Hargita, 1980. szeptember (13. évfolyam, 208-232. szám)

1980-09-02 / 208. szám

30. SZEPTEMBER 2. KEDD 1­ 31 F­odor János szerezte a marosvásár­­helyiek első gólját, s a labdát még nemrég Csíkban rúgó fiatal játé­kosnak kettős az öröme, csapata meg­szerezte az első győzelmet. A nagybánya­iak egyre inkább belelendülnek, szom­baton egy ötöst rúgtak a jónevű kapus­nak, Constantinnak. A B-osztályban a FC Constanţa — akárcsak egy évvel ezelőtt a Brassói FCM —, otthonában és vendég­ségben egyaránt nyer, gyűjti a feljutás­hoz szükséges pontokat. A jövő a várt­nál könnyebben nyert, a buzáuiak nem igazolták, hogy két évig a legjobbak kö­zött kergették a labdát, s valami is rá­juk ragadt volna ..­­ Nem ártott meg a csíki Traktornak a múlt heti dicséret, é­­rett játékkal rukkoltak ki Brassóban, a csoport egyetlen vendéggyőzelmét arat­ták a helyi Kárpátok felett. Elkapkodta a helyzeteket, nehezen győzött otthonában a Toplicai Maros. Ez a két csapat (Maros és Traktor) a pillanatnyi listavezető... A Haladásnak nem ment a góllövés, s úgy pályára hiába áll a csapat, hogy kibek­­keli a 0—0-át. A Balánbányai Bányász rú­gott ugyan egy gólt, de indiszponáltan játszó védelme egy négyest hozott össze, s a rossz gólkülönbség miatt pillanatnyi­lag ők zárják a mezőnyt. No, de van még idő javítani, két forduló után nem lehet messzemenő következtetése­ket levonni. Az A-osztály vasárnapra halasztott mérkőzésein a Temesvári Politehnica 2-1 arányban bizonyult jobbnak a Brassói FCM csapatánál. A táblázat élén három nyolc pontos együttes, sorrendben a Corvin, a Dinamo és a Craiovai „U" áll. Az utolsó helyezett Progresul-Vulcan egy pontot gyűjtött. A B-osztály első csoportja harmadik fordulójának további eredményei : Sep­siszentgyörgyi Olt — Vaslui 2—1, Focşani — Tulcea — 2—0, IMU Medgidia — Su­ceava 1—0, Galaţi — FCM Brăila 3—3, Progresul Brăila — Cimentul Medgidia 4—2, Piatra Neamţ — FC Constanţa 0—2, Beszterce — Botoşani 1—0, Borzeşti - Gu­ra Humorului 3—0. A negyedik forduló mérkőzései: Ci­mentul Medgidia — Jövö, FCM Brăila — Focşani, Botoşani — Piatra Neamţ, Sep­siszentgyörgyi Olt — IMU Medgidia, FC Constanţa — Borzeşti, Vaslui — Beszterce, Suceava — Buzău, Gura Humorului — Progresul Brăila, Tulcea — Galaţi. A B-osztály I. csoportjának állása Piatra ş­i Ceahlău 3 1 0 2 3—5 2 Botoşani­i CS 3 0 1 2 2-4 1 Medgidiei Cimentul 3 0 1 2 3—6 1 Gura Hum.­i Minerul 3 0 12 1—6 1 A C-osztály XII. csoportja, 2. fordulójá­nak további eredményei: Segesvári Va­sas — Kézdivásárhelyi Vasas 3-0, Sze­­cseleváros — Sepsiszentgyörgyi Építők 1—0, Barát — Feketehalom 0—0, Viktória­­város — Brassói CSU 1—0­ A 3. forduló (szeptember 7) mérkőzé­sei: Traktor — ICIM, Haladás — Balánbá­­nyai Bányász, Brassói CSU — Maros, Barót — Szecseleváros, Metrom — Építők, Zernyest - Brassói Kárpátok, Feketeha­lom — Kézdivásárhelyi Vasas. A C-osztály XII. csoportjának állása Constanţei FC3 3 0 1 0 7-26 Brassói ICIM2 1 1 0 3-13 Borzeşti-i CSM3 2 1 0 7-35 Baráti Bányász2 1 1 0 2-03 Focşani-i Unirea3 2 0 1 7-24 Viktóriavá­ros2 1 1 0 1-03 Gyergyói Jövő Besztercei Gloria­3 3 2 2 0 0 1 1 4-2 4-3 4 4 Segesvári Vasas2 1 0 1 3-12 S.