Hargita, 1974. április (7. évfolyam, 77-101. szám)

1974-04-02 / 77. szám

­.OLDAL HARGITA SPORT - SPORT - SPORT LABDARÚGÓ A­B­C A rangadók menetének is nevezhetnénk a XXII. A-osztályos bajnoki fordulót. Craiován és Temesváron két-két diákcsapat vívott ranga­dót, a fővárosban pedig — egy délutáni és egy vil­lanyfényes találkozón — a bukaresti csapatok mérkőztek egymással. Craiován közel 40 000 néző számára okozott idegtépő 90 percet a két Universitatea összecsapá­sa. A kolozsvári diákok kétszer is megszerezték a vezetést. A 65. percben egy elvétett — kapufának lőtt 11 méteres büntető — hangolta le a helybeliek kedélyeit. A 83. percig úgy tűnt, a szamosmentiek győztesként térhetnek haza Craiováról. Az utolsó 7 percben azonban a Craiovai „U“ bajnokjelölthöz méltó küzdőképességgel egyenlített, sőt a befeje­zés előtt egy perccel szerzett góllal végül is mind­két pontot otthon tartotta. Temesváron — ugyancsak zsúfolt nézőtér előtt — küzdött egymással a két Politehnica. A veze­tést itt is a vendégek szerezték meg, még az első játékrészben. Az idegeket is próbára tevő kemény küzdelemben (melynek során az egyik iaşi-i csa­tár a kiállítás sorsára jutott­) végülis érvényesült a hazai pálya előnye. A temesvári diákok egyenlí­tettek, s a 74. percben rúgott góllal megérdemelt győzelmet vívtak ki iaşi-i klubtársukkal szemben. A fővárosi 23 August stadion vasárnap négy helybeli csapat találkozóját látta vendégül. Először a Rapid és a Steaua lépett pályára. A vasutas csa­patot a kiesési övezet veszélyei sarkallták kiváló játékra ezen a mérkőzésen; a Steaua a rangsor él­csoportjában elfoglalt helyét szerette volna meg­erősíteni egy győzelemmel. De — mint már any­­nyiszor — a kiesés réme jobb ösztönzőnek bizo­nyult, s a Rapid — szép játék után — már az első félidőben kialakította a kétgólos győzelmet jelentő végeredményt. Ezután — villanyfényben, s a tv-közvetítés el­lenére is „teltház“ előtt — a Dinamo és a Sportul studentesc küzdelme következett. A két csapat még szélsőségesebb helyet foglal el a rangsorban, mint a másik két fővárosi együttes. A Dinamo a bajnokjelölt Craiovai „U“ közvetlen üldözője, míg a fővárosi diákok a kiesés elleni harc közvetlen részvevői. Mellettük szólt azonban a hagyomány, mely szerint a Dinamónak bajnoki találkozón ed­dig még egyszer sem sikerült győznie a diákok el­len. S az utolsó 10 percig úgy tűnt, a hagyomány ezúttal is érvényesül. A Dinamo véghajrája azon­ban végülis megtörte a diákcsapat ellenállását s két góllal terhelte a Sportul studentesc kapuját. A két gól, a 2-0 kísértett vasárnap a legtöbb mérkőzésen. A legnyomasztóbban hatott azonban a marosvásárhelyi szurkolók kedélyeire, akik ilyen arányú hazai vereségnek lehettek szemtanúi az ASA—FC Argeş találkozón. Az AS­A első hazai veresége annál meglepőbb, mivel néhány nappal ezelőtt a fővárosban döntetlent ért el klubtársa, a Steaua ellen, míg az Argeş ugyanakkor vereséget szenvedett otthonában Piteşti-en... Petrozsényben a félidő végén szintén 2—0 volt olvasható az eredményjelző táblán — a vendégek, az UTA javára... Ugyanúgy, mint Marosvásárhe­lyen. .. Míg azonban az ASA labdarúgói a második játékrészben képtelenek voltak változtatni a hely­zeten, Petrozsényben, a helybeli bányászcsapat meg tudta fordítani a játék képét : a második játék­részben ők rúgtak két gólt az aradiak hálójába — visszaszerezve legalább az egyik bajnoki pontot. 