Kisalföld, 1989. október (44. évfolyam, 232-257. szám)

1989-10-09 / 238. szám

1989. október 9., hétfő___________________________________IQ&A1 Ismét remekelt az SVSE SVSE— MTK-VM 72—70 (33—35) Budapest, NB I-es női kosárlabda-mérkőzés, A- csoport, 200 néző. V.: dr. Gencsev, Faidt. Az MT­K-VM legjobb dobói: Körmendi 18, Novák 13. — SVSE: Zagors­­ka 4, KOVÁCS 14, LINKA 29/3, Winter 9, Zsolnai 16. Cs.: Bencze, Brand. Edző: Novák Gábor. Heves, küzdelmes mérkő­zésen az első félidőben a vasutasok ügyesen váltogat­ták a védekezés módjait. Támadásaik befejezésében pedig elsősorban Linka jeles­kedett. Szünet után az MTK többször is vezetett, de az SVSE mindig fel tudott zár­kózni. Az utolsó három perc a mérkőzés szinte valameny­­nyi izgalmát sűrítette. Ki­­­­lencven másodperccel a be­fejezés előtt az MTK még öt ponttal vezetett, ám a vasutasok Kovács remek egyéni teljesítménye révén egyenlíteni tudtak, sőt a ve­zetést is megszerezték. Az elmúlt idény bajnokának bu­dapesti legyőzése a soproni női kosárlabdázás talán leg­nagyobb fegyverténye. Az SVSE igazolta a táblázaton elfoglalt vezető helyét. SOPRONI POSTÁS—TFSE 63—50 (37—31) Budapest, női mérkőzés, B-csoport, 100 né­ző. V.: Szász—Balogh. A fő­városi csapat legeredménye­sebb játékosa: Vámos 20. Soproni Postás: PAPP 11/3, KÁRPÁTI 16, MEGYERI 16, Jablonska 4, Beákné 10, Cs.: Füzi 2, Csuka 4, Cseke.Edző: Vetési Imre. Védekezési hibái miatt csak a 18. percben jutott ve­zetéshez a Postás. Korábban a soproni zóna nem bizo­nyult elég hatékonynak, az emberfogásra való áttérés viszont döntő fordulatot ho­zott. Fordulás után már jól játszottak a soproniak, s a 31. percben 20 ponttal vezet­tek. A mérkőzés utolsó ne­gyedében a vendégcsapat egy kissé elfáradt, de így is biz­tosan szerezte meg a bajno­ki pontokat. SZOLNOKI OLAJBÁ­NYÁSZ-SOPRONI SE 85—65 (37—37) Sopron, fér­­fimér­kőzés, A-csoport, 1800 néző. V.: Szilvássy, Görgé­­nyi. A Szolnok legjobb do­bói: Berkics 22, Tóth A. 20. — Soproni SE: Major 13/3, SKOBRICS 19/6, Rozwadow­­ski 12, Dokmanovics 9, Mol­nár 4. Cs.: Tálos 3/3, Ster­­benz 5, Rakolczai, Tóth Z. Edző: Kinter Gy. Izzó hangulatban az LSE kapott jobban lábra, de elő­nye csak 12 percig tartott. A­ későbbiekben a lepattanó labdákat rendre megkapa­rintó szovjet Abel­smov ered­ményessége a vendégeket juttatta kedvezőbb helyzet­be. Néhány másodperccel a szünet előtt Skobrics triplá­jával egyenlített a Sopron. A második félidőben a hazaiak a játékrész közepéig úgy ahogy lépést tudtak tartani a vendégekkel, akik az utol­só tíz percben tették biztos­sá győzelmüket. Az első fél­időben jól bíráskodó játék­vezetői kettős a szünet után több vitatható ítéletével bor­zolta a nézők idegeit. Az LSE- nek ezúttal nem ment a játék, célt tévesztett