Dolgozók Lapja, 1973. november (26. évfolyam, 256-280. szám)

1973-11-18 / 270. szám

1571. november 18. vasárnap Először az Olajbányász ellen Három fordulóval a baj­nokság őszi idényének befeje­zése előtt, vasárnap hazai pá­lyán fogadja az NB I B újon­cát, a Nagykanizsai Olajbá­nyászt az OBSC. Az oroszlá­nyi labdarúgók utóbbi mérkő­zésein már látszott az igyeke­zet, játékuk színvonalasabb lett. A pontszerzések vissza­adták a játékosok önbizalmát, amiről a kecskeméti döntetlen is tanúskodik. Igaz, ennek a pontszerzésnek van egy má­sik oldala is, mégpedig az, hogy kétgólos előnyt nem sza­bad „leadni”. A bányászjáté­kosok szinte megijedtek esetleges győzelem lehetőségé­­ től, idegesebben játszottak, s ez egy pontjukba került. Az újonc vendégek nagyon kitettek magukért eddigi mér­kőzéseiken. Csapatukat lendü­let hajtja, kemény játékstílust alakítottak ki. Erről ellenfeleik tudnának korábbi egyet- mást mondani. Mindesetre, elfoglalt negyedik helyük szép teljesítmény, de ez nem azt jelenti, hogy nem lehet elle­nük sikerrel felvenni a harcot. Egészséges önbizalommal, be­csületes és fegyelmezett játék­kal az utolsó is legyőzheti az élmezőnyhöz tartozót, így tör­tént ez a DVTK ellen is. Az Olajbányász azonban „hajtó­­sabb” csapat a diósgyőrieknél, ezért most többre lesz szükség, mint a vasgyáriak ellen. Páv­­liczra és Hangaira, de a gól­erős Komanovics is megérde­mel egy őrzőt. Lényeges, hogy a középpá­lyán az OSC legyen erőfölény­ben, a szélső hátvédek pedig szorosan fogjanak embert s akkor nem lehet meglepetés az oroszlányi pályán. Sárosi felépült sérüléséből, így a múlt heti csapat kiharcolhatja azt a két pontot, amely hozzásegíti az együttest a további felzár­kózáshoz. Dr. M. K. ÁLLÁS Érettségizett fiúkat, betanításra, gépszedői munkakörbe felvesz Komárom megyei Nyomda Válla­a­lat Lapnyomdája, Tatabánya V., Győri út. 3678 Okleveles vegyipari gépészmér­nök állást változtatna. Ajánlato­kat a kiadóba. (Megyei Tanács). 3748 A JÁRMŰ ÉS ALKATRÉSZ ISZ tatai telepe felvesz gyakorlott présgép­­beállítót, fűtőt, éjjeliőrt és esztergályos szakmunkásokat. Fizetés megegyezés szerint. Felvételre keres a Kisrugó Üzem férfi és női betanított dolgozókat, anyagmozgató segédmunkásokat, gépbeállító lakatosokat. Jó kere­seti lehetőség, üzemi étkeztetés biztosítva. Cím: Tatabánya-Sík­­völgy. Megközelíthető: 8-as és 9- es buszjárattal. 3748 A Hungária Műanyagfeldolgozó Ipari Szövetkezet Tatabánya II., Károlyi út 1. sz. Üzemegysége felvételre keres betanított mun­kásként, 1 fő fűtőt, 1 fő lakatost a tmk állományába. 3742 A Komárom megyei Építőipari Közös Vállalat felvételt hirdet az­onnali belépéssel építésvezetői, előkészítői (nő) és művezetői munkakörbe építésztechnikusok­nak. Fizetés megegyezés szerint. Jelentkezni lehet 4. sz. Főépítés­vezetőségen, Tata I., József tila út 17. (Egyetértés MGTSZ).At­3720 A Komárom megyei Talajerő­­gazdálkodási Vállalat, Tatabánya, felvételre keres 1 fő nappaliőrt (napi 12 órás) és 1 fő éjjeliőrt (napi 12 órás) környei telephelyé­re. Jelentkezés helye: Tatabánya III., Kolozsvári u. 15. 