Hargita, 1987. szeptember (20. évfolyam, 206-231. szám)

1987-09-01 / 206. szám

LABDARÚGÁS Nem volt forduló az A-osztályban, kettős e­­rőpróba előtt állnak a Héten legjobb labdarú­góink. Az A-válogatott barátságos mérkőzést játszik (szerdán) Len­gyelországban a házi­gazdák legjobb tizen­egyével, olimpiai válo­gatottunk pedig (csütör­tökön) negyedik cso­portmérkőzésén Dánia csapatát fogadja a ba­căui stadionban. RAJT A B-OSZTÁLYBAN Vasárnap megkezdődött az 1987—88-as bajnoki idény a másodvonalban is. Az I. cso­portban ballábbal kezdett a Buzăul Gloria, idegenben ka­pott ki a Piatra Neamţi Ce­ahlăul csapatától 3—2-re. A Constanţai FC hazai pályán lépte le (4—0) a Sloboziai U­­nireát, Iaşi-i Politehnica is hazai pályán győzött (2—0) a Birladi FEPA '74 ellen. A II. csoport a Jiul jó rajtját hoz­ta : a petrozsényi csapat 1—lí­ra győzött a fővárosban a Progresul Vulcan ellen, ez óriási 2 pont az angol táblá­zatban, annál is inkább mert a Rimnicu Vilceai Chimia 2— 1-re veszített Slatinan a Spor­tul Muncitoresc-kel szemben, a Tirgoviştei CS pedig a Sportul „30 Decembrie“ csa­patától kapott ki 3—2-re. A III. csoport nagy meglepetése a Nagybányai FC M­árama­ros 0—5-ös veresége Besztercén. Vajon a Gloria (a B-osztály utóbbi 10—15 idényének ál­landóan élmezőnyben lévő együttese) is készíti a nagy lépést? Az FC Bihar 1—0-ra győzött a Nagykárolyi FIÚT Victoria ellen, az ismét ne­vet változtató Aradi UT (most FC MUTA) 3—0-ra legyőzte a III. csoporttal ismerkedő Di­­csőszentmártoni Chimicát. BSZK-KUPA: SZÉKELYKERESZTÚRI EGYESÜLÉS — SZÉKELYUDVARHELYI HALAD­ÁS 0—4 (0—2) Alaposan visszavágott a Haladás a két egymásutáni keresztúri vereségért (a Kü­­küllő-kupán, majd az Augusz­tus 23 Kupa döntőjében ka­pott ki az Egyesüléstől), s te­gyük mindjárt hozzá: ilyen arányban is teljesen megérde­melten győztek a vendégek. Ötletesen játszott a Haladás, teljesen uralta a pályát a 90 perc alatt. A házigazdák kis­sé elbizakodottan léptek pá­lyára, és éppen alapembereik — Simó, Dénes II, Horváth és Both II — jóval a megszo­kott formájuk alatt játszottak. Bárcsak tanulság lenne a nagyarányú vereség a küszö­bön álló bajnokságra ! (Az el­ső fordulóban az Egyesülés a Szovátai Medvetóval mérkő­zik, annak otthonában). Már a 10. percben meg­szerzik a vezetést a vendégek, az ifjúsági Kecseti ügyesen használja ki a helyi védelem bizonytalankodását Ezután adódna alkalom egyenlíteni az Egyesülésnek, azonban Horváth és Dénes II is közel­ről gyerekesen hibáznak. Az első félidő utolsó percében már 0—2: Bodonyi éles szög­ből talál be a székelykeresztú­­riak kapujába. Szünet után is székelyudvarhelyi fölényben folyik a játék. A 65. percben Constantin Arseni becsapja a keresztúri védőket és közelről lő Kiss István kapus hálójá­ba, majd a 84. percben Man távoli lövéssel állítja be a 0—4-es végeredményt. (Török Traian) GYERGYÓSZENTMIKLÓSI JÖVŐ — BALANBÁNYAI BÁNYÁSZ 2—1 (1—0) Alacsony színvonalú, me­zőnyjátékkal telt el a talál­kozó nagy része, az az egy­két