2—0-ra nyert Kolozsváron a CFR is, az így ismét utolsó helyre kerülő bacaui labdarúgók el­len. A találkozó sorsa itt is már az első félidőben eldőlt. S végül két egy gólos találkozó, mindkettőnek közös vonása, hogy csak az utolsó percek tudták eldönteni a mérkőzések sorsát. Brassóban, a Steagul roşu hosszas fölénye ellenére csak a 89. percben sikerült ezt góllá érlelni a jól védekező FC Con­stanţa ellen Ploieştiben a Resicai CSM a 85. percig tartotta a gólnélküli döntetlent, de — mint a túl­zottan védekező taktika esetében ez történni szo­kott — a Petrolul csatárai végül csak hálóba talál­tak, megszerezve — ha mindössze egy góllal is — a győzelmet. B -OSZTÁLY. Eredmények a III. csoportban: Nagybányai Bányász — Temesvári CFR 3—0, Vajdahunyadi Korvin — Nagyváradi Olimpia 0—0, Kapnikbányai Bányász — Kudzsiri Vasas 2—1, Temesvári UM — Lugosi Textil-Sasok 0—0, Dévai Maros — Aranyosgyéresi Sodronyipar 1—0, Aninai Bányász — Tordai Aranyos 2—1, Nagyváradi Bihar FC — Szatmári Olimpia 2—0, Nagykárolyi Győzelem — Besztercei Glória 2—0, Székelyudvarhelyi Textil — Aradi Egyesülés 0—0. C -OSZTÁLY. Eredmények a XI. csoport­ban : Gyergyószentmiklósi Jövő — Csíksze­redai SE 3—2, Toplicai Maros — Szovátai Medvete 3—0, Besztercei Fások — Kovásznai Kár­pátok 3—0, Székelykeresztúri Egyesülés — Szent­­györgyfürdői Hebe 2—0, Dicsőszentmártoni Kémia — Radnai Bányász 2—0, Marosvásárhelyi Jövő — Kézdivásárhelyi Fások 3—0, Régeni Lendület — Sepsiszentgyörgyi Egyesülés 1—3, Sepsiszentgyör­gyi OSC — Balánbányai Bányász 3—0. 1. Szatmári Olimpia 2. Bihar FC 3. Nagybányai Bányász 4. Aradi Egyesülés 5. Nagykárolyi Győzelem 6. Temesvári UM 7. Vajdahunyadi Korvin 8. Aninai Bányász 9. A.­gyéresi Sodronyipar 10. Dévai Maros 11. Nagyváradi Olimpia 12. Sz.-udvarhelyi Textil 13. Tordai Aranyos 14. Temesvári CFR 15. Besztercei Glória 16. Lugosi Textil-Sasok 17. Kapnikbányai Bányász 18. Kudzsiri Vasas 21108 3 20—10 28 21122 7 25—14 26 21104 7 29—21 24 219 6 6 27—25 24 21103 8 32—27 23 21103 8 24—19 23 219 5 7 20—16 23 21103 8 32—31 23 218 5 8 29—26 21 219 3 9 17—19 21 217 6 8 18—22 20 217 5 9 25—28 19 218 310 23—30 19 218 211 28—29 18 218 211 25—31 18 217 311 229 29 17 217 212 20—32 16 215 511 24—31 15 A XI. csoport táblázata: 1. Sepsiszentgyörgyi OSC 2. Dicsőszentm. Kémia 3. Gyergyószentm. Jövő 4. Csíkszeredai SE 5. Sepsiszentgyörgyi E. 6. Kézdivásárhelyi Fások 7. Szégeni Lendület 8. Besztercei Fások 9. Marosvásárhelyi Jövő 10. Kovásznai Kárpátok 11. Székelykeresztúri E. 12. Radnai Bányász 13. Balánbányai Bányász 14. Toplicai Maros 15. Szovátai Medvetó 16. Szentgyörgyf. Hebe 18142 2 52--17 30 18125 1 42--16 29 189 5 4 36—23 23 188 5 5 27--17 21 189 2 7 43—19 20 188 3 7 36—22 19 188 3 7 27--23 19 187 4 7 25—27 18 187 4 7 30—33 18 185 6 7 18—23 15 186 3 9 25—36 15 187 110 28—43 15 185 4 9 22—23 14 184 5 9 20—41 13 185 112 23—42 11 —­­1 1 14 10—587 A csoport táblázata Székelyudvarhelyi Textil — Aradi Egyesülés 0-0 Székelyudvarhely, mintegy­ 2500 néző. Vezette: Chiriţa — Moroia­­nu, Marinciu (ploieştiek). Textil: Smeu — Zamfires­­cu, Béres, Posea, Szilveszter, Széli, Vajna (a 60. perctől Cristian), László I., Bálint, László II., Kovács. Egyesülés: Gornea — Cotar­ea, Bermezer, Gáli, Cociuban, Băbău, Damian, Croitoru (az 57. perctől Plataga), Juhász, Cura, Markovics. Hogy a Textil a 21. forduló u­­tán a táblázatban feljebb vere­­kedte magát, köszönhető minde­nekelőtt annak, hogy ezen a va­sárnapon a B.osztály harmadik csoportjában még