Hargita, 1986. június (19. évfolyam, 129-153. szám)

1986-06-03 / 129. szám

Románia Szocialista Köztársaság Államtanácsa TÖRVÉNYEREJŰ RENDELET egyes bűncselekmények elkövetőinek amnesztiában való részesítéséről és kegyelem gyakorlásáról egyes büntetések esetében 1. SZAKASZ. - Amnesztiában részesíti azoknak a bűncselek­ményeknek az elkövetőit, ame­lyekre a Büntetőtörvénykönyv vagy a külön törvények három évig terjedő szabadságvesztéses büntetést vagy pénzbüntetést ír­nak elő. 2. SZAKASZ. - Teljes egészé­ben kegyelmet gyakorol a bí­rói hatóságok által kirótt, öt évig terjedő fogházbüntetések, valamint pénzbüntetések tekin­tetében. Hasonlóképpen, teljes egészé­ben kegyelmet gyakorol a fia­­talk­orúakra alkalmazott külön­leges munka- és átnevelőisko­­lákba küldési intézkedések te­kintetében. 3. SZAKASZ. — Kegyelmi úton részben csökkentik : a) egyharmaddal az 5 és 8 év közötti fogházbüntetéseket ; b) egyötöddel a 8 és 10 év közötti fogházbüntetéseket. 4. SZAKASZ. — Az 1. szakasz­nak, a 2. szakasz 1. bekezdésé­nek és a 3. szakasznak az elő­írásai nem alkalmazandók a visszaesőkként bűncselekménye­ket elkövető elítéltekre és azok­ra, akik előbbi elítélések foly­tán visszaesők. 5. SZAKASZ.­­ Az 1., a 2. és a 3. szakasz előírásai nem vo­natkoznak azokra, akik ember­ölés, halált okozó tettlegesség, vagy testi sértés, rablás, tör­vénytelen magzatelhajtás, erő­szakos nemi közösülés bűncse­lekményét, a társadalmi va­gyon elleni, súlyos, vagy különö­sen súlyos következményekkel járó bűncselekményt, a passzív megvesztegetés, megvesztege­tés, befolyással való üzérkedés, hatósági közeg elleni erőszak és szökés bűncselekményét követ­ték el. 6. SZAKASZ. - Az 1. és a 2. szakasz előírásai vonatkoznak azokra is, akik javítómunkával töltik fogházbüntetésüket. 7. SZAKASZ.­­ Az 1. szakasz szerint amnesztiában nem ré­szesült bűncselekményekkel kap­csolatban bűnüldözés vagy ítél­kezés alatt álló esetekben a büntetőeljárást meg kell indí­tani, vagy az esetnek megfele­lően folytatni kell, a büntetés kiszabása után pedig alkalmaz­ni kell a jelen törvényerejű rendeletnek a kegyelem gyako­r­lására vonatkozó előírásait. 8. SZAKASZ. - A jelen tör­vényerejű rendeletnek az am­nesztiára vonatkozó előírásait megfelelőképpen alkalmazzák a büntetőtörvényben foglalt a­­zon cselekményekre és sza­bálysértésekre, amelyeket a tör­vény az ítélkező bizottságok ha­táskörébe utal. 9. SZAKASZ.­­ Nem büntetik azokat a cselekményeket, ame­lyek a büntetőtörvénykönyv 18. szakaszának megfelelően nem érik el a bűncselekmény társa­dalomra való veszélyességének fokát, az ilyen cselekményekre kirótt pénzbírságot és többi ad­minisztratív jellegű szankciókat pedig - ha nem voltak végre­hajtva - már nem hajtják végre. 10. SZAKASZ: — A jelen tör­vényerejű rendelet elfogadásá­nak időpontjáig elkövetett kihá­gásokért járó fogházbüntetése­ket már nem róják ki, ha pe­­dig kirótták, már nem hajtják végre. Az előző bekezdés rendelke­zései vonatkoznak azokra a sze­mélyekre is, akik javítómunká­val töltik a kihágási fogházbün­tetést. 