megvillanás kevés ahhoz, hogy a két csapat bizonyítsa: készen áll a C-osztályos baj­noki idény megkezdésére. Az első félidőben a gyer­­gyóiak uralták a mezőnyt — igaz, különösebb csillogás nélkül —, még negyedóra sem telt el a kezdő sípszótól, s már 1—0-ra vezetett a Jö­vő : Szvinyuk használta ki a Bányász védelmi hibáját. A 25. percben a balánbányai Nuber kétszer került szembe a Jövő kapusával, de nem tudta becsapni a cerberust. A második félidőben sem javult a mérkőzés színvonala, kap­kodás, nyers küzdelem jelle­mezte a játékot. Paradox je­lenetek után született a jövő második gólja : a sérült Sa­lamon helyére beállt Fülöp robogott el jobbszélen, kitűnő beadást küldött a 16-os és 11-es közé, Szvinyuk felug­rásból erősen ráfejelte, a léc alá tartó labdát Şerban ka­pus bravúrral ütötte szöglet­re. A szöglet után a kapu kö­zelében Szvinyuk ért a lab­dához (erős rúgásról nem le­het szó), s a labda beván­­szorgott a Bányász kapujába Serban állva, tehetetlenül nézte a másodpercek alatt születő gólt. A 2-0 után még jobban alábbhagyott a jövő lendülete, rohamozott a Bá­nyász, a veterán Barna is többnyire csatárt játszott. Egy Bányász-támadás végén — a gyergyói védelem hibájá­ból — Barabás szerezte a vendégek gólját TOPLICAI MAROS — RÉGEM VASAS 3—1 (1—1) A házigazdák uralták a mérkőzést, három góljuk mel­lett még kidolgoztak 6—7 jó gólhelyzetet. Különösen Ghi­­diunak volt jó napja, ő volt egyébként a kupamérkőzés legjobb játékosa. Az első gól is az ő átadásából született — Szőcs lőtte a 9. percben. A toplicai gól után támad a C-osztályos együttes, és mind­össze nyolc perc múlva sike­rül is egyenlítenie ... Bîndilă révén. (A Maros játékosa volt, onnan került a Régens Vasashoz.) A második félidő 10. percében 11-eshez jut a Maros, Tóth értékesíti. (Keze­­zésért ítélte meg a büntetőt a játékvezető). Bliort látvá­nyos gólja állítja be a 3—1-es végeredményt. A Toplicai Maros az egyetlen megyei bajnokságban szereplő csapa­tunk, amely továbbjutott az 1987—88-as BSZK-kupa küz­delmein. A MEGYEI BAJNOKSÁG MÁSODIK FORDULÓJA Az első értékcsoport nagy hiányát a Maros — Rapid el­maradt rangadó jelentette, így a marosmenti kupamérkő­zésre és a Csíkszeredai Trak­tor — Avicola mérkőzésre i­­rányult főképp a figyelem. A Traktor múlt vasárnapi 4—0-ás idegenbeli győzelme ígért valamit, többet, mint ez a 0—2, amit hazai pályán tel­jesített. A keresztúriak már a 13. percben vezettek (Rózsa, Marossi beadásából), utána a sorozatos hazai támadások el­akadtak a vendégek védelmi falán, s ami közelebb jutott a kapuhoz, azt elhibázták a csatárok. (Bogos és Kucserik hagyott ki helyzet(ek)et.) 1—1 helyett jött a 0—2 (Egey — Molnár összjáték után ez u­­tóbbi volt eredményes). A ve­reség ellenére nincs csügge­­désre oka a fiatal csíki gár­dának, sok tehetséges játéko­sa van, közülük az Avicola ellen a söprögető Végh nyúj­tott kiemelkedő teljesítményt. Az ifjúságiak mérkőzésén: Traktor — Avicola 2—1. A Ditrói Bútornak törlesztenie kellett szurkolói