Hargita Népe, 1992. június (4. évfolyam, 104-124. szám)

1992-06-02 / 104. szám

iS 2., KEDD Labdarúgó ABC Pontot vesztett a Steaua a Ghencea-stadionban • Újabb fejlemények a Gyulafehérvár-UTA bunda­ügyben • B-osztályban a Maroshévízi Maros és a Székelyudvarhelyi Hargita ! ; AZ A-OSZTÁLYÚ BAJ­­NOKSÁG 30. fordulójában általában a várt eredmények születtek. Meglepetés a Te­mesvári Politehnica pontszer­­zése a Ghencea-stadionban a nagy esélyes bukaresti katona­csapattal szemben. A Dinamo folytatja tavaszi döntetlenso­­rozatát, ezúttal Gáláéról ho­zott el egy pontot, s 30. for­duló után is megőrizte veret­lenségét. Az újonc Craiovai Electroputere feltört a rang­sor harmadik helyére, meg­előzve a Craiovai UI-t. Ered­mények : Bukaresti Rapid — Sportul Studenţesc 1—1, Gá­láţi Oţelul — Bukaresti Di­namo 2—2, Marosvásárhelyi ASA — Vajdahunyadi Cor­vinul 2—0, Bukaresti Steaua — Temesvári Politehnica 0—0, Bradai Pacia-Unirea — FC Ploieşti 1—0, FC Argeş — Konstansai Farul 2—0, Bras­sói FC — Nagyszebeni Inter 2—0, Craiovai Electroputere — Bákói FC 4—0, Besztercei Gloria — Craiovai Universi­tatea 1—0. A rangsor : Kézdivásárhelyi Vasas — Gyergyószentmiklósi Jövő 4—0 (3—0) Biztatóan kezdett a Jövő Csíkszeredában, Gáll Ervin és Csapár közel állnak a gól­szerzéshez, azonban az első 20 perc után a kézdiek átveszik a játék irányítását és negyed óra alatt három alkalommal találnak Saitoc kapujának há­lójába. A 20. percben Szűcs eredményei, tíz perc múlva A rangsor : Farul 30 12 4 14 32—46 28 Bákó 30 10 6 14 29—48 26 Sportul 30 8 8 14 29—41 24 Argeş 30 8 7 15 35—42 23 ASA 30 7 5 18 27—47 19 Corvinul 30 4 7 19 28—60 15 A B-OSZTÁLY második csoportjában újabb szakaszá­ba lépett a Gyulafehérvári Unirea — Aradi UT bunda­ügy. A legutóbbi fegyelmi Ha­tározat a legdrasztikusabb, 8—8 bajnoki pont levonásával bünteti mindkét csapatot, s ezzel zöld utat nyitottak a nevető harmadik, a Resicai MSK A-osztályba való bejutá­sának. A Gyulafehérvár — Resicai MSK rangadó a ven­déglátók 2—1 arányú győzel­mével zárult, míg az UTA 5 —0 arányban győzött a Bok­sabánya ellen. Az élcsoport állása : Resicai MSK 40 pont, UTA 35 pont és a Nagyváradi Bihar FC 33 pont. A harmadik csoportban to­vább növelték előnyüket a kolozsvári diákok. A csoport rangadóján az U 3-1 arány­ban bizonyult jobbnak a Ceahlăul Piatra Neamţnál, ez­zel szemben a nagybányaiak erejéből mindössze gólnélküli döntetlenre futotta a sereg­hajtó Borzeşti otthonában. Érdekesebb eredmények : Să­­vineşti — Kolozsvári CFR 2— 3, Fălticeni — Brassói Metrom 0—2, Suceava­­+­ Electromu­­reş 1—0. Az élmezőny állása : Kolozsvári U 51 pont, Nagy­bányai Máramaros FC 48 p., Ceahlău Piatra Neamţ 41 p. Kelemen növeli az előnyt, majd a 35. percben Bálint ej­tett labdája jut Saitoc kapus fölött a hálóba. Szünet után esik a játék színvonala, a kézdiek elégedettek az ered­ménnyel, a jövő több helyzetet dolgoz ki, azonban egyet sem tudnak kihasználni. Ezzel szemben az utolsó előtti perc­ben Kelemen megszabadul őrzőjétől s újabb góljával be­állítja a 4—0 ás végered­ményt. (Kolozsvári László) CPL 22 5 4 13 28—51 14 Jövő 22 6 1 15 26—64 13 A következő forduló mérkőzé­sei : Minerul Comăneşti — Kézdivásárhelyi Vasas, Gyer­­gyószentmiklósi Jövő — Pet­rolul Moineşti, MECON O­­neşti — Laminorul Roman, Bákói Cotidianul — Bákói , CPL, Bodzafordulói Elektra — Balánbányai Bányász. A Tex­tila Buhuşi, Cetatea Tîrgu Neamţ és a Sepsiszentgyörgyi FC nem játszik. A VIII. CSOPORTBAN ki­vétel nélkül­­ győztek a to­vábbjutásra esélyesek. Nagy örömünkre a Maroshévízi Ma­ros és a Székelyudvarhelyi Hargita, függetlenül az utolsó két forduló eredményeitől, már bebiztosította helyét a B-osz­tályban ! Hatalmas küzdelem várható a 3—4. hely megszer­zéséért Szászrégen, Fogaras, Csíkszereda és Beszterce kö­zött. A Sze­csere­várost a fe­gyelmi bizottság két büntető­ponttal sújtotta, így kiestek a további számításokból. Ered­mények : Brassói Kárpátok — Maroshévízi Maros 2—5, Nagyszebeni Universitatea — Marosvásárhelyi Metaloteh­­nica 2—1, Szecserevárosi Pre­cizia — Naszódi Haladás 5—0, Székelyudvarhelyi Hargita — Szentágotai Kárpátok 5—1, Bethleni Laminorus — Szász­­régen­i lendület 0—4, Fogarasi Nitramonia — Marosludasi Maros 3—0, Besztercei Meca­nica — Zernyesti Torpedo 3— 1, Székelykeresztúri Egyesülés — Csíkszeredai Rapid 1—5, Brassói Kárpátok — Maroshévízi Maros 2—5 (0—3) Idei legjobb idegenbeli já­tékát nyújtotta a Maros, s győzelme ilyen arányban is teljesen megérdemelt. Már az első percektől átveszik a ven­dégek a játék irányítását, és a 13. percben Maftei — Cio­­lona ö­sszjátéka­s után Paşcan­­hoz kerül a labda, aki látvá­nyos gólt lő. A 20. percben Romon ugrik ki a brassói vé­dők gyűrűjéből és ... 2—0. Alig telik el tíz perc, s már a harmadik gólnak örvendhet­nek a vendégek, ezúttal is Pascan a gólszerző. Szünet­ük­tán kiegyensúlyozottabbá válik a játék. A brassóiak is több gólszerzési lehetőséget dolgoznak ki, ennek ellenére tovább nő a Maros előnye : a 47. percben Maftei 30 méte­res szabadrúgásból lő védhe­­tetlen gólt. Az 53. percben a Kárpátok legveszélyesebb csatára, Medve szépít az ered­ményen, majd a 70. percben a Székely buktatásáért meg­ítélt büntetőt értékesíti Simi­­on, 4—2-re alakítva az ered­ményt. A hajrá újból a ven­dégeknek kedvez, s a mérkő­zés legjobb játékosa,­­Paşcan harmadszor is feliratkozik a góllövők listájára, beállítva az 5—2-es végeredményt. (Valer Paşcanu) Székelyudvarhelyi Hargita — Szentágotai Kárpátok 5-1 (1-1) A vártnál sokkal nehezeb­ben született meg az esélyes Hargita győzelme. Biztató kezdés után, a 29. percben Gáli fejesgóljával szerez ve­zetést a hazai csapat, a 38. percben azonban egy 35 mé­terről leadott lövés a megle­pett Tamás feje fölött vágó­dik a Hargita hálójába. A gól megzavarja az udvarhelyie­ket, s a gyenge napot kifogó középpályások nem tudnak kibontakozni a tömören és agresszíven védekező ágotaiak védelmével szemben. Végül a 70. percben ismét megtörik az egyenlőség : Chiratcu 16 mé­teres, jól eltalált lövése után Bidi kapujának hálójában köt ki a labda. Ezután beindul az udvarhelyi henger, s menet­rendszerűen érkeznek a gólok: a 75. percben az újonnan be­állt Dusinszky eredményes. A 84. percben a Hargita-csatá­­rok szétszórják az ágotai vé­dőket, s a kétségbeesett Mo­­rariu hátvéd csak kézzel ment a gólvonalon. Ezért a kiállí­tás sorsára jut, a jogosan megítélt büntetőt pedig Lő­­rinczy biztosan értékesíti. Megjön a közönség hangja is, s az utolsó előtti percben a találkozó legszebb góljának tapsolhat : Gsiró — Lőrinczy — Kecseti — Chiratcu a lab­da­­ útja, s Chiratcu mintegy 12 méterről védhe­tetlenül bombáz az ágotai kapuba. (Kovács László) Székelykeresztúri Egyesülés — Csíkkszeredai Rapid 1—5 (0-3) A B-osztályba való bejutá­sért küzdő Rapid már az első percektől támadólag lép fel, s már a 6. percben sikerül ve­zetést szereznie Bona révén. Gól után rövid ideig feljön­nek a keresztúriak, két eset­ben is igen közel állnak a gólszerzéshez. Csak szalm­a­­láng azonban az Egyesülés próbálkozása, hiszen újból a vendégek uralják a pályáit, Péter két alkalommal is ke­csegtető helyzetben hibáz. Végül a 40. percben Abraham eredményes Kiss kapus hibá­jából, majd egy perccel a fél­idő előtt ugyancsak Ábrahám ugrik ki az elalvó ke­resztúri védelmi gyűrűből s védhetetlenül bombáz Kiss kapujába. Szünet után ki­egyensúlyozottabbá válik­ a játék. Az 54. percben Kele­men állítólagos kezezéséért ítél büntetőt az Egyesülés ja­vára a játékvezető, s ezt Al­bert értékesíti. Az utolsó 20. percben a nagyon fiatal Csík­szeredái Ilyés percei követ­keznek. A nyurga szőke csa­tár a 70. percben egy bal ol­dali beadást értékesít, majd a 88. percben egyéni akció révén ér el látványos gólt. (Török Árpád) A rangsor : a két büntetőpont levonva. A következő forduló mér­kőzései : Zernyesti Torpedo — Fogarasi Nitramonia, Ma­rosludasi Maros — Bethleni Laminorul, Szászrégeni Len­dület — Székelyudvarhelyi Hargita, Szentágotai Kárpátok — Szecselevárosi Precizia, Naszódi Haladás — Nagysze­beni Universitatea, Marosvá­sárhelyi Metaiotehnica — Brassói Kárpátok, Maroshévízi Maros — Székely­keresztúri Egyesülés, Besztercei Mecani­ca — Csíkszeredai Rapid. Az ENSZ BT Jugoszlávia­­ellenes szankciói között a nemzetközi sportrendezvé­nyekről való eltiltás is szerepel. Az Európai Lab­darúgó Szövetség is dön­tött arról, hogy Jugoszlávia nem vehet részt a közelgő EB döntőn, helyette Dánia indul. A jugoszláv olimpiai bizottság elnöke máris ké­réssel fordult a NOB el­nökségéhez a barcelonai olimpián való részvétel ügyében, de minden bizony­nyal az eltiltás az olimpiai szereplésre is vonatkozik. —:---------------------------------------------------------------------------­ SAKKVERSENY (7.) Tíz feladványból álló fej­tőverseny-sorozatunk hetedik feladványában is világos in­dul és két (2) lépésben mattot ad. Az ábraellenőrzés : vilá­gos: Ka2, Vg4, Bc4, Bf5 Fa5 Hg3,e2 (7 báb),sötét — Kdl, Vg2, Bd8, Fa8, d4 (5 báb). A megoldásokat (elegendő a kulcslépést) lapunk megje­lenésétől számított 15 napon belül a következő címre kell beküldeni : Bíró Sándor, C.P. 68, 4100 Miercurea-Ciuc. A negyedik feladványban nem vezet célra 1. Ff2 ?, mert am­a 1.... Bc4 2. F:g2-!-Bee4! védi a mattot. 1. Kd8-ra 1. • • Vd2 véd. A kulcslépés 1. H:e6! (fenyeget 2. Bc7 matt). Sötét védekezéseire a következő szép mattok vannak : 1.. .Vg8 + 2. Ff8 matt, 1 ... B:e6+ 2. Fe7 matt, 1... Vg3 2. Fe3 matt, 1... Vh2 2. Ff2 matt. (Kubbel, 1981). A szerkesztőségben megejtett sorsoláson a 25 helyes meg­fejtő közül a karcfalvi Gidró Leventének kedvezett a sze­rencse, így ő nyerte a Németh Gyula szerkesztette­­.Attila és hunjai c. könyvet, melyet pos­tán küldünk el, bíró Sándor nemzetközi sakkmester Dinamo 301911 068—2049 Steaua 30188 454—2044 Electr. 