Hargita, 1971. március (4. évfolyam, 50-75. szám)

1971-03-16 / 62. szám

1971 MÁRCIUS 16. KEDD Sport - Sport - Sport LABDARÚGÁS Kevés gólt hozott az A-osztály tavaszi első fordulója Hosszas futball­szünet után va­sárnap ismét benépesült élvonalbeli labdarúgócsapataink házatája, min­denhol népes közönség előtt került sor a tavaszi nyitányra. Az idő ked­vezett, a pályák minőségére sem pa­­nasz­kodhatnak a játékosok. A játék színvonalán ennek ellenére nagyon meglátszott az idénykezdet, úgy tűnt, legjobb tizenhat csapatunk csatárai hadilábon állnak a góllövés tudo­mányával. Csakis ezzel magyarázha­tó, hogy a nyolc bajnoki mérkőzésen mindössze tizenöt gólt kellett kiko­torniuk a hálóból nem éppen verhe­tetlen kapusainknak. A nyitányra már szombaton sor ke­­rült, a Rapid látta vendégül a ko­lozsvári egyetemisták csapatát. Ki­egyensúlyozott kilencven perc után a vendéglátók egy gyors ellentáma­dásuknak köszönhetően otthon tar­tották ugyan a két bajnoki pontot, de egy bajnoki címre aspiráló csa­pattól joggal vártunk színvonala­sabb, lelkesebb játékot. A vasárnap lejátszott találkozókon két biztos győzelem született, a Iaşi-i Politehnica és a Brassói Steagul roşu egyaránt 3-0 arányban győzött a Petrolul, illetve az FC Argeş csapa­­tai ellen. A forduló meglepetését a Steaua és a Craiova i­s szolgáltatta, mindketten pontot vesztettek ottho­­nukban. A katonacsapat fél­ kudar­cára számíthattunk ugyan, hiszen a konstancai csapat hozzászoktatott már az ilyenszerű bravúrokhoz fő­városi vendégszereplései során, de a sereghajtók craiovai „pont­rablását" még a legvérmesebb temesvári szur­kolók is kihagyták számításaikból. S mindehhez hozzászámítandó, hogy az U-nak alig két perccel a befeje­zést jelző sípszó előtt sikerült egyen­lítenie ! Az éllovas Bukaresti Dinamo ke­mény csatát vívott Bákóban, ered­ményesen megszerezte az egyik pon­tot s így továbbra is a táblázat első helyén marad. A tavalyi bajnok a vártnál nehezebben győzött a Jiul el­len, míg a kolozsvári vasutasok érté­­kes két pontot szereztek a kiesés el­kerüléséért harcoló Bukaresti Prog­­resullal szemben. Eredmények : Rapid - Kolozsvári II 1-0 (1-0), Iaşi-­ Politehnica - Petrolul 3-0 (0-0), Brassói Steagul roşu — FC Argeş 3-0 (2-0), Steaua — Farul 0-0, Craiovai II — Temesvári CFR 1-1 (0-1), Bakui SC — Dinamo 1-1 (0-0), UTA - Jiu­ 2-1 (1-0), Kolozsvári CFR - Progresul 1-0 (1-0). A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA 1.Dinamo 168 5 3 27-14 21 2.Rapid 166 8 2 18-11 20 3.Steagul roșu 168 4 4 13-10 20 4.UTA 169 1 6 25-16 19 5.Politehnica 168 3 5 29-22 19 6.Petrolul 168 3 5 20-18 19 7.Farul 167 4 5 25-25 18 8.Craiovai U. 167 4 5 13-13 18 9.Steaua 165 6 5 21-21 16 10.Bakui SC 167 1 8 23-21 15 11.Kolozsvári U 166 2 8 17-18 14 12.Kolozsvári CFR 166 2 8 21-26 14 13.Jiul 166 1 9 16-20 13 14.FC Arges 164 5 7 19-24 13 15.Progresul 163 4 9 10-19 10 16.Temesvári CFR 163 112 9-287 C.osztály A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA 1. Fogarasi Kémia 17142 1 48-12 30 2. Sepsiszentgyörgyi Olt 16130 3 32-13 26 3. Brassói Traktor 178 5 4 41-16 21 4. Székelyudvarhelyi MTE 178 5 4 36-22 21 5. Sinaiai Kárpátok 179 2 6 36-22 20 6. Segesvári CFR 178 4 5 28-22 20 7. Busteni Caraiman 179 1 7 27-26 19 8. Gyergyószentmiklósi Jövő 178 2 7 18-24 18 9. Balánbányai Bányász 178 0 9 