Hargita Népe, 2007. október (19. évfolyam, 229-255. szám)

2007-10-01 / 229. szám

HÉTFŐI SPORT Szerkeszti: KOPACZ GYULAA 37. [500.] SZÁM 2007. OKTÓBER 1. 500. 1997. október 6-án, hétfőn je­lent meg a Hargita Népe elő­ször a hét első napján, és ekkor indult útjára a Hétfői Sport. Az első számban az országos A- és B-osztályos labdarúgó-bajnok­ság eredményei, a megyét a C-osztályban képviselő csapa­tok teljesítményeiről beszámo­lók, a hazai jégkorongbajnok­ságról tudósítások, szabad­idősport-, nemzetközi foci-, teke- és sakkhírek és két riport jelent meg a négy oldalon. Az első számot Dobos László, Kovács Attila és Szondy Zoltán szer­kesztette, a fotókat pedig Nagy P. Zoltán készítette. Az eltelt évek alatt a helyi és megyei sportesemények voltak mindig előtérben, de mindig megjelen­tek a fontosabb hazai és nem­zetközi sporthírek is. Ugyanak­kor több neves csíki sportolóval készültek interjúk, riportok, me­lyek mind helyet kaptak lapunk hasábjain. Az első Hétfői­ Sport megjele­nése óta eltelt közel tíz év, a szerkesztői gárda kicserélődött, Kozán István és e sorok írója szerkeszti a sportot a Hargita Népében, a helyi eseményekről pedig Csíki Zsolt szállítja a fo­tókat. A célkitűzés megmaradt: mindig a hétvége legfrissebb és legfontosabb helyi, megyei, ha­zai és nemzetközi sportesemé­nyei jelennek meg a hét első napján lapunk hasábjain két vagy három oldalon. A mai lapszámunk az 500. Hétfői Sporttal jelentkezik. A jubileumi szám arra ösztönöz bennünket, hogy továbbra is pontos és friss híreket tárjunk a sportot kedvelő olvasóink elé. És erre törekszünk is. KOPACZ GYULA A Sportklub nyerte a Románia-kupát (Folytatás az 1. oldalról) a Románia-kupa döntőjén. A lelátókon - hivatalosan - 2980 néző foglalt helyet, a fő­városból egy autóbusznyi drukker és a Steaua által bé­relt pomponlányok foglaltak helyet, igaz, a döntő előtt ne­gyedórával a műjégpálya mel­letti kiskocsma zsúfoltabb volt, mint a tribün. Az összecsapás csíki szem­pontból nagyon jól kezdődött, hiszen a 3. percben Peter Filip a Steaua kapuja mögül kiugorva ütötte a korongot a fővárosiak ketrecébe. A gólt követően is a Sportklub ural­ta ellenfelét, az első kiállítást a 8. percben jegyezhettük, ek­kor szakadt el a cérna, előbb Sándor Szilárdnál, majd Piszarenko, Krehac és Kavalic is kisbüntetőt kapott. A cseh csatár kiállításakor a Steaua a hazai térfélre „költö­zött”, ám egy keresztbe adott passzt Szőcs Szabolcs csípett el, Moldovánnal közösen meglódult Catrinoi kapuja felé, ám átadás helyett Szöcs­ke lövésre szánta el magát, a fővárosiak kapusa pedig nem tudta védeni, így emberhát­rányból növelte előnyét a Sportklub. A találat után nyu­­godtabban kezdett hokizni a csíki gárda, Hozó hátulról el­követett szabálytalanságért kisbüntetőt és fegyelmit ka­pott, ám az első harmad végé­re Lascar Valentin játékveze­tő megszórta a bukarestieket is: két perc alatt három balra kapott kisbüntetőt, így a kö­zépső játékrészt kettős fö­lénnyel kezdte a Sportklub. A harmad eleji emberfór ugyan kimaradt, ám továbbra is a csíkiak uralták a játékot, a Steaua csak elvétve veszé­lyeztette Kozách kapuját. A 26. percben Lupascu ütésért került a büntetőpadra, a Sportklub ellenfelét a