Dolgozók Lapja, 1974. május (27. évfolyam, 100-125. szám)

1974-05-24 / 119. szám

1974. május 24. péntek Kézilabda NB I Győzelem az Üllői úton—vereség hazai pályán TATABÁNYA­ —FERENCVÁROSI BÁNYÁSZ TC, férfi 15:12 (8:4) Az FTC kérésére a tizenhar­madik fordulóból előrehozott utolsó percekben Gubányit a víz a bitumenen, ettől füg­­két percre kiállították, ekkor tétlenül lendületesen kezdett ötgólos hátrányukból kettőt mindkét együttes, ledolgoztak a vendéglátók. Már az első percekben pró­ A nagyon nehéz talajon, fe­ bára tették a két csapat vb- hétközi mérkőzésen, az Üllői gyelmezett játékával megérde- lógatott kapuvédőjét, akik úton, 300 néző előtt így állt fel a tatabányai csapat: Sza­bó — Flasch, Gubányi, Kato­na, Simó, Káló, Hegedűs. Csere: Sándor, Bakonyi, Fe­kete, Szigeti, Pavelka. Edző: Albrecht Miklós. A nagy zápor miatt, negyed órával később kezdődött mérkőzés. Szabó szép védései a után az 5. percben Káló bün­tetőből megszerezte a veze­tést, majd Katona volt ered­ményes. A tócsákkal tarkított salakos pályán, mindkét kapu előtt sokat bizonytalankodtak a játékosok. A hazaiak szé­pítő góljára újból Káló vála­szolt. A technikailag jobban képzett tatabányai játékosok némi fölényt harcoltak ki nagyon lelkes, erőszakos FTC- a játékosokkal szemben. A fél­idő közepén 3:2-re szépített a Fradi, de Hegedűs és Gubányi­ lövéseiből háromgólos előny­höz jutott a Bányász. Újból eleredt az eső, de ez sem tud-merten szerezte meg az értékes két bajnoki pontot igen azonban remekül hárítottak. A a bajnokcsapat vezető góljára jó megzavarni a tatabányaiak tatabányai csapat. Az együtt Németh büntetőből válaszolt, a nagyon fegyelmezett, jó fe­­tékből elsősorban a parádésan kiegyenlített, kemény védő Szabó, valamint Káló és folyt, de úgy tűnt, mintha játék tékát. Szabó előbb 6:3-as, majd Káló két gólja után 8:3-as mérkőzésállásnál hét­méterest védett. A félidő utol­só percében átlövésből szépí­tettek a fővárosiak. A második félidő első öt percében a zöld-fehérek két büntetőt értékesítettek, de Káló és Simó góljai lecsilla­pították egyenlítési remé­nyeiket. A tatabányaiak gól­lal végződő támadásai után majd minden esetben hétmé­terest ítéltek a játékvezetők a határozottan, de sportszerűen védekező Bányász ellen, nyolc (!) hétméteresből azon­­­ban Szabó hármat egyet pedig a kapufa kivédett, men­tett. A mérkőzés hajrájában már nem volt vitás a vendé­gek győzelme, csupán a gól­­különbség volt kérdéses. A bányászfiúk türelmesen ki­­játszották helyzeteiket, s 15:10-re alakult az állás. Az a Simó érdemel külön dicsére­ hazaiaktól elpártolt volna a tét. Góllövők: Káló 6, Simó, szerencse. Németh gólhelyze- Gubányi 3—3, Hegedűs, Kató- tekben sorozatban a kapufát na és Bakonyi­ találta el, s az ellentámadá­sokból pedig a vendégek fo­kozatosan növelték előnyüket. A Vasas keményen, esetenként durván védekezett. A hazaiak­nál Kéziné bemutatott néhány jó védést, majd a két testne­velő tanárnő, Csíkné és Kuz­máné csapott össze, s az előb­bit kiállították, m­íg Kuzmáné Kuzma ápolásra szorult. A második félidőben sem sokat változott a játék képe. A tatabányaiak ugyan szoro­sabban zártak, jobban véde­keztek, a góllövéssel továbbra is hadilábon viszont álltak. Jellemző, hogy gólerős Németh az egyébként az első