Adevărul Harghitei, octombrie-decembrie 1994 (Anul 6, nr. 1039-1089)

1994-10-04 / nr. 1039

­ Pagina a 2-a # 4 octombrie 1994 • FOTBAL DIVIZIA NAŢIONALA Rezultatele etapei a 7-et! FC Argeş Piteşti — Oţelul Galaţi 1—0, FC Mara­mureş Baia Mare — Petrolul Ploieşti 3—0, Electro­­putere Craiova — UT Arad 3—1, FC Naţional Bu­cureşti — FC Inter Sibiu 3—1, Ceahlăul Piatra Neamţ — Rapid Bucureşti 1—0, Universitatea Cluj- Napoca — Universitatea Craiova 1—3, FC Braşov — Sportul Studenţesc Bucureşti 0—1, Gloria Bistriţa — Farul Constanţa 2—1, Steaua Bucureşti — Di­namo Bucureşti 2—0. CLASAMENTUL DIVIZIA A Rezultatele etapei SERIA I : Rocar Bucureşti — Flacăra Moreni 3—2, Bucovina Suceava — Metalul Pl­­eni 2—1, Poiana Câmpina — Portul Constanţa 1 -1, FC Rm. Vâlcea — Cetatea Tg. Neamţ 1—0, Co­tent CFR Galaţi — Dacia Piteşti 1—1, Steaua Mizil — Callatis Mangalia 5—0, Gloria Buzău — Politehnica* Iaşi 1—3, FC Se­lena Bacău — Dacia Unirea Stră’ta 2—1, Acord Foc­­şani — Faur Bucureşti 0—0. n • pa­­rte trei locuri : 1- Bucovina 16 p., 2. FC . 9. CFR Galaţi 13 r., SERIA A II-a : Jiul Petre­a­­ — FC Bihor Oradea 2— 1, Unirea Alba Iulia — Armătura Zalău 2—0, Gaz Metan Mediaş — CSM Reşiţa 5—0, Metrom Braşov — FC 1ELIF Craiova 5—0, CFR Cluj-Napoca — Politehnica Timişoara 0—1, Gloria Reşiţa — Uni­rea Dej 2—1, CFR Timişoara — ICIM Braşov 1—1, Corvinul Hunedoara — ASA Tg. Mureş 8—0, Trac­torul Braşov — Phoenix Baia Mare 2—1. Pe primele trei locuri: 1. Politehnica 16 p., 2. Tractorul 13 p. (+7), 3. FC Bihor 13 p. (+6). PETROLUL MOINEŞTI — HARGHITA ODORHEIU SECUIESC 2—1 (1—1) Partida a fost destul de dificilă pentru gazde de­oe­rece oaspeţii au prezentat o echipă bine pusă l­a punct în teren. Meciul nu s-a ridicat la o valoare tehnică deosebită, dar a plăcut prin dârzenia cu care s-a jucat. încă din stări, gazdele îşi anunţă intenţiile lor ofensive, reuşind să deschidă scorul în minutul 10, prin Florea, care înscrie plasat : 1—0. Este rândul harghitenilor să contraatace în câteva rânduri periculos şi, în minutul 23, ei reuşesc să egaleze, gol marcat de Dusinszky : 1—1. Repriza a doua are o altă faţă, gazdele îşi creează o mulţime de ocazii, dar golul vine târziu, după o suită de ratări, în minutul 85, când același Florea şutează la tribul ierbii, învingându-l pentru a doua oară pe Kiss. Trâmbiţas (min. 76) va rata un penalty, iar harghiteanul Gindella (min. 74) a fost eliminat du­­pă două cartonaşe galbene. FORESTA FĂLTICENI — MUREŞUL TOPLIŢA 4-0 (2-0) După o scurtă perioadă de tatonare, localnicii au dominat perioade îndelungate, cu intenţia de a în­clina cât mai repede balanţa în favoarea lor. Fi­resc, ocazii au apărut şi, în minutul 10, Ioniţă a trimis balonul în poartă, cu largul concurs al fun­daşului Puskás : 1—0. în minutul 34, Maftei trimite balonul în bară, din poziţie excelentă. Gazdele se vor desprinde în minutul 37, prin golul înscris