Népújság, 1964. április (15. évfolyam, 76-100. szám)

1964-04-14 / 86. szám

Kosárlabda-csapataink fölényes győzelmei Vasárnap délelőtt Egerben, a népkerti pályán két újabb NB II-es kosárlabda-mérkőzésre került sor. Az Egri Helyiipar férfi és az Egri Dózsa női csapata fölényes győzel­met aratott a DEAC, illetve a Nyíregyházi Spartacus ellen. Rend­kívül örvendetes, hogy mindkét egri csapatban kitűnő teljesít­ményt nyújtottak a diák­kosara­­sok, s ez mindenesetre reményt keltő a szerdán Egerben sorra ke­rülő középiskolás bajnoki találko­zók előtt. A két találkozónak egyébként már­ végleges az idő­pontja: 11 órakor az Egri Gárdo­nyi Gimnázium—Kecskeméti Kato­na Gimnázium, 12:30 órakor pedig az Egri Dobó Gimnázium—Bp. Kölcsey Gimnázium mérkőzéseket bonyolítják le. Egri Helyiipar— Debreceni EAC 79:56 (28:30) Eger, 300 néző. Eger: Cseh 23, Kon­cz 8 — Csányi 1.-Renn 6, Sóskúti 11. Cs.: Tompos 7, Korrupta 10, Vajk 2, Rózsahegyi, Sípos. Edző: Ifj. Csányi Barna. Az első félidőben rendkívül ide­gesen játszottak a hazaiak, sok jó helyzetet hagytak kihasználatla­nul. A félidő végéig a vendégek­nek sikerült kétpontos vezetést szerezniük. Szünet után nagy aka­rással és hatalmas lendülettel ro­hamozott az egri együttes, szebb­nél szebb akciókból egymás után érte el kosarait és biztosan győ­zött. Egri Dózsa—Nyíregyházi Spartacus 65:29 (39:16) Eger, 200 néző. Egri Dózsa: Majoros 8, Szarka 13 - Mile 15 - Nyíri 24, Hanus. Csere: Oláh 5, Fodor, Vincze, Zsab­­ka S., Majoros K. Edző: Galam­­bős János. Az első félidőben óriási fölény­ben játszottak az egri lányok, s ez az eredményességben is meg­mutatkozott. Szünet után a Dózsa könnyített az iramon, s ekkor né­mileg visszaesett a csapat. Az együttesből Nyíri, Majoros és Szarka nyújtotta a legjobb egyéni teljesítményt. Vasárnap mindkét csapatunk Debrecenben, a DASE együttese ellen lép pályára. Sok induló, nagy küzdelmek a megyei mezei futóbajnokságon A megyei atlétikai szövet­ség vasárnap dél­előtt kitűnő idő­ben, jó terepen, Mátrafüred térsé­gében rendezte meg az 1964. évi mezei futóbajnok­ságot. Gyorsan pe­regtek a számok, mindössze egy óra kellett ahhoz, hogy futóink számot­­ adjanak egész té­li munkájuk ered­ményéről. Külön öröm, hogy a felnőtt női egyé­ni és csapatgyőzelmet az Egri Tanárképző Főiskola tehetsé­ges atlétái nyerték. A győztes Balogh Ilona­ erőteljes, bátor futással aratott győzelmet, s ugyancsak biztos győztes volt a­z ifjúsági Szigeti Anna, ám az idén alakult Egri Dózsának szerezte első bajnokságát. A hatvani Kakas Ilona nagy te­hetség, és ugyanezt mondhat­juk Dongóról és Vargáról. A serdülők mezőnyét végig a jó­mozgású Pagonyi Judit vezet­te. Szépen futott még Ördögh és Gyulai, a gyöngyösi Jaros túl lassan kezdett. Ebben a számban a csapatgyőzelem az ESI nevéhez fűződik. Amíg a női számokban az egri és a hatvani lányok győ­zedelmeskedtek, addig a fér­fiaknál a gyöngyösiek vitték el a babért. A serdülő Balázs Er­nő győzelme meglepetés! Csa­patban a Gy. ITSK nyert, a selypiek és a Gy. Bányász előtt. Az ifjúságiaknál a gyön­gyösi Takács győzelme nem volt meglepetés, de az egri Gazda és az ugyancsak gyön­gyösi Bakos jó futása kellemes meglepetést keltett. Csapat­ban az Egri Dózsa jó teljesít­ménnyel nyert újabb bajnok­ságot. A versenyen egyébként 14 sportkör 131 futója indult. Kezdetnek nem rossz ... Kö­vetkeznek a pályaedzések és erősen közeleg az április 26-i gyöngyösi idény­nyitó ver­­seny ideje. Eredmények. Férfi felnőttek: 1. Valiskó (Gy. Bányász). 