Dolgozók Lapja, 1969. április (24. évfolyam, 75-97. szám)

1969-04-11 / 81. szám

Megyei bajnokság Tatabányán döntetlent hozott a rangadó Ácson nyert a Viscosa tatabányai vasas— tatabányai cementgyár­ba (női Cementgyári pálya, S00 néző, v.: Hontván. A vendégcsapat lé­pett fel támadólag és már az el­ső perc végén vezetést szerzett: jobb oldali szögletrúgás után, a bolyból kipattant labdát Szeren­csi 18 méterről ritkán látható nagy lövéssel küldte a jobb fel­ső sarokba. A gyors gól megza­varta a hazaiakat, és így a félidő végéig a Vasas irányított, de góllövésre már nem futotta ere­jéből. Szünet után a Cementgyár vet­te át az irányítást, fölénye­s Fekete sérülése után még na­gyobb lett. Az egyenlítés a 63. percben sikerült: Vajda 35 mé­terről kapura ívelte a labdát, és az a meglepett kapus felett a hálóba hullt. A mérkőzés végéig a hazaiak rohamoztak, de a Va­sas önfeláldozóan játszó védelme sikeresen hárított. NYERGESUJFALUI VISCOSA— ÁCSI KINIZSI 413 (3:0) Ács, 600 néző, V.: Schlick. A megyei rangadó végig jó iramú, élvezetes­es gólokban gazdag volt. A rutinosabb vendégcsapat fölényével telt el az első félidő, a kétgólos vezetés hűen tükrözte az erőviszonyokat. Szünet után a Kinizsi is magára talált, jó­val többet támadott, előbb 2:1-re szépített, majd 3:3-ra alakult a mérkőzés állása, a hajrában a Viscosa nyugodtabban játszott, és így sikerült a győztes megszereznie. A 74. percben gólt Kinizsiből Gurumlait kiállította a a játékvezető. Gólszerzők: Vereg z, Szántó, Engelbrecht, illetve lebek­, Boráros, Mullner. TOKODI ÜVEGGYÁR— LUXTOS ÉPÍTŐK 110 (ó*) Süttő, 200 néző, V.: Vass. A küz­delmes mérkőzésen mindkét csa­­­pat feltűnően sokat idegeske­dett. A­­ játék többnyire a két 16-ps között hullámzott, kapura alig jelentettek veszélyt a csatá­rok. A második félidő 3. percé­ben Forintos révén a vendégek szerezték m­eg a mérkőzés egyet­ért gólját. A hátralévő időben végig a Süttő támadott, de a szívósan védekező vendégeknek sikerült megtartaniuk előnyüket. IINAVÖLGYI BÁNYÁSZ— TATAI SPARTACUS 3:1 (0:1) Tata, 109 néző, v.: Németh J. ■ Spartacus rohamokkal telt el az első félidő. A vezetést a 12. perc­ben Nagy Alajos révén szerez­ték meg a hazaiak és az ideges Bányász-védelem jóvoltából vábbi helyzeteik is akadtak, to­de ezeket elhibázták. A 32. percben 11-eshez is jutottak, de azt is ki­védte a vendégek kapusa. Szü­net után az Annavölgy került fölénybe, az 57. percben Szeibert egyenlített, ugyan ő a 72. perc­ben a vezetést is megszerezte. Utána az annavölgyiek lassítot­ták a játékot, sőt, az utolsó perc­ben Botka II. góljával tovább nö­velték előnyüket. KISBÉRI SPARTACUS— CSOLNOKI SE 4«) (1:0) Kisbér, 200 néző, v.: Marton. Sportszerű mérkőzésen, a min­den részében jobb Spartacus irányította végig a játékot. Az el­ső félidőben még néhány veszé­lyes ellentámadást a vendégek is vezettek, de szünet után vissza­estek, egy pillanatig sem tudták kétessé tenni a hazai győzelmet. A