vé­dőharmadba szegezte, Filip passzát pedig Lubomir Duda értékesítette. A harmadik ta­lálat után a vendégek kerül­tek kettős emberelőnybe, ám csak helyzetig jutottak, egy alkalommal azonban Kozuch bravúrral hárította Timaru lövését. A harmad utolsó per­cében Vernikov fejre táma­dott, a szenvedő alany Misai azonban hamar visszatért, a Steaua idegenlégiósa azon­ban nagybüntetőt és végleges fegyelmit kapott, így az utol­só felvonás is kettős csíki em­berelőnnyel kezdődött. A harmadik harmad első percében Kubrak is kisbünte­­tőt kap, de mivel csapkodni kezd a büntetőpadon, előbb fe­gyelmit, majd végleges fegyel­mit kap Lascartól. S hogy ne kelljen sokat kettős fórban ját­­szódjon a Sportklub, arról Sándor Szilárd gondoskodott, aki színészkedés miatt tartott kényszerpihenőt. A 4-3 elleni harcból azonban a csíkiak jött­­ek ki győztesen, Lubomir Duda ezúttal Anton Poznik át­adásából vágja a korongot a kék vonalról Catrinoi ketrecé­be. Öt perccel később a Steaua hálóőre újra tehetetlennek bi­zonyult, egy, a kapuja előtti kavarodásból Milan Carsky át­adását Péter Róbert értékesí­tette. A korong az elvetődő ka­pus alatt vánszorgott ugyan a hálóba, ám a passz előtt óriá­sit tévedtek a vendégek védői. Az 57. percben szerzett hato­dik szeredai gól hasonlított az előző találathoz, ám ezúttal Ondrej Kavalic volt szemfüles, a gól után azonban sportsze­rűtlen gesztusa miatt fegyelmi büntetést kapott a cseh csatár. Az utolsó percekben emberhát­rányban játszott a már ünnep­lő Sportklub, ám a becsületgól­hoz így is kellett a kupagyőztes segítsége, akik gyakorlatilag engedték Krehac-nak, hogy Kozuch kapujába juttassa a korongot. A lefújást követően a csa­pat a jégen, a szurkolók a lelá­tókon kezdték meg az ünnep­lést, a serlegek átadását köve­tően pedig a megyeszékhely kocsmáiban hajnalig tartó mulatozás vette kezdetét, a csapat pedig egyik támogató lokáljában lazított, ma azon­ban már bajnokit játszanak a galaciakkal. Kivetkőztek magukból A tíz perc késéssel érkezett Steaua-drukkerek öt percig bírták felöltözve nézni ked­venceik vergődését, majd de­rékon felül csóréra vetkőztek. Egyetlenegyszer hangzott fel torkukból a kifelé a magya­rokkal az országból! rigmu­suk, melyre füttykoncerttel válaszolt a hazai nézősereg. A harmadik csíki gólt követően pedig csend honolt a számuk­ra elkülönített lelátórészről, csak el-elvétve röppent fel egy sovén bekiabálás, melyet rendszerint elnyomott a csíki szurkolók fütyülése. Annak ellenére, hogy az első öt per­cet végiginsikálták a piros-ké­kek pomponlányai, nagy szurkolást most sem kapott a Vákár Lajos Műjégpályán a Steaua. Igaz, nem is mutat­tak semmi olyat, amiért őket biztatni kellett volna. Kellemes alvás A lelátón helyet foglaló Bogdan Olteanut majdnem egy fél hadsereg őrizte. Az ál­lamfő és a szenátus elnöke után az ország harmadik em­berét Bukarestből az Őrző- és Védő Szolgálat (SPP) több tagja is elkísérte Csíkszeredá­ba. A különosztag vezetője - egy korosodó férfi - azonban a műjégpálya hangzavarában senkitől sem zavartatva mély álomba zuhant, akit még a gó­lokat követő hangorkánok sem ébresztettek fel. Tőle nemcsak a képviselőház elnö­két, de még a Vákár Lajos Műjégpályát is elvihették vol­na. Lehet, hogy a SPP új jel­szava az „Alszunk, és így is védünk” mondat lett, amiről az ország elöljárói nem tud­tak? Amúgy a műjégpályán nem ő volt az első ember, aki végigaludt egy S­portklub- Steaua-meccset... Csíkszeredai Sportklub - Bukaresti Steaua 6-1 (2-0, 1-0, 3-1) /Filip (3.), Szőcs Sz. (13.), Duda (27., 43.), Péter (48.), Kavulic (58.), illetve Krehac (60.)