Informaţia Harghitei, octombrie-decembrie 2012 (Anul 24, nr. 5502-5552)

2012-11-16 / nr. 5528-5529

• Pagina a 2-a • 16/17 noiembrie 2012 • Informația at România - Belgia 2-1 (1-1) Au marcat Maxim 32, Torje 66 (p.) - Benteke 23. Belgia este una dintre cele mai bine cotate echipe europene la ora actuală, mai ales prin lotul pe care Mark Wilmots îl are la dispoziţie, drept urmare o victorie asupra acesteia face o impresie excelentă. Din păcate, ocazia de a juca cu o echipă puternică a fost ratată în proporţie de cel puţin 50 la sută, întrucât selecţionerul Piţurcă a crezut de cuviinţă ca, în prima repriză, să alinieze un fel de formaţie secundă, formată mai ales din „descoperiri” de ultimă oră ale selecţionerului. Consecinţa a fost o evoluţie penibilă a Ro­mâniei, cu o dominare totală a belgienilor. Numai lipsa de in­spiraţie a acestora, norocul şi scli­pirea de excepţie a lui Maxim (foto) au făcut ca scorul să nu ia proporţii. La pauză, Piţurcă introduce în teren echipa care ar fi tre­buit să joace acest meci şi lucrurile se schimbă, jocul se echilibrează, cu o notă de dominare a echipei române, ca­re marchează, oare­cum firesc, deşi pe­­nalty-ul acordat ro­mânilor a fost cam dubios. Aflându-ne în plină campanie de calificare pentru Campionatul Mon­dial din 2014, firesc ar fi să avem o echipă naţională bine conturată, iar meciurile amicale, puţine câte sunt, să fie folosite de selecţioner pentru consolidarea relaţiilor de joc şi nu pentru experimente în­ masă. Echipa care s-a chinuit în prima repriză: Tătăruşanu - Chiricheş, Găman, Gardoş, Latovlevici - Pintilii, Nistor - Maxim, Grozav, Chipciu - Marica. La pauză au intrat Goian, Bourceanu, Lazăr, Tănase, Torje şi Stancu, iar mai târziu Luchin şi Ştefan Radu. încă o ciudăţenie marca Piţurcă: un jucător de valoarea şi talentul lui Alexe nu a fost folosit nici măcar un singur minut! Meciuri amicale Aproape toate echipele naţionale au susţinut jocuri amicale, inclusiv adversarele noastre în preliminarii: Olanda, Turcia, Ungaria, Estonia şi Andorra. Iată rezultatele înregistrate în partidele mai interesante: Rusia - SUA 2-2, Georgia - Egipt 0-0, Armenia - Lituania 4-2, Bulgaria - Ucraina 0-1, Cehia - Slovacia 3-0, Algeria - Bosnia-Herţegovina 0-1, Cipru - Finlanda 0-3, Macedonia - Slovenia 3-2, Arabia Saudită - Argentina 0-0, Tunisia - Elveţia 1-2, Israel - Belarus 1-2, Turcia - Danemarca 1-1, Austria - Coasta de Fildeş 0-3, Gabon - Portugalia 2-2, Ungaria - Norvegia 0-2, Suedia - Anglia 4-2, Olanda - Germania 0-0, Potonia - Uruguay 1-3, Irlanda - Grecia 0-1, Italia - Franța 1-2, Panama - Spania 1-5, Emiratele Arabe Unite - Estonia 2-1, Andorra - Islanda 0-2. Liga I. Programul etapei a 16-a şi televizarea partidelor Vineri, 16 noiembrie CFR Cluj - Astra, ora 19,00, DigiSport Gloria Bistriţa - FC Braşov, ora 21,30, Dolce Sport Petrolul -­­Universitatea Cluj, ora 21,30, DigiSport Sâmbătă, 17 noiembrie CSMS Iaşi - Ceahlăul Piatra Neamţ, ora 19,00, DigiSport Viitorul Constanţa - Dinamo, ora 21,30, DigiSport Duminică, 18 noiembrie Steaua - CS Turnu Severin, ora 20,30, DigiSport Luni, 19 noiembrie Pandurii Târgu-Jiu - Concordia Chiajna, ora 19,00, DigiSport Oţelul Galaţi - FC Vaslui, ora 20,00, Dolce Sport Rapid - Gaz Metan Mediaș, ora 21,30, DigiSport. BASCHET: Ora cupelor europene Euroliga feminină: Victorie de senzaţie a târgoviştencelor Formaţia feminină CSM Târgovişte este prima echipă feminină din istoria basche­tului românesc care obţine o victorie în Euroligă. Performanţa a fost obţinută în faţa echipei ruse Nadejda Orenburg, pe care târgoviştencele au învins-o cu scorul de 79-76 (44-41). Cele mai multe puncte pentru CSM au fost înscrise de Mărginean (foto) 18, Bjelica 15, Robins 13, Babkin 13. Din Grupa B, alături de echipa din Târgovişte, mai fac parte echipele