai film. GYERGYÓCSOMAFALVI Művelődés: Dr. Malusse ezer szeme. Német film. GALÓCÁSI Fenyő : Anna Karenina (1-2. rész). Színes, szélesvásznú szov­jet film. LÖVÉTEI filmszínház : Ez a nő. Színes spanyol film. PA­RA­JDI filmszínház: Távol a felboly­­dult világtól. Színes angol film. DIT­­RÓI filmszínház: Tiffany memoran­dum. Színes olasz film. GYERGYÓ­­ALFALUSI filmszínház: Patricia és a zene. Spanyol film. CSIKSZENT­­DOMOKOSI filmszínház: Nagy vaká­ció. Színes francia film. CSIKSZENT­­MÁRTONI filmszínház: Viridiana. Spanyol film. CSIKSZENTSIMONI filmszínház: Titokzatos kozmoszbeli X. Japán film. CSIKSZÉPVIZI film­színház: A bosszúállók újabb kaland­jai. Színes szovjet film. HODOSI film­színház: Hosszú láb, hosszú ujj. Szí­nes német film. IDŐJÁRÁS­ A tegnap hideg volt, változékony égbolttal. Enyhe észak-nyugati szél, csapadék­­ nélkül. A hőmérséklet plusz 2 és mínusz 6 fok között válta­kozott. Mára hideg idő várható, vál­tozó égbolt, enyhe dél-nyugati szél fúj. A hőmérséklet mínusz 12 és 0 fok között váltakozik. Mai rejtvényünk 329 évvel ezelőtt halt meg Anthonis van Dyck, híres német­­alföldi festő. A vízsz. 2 és a függ. 1 sz. sorokban két festményének címét idézzük, a vízsz. 25 sz. sor­ban nagy mesterének nevét, a függ. 3 sz. sorban pedig annak a tudománynak a nevét kapjuk, a­­melyenek vaskos anyagot szolgál­tatott művével van Dyck. VÍZSZINTES . 8. Korszak. 10. Für­késző. 12. Főiskolai vezető. 14. Részes­határozói rag. 15. Skálahang. 16. Ki­ejtett mássalhangzó. 17. Becézett igazgató. 18. A görög mondában sa­ját készítésű szárnyakon menekült a fogságból. 21. Csapadék. 22. A hátán hordja a házát, névelővel. 23. Igás­­állat. 24. Spanyol folyó. 28. A kobalt vegyjele. 29. Táviró, hang. 30. Egyik szülő. 31. Arculütés. 33. Cipész szer­szám. 34. Női becenév. 36. Ez is az. 38. Kapu. 39. Nyújt. FÜGGŐLEGES . 2. Mint a VÍZSZ. 14. 4. Lyukat csinál. 5. Latin kötőszó. 6. Férfi becenév. 7. Japán város. 9. Ellenhatás. 11. Száraztészták. 13. Más női becenév. 17. Dombrádi Zoltán. 19. Ásványi eredetű fűszer, névelő­vel. 20. Vagy, románul. 23. Ipari nö­vény. 26. Csoport. 27. Szöglet. 29. Ál­lóvíz. 31. Arcszín. 32. Állatlak. 35. Fél volt! 37. Idősebb.