de Bondoc : 2—0. După pauză, topliţenii au încercat să restabilească egalitatea, au avut un prim sfert­­ de oră în care au avut iniţiativa, dar numai atât, deoarece gazdele au fost din nou cei care au mar­cat. Cel de al treilea gol a căzut în minutul 73, când arbitrul a acordat cu uşurinţă un penalty, transformat de Croitoru. In minutul 83, arbitrul va ,,dărui" un nou penalty gazdelor, transformat de aceli­ î Croitoru : 4—0. Ilyés (min. 80) ratează un 11 n a­ordat oaspeților. Arbitraj părtinitor — în — prestat de Stefan Silaghi din 1 I. H.) a 7 -a 1. FC Național7 5 0 2 20—12 15 2. Rapid7 5 0 2 10— 4 15 3. Steaua7 4 2 1 13— 4 14 4. Gloria7 4 1 2 13—11 13 5. FC Arges7 4 1 2 11—12 13 6. Petrolul7 4 0 3 14—10­ 12 7. Ceahlăul7 3 2 2 11—10 11 8. Dinamo7 3 1 3 17—15 10 9. Inter7 3 1 3 11—10 10 10. Farul7 3 1 3 10—12 10 11. FC Maramureş7 2 3 2 7— 59 12. Electroputere7 3 0 4 9—129 13. Universitatea Craiova7 2 2 3 8—108 14. Universitatea Cluj7 2 1 4 8—117 15. FC Braşov7 2 1 4 5—127 16. Sportul Studenţesc7 1 2 4 3— 85 17. Oţelul7 1 2 4 10—165 18. U. T . A. 7 1 2 4 6—125 DIVIZIA B Rezultatele etapei a 7-a­­ SERIA I : FC Botoşani — Petrolul Brăila 2—2, Minerul Gura Humorului — Electromecon Oneşti 0—1, Melana Săvineşti — Vrancart Adj­ud 3—0, Fo­resta Fălticeni — Mureşul Topliţa 4—0, Cotidianul Bacău — Viitorul Hârlău 3—1, CFR Tepro Iaşi — Nitramonia Făgăraş 1—1, CFR Paşcani — Minerul Comâneşti 5—6, Petrolul Moineşti — Harghita O­­dorheiu Secuiesc 2—1, ASA Agrorom Câmpulung Moldovenesc —* FC Sf. Gheorghe 2—1, Romgal Ro­­mano Brăila — S­enia Minerul Vatra Dornei 2—0. 1 -u­ r­i VIZIA C DE FOTBAL 5.1 D MIERCUREA-CIUC — VIITORUL GHEORGHENI 1—0 (0—0) Partida a avut un start de câteva minute furtu­nos. Atunci localnicii pueau deschide scorul în trei rânduri : în minutul 3 — când Szabó J., scăpat singur în careu, dar mingea șutată cam slab spre nai a fost respinsă în corner de Ambrus ; în minu­­t­ul 5 — când Moscu, doar cu portarul Viitorului d­ faţă, a trimis alături, şi în minutul 7 , când Sodiu, din poziţie ideală, trimite puternic peste ,,transversală". Urmează o dominare categorică a gazdelor, însă exprimarea lor este încâlcită, con­fuză, ratând cu extrem de multă uşurinţă nume­roase situaţii de a înscrie. Timpul trecea, evident, In favoarea tinerei formaţii oaspete care se apăra cu îndârjire, şi care a făcut totul pentru a nu primi gol. După pauză, gazdele reiau dominarea terito­rială, daa­­ca şi In prima parte a jocului nu reu­şesc să transforme din poziţii foarte bune (min. 47, 49, 51, 55, 60, 63, 68, 72, 77, 80 şi 84), portarul Ambrus având şi el unele intervenţii miraculoase. Rapid atacă cu tot efectivul şi obţine ceea ce la un moment dat nu prea spera, adică victoria, real­izată în minutul 86, când Szabó L. a transformat cu siguranţă un penalty : 1-0. Raport cornere : 21—1 . A arbitrat Karda Zoltán (Odorheiu Secuiesc). ASA RAPID : Gyenge, Cobzaru, Balázs, Szabó L., Nagy, Creangă, Moscu, Naten, Fulga, Szabó J., Badiu. VIITORUL : Ambrus, Antal, Kiss Zercula, Kulcsár, György, Vita, Fodor, Kosa, Vierul, Ferencz. P.S. O declaraţie a d-lui Málnási Csaba — pre­şedintele A.S. Viitorul : „A fost un meci de mare luptă, în care tânăra noastră echipă — formată în majoritatea ei din juniori — a dat o replică ne­­p de dârză adversarei sale. Arbitrajul a fost­­, fapt pentru care felicit încă o dată pe­rii fluierului" din Odorheiu Secuiesc". .ÎN LIGA CAMPIONILOR EUROPENI După consumarea a două etape, clasamentele ce­lor 4 grupe ale Ligii Campionilor Europeni la fotbal se prezintă astfel : 1. Melana­7 5 1 1 17— 5 16 2. Foresta7 5 0 2 17— 6 15 3. Eleetromeeon7 4 2 1 13— 2 14 4. Petrolul Moinești7 4 1 2 11— 6 13 5. CFR Pașcani7 4 1 2 14—10 13 6. Romgar7 4 1 2 10­ 8 13 1. Cotidianul7 4 0 3 11—10 12 8. Vraneart7 4 0 3 11—11 12 9. Nitrwnonia7 3 1 3 10- 6 10 10. CFR Iași7 2 4 1 11— 8 10 11. Petrolul Brăila7 3 1 3 13—12 10 12 Harghita7 3 0 4 16—129 13. FC Sf. Gheorghe7 3 0 4 13—109 14. Steaua7 3 0 4 11—169 15. Mureșul7 2 2 3 12— 88 16. Viitorul7 2 1 4 6—167 17. Minerul­7 3. Humorului7 2 0 3 6—176 18. ASA7 2 0 3 6-246 19. Minerul Comănești7 1 2 4 4—143 20. PC Botoșani7 1 1 9 8—194 GRUPA A 1. Manchester United 2. FC Barcelona 3. IFK Göteborg 4. Galatasaray Istanbul GRUPA B 1. Paris Saint Qermatn 2. Dinamo Kiev 3. Bayern München 4. Soartxjk Moscova GRUPA C 1. Benfica Lisabona 2. Hajdúk Split 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 0 4—33 1 0 1 3—32 1 0 1 4—52 0 1 1 1—21 2 0 0 4—14 1 0 1 3—32 10 1 1-22 0 0 2 3-50 1 1 0 3-13 1 1 0 1—03 ADEVARUl HARGHUEI □gSPÖRT »»»0 0 0 0 Steaua Bucureşti2 0 1 1 0—1 Ar.derlecht Bruxell2 0 1 1 1—3 GT'i’A d A!ax Amsterdam2 2 0 0 d-1 AC Milan2 1 0 1 3-2 AEK Atena2 0 1 1 1—2 "nsino Salzburg2 0 1 10—3 ipa a 3-a, la 19octombrie. ÍN LIGA BALCANICA DE HOCHEI SPORT CLUB MIERCUREA-CIUC - PARTIZAN BELGRAD 2—5 (1—1, 0—4, 1—0) ! Partida a fost extrem de echilibrată, în ciuda scorului final gazdele depunând eforturi serioase pentru a obţine un rezultat favorabil, dar, din pă­cate, n-au reuşit. Per ansamblu însă, nivelul teh­­nico-tactic a lăsat de dorit, minute în șir jucându-se la întâmplare cu multe pase greșite, mai ales din partea localnicilor. în debutul meciului gazdele au două excelente ocazii, rezolvate, însă, de portarul Semionov, pentru ca, în minutul 2, Rusz să reia în poartă o pasă — din spate — a lui Elekes, des­­chizând scorul. Egalarea survine în minutul 13, când Prokic venit în viteză, trimite în plasă pucul pasat „la întâlnire" de Lazîc. Nu trec decât trei minute de la reluare şi Kalantin şutează puternic, fără preluare, făcând imposibilă intervenţia lui Nagy (1—2). Ritmul de joc se înteţe­se in această a doua repriză şi, ca urmare, apar tot mai nume­roase ocazii de gol, la ambele porţi, dar în timp ce Partizan fructifică­­ minutul 25, Hrusciov înscrie plasat după o pasă a lui Lazie (1—3) ; minutul 34, Tătic reia din aer un puc „ţopăit" (1—4) , minutul 37, Kalanjin speculează o greşeală a apărării lo­cale, finalizând spectaculos (1—5), hocheiștii de la Sport Club ratează cu prea mult s­ușurință 5—6 ocazii rarisime. In ultima repriză, după ce sen­­fără... urmări pe tabelă dintr-un forcing al celor de la Partizan, gazdele au permanent iniţiativa, jo­cul desfăşurându-se cu precădere în treimea oas­peţilor şi după multe situaţii irosite vor reuşi to­tuşi să reducă din handicap, în minutul 54, prin Palia, de la­ o naşă a lui Peter (2—5). Minute de penalizare : 10—39 ! Semindajev — pedeapsă de meri pentru n c-nduită. Au crAHnit : Fmil Both (România), ajutat de Mi­n'slav Dro­d'k (' ta-ia) și Alexadru Molnar (România). Sâmbătă, 13 Bu-’ire ti. Sportul Studențesc Partizan Belgrad 3—5. VALER PASCANU TRĂIASCĂ MĂRIA SA, HOCHEIUL! Sincer: pe vremea când jucam, la rându-mi, hochei — nu am excelat niciodată! A­­cum, cu experienţa ma­turităţii, cunosc în bună parte şi motivul : îmi lipsea acea i­n c i si­vi ţ a r­e specială ce face parte din­­profilul moral" a! oricărui ju­cător ce se respectă. Nu, fireşte, nu e vorba de o duritate propriu-zisă, ci de o decizie, o fertftita­te în fazele fierbinţi . Ceea ce face o parte din farmecul jocului După o seamă de de­zamăgiri — principalul „vector" al acestora fi­ind, Indiscutabil, Sport Club, care de ani de zi­le ne tot promitea un titlu de campion ! —• mai deunăzi, m­-am a­­venturat din nou de la Palatul de gheață. Și, In pofida celor câteva grade bune sub „atmos­fera" de afară, febra a­­cestui joc m-a atins din nou (m-am trezit făcând gesturi ce le credeam de mult uitate ! desigur, de participare, nu din cele „discutabile", la adresa celor care evoluau pe luciul gheţii...). Şi am mai redescoperit ceva, in afara patrimii pentru acest sport: faptul că aici, în tribune, specta­torii nu erau in covâr­şitoarea lor majoritate făcând parte din jumă­tatea de care aparţin şi eu. Cu alte cuvinte, în comparaţie, de pildă, cu fotbalul, sexul frumos este mult mai prezent la partidele de hochei. Ceea ce spune, fără îndoială, ceva ! Şi încă un aspect d­in municipiul Miercurea- Ciuc — şi nu afirm a­cest lucru fără o undă de mândrie — tot HO­CHEIUL RĂMÂNE SPOR­TUL REGE ! Atât prin nivelul la care se prac­­tică (chiar dacă noi do­rim mai mult, şi mai mult...), cât şi prin e­­rourile inconfundabile pe care le stârneşte în rândul suporterilor. Deci, trăiască Măria Sa, HO­CHEIUL ! E NICOLAE P.S. Şi dacă tot avem un Palat de gheaţă — vorba ceea : obrazul sub­ţire cu cheltuială se ţi­ne ! —, să ne şi dăm si­linţa să-i onorăm statu­­tul Inclusiv prin felul în care Ne OCUPAM AICI LOCURILE, nepu­nând ... picioarele aco­lo unde ar trebui să po­­posească altceva ... Da, ştim, e un lucru de a­­mănunt, dar nu o dată şi amănuntele conteazăI