Kecskeméti Közlöny, 1941. szeptember (23. évfolyam, 199-223. szám)

1941-09-15 / 210. szám

[ Rémület az alvilág­ban | Szenzációs bravúrfilm UFA HÍRADÓ (hétfőtől) Otthon Mozi Ma, hétfőn! Fél 4, fél 6, fél 8 és fél 10 órakor Elegáns, művészi, tökéletes és rendkívül mulatságos a legújabb magyar film! Muráti Lili, Turay Ida, Páger Antal,­­ Bilicsi Tivadar, Mály Gerő és Som­­lay Artúr főszereplésével. Végre Vaszary János vígjátéka Daróczy József művészi vezetése­­ mellett rendezte Farkas Zoltán | Zeneszerző: Buday Dénes HÍRADÓ­­ * Árpád Mozgó TELEFON: TÓT. S Szeptember 15—17. Hétfőn, kedden és szerdán V. . 5, 7 és 9 órakor Nagy magyar film víg­játék!­­ Vitéz Miklós idegen ötlet után írt­a nagysikerű vígjátéka­­ Keleti Márton rendezésében: I Nehéz j­­­apának lenni ! Főszereplők: Páger Antal, Szeleczky I . Zita, Egry Mária, Mály Gera, Va­­s­­­szary Piroska, Bilicsi Tivadar, Bi- I­hari József, Pethes Sándor és Csöpi­­ Ferkó, a legfiatalabb filmsztár | MAGYAR és UFA HÍRADÓ ífiHHBSS MHHHMSnHHHBMHffiHSHBM 4 Városi Mozi Szeptember 15—16. Hétfőn és kedden 4, fél 7 és 9 órakor 2 filmújdonság 1 műsorban! Heinz Rühmann pokolian mulatságos alakításával: § Hurrá!­ilpa lettem Bohózat-újdonság egy léha apáról­­ és egy komoly kisgyermekről ! levelek A MÚZEUM PADOZATA IS ÁRPÁDKORI LELET? Igen tisztelt Szerkesztő Úr! Minap jöttem Kecskemétre és egyik első dolgom volt, hogy felkeressem az Önök múzeumát. Nagy örömmel állapí­tottam meg, hogy anyaga igazolja a róla szakkörökben elterjedt jó véle­ményt. Ritka értékes gyűjtemény, büsz­ke lehet rá a város, annál kevésbé le­het büszke a múzeum termeinek pad­lójára. Szégyenletesen korhadt állapot­ban van. Miközben az ember gondolata a mintaszerűen csoportosított múzeumi anyag szemléletében gyönyörködve a ■ dicső múltba révedez, egy-egy bucka ,■ minduntalan a rideg jelenbe rántja vissza. Lépten-nyomon gödörbe lép s­­majdhogy orra nem bukik. Miért nem javíttatja ki szép múzeu­mának padlóját Kecskemét városa? Avagy talán az is honfoglaláskori em­lék? Alert ha állapotát tekintjük, bizony j­ó néhány véres század lehet mögötte Tisztelettel: Egy fogadatlan prókátor. KECSKEMÉTI KÖZLÖNY 1941. szeptember 15. ­ Megérdemelt vereség: Topolya—KA­C 2:0 (2:0) Ideálisan szép időben, de csúszós, hepehupás, mindössze 38 méter széles pályán szenvedte el idei első vereségét a KAC — Topolyán. A kísérő körülmé­nyektől függetlenül a KAC megérde­melte a vereséget az első félidő játéka után. Olyan széteső játékot mutatott ekkor a csapat, amilyent évek óta nem Szünet után feljött a csapat, azon­ban mindössze 9 ember állt rendelke­zésre, mert a Dusóczky nevű játékve­zető — általános megrökönyödésre — kiállította Harmatot „durva játé­káért“ az első félidő 18. percében. Ezt megelőzőleg pedig a 12. percben Kani­­zsiát legázolják, ettől kezdve csak sta­tisztál a pályán. Az első félidő 8. percében Harmat feleslegesen cselez a saját 16-oson, el­veszti a labdát, kavarodás támad, ami­ből gól lesz. 1:0. Öt percre rá 18 méte­res szabadrúgást ítél a játékvezető a KAC ellen. A rossz sorfal mellett a to­polyaiak megszerzik a második gólt 2:0. Ettől kezdve támad a KAC, szünet után pedig 9 emberrel is fölényben van, azonban a három csatár nem bír a túl kemény topolyai védőkkel. A