Ifjusági Testnevelés, 1913 (3. évfolyam, 39-43. szám)

1913-11-17 / 39. szám

4. oldal IFJÚSÁGI TESTNEVELÉS pata szépszámú diákközönség előtt. A fair matekot a gim­názium állandó fölénye dacára, a nagy szerencsével dol­gozó főreál nyerte meg 3:1 (1:1) arányban. Biró Szirmai: A footballbajnokság előmérkőzései Pápán. Noha a pápai ref. főgimnáziumi tornakör még nem alakult meg, már megkezdődtek a football-bajnokság előmérkőzései. Ma a VI—Vll. osztály állt egymással szemben. A Vll. biztos győzelmének reményében indult a küzdelembe, a VI. pedig még csak eldöntetlent sem mert remélni, noha IV-es korában 1:0 arányban győzött, a mostani Vll. el­len. A csapatok a következő összeállításban szerepel­tek: a VI. oszt.: Horváth Lajos—Kátay, Pongrác—Öster­reicher, Nagy Zs., Tóth Ferenc—Stern L., Bognár D. Gáspár, Stefanovits, Vincze. A Vll. oszt.: Csapó—Tóth, Szutter—Bognár J., Kollin, Kelemen—Kiss Imre, Győri, Csizmadia, Szilágyi, Nagy Jenő.­­ Játékkezdés után a labda Vincze, majd Stefanovits lövése folytán a Vll. ka­puja elé kerül (2 és 5 p.). Tóth J. hosszú rúgása a VI. tér­felébe tereli a játékot. Ebből a veszélyes helyzetből Ká­tay felmentő lövése szabadítja meg a Vl-ot.­­Ezután vál­tozatosan folyik a játék egészen a 21. percig, mikor Gás­pár kiszökik és Bognárral szép összjáték után a Vll. ka­pujába továbbítja a labdát. A goalt azonban a bíró nem ítéli meg off-side miatt. Rá egy percre a VII. csatársora áttöri a VI. védelmét, de Horváth kapus ritka bravúrral ment. Kapurúgás után a labda Csizmadiához, ettől Nagy Jenőhöz kerül, ki goalba továbbítja (25 p.). Ezután a já­ték , egyenlő erővel folyik, csak Gáspárnak 38. percbe lőtt labdája megy hajszálnyira a kapu fölé. Félidő 1:0 a VII. javára. A második félidő első mozzanata Győri VII- nek a kapu mellé rúgott labdája (3 p.) .Kapurúgás után Pongrác corner árán biztos goalt ment (7 p.). Ezt jóideig tartó unalmas játék követi, egészen a 30-ik percig, mikor Kis Imre egyéni lerohanással a második goalt rúgja. Már 2:0. Most egy valóságos FTC finisch következett, mely­nek eredménye Gáspár VI. által a 32. és 33. percben rú­gott 2 goal volt. Ez az eredmény végleg meg is maradt, vagyis 2:2. A VI. oszt. csapata kitű­nően játszott, de a mezőny legjobb emberei mégis Gáspár és Bognár voltak. A Vll-ből jók voltak: Bognár, Szilágyi, Nagy Jenő és Kollin. Biró: Neihauser (bencés főgimn. VII. o. tan.) volt. Székelyudvarhelyi mérkőzések. A bajnokcsapat győzelme. Székelyudvarhelyi r. k. főgimnázium—Kolle­gium és Reál kombinált 2:1 (0:0). A gimnázium csapata ezzel a mérkőzéssel bizonyította be, hogy méltó arra a címre, amelyet a tavaszi labdarúgóbajnokságban kiví­vott magának. Beszélt szerencséről a kollégium is, reál­is, de az őszi eredmények mindezeket fényesen megcáfol­ták (kollégium ellen 3:0, reál ellen 2:0). Az utolsó matchen csak akkor lett volna erősebb a kombinált, ha Scheuer áll a kapuban, de még ő sem védhette volna ki a Deák által két lépésről lőtt goalt, sem Dobay — való­ban védhetetlen — szélről lőtt shotját. Az első félidőben a kombinált támad többet s a gimnázium csapatában a védelem nagyszerű munkája akasztja meg a Csókán ál­tal vezetett pompás támadásokat. Drunek és Kovács és a centerhalf Faragó, nagy önfeláldozással védik a kaput. Az első félidő nem hoz eredményt, de a támadások oroszlánrészét a kombinált vezette. A második half-time­­ben Faragó óriási iramba viszi csapatát, a gyors szélső­ket váltakozva szöktetve igyekszik erdményt elérni, s főleg Dobay lerohanásai voltak hasznosak. A gimnázium nagy fölénnyel játszik s a kombinált teljes kapuba szo­rul, így lövi Deák az első goalt s Dobay Klett leadásá­ból a másodikat. A játékosok közül messze kimagaslott F­aragó önzetlen és hasznos játékával, utána Zöld II. (koll.) tűnt ki, bátyja, Zöld I., kevésbbé volt hasznos. Csókán és Dobay vitték a legtöbb életet a játékba. Bas­­saraba csak durvaságaival tűnt ki. Dinnek pompás vé­dései dacára sem birta Rein remek lövését ártalmatlanná tenni s így 2:1 lesz az eredménye a matchnek, melyet pártatlan szakértelemmel vezetett Z. Sebess József koll. tornatanár. 