21-37 16 10. Zernyesti Torpedo 176 2 9 15-39 14 11. Feketehalmi Colorom 176 110 23-37 13 12. Kézdivásárhelyi Fások 176 011 23-31 12 13. Brassói Kárpátok 175 111 31-28 11 14. Székelykeresztúri Egyesülés 174 310 22-50 11 15. Viktóriavárosi Kémia 163 4 9 22-29 10 16. Medgyesi Vitrometan 174 013 18-338 Székelyudvarhelyi MTE — Gyergyószentmiklósi Jövő 2-1 (1-0) Túlzás lenne azt állítani, hogy a mérkőzés kiábrándulást okozott a népes szurkolótábornak. De csaló­dást igen. S hogy keserű gondola­tokat forgatva ballagott hazafelé a vérmesebb szurkolók némelyike, azt igazán meg lehet érteni: a csa­pat játéka jóval átlagon alul volt az első perctől az utolsóig. Úgy mozogtak a pályán a játékosok, mintha nem a bajnokság kezdetén lennének, hanem az utolsó mér­kőzés végét várnák, hogy utána egy-két hétre megpihenjenek. De nem feledhetjük el azt sem, hogy a pályát jég fedte, valódi csúszós jég, melyen még a stopnis futballcipőkben is métereset kor­csolyáztak a fiúk. S jellemző a hő­mérsékletre az is, hogy a szomszé­dos jégpályán ezalatt vígan edzet­tek Tarcsi vezetésével az ifjú jég­­korongozók. S ha az erőnléttel ki is tudunk békülni, a lélektani felkészüléssel most is baj van, mint ahogy az elmúlt bajnoki fordulóban is ez o­­kozta a legtöbb bajt. Az MTK nem tud gólt kapni! Mihelyt az első gól megrezegteti a csapat hálóját, ösz­­szeomlik minden, kapkodni kezd a védelem, bizonytalankodik a csatár­sor, így volt ez a vasárnapi mér­kőzésen is, csak a vendégcsapat balszerencséje mentette meg a he­lyieket az egyenlítő góltól. De nézzük csak, mi is történt a mérkőzésen? Az MTK kezd, s már az első perc­ben szögletet harcol ki. A vendé­gek saját térfelükre szorulnak, de a nehéz pálya meggátolja az ak­ciók befejezését. 16. perc: Csavar baloldalról be­ível, s a berobbanó Kovács a ka­pus felett a hálóba fejeli a labdát: 1-0. Érdekes, hogy a gól után a gyer­ azon a részén, hol ő lakik ritka az orvos és ő egy kényszerítő körül­mény folytán meglehetősen ügyes­ségre tett szert az egyszerű „csa­ládi panaszok” kezelésében. Biztos­ra vettem, hogy igen tapasztalt, mert százötven évesnek látszott. Melaszból, aqua fortis-ból, ter­pentinből és különféle más gyógy­szerekből valami keveréket koty­vasztott és rámparancsolt, hogy i­­gyak meg belőle negyedóránként egy teli borospohárral. Csak egy a­­dagot vettem be, az is elég volt , megfosztott minden erkölcsi elvem­től, és felébresztette természetem összes nemtelen szenvedélyét. Go­nosz hatására agyam csodálatos al­jasságokat terveit, de kezem túlsá­gosan gyenge volt, hogy végre is hajtsam őket; ha erőm akkoriban nem törik meg a csalhatatlan gyógy­módok sorozatos támadásai alatt, biztosra veszem, hogy sírrablásra vetemedtem volna. Mint annyi más ember, én is gyakran érzem aljas­nak magamat, s ennek megfelelően cselekszem , de amíg azt az orvos­ságot be nem vettem, sosem tob­zódtam még ilyen természetfeletti romlottságban és hozzá büszke is voltam rá. Két nap múlva újra ne­­kikezdtem az orvoslásnak. Alkalmaz­tam még néhány biztos gyógymó­dot és a hülést végezetül is a fe­jemből a tüdőmbe hajtottam. Szüntelenül köhögtem, a hangom zérus alá esett , mennydörgő basz­­szusban társalogtam, két oktávval a természetes hangom alatt­­ szo­kott éjszakai pihenésemet csak ak-­­or élvezhettem, ha már a tökéletes kimerültség