Kisalföld, 1981. november (37. évfolyam, 257-280. szám)

1981-11-04 / 259. szám

KI­MPOU» KN­ALFÖLD M MM Az Elő-stadion volt a hatodik Villanyfényes történelem A modern stadionokhoz ma már hozzátartozik az es­ti világítás. Mikor rendez­ték hazánkban az első vil­lanyfényes labdarúgó-mér­kőzést? Már elmúlt 42 éve, 1939. június 14-én, a buda­pesti Elektromos pályán volt a hazai premier. Buda­pest és Brüsszel együttese szerepelt, a Latorca utcában. A magyarok 3—0-ra győz­tek, az első gólt Cseh ,,Ma­tyi” küldte a belgák hálójá­ba. Az első vilanyfényes stadionban már nem műkö­dik a világító berendezés, néhány évvel ezelőtt lesze­relték az oszlopokat is. A következő avatóra már a felszabadulás után került sor. 1933. július 25-én a cse­peli stadionban is kigyúl­­tak a fények. A Csepel— Szombathelyi Lokomotív Bé­ke-kupa mérkőzés volt a nyitány. 1976. óta az idén játszottak újra a reflektorok fényében. Az ország legnagyobb sta­dionja, a Népstadion 1959. szeptember 15-én kapta meg az esti fényt. Hetvenezer né­ző ült a lelátókon az MTK— Fiorentina találkozón. Az el­ső „fényes” gólt az olasz Montuori szerezte, a kék-fe­hérek csak egalizálni tudtak. Nyolc évvel később, a Bp. Honvéd—ÉTI MNK-mér­­kőzéssel avatták a kispesti pálya világítását. 1967. júli­us 20-án Tichy lőtte az első gólt. Mostanában nem ren­deznek esti mérkőzéseket a Honvéd pályáján. A sokszo­ros bajnok Újpesti Dózsa 1968. április 21-én játszott először hazai pályán villany­fényben. A Vasas volt az el­lenfél, s a lilák 3—0-ra győz­tek. Juhász Péter Solymosi és Nagy László lőtték a gó­lokat. BEK-mérkőzések so­kaságát rendezték azóta es­te a Megyeri úton! A Rába ETO volt a hato­dik egyesület, mely világító berendezést avatott. A cso­dálatos stadionban 1977. au­gusztus 20-án az ETO nem­zetközi tornáján volt a ref­lektorok premierje. Délután 5 órakor a Csepel—FOEST Linz találkozó volt a nyi­tány. Hagmayr már a 14. percben a kapuba talált. Az első győri vilányfényes mér­kőzésre így állt fel az ETO: Földes — Baumann, Pozsgai, Cs. Horváth, Virágh — Han­­nich (Pénzes), Somogyi (On­­hausz), Mile, Szabó O., Szabó F., Glázer (Horváth L.,). Nyolcezer néző örül, amikor Onhausz a 73. perc­ben megszerezte a győzel­met jelentő első „esti” gólt (ETO—­Portimonense 1—0.) Az ETO stadionjának világí­tása, sajnos, egyelőre nem alkalmas színes tévéközvetí­tésre ! Közel egy év múlva, 1978. augusztus 16-án Szegeden is világítottak a reflektorok. Magyarországon első ízben avattak NB II-es egyesület­nél világítást. Az Újpest 6—1-re verte a SZEOL AK-t, az első gólt Törőcsik lőtte. (MNK-mérkőzés volt.) Zalaegerszegen szeptember 23-án volt az ünnepélyes ceremónia A ZTE—Ferenc­város bajnoki mérkőzésen a budapesti zöld-fehérek meg­tréfálták a zalai közönsé­get, mert Nyilasi és Martos góljaival megszerezték a két pontot. Még mindig 1978 őszén vagyunk. Október 14- én az Üllői úton is kigyúltak a fények. A négy tartóoszlop 57 méter magas , 62 tonna súlyú, ezekről a kétezer watos fémhalogén izzók 1500 lux