átadások és pontatlan dobások az elfo­gadhatónál nagyobb szám­ban jelentkeztek. A Szolnok sem remekelt, de győzelmé­nek jogosságához nem fér­het kétség. SOPRONI POSTÁS — SZEGED SC 74—70 (34—29, 64—64). Sopron, női mérkő­zés, 400 néző. V.: Aranyosi és Bagi. A Szeged legjobb dobói: Zsemberi, Kaszab (18—18). S. Postás: PAPP 6, KÁRPÁTI 36, JABLONSKA 10, Megyeri 4, Beákné 12. Cs.: Csuka 6, Cseke, Füzi. Edző: Vetési Imre. Hét percig fej-fej mellett haladt a két csapat, majd Kárpáti kosaraival megug­rott a Postás. A félidő befe­jező perceiben Zsemberi triplákkal szépített. A máso­dik félidő egyértelműen a jól zónázó Szegedé volt, a Tisza­­partiak másfél perccel a be­fejezés előtt hat ponttal ve­zettek. Kárpáti a rendes já­tékidő befejezése előtt öt másodperccel egyenlített. A hosszabbításban a Sopron került fölénybe és szerezte meg a két bajnoki pontot. W. F. Előkelő helyen a Petőháza és a MÁVDAC Sem a P. Cukorgyári SE, sem a MÁVDAC nem állt még olyan előkelő helyen a bajnoki tábláza­ton ebben az idényben, mint amelyre vasárnapi győzelmei után került a két együttes. A petőhá­­ziak ugyanis másodikak, a győri vasutasok pedig harmadikak pillanatnyilag a rangsorban, tehát do­bogós helyen tartózkodnak! Mind a két csapat jó játékkal győzte le ellenfelét, nem érdemtelenül lépett tehát jelentősen előre. A MÁVDAC előbb­­relépése a nagyobb lépés, ugyanúgy, mint egy héttel ezelőtt a Gy. Dózsa, a vasutascsapat is a nyolcadik helyről került fel a harmadikra. Az előbb említettek győzelmével azonosnak ér­tékelhető a Gy. Dózsa ajkai pontrablása is, a dön­tetlenért járó egy pont miatt azonban ez mégis hátrább csúszást jelentett a belügyiek számára. A forduló, amelyben négy mérkőzés, tehát a ta­lálkozók fele döntetlennel végződött, még az ed­diginél is jobban széthúzta a táblázatot. A nyol­cadik mérkőzését nyerő Sabaria SE-nek már kilenc­cel van több pontja, mint a másodiknak. Két mérkőzést is elveszíthet a cipőgyári gárda, még akkor is jelentős előnnyel marad az élen. MÁVDAC—PÁPAI SE 5—0 (1—0) Győr, 500 néző. Vezette: Nagy J. — MÁVDAC: Kósa — Gulyás, Galambos, Sípos, Horváth, Ta­más, Kökény, Papp, Benkovics (Molnár), Gyurmánczy (Szekér), Budai. Edző: Dalnoki László. — Pápai SE: Csékei — Németh I. (Mikóczy), Bello­vics, Forsthof­­fer, Szalai, Kovács II, Kovács I (Odor), Domonkos, Boldizs, Ró­zsás, Rosta. Edző: Dekovics Ist­ván. Már az első negyedórában aikiár I két góllal is vezethetett volna a jól kezdő MÁVDAC, mert Benkovics előbb tiszta helyzetből a­­kifutó kapus mellé lőtt, majd a felső léc mentette a jobbszélső közeli­­fejesét. A 16. percben viszont a vendégek szerezhettek vol­na gólt, de a középen kiugró Domonkos Rósa kezébe lőtt nyolc méterről. A 24. perc­ben Németh J. egy bedobás után kézzel ütött a labdába a tizenhatoson belül, és a büntetőből Kökény lőtt a bal sarokba. 