Hétfői Hírek, 1969 (13. évfolyam, 1-53. szám)

1969-04-28 / 18. szám

Egyenlítés a TATABÁNYA—FERENC­VÁROS 1:1 (1:0). Tatabánya, 15 000 néző. Vezette: Biróczki — jól. Gólok: Csernai (30. p.), Németh (70. p.). Mi mással is bocsáthatta volna útjára játékosait Lakat Károly edző a mérkőzés előtt, mint azzal, hogy „Ha nyerünk, átvesszük a vezetést a tabellán, ha viszont nem — megérde­meljük .. Nos, ilyen előzmények után nagyszerűnek ígérkezett a mér­kőzés, amelynek hangulatát még csak fokozta, hogy ragyo­gó idő köszöntött be Tatabá­nyán is, csaknem telt ház volt, — 13 000 néző — és a közönség már a mérkő­zés előtt meg-megújuló hangpárbajjal méregette egymás erejét. Valaki megjegyezte: olyan a hangulat, mint tíz évvel ez­előtt, amikor a Tatabánya 5:0-ra győzött... Most­ nem úgy indult a játék, hogy is­métlődik a történelem. A Fe­rencváros ugyanis nagy len­dülettel küzdött, fél órán át lelkesebben és jobban is ját­szott, mint legutóbb Diósgyő­rött és a Népstadionban, ami­nek láttán a Ferencváros egyik vezetője meg is jegyezte: úgy látszik, megértették a fiúk a régi közmondást, addig jár a korsó a kútra, míg el nem tö­rik. Hanem alighogy elhangzott a megjegyzés, a „korsó” váratla­nul eltört. A ferencvárosi vé­delem tagjai egymásra vártak, senki sem támadta meg a jól cselező Csernait, aki szinte besétált a tehetetlen Géczi mellett a kapuba. 30. perc: 1:0 a Tatabánya ja­vára. A félidő krónikájához né­hány „apróság” még: Szűcs és Juhász formán kívül játszott, Szűcs meglepetésre inkább ke­ménységével tűnt ki. Törőcsik, az öreg harcos bebizonyította, hogy lehet még rá számítani, akár balhátvéd posztján is. Szőke meg sem tudott mozdul­ni mellette. A ferencvárosi já­tékosok néhány ütközés után reklamáltak, de nem volt iga­zuk, Bíróczky minden esetben jól ítélt. Szünet után annyiban válto­zott a játék képe, hogy a Fe­rencváros egyre nagyobb fö­lénybe került, és amíg az I. félidőben nem sok helyzete volt, addig most a gólszerzési alkalmak egész sorát hagyta ki. Alberték azonban úgy lát­szik azt vallották, párosával szép az élet, mert a középcsa­tár, akárcsak Szűcs, 2—2 gól­­szerzési alkalmat szalasztott el. A 70. percben azután góllá érett a fölény. * VI. Szőke beadása után Németh kapta a labdát, és mintegy 3 méterről a kapu baloldalába vágta. 1:1. Azután egymást ér­ték a szabadrúgások — rend­szerint az FTC javára ítélték —, de ezekből sem lett semmi, pedig három esetben is a 16-os­­ról rúghatták kapura a labdát. Gelei azonban mindig a helyén volt, nagyszerűen irányította társait, ismét bebizonyította, hogy a Tatabánya nélküle még nem képzelhető el... N­agym­arosi László TATABÁNYA: Gelei — Lévai, Kovács I, Törőcsik — Horváth, Laczkó — Szabó, Csernai, Her­nádi, Arany, Ladinszki. FTC: Géczi — Novák, Páncsics, Bálint — Juhász, Szűcs — Szőke, Branikovics, Albert, Rákosi, Ka­tona. Csere: Rákosi helyett Németh 40. p.­, Csernai helyett Sántha 67. p.