Hargita, 1985. április (18. évfolyam, 77-101. szám)

1985-04-02 / 77. szám

Tius: ÁPRILIS 2­, KEDD 3 Az már nem újság, hogy Har­gita­­hegye­s sísportja, elsősorban a­­­ Csíkszeredai és gyergyószent­­miklósi Iskolás­­ Sportkluboknak köszönhetően, az országos élvo­nalba küzdötte fel magát és nincs olyan verseny, amelyen ne lenne beleszólásuk az első he­lyek kivívásáért folyó küzdelem­be. Idény végén ezúttal a Csík­szeredai ISK lesiklóiról szólunk, akik számára a zsúfolt téli prog­ram után kezdődik a pihenő. Már ha pihenőnek lehet számí­tani a versenyszünetet, mert a készülődésben nincs megállás, i­­lyen vagy olyan formában tart az idény. Bónis Ferenc és Bíró Tibor edzők nemrég tértek haza Brassó Poianáról és máris har­­gitafürdői kiszállásra készülnek, de akad majd dolguk itthon is, hiszen a Magysomlyó oldalában műhóval borított pálya készül s kijutó munkából edzőknek, spor­tolóknak is. Ismeretes, hogy korábban a fiúk közül Adorjáni és Balázs más klubhoz távozott, idén pe­dig Nagy Zsuzsa és Kozma Car­men lépett vissza az aktív ver­senyzéstől, helyüket minél előbb másokkal kellett betölteni. Nem állt be törés, jött az új hullám, a sok tehetséges gyermek között máris akadtak olyanok, akik if­júsági létükre a felnőttek között is megállták helyüket. Az idei felnőtt bajnokságon összetett­ben Kristály Péter a harmadik helyet foglalta el és a pontszám szerinti eredménylistán az ország első öt sízője között tartják szá­mon. Részt vett az idei Balkán­bajnokságon is, tagja az ifjúsá­gi válogatottnak, szinte minden hazai versenyen dobogós volt. Daradics Róbert az ISK bajnok­ságon óriáslesiklásban arany­érmet szerzett. És a gyermek korosztály ? Ugyancsak az Isko­l­­ás Sportklubok országos baj­nokságán való szereplés mutat­ja, hogy ők sem adják fennebb. Bíró Ferenc műlesiklásban lett első, Bónis Attila harmadik (­ Csehszlovákiában nemzetközi versenyen is indult), Lukács Eni­kő óriáslesiklásban ugyancsak harmadik volt. Az alig 10 éves versenyzők közül Becze Annamá­ria nyert országos bajnoki cí­met, Tófalvi Ernő műlesiklásban és óriásműlesiklásban egyaránt harmadik helyezést ért el. Bónis Annamária műlesiklásban lett negyedik. Az ISK keretében a legkisebb korosztállyal egy három tagú edzői közösség — Szabó Mária, Szabó Nándor és Péter Árpád — foglalkozik, idén számtalan ver­senyt rendeztek a Somlyói pá­lyán, Hargitafürdőn és Zsögöd­­fürdőn s nem fér kétség hozzá, hogy ezek közül a gyermekek közül néhány év múlva sokan jutnak el a nagy versenypályá­kig. A Csíkszeredai ISK egyik legerősebb szakosztálya az alpe­si síszakosztály és eredményes­ség szempontjából nem csekély része van abban, hogy megyénk télisportokban az országos él­vonalban jár. És jön az új hullám ... — Idényvégén a Csíkszeredai ISK szesiklóiról — ­ ----------- LABDARÚGÁS Csak a B és C osztályban volt forduló Válogatottunk világbajnoki se­lejtezőre készül,­­nyilván szünet van az itthoni bajnokságban, vasárnap tehát a B és C osztá­lyosok léptek