3706 Gépkocsivezetőt keresünk felvé­telre szállító kocsinkra, csak nap­pali fuvarozásra. Tatabányai Tej­üzem: 3721 MA­VOSZ Komárom megyei In­tézőbizottsága azonnali belépéssel meghatározott időre adminisztrá­tort felvesz. Jelentkezni lehet Ta­tabánya V., Népköztársaság út 7. szám alatti irodánkban. 3735 MÉK Kirendeltség, Tatabánya, kocsikísérői munkára férfi mun­kaerőt felvesz. 3752 LAKÁS Egyedülálló fiatalember, köz­ponti fűtéses albérleti szobát keres. ..Rendes” jeligére a tata­­ bányai hirdetőbe. 3745 IL-es Zsiguli 25 000 km-rel adó. Tata I., Komáromi út 55.es­3712 Karambolozott Wartburg 312 gépkocsi árverését 1973. november 21-én 10 órakor tartjuk Tatán, az Állami Gazdaság telephelyén. 3698 1200-as Volkswagen (narancssár­ga) 25 ezer kilométerrel eladó. Komárom, Mártírok útja 9. II./4. 3750 Zsiguli garanciális sürgősen el­adó. Tata II., Akácfa u. 13/a. 3727 Zsiguli sürgősen eladó. Alkotmány u. 3/a. fszt. 2. Tata, 3739 Wartburg, nagyk­erekű, teljes karosszéria és motorgenerál után elad­ó 22 000-ért. Barcsik, Eszter­gom, Zsák utca 2. Határőrség mögött. 3731 VEGYES Tatabányán, Tóth-Bucsoki utca környékén épített garázs eladó. Felvilágosítás 84­98 telefonszámon de. 8—11. óra között. 3749 Elveszett nőstény boxer van a tulajdonomban. Átvehető: Tata­bánya n., Dózsa György u. 20. 3751 8AZASSAG 64 éves özvegyasszony korban hozzáillő, józan életű társat ke­res. Nyugdíj, lakás van. Kaland kizárva. Magányos előnyben. „Rossz egyedül 104815” jeligére a tatabányai Magyar Hirdetőbe. 3746 Megnyílt divatáru üzletem, Tatabánya V„ Ifjúmunkás u. 32. sz. alatt. Női, férfi, gyermek kötött áruk, párhuzam-, kertész-, farmer-, és kabátok treviranadrágok nagy válasz­tékban. JAKMO A TAR­DOS BÁNYAI ÉPÍTŐIPARI SZÖVETKEZET eladásra felajánl 1 db. M.R.P—200 típusú parkettalevágó gépet. Az: megegyezés szerint. Telefon: 0. DOLGOZOK LAPJA járási labdarúgó-bajnokság Teljes üzem Dorogon • Elmaradt mérkőzésért Komáromban Dorogon finishez érkezett a bajnokság. Már csak egy for­duló van hátra és befejeződik az őszi idény. Az utolsó előtti fordulóban teljes üzem volt, s még mindig nagy a versengés a Nagysáp és a Tokodi Tsz SK között az őszi elsőségért, ami valószínűleg csak az utol­só mérkőzésen dől el. Imponáló magabiztossággal fektette kétvállra bajáti el­lenfelét a Tokod. A mindvé­gig kemény, szikrázó össze­csapásokkal tarkított, de en­nek ellenére sportszerű mér­kőzésen a hazaiak voltak fö­lényben, s már az első félidő­ben is több gólhelyzetük akadt, de csak egyszer sike­rült csatáraiknak a hálóba ta­lálni. A második játékrészben jobban összpontosítottak, ek­kor