győzelem főrészese Horváth István volt, aki 3 gólján kívül a mezőnyben is legtöbbet dolgo­zott. A negyedik gól szerzője Andorka volt. ESZTERGOMI MARÓGÉPGYÁR —ASZARI KSH 3:0 (2:0) Esztergom, 300 néző, v.: Aztán. A hazaiak óriási technikai fényben voltak, a vendégek is­az első perctől kezdve 8—10 ember­rel védekeztek, hogy elkerüljék a súlyosabb vereséget. A hazai támadásokat kemény védekezés­sel verték vissza, de rendkívül nagy hibaszázalékkal játszottak, és csak a védekezés megszerve­zésnek köszönhetik, hogy nem szenvedtek súlyosabb vereséget. Gólszerzők: Schlesser, Osvald és Bartl. TATAI TEXTILES— BAKONY SÁRKÁN­Y 2:1 (2:1) Bakonysárkány, 200 néző, v.: Csetfalvi. Végig nagy iramú, he­ves, de sportszerű volt a mér­kőzés. A technikásabb Textiles irányította a játékot, nagyobb arányú győzelme pontatlanul lö­vő csatárai miatt maradt el. A 80. percben a hazai kapus bün­tetőt is védett. A bakonysárká­­nyiak végig lelkesen játszottak, de ez kevés volt a pontszerzés­hez. Góllövők: Horváth, Csertői, illetve Bank. TATABÁNYAI VOLÁN— NAGYIGMÁND 5:0 (5:0) Tokod, Erzsébet aknai pálya, 100 néző, v.: Pákozdi. Élénk iramban indult a mérkőzés, a harcos felfogásban játszó hazaiak az első félidőben lerohanták a vendégeket. A Volán csatárai sok gólhelyzetet dolgoztak ki és azok nagy részét értékesítették is. A vendégek csak a játéktér középső harmadáig jutottak el, itt már magabiztosan őrködtek a hazai védők, kapusuknak alig volt alkalma a közbeavatkozás­ra. Szünet után a hazaiak en­gedtek az iramból, unalmas, csapkodó játékkal telt el a fél­idő. Gólszerzők: Szabó 2, Kecs­kés 2, Papp V. LABATLANI ÉPÍTŐK— KÖRNYEI MEDOSZ 0:0 Nyergesújfalu, 100 néző, v.: Csapod­a. Alacsony színvonalú, rossz átadásokkal tarkított, csap­kodó mérkőzés volt. Az Építők többet támadott, de gólt nem sikerült elérnie. A vendégek szo­ros emberfogással az egy pont megszerzésére törekedtek, és nagy lelkesedéssel játszva ezt si­került is elérniük. A bajnokság állása 1.Viscosa 4­4__12:58 2.Tb. Volán 431 16:27 3.Tb. Vasas 431­­9:27 4.Marógépgyár 43­ 1 9:26 5.Tb. Cement 4­2­2.10:56 6.Üveggyár 43.1 7:46 7.Annavölgy 4 3­ 1 9:66 8.Lábatlan 4211 4:35 9.Ács 42.2 10:84 10.Környe 4121 6:64 11.T. Textil 42.2 6:74 12.Kisbér 41.3 6:62 13.B.-sárkány 41-3 7:122 14.Süttő 41-3 3:102 15.Nagyigmánd 41-3 2:102 16.T. Spartacus 4-13 4:111 17.Ászár4__4 2:13 18.Csolnok 4--4 1:11- NB III-as táblázatok Duna menti csoport :szakny­ugati csoport 1. UFC 4 3.1­ 5:1 7 2. KELTEX 4 n • t1:2 6 3. Danuvia 4 3 - 1 7:4 6 4. Sárisáp 4 3-1 6:4 6 5. Autótaxi 4 2 1 1 6:4 5 6. Vác 4 2 - 2 9:7 4 7. Tokod 4 1 2 1 6:5 4 8. Dunakeszi 4 2 - 2 4:5 4 Pilisi B. 4 2 - 2 4:5 4 10. TFSE 3 111 4:3 3 11. V. Dinamó 4 112 6:5 3 12. VCS DATRA 4 1 * 3 6:8 2 13. ÉRDÉRT 4 - 2 2 4:6 2 14. Bányagép 4 - 2 2 5:10 * 15. Telefongyár 4 - 2 2 3:8 2 16. K. Húsos 3 1 - 2 2:6 2 1. SVSE 4 2 2 - 3:0 6 2. Győrsztiván 4 3 - 1 7 :3 6 3. Alba Regia 4 2 2 - 6:3 6 4. Fertőd 4 2 2 - 9:6 6 Ajka 4 3 - 1 6:4 6 6. Th. Építők 4 2 1 16:3 5 7. M. Hubertus 4 2 1 1 7:5 5 8. MOTIM TE 4 2 1 1 7:7 5 9. Bábolna 4 1­2 1 6:5 4 10. Vesz V. 4 1­2 1 3:3 4 11. Rákóczi 4 1­1­2 6:6 3 12. Pápai V. 4 1121:4 3 13. Fertőszentmikl. 