­szentgyörgyi Olt3 2 0 1 3-34 Zernyesti Torpedo2 1 0 1 4-32 Medgidiai IMU3 2 0 1 2-24 Feketehalom2 1 0 1 1-12 Brăilei FCM3 1 1 1 5-43 Kézdi­vásárhely2 1 0 1 2-32 Vaslui-­ Viitorul3 1 1 1 4-43 Udvarhelyi Haladás2 1 0 1 1-22 Suceava1 CSM3 1 1 1 1-13 Sepsiszentgyörgy2 0 1 1 0-11 Galaţi­i CSU3 1 1 1 5-73 Brassói Metrom2 0 0 2 1-30 Tulceai Delta3 1 0 2 3-32 Brassói CSU2 0 0 2 0-30 Brăilai Progresul3 1 0 2 6-72 Brassói Kárpátok2 0 0 2 0-30 Buzáui Gloria3 1 0 2 3-42 Bélán: Bányász2 0 0 2 2-70 Toplicai Maros 2 2 0 0 4-1 4 Csíkszeredai Traktor­2 2 0 0 3—0 4 Szecselei Precizia­2 2 0 0 3—1 4 BRASSÓI KÁRPÁTOK - CSÍKSZEREDA­ TRAKTOR 0-1 (0-0) Brassó, 300 néző. Vezette: Claudiu Bodaron (Bukarest). Szögletarány: 5-6. A múlt heti jó játék és a vele járó sikeres kezdet meg­hozta a csapat önbizalmát. S nem állt be védekezni, mint ahogy azt az elmúlt bajnokság­ban szinte valamennyi idegen­beli mérkőzésén tette. Többet vesz­élyeztettek mint a Kárpátok csatárai, sok gólhelyzetet ösz­­szehoztak Inczéék. Már az első félidőben vezetéshez juthatott vélne a Traktor, ha Haţeganu gólját nem érvényteleníti a já­tékvezető­ A második félidő­ben még erőteljesebben támad a Traktor, a 62. percben sza­badrúgás­ból Ferenczi a felső kapufát találja el, a visszapat­tanó labdát pedig Balázs kapu mellé küldi. Nem sokkal utána megszületett a két pont sorsát eldöntő egyetlen gól is, Haţe­ganu egyéni alakításából. A hazaiak egyenlítési kísérletei nem jártak sikerrel, s így két forduló után maximális pont­számmal áll a Traktor. Jövő hé­ten újra otthonukban bizonyít­hatnak, remélhetőleg hasonló szép játékkal és nagyszámú kö­zönség előtt. (Horea Moldovan) TOPLICAI MAROS -BRASSÓI METRÓM 1-0 (0-0) Toplica, 2000 néző. Vezette: Vasile lelciu (Kolozsvár-Napoca). Szögletarány: 5—3. Szépszámú nézőközönség ke­reste fel a marosparti stadi­ LABDARÚGÁS Gyergyószentmiklós, 3500 néző. Vezette Anderkó Ottó (Szatmár), Tarr J. és V. Cetanő segítségével. Szögletarány : 4—1. Tódult a közönség a mér­kőzésre, nemhiába, ritkán ven­dégszerepel a városban A- osztályt is megjárt csapat, foci­csemegének ígérkezett az ösz­­szecsapás, melyen ráadásul az ország egyik legjobb játékve­zetője fújta a sípot. Hamar leküzdötték a lámpa­lázat, s erősen rohamoztak Cior­­ceriék. A 17. percben szép gól­lal szerez vezetést a lövő. Cior­­ceri elfut a jobb oldalon s a beadását Szávuly 2 méterről a jobb sarokba