és második félidőben is csupán egy-egy alkalommal tudott az ellenfél hálójába találni. Megérdemelten győzött az esélyesebb tavalyi bajnok az eléggé hullámvölgybe került tatabányai csapattal szemben. A Bányászból nyújtotta a tőle csupán Kéziné megszokott formáját, s ha nem véd ilyen jól, súlyosabb vereséget szen­ved a hazai gárda. Góllövő: Németh 2. BP. VASAS—TATABÁNYAI BÁNYÁSZ, női 7:2 (5:1) Tatabánya, 200 néző, TBSC: Kéziné — Auerhammer, Né­meth, Rammné, Kuzmáné, Vi­rágos, Papp. Csere: Misko­­vicsné, Hús, Szente, Tremmel, Goldschmidth. Edző: Ferenc. Az igen jó formában levő fővárosi együttes kissé félve lépett pályára Tatabányán, annak ellenére, hogy idén az eddig lejátszott mérkőzéseit mind megnyerte­­, viszont a bányászvárosban az utóbbi két évben nem sikerült pontot szereznie. A délutáni eső után még tócsákban nagy állt Katona gólhelyzetben az FTC védői között Asztalitenisz Serdülők seregszemléje A megyei asztalitenisz-szó­ helyen volt kiemelve, de­­ a vétség Esztergomban, a Petőfi 4 közé jutásért kikapott a I. Általános Iskola termében bonyolította le torna- nyergesi Héj­j­as Mihály­tól, aki az végül a negyedik helyen vég­idei megyei asztalitenisz ser* zett, dűlő seregszemlét. A tatabá- Eredmények: Leányok: Csa* nyaiak kivételével valameny- pat: 1. Kesztölci TSZ SK, 2. nyi szakosztály elküldte ver- Tatai AC, 3. Pilismaróti TSZ segyzőit e rangos megyei SK, 4. Tokod-Üveggyár. Egyes rendezvényre. Hiányoztak vi- (19 induló): 1. Molnár Éva szánt az iskolák. Csak a ko­csi és a tatai 1. sz. Általános Iskola képviseltette magát, pedig a megyében bizonyára sokkal több helyen űzik a ta­nulók ezt a szép sportágat. A versenyen egyébként egy (Komárom), 2. Kara Valéria (Kesztölc), 3. Gere Erika (To­kod), 4. Szentesi Andrea (Ta­ta). Fiúk: Csapat (9 ind.): 1. SZIM Vasas I., 2. SZIM Vasas II., 3. Pilismarót, 4. Tokod, meglepetés kivételével általa- Egyes (30 ind.): 1. Kókai Kál­­ban az esélyesek győztek, mán (SZIM Vasas), 2. ifj. Víz- Meglepő eredménynek csupán Kelety Lajos (Komárom), 3. Vass Kálmán (SZIM Vasas) Berkes Ferenc (Pilismarót), 4. szereplése számít, aki az első Héjjas Mihály (Eternit). Tehetségkutató napok a dorogi járásban A dorogi járási sportfelügye­­lőn küldte el a bizottság a lőség és Labdarúgó-szövetség megyei testnevelési és sport­megrendezte az 1959/60-as év- hivatal, valamint a labdarúgó­­folyambeli fiúk részére az szövetség címére a javasolt OTSH, az MLSZ, a Magyar fiatalok neveit. Rádió és a Képes Sport által meghirdetett tehetségkutató napokat. A járás különböző helységeiből — sportegyesüle­tektől, iskoláktól — 60 fiatal mutatta meg tudását, tehetsé­gét. A rendezvény két for­dulóból állt: Sárisápon és To­kodon volt felmérés. E két csoportból lett „ki­szűrve” 14-14 fiatal, akiknek még egy lehetőségük lesz a A munkában részt vett és so­kat segített Varga János, Dorogi AC utánpótlás, Lacz­­a­kó István, a Sárisápi Bányász, és Hédi József, a Tokod-Üveg­­gyári Építők SE labdarúgó­­edzője. A bizottság jó kezdeménye­zésnek tartja a tehetségkuta­tó napok megrendezését, és javasolni fogja annak rend­frányításra. E felmérés alap- szabessé tételét. DOLGOZOK LAPJA N találkozója A Budai Pedagógus SK Ter­mészetbarát Szakosztálya má­jus 26-án, a Vértes-hegység­ben levő