kétszer voltak eredmé­nyesek. Idegenbeli győzelmével to­vábbra is az élen maradt Nagysáp. Nagy iramban kez­­­dődött a mérkőzés, a piliscsé­­viek hevesen támadtak, de a nagysápiak sem maradtak adósak. Mindkét kapu felvált­va forgott veszélyben, s már az első félidőben kialakult a későbbi végeredmény. Szünet után esett az iram, a vendé­gek az eredmény tartására tö­rekedtek, jól záró védelmük visszaverte a hazaiak próbál­kozásait. A csolnokiak is idegenből vitték haza a két pontot. Fél­időig az eleliek irányították a játékot és egy korszerű akció­ból már a 11. percben megsze­rezték a vezetést. Fordulás után megváltozott a játék ké­pe. A csolnokiak rákapcsol­tak, egyenlítettek, s a befeje­zés előtt 2 perccel egy nagy­szerű egyéni alakítás után Szalontai Ferenc a győzelmet jelentő második gólt is meg­szerezte. Színvonalas mérkőzést lát­hattak a süttői nézők. Ked­venceik ezúttal nemcsak győz­tek, de jól is játszottak. Az első félidőben több gólhelyze­tük is akadt, de csak egyszer­ találtak ellenfelük hálójába. Szünet után a sárisápiaknak is akadt helyzetük, de azt el­­ügyetlenkedték, a hazaiak vi­szont újabb gólt lőttek, s ezzel végképp eldöntötték a mérkő­zés sorsát. Hazai győzelmet hozott a Dág—Kesztölc összecsapás is. A hazai csatárok rögtön a kez­dés után „bombázni” kezdték a vendégek kapuját, s kísérle­tezésük három esetben is si­kerrel végződött. Szünet után alábbhagyott a lendületük, s ekkor a kesztölciek is szóhoz jutottak, de csak szépítésre futotta erejükből. Két egyforma képességű csapat mérte össze erejét Tá­­ton. A hazai pálya előnyét él­vező tátsak kezdeményeztek többet, de támadásaik erőtle­nek voltak. A bajnaiak szem­mel láthatóan a döntetlenre törekedtek, de a hazaiak szü­­netbeli kettős cseréje lendí­tett a csapaton, s a hajrában a maguk javára fordították az eredményt. Eredmények: Dági KSK— Kesztölci Tsz SK 4:1 (3:0), Bajer János. Tokodi Tsz SK —Bajóti Szikra SK 3:0 (1:0), Klucsny­ák József. Nagysápi KSK—Piliscsévi KSK 3:2 (3:2), Csépány Alajos. Táti Tsz SK—Bajnai KSK 1:0 (0:0), Zana Ferenc. Süttői Épí­tők—Sárisápi B. II. 2:0 (1:0), Jámbor Géza. Csolnoki SK— Epeli Tsz SK 2:1 (1:0), Tóth Miklós. Az I. osztályban négy mér­kőzést játszottak a csapatok, melyben a Kisigmánd két al­kalommal is érdekelt volt, s mindkétszer hazai Előbb a Szőkepusztát pályán­ fogad­ták, s a helyenként durva mérkőzésen vr­­ül igazságos döntetlen született. Szűcs Sán­dor szőkepusztai játékost játékvezető sportszerűtlenség­é­ért kiállította. A Szend ellen nem kísérte szerencse a kis­­igmándiak szereplését, s vendégek biztos, nagy gólará­n­­yú győzelmet arattak. A Concóhát—Szák találko­zóra nem érkezett meg a ki­küldött játékvezető, így közös megegyezéssel szükségjátékve­zető irányította a találkozót, melyet a jó iram, a változatos és gólokban gazdag játék