11. SZAKASZ. - A jelen tör­vényerejű rendelet rendelkezé­sei nem­­ alkalmazandók azokra, akik nem kezdték meg a bün­tetés vagy a kihágást szankció letöltését, mert kivonták magu­kat alóla, valamint azokra, a­­kik megkezdték ugyan a letöl­tést, de utólag kivonták magu­kat a végrehajtás alól. 12. SZAKASZ. — Az ugyanar­ra a büntetésre vonatkozó, egy­más utáni kegyelmi törvényere­jű rendeletek alkalmazása ese­tén csakis az elítéltre nézve kedvezőbb kegyelmi rendelke­zést kell figyelembe venni. 13. SZAKASZ. — Azok a ke­gyelemben részesült személyek, akik három éven belül szándé­kos bűncselekményt követnek el, az illető bűncselekményre ki­rótt büntetésen kívül letöltik a jelen törvényerejű rendelet al­kalmazása nyomán le nem töl­tött büntetést is. 14. SZAKASZ. — A néptanácsi végrehajtó bizottságoknak, illet­ve buráknak, a munkaügyi és népjóléti igazgatóságoknak és a szocialista egységek vezetősé­geinek biztosítaniuk kell a je­len törvényerejű rendelet elő­írásaiban részesült személyek munkába való besorolását. 15. SZAKASZ. - A jelen tör­vényerejű rendelet rendelkezé­sei csak az 1986. június 2-ig el­követett cselekményekre alkal­mazandók. NICOLAE CEAUŞESCU Románia Szocialista Köztársaság elnöke . — Milyennek látja a bá­nyászváros sportéletét ? — Készítsünk csak egy gyors­leltárt. Ne vegye rangsorolás­nak, a sorrend teljesen mind­egy. Három korosztályt ölel fel a jégkorong, amely napról nap­ra népszerűbbé válik. Alakít­hattunk volna egyből felnőtt csapatot máshonnan verbuvált játékosokból, de minek ? Így aztán elkezdtük a kisgyerme­kekkel és évek múlva odanő­nek, hogy saját nevelésű fel­nőtt csapatunk is lehet. A sí­­sport is jórészt a gyermekekre alapoz, Háda János számtalan tehetséges gyermekkel foglalko­zik és eredménnyel szerepeltek országos szintű versenyeken is. Az alpinizmus ■ — hozzá igen kedvezőek a természeti adott­ságok — az országos élmezőny­höz tartozik. Pop Juliu szemé­lyében volt országos bajnokunk is, örvendetes, hogy ennek a sportágnak sok fiatal hódol. Szépen felfejlődött a cselgáncs. Adunk is rá, nemrég vásárol­tunk 70 000 lejre felszerelést. Sza­kács József tanítványai vala­mennyi gyermekversenyen in­dulnak. Serdülő korig van kö­töttfogású birkózásunk. Na, és itt a C-osztályos labdarúgó csa­pat. Sok a gondunk vele, sokat költünk rá, de a közönségnek is kell nyújtanunk valamit. — A város sajátos helyzeté­ből adódóan igen nagy szerep hárul a tömegsportra. Mit tesznek ezért ? — Ez így­ igaz. Az em­bereknek elfoglaltságot kell teremteni. Szervezett keretet biztosítani a sportoláshoz, művelődéshez. Nem könnyű. Közel 20 csapat­tal zajlik a kispályás labdarúgó bajnokság. A fiatalok zöme ját­szik egyik-másik csapatban. Éb­redezik az atlétika. Van férfi kézilabda csapatunk, néhányan a sárkányrepülést kedvelték meg, gyakoriak a sakk- és asz­talitenisz-versenyek. Nézetem szerint a minőségi szintre a té­li sportokban, a labdarúgásban és alpinizmusban kell töreked­nünk, a többi sportágban a tö­megrészvételre törekszünk.