Mátyás-kútnál (volt Szári-kút) találkozót rendez a „Vértes-barátok” számára. színhelyen déli 12 órakor ad­­­ják át a május 11—12-i túra­vezetési verseny győztesének a Vértesi Napok Intézőbizottsá­ga által, 1970. évben alapított, s most negyedízben kiosztásra kerülő „Vértes Vándorserle­get” és a helyezettek díjait. Ugyancsak akkor kapják meg a „Vértesi Tájjáró” Túramoz­galomban részt vettek teljesít­mény-jelvényeiket. Az ünnep­ség színhelye Várgesztesről kék, vagy kék kereszt jelzé­sen egy óra alatt, a Tatabá­nya felső vasútállomástól i­­duló, 8-as autóbusz-végállo­mástól zöld romjelzésen, és a Vitány-vártól kék jelzésen ugyancsak egy óra alatt. Szar­ról­ pedig kék jelzés mellett három óra alatt érhető el. A május 11—12-i túravezetési versenyen 240 fő vett részt. A rendező szakosztály tagjai má­jus 26-án, 6.30 órakor talál­koznak a Kelenföldi pu. pénz­tártermében. r Turul Nagyszabású természetbarát rendezvény E hét vége felé sokan kém­­ia, melyen egyúttal a részt­­lelik Tatabányán az újabb és vevőknek bemutatják az erdei újabb felhőtömegeket a mája- tornapályát. si égen, vajon szombatig, va- Vasárnap délelőtt 8 10­ va­sárnapig elfogynak-e a felle- az indulás helyszínén (a ta­­gek? A megyeszékhely tor­ nos-forrásnál, vagy az AFI­ mészetbarátai ugyanis nagy­ autószerviznél) nevezehetnek szabású eseményre készülnek, mindazon 14. életévüket be- A Turul Béke Kupa rende-­töltött férfiak és nők, akik tőle az SZMT, a Hazafias vállalják, hogy a verseny szó­ Népfront és a KISZ városi bi­ bályait betartják. Egy ver­­zottsága, a tatabányai sportver­­senylapot kapnak mely tar­­ügy­el­őség, valamint a Szénba­­talmazza az ajánlott utvona­­nyák sportbizottsága. Már eb­ lat­ A vetélkedőt korosztályok­ból is látható, hogy mindazon a 14-18, 18-30, 30-45, 45-60 szervek összefogtak, amelyek évig és hatvan évtől időseb­bek­ szerint értékelik. Elsősor­ban az időeredmény számít. Korosztályonként az első há­rom helyezett emlékplakettet kap, a legjobb 250 beérkező, pedig­­ a Turul Túra jelvény birtokosa lesz. A szervezésben közreműködő legjobb társa­dalmi munkásokat a rendező Az esemény már szombaton szervek tiszteletdíjban része­­megkezdődik a János-forrás- salk. Az eredményhirdetés­­ nál, délután 2 órától itt lesz ünnepélyes külsőségek között táborverés, majd kultúr- és intézik, elősegítik, vagy ,,pat­ronálják” a város lakóinak sportját. A mozgásigény és a versengési kedv kielégítése: ez a célja a tervezett rendez­vénynek, mely a lehető leg­egészségesebb „pályán”, a ter­mészetben, a hegyekben zaj­lik le, sportműsor, melyről a Szén­bányák Szakszervezeti Bizott­sága gondoskodik. Másnap reggel indul a Turul Béke Tű­, vasárnap déli 12 órakor a Turul-emlékműnél lesz. A hagyományos majálisok tehát ezúttal új tartalmat kap­nak: a természet szépségeinek élvezetét és a tiszta levegőn való pihenést, szórakozást, a sport, a versenyzés formájába öltöztetik a Turul Túra meg­hirdetői. A kezdeményezés egyenes folytatása, illetve to­vábbfejlesztése a „kocogó mozgalomnak”. Béke 1 ú Lövészet - sokfelé VÁNDOR KUPA Az MHSZ oroszlányi városi ve­zetősége vándordíjas kispuska lö­vészversenyt rendezett a „Béke­hónap” tiszteletére, melyen 11 csapat 66 lövésze vett részt. Eredmények: Csapatverseny: 1. Központi gépjavító 284, 