>. / CSERNAI hétfői hírek Politikai hetilap Főszerkesztő: Baló László Szerkesztő: Révész Gy. István Szerkesztőség: Hétköznap: VIII. Gyula­ Pál utca 14. Telefon: 137-660. Vasárnap: VIII., Somogyi Béla utca 6. (volt Rökk Szilárd utca) Telefon: 142-220 343-100 Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat Árusítja a Magyar Posta Felelős kiadó: Csollány Ferenc igazgató Kiadóhivatal, Budapest. Vill., Blaha Lujza tér 1—3. Telefon: 142-220 343-100. Index: 25 373. Szikra Lapnyomda Mátrai csatár volt EGER—EGYETÉRTÉS 1:1 (1:0). Eger, 8000 néző. Vezet­te: Vízhányó — hibátlanul. Meleg idő, jó talaj. Gólok: Rajna (4. p), Harangi (90. p). Azzal az elhatározással in­dult mind a két csapat a mai találkozónak, hogy pontot szerez. Különösen az Egyetér­tés, hiszen az első hét fordu­lóban nagyon gyatrán szere­pelt. A hazaiak változatlan ösz­­szeállításban léptek pályára, az Egyetértésben Mátrai a csatársorban sze­repelt és Sátori volt a hátvéd. Az Eger kezdett jobban, és a 4. percben szabadrúgáshoz ju­tott, a beívelt labdát Kiss ka­pus öklözte, de röviden, Rajna öt méterről a kapu bal olda­lába rúgta. (1:0). Még egy ne­gyedórán át az Eger támadott többet, aztán az Egyetértés is játékba lendült, a 16-osnál azonban sorra elakadtak táma­dásaik. Az Eger védelme az el­ső félidőben jól zárt, nem úgy, mint legutóbb az 1:4-nél Ta­tabányán. A három előretolt csatár, Tóth, Rajna, és Lakin­ger sokat mozgott, de lövéseik pontatlanok voltak. A 24. perc­ben Lakinger előtt kétszer is adódott gólhelyzet, de mind a kettőt elrontotta. A második félidőben is több­nyire mezőnyjáték folyt Az 60. percben ismét gólt rúgha­tott volna Lakinger, a hátvé­deket és Kiss kapust is átját­szotta, majd fölé bombázott. Az Egyetértés nem adta fel a mérkőzést, s ennek köszönhet­te, hogy 20 másodperccel a be­fejezés előtt Harangi megszerezte az egyenlítő gólt. (1:1). A játék képe alapján az ered­mény igazságos. Sirokmány Lajos EGER: Landi — Kárpáti, Sal­­cza, Kiss, Winkler — Kovács Gy., Berán, Szűcs — Tóth, Rajna, La­kinger. EGYETÉRTÉS: Kiss — Sátori, Józsa, Szántai, Varga Gy. — Ga­lambos, Laczkó — Karába, Mát­rai, Harangi, Pál. Csere: Laczkó helyett Mohácsik (70. p), Kovács Gy. helyett Ko­vács F. (75. p), Karába helyett Vasas (80. p). HARANG1 ­szak góljával SZOMBATHELY—CSEPEL 1:0 (0:0). Szombathely, 6000 néző. Játékvezető: Szegedi. Gól: Iszak 1. (70. p) A szombathelyi közönség a mérkőzés nagy részében csak bosszankodott, csapkodó, vag­­dalkozó játék folyt. A hazai együttes irányította a játékot, de a csatárok Fatér kapuja előtt szinte megbénultak, jó­formán egyetlen gólhelyzetet sem teremtettek. A csepeliek csak időnként birtokolták a labdát, s a gólszerzésnek még a lehetőségéről is lemondtak. A második félidő is vigasz­talanul indult, a játékosok szinte lemásolták első félidei sivár produkcióikat. A hazai szurkolók azonban a 70. percben megbocsá­tottak kedvenceiknek, ugyanis két pontot érő gólt szerzett csapatuk. Iszak­l­ a felezővonalnál sze­rezte meg a labdát, s mivel egyetlen társát sem találta jó helyzetben, elindult a kapu fe­lé. A 16-os tájékán kicselezett két csepeli védőt, s máris elöt­te volt a lehetőség, amelyet ki is használt: 15 méterről a ki­futó Fatér mellett félmagasan a hálóba bombázott (1:0). SZOMBATHELY: Szarka — Mester, Szőke, Szántai, Horváth — Pék, Halmosi — Szabó, Iszak I., Bárkai, Gangli. CSEPEL: Fatér — Vellai, Mol­nár, Kandi, Hunyadi — Rotten­­biller, Losonczi — Major, Kele­men, Kalmár, Gondár. Csere: Halmosi helyett Gyar­mati (18. p), illetve Kelemen és Gondár helyett Varga (78. p.) és Gulyás (81. p.). GÓLLÖVŐLISTA 9 gólos: Albert. 