1—0. Továbbra is a MÁVDAC veszélyeztetett többet, egy ellentámadásnál azonban a 38. percben Rósa bravúros lábravetődéssel sze­rezte meg Kovács I. elől a labdát.­­ A szünet után Mol­nár becserélésével eredmé­nyesebb lett a hazai támadó­­sor. Az 54. percben Papp jó kiugratásával Molnár tört be a védők közé, és lőtt a bal sarokba. 2—0. A 70. percben ismét Molnár volt eredmé­nyes, egy védőkről lepattanó labdából lőtt gólt. 3—0. Az utolsó negyedórában két pa­rádés góllal tette fel feljavult teljesítményére a koronát a MÁVDAC: a 77. percben Kö­kény mesteri átadását Tamás fejelte a léc alá, majd a 87. percben Molnár középre adott labdájából Budai ugyancsak szép fejessel állí­totta be a végeredményt. 5—0. P. CUKORGYÁRI SE— MOTTM TE 2—0 (1—0) Petőháza, 400 néző. V.: Papp. — P. Cukorgyári SE: Kapusi — Preiner, Körös, Kocsis, Polgár, Nagy (Csete), S. Nagy, Kern, Németh Cs., Kovács, Licskai. Edző: Kovács Lajos. — Mot­im TE: Cseri — Papp, Szakály, Pomsár, Gulyás, Meszlényi, Do­monkos (Kiss), Fülöp, Kovács, Tóth, Illés. Edző: Koós László. A lendületes játékkal kez­dő hazaiak már a 4. percben — némi szerencsével — meg­szerezték a vezetést: S. Nagy középre adott labdáját Lics­kai lőtte kapura, és a labda Gulyás lábáról vágódott a vendégek kapujába. 1—0. A 10. percben egyenlíthetett volna a Motim: a kiugró Tóth először a kifutó kapust, majd az újra hozzá vissza­pattanó labdával a kapufát találta el! Utána Németh Cs. előtt adódott kétszer is lehe­tőség, de Cseri mindkétszer bravúrral hárított. A 41. percben Licskai lőtt jó hely­zetből kapu mellé.­­ A for­dulás után újra góllal kezd­tek a cukorgyáriak: a 48. percben S. Nagy futott el, remekül adott középre, és a jókor érkező Németh Cs. vágta a kapuba a labdát. 2—0. A gól után lefékeztek a hazaiak, szóhoz jutott né­hányszor a tümföldes gárda is, de a kapura egyetlen ve­szélyes támadást nem veze­tett a második félidőiben. A. BÁNYÁSZ—GY. DÓZSA 0—0 Ajka, 300 néző. V.: Szabó G. — A. Bányász: Dávid — Treier, Szalai, Pál, Patus, Horváth, Ká­dár, Nagy T., Gáspár, Kovács T. (Sándor), Kovács S. (Németh). Edző: Király László. — Gy. Dó­zsa: Horváth L. — Józsa, Izsá­ki, Riba, Varga, Tóth, Nagy, Lenzsér, Görög (Petiké), Gulyás, Simacsek. Edző: Horváth Tamás. A kezdés után — némi­­meglepetésre — a vendégek kezdeményeztek többet de a tizenhatosnál elfogyott a tu­dományuk. Az egész negy­venöt percben egyetlen lö­vés veszélyeztette a kapukat: a 17. percben Gáspár húsz méterről célozta meg a bal sarkot, de lövése elkerülte a kaput.