Népújság, 1979. augusztus (30. évfolyam, 178-203. szám)

1979-08-07 / 183. szám

Horváth II. a léc alá lövi az Eger harmadik gólját. (Fotó: Szántó György.) Hazaiak-döntő fölényben : Szarvasi FSSC— Gyöngyösi SE 5—2 (1—0) NB II-es labdarúgó-mérkő­zés. Szarvas, 1600 néző. V.: Bodnár. Szarvas: Pocsai — Kajtár, Szőke, Bálint, Filyó — Plas­­tyik, Bánáti, Kóczián (Pety­­kó a 81. percben) — Tabár, B. Tóth (Oravecz az 55. perc­ben), Durucskó. Edző: Haász Sándor. Gyöngyös: Szőke — Ado­­nyi, Borsányi, Ács, Kele­men — Ullmann, Pörögi, Galgóczi dr. — Szabó (Pávái a 46. percben), Tóth J. (Tóth F. a 61. percb­en). Vágó. Ed­ző: Péczely Szabolcs. A kezdést követően azon­nal a hazaiak ragadták ma­gukhoz a kezdeményezést, ezt Durucskó, majd Bánáti veszélyes lövései jelezték, amelyeket Szőke ártalmatla­nított. A 6. percben egy vil­lanásnyi szünetet nem szá­mítva, két szabálytalanságot vétettek a gyöngyösi védők a 16-oson belül, Bánáti bukta­tásáért még nem, de Tabár elsodrásáért már 11-est ítélt a játékvezető. A büntetőt a balra mozduló Szőke mellett Kajtár a jobb sarokba vág­ta, 1—0. A 18. percben Bá­náti 20 méteres, ballábas bombáját öklözte a jobb fel­ső sarokból szögletre Szőke kapus. SZÜNET UTÁN a második félidei „gólfeszti­vált” a 46. percben Tabár éles, védhetetlen, jobb sa­rokba tartó fejese nyitotta, 2—0. Az 54. percben a beál­­lós Bálint ugrott ki a jobb­összekötő helyén, a fiatal já­tékos azonban közelről mel­lé lőtt. Négy perccel ezután Bánáti bal oldali beadása ta­lálta ismét jó helyzetben Tá­bort, aki szép fejessel, ezút­tal a bal sarkot vette be, 3 —0. A gyöngyösiek szépítő gólja a 70. percben esett, Vá­­gó lapos, jobb oldali beadá­sát Pávai középről vágta a hálóba, 3—1. Az ismét lendü­letbe jövő pirosak a 79. percben Durucskó révén nö­velték előnyüket, 4—1. (Ez volt a mérkőzés legkirívóbb védelmi hibája, a szarvasi szélső saját, elvesztett labdá­­ját szerezte vissza a 16-oson belül, s lőtt elegánsan a bal felső sarokba a zöld-fehér mezesek között.) A csereként beállt Oravecz jobb oldali visszagurítását a szarvasi, újoncnak számító Tabár he­lyezte szőke kapujába, 5—1. A 85. perc után a 86. is gólt hozott: ismét Vágó adott jól Páváihoz, s a GYSE cserejá­tékosa, akárcsak előbb, érté­kesítette a helyzetet, 5—2. Minden előjel az esélyesebb Szarvasi FSSC győzelmét ígérte. Nem is a két pont el­vesztése számít meglepetés­nek, inkább a Gyöngyösi SE gólzáporos veresége. Ez pe­dig kezdődött azzal, hogy az első harminc percben a meg­­illetődött vendégcsapat jófor­­mán beszorult saját térfelé­re. Ez a feszültség egy fél­óra után valamit enyhült, a szünet után azonban ismét a hazaiak immár bevált re­ceptje szerint folytatódott a mérkőzés. Szezonnyitón for­mákról még nem érdemes be­szélni, arról viszont már igen, hogy­ melyik csapat men­­nyire mutatkozott egysé­gesnek. A számszerű ered­mény támasztja alá, hogy a szintén négy újoncot felvo­nultató hazaiak mennyivel egységesebbnek tűntek ellen­felüknél a bajnokság első ki­­lencven percében. Nagyon sok munkára lesz szükség ah­­hoz, hogy Gyöngyös labdarúgó­­gó sportját képviselő NB II- es csapat megfeleljen az osz­tályátlagnak Egyénileg, az újonc Szőke kapus a sok gól ellenére el­fogadhatót nyújtott. Hátul mindkét szélső hátvédet gyakran átjátszották, közé­pütt a fiatal Borsányi is megingott. A középpályások közül Ullmann meg-megúju­­ló kísérletei jelentettek vala­­mit, ebben a sorban az újon­­nan igazolt Pörögi elfogódot­­tan játszott. A támadósorban időnként Vágó és a két gólt ■ szerzett Párai teljesítménye volt elfogadható. Budavári Sándor Sikeres bemutatkozás Egere SE—Békéscsabai TASK 3—1 (2—0) NB II-es labdarúgó-mér­kőzés, Eger, 3000 néző. .V.: Kurmai. Eger: Baár — Berecz, Fegy­­verneki, Lengyel, Veigh­ — Fitala (Danyi a szünetben), Ambrus, Horváth III., Hor­váth I. — Jánosi, Horváth II. Edző: Bánkuti László. B. TASK: Gulyás — Haj­dú, Hajas, Mohovics, Alber­ti (Bertalan a 64. percben) — Grósz (Jenyinák a 64. percben), Hegyesi, Nagy — Rózsa, Magyar, Soós. Edző: Szita László. A hazaiak kezdték a mér­kőzést és már a 2. percben Fitala távoli, erős lövése cen­tikkel suhant el a jobb fel­ső sarok mellett. A 7. perc­ben ugyanezt ismételte meg Horváth III. Az első veszé­lyes vendégtámadás a 12. percben futott a pályán: Ró­zsa ment el ígéretes helyzet­ben a jobb oldalon, beadását azonban Baár és Fegyverne­­ki közösen hárítani tudta. A 17. percben vezetéshez jutot­tak az egriek: Horváth 11. jobb oldali beadását Fitala Hajdútól szorongatva, esté­ben a kapuba pofozta, 1—0. A 20. percben Weigl­ veszé­lyes helyzetben szerelte Ró­zsát, a másik oldalon pedig a 26. percben Horváth I. tá­voli, éles bombalövése zú­gott el a jobb kapufa mel­lett. A 27. percben majdnem egyenlítettek a csabaiak: He­­gyesi közeli lövését Baár egyszerű reflexmozdulattal ütötte vissza a mezőnybe. A 29. percben Fitala egy össze­csapást követően rosszul esett, percekig ápolták majd visszatért a pályára, de a szünet után már nem tudta­­ folytatni a játékot.­­ Hazai mezőnyfölény mellett teltek a percek, kevés ese­ménnyel. A 44. percben vi­szont tovább növelte előnyét az ESE. Jánosi nagy lendü­lettel tör be a 16-os terüle­tére a jobb oldalon, ahol Ha­jas csak szabálytalanul tudta szerelni. A megítélt bünte­tőt Ambrus a felső léc alá bombázta, 2—0. SZÜNET UTÁN is közepes színvonalon folyt a játék. Inkább a küzdőszel­lem volt dicsérhető. Az 52. percben Ambrus éles beadá­sát szögletre mentette Haj­dú. Ezután a vendégek ke­rültek fölénybe, de csak há­rom szögletrúgást tudtak ki­harcolni. A 61. percben szü­letett meg a találkozó leg­szebb gólja: Horváth 1. ju­tott a jobb oldalon partdo­báshoz. Indításával Jánosi tört előre, beadását Horváth 11. közelről, látványosan a léc alá pörgette, 3—0. A ven­dégek a 69. percben várat­lanul szépítettek. Jobb ol­dali támadást követően Ma­gyar az állva maradt egri vé­delem mellett a kapu jobb oldalába gurított, 3—1. Ez­után bátrabban kezdemé­nyeztek a csabaiak is, de tá­madásszövésüket sok pontat­lan átadás jellemezte. A 77. percben viszont Jánosi ke­rült jó helyzetbe a jobb ol­dalon, őt leterítették, a meg­ítélt szabadrúgást viszont Berecz nagy erővel a kapu mellé lőtte. A 81. percben Magyar elől Baár merész ki­vetődéssel fogta meg a lab­dát. Az utolsó percek hazai támadások jegyében teltek el. . Közepes színvonalú, de küzdelmes találkozót hozott a két csapat összecsapása. A hazaiak az első gól megszer­zésétől kezdődően mezőnyfö­lényben játszottak, lelkeseb­ben, lendületesebben küzdöt­tek és ez biztos győzelmüket hozta. A sok újonccal pályá­ra lépő BSE győzelme a Bé­késcsaba ellen főleg pszichi­­kailag jelenthet sokat a jö­vőt illetően. Egyénileg Baár bizonyítot­ta tehetségét, kár, hogy a gólnál közbeszólásával meg­zavarta a védelmet, amely csapatrész egyébként is ve­gyes benyomást keltett. Kö­zépen Horváth 1. a mezőny legjobbjának bizonyult, de jó teljesítményt nyújtott sé­rüléséig Fitala és Ambrus is. Elöl Horváth 11.-t lendü­lete és gólja dicséri. Jánosi, amikor vállalta az ütközé­seket, nagy hasznára volt csa­patának. Fazekas István 1979. augusztus 7., kedd Az országos bajnokság második fordulóján Lovasparádé Szilvásváradon Aki a hét végén Szilvás­váradra tervezte programját, nem választott rosszul. A Bükk hegység festői szépsé­gű üdülőhelyén rendezték meg ugyanis augusztus 3—5. között a Magyar Népköztár­­saság országos lovasbajnok­ságának második fordulóját.