3013 71038—25­33 Craii­u 301111 830—2033 Poli 29128 931—2832 Ploiești 3013 61133—4332 Brassó 3012 71149—4331 Rapid 3011 91029—3231 Galac-3013 51232—3731 Gloria 3012 51340—3429 Brăila 3011 71231—3329 Inter 2911 71133—3729 Textila 23 14 4 5 76—27 32 Cotidian. 22 15 2 5 64—17 32 Cetatea 23 14 4 5 54—16 32 MECON 22 13 1 8 52—31 27 Sepsi FC 23 12 3 8 54—34 27 Laminor. 22 9 3 10 30—36 21 Vasas 22 8 5 9­ 36—47 21 Bányász 22 8 4 10 28—48 20 Petrolul 22 9 0 13 31—39 18 Elektro 23 6 5 12 27—50 17 Minerul 22 7 2 13 241­ 79 16 Hiábavaló Bidi kapus pró­­­bálkozása, Chiratcu bombája után a hálóban akad meg a labda. (Bartha János felvétele) M. Maros 28 18 4 6 72—22 40 Hargita 28 18 2 8 64—29 38 Lendület 28 17 4 7 52—25 38 Nitram. 28 16 3 9 63—25 35 Rapid 28 17 1 10 65—38 35 Mecanica 28 15 5 8 64—42 35 Precizia* 28 16 2 10 66—34 32 Torpedo 28 14 4 10 51—36 32 Lamin. S3 13 3 12 48—55 29 Ágota 28 13 0 15 44—62 26 Brassó 28 9 4 15 46—65 22 L. Maros 28 8 4 16 38—71 20 Egyesül. 28 9 2 17 22—66 20 Saeben 28 6 2 19 36—57 16 Metalo 28 6 2 20 29—65 14 Haladás 28 6 2 20 24—92 14 em I 7 H . & 6 m m « aJsL% Vt 13 **§§a *A 3■IÉ utà S mm 1Immit 0 b c­d ©­f U b 1992. JÜB SPORT — SPORT — SPORT — SPORT — SPORT 1 SPORT — SPORT — SPORT — SPORT — SPORT — ­ A C-OSZTÁLY II. CSO­PORTJÁBAN súlyos veresé­get szenvedett a Gyergyószent­­miklósi Jövő, amely nem tud­ta kihasználni a semleges pá­lya nyújtotta előnyöket- A­­­Balánbányai Bányász nem játszott- Az élen az első há­rom helyezett már biztos B- osztályos, a negyedik hely sorsa a MECON Oneşti és a Sepsiszentgyörgyi FC között dől e. Eredmények : Bákói CPL — Bodzafordulói Elektra 2—0, Laminorul Roman — Bákói Cotidianul 0—4, Petro­lul Moineşti — MECON O­­neşti 1—3, Kézdivásárhelyi Vasas — Gyergyószentmiklósi Jövő 4—0, Sepsiszentgyörgyi FC — Cetatea Târ­gu Neamţ 2—1. GYEPLABDA Egy újjáéledt sportág Rigó László mérnököt, a Csíkszeredai Építők SE gyep­labda szakosztályának elnö­két, az országos szakszövetség alelnökét kérdezem, mi újság a sportágban ? — Nemrég tartották a sportminisztériumban a kato­­vicei BEK selejtező kiértéke­lését Mi fenntartjuk, hogy az a 3. hely számunkra elfogad­ható volt, de a lányok többre is képesek. Sajnos semmilyen anyagi támogatást nem kaptunk a szak­­szövetségtől, de nem is aka­dályoztak a felkészülésben. A felszerelést, amelyben pályá­ra léptünk, mondhatni adomá­nyokból gyűjtöttük össze. — Mennyibe került a rész­vétel ? — Közel másfélmillió lejbe, mi ezt nem tudtuk volna elő­teremteni szponzorok nélkül — Hogyan tovább ? — Az eltelt időszak hibái­ból tanulva nemrégiben újra­­kezdtük az idei bajnokságra való felkészülést és rövid időn belül a külföldön játszó lányok is visszatérnek, mert június 30-án lejár szerződésük. Nem titkolt vagyunk, hogy ismét bajnokságot nyerjünk, mert ha minden feltétel bizto­sított (beleértve a saját pályát is), akkor 2-3 év alatt nem­zetközi színvonalra tudnánk emelni e sportágat. Ezt a le­hetőséget bizonyítja az is, hogy a régi hagyományokkal rendelkező finn bajnokcsapat ellen egy gól különbséggel maradtunk alul, annak ellené­re, hogy lányaink átlagélet­kora 17 év, míg a finn és lengyel csapatokban tapasz­talt, 23—24 éves játékosok ütik a labdát Lejegyezte : __________NAGY P. ZOTT +.N Az oldalt szerkesztette : KOVÁCS LÁSZLÓ