állapotába köhögtem magam, s abban a pillanatban, mi­helyt beszélni kezdtem álmomban, idegen­szerű hangom újra felébresz­tett. Esetem napról-napra súlyosabbá vált, tiszta gint ajánlottak , bevet­tem. Aztán gint és melaszt , azt is bevettem. Aztán gint és hagymát , hozzá tettem a hagymát és bevet­tem mind a hármat. Nem vettem észre semmi különös eredményt, ha­csak azt nem, hogy olyan lett a lélegzetem, mint a dögtemető. Rájöttem, hogy egészségem érde­kében utaznom kell. A Bigler-tóhoz mentem egy riporter társammal, Wilsonnal. Jóleső arra emlékeznem, hogy meglehetősen nagyvonalúan utaztunk , a Pionír-határral men­tünk, s barátom magával hozta az összes cókmókját : két elsőrendű selyemzsebkendőt és a nagymamája pofalemezét. Naphosszat hajókáz­­tunk, vadásztunk, horgásztunk, éj­jel pedig a náthámat kúráltam. Ami a napi programot illeti, annál job­bat el sem tudnék képzelni. Csak a nyavalyám fordult egyre rosszabbra. Lepedő­fürdőt ajánlottak. Eddig semmiféle gyógykúrát vissza nem u­­tasítottam és rossz politikának lát­szott, hogy éppen most kezdjem el, épp ezért úgy határoztam, aláve­tem magam a lepedőkúrának, jól­lehet halvány lila gőzöm sem volt, miféle alkalmatosság is az. Fagyos éjfél­időben kezdték el rajtam a gyógymód alkalmazását. Meztelen mellel és háttal lefeküdtem, egy négyzetkilométernyi fehér lepedőt tunkolgattak jeges vízbe, aztán kö­zém csavarták. Olyan voltam, mint egy kiterített Veszta-szűz. Ez sem akármilyen cirkusz volt. Mikor a jeges rongy hozzáér a fi­nom, meleg húshoz, az ember majd kiugrik a világból, közben levegő után kap, mintha a halállal tusázna Megfagyott bennem a külzsír, s a szívverésem is elállt. Úgy éreztem, ütött az óra. Wilson komámnak eszébe jutott erről egy kis történet: egy négert kereszteltek, közben kicsúszott a lelkész kezéből, majdnem hogy be­lefúlt a folyóba. Kétségbeesetten ka­pálózott egy darabig, míg végre megtalálta a talajt a talpa alatt és félig elhülyülve a víztől meg a dühtől, egyszeribe kimászott a part­ra, aztán keményen kivágta: ,,a minap is az egyik nagyságos úr szolgája pont egy ilyen marhaság miatt patkólt el“. Soha, soha, de soha ne végy lepedő­fürdőt, ó ember! Utána ta­lálkozol egy hölgyismerősöddel az utcán, csak néz, néz, nem tudja, hova tegyen, s mikor már tudja, hova tegyen, akkor sem tudja, ki fene vagy — nincs ennél kellemet­lenebb dolog. Szóval, mikor a lepedő-fürdővel fiaskót vallottam, egy barátnőm mustár-flastromot ajánlott a mel­lemre. Talán meg is gyógyít vele, ha ez a Wilson-kölyök nincs ott. Lefeküdtem, a mellemre tapasztot­ta a mustár-flastromot — alig lehe­tett nagyobb, mint egy hatszemé­lyes ebédlőasztal — aztán vártam a hatást. De a Wilson-kölyök meg­éhezett éjjel - a többit a fantáziá­jukra bízom. Miután egy hetet üdültünk a Bigler-tónál, elmentem a Gőzhajó­forrásokhoz, s a gőzfürdők mellett egy sereg olyan komisz gyógyszert szedtem, amilyet még sose koty­vasztottak. Meg is gyógyítottak vol­na, de vissza kellett mennem Virginia Citybe, ahol a különféle új gyógy­szerek ellenére — mindennap faltam őket - gondatlansággal és túleről­­tetéssel sikerült súlyosabbá ten­nem betegségemet Végülis elhatároztam, hogy ellá­togatok San Franciskóba, s az első nap, mikor odaértem, egy hölgy a szállodában azt tanácsolta: igyak meg egy liter whiskyt minden hu­szonnégy órában, s