8 gólos: Puskás. 7 gólos: Bene. 6 gólos: Farkas, Kozma, Korsós. Sokba került a Köztepe PÉCS—II. DÓZSA 1:0 (0:0). Pécs, 18 000 néző. Vezette: Emsberger — jól. Kánikulai idő, jó pálya. Gól: Máthé (54. p.). Ami nem sikerült a Vasas­nak és az Izmir Göztepének, sikerült a Pécsi Dózsának. Ragyogó napfényes időben, mondhatni kánikulában vo­nult ki vasárnap délelőtt a két csapat a pályára, és Emsberger játékvezető sípje­lére kezdték a mérkőzést. A mérkőzés előtt az öltöző­ben Baráti Lajos a csapat fáradtságára panaszkodott. Azt mondta, nem is a mérkő­zések, inkább az utazás viselte meg a já­tékosokat. Úgy mondta, egy döntetlenben kiegyeznének. Nem ezt mutatták az első percek: Göröcs a pálya köze­pén megszerezte a labdát, ci­kázva elfutott a védők között, és 20 méterről hatalmas bom­bát küldött a jobb felső sa­rok felé, de Rapp nagy bra­vúrral védett. A 6. percig a Pécs játékosai alig jutottak túl a félvonalon. Ekkor ve­zették első támadásukat, de Máthé labdáját a berohanó Daka elől Solymosi vágta ki az oldalvonalon túlra. A 10. perc újabb hatalmas lehető­sége volt az Újpesti Dózsá­nak: Dunai a baloldalról át­ívelte a labdát és a befutó Bene kapásból alig lőtt a jobb sarok mel­lé. Ezekben a percekben úgy lát­szott, hogy a Pécsi Dózsa túl­zott védekező taktikájával nem sokra megy majd. A védelem és a csatársor között nem volt meg az összekötő kapocs, és így a pálya túlnyomó részét az újpestiek uralták. Negyedóra után azonban fordult a kocka. A pécsi játé­kosok észrevették, hogy a Dó­zsa csatársor ezúttal nem olyan életveszélyes, mint az el­múlt hetekben, sőt, a védelem sem áll valami biztosan a lá­bán. Egyre több támadást ve­zettek és a 31. percben már megszerezhették volna a veze­tést. Solymosi a 16-oson emel­gette a labdát, Bérczési ott termett, „ellopta” tőle, és már csak Szentmihályival állt szemben, de a helyzetet el­­ügyetlenkedte. A 34. percben Maurer a 16-oson felvágta Du­nai III-at, Bene hatalmas szabadrú­gását Rapp nagy bravúrral védte. Újabb pécsi percek következ­tek, de Máthé kétszer is ügyet­lenkedett a kapu előtt. Végül is néhány keményebb beleme­­nés után, a két csapat gól nél­kül vonult az öltözőbe. A második félidőben szinte megismétlődött az, amit az el­ső 45 percben láttunk. A játék kezdetén ismét az Újpesti Dó­zsa lendült támadásba. A 47. percben Nagy László elfutott a bal oldalon, élesen középre lőtt, de Dunai hatalmas hely­zetben hibázott. A félidő első hat percében még újabb há­rom helyzet kínálkozott a Dó­­zsa-csatárok előtt, de Fazekas és Bene ma nem találták he­lyüket. Az 54. percben meg­született a hazaiak vezető gól­ja és ezzel együtt a szenzáció is. Akárcsak az első félidőben, ezúttal is Solymosi volt a lu­das: a kaputól 10 méterre egy ártatlannak tűnő helyzetben összefutott Noskóval, a szemfüles Máthé ott ter­mett és a kifutó Szent­­mihályi mellett a jobb sa­rokba gurított. (1:0). A gól szárnyakat adott a ha­zaiaknak, egyre-másra vezet­ték támadásaikat, az utolsó percekben akármilyen görcsö­sen is küzdött az Újpesti Dó­zsa, az eredményen már vál­toztatni nem tudtak. Megdöbbentően gyenge, in­diszponált csapat benyomását keltette