pályára. A C osz­tály XI. csoportjában megyénk csapatai közül hazai pályán a Székelyudvarhelyi Haladás és a Gyergyószentmiklósi Jövő MSK szerezte meg a győzelmet, a Toplicai Marosnak csak a dön­tetlenre futotta erejéből, kika­pott a Balánbányai Bányász és a Székelykeresztúri Egyesülés. Székelyudvarhelyi Haladás -Fogarasi Nitramár­ia 2-1 (0-0) Nehéz 90 perce volt a Hala­dásnak, ugyanis nélkülöznie kel­lett Mihályt, Szávulyt, Egert és Dénest. Az első félidő gól nélküli döntetlennel ért véget, bár mind­két részről akadt gólhelyzet.­­ Fordulás után fokozódik az il­tem, az ellenfél legveszélyesebb f­­egyvere az ellentámadás, így születik meg a vezető gól is az 55. percben: Kelemen jobbszé­len szalad el és beadásából Braşoveanu gólt szerez. Alig te­lik el 10 perc és Kiss egyéni ak­cióból egyenlít. A győzelmet je­­lentő második gól a 80. perc­ben esik. Dali szalad le bal szél­í­len és beadását Jére értékesíti.­­ Gyergyószentmiklósi Jövő MSK - Székelykeresztúri Egyesülés 2-1 (1-1) Nem volt sportszerű a két megyei csapat találkozója. Costi­­­nescu játékvezetőnek 7 sárga, és egy vörös lapot kellett felcsnf­­tolnia, a hat sárga és a vörös lapnak a vendégek látták ká­rát. Hazai támadásokkal indul a mérkőzés, de a nézők sorai­ban mindjárt le is lohadnak a kedélyek, a 3. percben Szaniszló kihasználva a hazai védelem megingását, vezetéshez juttatja csapatát. Az egyenlítő gól a 27. percben születik, Iliescu az ötös vonal sarkáról talál hálábra, a félidő­ további részében nem e­­sik újabb gól. Szünet után töb­bet támadnak a hazaiak, de Nemes kapuvédő kitűnő formá­ban van. A 67. percben Balázs beadását a védelmi vonalból fel­jövő Bungerdeen fejeli hálóba. Toplicai Maros - Baráti Bányász 2-2 (0-1) Érdekes, hogy itt is a vendé­gek szerzik meg a vezető gólt, sőt egy adott pillanatban .2-0- ra is vezetnek annak ellenére,, hogy a Maros játékosai tartják többet a labdát és kezdemé­nyeznek. A tizenhatos vonalon azonban sorra elakad támadá­suk. Az­­56. percben Puskás tör be a tizenhatos vonalon­ belül­re, ahol szabálytalanul tartóz­tatják fel és a megítélt büntetőt Gafiţa értékesíti. A 70. percben ismét Puskás következik, beadá­sára Călin szalad rá jó ütem­ben és megszületik az egyenlítő gól. Brassói ICIM - Balánbányai Bányász 2-0 (1-0) Alacsony színvonalú, ese­ménytelen mérkőzés volt, sem az ICIM nem jeleskedett, sem a Bányász játéka nem volt célra­törő. Az első gól mindjárt a kezdés után megszületik, a szög­letről beívelt labdát Szálei tolja Şerbari hálójába. A második gól a találkozó vége felé esik. Roşu szabadrúgására Ficu sza­lad rá, aki a 16-os vonalon be­lülről talál kapuba.. További eredmények: Foga­rasi Utilajul - Zemyesti Celu­loza­ 6—1, Feketeholmi Mobila — Sepsiszentgyörgyi Elektro 1—0, Olthévízi Cement - Kézdivásár­helyi Vasas 1­­ 0, Prezsmári Tex­til Brassói Metróm 2—1. .4 C­ osztály XII. csoportjának állása 18 forduló után (A Maros és a Precizia csak 17 mérkőzést játszott) 1. ICSM­­ 11 2 5 27-12 24 2. Haladás ■ 112 5 25-18 24 3, Vasas 9 4 5 34-15 22 4. Nitromonia 5. Cement 6. Mobila 7. Elektro 8. Barót 9. Utilajus 10. Maros 11- Metrom 12. Jövő MSK 13. Celuloza 14. Egyesülés 15. Bplánd. 