4 - 3 1­0:1 3 14. Mosoni V. 4 - 1 3­2:5 1 15. Kapuvár 4 - 1 3 0:7 1 0* Kdomárom A * * É 1 ‘6 - DOLGOZOK LAPJA Teke Tatabányán, a 1-’es tekecsar­nokban tizedszer rendezték meg a Dolgozók Lapja által felaján­lott serlegért a Felszabadulási Kupa küzdelmeit. Húsz csapat 120 tekézője versenyzett egymás­sal, s a nagyszámú közönség sokszor jutalmazott tapssal egy­­egy jó teljesítményt. A Tatabányai Bányász együt­tese egyszer már végleg elnyer­te a serleget, miután három éven át egymás után győzött. Az új serlegen is m­ár kétszer szerepel a neve (igaz megszakításokkal), s most harmadszor is feliratko­zott rá. Nagy küzdelem után ugyanis 109 fa többlettel ezúttal újra a TBSC nyerte el egy évre a vándorserleget. Az előkelő második helyet a Székesfehérvári Spartacus sze­rezte meg, míg a harmadik he­lyezésért nagy versengés folyt. A Herendi Építők (mely Dorog­ról, az ottani NB II-es bajnoki mérkőzésről jött át Tatabányára) pályázott erre, de a Bp. MOM az utolsó napon megelőzte. Ugyancsak a MOM együtteséből került ki az egyéni győztes is, Bonkai személyében. A résztvevő csapatok kitűnő felkészülését jelzi az, hogy az újonc dunaújvárosiakat kivéve az egyéni átlag 410 találat volt, s a legrosszabb eredmény is ,06 fa. A csapatverseny legjobbjai: 1. Tb. Bányász 2641, 2. Szf. Sparta­cus 2638, 3. Bp. MOM 2583, 4. He­rendi Építők 2576, 5. Bp. Beloian­nisz 2575, 6. Bp. postás 2565, 7. Bp. Gázművek 2549, 8. Dorogi Bányász 2526, 9. Oroszlányi Bá­nyász 2526, 10. Dorogi Járási Vá­logatott 2498 fa. A többi megyei csapat eredménye: 13. Viscosa 2491, 18. Tokodi Bányász 2451, 19. Tatabányai Városi Válogatott 2441 fa. Az egyéni verseny legjobbjai: 1. Ronkai (Bp. MOM) 489, Jasper (Szf. Spart.) 486, 3. Szán­­­­tó (Dorogi Bányász) 457, 4. Viz­ier (Szf. Spart.) 456, 5. Jancso­­vics (Tb. Városi válogatott) 454, 6. Adamecz (Dorogi járási vál.) 454 fa. Ismét a TBSC neve került a serlésre Amint a képen látható, valóban tömegverseny volt az év leg­nagyobb atlétikai eseménye a mezei futóverseny me­­zei döntője. A felvétel a Komáromban megrendezett ve­­­­rlkedő rajtjáról készült, ekkor rugaszkodott neki a távnak a népes mezőny. (Fotó: Dodek) A hagyomány megtört Megyei ifjúsági labdarúgó válogatottunk jó szereplése már tradíció volt Tavaly például nagy fölénnyel, ve­retlenül mé—ték fiataljaink a területi tornát Nos, ez a ha­gyomány az idén megtörik. Tegnap délután ugyanis ifi­válogatottunk 2:0-ra kika­pott Nógrád megye csapatá­tól, a területi torna Tatabá­nya-­Ú­j­városban lejátszott mérkőzésén. S mivel az el­ső találkozó kedden, a tatai edzőtáborban Nógrád és Pest megye között 0:0-as döntet­lenre végződött, a szombati (szintén Tatabánya-Újváros­ban sorra kerülő) mérkőzé­sen fiataljaink győzelem esetén