1913. — 39. szám Kollégium V. oszt.—R. k. főgimn. V. oszt. 3:1 (3:0). A kollégium osztálycsapatai közt az V. a második helyet foglalja el s a gimnáziumi csapat az I., II., III. oszt. csa­patainál jobb csak­ nem volt az eredmény meglepetés, de a gimnázium még így is megnyerhette volna a mat­­chet, ha a tizenegyest nem lövik kapu fölé s jó csatár­soruk goalképesnek bizonyul. A durva játékot erélyte­lenül Faragó Ferenc vezette. Megemlítendő még, hogy a gimnázium V. osztálya jogtalanul szerepeltette csapatá­ban Wermeschert, a válogatott intézeti csapat tavalyi jobbszélsőjét. Az illető n­. i. már nem tanuló. A matchet különben még vele sem bírták megnyerni a kitünően ját­szó kollégisták ellen. R. k. főgimn. IV.—R. k. főgimn. V. oszt. 3:1 (2:1). A negyedik osztály gyönyörű játékot produkált. Egyet­len goalját kapusának hibájából kapja, egyet viszont ti­zenegyesből ér el. Legjobb volt Molnár balszélső és Kraumann balösszekötő, akik a goalokat is lőtték. Az V- ben a centerhall helyén játszó Kovács dolgozott jól, de jó footballistához nem illő durva játékmodort tanúsított, az ellenfél védelmének legjobb embere Henter volt. A mérkőzést sok jóakarattal, kevés szakértelemmel, de pártatlanul Farkas János vezette. A budapesti II. ker. Állami Főreáliskolának novem­ber hó 30-án tartandó úszóversenye ezidén is nagysza­básúnak ígérkezik. Mint értesülünk, a nevezők között már eddig is több neves középiskolai úszónk neve szere­pel. Különösen a kezdőknek van nagy kilátásuk az egyes számokban. Ezen körülményre különösen felhívjuk a ta­nulóifjúság figyelmét. A budapesti kegyesrendi főgimnázium 1913. decem­ber hó 6-án és 7-én rendezi első bajnoki középiskolai úszóversenyét a Rudasfürdő úszómedencéjében a követ­kező számokkal: I. Kezdők versenye 40 m., I—IV., neve­zési díj 40 fillér. — II. Kezdők versenye 40 m., V—Vili., nevezési díj 50 fillér. — III. Középiskolai 100 m. gyors­­úszóbajnokság, középiskolai legjobb sprinter címéért; a) kezdők, b) haladók részére, nevezés 2 kor. — IV. Oldal­úszás 60 m., handicap, nevezési díj 80 fill. — V. Mell­úszás 100 m., kezdők és haladók részére, nevezési díj 1 kor. — VI. 4X66 m. sprintstaféta, Bressmayer Kálmán úr vándordíjáért, nyerendő kétszer egymásután, kezdők és haladók részére, nevezési díj csapatonként 2 kor. — VII. Hátúszás 60 m., handicap, nevezési díj 50 fül. — Vili. Középiskolai 400 méteres bajnokság, kezdők és haladó­k részére, nevezési díj 1 kor. — IX. Gyorsúszás 60 m., han­dicap, nevezési díj 80 fill. — X. Mellúszás 60 m., handi­cap, nevezési díj 80 fill. — XI. 3X40 m. vegyes staféta, kezdők és haladók részére, nevezési díj csapatonkint 2 kor. — XII. Vizipóló, ötös csapatonkint, nevezési díj csa­patonkint 2 kor. Főbb tudnivalók: A versenyre nevez­het minden magyarországi középiskolai tanuló. A neve­zések Bressmayer Román úszószakosztályvezető címére küldendők: V., Váci-körút 40. 1. cm. 12. Nevezési zárlat 1913. november 28. A handicapokra a legutóbb elért leg­jobb idő bemondása kötelező, ellenkező esetben a ver­senyző disqualifikáltatik. Az első, második, harmadik díj az indulóktól függetlenül, minden esetben kiadatik. I. díj nagy ezüst. II. kis ezüst. 111. nagy bronz. Minden diák, cserkész-önzem „Hilisási Testnevelés-t vesz, olvas és terjeszt