spárgázza. A 24. percben jegyezhetjük fel a ven­­dégek egyetlen helyzetét: 40 méterről végeznek el egy sza­badrúgást, s Simion lövését ne­hezen nyomja szögletre Szőcs. A 31. percben a mérkőzés leg­szebb támadásának tapsolha­tott a közönség. Egy előrevágott labdát Szávuly fejjel Ciorceki elé csúsztat, aki elszalad a jobb oldalon és pontosan tálal Balázs elé, akit Ivano 6 méter­re a kaputól százszázalékos gól­helyzetben felvág- Tudósé ma­gabiztosan értékesíti a büntetőt. A második félidőben tetsze­tős megoldásoknak tapsolhat a közönség. Szávuly lövését a gól­vonalról fejelt ki Rosea, Farkas Csaba „bombája" a léc fölött süvít el, Balázs jobb felső sa­rokba tartó lövését tisztázza ne­hezen a jó napot kifogó Cristi­an. Örvendhettek a Glória já­tékosai, hogy két góllal meg­úszták ezt a mérkőzést ! A végig sportszerű, nagy iramú találko­zót hibátlanul vezette Anderkó. A hazaiak közül Székely, Sortea, Balázs, Ciorceni és Szávuly játéka emelkedett ki, de a töb­bek teljesítményével is elége­dett lehetett Fazekas József ed­ző. A jövő felállítása: Szőcs — Cerghizan, Székely, Bartha, Tudósé — Abrahám (46. p.-től Bogdán, 50. p-től Fülöp), Son­leo, Balázs — Szávuly, Ciorceni, Farkas,­ont, gólszüretre számítva a múlt heti idegenbeli két gólos győ­zelem után. Hogy végülis e­­gyetlen góllal sikerült győzni, abban első sorban a csatárok lúdasok, hiszen jobbnál jobb helyzetekben vézettek. Még két kapufát is lőttek Fábián és Erőss révén. A kihagyott hely­zetek mérkőzése volt ! S nem sok hiányzott hogy a vendégek szerezzenek vezetést, két gól­helyzetük is volt a második fél­időben, 0—0-ás mérkőzésállás­­nál. Az egyetlen gól a 77. perc­ben született, Sinkó felvágásá­­ért megítélt büntetőből. Va­sárnap Brassóban csak jobb játékkal lehet helytállni, hogy a Maros továbbra is az élen ma­rad­jon. A Maros felállítása: Kovács — Jánosi, Fábián, Rákossi, Asz­talos (75. p.-től Colceriu­s), — Tóth, Sínkó, Erőss — Eliott, Puskás, Hádáreanu (63. p-től Todiriţă). (Huszár Gábor) BRASSÓI ICIM - SZÉKELY­UDVARHELYI HALADÁS 2-0 (0-0) Brassó, ICIM pálya, 300 néző. Utolsó B-osztályos mérkőzé­sén 3000 néző búcsúztatta az ICIM-et, vasárnap viszont keve­sen voltak kiváncsiak a XII. csoport igazi rangadójára. Mindkét csapat a feljutást, il­letve a visszajutást tűzte ki cé­lul, s a nagy tét rá is nyomta bélyegét a találkozóra. Mind­két kapu előtt adódtak gól­helyzetek, a rutinosabb, s rá­adásul saját közönsége előtt játszó brassói gárdának sike­rült kettőt értékesíteni, így ott­hon tartották a két pontot. A Haladás csatárai nem össz­pontosítottak jól, csak meddő támadásokra futotta erejükből, s ezen a találkozón a védelem sem remekelt, többször is meg­ingott. Bátrabb, harcosabb fel­fogásban kell játszani idegen­ben is, mert nem elég a felju­táshoz megnyerni az otthoni mérkőzéseket. A Haladás a következő fel­állításban játszott: Tamás — Rácz, Borsos, Karda, Papp — Dénes I­, Mihály, Jakab — Ve­ress, Dénes II., (47. p.