KAC Izsó — Garassy, Borbély I. — Jávorka, Kliment, Iván I. — P. Ko­vács, Jenei, Karazsin, Harmat, Iván II. összeállításban játszott. A csapat leg­jobb embere Garassy és Borbély I. volt. Izsó nem tehet a gólokról, a fede­zetsor gyenge, a támadósorban csak Jenei játszott jól. A sportszerűtlen SzFiE nem volt komoly ellenfél KTE—SzFiE 5:1 (3:1) — A Közlöny tudósítójától. — Élénk érdeklődés mellett játszotta első itthoni bajnoki mérkőzését a KTE a SzFiE ellen. A mérkőzést Horváth Ferenc vezette. A KTE a következő csa­pattal vette fel a küzdelmet: Nagy — Miklós, Bajtai — Kelő, Magyar I. Per­­sócki — Husztik, Borsodi, vitéz Vécsey, Magyar II., Márkli II. — Hatalmas irammal kezdődött a mérkőzés és mind­két csapat kapuja sokszor forgott ve­szélyben. Lassanként KTE-fölény ala­kul ki, ami Husztik tizenegyesével gól­­l­ban fejeződik ki. A gól után nagy ellen­támadásba lendül a SzFiE és gyönyö­rűen véghezvitt támadás után ki is egyenlített a balösszekötő remek feje­sével. Nemsokára Magyar II.-t a bün­tetőterületen belül felvágják, a 11-es azonban elmarad. A 30. percben Márkli II. szögletrúgását Husztik befejeli. 2:1. A KTE-fölény most állandósul és a­­12. percben Husztik mesterháromasával 3:1-re végződik az első félidő. A második félidő első perceinek me­zőnyjátéka után mind keményebbé vá­lik a mérkőzés. Sok a durvaság, amit a játékvezető nem torol meg elég szi­gorúan, úgyhogy a botrány a levegőben lóg. A 15. percben Borsodi megszökik és a kifutó kapus mellett a hálóba lő. 4:1, majd pár perc múlva ugyancsak Borsodi rúgja be Husztik beadását. 5:1. Ekkor sérült meg Husztik, úgyhogy nem is jött vissza a pályára. Innen kezdve mindinkább eltűnik a futball, helyette „birkózás“ folyik a pályán. A SzFiE Király nevű játékosát Horváth játékvezető durvaság miatt ki­állítja. A játékos a kiállítás után egyik, feléje közeledő nézőt mesteri horoggal kiüti. A nézők felháborodásukban meg akarják verni, a rendőrség azonban rendet csinál. A játék ekkor szünetelt, a szegediek két hátvédje kirohan a né­zőtérre „rendet“ csinálni. A rend helyreállítása után tovább folyik a játék, de egy csomó durvasá­gon kívül más megemlíteni való ese­mény nem történt. A KTE a győzelmet megérdemelte, még ilyen arányisan is. A csapat nagy lelkesedéssel játszott, egy percig sem engedték levegőhöz az ellenfelet. Ha a durvaságok nem rontják el a mérkő­zést, a gólarány nagyobb lett volna. A csapat minden egyes tagja dicsére­tet érdemel, de a legjobb Miklós, Kele, Magyar II. volt. Horváth játékvezető igen gyenge. A SzFSE együttese olyan sportszerű.­ Országos bajnkot veri meg a Icec&Ve'sttén­ tHA­/ — A Közlöny tudósítójától. — A Corvin Kupa tekemérkőzései során vasárnap a budapesti ELŐRE or­szágos bajnok csapatával került össze a Kecskeméti MÁV tekecsapata. A mér­kőzést két részben Budapesten és Kecs­keméten bonyolították le, Pesten telibe folyt a játék, itthon pedig tarolásra. A két játék összetett eredménye alapján a KMÁV csapata került ki győztesen az országos bajnok ellen. A győzelem­ér­— Sporthírek: Ferencváros—Gamma 5:3 (2:3), Újpest—Kispest 6:0 (4:0), Lampart—Salgótarján 3:1 (1:0), NAC— MÁVAG 1:1 (1:1), Szeged—­Újvidék 9:2 (6:0), WMFC—Kolozsvár 3:1 (2:0), Szolnok—Elektromos 2:1 (1:1), Diós­győri MÁVAG—SzVSE 7:2 (4:1). — B. Törekvés—Bácska 1:1 (0:0), UVAK— Kula 2:1 (1:0), M. Pamut—SzEAC 6:0 (2:0) Makó—Cegléd 5:1 (1:1), HTVE —CsAK 2:1 (2:1), WMTK—Óbecse 3:0 (2:0), az SzTK—SzTE mérkőzésen a szentesiek nem jelentek meg. — HMTE —Magyarkanizsa 3:2 (1:0), SzAK II.