más meglepe­tések is születtek. A nagy érdek­lődéssel várt Textil­ Egyesülés találkozó ugyanis még a­ legcse­kélyebb mértékben sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A helybeliek a visszavágók negye­dik, fordulójában a bizonyítás a­­karásával léptek pályára, a mér­kőzés előtti vélemények biztos Textil győzelemre utaltak. Oka volt a bizakodásnak, hiszen az őszi fordulóban kicsin múlott, hogy a székelyudvarhelyiek ne ponttal térjenek haza Aradról. Csakhogy azóta megerősödött az Egyesülés, és vendéglátójuk va­sárnap jóval képességein alul játszott. A helybeliek területi fölényét mi sem bizonyítja jobban, mint tizenegy kiharcolt szögletük az ellenfél egyével szemben. És az is igaz, a Textil kimondottan a szögletrúgások elvégzésével te­remtett izgalmasabb pillanatokat, akcióból alig két-háromszor kö­zelítették meg Gornea kapuját. Az Egyesülés kiválóan alkalmaz­ta az idegenben játszó csapat taktikáját, aminek ellenszerét a textilesek kilencven perc alatt sem tudták megtalálni. A hely­beli védelemnek szinte semmi dolga nem volt a találkozó fo­lyamán, sokat mozogtak a közép­pályások, de sok jót nem mond­hatunk a szélsőjátékosokról, bel­ső csatárokról, alakításuk alka­lomszerű, elképzelés nélküli volt. Az átgondolatlanság, kapko­dás egyébként jellemző volt az egész csapatra. A negatívumok a laza játékfelfogással és nem utolsó sorban az edzői munka hiányos­­ságával magyarázhatók. A Tex­til együttese ezen a találkozón úgy játszott, mint akitől teljesen távol áll a taktikai fegyelem, e­­gyáltalán a taktika. Az alacsony színvonalú talál­kozón a helybeliek közül Béres, lecseréléséig Vajna és Bálint ját­szott az átlagon felül, a vendé­­gektől tetszett Gornea, Bermezer, Juhász és Markovics. A játékve­zetők hibátlanul látták el fela­datukat. HUNYADI ZOLTÁN M­OST utólag sajnálom, an­nak idején nem jegyeztem meg a nevüket. Azokét, a­­kik nem számolták a kilométere­ket, nem garasoskodtak, amikor az ország másik felébe, Váradra, Aradra, Temesvárra elkísérték kedvenceiket. Stiller bácsira em­lékszem, meg egy fiatalabb tár­sára, amolyan sport globetrotte­­rek mindketten, nevezhetném fa­natikusoknak is őket. De mindig jólesett, amikor a csapatot kísér­ve, idősebbek vagy fiatalok ke­resték meg a Székelyudvarhelyi Textil öltözőjét, mondván, ők er­ről a vidékről származtak el. Szá­muk több tucatnyira tehető, min­denütt ott vannak, ahol a Textil pályára lép. De emlékszem arra a nagy örömre, amikor a kükül­­lőmentiek bejutottak a B-osztály­­ba, több évtizedes labdarúgó ál­mot láttak ebben beteljesülni, és érthetően messzemenő szurkolói támogatásukról biztosították a csapatot. És ez a támogatás — hány és hány mérkőzés példa rá — nemcsak szó maradt... Az őszi fordulóban sok kelle­mes percet szerzett támogatóinak a csapat, közelről sem azt a lát­szatot keltették a játékosok, mint akik most mutatkoznak be a fel­sőbb osztályban. Szorgalmasan gyűjtögették pontjaikat, voltak kudarcaik is, kezükből nem egy­szer engedtek ki biztos győzel­met. Késő ősszel enyhe hullám­völgybe került a csapat, a lába­dozás szerencsére nem tartott so­­káig, és viszonylag jó helyezés­sel (tizedikek lettek) zárták az őszi fordulókat. A HOGYAN TOVÁBB KÉR­DÉSE már a tavaszi idényt jóval megelőző első kerettalálkozón fel­merült. A szakvezetőket elsősor­ban a csapatszárnyak megerősí­tésének gondolata foglalkoztatta és ez székelyudvarhelyi viszony­latban csakis új játékosok át­igazolásával