fényerőt adnak a játék­­térre. Az avatón, az E­TC— PMSC összecsapáson Ta­kács volt az első gólszerző, a végeredmény pedig 4—1 a Fradi javára. . Egy hét múlva a Video­ton—Haladás bajnoki mér­kőzés második félidejében már égtek a sóstói stadion fényei, de a hivatalos aktus­ra csak november 18 án ke­rült sor. A Videoton Novath góljával verte a Bp. Honvé­dot. Emlékérme is őrzi a vi­lágítás avatását. A Vasas Fáy utcai stadi­onjának világítása is már lassan kétéves lesz. 1979. no­vember 7-én a premier: a jugoszláv Dinamo Zágráb volt az ellenfél, a Vasas 4—1-re győzött. Papp Győző Két ifjúsági győztes Folytatódik a CSB A Győri Dózsa két tehetsé­ges ökölvívója teljes sikerrel szerepelt a hét végén, az or­szágos ifjúsági bajnokság döntőjében­ Horváth József a 71. Radó László pedig a 75 kg-os súlycsoportban szerezte meg az elsőséget. Mindketten nagy küzdelmek után, kifo­gástalan küzdeni tudással ju­tottak el a fináléig, ahol vá­logatott keretbeli vetélytár­­saikat döntő fölénnyel, illetve egyhangú pontozással győz­ték le. Eredményük a győri egye­sületben másfél éve kezdett tervszerűbb, hosszú távú felkészülési program első gyümölcse. A két reménység azok közé tartozott, akik vál­lalva a nehézségeket, zokszó nélkül végezték a nagy meg­­terhelésű , edzésmunkát. Mindehhez segítséget kaptak: Horváth Józsefet munkahelye, a Győri Keksz, és Ostyagyár, Radó Lászlót pedig iskolája, a 401-es Ipari Szakmunkás­­képző támogatta a zavartalan felkészülésben és versenyzés­ben. Az országos ifjúsági dön­tőkkel sem fejeződött be a­­verseny idén a sportágban! Mint közismert,­ Győr-Sopron csapata a tavaszi selejtezők­ből továbbjutott a megyei válogatottak tornáján. A baj­­nokság most folytatódik, szombaton 17.30 órakor Győ­rött együttesünk Baranya megye válogatottjával talál­kozik. Az esetleges győzelem azt jelentené, hogy a végső döntőben Győr-Sopron a Szabolcs-Sza­tmár—Bács-Kis­­kun összecsapás győztesével mérkőzhetne. Ezért is remé­lik a megyei csapat vezetői, hogy ismét lelkes közönség biztatja majd a hazaiakat szombaton a MÁV művelődé­si házában! Bajuszos bajnokok: balról Horváth József, jobbról Radó László, a Győri Dózsa újdonsült ifjúsági bajnok és váloga­tott kerettag ökölvívói. Labdarúgó­­baj­n­oki táblázatok NB II NYUGATI CSOPORT: A 60. percben félbeszakadt Szekszárd—Sabaria SE mérkőzés eredményét (1—0) nem számítot­tuk be. TERÜLETI BAJNOKSÁG BAKONY-CSOPORT: MEGYEI BAJNOKSÁG Az 1—1-es állásnál félbeszakadt Győr-Ménfőcsanak—Gy. Elektro­mos mérkőzés eredménye nél­kül. 1. II. Olajbányász 12 23—11 20 2. Bauxitbányász 12 22— 9 19 3. Dunaújváros 12 23— 7 18 4. Sabaria SE 11 12— 8 15 5. Szekszárdi 11 13—11 14 6. K. Rákóczi 12 17—12 13 7. MAVDAC 12 19-1 20 13 8. K. Haladas 12 17—19 13 9. Mohács-Véménd 12 21—12 12 lü. Romló 12 18—14 12 11. Soproni SE 12 17—19 11 12. Pécsi VSK 12 12—21 7 13. Bakony Vegyész 12 11—23 7 14. Várpalota 12 13—18 6 15. A. Alumínium 12 10—21 6 16. Dombóvár 12 7—30 4 1. MOTIM TE 12 23— 8 19 2. Fűzfő 12 33—10 18 3. Körmend 12 