-től Má­­thé), Csender. (Hajdú József) ZERNYESTI TORPEDO - BALANBÁNYAI BÁNYÁSZ 4-1 (2-0) Kitűnő idő, 500 néző. Vezet­te: Moconu Emil (Bukarest). A Bányász felállítása: Şerban — Kozma, Gergely, Bostan, Barna — Fodor (64. perctől Gramo), Lucaciu, Borbély, Dragomir — Barabás II, Pinzariu (64. perc­től Hirtopan). Góllövők: Colţea 2. és 53. perc), Neculoiu (30. perc), Negoiţa (77. perc), illet­ve Dragomir (89. perc — 11-es­ből)­Hiába játszik a mezőnyben szépen, tetszetősen a Bányász, a fiatal játékosokból álló csa­patban még hiányzik az össze­­forrottság. A hátvédek rossz helyezkedése ezen a mérkőzé­sen négy góljába került Publik Antal csapatának. Döcög még a támad­ásfelépítés is, pillanat­nyilag, Herciu sérülése követ­keztében, nincs gólembere a Bányásznak, elöl csak Dragomir egyéni akciói jelentettek ve­szélyt az ellenfél kapujára. Még a bajnokság elején járunk, van idő javítani, azonban fokozott erőfeszítésre van szükség edző és játékosok részéről, azért, hogy a balánbányai csapat a közel­jövőben elkerülhessen a jelen­legi, nemkívánatos utolsó hely­ről. (Kovács László) Parázs jelenet a Gloria kapuja előtt (Nagy P. Zoltán felvétele) GYERGYÓSZENTMIKLÓS­ JÖVŐ - BUZAUI GLORIA 2-0 (2-0) NAGYSZABÁSÚ NEMZET­KÖZI CSELGÁNCSVERSENY CSÍKSZEREDÁBAN Szeptember 6-án és 7-én Csíkszeredában, az Építészeti Líceum tornatermében rangos csap­atok részvételével kerül el­ső ízben megrendezésre az Épí­tők kupa. Lengyelországból két élvonalbeli csapat, a Wrocla­­wh Gwardie és a Bydgoszcz­ Govardio, Magyarországról pe­dig az ugyancsak jónevű ver­senyzőket felsorakoztató Bu­dapesti Spartakusz. Részt vesz­nek még a Brassói Dinamo, a Kolozsvár-Napoca­i Egyetem, a Fogarasi Nitromónia és termé­szetesen a Csíkszeredai Építők. A legtöbb pontot összesítő csapatot, valamint a — kategó­riánként — legjobban szereplő sportolókat díjazzák. A mérkőzések kezdési idő­pontja szombaton 14.30, va­sárnap 9 óra. Jöjjön velünk! Első részvételem a rokon­szenves Jöjjön velünk csoport túráján a gyimesi hegyek, völ­gyek és patakok világában. Ezek a lebilincselő gy­imesi tájak a késő nyár zöldjével úgy fogadtak, legalábbis úgy érez­tem mintha valami ünnep lett volna. De aki először vesz részt egy ilyen túrán az sokkal több élménnyel gazdagodik: gya­loglás hegyhátakon, tűző na­pon, ismerkedés új arcokkal, ta­lálkozás régi barátokkal. Eddig ismeretlen események, tények adataival bővíthettem tudásomat. Hallottunk pusztí­tó tatár betörésekről, Csík és Moldva régi kapcsolatairól, a gy­imesi Rákóczi várról, az 1844- es gyimesi zsellér zendülésről. Táránk egyik legnagyobb él­ménye