2. Kovács L. (Gy. Mátra Klub). 3. Mester (MÁV HAC). 4. Berzéki (Gy. Bányász). 5. Gubancsik (Gy. Bányász.) Csapatban: 1. Gyön­gyösi Bányász. Férfi ifjúságiak: 1. Takács Ferenc (Gy. Bányász). 2. Gaz­da (E. Dózsa). 3. Bakos (Gy. ITSK). 4. Losonczi (E. Dózsa). 5. György (E. ITSK). 6. Kláber (H. Gimnázium). Csapatban: 1. Egri Dózsa A 13 pont. 2. H. Gimnázium A 24. 3. Gy. ITSK 26. 4. Egri ITSK 37. 5. Egri Dózsa B 42. 6. Gyöngyösi Bá­nyász 45. Fiú serdülők: 1. Balázs (Gy. ITSK). 2. Matuz József (MÁV HAC). 3. Német István (Sely­­pi ITSK). 4. Felsőbányai Attila (Gy. ITSK). 5. Fialla János (Gy. Bányász). 6. Miklós (Sely­­pi ITSK). Csapatban: 1. Gyön­gyösi ITSK 14. 2. Selypi ITSK 21. 3. Gy. Bányász 34. 4. Gy. Gimnázium 45. 5. Egri ITSK 51. 6. Gy. Mezőgazd. Tech. 56. Női felnőttek: 1. Balogh Ilo­na (Egri Főiskola). 2. Tóth E. (E. Főiskola). 3. Dudás (E. Fő­iskola). 4. Mátrainé (MÁV HAC). Csapatban: 1. Egri Ta­nárképző Főiskola. Női ifjúságiak: 1. Szigeti An­na (E. Dózsa). 2. Kakas (MÁV HAC). 3. Dongó (E. Dózsa). 4. Varga (E. Dózsa). 5. Demeter (H. Gimnázium). 6. Köröské­­nyi (E. Dózsa). Csapatban: 1. E. Dózsa. Serdülő lányok: 1. Pogonyi (MÁV HAC). 2. Ördög (H. Gimnázium). 3. Gyulai (ESI). 4. János (Gy. Bányász). 5. Szi­lágyi (MÁV HAC). 6. Molnár G. (E. ITSK). Csapatban: 1. Egn Sportiskola 20. 2. Gy Va­súti 41. 3. Gy. ITSK 44. 4. H. Gimnázium 44. 5. Gy. Bányász 47. 6. Gy. Vasutas B. 65 pont­­tal. NÉPÚJSÁG Gyenge játék után keserves győzelem . • • Egri Dózsa-Szecsedi VSE 2:1 (0:1) Eger, 2000 néző, V.: Szabó L. Eger: Papp — Mészáros, Kiss I. Révész­— Várallyay, Hanus — Nagy K., Kovács, Nagy F., Üsztöke, Csizmadia. Edző: Mol­nár Péter. Szeged: Ukrin — Juhász, Ha­lász, Möszmer — Karsai, Szalai — Vörös, Biltsik, Kocsis, Zöl­di, Szécsi. Edző: Weszelovszky László dr. • Meglepetésre a füves pályán került sor a nagy érdeklődés­sel várt mérkőzésre. Az egriek kezdték jobban, már az első percekben kitűnt, hogy a ven­dégek biztonsági játékra töre­kedtek és Nagy F. őrzésére Szé­­csit vonták vissza. Meglehető­sen nagy iramban folyt a játék, amelybe azonban — főleg a kapkodó egri csapat részéről — sok hiba csúszott. — A szegediek négy apró ter­­metű, előretolt csatára sok za­vart okozott a hazaiak meg­­megingó védelmében. A 26. percben egy ilyen ellentámadás során a vezető gólt is megsze­rezték a vendégek: a hárítani akaró Kiss I. lyukat rúgott, a szemfüles Biltsik rácsapott a labdára és néhány lépés után nagy erővel a kapu jobb felső sarkába vágta. 0:1. A Dózsa nagy erőfeszítése­ket tett az egyenlítésre, de jófor­mán semmi sem sikerült. A 44. percben szögletrúgás után Ré­vász fejese kerülte el a kaput. Szünet után annyiban válto­zott a helyzet, hogy a szegedi­ek mindinkább visszaestek és a jobb erőben lévő egri csapat nagy mezőnyfölényt harcolt ki. A fölény az 50. percben góllá érett: Révász nagy lövését szög­letre nyomta a kapus. A beívelt labdára Mészáros jó ütemben ugrott fel és védhetetlenül fe­jelt a bal alsó sarokba. 