Csonka Magyarország, 1923. január-június (3. évfolyam, 1-45. szám)

1923-06-10 / 43. szám

1913. június 10. Csonkamagyarország A kath. gazda leányok egylete és a katholikus legény egylet a városunkban f. hó június 17-én vasárnap tartandó katholikus pyülés alkalmával, ugyan­­aznap d. u ..3 órakor az ó-templom­­d­éri fehér iskolában közgyűlést tart, melyre a tagokat ezúton is meghívja az Elnökség. Ez ünnepies közgyűlés előkészítésére ma, június 10.-én, vasárnap d. u. 2 órakor az egyletek ugyanott gyűlést tartanak A tagok jöjjenek mindkét gyűlésre minél nagyobb számmal!­s fém szabad dohány magot termelni. A dohánybeváltó fel­ügyelőség kincstári dohánytermelők­nek az 1923 évben a dohánymag­­termelését megtiltotta Az 1924 évi dohány­termeléshez szükséges faj­tiszta dohány­magot a beváltás alkal­mával a dohánybeváltó hivatal fogja adni. Aki a fentieket nem tartja be kihágásért megbüntetik és még a dohánytermelési engedélyét is» elveszti. A főgimnázium „Torna« köreinek május 31.-én tartott tornaünnepélyén felül fizettek: Dr. Porst Kálmán, Molnár Ica, Mayláth József, dr. Horváth Zoltán, Poór Lajos, dr. Krausz 1000—1000. Tar­jányi János, Hubinek Ferenci 750— 750. dr. Sziták Ferencz, dr. Fisch Linót, dr. Strobl Miklós, Czagány István, Gál Andor 500—500. Dr. Tóth Endre, Pál Sándor, Blau Vil­mos 400—400. Dr. Nagy Marcell, Táby Jóska, dr. Mihálovits Alajos, dr. Táby József, Kanizsai N. Antal, Fülöp Ödön 300—300. Vámos Már­ton, Bakos N, Geller János, Csillag Áron, dr. Blau Jenő, Csen­ki Mihály 250—250. X. Y., Dobsa József, Baumhorn Béla, N. N., Palásti Pál, Nándor László, Vesszősi Béla, Vámos Márton, Lang Elemér 200—200. Sahin Tóth Bá­fat­l, Putnoki Jenő, Gyenes Sándor 150—150. Csendes János, Sámuel N., Spiller Dezső, Páncél Mórné, Ehrlich István, dr. Biró László, N. N. Rázd Panni, Baumann Ica 100—100. N. N., Fischer Ferenc, Konkoly József 50— 50 koronát, kiknek ezúton mond köszönetet a Tornakör Vezetősége, tenni s most már az ő támogatása mellett Csongrád is lábrakap s a 15. percben kiegyenlít, sőt a 20. percben bal szélsőjük off­sidéről indulva újabb gólt lő. A Függetlenséget nem csüggeszti el az igazságtalan gól, de minden kísérletét offside címén akasztja meg a bíró. Végül a 25. percben Miltényi egyedül lefut és védhetetlen lövésével kiegyenlít. A 35. percben Vaál a középről kitör, az egyik csongrádi hátvéd gáncsolja, de Vaál éri el hamarább a labdát s azt az ötös vonalig vezeti, amidőn a biró füttye megakasztja s a gán­csolás helyéről szabad­rugást ítél a csongrádi kapu ellen. A 40. percben Szlamek arra kéri a birót, hogy ne tűrje a csongrádiak sorozatos durva­ságait, mert már minden Független­ség játékos megsérült, miközben a bíró által sértőnek vett kifejezéseket használt, állítólag s ezért őt ki­állítja. A Függetlenség tiltakozik, majd levonul s csak hosszas tár­gyalás után folytatja a félidő hátra­levő részét. A második félidőben erős küzde­lem indul a győztes gólért, már-már úgy látszik, hogy a Függetlenség nyeri a mérkőzést, de néhány kor­áért ér el csupán. A csongrádi vé­delem egyre erőszakosabban játszik, Vaált és Miltényit egymásután faul­tolják, amiben különösen Filó jár elől. A 30. percben a csongrádi bal­összekötő lábáról kijut a labda s a bíró erre az ötös vonalon feldobja a labdát. (!) A 35. percben Oláh offsideről indulva védhető gólt lő. S­ilamek reklamálására a biró Csillag hátvédet qualifikálhatatlan kifejezés­sel illette s őt okolta a gólért. Utána Kernt hasbarúgják, úgy, hogy elájul, a bíró mégis a Függet­lenség ellen ítél szabadrúgást, majd mikor Kent magához tér: „álljon ki, magáért úgy sem kár“ szavakat mondja neki, mire a Függetlenség nem hajlandó tovább játszani. Mérkőzés után suhancok körül­vették az öltözőt és csak a csend­őrség erélyes közbelépésére húzódtak távolabbra, majd megvárták a csa­patot és barátságosnak egyáltalán nem nevezhető érzelmekkel akarták a szállóba kisérni, de a felfűzött csendőrszuronyok láttára mégis széj­jel oszoltak. A helybeli, valamint a környék­beli csapatoknak a figyelmébe ajánl­juk, hogy ha Csongrádon