­­ Hogy állnak a sportbázi­sokkal ? — Panaszkodjam ? Ami van, az bezsúfolódott a tömbházak közé, az iskolák szűk udvaraira, a tornatermek mondhatni alkal­matlanok labdajátékokra. A kispályás labdarúgó bajnoksá­got is az iskolák pályáin bo­nyolítjuk le. De keressük a ki­utat. Azt a megoldást találtuk, hogy­ mindent a város alsó ré­szében lévő labdarúgó pálya köré összpontosítunk, itt szeret­nénk kiképezni több sportág gyakorlására alkalmas sportte­lepet. itt van egyébként az uszoda, a jégpálya és itt készül majd el egy komplexum, benne szálló, fürdő, szauna, erőtermek stb. És ott lenne természetesen a kispálya is. — Az egyik C-osztályos lab­­darúgó mérkőzést követő bot­rány kapcsán kérdezem : gyak­ran találják szembe magukat fegyelmi problémákkal ? — Ami az Inter elleni mérkő­zés után történt, az valóban nem volt szép, de a kezdemé­nyezők nem a nézők soraiból kerültek ki. Én azt mondanám, hogy a balánbányai közönség viszonylag fegyelmezett. Foglal­kozunk is a nevelésével, a ki­nyomtatott programokba min­dig beiktatunk valamilyen ne­velő jellegű témát. Ez egyik ol­dala az éremnek. Sajnálatos, hogy edzőket, sportvezetőket kellett eltávolítanunk — nemcsak a labdarúgásra gondolok —, mert magatartásuk, erkölcsük összeegyeztethetetlen volt hiva­tásukkal. Én ellensége vagyok mindenfajta fekete ügyletnek, szeretem a tiszta munkát. Nem lehet sportvezető, aki iszákos, üzérkedik, lejáratja magát a közösség előtt.­­ Milyen az együttműködés a sporttevékenység irányításá­ra, szervezésére hivatott ténye­zők között ? — Jónak tartom. A városi és üzemi pártbizottság, a szakszer­vezetek és KISZ részéről meg­kapunk minden támogatást mind anyagi, mind szervezési vonatkozásban. Ennek köszön­hetően készültek el a meglévő sportbázisok, és jórészt közös összefogással létesül a fentebb említett sporttelep és komple­xum is. Persze, vannak és lesz­nek még közös gondjaink, de azért vagyunk, hogy megoldjuk. SPORT­ , T-v r r p­ p iste,nk Bányász SE - Beszélgetés Duka János technikussal, a Balánbányai Bányász SE elnökével - DAC­I­AD­A-KRÓNI­KA A C-osztályos bajnokság XI. csoportjának vasárnapi ered­ményei : Székely­udvarhelyi Haladás — Marosvásárhelyi Electro­­mures 0-0, Szebeni Mecanica CSU - Balánbányai Bányász 3-0, Baráti Bányász — Székelykeresztúri Egyesülés 3-0, Szavától Medvetó - Gyergyószentmiklósi Jövő MSK 1-0, Toplicai Maros — Ludasi Maros 2—0, Ágotai Kárpátok — Marosvásárhelyi Me­­talotehnica 1-0, Régen/ Acél — Vízaknai Unirea 4—1, Szebeni Inter - Segesvári Vasas 4-0. Megyénk csapatai találkozóinak krónikája ■ SZÉKELYUDVARHELYI HALADÁS - MAROS­­VÁSÁRHELYI ELECTRO MUREŞ 0-0 Ez a mérkőzés volt a csoport rangadója és kimenetelétől füg­gött a Haladás esélyének ala­kulása. Sajnos, a mérkőzés vé­gén borúlátóbbak lettünk. Az udvarhelyi csapatból két alap­játékos, Dezső és Man hiány­zott, játék közben lesérült Ger­gely is, ez pedig meglátszott az együttes ütőképességén. Egyet­len veszélyes helyzet a 36. perc­ben adódott, amikor Kiss be­adására Popa ugrik fel, de lab­dáján rajta van Naste kapus. A vendégek nyilvánvalóan védeke­zésre rendezkedtek be, egyedül Kalló kapott támadói megbíza­tást. Taktikájuk tökéletesen be­vált és a 0-0-ás döntetlen ne­kik kedvez.