1:1. Ezután nagy ostrom alá ke­rült a szegediek kapuja, de a tervszerűtlen­ül játszó csatársor jóformán alig jelentett veszélyt. A 68. percben Csizmadia távo­li lövése a felső lécről Kovács elé pattant, s a csatár újabb lö­vése a jobb felső sarok mellett süvített el A 80. perc hozta a mérkőzést eldöntő gólt­: Kovács lövésébe a balössze­kötő helyén tanyázó Nagy K. beletette a fejét és a labda a kapu bal sarkába jutott 2:1. Változatos, izgalmas, jó iramú, de alacsony színvonalú mérkő­zésen továbbra is gyengélkedő Dózsa nehezen harcolta ki a győzelmet. Egyénileg kevés jó teljesítményt találunk a csapat­ban. Pappnak alig akadt dolga, Mészáros és Révász a második félidőben jött fel, Kiss I. végig bizonytalan volt. Várallyay még erősen érzi sérülését, Ha­nus sokat, fölöslegesen ideges­kedett, s ez teljesítményének rovására ment. Elől a sokat mozgó Nagy K. érdemel dicsé­retet , a többieknek csak rit­kán akadt egy-egy jó megmoz­dulása. Szabó L. játékvezető néhány apróbb hibától eltekint­ve jól vezette a mérkőzést. (—dy) kelettt csoport Csak röviden... — A LABDARÚGÓ NB I. eredményei: V. Dózsa—Tatabá­nya 0:0, Vasas—Győr 1:1, MTK -Csepel 2:1, FTC—Diósgyőr :0, Szeged—Debrecen 1:0, Hon­véd—Komló 3:0, Dorog— Pécs 2:1. Az NB I. B. eredmé­nyei: Győri MÁV—SBTC 1:1, zd—Egyetértés 1:0, Láng— Borsodi Bányász 4:0, Szfehér­­vár—Szállítók 1:1, Szombat­hely—Nyíregyháza 1:0, Dunaú­jváros—Miskolc 3:0, Oroszlány —Budafok 2:1, GANZ MÁVAG —BVSC 2:0. — AZ NB 11. eredményei. Keleti csoport: M. Bányász— Nagybátony 1:­0, Kisterenye— Bp. Spartacus 2:1, D. Dózsa— Nyíregyházi MSE 1:1, Vasas Izzó—Baglyasalja 0:0, Békés­csaba—Szolnoki MTE 2:0, Kecskemét—Kistex 2:0, Szol­noki MÁV—Gyula 2:0. Nyugati csoport: BVTK—III. ker 2:0, Budai Sport.—Pécsi BTC 0:0, Traktorgyár—Győri Dózsa 5:1, Szfehérvári MÁV—ZTE 2:0, Pécsi VSK—Autóbusz 0:0, Z. Dózsa—Kaposvár 0:0, Pécsi Bá­nyász—Esztergom 2:1, MTE— Lombik 2:0, Pápa—Veszprém 2:1. — EZ TÖRTÉNT az NB III­­ban: D. Honvéd—DEAC 3:0, Miskolci MTE—Kazincbarcika 2:4, Nyíregyháza—Nagyhalla 0:2, Edelény—Kisvárda 2:1, Somsály—Szuhavölgy 2:0. — BEFEJEZŐDÖTT Magyar­­ország 1964. évi szabadfogású birkózó-bajnoksága. A súlycso­portok győztesei: Radics, Varga, Kellermann, Tóth L., Bajkó, Hollósi, Vígh, Reznák. — AZ NB I-eS góllövő listát a hat gólos Albert, Csemaá és Tichy vezeti, az 5 gólos és a 4 gólos Bodor, Nagy A. előtt,­tátijával szemben. p: VÉGET ÉRTEK az orszá­gos ifjúsági és serdülő asztali­tenisz bajnokság küzdelmei Az egriek Seregély és Szennyes Katalin révén két értékes má­sodik helyet szereztek. ^ AZ IPARI TANULÓK or­szágos egyéni ökölvívó bajnok­ságán nagy sikerrel szerepelt az egri Bóta Ferenc, aki a kön­­­nyű­súlyban bajnokságot nyert.­­ A Kossuth rádió szerdán, este 20.25 órakor az MTK— Celtic mérkőzésről Glasgowból, csötörtökön este 18.55 órakor pedig Budapestről az Ú. Dózsa —Penarol találkozóról ad hely­színi közvetítést. Ez utóbbi mérkőzést a televízió is közve­títi 17.55 órai kezdettel. Az 50. percben egyenlített az Egri Dózsa. Bal­oldali szöglet­rúgás végén a képen nem lát­ható Mészáros fejese védhetet­­lenül vágódott a bal sarokba. (Márkusz László felvételei­ Uhrin, a szegediek kapusa biztos kézzel hárít egy labdát Nagy F. elől. A labdarúgó NB I.állása: A labdarúgó NB I.B.