is már csak a máso­dik helyet csíphetik el. Nóg­rád megye ifjúsági váloga­tottját ugyanis már nem előzhetik meg. Megyei d­öntő előtt a labdarúgó MNK-ban Újabb MNK-mérkőzést játszot­tak le Vértessomlón. Az ered­mény: TATIRÍVVA VOLÁN— VÉRTESSOMLÓ 1:0 (1:0) Háromszáz néző előtt, Tóth J. sípjelére kezdődött a mérkőzés. A 19. percben Szabó András lőt­te a győzelmet jelentő gólt, második félidőben mindkét csa­­­patnak voltak helyzetei, de a csatárok ezeket elkapkodták. sportszerű találkozót végül meg­­­érdemelten nyerte a vendégcsa­pat, mely ezzel biztosította megyei döntőn való részvételt. A a Vértessomló — mint járási osz­tályú együttes — kitűnően sze­repelt az ez évi MNK-ban, búcsúja is szép volt, hiszen mind­a­össze egy gólon múlott a tovább­jutása. A KÖVETKEZŐ FORDULÓ E mérkőzéssel már a finishez ért a megyei selejtező. A követ­kező forduló két mérkőzésén ugyanis a győztesek már az or­szágos nagydöntőbe kerülnek. Ez a két mérkőzés: Tatabányai Volán—Sárisápi Bányász (To­kod, Erzsébet aknán), Bábolnai SE—Rákóczi SE (Bábolnán). Az országos nagydöntőbe kerül ter­mészetesen a győzteseken kívül öt magasabb o­sztályú csapat: az NB I-es Tatabányai Bányász, az NB I B-s Oroszlányi Bányász, valamint az NB II-es Almásfüzi­tői Timföld, Dorogi Bányász és Esztergomi MIM Vasas. RÖVID­EN Brazília labdarúgó válo­gatottja a porto alegrei 2:1 után 3:2 (2:2) arányban győ­zött Rio de Janeiróban Pe­ru ellen. Rendkívül kemény volt a küzdelem, a 40. perc­ben félbe is szakadt a já­ték. A brazil Gerson és perui Gonzales összevereke­­­dett Kézilabda villámtorna Dorogon és Talán DOROGON a Dorogi Bányász április 4. tiszteletére jól sikerült kézi­labda villámtornát tett. Az egésznapos rende­vetél­kedő színvonalát emelte meghívott budapesti csapa­a­tok részvétele. Az izgalmas, fordulatos mérkőzések nagy­ban hozzájárultak a sport­ág dorogi népszerűsítéséhez. Noha első ízben próbálko­zott a Bányász ilyen torna rendezésével, a lebonyolítás kifogástalan volt, s méltó az ünnephez. A férfiaknál végeredmény­ben a Bp. Honvéd ifjúsági csapata lett az első nyolc ponttal, a hat pontot szer­zett Dorog előtt. A harma­dik helyen az Esztergomi Vasas végzett jobb gólarán­­­nyal, mögötte a Kinizsi Hú­sos és­ a Zrínyi Akadémia csapata sorakozott fel. nőknél a Bp. Vasas ifi­ gár­­­dája nyerte a tornát. Má­sodik a Sárisápi Bányász, harmadik a Dorog, negye­dik az Esztergomi Vasas lett. TATÁN a megyei szövetség rendezte meg a hagyományos ver­senyt. A meghívott négy férfi csapat közül nagy meglepetésre a Környe vég­zett az első helyen. Lelkes játékukkal megérdemelten lettek a serleg védői a kör­­nyeiek. A második a Rá­kóczi SE, harmadik a Tatai Spartacus,­­ a teremben nagyszerűen szereplő Tatai Textilesnek viszont meg kel­lett elégednie a negyedik hellyel. A mérkőzéseken tettek sikeres gyakorlati vizsgát az új játékvezetők. Mindkét vetélkedő jó erőfelmérés volt az április 13-án kezdő­dő bajnokság előtt. 30 REGGELT! 