31—15 18 4. Gy. Dózsa 12 20—11 16 5. Répcelak 12 19—10 16 6. Péti MTE 12 18—14 16 7. Győrszentiván 12 23—14 14 8. Zirc 12 12—18 13 9. H. Katona SE 12 15—11 12 10. Csorna 12 17—20 10 11. Spartacus-Styl 12 14—20 10 12. A. Bányász 12 17—24 10 13. Hévíz 12 10—21 9 14. P. Textiles 12 15—20 8 15. Kapuvár 12 9—20 8 16. Kőszeg 12 11—21 7 17. Z. Dózsa 12 7—15 6 18. H. Bottyán SE 12 13—29 6 1. H. Radnóti SE 12 36— 5 21 2. S. Postás 12 29— 7 20 3. Jánossomorja 12 34—17 16 4. SVSE 12 19—12 14 5. Beled 12 22—17 14 6. M. Vasas 12 14—12 14 7. Petőháza 12 26—18 13 8. Fertőszentmiklós 12 20—22 13 9. Gy. Elektromos 11 16—17 12 10. Pér 12 15—18 11 11. Dunaszeg 12 21—26 10 12. Gy. Élelmiszer 12 17—24 10 13. Gy.­Ménfőcsanak 11 15—18 8 14. Fertőd 12 14—40 6 15. T. Húsipar 12 12—26 4 16. Szany 12 10—31 4 Kosárlabda NB II SOPRONI VSE—HALADÁS VSE 72—53 (36—27). Sopron, női mérkőzés. SVSE: CZIR­­JÁK 11, MAGOSI 19, VITÉZ 15, Szijjártó 8, Szemző 3. Cs.: Hoffmann 10, Varga 3, Asbolt 2, Molnár 1, Hrabovsz­ky. — A keményen játszó Haladás csak öt percig tudta kétsé­gessé tenni a két pont sorsát. SOPRONI POSTÁS—KOM­LÓI BÁNYÁSZ 79—43 (35— 32). Komló, női mérkőzés. S. Postás: Ringhofer 4, Füzi 10, Mihócza 16, KUBICSEK Zs. 23, Kubicsek K. 8. Cs.: Hor­­váth A. 2, Hamvas 2, VAR­GA 10, Agócs 4, Vajda. — A postások a második félidő első tizenhárom percét 29—0- ra nyerték! „Már befejezhettem volna...” Második hónapjába lépett a Karpov—Korcsnoj sakkvilág, baj­noki párosmérkőzés soro­­zata az olaszországi Meránó­­ban. A világbajnoki cím vé­dője, Anatolij Karpov fölé­­nyes, 4 :1 arányú vezetése birtokában rendszeresen arra is időt szakít, hogy kielégít­se az újságírók kíváncsiságát. Legutóbb érdekes beszélge­­tést folytatott a Reuter hír­­ügynökség munkatársával. — Ha a 6. játszmában nem követem el a függőben ha­gyás előtt azt az emlékezetes nagy hibát, már befejezhet­tem volna a párosmeccset — jelentette ki nagyon határo­zottan Karpov. — 35 percem volt, mégis gyorsan húztam meg az utolsó, vesztő lépést. A világbajnok jócskán el­marasztalja kihívóját. Korcso­nojt: — Ellenfelem a 8. és a 9. játszmában több ízben is sér­tegetett, egyáltalán nem ci­vilizált módon viselkedik ve­lem szemben. Ami azt illeti, pontosan tudom, miből táp­lálkozik ellenszenve. Kortár­sai — Tál és Szpasszkij — után bizonyára úgy érezte, neki kellene következnie a világbajnokok sorában, és én ismételten megakadályozom őt ebben a tervében. Karpov ellenfelének embe­ri gyengéi mellett tárgyi­la­go­­san szólt annak szakmai tu­­dásáról. — Bár az 1974-es világbaj­nokjelölti döntő mérkőzésün­kön is nagyon szoros csatát vívtunk, mégis úgy érzem, Korcsnoj az 1978-as világbaj­noki döntőben, a fülöp-szige­­teki Baguiában jutott fel élete legnagyobb formájára. Itt, Meránóban gyengébben ját­szik, ami eddig megkönnyí­tette a dolgomat. Szimultán Mosonmagyaróváron, a Ha­­zafias Népfront és a sa­kkszö­­vetség szervezésében ma dél­után 4 órakor a Vasipari Szö­­vetkezet Szolgáltatóházában szimultánra kerül sor. Verő­­czi