jel­lemzett. Végül igazságos dön­tetlen eredménnyel zárult a mérkőzés. Nagy küzdelmet hozott a Császár—Ászár ta­lálkozó, s a két csatársor köz­ti különbség döntött a vendé­gek javára. A II. osztályban heves harc volt a Csép—Súr találkozón, amelyen több sportszerűtlen­ség is előfordult. A látottak alapján egyik csapat sem ér­demelt volna győzelmet, igaz­ságos a pontosztokodás. Eredmények: I. Kisigmánd—Szőkepuszta osztály, 1:1 (0:1), 100 néző, V.: Kelemen Vilmos. Szend—Kisigmánd 6:3 (3:2), 100 néző, V.: Búza Im­re. Concóhát—Szák 3:3 (2:1), 120 légjv. néző, v.: Hídvégi szük- Ászár—Császár 4:3 (2:1), 110 néző, v.: Tóth Jenő. II. osztály: Csép—Súr (1:1), 100 néző, v.: Kocsis Já­1:1­nos. Az I. osztály bajnokság végeredménye: őszi 1. Bakonys. 118 1 2 45:22 17 2. Szend 118 1 2 30:15 17 3. Tárkány 116 3 2 36:16 15 4. Szőkepuszta 115 4 2 20:17 14 5. Ászár 115 2 4 36:30 12 6. Kisbér 114 4 3 23:17 12 7. Csémpuszta 114 3 4 26:26 11 8. Szák 114 2 5 23:28 10 9. Ete 113 3 5 20:26 9 10. Császár 114— 7 29:32 8 11. Kisigmánd 111 2 8 18:47 4 12. Concóhát 111 1 9 20:50 3 Mai sportműsor Asztalitenisz: Megyei felnőtt és serdülő bajnokság: Szomód—Má­­riahalom, Szomód, Kultúrház, Tata—Tokodi üveggyár, Tata, Fa­a­­zekas úti Alt. Iskola, 9. Kesztölc— Nyergesújfalu­n, Kesztölc, Kul­túrotthon, 9. SZIM Vasas­­—Do­rog II, Esztergom, Petőfi Alt. Is­kola, 9. Granvisus SE,Tatabánya, Esztergom, Látszerészeti Eszközök Gyára, 9. Cselgáncs: országos ifjúsági „B” kát. és serdülő verseny, Tatabá­nya, Árpád Gimnázium tornater­me, 9.30. Birkózás: országos egyéni ifjú­sági kötöttfogású verseny, Dorog, Zrínyi I. Alt. Iskola tornaterme, 10. KOSÁRLABDA: NB I. Férfiak: Oroszlányi Bányász—Vasas Izzó, Oroszlány, Táncsics utca, 11. NB II. Nők: M­TE—Tatabányai Bá­nyász, Nagykanizsa, Ady E. u. 10. NB III. Nők: Komárom—Eszter­gomi Vasas, Komárom, Jókai Gimn., 9.45. E. Vörös Meteor— Szl.­vári Alba .­egia, Esztergom— Kenyérmező, 11. Tb. HIRTEX— ONYI, Tatabánya V., Mező I. Alt. Iskola, 10 30. Férfiak: Komárom— Monor, Komárom, Jókai Gimn., n. B. Vasas II—Dabas, Eszter­gom—Kenyérmező, 12.20. Megyei ifjúsági bajnokság: Fér­fiak: Komárom II—Komáromi Jó­kai Gimnázium, Komárom, Jókai Gimnázium, 8,20. LABDARÚGÁS: NB I B. Orosz­lányi Bányász—Olajbányász SE (Nagykanizsa), Oroszlány, 13, Ma­­róti. NB II. KOMÉP SC—Pécsi VSK, Tatabánya, 13, Szabó I. NB II: B. Vasas—Pilisvörösvári SC, Esztergom, 13, Onódy. Rá­kóczi SE—MOFÉM Hubertus, Ta­ta, 13, Kiss K. P. T. Textiles- Tatai AC, Pápa, 13, Szabó Gy. MOTIM TE—Bábolnai SE, Moson­magyaróvár, 13, Majoros Z. A. Timföld—Enyingi MF.DOSZ, Al­másfüzitő, 13, Csákvári. KÖFEM SC—Komáromi Olaj­munkás, Szé­kesfehérvár, 13, Vázsonyi. s. Bá­nyász—Petőházi Kinizsi, Sárisáp, 13, Vass L. NB-s tartalék bajnokság: KO­MÉP SC—Bábolna, Tatabánya, 11.15. Szósz. Tb. Bányász—Tatai AC. Tatabánya, 10. Olajmunkás—Esztergom, Vörös._ K. Szőny, 10.30. Bugyi. Rákóczi SE—Almás­füzitő, Tata 11. Gál P. Megyei bajnokság: Lábatlan— Dömös. Lábatlan, 13, Héder, Ba­­na—Nagyigmánd, Bana, 13, Pet­­rovics. Tb. Cement—Kocs. Tata­bánya, 13. Molnár I., Annavölgy — Környe, Annavölgy. 