állása: 1. FTC6 6—­13:3 12 1. Szombathely5 2 3—5:17 2. Győri V. ETO7 4 3—10:4 11 2. Salgót. BTC5 2 3—7:27 3. Bp. Honvéd7 4 2 116:7 10 3. Székesf. Vasas5 2 3—6:37 4. Tatabánya7 3 3 112:49 4. Szállítók4 2 2_ 5:26 5. Újpesti Dózsa5 3 2—8:38 5. Dunaújváros5 2 2 1 6:36 6. Vasas7 2 4 1 5:48 6. Miskolci VSC5 2 2 1 4:56 7. MTK7 3 1 3 9:97 7. Ózdi Kohász4 2 1 1 3:25 8. Szegedi EAC7 2 2 3 6:86 8. VM Egyetértés5 2 1 2 6:55 9. Dorogi Bány.7 1 3 3 5:75 9. Oroszl. Bány.5 1 3 1 3:45 10. Pécsi Dózsa7 1 3 3 2:45 10. Nyíregyh. Sp.5 2—3 5:54 11. Komlói Bány.7 2 1 4 3:105 11. Győri MÁV4 1 1 2 6:63 12. Diósgy. VTK7 1 2 4 3:94 12. Ganz-MÁVAG5 1 1 3 6:83 13. Csepel SC6 1 1 4 5:83 13. Láng SK5 1 1 3 5:93 14. Debreceni VSC7 1 p 1:181 Elmaradt mérkőzések­: Ferencvár 14. Borsodi Bány.4 1 1 2 3:83 ros.Újpesti Dózsa, Csepel­ [UNK] Újpesti 15. Budap. VSC4 1 3 1 1:33 Dózsa. 16. Budai. Kinizsi 4 :1 3­1:61 1964. április 14., kedd Ez évben is megrendezi az összetett honvédelmi versenyeket a Magyar Honvédelmi Sportszövetség Az elmúlt évhez hasonlóan a Magyar Honvédelmi Sport­­szövetség országos elnöksége és a Magyar Honvédelmi Sport­szövetség, megyei, járási alap­­szervezeti elnökségei ez év­ben is megrendezik az összetett honv­édelmi versenyeket. Ez a verseny ugyanis több éves ha­gyományokra tekint vissza ha­zánkban. Évről évre növekszik azoknak a száma, akik állóké­pességük, küzdeni tudásuk és nem utolsó sorban katonai fel­­készültségük növelése érdeké­ben részt vesznek ezeken a ver­senyeken. A Magyar Honvédelmi Sport­­szövetség Országos Elnöksége és a Magyar Kommunista If­júsági Szövetség Központi Bi­zottsága felhívással fordult az MHS- és KISZ-szervezetek tag­jaihoz, aktivistáihoz, hogy kö­zösen teremtsék meg a feltéte­leket az összetett Honvédelmi Versenyek sikeréhez, minél na­gyobb számban vegyenek azon részt a falvak, városok, üzemek dolgozói, nők és férfiak, fiúk és lányok. Legyen ez a verseny békénk, szabadságunk, szocia­lizmust építő hazánk védelmé­re kész dolgozó tömegek békés vetélkedése és erőpróbája. Az összetett Honvédelmi Verseny alapszervezeti verse­nyekkel kezdődik; járási, vá­rosi versenyekkel, majd me­gyei bajnokságokkal folytató­dik, végül az országos bajnok­sággal fejeződik be. Az előké­szítő időszakban a versenyzők megismerkednek a gránátdo­­bással, egyensúlyozással, kötél­mászással, gázálarcban futás­sal, lövészettel, sebesültszállí­­tással és kúszással. A férfiak három korcsoportban indulhat­nak, az elsőben 17 éves korig, a másodikban 30 éves korig, a harmadikban harminc éven fe­lül. A nők korra való tekintet nélkül versenyeznek. A ver­senytáv a férfiak első és har­madik korcsoportjában, vala­mint a nőiknél 1500 méter, a férfiak második korcsoportjá­ban 3000 méter. Szintidők: a férfiak első és harmadik cso­portjában 13 perc, a második csoportban 23 perc, a nőknél pedig 15 perc. A versenyzőknek 15 pontot írnak jóvá, ha részt vesznek a Kilián jelvényszerző mozga­lomban. Az összetett Honvédelmi Versenyeken való részvételt az MHS és KISZ alapszervezetek­nél lehet bejelenteni. Sikeres teljesítése után a versenyzők jelvényt kapnak, az I—II—III. helyezés elérése esetén járási, városi, megyei és országos ver­senyeken jutalomban részesül­nek. A versenyzők jutalma ere­jük, állóképességük fokozásá­ban, gyorsaságuk és ügyessé­gük növekedésében is jelent­kezik. Minden fiatalnak erőt, egész­séget kíván e bátor és nemes vetélkedéshez a Magyar Honvédelmi Sportszövetség Heves megyei Elnöksége