­. Mestermérlegek: Gál Sándor: Nem gondoltam, hogy ilyen nagyarányú győzelmet aratunk, habár egy kicsit csaló az eredmény, mert nem volt olyan gyenge az ellenfél. Kitűnő formában lévő kapusunk volt, kihasznál­tuk a lehetőségeink többségét és fegyelmezetten játszottunk. Marius Gliga: Egy felkészült csapattal játszottunk, amely az emberelőnyeit kihasználta. Játékosaim nagyon fegyelmezet­lenek voltak, sokat hibáztunk mind a védelemben, mind a tá­madásban. 3-0-nál vesztettük el a meccset. A Románia-kupa-győztes Sportklub csapata: kapusok: Stanislav Kozuch és Antal László; 1. sor: Anton Poznik, Lubomir Duda, Sándor Szilárd, Peter Filip, Peter Misai; 2. sor: Peter Ordzovensky, Adorján József, Szőcs Szabolcs, Hozó Le­vente, Moldován Ervin; 3. sor: Sprencz István, Papp Szabolcs, Péter Róbert, Milan Carsky, Ondrej Kavulic; 4. sor: Kósa End­re, ifj. Antal István. A nap hőse: Stanislav Kozuch és a kapu Harmadik a HC Csíkszereda, negyedik a Progym Nagy csatát hozott a Románia-kupa kisdöntője, mely szombat délután a HC Csíkszereda győzelmével ért vé­get. Annak ellenére, hogy a Gyergyószentmiklósi Progym méltó ellenfele volt a csíki csapatnak, a győze­lem sokkal simább volt, mint azt az eredmény mutatja. A Csíkszeredai csapat az első pillanatoktól lerohanta ellenfelét, a gyergyói hokisok pedig a védekezésben sok egyéni hibát követtek el. En­nek köszönhető az is, hogy a 8. percben kettős emberhát­rányba kerültek, melyet a HC Bálint Zsolt révén kihasznált. A találat után fellendült a Progym játéka is, Farkas a 15. percben egy óriási egyen­lítési lehetőséget szalasztott el, ám az első játékrész utolsó percében Kozma Zsolt kék vo­nalról leadott lövését Pole Patrik már nem tudta védeni. A második harmadot ember­­hátrányban kezdte a gyergyói gárda, újra kimaradt egy hely­zet, majd ezt követően me­zőnyjáték zajlott. A 18. perc­ben ismét kettős fórhoz jutott a HC, amelyet Petres Tivadar használt ki. A 35. percben em­berelőnyből Kristian Kovac ré­vén már két góllal vezetett a csíki csapat, a szünet előtt egy másodperccel Gergely - szin­tén fórból - szépített. Az utolsó felvonás első per­ceitől lerohanta ellenfelét a Progym, négy perc elteltével pedig Farkas Csabának sike­rült is az egyenlítés. A gól után folytatódtak a gyergyói táma­dások, ám hol volt, hol a HC- védelem hárította a veszélyt. Az 56. percben Tomas Kramny újra vezetést szerez a csíki hokisoknak, a Progym pe­dig hiába próbálkozott újra egyenlíteni, nem sikerült. A ta­lálkozón egyébként a gyergyói hokisok rengeteg egyéni hibát követtek el, a négyből három gólt emberhátrányból kaptak. Eredmény: HC Csíkszere­da - Progym 4-3 (1-1, 2-1, 1-1) /Bálint (9.), Petres (28.), Kovac (36.), Kramny (56.), illetve Kozma (20.), Gergely (40.), Farkas (45.)­. Csak az utolsó harmadban volt egyenlő ellenfél a Progym. Bronzot ért a HC csatája