valósulhatott meg. A visszavágókra való felkészü­léskor Boné Tibor és Bokor György edzők természetesen arra összpontosítottak, hogy a meglé­vő keret kondícióján javítsanak a legtöbbet. Figyeljünk meg egy szurkolói véleményt : — A Textil labdarúgói szeretik és tudják a játékot. Egy lényeges dolog azonban szinte mindig számlájukra írható, erejük nem kilencven percre szabott. Egy­­félidős a csapat, és hogy ezt a 45 percet egyhuzamban lejátsszák, vagy a találkozó idejére arányo­san beosztják, ez már teljesen a játékosokon múlik. Van közülük, aki jobban bírja, tartalékol ere­jéből a válságos helyzetekre, de legtöbbje már a találkozó elején ellövi puskaporát. Technikásnak technikások, viszont nem úgy néznek ki, mint akiknek felké­szülésében jelentős helyet kap a gimnasztika, a súlyzózás, a külön­féle megerőltetést igénylő futá­sok. (P. P.) Az első tavaszi forduló előtt pár nappal magam is meggyőződ­hettem a mondottakról. Bokor edző erőnlétet fejlesztő gyakorlata alatt a játékosok legtöbbje idő előtt kifáradt, tempójuk lassult, s ezzel párhuzamosan figyelmük is. Pedig játékosonként alig öt­hat percet igényelt a közepes e­­rősségű gyakorlat. A kondíció­­gyengeséget alapozza az őszi for­dulók eredményeinek alakulása ; a Textil nemcsak hazai pályán, hanem idegenben is legtöbbször vezetéshez jutott (Kudzsir, Arad, Aranyosgyéres, Temesvár), de a jó kezdést gyors zuhanás követte. HOGYAN LÁTJÁK EZT A JÁ­TÉKOSOK? — A bajnokság kezdetén, mint minden csapat, mi is jó erőnlét­tel startolunk. Két-három fordu­lón keresztül nincs is baj, a vád, miszerint csak egyfélidősök va­gyunk, ezután érhet. Szét kell oszlatnunk azt a tévhitet is, hogy a csapat az előkészületi mérkő­zéseken jól szerepelt, eredménye­sek lesznek tehát a bajnokiak is Mi az, amire külön ki szeretnék térni? Az egyéni felkészülés fe­lelőssége. Csakis csapattársaim­hoz szeretnék szólni. Hiába a közös edzések, az edzők igyeke­zete, felügyelete, addig, amíg mindegyikünk önszántából rá nem jön arra, hogy mennyire fontos a megszokott edzésadagon túl, naponta odahaza, vagy kint a szabadban is ugyanolyan spe­­ciális programot levezetni, mint amit közösen végzünk. Előnye ennek felmérhetetlen, hiszen mindenik játékos — még ha nyil­vánosan nem is vallja be — ma­ga ismeri legjobban gyenge olda­lait és nem szégyen ezek kijaví­­tását saját edzéstervbe iktatni Ezzel elérhetjük azt, hogy edző­ink bajnokság előtti, de ami most aktuális: hétközi foglalkoztatá­­sunkon, ne a hézagos erőnléttel, hanem a taktikai-technikai kér­désekkel foglalkoznának. (Széll Károly.) A mi elgondolásunk valahogy így néz ki: a sportegyesület már technikailag kiforrott labdarúgó­kat kap kézhez, a focit a grundon tanulják. Fordulók közti edzései­ken csakis taktikai elgondolások begyakorlására fordítják idejü­ket, az erőnléti felkészülés már „házifeladat“. Ki-ki belátása sze­rint, és ha az egyén mérlegelése kifogásolható, zsebe látja kárát. A mi feltételeink között ennél sokkal többről, öntudati kérdés­ről van szó, pontosabban arról : becsülettel képviselni sportegye­sületem, városom­­színeit, mind­azt tehát, amit magaménak ér­zek. Esetünkben, a Textilnél hiá­nyolható a pedagógusi munka, annak tudatosítása, hogy egy labdarúgó hagyományokban gaz­dag város színeit, többezres lel­­kes szurkolót képviselnek. De térjünk vissza a felkészülés­hez. Bálint Ferenc veteránnak számít a csapatban, éveken át e­­rőssége volt az A-osztályos bras­sói Steagul Roşu-nak, érdemes tehát közzéadni véleményét.