egyik barátom a felső lakónegyedben ugyanezt az eljárást ajánlotta. Mindegyik fi­gyelmeztetett, hogy egy egész li­tert igyak meg, azaz összesen ket­tőt naponta. Megittam, és mégis élek. Mármost, a lehető legjobb szán­dékkal figyelmébe ajánlom köhö­gő betegeknek azt a változatos ke­zelést, amin én nemrég keresztül mentem. Próbálják meg: vagy meg­gyógyítja, vagy megöli őket, na­gyobb baj nem történhet. gyei fiúk azok, akik erősítenek. Kijönnek a védelemből és Pub­lik irányításával veszélyes támadá­sokat gördítenek Lukács kapuja felé. A második félidőben Csavar he­lyébe László II. áll be, s már a har­madik percben veszélyes helyzetet teremt a lövő kapuja előtt. A ha­zaiak támadnak többet, de a jól keresztező gyergyói védők minden esetben tisztázni tudnak. 59. perc: Béres a balszélen viszi fel a labdát, s az oldalvonal tájá­ról erős lövést küld a lövő kapuja felé. A labda, az egyik védőjátékos fejét is érintve, a hálóban köt ki: 2-0. A mérkőzés legszebb egyéni akciója és gólja volt! Majdnem húsz percen át válta­kozó irányba száll a labda, de sem a csatárok, sem a védők nem je­leskednek. Talán csak a két kapu­védő képez kivételt, mindketten több veszélyes labdát tettek ártal­matlanná. A 76. percben a játékvezető sza­badrúgást ítél a vendégek javára az alapvonal tájáról. Publik íveli kapu elé a labdát és Farkas a rosz­­szul helyezkedő Lukács mellett a hálóba fejel. 2-1 ! A gól megingatja az MTK csapa­tát, hibát hibára halmoznak, s a 84. percben igazán nem rajtuk múlt, hogy a gyergyói csatárok üres ka­puba sem tudták berúgni a lab­dát. Ezt követően is a vendégek támadnak többet, Publikot három ízben is csak szabálytalanság á­­rán tudta szerelni Fejér és Vetési. És még valami: a labdarúgó szakosztály vezetősége rendezők­ről is gondoskodott. De­ nem értjük, ezek a rendezők miért hagyták szó nélkül egyesek illedelmesnek iga­zán nem nevezhető megnyilvá­nulásait. Függetlenül attól, hogy mi volt Gyergyóban az elmúlt for­duló alkalmával, trágárságokkal, sértegetésekkel nem lehet kedvenc csapatunk iránti szeretetünket kife­jezni. Az ilyen embereknek nincs helyük nemcsak a lelátón, de még a pálya kerítésén kívül sem!!! Balázs Imre Székelykeresztúri Egyesülés — Sinaiai Kárpátok 2-1 (2-0) Nagy feladat előtt álltak vasár­nap ,a keresztúri fiúk, mivel ellenfe­lük a táblázat harmadik helyezett­je, a Kárpátok, jó képességű csa­pata volt. A vendégek hírnevükhöz híven, mindvégig teljes erőbedobás­sal küzdöttek. Persze, sok esetben nem riadtak vissza a durva bele­­menésektől sem, hogy javukra for­dítsák a mérkőzés állását. A hazai­ak nem törődve az ellenfél hírne­vével , mind technikailag, mind taktikailag, de lelkesedésben is felülmúlták vendégüket. Eltekint­ve a második félidő első húsz per­cétől, a játékidő legnagyobb részé­ben az Egyesülés uralta a mezőnyt. Kár, hogy a nehéz, mély talajú, sá­ros pálya befolyásolta a mérkőzés színvonalát. Putcuiescu — Matei (Szeben), valamint Mihailescu (Fo­­garas) játékvezetők jól látták el feladatukat. A mérkőzés a hazaiak nagyira­mú támadásával kezdődött. A 10. percben Molnár erős lövése alig száll mellé. A következő percben ütő jó labdával ugratja Fodort, az utóbbi már csak a kapussal állt szemben, lövése azonban a kifutó kapus mellett a léc közelében el­hagyja a játékteret. Két perccel később újból nagy