Zsuzsa és Adorján And­rás nemzetközi nagymesterek összesen száz táblán mérkőz­nek a helyi fiatalokkal. A Győr-Sopron megyei Gabonaforgalmi és Malomipari Vállalat FELVESZ: karbantartó üzemébe: lakatosokat, bádogost, autószerelőt. JELENTKEZÉS: Győr, Rónai Jácint u. 14., karbantartó üzem vezetőjénél. Soproni körzeti üzemébe: gépipari szakközépiskolát végzett munkaerőt, lakatost, malmi szak- és betanított munkásokat. Nagycenki keverőüzemében rakták­ segédmunkást. JELENTKEZÉS: Sopron, Kőszegi u. 9—11., a körzeti üzem vezetőjénél. Megyei bajnokság Párosverseny az első helyért A vasárnapi 12. fordulóval az egész bajnokság negyven százalé­kán vannak túl a csapatok, és már párosversennyé szűkült le az első helyért folyó harc. Az éllovas H. Radnóti SE-vel ugyanis csak az S. Postás tud lépést tartani. Az őszi elsőség már biztosan a je­lenlegi első kettő között dől el, de nagy a valószínűsége annak, hogy a végső bajnoki címért is csak ez a két együttes küzdhet. Két nagy meglepetése volt a vasárnapi fordulónak: otthonában kapott ki a Jánossomorja, az eddig nem sokat mutató Fertőszent­­miklóstól, a Gy. Élelmiszer pedig súlyos vereséget szenvedett a se­reghajtó Fertődtől. Az előbbi, egygólos vereséget lehet a szerencse, vagy a balszerencse rovására írni, a kisbácsaiak négy kapott gólja azonban súlyos bajokat takar! Csak hét mérkőzés dőlt el a játéktereken, a nyolcadikat, a Győr- Ménfőcsanak—Gy. Elektromos mérkőzést hét perccel korábban le­fújta a játékvezető, így ennek a két pontnak a sorsáról a fegyelmi bizottságnak kell döntenie. GYŐR-MÉNFŐCSANAK— GY. ELEKTROMOS 1—1 (1—1) Félbeszakadt! Győr, ménfőcsanaki­ pálya, 300 néző. Vezette: Bodrogi Cs. Győr-Ménfőcsanak: Salakta — Patasi, Stefanics, Mózes, Hancz (Lajtos), Pintér, Horváth R. (Tömböly), Cs. Kovács, Iavics, Bedő, Tokovicz. Edző: Orosz László. Gy. Elektromos: Tóth L. — Kollár J., Károlyi, Nagy, Kol­lár F., Horváth F. (Németh), Rostás, Zuzánszky, Bodor, Ká­dár, Gede. Edző: Takács Ferenc. Mindig szoros, sportszerű mér­kőzést vívott egymással a két győri csapat, így volt ez most is! Jó iramú, de még csak ke­ménynek sem nevezhető mér­kőzésen teljes erőbedobással küzdöttek az ellenfelek. Az első félidőben egy-egy szén fejesgól — Bedő, illetve Kádár — alakította ki a döntetlen eredményt. A második játék­részben meddő hazai fölény volt. Az 52. percben Pintért és Ros­tást, a 69. percben pedig — a partjelző véleménye alapján — Lajtost és Némethet kiállította a játékvezető. A 83. percben ugyancsak a partjelző intésére, valamint meghallgatása után a játékvezető lefújta a mérkőzést, mivel segítője szavai szerint őt megdobták és leköpték. H. RADNÓTI SE—DUNA­­SZEG 7—1 (2—0) Győr, 200 néző. Vezette: Kol­­tai T. H. Radnóti SE: Szigony — Káldi, Szabó, Juhász, Ács* Si­pos, Lipót, Tischler, Böcskor (Németh), Szekér, Licskai. Edző: Gremola Ferenc. Dunaszeg: Túri — Lendvai, Kiss, Dubi, Sági, Tamás, Tor­ma I (Bari), Csáktornyai (Tor­ma II), Ledó, Páli, Erdélyi. Ed­ző: Németh László. A jó formában