Familia Schio (Italia), care în meciul de la Târgovişte a câştigat cu 76-75, Fener­­bahce Istanbul (învingătoare, pe teren propriu, cu 83-48 în faţa româncelor), UE Sopron, Arras Pays, Good Angels Kosice (Slovacia). Se califică primele 4 clasate din grupe, plus 2 formaţii de pe locul 5. Liga Europei Centrale (feminin) Grupa B: Universitatea „Vasile Goldiș” Arad - Bucon Spisska Nova Ves (Slovacia) 81-48. Cele Liga a IV-a Etapa viitoare: Sâmbătă, 17 noiembrie FC Miercurea-Ciuc - Stiinta (11,00) Metalul - Homorodul (14,30); Duminică, 18 noiembrie ASC Ciceu- Viitorul (14,30) ASC Praid - Harghita (14,30) MU Frumoasa - Unirea (14,30) AS Lunca de Sus - Roseni (14,30). Ivanchuk câştigă „Turneul Regilor” Remizele au fost prezente şi în runda a 6-a, ultima, a Turneului Regilor, aşa că în toată compe­tiţia doar două partide au fost decise: Ivanchuk (foto), în runda I şi Toplaov, în runda a V-a, ambii învingători în faţa lui Nisipeanu, întrucât Toplaov şi Ivanchuk au terminat la egalitate, cu 3,5 puncte, s-au jucat două partide rapide pentru departajare. Ivan­chuk a câştigat cu 1,5 la 0,5 şi îşi înscrie, pentru a doua oară, numele pe lista câştigătorilor „Turneului Regilor”, prima dată terminând învingător la ediţia din 2009. Italo-americanul Fabiano Caruana s-a clasat pe locul 3, cu 3 puncte, iar Nisipeanu pe 4, cu 2 puncte. Cristina Foişor - eliminată la CM­ ­ Localitatea siberiană Khanthy Mansijsk (Rusia) găzduieşte în aceste zile Campionatul Mondial feminin de şah în sistem elimi­natoriu, la care participă un nu­măr de 64 jucătoare. România a fost reprezentată la această com­petiţie de marea maestră inter­naţională Cristina Foişor (foto), care, din păcate, a avut parte de ghinioane în serie şi a fost eli­minată, dar fără a fi­­învinsă. Pri­ma lipsă de şansă a fost faptul că a întâlnit-o, în primul tur, pe ucraineana Mariya Muzychuk, nr. 24 mondial, cu aproape 100 de puncte Elo în plus faţă de Cristina. Organizatorii au prevăzut nu mai puţin de 9 partide pentru departajarea jucătoarelor aflate la egalitate: 2 partide se joacă în sistem normal, dacă o egalitate se joacă 2 de şah activ, cu timp de gândire 25 minute plus 10 secunde pentru fiecare jucător, dacă egalitatea persistă se joacă alte 2 partide în sistem șah rapid, cu timp de gândire 10 minute plus 10 secunde apoi, pentru departajare, se trece la „blitz”-uri, tot 2 partide, cu timp de gândire 5 minute plus 3 secunde. Dacă e tot egalitate, se va juca o partidă „moarte subită”, în care albul are 5 minute timp de gândire, iar negrul 4 minute pentru primele 60 de mutări, apoi se mai adaugă câte 3 secunde pentru o mutare. Dacă partida se termină egal, negrul se califică. Ei bine, întâlnirea dintre Foişor şi Muzychuk a fost singura, din cele 32 ale turului I, care a parcurs ,toată această filieră, alt ghinion pentru Cristina fiind faptul că a jucat cu piesele albe în partida decisivă și, cum n-a reușit să învingă, ucraineana s-a calificat în turul secund. mai eficace jucătoare: Givens 20, Laplante 17, Risper 9. Din această grupă mai fac parte echipele DSK Praga și KP Brno. FIBA Eurochallenge (masculin) Grupa D: Tartu Rock (Letonia) - Gaz Metan Mediaş 68-70 (17-18, 16-11, 16-23, 19-18). Cele mai multe puncte pentru ploieşteni au fost marcate de Michael St. John (foto), Mitchell 16. Grupa B: CSU Asscoft Ploieşti - Krasnye Krylia Samara 79-76 (10-20, 19-20, 24-29, 23-10). Principalii marca­tori ai ploieştenilor: Tica 19, Hardgrove 16, Burlacu 10. Grupa E: Okapi Aalstar (Belgia) - BCM U Piteşti 99-68 (25-14, 25-20, 29-20, 20-14). Grupa F: EWE Baskets Oldenburg (Germania) - RC Timişoara 84-67 (27-16, 20-21, 15-9, 22-21). Cele mai multe puncte pentru timișoreni au fost marcate de Jovanovic 19, Archie 14, Sarovic 10. Pagină realizată de ȘTEFAN DANCIU stef_dan21 @yahoo.com