­­Hajdú József) SZEBENI MECANICA CSU­­ BALÁNBÁNYAI BÁNYÁSZ 3-0 (1-0) A kiesés veszélyétől fenyege­tett szebeniek már az első per­cektől magukhoz ragadták a kezdeményezést és rohamainkat már a 11. percben siker koro­názta. Mihailo feleslegesen sza­bálytalankodott a tizenhatoson belül Stoicával szemben és a megítélt büntetőt Peuceanu biztosan értékesíti. A Bányász csatárai rendre alul maradnak a szebeni védelemmel, s csak Coarnă kapus jó formája aka­dályozza meg az újabb szebe­ni gólt. Nem változik a játék képe a második félidőben sem. Az 50. percben gyors hazci tá­madás végén Dan Oprişhoz ke­rült a labda, aki közelről a há­lóba lőtt. A találkozó legszebb gólja a balánbányai Borbély nevéhez fűződik, aki egy ve­szélytelen hazai szabadrúgás u­­tán szögletre akar menteni, de „jól eltalált" lövése nyomán a labda védhetetlenül vágódik a meglepett Coarnă kapus mellett a balánbányaiak kapujába ! (Kovács László) BARÓTI BÁNYÁSZ - SZÉKELYKERESZTÚRI EGYESÜLÉS 3-0 (2-0) A 3-0-ás vereség egy kicsit szigorú, nem tükrözi az erővi­szonyokat. A keresztúriak nem játszottak rosszul, főleg a me­zőnyben sokat tartották maguk­nál a labdát és Dénes II., Daj­ka és Szávály révén néhány helyzetük is kimaradt. A hazai­ak állóhelyzetből szerezték gól­­jau­kat. Ion Marin játékvezető elég sok szabadrúgást ítélt a barátiak javára. A Jiul volt já­tékosa, Bedő, a 9., 32. és 65. percben volt eredményes. (Ga­­gyi Endre) SZOVÁTAI MEDVETY - GYERGYÓSZENTMIKLÓSI JÖVŐ MSK 1-0 (0-0) Egy hét leforgása alatt ez már a harmadik veresége a gyergyóiaknak. Mindvégig ira­­mos, izgalmakban bővelkedő, de alacsony színvonalú mérkőzést láthatott a 800 főnyi közönség. Felváltva forogtak veszélyben a kapuk, de a csatárok a leg­jobb helyzeteket sem tudták ér­tékesíteni. A 10. percben Cons­tantin 8 méterről mellé lő, majd Kovács bomba lövése okoz gon­dot a gyergyói kapusnak. A 25. percben Câmpeanu remekel, Papp lövését teszi ártalmatlan­ná. A második félidőben a gyergyóiak rendre dolgozzák ki helyzeteiket, de Szvinyuk, Ko­vács, Salamon, Nagy és Balázs elemi hibákat vét. A 78. percben hazai ellentámadás során De­zső 10 méterről lő kapura, Câm­peanu szögletre ment. A 89. percben nagy helyzet adódik a szovátai kapunál, négy csatár áll két védővel szemben, de ki­marad a góllövés lehetősége. Újasob hazai ellentámadás, Papp becsapja Câmpeanut, De­zsőhöz gurít, aki védhetetlenül lő a hálóba. (Schwarzenberger Károly) TOPLICAI MAROS - LUDASI MAROS 2-0 (0-0) Nagy küzdelemben, megérde­melt győzelmet aratott a topli­cai csapat, s az újabb három pont bíztató a kiesés elkerülé­séért folytatott harcban. Az el­ső félidőben többet támadnak a vendéglátók, de a ludasi vé­delem Tapasztó kapussal az é­­len, kitűnően védekezik. A má­sodik félidőben fokozódik a há­zigazdák fölénye, s a 60. perc­ben esély van a gólszerzésre, azonban Kovács kapus kihagy­ja a 11 -est ! Szerencsés játék­csere következik: a veterán Ho­­dorean lép pályára Bicorti he­lyett a 63. percben és öt perc múlva már az ő gólját ünnepli a közönség. Gál után megnyu­godnak a topik­aiak, támadása­ik egyre veszélyesebbek és a 85. percben, Ciolobocnak sike­rül becsapnia a tapasztalt Ta­pasztó kapust, Hă­dă­re­an kitű­nő átadása után, védhetetlenül lövi hálóba a labdát. (Coşarcă Vasile) A C-osztály XI. csoportjának állása a 27. forduló után : Electromures 174 657--2155 Inter 164 753-2352 Haladás 156 646--2551 Kárpátok 1421135-2944 Metaloteh. 1411252--3343 Unirea 124­­28--4340 Balánbánya 1221333--4638 L. Maros 1.141234--3237 Egyesülés 1141228--3637 Jövő MSK 1131329--3436 Barát 1051228--3335 Acél 951334--3632 Mecanica 1011639--4431 T. Maros 941435--4231 Vasas 941427-4031 Medvetá 831622--5727 1986, JUNIUS 3-, KEDD 2 Cselgáncs HARGITA MEGYÉS SIKEREK AZ ORSZÁGOS DONTŐN Kiválóan szerepeltek gyer­mekcselgáncsozóink a Buşteni­­ben lebonyolított országos egyé­ni döntőn. Legfiatalabb kimo­­násaink bebizonyították, hogy méltóak a Csíkszeredai csel­gáncsiskola kivívott hírnevéhez. Eredmények : a kisgyerek ka­tegóriában országos bajnoki cí­met szerzett Albu Botond a 26,5 kg-os súlycsoportban. Ugyan­­csak országos bajnok lett a nagy­gyermek korosztályban Prjid­s­­lawszky Oszkár az 52 kg-os súlycsoportban. Ezüstérmesek : Mihályfalvi Zoltán a 30 kg-os, Salamon Zsolt a 45 kg-os súly­csoportban (mindketten nagy­gyermek­­korosztályúak). Bronz­érmesek : Nagy István (52 kg), Incze Lehel (45 kg)­­ a nagy­gyermek korosztályból, illetve Farkas Ervin (29 kg) és Marin Florin (26,5 kg) a kisgyermek korosztályból. Nagy István (Tus­­nádfürdői Építők) és Farkas Er­vin (Balánbányai Bányász-Pio­nír) kivételével a többi ver­senyző a Csíkszeredai ISK-t kép­viseli. Ez a siker Páll László, Dániel Albert, Szakács József, Ka­la­már Domokos és Dánéi Sándor edzőket is dicséri. (Forró Miklós) MUNDIAL 86 Döntetlen eredményű mérkő­zéssel indult a Mundial, a bul­gár — olasz találkozó első ré­szében az olaszok irányították a játékot és Altobelli 44. perc­ben lőtt gólja után is jónéhány percig még övék volt a kezde­ményezés, de aztán feljöttek a bolgárok és a 85. percben cse­reként beállt Zirakov kiegyenlí­tett. Sok vitára adott alkalmat az 1-0-ás brazil győzelemmel vé­getért Brazília — Spanyolország találkozó. Az 53. percben a spanyolok távoli lövésből egyen­lítettek, a labda a felső lécről pattant a földre - megfigyelők szerint a gólvonalon belül —, de az ausztrál játékvezető nem adta meg a gólt. A spanyolok a játékvezetőt okolják, más vélemény szerint pedig a kö­­zépbíró nem láthatta pontosan a labda helyzetét, a partjelző­nek kellett volna beintenie. Kínos győzelmet aratott Franciaország Kanada ellen. A VB-n először résztvevő kana­daiak megúszták egy góllal,de a­z is igaz, hogy Platiniék gyen­ge napot fogtak ki. Gólzápor született viszont a tegnap késő este lejászott mér­kőzéseken : Szovjetunió — Ma­­gyaroszág 6-0 (pedig a szov­jet csapat egy 11-est is kiha­gyott ... ) , Argentína — Dél- Korea 3-1. Rovatszerkesztő • REBENDICS JÓZSEF