Képes Sport, 2019. július-szeptember (18. évfolyam, 27-39. szám)

2019-07-03 / 27. szám

Jakob Thibaut Nairo Mikel Adam Fuglsang Pinot Quintana Landa Yates dán francia kolumbiai spanyol brit A Critérium du Dauphinét elő-Tourként is szokták em­legetni, Chris Froome például 2013-ban, 2015-ben és 2016- ban nyerte meg a versenyt, aztán mindig utánatette a Tourt, tavaly Geraint Thomas is így tett. Ki győzött az idén? Jakob Fuglsang. Már csak ezért is az egyik legnagyobb esélyesnek számít arra, hogy a Critérium du Dauphiné után a Touron is átvegye Geraint Thomas helyét a dobogó tetején. Két éve is a dán győzött az előversenyen, azután a francia körverse­nyen nem ment rosszul, de nem úgy tűnt, hogy sikerül megidéznie az egy hónappal korábbi formáját. Sajnos a 13. szakaszon aztán bukott, kö­nyök- és csuklótörést szen­vedett, így ki kellett szállnia a versenyből. Tavaly már ő volt a Touron az Asztana csapat első embere, az összetett 12. helyet szerezte meg. A svájci születésű dán bringás 34 éves, talán ez az utolsó nagy esélye, hogy háromhetes körversenyen nagyot dobjon. A formájával bizonyítottan nincs gond. A hazai versenyzők közül talán Thibaut Pinot­­nak lehet a legnagyobb esélye. 1985-ben nyerte legutóbb francia a fran­cia körversenyt, akkor Bernard Hinault-é lett a sárga trikó, azóta Laurent Fignon volt a legközelebb az összetett elsőséghez, 1989-ben csupán nyolc másodperccel maradt el a győztes amerikai Greg LeMond mögött. Pinot mindhárom háromhe­tesen próbára tette már magát, mindegyikről van szakaszgyőzelme, ösz­­szesen öt, a Tourról kettő, 2012-ben, 22 évesen már megörvendeztette a hazai közönséget, a második négy éve jött össze neki. Az idén a május végi Tour de l'Avien dobott nagyot, megnyerte a pontver­senyt, a hegyi versenyt és a harmadik szakasz is az övé lett. Igen kiegyen­súlyozottan és meggyő­zően versenyzett végig a tavasszal. Itt volna már az ideje, hogy újra francia érjen révbe a Touron. A Movistar három nagyágyú­val érkezik a Tourra. A 39 éves Alejandro Valverde nagy segítségére lehet a többiek­nek, de tőle már nem reális azt várni, hogy megnyerje a versenyt. Nairo Quintana és Mikel Landa viszont képes tehet rá. Mindketten hegyimenők, és a '90-es évek első felében zsinórban öt Tour de France-t nyerő spanyol Miguel Indurain szerint az idei szakaszok nekik kedveznek. A 29 éves kolumbiai nagyon fiatalon berobbant, hat éve megnyerte a hegyimenők és a 25 éven aluliak versenyét is a Touron, öt éve övé lett a Giro összetettje, 2016-ban pedig a Vueltán győzött. A Touron ed­dig elmaradt az áttörés, sosem tudott kiegyensúlyozottan teljesíteni. Tavaly rossz éve volt, profiként először zárt úgy szezont, hogy nem szerzett szakaszgyőzelmet, életében háromszor végzett a dobogón a Touron összetettben, a tava­lyi tizedik helye ehhez képest mindenképp csalódás. Ennél az idén többet várnak tőle, és eddig a szezonja sikeresebb is, mint a 2018-as volt. A spanyolok legna­gyobb reménysége tavaly ment át a Skytól a Movistarhoz. Nagy sikere még nincs háromhetes körver­senyen, persze nem lebecsülendő, hogy két éve ő nyerte meg a hegyimenők versenyét a Girón. Most érhet oda, eddig jobbára segítőként versenyzett, most a Movistarnál, amennyiben neki megy a legjobban, biztosan megkapja az esélyt és a támogatást a csapattól. Az idei Girón is meg­volt erre a lehetősége, de csapattársa, Richard Carapaz volt nyerő pozícióban, és be is gyűjtötte a trófeát. Ezt Mikel Landának nem lehetett könnyű elfogadni, de a Tour szempontjából talán még jól is jöhet neki. Esetében sok múlik a motiváción, ha jó szériát kap el, mindent kiadva magából révbe érhet a Touron. Ikertestvére, Simon is figyelemre méltó­an teljesít, de a ta­vaszi teljesítménye alapján Adam Yates az, akitől még akár a Tour de France­­győzelem is kitelhet az idén. 26 évesen a legfiatalabb esélye­sek közé tartozik, egyénileg minden­képp versenyképes lehet a legjobbak­­kal, a Mitchelton- Scott viszont nem feltétlenül tudja majd azt a támoga­tást megadni neki, amit a legerősebb csapatok nyújtanak első bringásuk­­nak. A hegyeken nagyot küzdhet többek között Nairo Quintanával és Mikel Landával, számítanak majd az időfutamok is, de a verseny várhatóan az Alpokban a Pire­neusokban dől el­­ és az igazán Adam Yates terepe.