előtt az el­ső fordulóbeli 0—10-es vere­ség miatt, ez sikerült is, igaz egy szerény képességű e­­gyüttes, a Galóccsi Komple­xum ellen. Eredmény : 6—3. Gólszerzők: Szakács, Sajgó (4) és Takács, illetve Jánoska (2) és Szabó. Ifjúságiak : 1—3. Jól játszott a Vlahicai Vasas a megyei bajnoksági szinten jóképességű Gyergyóújfalusi Maros otthonában és 0—0-ás félidő után 0—1-re maradt a­­lul. (A hazaiak gólszerzője Kelemen az 53. percben.) Az ifjúságiak mérkőzésén : 2—2. A II. értékcsoport eredmé­nyei : Irodosi Egyesülés — Csíkszeredai Építők 2—1 (1—1). Ifjúságiak : 5—2. Csík­­szenttamási SPEG Hargita — Gyergyószárhegyi Bástya 5—1 (1—1). Ifjúságiak: 2—0. A Gyimesközéploki Famunkás — Gyergyóremetei Új Élet mérkőzést nem játszották le, mert a vendégek túl későn érkeztek a pályára. Sporttanácsaink házatáján Tartani a szintet Az nem vitatható­­— mint ahogy azt egy gyergyószent­­miklósi sportvezető megje­gyezte — hogy a kisváros e­­gyik nagyon kemény tartó­oszlopa Hargita megye sport­életének. Aki már került kap­csolatba vele, az tudja, milyen erős a gyergyói emberekben a sportszeretet, ha sportról van szó és főleg városuk sportjáról, képesek mindent megtenni érte. Ez persze meg­látszik a tömegsport-rendez­vényeken is, hiszen százak hódolnak csupáncsak sport­­szeretetből a sízésnek, korcso­lyázásnak, turizmusnak, lab­dajátékoknak — hogy csak a legnépszerűbbeket említsük. Nagyon fontos ága ez a váro­si sporttanács tevékenységé­nek, igyekszik is szervezett kereteket biztosítani minden igénynek. Ilyen feltételek mellett ter­mészetes, hogy a minőségi sportban is szép eredménye­ket mondhatnak magukénak a gyergyói sportolók. A város­ban kiemelt sportág a torna, a jégkorong, a sí, a labdarú­gás és a kosárlabda. Ezenkí­vül minőségi szinten űzik itt még az alpinizmust, a model­lezést, a sakkot, az asztalite­­nisz­t és az utóbbi időben két új sportág is „életmagra ka­pott“ : a Csíkszeredai Építők sportegyesület cselgáncs szak­osztálya kihelyezett csoportot hozott itt létre, amelyben nagy érdeklődés mellett mint­egy 50 gyerek ismerkedik a judo alapjaival. Mellette is­mét feléledt a gyergyószent­­miklósi kézilabda, a Haladás kisipari szövetkezet férfi ké­zilabdacsapatot alakított, a­­mely jelenleg a megyei baj­nokságban szerepel. A városi sporttanács a he­lyi párt és állami szervek irányításával az 1986—87 sportidény végén kiértékelte és elemezte a város sportjá­ban elért eredményeket és arra a következtetésre jutott, hogy jó évet zárt a gyergyói sportmozgalom, nagyon kevés kivételtől eltekintve minden sportágban elérték vagy túl is szárnyalták azokat az ered­ményeket, amelyeket az idény elején kitűztek maguknak. Mi is felsorolunk néhányat. A tornában több dobogós helye­zés a nemzeti bajnokságban. Molnár Levente a nemzetközi porondon is újra­­bizonyított. Jégkorongban a felnőtt csa­pat ismét az első értékcso­portban szerepel, az ISK csa­pata pedig ha nem is tudta megismételni tavalyi bravúr­ját, második helyezésével is szép sikert könyvelhet el ma­gának. 