13. Simon I. L. T. Üveg—Naszály, Tokod. 13, Moravcsik. Ny. Viscosa—Mocsa, Nyergesúj­falu. 13, Marosi. Tb. Vasas—Komáromi AC, Tatabánya. 13. Kezes. RÖPLABDA: NB I. Nők­ A 7— 18. helyért: Szegedi Spartacus— Almásfüzitő, Szeged, Pacsirta u., 9, Záhony. Sakk: „Polák Lajos” emlékver­seny, Komárom, Városi Tanács, 9.30. II Nagy fölényben játszott a Pécs Pécsi l­ SC —Tatabánya 1:0 (1:0) Pécs, 6000 néző, vezette: Müncz. Góllövő: Horváth (ön­gól. Pécs: Rapp — Kincses II., Kocsis, Maurer, Tóth I., — Farkas, Bálint, — Kondrád — Róna (Bencsik 46. p.), Juhász, Zombori. Tatabánya: Csepecz — Hernádi (Nagy 64. p.), Ko­vács, Laczkó, Knapik (Ta­kács 64. p.), Horváth — Néder, Sallói, Tóth, Szabó, Kőműves. A hatodik percben Kondrád, egy perc múlva Kincses tá­voli nagy lövése adott munkát Csepecznek. Negyedóráig tar­tó közepes színvonalú mezőny­játék után a 16. percben Tóth I. 16­ méteres csavart szabad­rúgása, Maurerről pattant ki az alapvonalon túlra. Ezután is a hazaiak irányították játékot. A 40. percben Zom­­a­bori szabadrúgást ívelt a ka­pu elé, a tömörülő védelem és az előre húzódott csatárok között Horváth három méter­ről a kapushoz akart adni, a labda azonban a meglepett Csepecz mellett a hálóban kör tött ki. (1:0). Ezután élénkült a játék, a Tatabánya is tá­madni kezdett, majd Bálint 20 méterről küldött lövését fog­ta vetődve Csepecz. A második félidő első per­cében Zombori beadása ve­szélyes helyzetet teremtett Csepecz kapuja előtt. Juhász összefutott a kapussal, 1 per­cig ápolni kellett. Ezután 5 percen belül több veszélyes támadást vezettek a pécsiek. Parázs tűzijáték kerekedett a tatabányai kapu előtt. A 65. percben a hazaiak vezettek több támadást, de a kaput nem tudták bevenni. Végig biztos fölényben ját­szott a PMSC, helyzetei alap­ján gólokkal győzhetett volna, gyengén, erőtlenül játszó ta­tabányai csapat ellen. További Ab­ I-es mérkőzések Videoton—Egyetértés 3:0 (0:0). Zalaegerszegi TE—Szom­bathelyi Haladás 2:0 (1:0). MTK—Csepel 1:0 (0:). Ferencváros—Salgótarján 2:2. SZEOL—Dorog 0:0. V. Dózsa—Rába ETO 2:0 (2:0). Honvéd—Vasas 1:0 (0:0). Napirend: Évek óta hol halkan, hol egy kissé hangosabban mon­dogatták egymásnak a testne­velők: mostohán kezelt „gyer­mek” az iskolai testnevelés és sport. A pedagógus-társada­lom, az iskolavezetés, gyak­ran még a művelődésügyi osz­tályok is „szakmai önzésnek” tekintették a testnevelő ta­nárok és szakfelügyelők zsör­­tölődését. A tényen azonban ez sem változtatott, az elége­detlenség továbbra is „szellő­zött”, s a szakemberek csen­des nemtetszése lassacskán mégiscsak