Ifjú Sólyom, 1955 (5. évfolyam, 1-12. szám)

1955-04-25 / 4. szám

körrepülő MODELLEZÉS Modellezőink körében kevéssé ismert modellezési ág a zárttéri körrepülő modellekkel való foglalkozás. Ez a kategória több államban örvend közkedveltségnek, és igen népszerű. A szobai körrepülőmodell eltérően az U- controlltól nem irányítható. Csupán egy szál huzalon repül egy középre állított rúd körül. Motor szempontjá­ból is különbözik az U-controlltól, mégpedig abban, hogy nem mechanikus, hanem rendszerint gumimotor­ral repül. A repítésnek főleg kiállítások és modellbemu­­tatók korlátlan szemléltető repülési lehetőséget biztosító vállfája, az elektromos meghajtás. Ezzel elérhető, hogy akár órák hosszat is repültethessünk egy modellt, me­lyet tetszés szerint készíthetünk valamely nagy repülő­gép kicsinyített másának. Természetesen erre a célra, különlegesen kicsi, könnyű és nagy fordulatszámú mo­torra van szükség. A motor meghajtását szolgáló áramot a gép kikötő zsinóron keresztül kapja, mely jelen eset­ben két vékony szigetelt drótszál csúszó érintkezésekkel. A szakirodalom említést tesz egy elektromos meghaj­tású apró sportgépről, mely egy kiállítás alkalmával 2 000 mérföldet repült, ami nem kis teljesítmény. A gép­ben 18 voltos motor volt és autó akkumulátorokból kapta meghajtását. A gumimotoros modellek is tág szórakozási és szem­léltető lehetőséget nyújtanak. A gumis megoldásnál in­kább az időtartam jön számításba, mint a sebesség és a modellt ennek megfelelően kell kialakítani. A gumimo­toros szobai körrepülő modell tehát inkább zárttéri jel­leggel bíró körrepülő­gép, így ezen a téren is csak igen távoli rokonságban van az U-con­orollal. Kedvező gumi­motor és légcsavar megválasztás esetén 2—3 perc idő­tartam könnyűszerrel elérhető. A repítést bármilyen kis szobában is végezhetjük. Egy modell például egyméteres sugáron 138 mp-et ért el egészen kis szobában. Termé­szetesen a modellnek igen könnyű építésűnek kell lennie. Az ilyen modellek fesztávja átlag 500 mm körül mozog, súlyuk maximálisan körülbelül 20—25 gramm között van. Külföldön két kategóriát A-t és B-t különböztetnek meg. Az A kategória 2 méteres a B kategória 4 méteres sugáron repül. Ezen szabályzat szerint aztán népes me­zőnyű versenyeket is szoktak rendezni. Az A kategó­riába 600—750 mm fesztávolságú modellek tartoznak a B kategóriába 400—500 mm fesztávúak. Az A kategória modelljei általában 10—12 gramm súlyúak a B-be tartozók pedig 25—35 grammosak. A modellek egészen könnyű zárttéri bajzából épül­nek a legfinomabb japán papír borítással. Ezeknél na­gyobbakat általában nem szokás építeni, de megemlít­hetjük, hogy az egyik modellező klub rendezett egy szo­bai repülő versenyt kimondottan Wakefield modellek részére. A győztes gép 1 perc 14 mp-et repült. Érdemes megemlíteni továbbá, hogy rendeztek már sebességi gu­­mimotoros szobai körrepülő versenyt is kizárólag va­dászgépek kicsinyített másai számára. A győztes model­lek elérték a 45—50 km/órát is. A rúd körül való repítés kizárólag zárt helységben, vagy legjobb esetben abszolút szélcsendes időben — ami valóban nem igen létezik — végezhető. Hogy mit jelen­tene szeles időben irányítás nélkül U-controll modellt repíteni, azt minden U-controll „pilóta“ tudja. Széllel szemben felemelkedik, hátszélben pedig földhöz vágó­dik (1. ábra). Kikötve általában az olyan modell is repülőképes, mely szabadon repítve alkalmatlan volna. Tudjuk ezt­ ­. ábra 2. ábra 3. ábra