a Hegyeshavos csúcsá­nak a „meghódítása“, Hargita megye területének azon pont­ja, amelyet 1944 szeptember 2- án a román és szovjet csapa­tok elsőnek szabadítottak fel, ahol Vasiliu kapitány és társai lelték hősi halálukat. A túra végén, amikor beér­tünk Gyimesközéplokra, az a kel­lemes meglepetés ért, hogy a Halmágyi házaspár a híres gyi­mesi népzenével fogadott, eny­hítve ezzel is egy hosszú gya­loglás fáradalmait, s újabb tú­rákra ösztönözve a részvevőket. Marin Doina, a Megyei Munkaügyi Hivatal pszichológusa DACIADA­KRÓNIKA MEZEI FUTÓVERSENY A SUTÁBAN Vállalatok, intézmények fi­atal munkásai, valamint diá­kok álltak rajthoz vasárnap délelőtt a Sutában megren­dezésre került mezei futó­versenyen. A nehéz pálya pró­bára tette a versenyzőket, akik nem vallottak szégyent, külö­nösen a topsicai és galócási versenyzők szerepeltek eredmé­nyesen. Eredmények: 16—19 éves lá­nyok: 1. Pop Maria, 2. Costan Maria (mindketten toplicaiak), 3. Bíró Zsuzsanna (Gyergyó­­szentmiklós). 19 éven felüli lá­nyok: 1. Ţăran Victoria (Galó­­cás), 2. Pop Floarea (Toplica), 3. Rövid Comedo (Csíkszereda). 16—19 éves fiúk: 1. Kovács Zol­tán, 2. Májai László (mindket­ten csíkszeredaiak), 3. Platón Radu (Gatócus). 19 éven felüli fiúk: 1. Trimbiţaş Dorel (Ga­­lócus), 2. Dobre Gheorghe (Gyergyószentmiklós), 3. Kovács Csaba (Csíkszereda). A győz­tesek kiharcolták a két hét múl­va Félix fürdőn sorra kerülő or­szágos döntőn való részvételi jogot.­ ­ A Szakszervezetek kupájával díjazott ifjúsági TEKEVERSENY országos szakaszán, melyet Plo­­ieşti-en rendeztek meg, a me­gyénket képviselő székelyud­varhelyi Bíró Judit a Dérnagyár sportolója és Nagy Károly, Fogyasztási Szövetkezetek ver­senyzője az erős mezőnyben 9. helyet szerezték meg. * A megyei szaktanács szerve­zésében vasárnap került sor a Szakszervezetek kupájával dí­jazott ORSZÁGÚTI KERÉKPÁR­VERSENYRE. A másodízben megrendezett vetélkedőn vál­lalati és intézményi dolgozók, valamint diákok vettek részt. A versenyre a Csíkszereda — Csík­­szentgyörgy — Csíkszereda út­szakaszon, szépszámú közönség előtt került sor. Eredmények: Túrakerékpár­kategória: 1. Forró Imre, 2­ Márai László, 3. Kovács Zoltán (mindhárman Csíkszeredátok). Versenykerékpár-kategória: 1. Miklós István (Toplica), 2. And­rés Imre, 3. Márton László (mindketten vlahicosok).­ ­B Szombaton és vasárnap Vár­hegy látta vendégül a FALUSI IFJAK LABDARÚGÓ TORNÁJÁ­RA benevezett csapatokat. Leg­jobban a szentábrahámi fia­­talok szerepeltek, megszerezve az első helyet. 2. Várhegy, 3. Sotamás. A torna legtechniká­sabb játékosa címet a szentáb­­rahámi Fekete Attila nyerte el, a legjobb kapusnak csapattár­sa, Fazekas Árpád bizonyult. A csikszenttamási Kozma Ferenc góljaiért kapott elismerést. Az oldalt szerkesztette: Minner Pál