­­ Az erőnléti gondokról csak annyit: hol van az előírva, hogy egy alacsonyabb osztályban sze­replő csapat nem bírja meg az A-osztályosok edzésintenzítását. A tapasztalat bizonyítja: a B- osztályosok erőnlétben sokszor verik a legjobbakat, viszont a befektetett energia eredményes­ségét mérve, azokénál jóval alat­ta marad. Ilyen méretű edzés­programnak kellene a Textilt is alávetni. De nézzük a taktikán­kat. Minden tapasztaltabb e­­gyüttesnél létezik egy csapat­szárny, amelyik erősete, létezik egy taktikai húzás, amely­­válsá­gos helyzetekben eredményes le­het. Rajtunk, és nem utolsó sor­ban edzőinken múlik ennek ki­dolgozása. BONÉ EDZŐ KEZE ALATT a csapat taktikai fegyelme sokat erősödött, a taktikai elképzelések sorát gyakorolták az edzéseken. Vannak eredményes „fogásaik“ is, csakhogy ezeknek skáláját még sokat lehet szélesíteni. Eh­hez viszont nagy szükség van az önfegyelemre, arra, hogy a játé­kosok pillanatnyi idegességükben ne feledkezzenek meg a begyako­rolt elgondolásokról. A keret e­­gészében jóképességű futballis­tákból állt össze, az újonnan jöttek hamar beilleszkedtek a régiek sorába. Most, három for­duló után, elmondhatjuk, a csa­patrészek játékosai is kezdenek egymáshoz szokni, tudja minden­ki feladatát. Sokat erősödött a védelem és a fedezetsor, képes­ségeik révén a szélsőjátékosok is hamarosan magukra találhatnak. Ugyancsak az erőnléthez vezet­hető vissza a sérültek kérdése. Mondta is valaki: balszerencsés csapat a Textil, ritka, amikor valamelyik alapjátékos nem sé­rült. A felmérések bizonyítják : a sérülési százalékarány sokkal nagyobb a gyengébb kondíciójú játékosoknál ! Megszívlelendő a következtetés. És ne feledkezzünk meg en­nek kapcsán egy nagyon is kifo­gásolható magatartásról, a sérült játékos (általános a jelenség!) hoz­­záállásáról: játékképtelen va­gyok, tehát lazíthatok. Közelről sem. Ezalatt is kötelező a sport­szerű életmód, az egészséges test­részek kondícióban tartása, a tak­tikai megbeszéléseken, az edzése­ken való részvétel. A TELJESÍTMÉNYJAVULÁS­NAK EGYIK ALAPVETŐ FEL­TÉTELE a sportszerű, kifogásta­lan életmód. Mindenekelőtt a pályán kívül. A székelyudvarhe­lyi szurkolók annak örvendené­nek legjobban, ha a játékosok viselkedésükkel cáfolnák meg az alábbi véleményt: a Textil egyes labdarúgói edzéseken pihenik ki a magánélet fáradalmait (!). A vád súlyos, de nem teljesen meg­alapozatlan. Igaz viszont, hogy a csapatfegyelem ezen a téren is sokat erősödött az utóbbi időben, a labdarúgók saját bőrükön is tapasztalhatták a sportszerűtlen életmód hátrányait. Jelentős sze­repük van e javulásban az ed­zőknek, de a játékosoknak még fokozottabban rá kell ébredniük az egymás iránti felelősség gon­dolatának erősítésére. Elvégre közösségben élnek, közösséget képviselnek. Ezen a téren sok segítséget nyújthat az edzőnek a szakosztály és maga a város. Közelről sem szeretnénk a két említett tényező segíteni akarását kétségbe vonni. Tény azonban, hogy sem a szakosztály, sem a város sportvezetősége nem tevé­kenykedik kötelezettsége magas­latán, amikor a csapatról van szó. Mert még nem elég, ha a hazai mérkőzéseken 2-3000 em­ber szorong a lelátókon, és ebből a tömegből mindössze két-három ember (azok is teljesen önkén­tesen) vállára hárul a Textil e­­gyüttesének gondja-baja. A szur­kolók kitesznek minden egyes al­kalommal magukért, ám vannak olyan illetékes szervek, akik még mindig nem tették