mérkőz­nek óvakodjanak Csejthey bírás­kodásától, mert hasonló fokban lehet részük. SPORT Csongrádi Levente TK, — Függetlenség 3 : 2 (2 : 2). Űrnapján a Függetlenség csapata Csongrádra ment át, hogy az ottani Levente TK bemutató mérkőzésén résztvegyen. Mérkőzés előtt dr. Tóth István polgármester ünnepi beszédet tartott, melyre a csapat nevében Lőcsey válaszolt. Maga a mérkőzés azonban sem barátságosnak, sem pedig ünnepinek nem volt nevezhető, hanem inkább bika viadalnak. Ugyanis a csongrádiak látván, hogy tudásuk­kal a félegyháziakat nem győzhetik le, nálunk soha sem látott kíméletlen módon játszottak, ami felett bírájuk legtöbb esetben szemet hunyt, sőt több ízben még a félegyháziak ellen ítélt szabadrúgást. Kezdés után a Függetlenség vezet támadást, ez alkalommal Sahint 16-oson belül elgáncsolják, a meg­ítélt 11-esből Szlamek gólt lő. Ezzel a bíró a pártatlanságnak eleget vélt 30 év óta fennálló, nagyforgalmu kovácsműhely szerszámmal ezerszám nélkül azonnal kiadó. Érdeklődni Jókai utca 17. sz. Kislakást idős házaspár magas éren bérelne, esetleg venne. Aján­latokat új plébániára kérek. Függetlenség-Ujkécskei TE, 1:1(1: 0). A Függetlenség erősen tartalékolt csapata, vasárnap Ujkécskén ját­szott, ahol ellenfele csapatában a következő ismertebb­­kecskeméti játé­kosokat találta: Kulcsár, Berényi, Takács K., Karácsonyi. A vezetést Csillag 11. góljával a Függetlenség éri el, amit Szlamek handsé-ért megítélt 11-esből Újkécske kiegyenlít. Ceglédi Move — Félegy­­házi Move 3:1. A ceglédi csapat három 11-esből elért góllal győz. félegyháza erősen küzd a kiegyenlítésért, gólt is ér el, azonban a biró, midőn már a labda hálót ért, akkor érvénytelenítette, miért is Félegyháza levonul. Úgy látszik, hogy a helybeli csapatoknak vidéken a biró is ellenfeléül szegődik. Petőfi SE. - KIKE O . O. Változatos játék, melyben mindkét fél több helyzetet kihasználatlanul hagy. Pálfi egy 11-est kapu fölé löt. Saját maga is jól befestheti kocsiját és épületének ajtaját, ablakát, ha finom készfes­téket tőlünk vásárol. Egy kocsihoz való firniszos kész festék zöld, sárga, barna 2900 K, vagy 13 kg. búza citromsárga és kék 4350-5000 K, vagy 20 — 25 kg. búza Minden szinben kapható A „HADR­ÁBAN"Kossuth­ utca I Dr. Bányai ház Raktáron tartok: hordót, kádat, teknőt, továbbá az összes gaz­dasági faszerszámokat. Javítások gyorsan és pontosan készülnek el. Kalmár József­ utca 35. Értesítjük a tűzzel dol­gozó iparos tagjainkat, hogy az esztergom­­szászvári kovács szén megérkezett. ifj. Beck Péter CIPÉSZ Á* ^*IA«UTC* V Késs it mindennemű' férfi-, női- és gyer­mekcipőket a legmo­dernebb kivitelben. Javítást jutányosan készítek. « . ■* Más vállalkozás miatt sürgősen eladó és azonnal átvehető a Cson­­grádi-útban [Kálváriával szemben] levő Udvary­­féle darálómalom. Biztos és jól jövedelmező tőkebefek­tetés. Érdeklődni lehet kedden és pénteken a helyszínen, más napokon TÓTH Béla közve­títési irodájában Kossuth­ u. 12. ELADÓ Szapári-utca 18. számú ház kedvező feltételek mellett és azonnal beköltözhető. Ugyan­ott egy vasesztergapad is.Értekezni lehet a helyszínen. 3 Naponta nyitva reggel 7-től d. e. 12 óráig, d. u. 2-től este 7-ig. Jegyárak: Felnőttek részére személyenként . . . Felnőttek részére szezon bérlet . . . Katonák és tisztviselők részére sz.-ként Katonák és tisztviselők szezon bérlet . Diák és gyermekek részére személyenként Diák és gyermekek szezon bérlet . . 300K. 19000K. 150K. 7500K. 100K. 5000K. Kertmegnyitási Tisztelettel értesítem a nagyrabecsült vendégeimet, hogy f. hó 17. -én, azaz vasárnap kerthelyiségemet ünnepélyesen megnyitom, mely alkalommal hurka, kolbász, ha­l­­paprikás, rántott harcsa, szárnyas, különféle sültek, turoscsusza és hideg ételekkel, valamint fagylalt, jegeskávé, sütemények, úgyszintén kitűnő borokkal, sörökkel szolgálok. — Zenét ALMÁSI MISKA zenekara szolgáltatja. — Kérem szives pártfogását. Tisztelettel ARTNER GYULA vendéglős. Frisses szerkesztő és kiadó: Dr. HORVÁTH ZOLTÁN nem­zst­piért Nyomatott az Unió brdikai mt­ut k­esztenytalasa,­ tuwjin­/uifluaiaMa Wneofórajfiázani