1987-től a repülőmo­­dellezők nemzetközi minősí­tést kapnak, a birkózók és az alpinisták is tartják magukat a nemzeti bajnokság A-osz­­tályában. Az is sokat mond a város sportolóinak eredmé­nyességéről, hogy különböző sportágakban sok gyergyói sportoló szerepel hazánk vá­logatottjában, így jégkorong­ban 8, tornában 3, repülő­­modellezésben és alpinizmus­­ban 2—2, sífutásban 1 és sí­­lesiklásban 1. És ami nem sikerült a gyergyói­aknak ? A focisták az évad elején a 4. helyet tűzték ki maguknak a C osztály XII. csoportjában és csak a 9. lett belőle. A sportkedvelők legfájóbb pont­ja mégis a kosárlabdás lányok szereplése, akiknek, mint is­meretes, a B-osztályos baj­nokságban mutatott jó játé­kuk után nem sikerült to­vábbjutni a selejtezőkből a nemzeti bajnokság A-osztá­­lyába. Ez a feladat ismét az idénre „csúszott“ és hisszük, hogy ezúttal nem csak a re­mény marad meg belőle. A gyergyószentmiklósi sporttanács a városi pártszerv irányításával sok akciót szer­vezett a sportbázisok felsze­relésére, rendbetételére és karbantartására. A nyári szü­netben a lakosság részvételé­vel munkálatok folytak a sí­pályánál, befejeződött a mű­jégpálya nagyjavítása, a lab­darúgópálya és a minifocipá­­lyák rendbetétele. És habár még mindig nem történtek konkrét lépések az oly na­gyon várt tornaterem felépí­tésére, ahol végre a nagy tor­­naközpontokhoz hasonló fel­tételek mellett edzhetnének a gyergyószentmiklósi torná­szok, a kérdés állandó napi­renden szerepel. Reméljük, szerencsés döntés és megoldás is születik majd minél hama­rabb ebben az ügyben, miként — ha az oly nagyon várt A-osztályos szereplés bekövet­kezik — a kosárlabdacsarnok ügyében is. És akkor a spor­tolók erőfeszítéseivel megspé­kelve, nemcsak a szinttartás­ra rendezkedhet be a gyer­­gyószentisiklósi sport, hanem majd Új csúcsok felé is te­­kintgethet a Gyergyói-medence sportimádó közönsége. 1987. SZEPTEMBER L. PÉTER LÁSZLÓ2 Román siker az evező világbajnokságon A koppenhágai evező VB-n ragyogó román sikerek szü­lettek. Miután a nők min­den verseny­szám­ban döntőbe kerültek (!), ott derekasan helyt is álltak: négy arany­érem (Maria Sava — egyes, Olga Homeghi és Hodica Alba — kétpárevezős, Maria­na Traşcă, Adriana Chelariu, Valentina Virlan, Veronica Necula, Ecaterina Oancia — négyes kormányos, Olga Ho­meghi, Rodica Alba, Mariana Traşcă, Adriana Chelariu, Valentina Virlan, Veronica Necula, Lucia Toader, Livia Tianu, Ecaterina Oancia — 8-1-1-es), és 2—2 ezüst- és bronzérem. Ez a siker egy ki­csit kárpótol a kajak-kenusok gyenge szerepléséért, akik a duisburgi VB-n 10 verseny­számban kerültek döntőbe, de egy érmet sem szereztek. cselgáncs Az elmúlt hét végén két fronton is küzdöttek a Har­gita megyei fiatal cselgáncso­­zók. A megye ifjúsági válo­gatottja Piatra Neamţon vett részt a KISZ-kupa országos döntőjén (36 megye volt je­len), ahol egyéni- és csapat­­versenyt is rendeztek. A csa­patversenyben Hargita me­gye a harmadik helyen vég­zett, az