eléggé magu­kévá a gondolatot. Székelyud­varhelynek, a municípiumnak B-osztályos labdarúgócsapata van! Mert ha igen (csak egyetlen visszás helyzetet említsünk!), ak­kor a felkészülési időszakban is­ Textilnek lett volna egy becsüle­­tes edzőpályája, nem állt voln­a fenn állandóan annak a veszé­­lye, hogy valamelyik játékos sú­lyosan lesérül a gidres-gödrös vasút melletti, pályának jóindu­lattal sem nevezhető területen. A tavaszi rajt kissé ballábasan sikerült, a három találkozóból mindössze csak egy döntetlent si­került kiharcolnia a Textilnek, azt is hazai pályán. Beszélgeté­seink során szavaikból kellő mér­­téktartású bizakodás csendült ki, érződött: tisztában vannak képes­ségeikkel. Olyan képességekkel, amelyek kiaknázásával biztosra vehető jövőre is B-osztályban maradásuk. Ehhez viszont még keményebb munkára (a játékosok és edzők részéről) és még ered­ményesebb, felelősségteljesebb összefogásra (a város részéről) van szükség. Hogy Stiller bácsi és fiatalabb társa, valamint mindenki, aki­nek igazán szívügye a székelyud­varhelyi labdarúgás, ne távozzon keserű szájízzel a lelátókról ! MORVAY ZOLTÁN Jövőben is B-osztályban maradni! — A szurkolói támogatáson kívül többre érdemesült a Székelyudvarhelyi Textil — Sepsiszent­györgyi OSC — Balánbányai Bányász 3—0 (0-0) Sepsiszentgyörgyi Egyesülés pálya, kb. 1500 néző. Vezette: Dumitru N. (Plo­iesti) — Ciobotaru V., Nasta­se N. OSC: Fülöp — Veres, Bo­zin (a 46. perctől Siklódi), Bo­ros, Szakács, Dancsuly, Holló, Bokor (a 70. perctől Rusand­­ru), Goga, Csősz, Antal. Bányász: Serban — Szabó, Gábor, Rimniceanu (a 70. perctől Berta), Bogan, Gheor­­ghe, Lucaciu, Damian, Lazár, Ciorceni, Iosiban. Gólszerzők: Goga (65. és 86. perc) és Antal (84. perc). A papírformák beigazolódtak, az éllovas sepsiszentgyörgyi csa­pat hazai pályán újabb győzel­met aratott. A sepsiszentgyörgyi­­ek már az első perctől átvették a játék irányítását és valóság­gal saját térfelükre szorították a Bányász csapatát, de gólszerzés­re nem futotta erejükből. Az el­ső félidőben tíz szögletet harcol­tak ki. Az első félidőt ideges, kapkodó játék jellemezte, a Bá­­nyász-védők mindent megtettek, hogy elhárítsák a szentgyörgyiek veszélyes támadásait. Támadás­ra a vendégek nem vállalkoztak. A második félidőben ugyan­csak a szentgyörgyiek indulnak jobban. Egyik veszélyes támadás a másikat követi és a 65. perc­ben Siklódi erős lövése Goga to­vábbításával jut a hálóba. A gól után a szentgyörgyi csapat újból támadásba lendül, próbálkozá­saik most már inkább­­ sikere­sebbek: a 84. percben Antal, a 86.-ban újból Goga talál hálóba. A hatvanöt percen keresztül jól játszó és védekező Balánbányai Bányász taktikát változtat, amit különben nem lett volna sza­bad, mert ennek lett áldozata. Nem volt könnyű dolguk a szentgyörgyieknek, mert igazán meg kellett küzdjenek, hogy a két pont birtokosai lehessenek. Hogy Publik edző szavait idéz­zem : „Minden találkozó nehéz“. Valóban igaza volt, mert a Bá­nyász sem adta meg magát könnyen. NAGY P. ZOLTÁN Veszélyes helyzet a kapu előtt... Toplicai Maros — Szovátai Medve­te 3-0 (1-0) Toplica, több mint 1000 né­ző. Vezette: Mihai Nicolae, Te­­posu Aurel (mindkettő bras­sói), Urs Constantin (Foga­­ras). Maros: Sintion, Micu (a 60. perctől Todiriţă), Ilyés, Rákosi I., Rákosi NI., Muszka, Langhaus, Wachsman, Nuţ, Hădărean, Jánosi. Medvete , Varga I. (a 65. perctől Varga II.), Bancsi, Lörincz, Bontea, Miller, Kál­mán, Stoica, Osváth, Angi, Végh, Horváth (a 71. perctől Csorna). Góllövők: Langhaus (38. perc), Hădăreanu (57. perc) és Todiriţă (81. perc). A két kiesőzónás csapat végig h­amos találkozóján a helyzetet jobban kihasználó hazaiak ke­rültek ki győztesen. A Medvete bár kategorikus vereséget szen­vedett, egy percig sem játszott alárendelt szerepet, sőt eseten­ként tetszetős akciókat szőtt, a­­zonban ezen a vasárnapon sem­mi sem sikerült nekik, még a k­­est is elhibázták. A mérkőzés láttán meggyőződhettünk, hogy egyik csapat sem szolgált rá a kiesésre. Kezdés után a Maros támad többet, néhány percig területi fölényt harcol ki. A 4. percben Jánosi kerül jó helyzetbe, de ki­vár és szerelni tudják. Lassan kiegyensúlyozódik a játék s a szovátaiak is többször veszélyez­tetik a toplicai kaput. Különösen a két szélső, Horváth és Osváth jeleskedik, olyannyira, hogy Sintion kapusnak kétszer is bravúrral kell hárítania. A 38. percben megszületik az első gól. Jobboldali beadás után Varga I. csak érinteni tudja a labdát, a­­mely így Langhaus elé kerül, s a fiatal játékos biztosan lő hálóba (1-0). Fordulás után a 48. percben a Medvete majdnem kiegyenlít. Micu a labda mellé rúg s a gyors Horváth teljesen egyedül elfut, de túlkombinálja magát s a hazai védelem tisztáz. Az 57. percben Langhaus kapura ívelt labdáját Varga I. ismét elvéti (a labda mellé nyúlt!), az a háta mögé kerül s Hădăreanu a háló­ba pöccinti (2—0). A szovátai kapus mind a két gólban ludas. Az edző le is váltja Varga II—­vel, de a szerencse ettől is elpár­tolt, mert a 81. percben Todiri­ţă szintén kapu előtti kavarodás nyomán újabb gólt ér el (3—0). JUHÁSZ LÁSZLÓ Gyergyó­ ,­ szentmiklósi Jövő — Csíksze­redai SE 3—2 (2-0) Gyergyószentm­iklós, kb. 500 néző. Vezette : Banciu Iosif, Da­­videanu Călin, Nistor Ion (mindhárom brassói). Jövő: Muszka, Antal, Bus­­lig, Galaczi, Bartha, Rúzsa, Soós (a 77. perctől Király), Farkas, Máthé, Mihály, Ko­vács. Csíkszeredai SE: Beldeanu, Bencze, Radu, Popescu, Lu­kács, Damsa, Kiss, Moldovan, Rizescu, Hamar, Nicolau, Góllövők : B­arkas (12. perc­ben), Antal (15. percben), Bart­­ha (78. percben l1.esből), il­letve Damsa (64. percben,­ Lukács (90. percben). Érdekes, kiegyensúlyozott mér­kőzésnek volt szemtanúja a kö­zönség. Mindkét csapat nyíltan, gólratörően játszott, sok gólhely­zetet alakítottak ki a kapuk előterében. A kapusok gyenge teljesítménye döntő módon befo­lyásolta az eredmény alakulását. Az első félidőben a hazaiak kezdenek jobban, a csíkszeredai­­ak védekezésre kényszerülnek. A 12. percben hatalmas kapushibá­ból szerzi meg a vezetést a lö­vő: Farkas 20 méterről leadott gyenge lövése Beldeanu keze és lába között jut a hálóba (1—0). A potyagól rövidzárlatot idéz elő a vendégcsapatban, s ezt kihasz­nálva, a hazaiak a 15. percben növelik előnyüket: az előrehúzó­­dott Antal látványos fejessel jut­tatja hálóba a labdát (2—0). Gól után kiegyensúlyozódik a játék, majd a félidő utolsó 15 percében a csíkszeredaiaké a kezdeménye­zés. A 34. percben Moldovan az üres kapura lő, Rúzsa azonban a gólvonalról ment. A 43. percben újból Moldovan hagy ki biztos gólhelyzetet. A második félidőben is folytató­dik a csíkszeredaiak­ mezőnyfö­lénye. A 64. percben Dansa 25 méteres lövése után vágódik há­lóba a labda (2—1). Gyors gyer­­gyószentmiklósi ellentámadás vé­gén, a 74. percben Popescu sza­bálytalankodik a tizenhatoson be­lül. A megítélt 11-est Bartha ér­tékesíti (3—1). Az utolsó percben