ma a II. Dózsa. Az utazás és a pécsi kánikula el­sősorban a csatársor két kulcs­emberét, Benét és Fazekast vi­selte meg leginkább. Játékuk­ból szinte teljesen hiányzott ezúttal a megszokott ötletes­ség, gyorsaság. Gyengélkedett az Újpest hátvédsora is és ez­úttal igazán csak Szentmihá­­lyinak köszönhető, hogy az ed­dig veretlen csapat nem kapott több gólt ezen a mérkőzésen. A Pécs kissé elfogódottan, a nagy csapatot tisztelve kezd­te a mérkőzést, de később egy­re jobban játékba lendült és m­ind a védelem, mind a csatársor kitűnő játékot mutatott. Végeredményben megérdemel­ten szerezte meg a győzelmet. Medveczky László PÉCSI DÓZSA: Rapp — Her­­nádi, Móricz dr., Maurer, Kin­cses — Köves, Konrád — Bér­czési, Máthé, Dunai dr., Daka. ÚJPESTI DÓZSA: Szentmihá­­lyi — Káposzta, Solymosi, Nos­­kó — Dunai III., Zámbó — Fazekas, Göröcs, Bene, Dunai II., Nagy L. CSERE: Duna] dr. és Daka helyett Rádi (70. p.) és Tüske (45. p), illetve Fazekas helyett Juhász (72. p.). Három az igazság MTK—DIÓSGYŐR 3:1 (1:0). Diósgyőr, 15 000 néző. Vezette: Hegyes S­zepesen. Gól: Török (öngól, 44. p.), Dunai (59. p., 11-es­­ből), Szuromi (75. p.), ill. Horváth (90. p.). — Az utolsó pillanatban vál­toztatnunk kellett az összeál­lításon — újságolta az öltöző­ben Tátrai Sándor, a DVTK edzője. — Vass megbetegedett, helyére Gasch kerül. Egyéb­ként nyílt mérkőzést várok, minden eredmény lehetséges. Mindenesetre nyílt sisakkal támadunk. — Mi is. — hallottuk az MTK-nál. — Szintén nyerni szeretnénk. Nem szívesen mondunk le a harmadik hely­ről. A játék ennek megfelelően indult. Mindkét csapat igye­kezett lendületes rohamokat vezetni, s már az első percek­ben veszélybe kerültek a ka­puk. Sikora labdáját Hajdú védte, a másik oldalon pedig Mártha elől Tamás lábbal mentett. Aztán Sárközi lövé­sét hárította nehezen a diós­győri kapus. A 15. percben a nagy kedvvel játszó Márthát Hajas lökte a 16-oson belül, a bíró nem látott szabálytalan­ságot. A 17. percben cserére kényszerült az MTK, Takács húzódást szenvedett, helyére Kiss T. került. A két szurkolótábor (mert jónéhány MTK-drukker is el­jött a mérkőzésre) váltott biz­tatása közepette a kék-fehérek elsősorban a középpálya gyors átjátszására törekedtek és ezért tudtak valamivel több helyzetet teremteni a diósgyő­ri kapu előtt. A hazaiak ugyanakkor pontos adogatá­sokkal támadtak. Az első negyedóra után fölénybe is kerültek, amit jónéhány kapuralövés is bizonyított. A 30. percben mégis az MTK érhetett volna el gólt, de Du­nai hatalmas erejű szabadrú­gását Tamás nagy vetődéssel ütötte szögletre. Két nagy diósgyőri helyzet (mindkettőnél Gasch hibázott) után a 44. percben vezetést szerzett az MTK. Oborzil jobboldali szabadrúgása után Dunai és a diósgyőri Török ugrott fel a labdára, és azt Török fejéről a jobb felső sarokba jutott. (1:0.) Szünet után a Di­ógyőr kez­dett lendületesebben, Horváth a kapu mellé fejelt, majd Si­kora szabadrúgását védte Haj­dú. A másik oldalon Török és Kiss T. lőtt fölé. Az 59. perc­ben növelte előnyét az MTK. Oborzil szabadrúgása után a kiugró Törököt Hajas fellökte az alapvonal közelében. A megítélt büntetőt Dunai a balra mozduló Ta­más mellett a kapu jobb oldalába lőtte. 