helyzetet hagy­nak ki a hazaiak. Lică beadása a kapu előtt az ötösön gurul végig, de egyetlen csatár sem lép a labda útjába. A 17. percben ügyes el­lentámadást láthattunk a Kárpátok részéről. Dumitrescu fejese a kapu­fáról pattan vissza s a hazai vé­dőknek sikerül szögletre menteni a góléhes csatárok előtt. Pár perccel később a vendégeken a sor, hogy szögletre mentsenek. Az 39. percben megszületik a várt gól, ütő - Fodor összjáték. Fodor lövésével szemben a kapus tehe­tetlen. Nagy a szurkolók öröme, de ez az öröm pár perc múlva még fokozódik. Molnár ugratja b­cet, s az utóbbi lövésébe Pandrea, a Kár­pátok jobbhátvédje belelép, s lábá­ról a becsapott kapus mellett a jobbsarokban köt ki a labda. (2-0).,, Újrakezdés után a vendégek e­t­veszik a kezdeményezést. Hajrájuk meg is hozza az eredményt, ugyan­is a 62. percben kavarodás törté­nik a hazaiak kapuja előtt, s Du­­mítrescunak sikerül a hálóba juttat­ni a labdát. A hátralévő időben mindkét csapat játékosai mindent megtesznek az eredmény növelésé­ért, de ez egyiknek sem sikerült. Mindenesetre az Egyesülésnek nagyon kellett a két pont, s re­méljük, hogy a vasárnapi győzelem még sok-sok győzelmek előhírnöke. Moldován József Balánbányai Bányász — Brassói Traktor 0-3 (0-1) A vendégegyüttes fölényes győ­zelmével végződött a Balánbá­nyai Bányász — Brassói Traktor bajnoki találkozója. És mindjárt hozzá kell tegyük, teljesen meg­érdemelt a győzelmük ilyen a­­rányban is. A brassói együttes is­mételten bebizonyította, hogy csoportja egyik legerősebb csapa­ta. Kitűnően védekeznek, s ahogy a lehetőség engedi gyors ellentá­madásokkal közelítik meg az el­lenfél kapuját. A hazai együttes szerette volna feledtetni az őszi forduló súlyos, 8—1 arányú vereségét a brassói csapattal szemben, s ezért az első húsz percben nagy erőbedobással küzdöttek, több gólhelyzetet te­remtettek a brassói kapu előtt, a­­zonban ezek a helyzetek kihasz­nálatlanok maradtak. Az­ , első húsz perc elteltével alábbhagyott a hazai csapat lendülete, s külö­nösen a második félidő első ré­szében teljesen átengedték a kez­deményezést a vendégcsapatnak. Mik e vereség fő okai ? Minde­nek előtt a helytelen edzői takti­kai utasítás. Már az első percek­ben nyilvánvalóvá vált, hogy a brassói csapat támadójátéka Hu­­melnicura és Vátasra épül, ennek ellenére mindkét játékos fedezet­lenül maradt, szabadon mozgott a 90 perc alatt. A védelemben ér­ződik, hogy Mihai még nem il­leszkedett be az együttes játék­szellemébe, nem értik meg egy­mást Lucaciuval, s így sok eset­ben rés keletkezik a védelmi fal­ban. Harmadsorban feltétlenül javítani kell a csatársor játékán. Hiányzik a gólember a csapatból. Antal és Selymes IV mélyen for­májuk alatt jászottak. Zsidó in­kább küzdőképességével tűnt ki. Komoly, lelkiismeretes fel­készülésre van szükség ahhoz, hogy a balánbányai együttes de­rekasan helytállhasson a további küzdelmeken. Íme a mérkőzés jelentősebb e­­seményei: A hazai együttes kezd jobban és már a 2. percben Zsidó lövése hozza tűzbe a közönséget. A 6. percben Selymes IV. veszélyes beadása száll el a kapu fölött. A 15. percben Zsidó — Selymes IV — Szabó — Selymes IV a labda útja, s a mintaszerű támadás vé­gén Selymes IV. kapu fölé lövi a labdát. E kezdeti hazai fölény u­­tán kiegyensúlyozottá válik a já­ték. Humelnicu és Vátas­ irányí­tásával