­­ A szünet után a magára talált Bányász táma­­dást­ támadás után vezetett, de a szervezetten védekező győriek ellen még­­jóformán veszélyes helyzetet sem tu­­dott­­kialakítani. MÁV NAGYKANIZSAI TE— I. POSTÁS 2—0 (1—0) Nagykanizsa, 300 néző. V.: Si­pos. — MÁV NTE: Pesti — Kelé (Nagy T.), Kozma, Bisnovits, Vágó, Vári, Tollár, Szalai, Gra­­bant (Bróz), Markók, Kém. Ed­ző: Szalai Zoltán. —­s. Postás: Czérna — Erdős, Horváth, Töm­pék, Gombás, Gazdag, Krizo­­nits, Fehér, Szekeres, Csitos, Kiss. Edző: Gyurácz László. Jobban kezdtek a hazaiak, fölényben játszottak, és a 18. percben nagy lehetőséget hagytak ki: Grabant jó hely­zetből mellé lőtt. Négy perc múlva Kozma hagyott ki ugyancsak gólszerzési lehető­séget. A 28. percben szeren­csés körülmények között ér­tek el gólt a vendéglátók: Vári gyors elfutás után a dán középre és Czérna olyan sze­rencsétlenül nyúlt a labdá­hoz, hogy az a kapuba per­dült, öngól! 1—0. A hajrá­ban egyenlíthettek volna a soproniak: a 39. percben Gaz­dag tizenkét méterről lőtt labdája a vetődő kapus lá­báról pattant vissza.­­ A fordulás után feljöttek a ven­dégek. Az 56. percben Kiss került helyzetbe, de csúszta­tott fejese pár centiméterrel elkerülte a kaput. A 72. perc­ben dőlt el a mérkőzés: a fel­futó Vári nagy lövésébe Czérna csak bele tudott üt­ni, és kezéről a hálóba ke­rült a labda. 2—0. + + + A Bakony-csoportban játszott további mérkőzések eredményei: Lenti TE—Sabaria SE 0—1, Ba­dacsonytomaj—Celldömölk 0—2, H. Katona SE—Fűzfő 0—0, Kör­mend—Répcelak 3—3. 1. Sabaria SE 8 77— 7 24 2. P. Cukorgyári SE 8 10— 6 15 3. MAVDAC 8 16—11 14 4. H. Katona SE 8 13— 9 14 5. MÁV NTE 8 12— 9 14 6. Gy. Dózsa 8 12— 4 13 7. A. Bányász 8 16— 7 12 8. Répcelak 8 16—11 12 9. Körmend 8 12—13 10 10. Fűzfő 8 5—99 11. Motim TE 8 8—15 9 12. Celldömölk 8 11—11 7 13. Lenti TE 8 5—13 7 14. S. Postás 8 6—19 7 15. Pápai SE 8 2—16 5 16. Badacsonytomaj 8 7—19 3 __________________________________________________ Megmaradt a győri előny AS FILIPPOSZ VERIASZ— RÁBA ETO 23—23 (9—9) BEK-visszavágó férfi kézi­labda-mérkőzés. Veriasz, 1500 néző. Az AS Filipposz Veriasz legjobb dobói: Kan­­daridisz 10, Dodrisz 7. — Rá­ba ETO: HORVÁTH — Iván­­csik 6, Tóth 1, Felföldi 1, Veszter­gom 2, Polgár 2, Csi­­csai 3. Cs.: Oross (kapus), KÁDÁR 6, Deáki, FENYŐ 2, Cseri. Edző: Vura József. — Kiállítások: 2, illetve 12 perc. Hétméteresek: 1/1, ültetve 5/3. Tizennyolc gólos előnnyel utazott Görögországba, a sze­rény képességű Veriasz ott­honába a zöld-fehér gárda. Ennek ellenére nem volt sé­tagalopp a mérkőzés, mert a görög bajnok a hazai közön­ség előtt presztízsnek tekin­tette az ETO legyőzését. A túlfűtött hangulatban az első félidőben szinte semmi sem sikerült a Rábának, sorra hagyták ki a ziccereket. A rendkívül lelkes hazaiak, a kiválóan védekező Karant­­szoulasz kapus vezérletével teljese­n egyenrangú ellenfelei voltak az esélyesebb győri csapatnak. A második játékrészben