16. Precizia 17. Textil 8 5 5 -8 4 6 83 7 8 2 8 8 2­ 8 7 4 7 fi 1 7 3 8 1 7 2 6 3 6 3 6 1 fi 8 9 9 9 9 10 4 2 12 31-15 21 19- 23 20 23- 19 19 24- 19 18 24-25 18 20- 25 18 24-22 17 39-30 17 19- 21 17 20- 24 16 18-27 15 15-32 15 20-26 13 8-28 10 természetjárók VERSENYTALÁLKOZÓJA Borszéken került sor (szomba­ton és vasárnap) a Hargita me­gyei természetjárók idei első versenytalálkozójára. A kétnapos vetélkedő legnehezebb próbá­ját, a sífutást és a gyaloglást, a Felsőborszék - Bükkhavas — Hazanéző tető — Hancker patak — Felsőborszék túraútvonalon bonyolították le. (Bár eredetileg a terepversenyt sítalpakra ter­vezték a szervezők, a „tarka" pólya miatt — helyenként már elolvadt a hó — a sízés és a gyaloglás váltotta egymást a kb. 15 km-es távon.) A szokásos ver­senyszámok (fizikai erőpróba, el­méleti teszt, elsősegélynyújtási ismeretek) mellett a céllövészet (légpuskával) is „műsoron” sze­repelt. Végeredmény: 1. Borszék város KISZ-csapata (Antal Ká­roly, Eugen Sebeşan, Wild Sán­dor), 2. Borszéki Bányász (Csibi Ferenc, Molnár Endre,­­ Szőcs Gábor), 3. Csíkszeredai Villa­mossági Vállalat (Adorján Mag­dolna, Domokos Tamás, Kovács Zsolt) és Gyergyószentmiklósi Bútor (Hazapiu Neculai, Kéme­­nes Ferenc, Mezei Imre). A gyer­mek-ifjúsági korcsoportban (16 évesekig) a Borszéki Tudomány (Ambrus Levente, Gidró Béla, Szőcs János) végzett az első he­lyen. Nem volt túl népes a résztve­vők mezőnye, de a kitűnő szer­vezés és nem utolsó sorban a verseny sokrétűsége, összetett tartalma bizonyítja: érdemes el­menni, benevezni az ilyen ren­dezvényekre. (Botos László) SZABADFOGÁSÚ BIRKÓZÁS Két napon át bonyolították le Székelyudvarhelyen az ifjúságiak és iskolások országos egyéni bajnokságának zónadöntőjét, a­­melyen Bihar,, Beszterce-Naszód, Brassó, Kovászna, Mára­maros, Maros, Szatmár, Szilágy, Kolozs és Hargita megyék sportolói vol­tak jelen. Kitűnően szerepeltek a Székelyudvarhelyi ISK birkózói, akik közül öten - Nagy Dániel, Szabó László, Balázs Ernő, Végh Csaba, Lukács Imre — első he­lyen végeztek súlycsoportjukban. Balázs Ferenc és Simó Csaba második, Balázs Imre, Sebestyén László és Ambrus Sándor har­madik lett. Péter Józseffel és Kovács Leventével kiegészítve valamennyien részt vesznek az országos döntőn. Vasárnap a Madarasi Hargi­tán a „Bajnokok versenyével" végetért a székelyudvarhelyi mu­­nicípiumi síbajnokság. Ezen a versenyen a nők közül Kaján Il­dikó, a férfiak közül Avéd Le­vente szerezte meg a győzelmet, összesítésben az év sízője címet Karácsony Katalin és Beczessy György érdemelte ki. Csapatban a municípiumi bajnok a Mező­gazdasági és Élelmiszeripari Gépgyár. * A Nemzetközi Kézilabda Szö­vetség kupájáért kiírt torna elő­döntőjében Bécsben a Nagybá­nyai Minaur HC csapata 28-25 arányban legyőzte a Wat Mar­garethen