Lukács 35 méterről leadott lövé­se után a meglepett Muszka ka­pus feje fölött jut hálóba a lab­da (3—2). KOVÁCS LÁSZLÓ Székelykeresz­túri Egyesülés — Szentgyörgy­­fürdői Hebe 2—0 (1-0) Székelykeresztúri sportpá­lya, kb. 1000 néző. Vezette Onuţă Ion, Nico­lau Horea (mindkettő Bras­sóból) és Ladányi Tibor (Fo­­garas). Egyesülés : Burnete — Sza­kács, Simó, Molnár, Goró, Fo­dor, Varró, Nagy, Csíki (a 82. perctől, Nagy Z.), Zsidó, Fa­­zakas. Hebe , Taut — Oradiei, Brendea, Georgescu, Florea, Mureşan, Pralea, Ceuca, Mar­­cu (a 74. perctől Kornovici), Marga, Rebreanu. Góllövők: Csíki (43. perc), Zsidó (48. perc). Győztek a keresztúri fiúk s a szurkolók mégis csalódottan hagyták el a sportpályát. Ez ért­hető, hiszen legalább 4—5 gólos győzelemre számítottak. A játék képe alapján ez az „elvárás“ vi­szont vitatható. Az első percek­ben csapkodó játékot látunk mindkét csapat részéről, majd a 10. perctől a hazaiak igyekez­nek szervezettebben adogatni, sajnos, az egyre erősödő szél a­­kadályozza az Egyesülés játéko­sait­ abban, hogy az ellenfél ka­puját be tudják venni. Pedig az első 45 perc alacsony színvonalú játéka ellenére is a hazaiak a­­zok, akik többet támadnak, vi­­szont erőtlen lövéseiket Taut ka­­pus könnyedén védi. Csíkinek, Fodornak és Nagy Lajosnak si­kerül tiszta gólhelyzeteket te­remteni s mégis oda minden le­hetőség. Aztán a 43. perc meg­hozza a már nagyon várt vezető gólt. Csíki tisztára játssza ma­gát s a kétségbeesett kapus mellett a hálóba gurít. A második félidőben már ja­vul a játék, pár percig a szél is megcsendesedik s a hazaiak egymásután szövik támadásai­kat. Nagy L. mindenütt ott van, neki sikerül újabb gólhelyzetet teremteni. Ügyes , jól irányított labdáját a találkozó legjobb em­bere, Zsidó kapja, aki ezúttal nem vét és növeli a hazaiak elő­nyét. LŐRINCZI JÁNOS Szerkesztőség és Kiadóhivatal Csíkszereda, November 7 utca 35. szám. Telefon: 11249. Nyomatott a Csíkszereda! nyomda körforgó gépén, Csíkszereda November 7 utca 35 szám.Telefon : 11066. A11 1974. ÁPRILIS 2. KEDD JÉGKORONG A ROMÁN VÁLOGATOTT A 6. HELYEN Szombat este a jugoszláviai Ljubljanában az Amerikai Egye­sült Államok — NSZK találko­zóval befejeződtek a jégkorong VB B-csoportjának idei küzdel­mei. A ljubjanai csatározások legfőbb jellemzője a mindenna­pos meglepetés volt, az előzetes számítások alaposan felborultak. Mert ki hitte volna, hogy a nagy reményekkel induló román válo­gatott vereséget szenved a hol­landoktól és éppen csak megka­paszkodik a B-csoportban, vagy hogy a házigazdák váratlan győ­zelmet aratnak az első hely egyik várományosa, az NSZK váloga­tottja felett. A váratlan ered­ményfelborulások viszont arra u­­talnak, hogy a második vonal mezőnye mindegyre kiegyensú­lyozottabbá válik, az erőviszo­nyok nagyjából azonosak, az e­­lőre lejátszott mérkőzések kor­szaka lezárult. Az utolsó versenynapon hazánk válogatottja a japánoktól szen­vedett 6—4 arányú vereséget, a jugoszlávok 9—4-re verték a hollandokat, a két kieső közötti találkozón a norvégek öt góllal bizonyultak jobbnak az osztrá­koknál, míg a továbbjutást el­döntő rangadón az Amerikai E­­gyesült Államok és az NSZK csa­patai 5—2-re mérkőztek. A jégkorong VB B.csoportjá­­nak végleges táblázata : 1. USA 2. Jugoszlávia 3. NSZK 4. Japán 5. Hollandia 6. Románia 7. Norvégia 8. Ausztria 7 7 0 0 40—14 14 7 4 2 1 41—27 10 7 5 0 2 34—28 10 7 4 0 3 32—32 8 7 2 1 4 33—37 5 7 2 1 4 30—29 5 7 115 18—31 3 7 0 1 6 12—42 1