játszó honvé­dek az első perctől sorozatos tá­madásokat vezetve zilálták szét a vendégek védelmét, és a má­sodik félidőben tetszés szerint alakították ki helyzeteiket, lőt­ték góljaikat. Nagy fölényükre jellemző, hogy az első félidőben mindössze egy szabadrúgással veszélyeztettek a dunaszögiek, góljukat Szigony hibájá­ból érték el, de még ahhoz is ,,hátvéd-segítség” kellett. A lis­tavezető ilyen különbséggel is megérdemelten nyert. — Gól­szerző: Szekér és Licskai (2—2), Tischler, Böcskör és Ács, illetve Szabó (öngól). S. POSTÁS—PER 2—1 (0—1) Sopron, 300 néző. Vezette: Bő­gős A. S. Postás: Venczel — Vessző, Horváth G. I, Földházi, Horváth G. II, Gazdag, Csernok, Fehér (Rédecsi), Plavecz, Kristály, Szalai (Toschek). Edző: Men­tes Pál. Pér: Varga — Ed­, Muhovits, Juhász, Kormos, Szilvási, Moj­­zer, Angyal, Szűcs, Ádám, Zsá­­fár. Edző: Varga Gyula. A hazaiak ezután a játék után csak a két pontnak örülhetnek! Pedig nem úgy indult a mérkő­zés, hogy ilyen nehezen nyer a Postás. Plavecz kapufája után még két biztos helyzetet ügyet­lenkedtek el a vendéglátók. A périek meglepően érett játékkal vették át húsz perc után az irányítást, és megszerezték — parádés góllal — a vezetést is. Még a tizenegyesből történt ki­­egyenlítés után sem estek visz­­sza a vendégek, és húsz perc alatt háromszor mentette meg a kapufa a soproni kaput az újabb góltól! Muhovits könnyelműskö­­dése juttatta végül a meg nem érdemelt győzelemhez a postá­­sokat. — A gólok sorrendje: 30. p.: Zsáfár 0—1, 46. p.: Venczel (tizenegyesből) 1—1, 65. p.: Gaz­dag 2—1. FERTŐSZENTMIKLÓS— JÁNOSSOMORJA 1—0 (0—0) Jánossomorja, 900 néző. Vezet­te: Barth­a J. Fertőszentmiklós: Mad­áry — Horváth T. (Márk), Hadarics, Sipőcz, Baranyai, Horváth B., Palotai, Mészáros, Bors, Bokori, Tóth. Edző: Ábrahám Sándor. Jánossomorja: Czubor — Ja­ kab, Jánó I., Élő, Sarok (Csiz­madia), Karsai, Kuti, Varga, Al­földi (Szakály), Jánó F., Sidi. Edző: Hutflesz Károly. Alacsony színvonal, csapkodó játék volt a jellemző a mérkő­zés kilencven percére. Mindvégig a vendégek játszottak lelkeseb­ben és valamivel kulturáltab­ban. Az 50. percben Palotai — a védelem nagy hibáját kihasz­nálva — megszerezte a vezetést, és ez az egy gól elég volt a győzelemhez. A vendégcsapat si­kere nagy meglepetés, de tel­jesen megérdemelt. SVSE—BELED 2—1 (1—1) Sopron, 300 néző. Vezette: Ja­nóka M. SVSE: Babos — Szűcs, Jab­ronka, Huber, Szalontai, Ko­vács, Lipóth, Deák, Demján, Ko-­­­zári, Brezina. Edző: Szabó Jó­zsef. Beled: Hart — Csorba, Hor­váth G., Pinezits, Dobos, Csigó (Németh T.), Szabó, Németh P., Horváth P. (Horváth M.), Né­meth I., Horváth A. Edző: Hor­váth Gábor. A vendégek — meglepetésre — nem álltak be védekezni, hanem bátran támadtak, kiegyenlített volt így sokáig a küzdelem. Ba­bos nagy hibáját kihasználva a belediek szereztek vezetést, és a kapkodó vasutas védelem mel­lett még növelhették volna elő­nyüket. A félidő befejezése előtt azonban sikerült egyenlíteni a vendéglátóknak. A második fél­időben többet