csapatát. Mint ismere­tes, ez első találkozón is a nagybányaiak nyertek (37-19), így bejutottak a döntőbe. • Románia csapatának győzel­mével ért véget Szófiában az ifjúsági (18 éven aluliak) jég­korong Európa bajnoksága (B- csoport). Az utolsó mérkőzésen fiaink 4-3 arányban legyőzték Lengyelországot. Utolsó helyen Magyarország végzett, amely jövőben a C-csoportban szere­pel. • A szerdai VB selejtezőre ké­szülő török labdarúgó válogatott Tiranában form­aellenőrző mér­kőzésén 0–0-ás döntetlent ért el Albánia válogatottjával. * A Párizsban megrendezett öt­tusa versenyen Anatolij Avgyejev (Szovjetunió) szerezte meg az el­ső helyet 5589 ponttal. Csapat­ban a Szovjetunió nyert 16309 ponttal Franciaország és Ma­gyarország előtt Moszkvában 29 ország rész­vételével rendezték meg a Moszkovszkie novosztyi napilap díjáért kiírt tornászversenyt. A nők versenyét a szovjet sporto­lók uralták. Elena Susunova, Bokszana Omeliancsuk és Bok­­sziana Averkova végzett sorrend­ben az első három helyen. Or­szágunk képviselője, Leni­a Rus a hatodik volt. A férfiak verse­nyén is szovjet győzelem szüle­tett, Szergej Guszev 58,00 pont­ Innen - onnan­ tól honfitársai­, Gogoladzet és Mogilnijt előzte meg. Az UEFA fegyelmi bizottsága szigorú büntetéseket rótt ki a labdarúgó kupatornák ne­gyeddöntőiben elkövetett fe­­gyelmezetleségekért. Többek között az olasz Internazio­nale klubot 200 000 svájci frankkal büntették a FC Köln elleni mérkőzés előtt történt za­­vargásuk miatt. Jónéhány játé­kost - különböző kluboktól - 2-4 fordulóra felfüggesztettek. Írország nyerte az öt­ nemzet rugby tornáját. Az utolsó mér­kőzésen — Dublinben — az írek 13—10 arányban legyőzték Ang­liát. * Szombaton Isztambulban a labdarúgó ifjúsági EB selejtező­jében Románia válogatottja 1-0 arányban felülmúlta Törökor­szág legjobb tizenegyét. Az e­­gyet­len gól a 80. percben esett*­­­­A B-osztályos női kosárlabda bajnokság vasárnapi fordulójá­ban a Gyergyószentmiklósi ISK— MSK a már bajnoknak tekinthe­tő Szatmári Bútorgyár csapatát fogadta. Kiegyensúlyozott első félidő után, kidomborodott a vendégek nagyobb rutinja, s a találkozó a szatmáriak 89—72 arányú győzelmével ért véget. A gyergyószentmiklósiak leg­eredményesebb játékosai: Rúzsa Etelka (18 pont), Angela Pre­­cup és Madaras Judit (14-14 pont). * A svájci Friburgban befejező­dött a jégkorong világbajnok­ság B-csoportjának küzdelem­­sorozata. Az utolsó nap legna­gyobb meglepetését Hollandia szolgáltatta, mely 6—2 arány­ban múlta felül a rendező Svájc csapatát. Lengyelország biztos 5—0 arányú győzelmet aratott Ausztria ellen, s ezzel csoport­elsőként jogot nyert arra, hogy jövőre az A-csoportban szere­peljen. Az utolsó forduló továb­bi eredményei: Olaszország – Norvégia 6—2, Japán — Magyar­­ország 11—2. A végső rangsor : 1. Lengyelország 13 pont, 2. Svájc 11 pont, 3. Olaszország 10 pont, 4—6. Ausztria, Japán és Hollandia 6—6 pont, 7. Norvé­gia 4 pont, 8. Magyarország 0 pont. Sok mindent lehet, csak