a brassói csapat egyre több támadást vezet. A 25. perc­ben Gocsman bátor előrevetődés­­sel ment Humelnicu elöl, azonban a 35. percben ő is tehetetlen Va­tas meglepetésszerű lövésével szemben, mellyel a brassói csapat megszerzi a vezetést. A második félidő első tíz perce végleg eldönti a mérkőzés sorsát. A magatehetetlen, teljesen­­ meg­zavarodott védelem mellett a, 47. és 55. percben Humelnicu két íz­ben is eredményes. A három gó­los előny tudatában a vendég csa­pat biztonsági játékra rendezke­dik be, a hazai együttes területi fölénybe kerül, azonban a csatá­rok a legkecsegtetőbb helyzeteket is kihasználatlanul hagyják. Az 56. percben Selymes IV 6—7 mé­terről fölé lő. A 61. percben Páll a mérkőzés legnagyobb helyzetét hagyja kihasználatlanul. A 81. percben, Antal lekésik Selymes IV beadásáról és a játék végét jelző bírói sípszó a vendégegyüt­tes megérdemelt győzelmével vet véget a találkozónak. Kovács László 1971 március 16, kedd Napkelte : 6,28 ; nyugta : 18,23. Holdkelte : 23,10 ; nyugta : 7,47. Az évből eltelt 75 nap, hátra van még 290. ÉVFORDULÓK:­­ 1859-ben született A. Sz. Po­­pov, neves orosz fizikus (megh. 1905-ben). — 1940-ben halt meg Selma Lagerlöf, Nobel-díjas svéd író­nő (szül. 1858-ban). HETIVÁSÁR : Székelyudvarhely, Gyergyóditró­­mi lapok : 30 éve halt meg Nicolae Titulescu. Haydn : C-dúr gordonka­­verseny : előadja Perényi Miklós a Magyar Népköztársaság művésze. Irodalmi élet : Alkotóműhely — lá­togatás Kovács Györgynél. Legújabb könnyűzene számainkból. Barangoló mikrofonok. MOZI MÁRCIUS 16. KEDD CSÍKSZEREDAI Transzilvánia : Akit nem lehet elítélni. Szélesvásznú szovjet film. CSÍKSZEREDAI Hargita : Vasárnap reggel 6-kor. Román film. SZÉKELYUDVARHELYI Homoród : ítélet. Szélesvásznú román-magyar­­szlovák film. GYERGYÓSZENTMIKLÓSI Mioriţa : Szerelem és sebesség. Színes spa­nyol film MAROSHÉVÍZI Caliman : Hétszer hét. Színes, szélesvásznú olasz film. SZÉKELYKERESZTÚRI Haladás : A Sas-akció. Színes jugoszláv-ameri­­kai film. VLAHICAI filmszínház : Galileo Ga­­lilei. Színes bolgár-olasz film. BALÁNBÁNYAI Bányász : Titanic keringő. Román film. TUSNÁDFÜRDŐI Olt : Egy régi nyár. Magyar-svéd film BORSZÉKI Borszék : Jog az élethez. Színes mexikói film. BORSZÉKI Forrás : „7" Színes fran­cia film. MADÉFALVI Vasutas : Kuba II. Kubai film. CSOMAFALVI Művelődés : Perzselő éjszakában Színes amerikai film. GALOCASI Fenyő : Eltűnt egy Fra­gonard. Csehszlovák film. LÖVÉTEI filmszínház : A gyanú. A­­merikai film. FARAJDI filmszíház : Ne légy szo­morú ! Színes szovjet film. DITRÓI filmszínház: Grisa szakasz­­vezető esete. Német-szovjet film. GYERGYÓALFALUSI filmszínház : Az álmok városa Szélesvásznú szovjet film. CSIKSZENTDOMOKOSI filmszínház: Szigorúan tilos a szerelem : Széles­vásznú német film. HODOSI filmszínház : Fügefalevél Magyar film. Apróhirdetés ELADÓ egy 35 ezer kilométert fu­tott 408-as Moszkvics. Cím: Székely­udvarhely, Köztársaság utca 72 bis (Márton László). ELADÓ egy 1300-as Volkswagen új motorral. Cím: Kolozsvár, Lenin út 26 szám. Érdeklődni lehet Csík­szereda, Ifjúság utca 2 szám alatt. TELEVÍZIÓ MÁRCIUS 16. KEDD 10,00 — 11,00 — Tv-iskola , fizika, biológia, földrajz, számtan 18,00 · Nemzetközi rendezvényeken tapsot aratott román népi együttesek — a Beszterce-Naszód megyei Cununa de pe Someş népi együttes. 