egyéni küzdelmekben három sportolónk ért el má­sodik helyezést: 60 kg — Márton Lóránd (Csíkszeredai ISK); 65 kg — Mészáros Sándor (Vlahicai Vasas) ; 71 kg — László Sándor (Csíksze­redai ISK). A Csíkszeredai utánpótlás csapat (Építők-ISK) cselgán­­csozói részt vettek Focşani­­ban a megyeközi szakaszon (utánpótlás egyéni verseny) ahol az alábbi eredményeket érték el: Mihály József (60 kg) és Márton Nándor (71 kg) harmadik, Tordai Levente (78 kg) pedig első lett súlycso­portjában. A felsorolt hat sportoló képviseli megyénket az or­szágos utánpótlásbajnokság e­­gyéni döntőjén, melyet szep­tember 26—27-én tartanak Piteşti-en. (Forró Miklós). KÉZILABDA : VERESÉGGEL KEZDTEK B-OSZTÁLYOS CSAPATAINK A női B-osztályos bajnok­ság első fordulójában a Szé­kelyudvarhelyi Akarat-Köny­­nyűipar csapata Nagybányán lépett pályára a helyi Építők ellen. Nagyon jó első félidő után (öt gólos előnnyel zárták az első játékrészt­­) végülis vereséget szenvedtek a ta­pasztaltabb nagybányai csa­pattól. Eredmény : 29—26 (12—17). A székelyudvarhelyi csapat gólszerzői : Újlaki (10), Kulcsár (7), Tamás M. (3), Mihályfalvi (3), Benő (2) és Kovács J. A következő for­dulóban, szeptember 6-án : Akarat-Könnyűipar — Zilahi Textil. Vasárnap rajtolt a B-osztá­ly­os férfi bajnokság is. A Szé­kelyudvarhelyi Élelmiszeripari Gépgyár csapata hazai pályán fogadta a Nagybányai Min­­aur II együttesét. Mint első B-osztályos mérkőzés, a ta­lálkozó rányomta bélyegét az udvarhelyiek játékára, akire idegesen, kapkodva szőtték támadásaikat, s így eléggé sokat hibáztak, ami aztán ve­reséghez vezetett. Eredmény: 20—24 (11—13). Az udvarhe­lyiek gólszerzői : Bakó, Bakos és Fekete (5—5), Jakab 12), Deák, Gábor és Papp. A kö­vetkező fordulóban az Élelmi­­szeripari Gépgyár csapata a Petrozsényi ,Hullai mérkőzik. ÖKÖLVÍVÁS Két rendezvénytől volt mozgalmas az elmúlt hét vé­gén a Csíkszeredai Akarat sportpálya ökölvívó-arénája: megtartották a megyei baj­nokság döntőit, majd a Csík­szeredában edzőtáborozó Foc­şani-­ Unirea öklözői a he­lyiekkel mérkőztek. (Ezen a találkozón a házigazdáktól Öt­vös Róbert, Dan Sigmarin, Valuk Zoltán, Boţan Rudolf, Stan Boros, Sándor Zoltán és Gergely Demeter aratott győ­zelmet). De íme idei megyei bajnokaink : Ötvös Dezső, Tamás András, Ruczuly Zol­tán, Valuk Zoltán, András Csaba, Botan Rudolf, Gergely Attila, Gergely Demeter, Sán­dor Zoltán és Rázván Fedre (mindannyian a Csíkszeredai Akarattól), Dobos Zoltán és Kalányos Árpád (mindketten a Székelyudvarhelyi Bútortól), Norbaier István és Incze Já­nos (mindketten a Székely­udvarhelyi Akarattól) és Emil Platon (Toplicai Foresta). TÁJFUTÁS A technikai sportágak KISZ-kupája országos döntő­jén, Piatra Neamţon a tájfu­tásban Tánczos Ildikó (Csík­szeredai Matematika Fizika Líceum) a második helyen végzett a 17—20 évesek kor­csoportjában. Első a Neamţ megyei Marieta Hodor, har­madik a Temes megyei Ana- Maria Erenberger. A táv 4,5 kilométer volt, 175 méteres szintkülönbséggel 11 ellenőr­ző ponttal.