rohamozott az SVSE, meg tudta szerezni a ve­zetést, de az előny megtartásá­hoz a szerencse segítése is kel­lett: kétszer a kapufa hárította a belediek lövéseit! A döntet­len jobban megfelelt volna a játék képének. — A gólok sor­rendje: 28. p.: Horváth A. 0—1, 43. p.: Kovács 1—1, 60. p.: Ko­vács 2—1. M. VASAS—SZANY 4—1 (1—0) Mosonmagyaróvár, 300 néző. Vezette: Horváth E. M. Vasas: Ginti — Stipko­vits, Schuttovits, Székely, Né­meth, Sipos (Kótai), Siller, Far­kas, Kocsis, Forgó, Illés (Czafik),, Edző: Baranyai Attila, Szany, Tóth A­ — Sipőcz, Ge­­ren­cáné, Dán, Bögöly, Gáncs, Tóth I., Varga I, Varga II, Kras­­nyánszky, Kovács, Mészáros Szijjártó). Edző: Krasnyánszky Gábor. Alacsony színvonalú, küzdel­mes mérkőzésen dőlt el a két pont sorsa. A lelkes vendégek védekezésre rendezkedtek be, és így nehezen tudták bevenni ka­pujukat a mosoni csatárok. A fordulás után a képzettebb játé­kosokkal rendelkező Vasas felül­kerekedett, és megérdemelten, győzött. A kellő számú cserejá­tékos nélkül kiálló vendégek — sérülés miatt — tíz emberrel fe­jezték be a játékot. — A gólok sorrendje: 23. p.: Siller I—47. p.: Forgó 2—0, 53. p.: Tóth I. 2—1, 63. p.: Farkas 3—1, 65. p.: Kocsis 4—1. PETŐHÁZA-T. HÚSIPAR 1—0 (1—0) Petőháza, 100 néző. Vezette: Kovács L. Petőháza: Ábrahám — Iglói, Pető, Kőrös, Pogácsa, Vass (Torma), Bencze, Varga F., Ivancsics (Horváth), Kovács S., Németh Cs. Edző: Halasi István. T. Húsipar: Molnár — Tuza, Takács, Soós K., Beck S., Pé­teri, Soós I., Németh, Tóth, Sza­bó (Soós F.), Berki, Bizsák. Ed­ző: Makkos László. Gyér számú közönség előtt játszották pénteken a mérkő­zést. A cukorgyári együttes az első húsz percben már bebizto­síthatta volna győzelmét, csa­tárai azonban ekkor sorra elhi­bázták a gólszerzési alkalmakat. A későbbi hetven percben min­den elgondolást nélkülözve küz­döttek a csapatok. A két pont sorsát eldöntő gól a 33. percben született, amikor Bencze egyéni játék után talált a vendégek kapujába. FERTŐD—GY. ÉLELMISZER 4—0 (3—0) Fertőd, 200 néző. Vezette: Bog­­nár L. Fertőd: Mészáros — Vörös, Klemencsics, Márton (Farkas), Cseh, Horváth K., Takács, Bog­nár, Horváth A., Horváth J., Horváth L. (Túri). Edző: Túri Lajos. Gy. Élelmiszer: Szabó (Ramm) — Eörsy, Kalmár, Baumann, Nagy A., Glázer, Nyári, Pethes (Májer), Winkler, Pelczéder, Hasszán. Edző: Glázer Róbert. A hazai csapat mindjárt 4 kezdés után lelkesen támadott,­­ akarásával, lendületes játékával alaposan megzavarta a rutino­sabb játékosokból, jobb erők­ből álló vendégeket. A hazai fölény az első félidő második felében négy (!) gólban mutat­kozott meg (egyet­les címén érvénytelenített a játékvezető), és tulajdonképpen már ekkor eldőlt a mérkőzés. A második játékrészben is a fertődi csa­pat irányította a játékot, fölé­nye azonban ekkor már csak helyzetekben mutatkozott meg. A meglepő eredmény teljesen valós, sőt, az még a vendégekre nézve hízelgő! — A gólok sor­­rendje: 27. p.: Horváth A. 1—0, 28. p.: Horváth A. 2—0, 35. p.: Horváth J. 3—8, 50. p.: Horváth I. 4—0.