18,20 — Szak­mai vetélkedő. 19,20 — Reflektor. 19,25 — 1001 este — gyermekeknek 19,30 — Híradó. 20­00 — ötven év öt­ven napban — 1922. 20,10 — Színházi est : Tudor Muşatescu — Titanic ke­ringő. 22,20 — Világhírű zeneművek. 22,50 — Híradó. RÁDIÓ A marosvásárhelyi stúdió műsora MÁRCIUS 17. SZERDA Magyar nyelven : 6—6,30 — Reggeli híradó. Hírek. Zene. Szemafor: 18— 19,30 — Hírek, tudósítások Történet- RÖPLABDA Csíkszeredai Akarat — Bukaresti ZTE 3-1 (11,6, -5,9) Jól sikerült a Csíkszeredai röp­­labdázók bemutatkozása a tava­szi forduló első itthoni mérkőzé­sén: jó képességű, sok ötlettel ját­szó csapat ellenében tartották itt­hon a két pontot. A fővárosi csapa­tot valósággal kicserélték az ősz óta — akkor még otthonukban is 3-0-ás vereséget szenvedtek az A­­karattól — most viszont a találkozó egyes részeiben komolyan próbára tették ,a vendéglátók tudását. A fel­erősített bukaresti csapat egyenlő játékerőt képvisel a Csíkszeredáival, s csak a hazai környezettel, no meg röplabdázóink lelkes játékával ma­gyarázható a siker. Rég az ideje, nem láttunk négy­­játszmás röplabdamérkőzést Csík­szeredában. A közel másfél órás összecsapás különösen az utolsó két játszmában vált érdekessé, az első kettőben viszonylag könnyen nyertek a vendéglátók, még akkor is, ha az első játszma eredménye szorosabb küzdelmet sejtet. A nem várt változás a harmadik játszmá­ban következett be: a fővárosi csa­pat játékosai ötletes, szellemes játékkal lepték meg ellenfelüket, könnyedén szerezték a pontokat,­­ jóformán szóhoz sem engedték jut­ni ellenfelüket. A találkozó sorsa a negyedik játszmában dőlt el, az Akarat játékosai a rövid kihagyás után ismét magukra találtak, és biztosan győztek. A vendéglátók já­tékosai, anélkül, hogy különösebben csillogtak volna, végig lelkesen játszottak, megdolgoztak a győze­lemért. Figyelemreméltó a fiatal Ba­sa Ildikó szereplése, eredményes játéka igazolja a fokozatos fiatalí­tás szüksége?” Országos ifjúsági birkózó bajnokság A székelyudvarhelyiek fölényében zajlott le a megyei szakasz Az elmúlt vasárnap Székelyud­varhelyen rendezték meg az orszá­gos ifjúsági szabadfogású birkózó­bajnokság megyei szakaszát. A baj­nokságon a helybeli csapatok - Fások, Sportiskola, Gyermekedző­­központ­­ mellett, szőnyegre léptek a Gyergyószentmiklósi Vörös Acél birkózói is, összesen mintegy 102 versenyző küzdött az első helye­zésekért. A küzdelmeket három korosztály­ban — kis- és nagyifjúsági, illetve serdülők — t­artották meg. Legered­ményesebben a municípiumi Sport­iskola birkózói szerepeltek, akik a 27 bajnoki címből 18-at szereztek meg. A Fások sportolói hét alka­lommal kerültek ki győztesen, míg a gyergyószentmiklósiak két bajno­ki címet szereztek. A kis­ ifjúságiak korosztályában valamennyi súlycsoportban a Sport­iskola versenyzői lettek az elsők. Az egyes kategóriák győztesei: File László, Csont István, Simó József, Széles Dénes, Pálffy Zoltán, László Ernő, Fancsali Lajos, Pé­er Imre, Széll Sándor. A Sportiskola birkózói a nagyifjú­ságiak korosztályában öt első he­­lyet szereztek Kalapács Árpád, Mol­nár Endre, Simó László, Duka Ist­ván és Geréb Ignác révén. A Fá­sok birkózói három kategóriában győztek. Sikerük Téglás Sándor, De­meter Domokos és Jakab Ödön e­­redményes szereplésének köszön­hető. A Gyergyószentmiklósi Vörös Acél versenyzői