már sűrűbben este­k a gólok, s ez sajnos nagyban „köszön­hető” az ETO gyenge véde­kezésének. A második félidő zömét egyébként, mint azt Jakab Lajos szakosztályveze­tőtől megtudtuk, emberhát­rányban töltötte a Rába. A győzelemre azonban így is volt esély, mert nem sokkal a befejezés előtt még két gó­los győri előnyt mutatott az eredményjelző. A bolgár já­tékvezetők­­hathatós segítsé­gével végül is azonban sike­rült egyenlítenie a hazai csapatnak. Ha a Rába ETO játéka nem is volt meggyőző, a leg­jobb 16 közé jutása egy pil­lanatig sem forgott veszély­ben. A találkozó krónikájá­hoz tartozik, hogy a mérkő­zés hajrájában Iváncsik bo­kasérülést szenvedett, így a válogatott szélső első útja a hazaérkezés után a kórházba vezet. DVSC— GYŐRI SPORTKÖZPONT SE 29—16 (17—6) NB I-es női kézilabda-mér­kőzés, Debrecen, 300 néző. Vezette: Bódi, Péntek. A ha­zaiak legeredményesebb do­bói: Bocsiné, Dömerné és Rádinné (6—6). —­­GY. SPORTKÖZPONT SE: Zseli — Kiss 1, Németh 2, Pajor, Ádám, CSENDES 6 (2), Tru­nk 4. Cs: Szabó H. (kapus), Laczó 2 (2), Horváth M. 1, Csertői, Édes. Edző: Horváth Lajos. Kiállítások: 2. ill. 4 perc. Hétméteresek: 8/7, ill. 6/4. Nagy iramban kezdett a hazai együttes, s a debrece­niek által diktált tempót nem tudta felvenni a győri csapat. A vendégek lassú védőmun­kája és sok eladott labdája azt eredményezte, hogy már az első félidőben eldőlt a mérkőzés. A folytatásban az­tán imár kiegyenlítettebb lett a játék, de az első játtékrész­­­beli tetemes hátrányából már nem tudott lefaragni a Sport­­központ SE. Parádés félóra Soproni SE — Keszthely 4-0 (4-0) Sopron, 1400 néző. V.: Kaidás. Soproni SE: Kállai — Czi­­bula, Katona, Fábián, Ru­­zsits, — Nagy, Deák (Majo­ros, 60. p.), Virág, Halász — Takács (Gunyhó, 70. p.), Vé­kony. Edző: Keszei Ferenc. Keszthely: Németh Gy. — Csanaki (Bányai, 77. p.), Ba­gó, Németh I., Feris, — Cziráki, Kisa (Horváth G., 32. p.), Wunder, Kiss, — Ha­lápi, Nyúl. Edző: Fuisz Já­nos. A két város csapata min­dig nagy iramú, változatos mérkőzést vívott az eddigi találkozón. Ez a mérkőzés azonban mindössze 9 percig hagyott kétséget a győztes kilétéről. A 9. percben Virág beadása után óriási tumultus támadt a vendégek kapuja előtt. Nagy Jenő ébredt első­nek és a jobb alsó sarokba lőtt, a kivetődő kapus mel­lett. 1—0. A­­10. percben De­ák nagyszerűen lépett ki a védők közül és biztosan lőtt a jobb alsó sarokba. 2—0. A 17. percben Fábián átadását Nagy lőtte kapura, a nagy erejű lövés kipattant Németh Györgyről és a támadással érkező Halász biztosan he­lyezett a hálóba. 