2:0. A második gól letörte a ha­zaiakat, játékuk egyre szerve­zetlenebb, szétesőbb lett. Ugyanakkor az MTK nyu­godtan, higgadtan szőtte táma­dásait. A 68. percben mégis a kék-fehér kapu előtt adódott veszélyes helyzet, Dunai veszé­lyes játéka miatt szabadrúgás­hoz jutott a Diósgyőr, de a vé­dők tisztáztak. A 75. percben Szuromi a saját térfeléről ki­ugrott, a védők az éppen lesen álló Márthára figyeltek, és közben a balösszekötő még Tamást is kicselezve lőtt a kapuba. 3:0. Három perccel a befejezés előtt Sikora labdája a kapufá­ról Hajdúra pattant, majd on­nan szögletre. Az utolsó perc­ben szépítettek a hazaiak, Sikora beadását Horváth szinte besodorta a kapu­ba, 3:1. Mindkét csapat nyílt sisak­kal kezdett, de az MTK végig biztosabban, határozottabban védekezett, míg a diósgyőri csatárok a legjobb helyzeteket is elszalasztották. A második félidőben már csapkodóvá, tervszerűtlenebbé vált a Di­ósgyőr játéka, az MTK csatá­rai viszont gyors mozgással fölénybe kerültek. Ilyen arányban is (immár harmadik alkalommal érnek el három gólt) megérdemelten nyertek. Dobó István DIÓSGYŐR: Tamás — Török, Salamon, Sáfrány — Gál, Hajas — Gasch, Ruttkai, Horváth, Haff­­ner, Sikora. MTK: Hajdú — Oborzil, Dunai, Csetényi — Salánki, Szucsányi — Török, Sárközi, Takács, Szuro­mi, Mártha. Csere: Takács helyett Kiss T. (18. p.), Gasch helyett Kopa (60. P­), kö­ DUNAI Nem rezdült SALGÓTARJÁN—RÁBA 0:0. Salgótarján, 5000 néző. Vezette: Soós G. — jól. Salgótarjánban a bányász­együttes valósággal kapujához szegezte ellenfelét, a győriek erejéből néhány szórványos ellentámadásra és egy (termé­szetesen érvénytelen) lesgólra futotta. A tarjániak huszáros rohamokat vezettek az első 45 percben, Szalai, Kriskó, Básti veszélyeztette Tóth dr. kapu­ját, de a lövésekkel nem volt sze­rencséjük. Pedig a győri védelem min­dent „megtett” érdekükben, Horváth B. hazaadásszerű fe­jese alig kerülte el saját há­lóját. Szünet után a hazaiak ve­zényelték az első perceket. A győriek többször csak sza­bálytalanság révén tudták megakadályozni a bányászcsa­tárokat a gólszerzésben. Pa­rázs jelenetek adódtak mind­két kapu előtt. Horváth Béla ügyetlenkedése borzolta fel a kedélyeket: a balhátvéd lábáról Kriskó elé perdült a labda, s a meglepett tarjáni csatár fölé bombázott. Az utolsó percekben is hul­lámzó volt a játék. A csatárok több helyzetet alakítottak ki, de a befejezésbe mindig hiba csúszott, s így egyszer sem rezdült meg a háló Salgótar­jánban, s maradt a gól nélküli eldöntetlen. SALGÓTARJÁN: Horváth K. — Baranyai, Ferencz, Kmetty, Vertig — Szalai, Horváth F., Répás — Kriskó, Zöldi, Básti. RAB­A: Tóth dr. — Kegio­­vich, Orbán, Kiss, Horváth B., — Nagy Gy., Somogyi — Stolcz, Varsányi, Korsós, Magyar. fUTÓSZA­ACOfit labdarúgás Az olasz bajnokságban a Manchester elleni Eb-győzel­­me után a Milan 1:0-ra kika­pott a Torino­tól. Jelenleg 1. Fiorentina 39 pont, 2. Cagliari 38, 3. Milan 37. A Vasas kitűnő játékkal 3:1 (2:0 arányban győzött a Vojvo­dina ellen vasárnapi vendég­­szereplése alkalmával. Gólok: Farkas, Molnár, Puskás, illetve Dakics (11-esből). ATLÉTIKA Fejér 50,90 méteres ered­ményt ért el a férfi diszkosz­vetésben, Kalocsai 767 centi­métert ugrott távolba a Bp. Honvéd ügyességi számokból álló viadalán.