akarni kell... Számtalan alkalommal írtunk az iskolai testnevelésről, első­sorban a falusi iskola­ helyze­tét, lehetőségeit vettük számon. Elvitathatatlan, hogy az óratar­­táshoz nem egy helyen jó fel­tételeket teremtettek, ahol arra lehetőség adódott, külön torna­termet rendeztek be és a sza­badban sportpályákat létesítet­tek. A csíkszenttamási a közel­múltig nem­ tartozott azon isko­lák közé, amely sportbázisok te­kintetében felvehette volna a versenyt, akár a közeli helysé­gek iskoláival, akár a jóval ked­vezőbb helyzetben­ lévő legtöbb Gyergyó vidéki iskolával. És lám, a szűkös körülmények ellenére is megtalálták a megoldást: az e­­gyik osztályteremben tornater­met rendeztek be és most itt tartják­­az órákat. Érvényesíteni lehet a testnevelés iránt támasz­tott követelményeket. A tanulók máris megszokták, hogy „csak" tornacipőben szabad ide belép­ni és a többnyire hazafias mun­kából szerzett pénzen vásárolt felszerelés változatos gyakorla­tok végzését teszi lehetővé. Lu­kács András testnevelő tanár in­dította el a „tornaterem” akciót és sok pártfogója akadt kolle­gái körében. Igaz, le kellett mondani egy osztályról és beve­zetni a­ délutáni műszakot, de ez csekély áldozat­­ akkor, ami­kor egy egész iskola érdekéről van szó. Balogh Imre tanító mondja, hogy a tornaterem so­kat jelent az iskolának, nemcsak az V-VHI. osztályosok, az alsó tagozatosok is itt tarthatják az órákat s­­így nem kezelik mos­tohán a testnevelést a kisebb osztályokban sem. Nem nagy beruházással épült a csíkszenttamási tornaterem, nincs is szó arról, hogy itt nagy­szabású sportversenyek lebonyo­lításához teremtsenek lehetősé­get. Szerény kis terem, de óriási megvalósítás, amit a lelkesedés hozott létre. Egyéb is szerepel a szenttomásiak tervében: rendez­ni kellene az iskolától nem mesz­­sze eső sportpálya helyzetét, be kellene keríteni, megcsinálni a labdarúgó pályát, ahol majd té­len jégpálya is lehet. Ez még távlati dolog, de remélhető, az mtsz, a geológiai kutatók és az iskola közösen megtalálják a módját, hogy ez a pálya is a falu sportszerető fiataljainak bir­tokába jusson. Végig gyönyörű időnk volt. Po­ros bakancsokkal érkeztünk a hegyre s ott frissen hullott hó­ban tisztultak meg. Igazi téli vi­lág fogadott a Hargitán a vele­járó rengeteg sizővel, akik érke­zésünkkor már befejezték a na­pot s özönlöttek a menedékhá­zak felé. Mi ekkor kezdtük. A délutáni napfényes sízést pótlan­dó - holdvilágnál síztünk. Éjszakára a túlzsúfolt mene­dékház szívélyes gondnokai az ebédlő asztalain biztosítottak igen kényelmes fekvőhelyet, így vasárnap megújult erővel lát­tunk neki a napi programnak - a sízésnek és a napozásnak. Er­re jutott idő bőven, hiszen el­sőknek érkeztünk a pályára. Az út háza hosszú és nehéz volt. A méteresnél nagyobb hó­ban csak nehezen találtuk meg a jelzett utat, de végülis nagyon fáradtan, de bevánszorogtunk Csicsóba. Nehéz volt, de meg­érte. (Pomjánek Béla) Az oldalt szerkesztette: REBENDICS JÓZSEF