közül Benedek Jó­zsef lett első súlycsoportjában. A serdülők korosztályában (18-21 év közötti versenyzők) a Sportiskola és a Fások birkózói négy-négy baj­noki címet szereztek. A Sportisko­lától Kalapács Árpád, Simó László, Péter Ignác és Széll Sándor, a Fá­­soktól Szatmári Péter, Téglás Sán­dor, Téglás Ernő és Jakab Ödön lett első. A gyergyói csapatból Ba­rabás Árpád szerzett bajnoki címet. A kis- és nagyifjúságiak korosz­tályának győztesei április 3-án és 4-én Nagykárolyban, a serdülők áp­rilis 4 és 6 között pedig Brassóban képviselik megyénket az országos bajnokság zónadöntőin. Jégkorong Csomafalva nyerte a Dél­hegy- Kupát Szombaton és vasárnap tartották meg Gyergyócsomafalván a hagyo­mányos „Délhegy" Kupáért kiírt jégkorongtornát. Maroshévíz, Gyer­­gyóújfalu, Gyergyószárhegy és Gyer­­gyócsomafalva általános iskolás csapatai küzdöttek meg egymással. A legjobbnak a vendéglátó cso­­mafalvi iskolások bizonyultak, egy évig az ő tulajdonuk lesz a vándor­serleg. Eredmények: Gyergyócsomafalva -Maroshévíz 6-1, Gyergyóújfalu- Gyergyószárhegy 5-2, Gyergyóúj­­falu-Maroshévíz 7-2, Gyergyócso­mafalva - Gyergyószárhegy 7-1, Gyergyószárhegy - Maroshévíz 1-0, Gyergyócsomafalva - Gyergyóújfalu 4-0. A végső sorrend: 1. Gyergyó­csomafalva, 2. Gyergyóújfalu, 3. Gyergyószárhegy,­ 4. Maroshévíz. A torna legeredményesebb játé­kosa a gyergyócsomafalvi Ambrus Kálmán volt, kilenc gólt ütött. A nap rejtvénye 14 évvel ezelőtt halt meg Con­stantin Brţicuşi, világhírű román szobrász. A vizsz. 1, 39 és a függ. 1 sz. sorokban néhány köz­ismert művének a címét kapjuk, a függ. 1 sz. sor­ban pedig annak a város­nak a nevét kapjuk, ahol élete nagy részét töltötte. VÍZSZINTES : 10. Hazudozó. 11. Gabonaféle, névelővel. 12. Skálahang. 13. Fémet tartalmazó ásvány. 15 Elő­idéz. 16. Orosz férfinév. 18. Vasúti párhuzamok. 20. Vés. 21.Zamatos, de nem végig ! 22. Kemény hangnem. 23. Az erő fizikai mértékegysége. 24. Teremtő, létesítő. 27. Ablakredőny névelővel. 28. Mutatószó. 30 Fél akta. 31. Osztrák tartomány. 33. Állóvíz. 35. Leány fejdísz 37. Zöldségféle. FÜGGŐLEGES . 2. Híres óramárka. 3. Libahang. 4. Keresztül jut. 5. Fel­hő románul. 6. Kicsinyítő képző. 7. Ceruza. 8. Nem kevés. 9. Szigetcso­port az Atlanti óceánban. 17. Az a­­rabok második kalifája volt. 19. Kö­zepébe pirít ! 22. Jóképűek (ék.h.) 23. Kupolaboltozat. 25. Számsorsjá­ték. 26. Grund. 27. Fehér virágú, il­latos fafajta. 29. Eme állati eredetű termék. 30. Egyik szülő. 32. Időmérő. 34. Szibériai folyó. 36. Üres rés . 38. Szovjet repülőgépmárka. FUi 31 52, 53M p~ 56s w 21 El 0­mTV 3. OLDAL Síugrás Háziverseny Csíkszeredában Vasárnap újabb háziversenyt tar­tottak a megyeközpont síugrói. Ha­bár az idei tél korántsem kedve­zett a versenyzőknek, a hóhiány a­­kadál­yozta a felkészülést, ezen a tétnélküli versenyen mégis jónak mondható eredmények születtek. Eredmények: FELNŐTTEK: 1. Er­dély Sándor (Lendület) 36,5 és 35 méter, 2. Borbély József (Kötött­árugyár) 29,5 és 28 méter, 3. Tőke Aladár (Lendület) két 22 méteres ugrással. IFJÚSÁGI 1: Csillag Csaba (Len­dület) 27,5 és 27 méter, 2. Lőrincz Ferenc (Lendület) két 26,5 méteres ugrással. IFJÚSÁGI II: 1. Gall Endre (Épí­­tészeti szakiskola) 32 és 28 méter, 2. Péter Csaba (lendület) 24,5 és 26 méter, 3. Csillag Attila (Len­dület) 26 és 24,5 méter. HARGITA