­ S hogy mennyire nagy volt az érdeklődés, azt már a megérkezés bizonyította: a község határától a lovaspá­lyáig tartó mintegy 500 mé­teres utat gépkocsival is csak lépésben haladva tud­tuk megtenni. Ennek, per­sze, a hölgyek és a gyerme­kek örültek inkább, hiszen így több idejük maradt megszemlélni a vásárosok kínálta csecsebecséket: kü­lönféle kötöttárukat, szalmá­ból font virágtartókat, dí­szes szíjakat, erszényeket és természetesen a legkülönbö­zőbb játékokat. Különösen nagy keletjük volt a tűző nap ellen védő széles kari­májú fehér kalapoknak. Ez alatt a pályán már ké­szülődtek a lovasverseny résztvevői. Az első napon, pénteken, középosztályú díj­lovaglásban és hat díjugrató számban mérték össze ere­jüket, tudásukat az ország legjobb felnőtt és ifjúsági lovasai. A szombati nap lát­ványos bemutatóval kezdő­dött — a „Szent György”­ díjért való lovaglással. Eb­ben a számban az „abszolút” elsőséget — az első és a második helyet — a Buda­pesti Lovasklub versenyző­je, Dallos Gyula szerezte meg Bordai, illetve Csongor nevű lován. Ezt követően a vadászugratásban gyönyör­ködhetett a szép számú né­zősereg. Az „A” és „B” osz­tályú versenyben egyaránt Balogi András, mezőheg­yesi lovas bizonyult a legjobb­nak. Ezzel azonban még nem ért véget a nap programja. Sok tapsot kapott a helyi állami gazdaság csikósbe­mutatója és a legfiatalabbak lovastornája. A lovasparádé vasárnapi eseményei az előző két nap­nál is több látogatót von­zottak. Először az „Interme­­diaira II.” díjlovaglásra és a „Nagydíj” küzdelmeire ke­rült sor. Dallos Gyula ismét magasan nyerte mindkét versenyszámot. Ezután a kezdőlovak 1978. évi 130 centiméteres országos díjug­rató versenyét izgulhatta végig a közönség. A szó szo­ros értelmében így volt, a nézők ugyanis a sportese­ményeken megszokottól el­térően valamennyi verseny­zőért egyformán szorítottak. Egy kivétel mégis akadt, amikor a kecskeméti Nagy Ilona, az egyetlen női ver­senyző léptetett Délibáb ne­vű lovával az akadálypályára." Ilona jól kezdett, szépen vet­te az első akadályokat, ké­sőbb azonban lova megma­kacsolta magát, s kizárták a versenyből. Elszontyolodva magyarázta a futás után: — Én voltam a hibás, nem jól vezettem a lovat. Nem mentség, de az idén először vettem részt nagy versenyen. Remélem, legkö­zelebb jobban sikerül. Egyébként ebben a szám­­ban Karig Gábor, a Bp. Honvéd versenyzője győzött Brácsással. Megállásra nem volt idő, máris peregtek tovább az események. A juniorok díj­ugratóját a 130 centiméteres akadályokon újabb csikós­bemutató, majd az állami gazdaság lovasainak barus­­­szele követte. A csoport be­mutatóját Mátyus Viktor, világbajnoki ötödik helyezett fogathajtó irányította. Meg­ható látvány volt a szilvás­­­­váradi úttörők akrobatikus bemutatója lóháton. Ezután következett a nap legna­gyobb érdeklődéssel várt versenyszáma, a 150 centi­­méteres díjugratás. A 750 méter hosszú, kettős és hár­mas akadályokkal nehezített pályán a lovasok bizony ala­posan megizzasztották négy­lábú versenytársaikat. Végül a legkevesebb hibával Har­gitai János, a hódmezővá­sárhelyi élelmiszeripari fő­iskolai kar versenyzője lova­golta végig a távot, s nyer­te meg a számot Mohikán nyergében. Bár a verseny is sok szép élményt nyújtott a nézőknek, a legtöbben mégis a csikótombola sorso­lását várták. A szerencse szakmabelinek kedvezett: a Tulipán nevű hároméves vasderes kancacsikót Szálat Imrének, a parádi Cifra-is­tálló brigádvezetőjének sor­solták ki. A boldog nyertes