1969. április 11. péntek 12ei napja én 150 éve, 1819. április 11- született Leiningen- Westerburg Károly hon­védtábornok, az aradi ti­­zenhárom vértanú egyike. Az idegen származású ka­tonatiszt Magyarorszá­gon telepedett meg és még 1844-ben magyar ho­nosságot vett fel. Noha csak törve beszélte nyel­vünket, magyarnak érezte és vallotta magát. A füg­getlenségi harc kitörése kezdetén, lelkiismereté­nek szavát követve, a magyar jeletkezett­ honvédseregbe őszinte lelke­sedéssel és elszánt szemé­lyes bátorsággal küzdötte végig a délvidéki harco­kat és a dicsőséges tava­szi hadjárat valamennyi csatáját. Budavár bevéte­lénél az elsők között ju­tott a várba. A július 15-i váci csatában az ő had­­művelete döntötte el a harc sikerét. A magyar szabadság és független­ség lelkes tábornoka, emelt fővel ment az aradi bitó alá. — A Hazafias Népfront járási és városi titkárai csü­törtökön tanácskozást tartot­tak Tatabányán. Megtárgyal­ták a népi ülnök választásá­val kapcsolatos teendőket, összeállították az idei béke­hónap programjának terveze­tét. A békehónapot május 8-a és június 17-e között ren­dezik meg. — 431 szocialista brigád, 5 193 brigádtag kap kitünte­tést az áprilisi termelési ta­nácskozásokon a Tatabányai Szénbányák üzemeiben. Ez­zel a kitüntetett szocialista brigádok száma 573-ra emel­kedik. A termelési tanácsko­zásokon ugyanakkor 574 dol­gozó kapja meg a kiváló dol­gozó kitüntetést, a vele járó, kétheti keresetnek megfelelő jutalmat. • SZÁZNYOLCVAN HEKTÁRON telepítenek er­dőt az idén megyénk terme­lőszövetkezetei. A munka nagyobb részének elvégzésé­vel az erdészeteket bízták meg a közös gazdaságok, sa­ját kivitelezésre csak mint­egy 78 hektárnyi telepítés maradt. Az új erdők állomá­nyának zöme nyárfa.­­ Újabb szocialista bariká­dok vállaltak védnökséget arra rászoruló gyermekek fe­lett a dorogi járásban. Ed­dig 10 kiskorú nevelésére kö­töttek szocialista szerződést. Sikkasztók, orgazdák A dorogi járási ügyészség vád­iratot nyújtott be az esztergomi járásbíróságon társadalmi tulaj­dont folytatólagosan sikkasztás és orgazdaság károsító miatt Kripta Sándor és 6 társa ellen. Kripta Sándor az ÉDÁSZ esz­tergomi üzletigazgatóságának fő­raktárában dolgozott anyagki­adóként, s e beosztásával vissza­élve 128 718 Ft értékű üzem­­anyagjegyet sikkasztott el. Az el­sikkasztott üzemanyagjegyek egy részét az ÉDASZ alkalmazottai­nak adta ajándékként, részben pedig a hivatalos árnál alacso­nyabban adott túl azokon. Ezen­kívül mintegy 17 000 liter benzin­­jegyet és körülbelül 10 000 liter gázolajjegyet adott át Földi Gyulának, aki abban az időben az esztergomi hajóállomáson lé­vő söntés vezetője volt. Földi Gyula az így olcsón megvett ü­zemanyagjegyeket orgazda-há­lózata révén értékesítette. Kripta Sándor és Földi Gyula előzetes letartóztatásban várják a bírósági eljárás megindulását. Napos idő Várható időjárás péntek estig, derült, napos száraz idő. Gyenge, napközben kis­sé élénkebb, változó