3—0. A 26. percben Halász szabadrúgá­sát kifejelték a védők, Virág 25 méterről védhetetlenül bombázott a bal alsó sarok­ban. 4—0. Kevesen számítot­tak arra, hogy fél óra alatt eldől a mérkőzés! A vendégcsapat sokkal ke­vesebb ellenállást tanúsított, mint amelyre egyáltalán szá­mítani lehetett A második félidőben a hazai csapat vál­tozatlanul fölényben volt, a 65. percben Fábián nagy lö­vését Németh György bra­vúrral ütötte szögletre. A belőtt szögletet Halász centi­méterekkel fejelte a léc fölé. A hátralévő időben is in­kább a hazaiak alakítottak ki helyzeteket, a vendégcsa­pat csak vergődött. A 4-0 győzelem teljesen megérde­melt, végig a hazai csapat irányította a mérkőzést. A vendégek még helyzetig sem jutottak el. Jók: Fábián, Vi­rág, Halász, Czibula, Il. Horváth G., Kiss, Mester János Az NB II. nyugati csoport­jának további eredményei: ZTE—Dorog 5—2, Budafok— Tapolca 0—1, Mohács—Du­naújváros 2—1, Volán—III. ker. TTVE 3—1, Szekszárd— Paks 2—1, Komló—Nagyka­nizsa 1—1. Oroszlány—Ajka Hungalu 2—1. 1. ZTE 8 19—0 18 2. Mohács 8 13— 4 17 3. Volán 8 14— 6 16 4. Oroszlány 8 13— 9 14 5. Nagykanizsa 8 12— 8 11 6. Soproni SE 8 13—11 11 7. Komló 8 10— 8 11 8. Dunaújváros 8 13—14 11 9. Dorog 8 10—11 11 10. m­. ker. TTVE 8 12— 9 10 11. Ajka 8,9—9 8 12. Szekszárd 8 7— 9 8 13. BMTE-Törley 8 6—12 8 14. Tapolca 8 8—20 7 15. Paks 8 9—19 0 16. Keszthely 8 4—12 4 TOTO A totó 40. heti játékszelvényén szerepig mérkőző­, sok helyes tippjei: 1, x, 2, x, x, 1, 1, x, x, 1, 1, x, 1, -­- egy, 2. Megyei bajnokság A megyei bajnokságban szom­baton és vasárnap játszott nyol­cadik fordulót méltán nevezhet­jük a meglepetések fordulójá­nak, annyi váratlan eredmény született a nyolc mérkőzésen. Már szombaton meglepetéssel végződött a Kapuvár—Győrmén­­főcsanak összecsapás, az esély­telen ménfőcsanakiak ugyanis el­hoztak egy pontot Kapuvárról. Folytatódott ez vasárnap azzal, hogy a Gönyű két góllal legyőzte a H. Radnóti SE együttesét, a Fertőd pedig eggyel a Csornát. Ha hozzávesszük ezekhez még, hogy a Fertőszentmiklós is nyolc hellyel előbbre álló csapatot fek­tetett kétvállra, és a Gy. KTMF SK is folytatta egygólos soroza­tát, nem túlzás a meglepetésso­rozat minősítés. A megyei bajnokság bajnoki táblázata kezd hasonlítani a Ba­kony csoport táblázatához: itt is egyre jobban elhúz a mezőnytől az eddig mindössze egyetlen dön­tetlennel csak két pontot vesztő Koroncó. Pedig hiányzik a csa­patból az „ász”: Koltai már má­sodik mérkőzésen nem tudott csapata rendelkezésére állni, és hiányzik rutinos középpályás tár­sa Horváth Rudolf is. A két utol­só mérkőzésén a teljesítmény ugyan nem a megszokott a ko­­roncóiaknál, de a küzdőkedv tö­retlen volt, és így kiharcolták a két győzelemért járó hat pontot! Koroncó—Jánossomorja 2—0, Gy. Elektromos—Hegyeshalom 0—3 Fertőszentmiklós—SVSE 3—1, Fer­tőd—Csorna 3—2, Gy. KTMF SK— Győrszentiván 1—0, Kapuvár— Győrménfőcsanak 1—1, H. Rad­nóti SE—Gönyű 1—3, M. Vasas— S. Vasas 4—1.