kitört a szűkre sza­bott tornatermek és szertárak, a szükség-tornaszobák és po­ros iskolaudvarok világából. Az MSZMP Központi Bi­zottsága 1972. júniusában egy széles körű felmérés alapján megállapította: „...az iskolai testnevelés színvonala ala­csony, követelményrendszere elavult, ennek követ­keztében romlott a diákság egészségi állapota”. Pedig — és ez is a KB megállapítása: • Az is­kolai testnevelés és sport szín­vonala nagy befolyást gyako­rolt a társadalom egészére, egészségügyi állapotára, a tár­sadalom jövendő építőinek szemléletére". E megállapítások után meg­pezsdült az élet: az iskolai sport kerek egészében és tel­jes felelőséggel a művelődés­ügyi szervek irányítása alá került, kötelezővé tették a he­ti három testnevelési órát. — Lényeges változtatások, és fő­leg a jövő szempontjából azok! — Az Intézkedések azonban csak a továbblépés­­eit teremtették meg, lehetősé­R rögtön utána a gondok is megsokszo­rozódtak: új és jobban felsze­relt tornatermek, sportpályák kellenek az iskolákba, s a jö­vőben még több tanárra lesz szükség. testnevelő Csupa megoldhatatlannak tűnő fel­adat. A kishitűek talán elked­vetlenednek, azt mondják nincs pénz, nincs ember, nincs terület, ahová pályát, termet lehetne építeni. A „nincs”-ek valóban nem vezetnek ered­ményre. Tanács vb tárgyalta Tatán az iskolai testnevelés és sport helyzetét. Éppen most, gon­dokkal terhelt állapotában ke­rült terítékre e téma a városi vezetés magas szintjén, de ép­pen ez az a hely, ahol a még­oly „nehéz ügyek” is elmoz­dulhatnak a stagnálás állapo­tából. Talán is így történt: a mindenféle értekezletek é­s ülések megszokott mechaniz­musa — a kiegészítések, kérdések és válaszok, a hozzá­­­szólások és viták — során egyre fogytak a megoldhatat­lannak tűnő problémák, ki­­sebbedtek a gondok, kibonta­koztak a továbblépés lehetősé­gei. Persze nem úgy, hogy mindent a vb vállal magára, hanem ha kell, utasít, ha kell, felhívja a figyelmet és kibon­takoztat egy széles körű tár­sadalmi összefogást a város diákjainak testi nevelése érde­kében. Széles skálán — a kézzel­elfogható, területtel lemérhető konkrét segítségtől egészen az elvi példamutatásig — folyt a felelősségérzettől átitatott vi­ta és születtek a határozatok. — A testnevelés sem több egy iskolai tantárgynál. A szíve­sen bagatellizálok még azt is megkérdezhetik, miért kellett ezzel a vb-nek foglalkoznia? Hogy nem a „csizma került az asztalra” azt az igazolja, hogy egy egész város gondokkal küzdő, de mozgalmas sport­élete — felépült és épülésre váró sportpályák, tornater­mek, beteg diákok, tömeg- és versenysport, óvodás és gim­nazista, uszoda és játszótér — került ott szóba. S éppen ez a hely — ahol mindez elhang­zott — biztosíték arra, hogy az elkövetkező években egy egészségesebb nemzedék cse­peredhet fel Tatán. Gyimes Zsolt az iskolai testnevelés