irányú szél. nappali Várható legmagasabb hőmérséklet pénte­ken 20 fok körül 1969. április l1. piaiéi Omlás Halálos baleset történt ápp­rilis 9-én délután a Tatabá­nyai Szénbányák XII-es ak­nájának déli frontján. A fronton omlasztottak. Munka közben omlás következett be s a leomló kőzet maga alá temette az omlasztó cso­port vezetőjét, Dobronics Gyula 29 éves vájárt. Az omlasztó brigád másik két tagja távolabb állt, nekik nem történt bajuk. A sze­rencsétlen fiatal vájár ki­mentése azonnal megindult, de már csak holtan tudták kiemelni a kőzet alól. A sze­rencsétlenség körülményei­nek kivizsgálása folyik. — 40 HOLDAS mesterséges legelőt létesített — a moson­magyaróvári főiskola szak­­tanácsadása mellett — a ba­ji Vörös Brigád Termelőszö­vetkezet. Az új legelőt, a fA- hozam növelése érdekében, a rövidesen átadásra kerülő víztárolójukból kívánják örle­­tezni, ami által holdanként 150—180 mázsa fűtermésre számíthatnak. — Megyénk ifjúmunkásai­nak helyzetéről tárgyalt a KISZ megyei­­ végrehajtó bi­zottsága csütörtök délelőtt. Ezen kívül napirendre került az ülésen a dorogi járási vég­rehajtó bizottság alapszerve­zeteket irányító tevékenysége is. Falhoz nyomta az autó Súlyos közúti baleset történt szerdán Oroszlányban. Kaposi István gépkocsivezető, a bá­nyamentő állomás kocsijával megszegte a kanyarodási szabá­lyokat, s gyorsan hajtott. Eköz­ben nekiütközött a Sós-féle ital­bolt falának, s odanyomta az éppen ott kerékpárral elhaladó, tizenötéves Pál Mária kifutót. Pál Máriát életveszélyes sérülés­sel szállították a tatabányai kór­házba. — ÚJABB, hat istállóból álló összesen 24 000 férőhe­lyes tojótelep készül el ápri­lis végére a banai Termelőszövetkezetben. Kinizsi A több milliós költséggel épülő istállókban — az előző te­lephez hasonlóan — a bábol­nai gazdaságtól vásárolandó húshibrid szülőpárokat tart­ja a termelőszövetkezet. Az állomány értékes tojásait jó áron veszi át keltetésre a bá­bolnai gazdaság.­­ Sokoldalúan javítják a szakigazgatás munkáját a dorogi járásban. Adminiszt­rátorok részére járási gép­íróversenyt írtak ki. Cél­­vizsgálatokat szerveznek községekben. Ebben az esz­­­tendőben hat­­ szakosztály munkáját vizsgálja felül járási tanács igazgatási osz­a­tálya. [ , INDEX: 35 058 DOLGOZÓK LAPJA Az MSZMP Komárom megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Főszerkesztő: KAPPEL EMIL Telefon:­ 83—91. Szerkesztőség: Tatabánya V., megyei tanács székháza. Telefon: 21—67, 11—30. Mezőgazdasági rovat: 81—91. Kiadja a Komárom megyei Lapkiadó Vállalat. Tatabánya V., megyei tanács székháza. Felelős kiadó: BOZÓ BÉLA. Telefon: 81—13. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető bármely postahiva­talnál, a kézbesítőknél, a Posta hírlapüzleteiben és a posta Köz­ponti Hírlap Irodánál (Budapest, V., József nádor tér 1. sz.) Előfizetési díj 1 hónapra 17,— Ft. Kéziratokat nem öntünk meg és nem küldünk vissza. Komárom megyei Nyomda Váll. Lapnyomdája, Tatabánya.