azonban, úgy látszik, kellő­en meg van elégedve saját méneivel, mert mint mon­dotta, nem viszi haza a csi­­­­kót — inkább a 30 ezer fo­rint megváltási árat. A háromnapos gazdag program befejezéseként a kitartásos díjugrató verse­nyen láthattak a nézők íze­lítőt a legkiválóbb lovasok tudásából. Szalay Zoltán Akadály felett (Fotó: Perl Márton) A sport napja­­az európai gyermektalálkozón Egész napos sportprogram foglalkoztatta vasárnap az európai gyermektalálkozó résztvevőit a zánkai úttörő­városban. Reggel a stadion­ban Müller Kati és Bérczi István diktálta a m­ozgás ütemét a mintegy három­ezer résztvevőnek. Ezt kö­vetően ki-ki érdeklődése sze­rint nézhette a különböző­­sportágak hazai legjobbjait a bemutatókon. Világhírű birkózók, tornászok, csel­gáncsozók, ökölvívók, vívók, súlyemelők vendégszerepel­tek az úttörővárosban. A bemutató után a gyere­kek vetélkedtek a száraz­földön és a vízen. Volt lab­darúgó-, , kézilabda-mérkőzés. Úsz­óverseny, csónak- és ví­­zibicikli-verseny. Ezután lát­ványos légiparádé követke­zett: az ejtőernyősök az út­­törőváros stadionjában ér­tek földet és köszöntötték a nézőket. Befejeződött a spartakiád Moszkva. Vasárnap dél­után a Lenin-stadionban be­fejeződött a VII. spartakiád. Népviseletbe öltözött dobo­sok és csinos lányok vonul­tak fel a pálya közepére, s miközben a katonazenekar remekelt, fiatalok alakítot­ták ki az olimpia emblémá­ját, az öt karikát. A köztár­saságok és a külföldi rész­vevők képviseletében kisebb küldöttségek sorakoztak fel zászlaik mögött, majd fel­olvasták a spartakiád rész­vevőinek Leonyid Brezsnyev­­hez intézett üzenetét. Ebben többek között kife­jezték örömüket, hogy a versenysorozat döntői ünne­pélyes megnyitásakor üdvö­zölte őket, s „mindennapi életünkben, a sporttevékeny­ség hétköznapjaiban messze­menően érezzük a Szovjet­unió Kommunista Pártja, a szovjet kormány és szemé­lyesen az Ön meleg támo­gatását, rokonszenvét.” Majd így folytatták: „Jelenthet­jük önnek, hogy ma a Szov­jetunióban százmillió feletti azoknak a száma, akik szer­vezett sporttevékenységet folytatnak, s képviseletükben a spartakiádon százezrek in­dultak a különböző sport­ágakban. A spartakiád dön­tői jól példázták sportéle­tünk nagyszerű szervezett­ségét. A spartakiádon rajt­hoz állt 86 nemzet sportem­bereivel örök barátságot kö­tötünk a versenyek alatt, s ezzel — úgy hisszük — elő­segítettük a jövő évi olim­pia bizonyosra vehető sike­rét is.” Ezt követően átadták a győztes csapatnak, az OSZSZSZK vezetőinek a ha­talmas serleget, majd az Ukrán SZSZK és­ Moszkva együttesei vették át díjaikat a 2. és a 3. helyért. A Szov­jetunió himnuszának hang­jai közben bevonták a sta­dionban a spartakiád zász­laját, lángja pedig az arteki úttörőtáborban lobog majd tovább, a gyerekek körében kezdődő olimpiája alatt. Tűzijáték zárta az ünnepsé­get, miközben a stadion eredményjelző tábláján a „Viszontlátásra Moszkvában, 1980-ban az olimpián” — felirat volt olvasható. Ezután következett a zá­róakkord: a spartakiád fut­­balldöntőjében Moszkva csa­pata 2—1-re nyert Grúzia ellen. A totó nyereményei: 13-4­1 talá­lat (2 db) =456 117 Ft, 13 találat (3 db) =304 078 Ft, 12 találat (60 db) =10 136 Ft, 11 találat (886 db) =686 Ft, 10 találat (6059 db)=? 151 Ft. ti Ifi 1. Gyula—Lehel SC 1—1X 2. Miskolc—K.­Karci­ca 3—11 3. Ózd—Papp J. SE 1—32 4. 22. Volán—Csepel 0—32 5. Bp. SC—BKV Elő­r­e 0—0X 6. Dunakeszi—Pénzügyőr 2—01 7. D.­városi Ép.—S2EOL 2—01 8. Jánoshalma—V­ Izzó 0—32 9. Esztergom—Kecskemét 2—11 10. Szegedi D.—KF.FSE 2—2x 11. Győri D.—Bakony V. 1—01 12. Várpalota—M­ÁV DAC 0—0X 13. Körmend—Sopron 1—01 14. Ganz­ M.—Bem J. SE 2—01