— Móraváros 3:1 (2:1), SzVSE II.—SzTC tékét növeli az a tény, hogy az Előre csapatában jónéhány országos váloga­tott dobó is szerepelt, s ennek ellenére sikerült a kecskemétieknek a győzelmet megszerezniök. A KMÁV újból feltörő tekecsapatának ragyogó szereplését a vezetőség és a játékosok harmonikus összhangja tette lehetővé, s ezek után remélhető, hogy a csapat elfoglalja az őt megillető előkelő helyezést a kupa­­küzdelmek során. KOLEP 1 ruhafestő, vegytisztító megbízható munkát ad. László Károly u. 10. Eladó egy úriszobába való szekrény Révész Imrénénél 8063 Műkertben.­­ 8063 Minden gazda tudja már, hogy a baromfitartás és baromfihizlalás csak úgy kifizető ha a SzénáSi 1 é­s 6 Baromfi tápszert használjuk. „ lenül és kihívóan viselkedett, hogy nem lett volna csoda, ha komolyabb botrány robban ki a mérkőzés után. Most sem sikerült... UTC-KMÁV 6:2 (3:0) A KMÁV tegnap Újszegeden játszott az UTC ellen bajnoki mérkőzést. Ez volt a harmadik szereplése az I. osz­tályban és újra vereséget szenvedett. A kecskeméti vasutasokat nem kí­séri szerencse szereplésükben. A csapat Újszegeden egészen jól játszott, azon­ban nagy balszerencse és a gyenge vé­delem miatt kénytelen volt négygólos vereséggel hazajönni. Az első félidőben 3:0-ra vezetett az UTC, a szünet után egyenrangú ellenfél volt a MÁV, de mégsem tudta megaka­dályozni a szegediek nagy győzelmét. A kecskemétiek góljait Palmer lőtte. Kolozsvári MÁV—KMÁV 8:8 (Ökölvívás) Szombaton este a vasutas ökölvívó csapatbajnokságért folyt küzdelemből nagy balszerencsével esett ki a MÁV. A KMÁV nem tudott nehézsúlyú verseny­zőt kiállítani, így a kolozsváriak ezzel kiegyenlítettek. A szabályok szerint döntetlen esetén az a csapat győz, ame­lyiknek a nehézsúlyú versenyzője nyert így tehát a kolozsváriak jutottak to­vább. - o­­— KTE II.—KMÁV II. 4:0 (1:0). A KTE második csapata biztosan győzött a gyenge MÁV ellen Kutassi és Magyar III. két-két góljával. — KRVSE—KAC II. 7:0 (4:0). A csupa ifjúsági játékossal felálló KAC II. súlyos vereséget szenvedett. 4:0 (2:0), MÁK—Postás 4:3 (4:1), KSE —SzTE II. 6:2 (3:1), GILE—KLTE 4:1 (2:1), SzMÁV—Bácska II. 8:1 (2:0), SzMÁV II.—KTE 2:1 (0:0). Minden új könyvet azonnal beszerez­­ a Kölcsönkönyvtár­ 13.000 kötet Elöfizdeinkitek napi 2. 1. Arany­­, a. 8.­­ Most tart a vető­szántás és a rozs vetése Szüretelik a burgonyát és nemsokára sor kerül a kukorica törésére A néhány napos esős, nedves idő kedvezett a mezőgazdaságban a ve­tőszántásnak és a rozsvetésnek. Más években ilyenkor már minde­nütt elvetették, sőt sok helyen ki is zöldült. Az idei tavasz és nyárelő azonban minden mezőgazdasági munkát két-három héttel későbbre vetett. A mostani idő nagyon ked­vez és bizonyára behozza a kése­delmet. A burgonyaföldeken most folyik a szüret. Itt kis nehézséget okozott az esős idő. A kukoricaföldeken megkezdő­dött az érés időszaka. Sok helyen találnak — valószínűleg a tavaszi vizenyősség miatt — meddő szárat. A kukoricatörésre nemsokára sor kerül.