2. XVI-as akna 264, 3. XX-as akna 259, 4. XXII-as akna 215, 5. Bem József lövészklub 212, 6. XXI-es akna 209 kör. A vándorkupát egy évig tehát a Központi Gépjavító Üzem lövész­klubja védi. BRIGÁDOK VERSENYE A dorogi bányagépgyárban a szocialista brigádok részére folyt üzemi lövészverseny, melyen brigád 156 fővel vett részt. A szer­39­vezők lehetőséget adtak a brigá­doknak arra, hogy már reggel 6- tól versenyezhessenek, a délelőttös műszak dolgozói pedig délután 4- kor mehettek ki a lőtérre. Az üzemvezetőség, a szakszervezet, és a lövészklub pedig szép díjakkal jutalmazta a legjobbakat. A férfi­brigádok mellett nők is vetélked­tek. Az üzemben egyébként már ha­gyományai vannak a szocialista brigádok évente megrendezett ló­versenyének. Kollektív munkájuk értékelésénél ezt is figyelembe veszik. Aktivitásuk most is a tár­sadalmi szervek jó együttműkö­dését igazolta. A verseny is ér­dekes volt, hiszen hatvanan lőt­tek 80 köregységen felül. ELSŐK A DUNAALMÁSIAK Az Almásfüzitői Timföldgyár MHSZ-szervezete sportpisztoly­­versenyt rendezett, melyen 11 négyfőnyi csapat vett részt.­­ Eredmények: Egyéni: 1. Dárdai László (AT MHSZ) 79, Kis- 2.Schreiner János (Dunaalmás) 68, 3. Németh Ferenc (KKV „Béke” szocialista brigád) 63 kör. Ezek egyéniben kimagasló eredmények s­portpis­z­tolly­al. Csapat: 1. Dunaalmási MHSZ TK (Babolcsai J., Kugli I., Ku­szák­ Gy., Schreiner J.) 203, 3. KKV Almásfüzitő ..Béke” Vasas szocialista brigád (Horváth I., Na­szályi J., Németh F., Szijjártó A.) 191, 3. Almásfüzitői Timföld MHSZ SK (Balázs I., Kisvárdai I., Hor­váth M., Kisvárdai L.) 188 kör. Az egyéni és csapat 1—3. helye­zetteket az AT MHSZ-szervezete tárgyjutalomban részesítette és valamennyi versenyző oklevelet kapott. VÁROSI DÖNTŐ Az oroszlányi városi Honvédel­mi Kupa lövészverseny döntőjé­nek eredményei: Felnőtt férfi: 1. Farkas József (XVI. akna) 87, 2. Búr János (Központi műhely) 79, 3. Pappert János (XXI. akna) 74 kör. Női: 1. Schell Pálné (Szállí­tó üzem) 58, 2. Farkas Béláné (Központi műhely) 52, 3. Ötvös Margit (XXII. akna) 51 kör. Ifjúsági, fiú: 1. Mayer András (Bem I. löv. klub­) 73, 2. Gretcz István (XXI. akna) 58, 3. Engli Bertalan (XVI. akna) 55 kör. Le­ány: 1. Schall Veronika (XVI. ak­na) 68, 2. Pappert Júlia (XXI. ak­na) 67, 3. Vigh Etelka (Lékai J. löv. klub) 61 kör. Üttörő, fiú: (légpuska): 1. Gás­pár József (XXI. akna) 54, 2.­ Tóth Mihály (Központi műh.) 54, 3. Pajor Csaba (XVI. akna) 52 kör. Leány: 1. Korodi Julianna (Köz­ponti műh.) 39, 2. Molnár Erzsé­bet (XX. akna) 38, 3. Bazsán Ka­talin (XXIII. akna) 38 kör. Röplabda NB II Győzelmekkel folytatódott tatabányai bányász —GÖDÖLLŐI RC, férfi 2:1 (félbeszakadt) A találkozó előtt mindkét TATABÁNYAI PETŐFI II-es tatabányai férfi röplab­­d GYŐRI DÓZSA, női 3:0 da csapat a bajnokság nyolca­ A múlt héten remek játék­­dik fordulójának mérkőzését, kai nyert a tatabányai csa­ A vendég szegedi együttes a­pat a MAFC ellen. Ez a soro-­mezőny leggyengébb csapata, csapat két-két gy­elemmel _ zat folytatódott Győrben is, biztos kiesőnek látszik, ezért kiesési zónában tanyázott. Az Szélcsendes, kellemes időben ^n­ a győzelmet várták a Ba- esélyek latolgatásánál a na­­állhatott fel a tatabányai „ha­­nyas­-szurkolok. gyobb játékerő és a tapaszta­­tos ’ ^ lányok már többször A j - szettben kissé könv­­lat a Tatabánya mellett szólt, játszották edzomerkozest ,­­ szeupert Kissé kony­­, eredmények »lm Győrben s íer tudták milyen nyelmuen játszottak a hazai­­?,e az ez eredmények alap­kőt S vill^zellÄ ak és ez majdnem megbosz­ Jan ?z edző sem mert egyer-erot képvisel az ellenfel. Ezért magát Szorosnak telmu győzelmet várni,bíztak a két pont megszerze­ 7, , „ ; Szorosnak sében, ami be is vált: mind a mondható 15:11 lett a pont­ Az első játszmában a Bá­három játszmát 15:10-re nyerő arány. A második és a harma­­nyász kezdett jobban és az el­s/L Huil­ crrűí fKrt« — T*> friCfOrllltlin T ó F­íp dlórí r,ték. daik szettben végig a Bá­ Nem volt igazán nagy já­­nyász irányított, az ellenfél tél, a hazaiak lassú, lanyha 6-ig, illetve 8-ig tudott fel­­adogatása átragadt a petőfis jönni, lányokra is, olyannyira, hogy a harmadik szettben már 6:1­ A látottak alapján a Bá­­cs hátrányból kellett megtor­­nyást győzelme teljesen meg­bízani az eredményt. A Mihályi, Karsainé, Lévai, Tantmann, Tóth, Marosi fel­állású együttes (tartalékok: Sárdi, Czeglédi, Mihályi Zs, Marosi M.) mindenesetre újabb értékes győzelmet hor­ szükség ahhoz, ha fogadható játék is elég volt a szett megnyeréséhez. (15:13). A folytatás is jó volt, már 8:2- re elhúzott a Tatabánya, de a lendület alábbhagyott, a ven­dégek 15:11-el kiegyenlítettek. A harmadik játékrészben a Bányász 15:10-re biztosan győ­érdemelt, közepes teljesít­ménnyel is biztosan tartotta zött. A negyedik szettben 2:2 itthon a két pontot. Vitatha- es állásnál azonban hatalmas tatlan viszont, hogy ennél lé­ zápor miatt a találkozó fél­. . , , , .,^anf , 02 megfelelő terem sem állt ren­d­t ki, három fordulóval a c*- képességéhez méltó helyez­delkezésre, a mérkőzést ki­akar kivívni az NB II-ben, söbbi időpontban újrajátsszék. Szauter kiválása miatt egyéb­ A két -n játszó csak kent a­­ Jo °, Hernádi, Darabos, pat közül a viszonylag jobb Báthori J., Báthon Z., Ko- Tatabánya talán megszerezte vács Gy. Lovász összetételű volna idei első idegenbeli tavaszi idény befejezése előtt. TATABÁNYA­ BÁNYÁSZ •­-SZEGEDI DÉLÉPÍTŐK, férfi 3:0 Hazai környezetben az­ újonc szegediekkel játszotta az NB gárda szerepelt a mérkőzésen, győzelmét 7 Vasas sportnapok Az SZMT megyei Vasas Sport­bizottsága Tatabányán rendezte meg az idei Vasas sportnapokat. A jól sikerült találkozón 16 üzem mintegy 165 dolgozója mérte ös­­­sze tudását asztaliteniszben, sakk­ban és lövészetben. A versenybí­róság a csapatversenyt is érté­kelte, s az első helyre az eszter­gomi üzemek dolgozói kerültek. Eredmények: ASZTALITENISZ. Férfiak (12 csapat): 1. Esztergo­mi Szerszámipari Művek, 2. E. Látszerész és Szemüvegkeret Gyár,­ 3. Tatabányai Hőerőmű. Nők (4 csapat): 1. Tatabányai Kisrugó, 2. Esztergomi Gamma, 3. E. Szerszámipari Művek. SAKK (7 csapat): 1. Esztergomi Műszeripari Művek, 2. E. Szer­számipari Művek, 3. Tatabányai Hőerőmű. LÖVÉSZET. Férfiak (8 csapat): 1. Esztergomi Marógépgyár, 2. E. Műszeripari Művek, 3. E. Szer­­­számipari Művek. Nők: (4 csa­pat) : 1. E. Műszeripari Művek, 2. E. Marógépgyár, 3. Tatabányai Beloiannisz Híradástechnikai Gyár. Atlétika Megmozgatta a diákokat A SZIM Vasas atlétikai szakosz­tályának kezdeményezésére­­ a KISZ városi bizottság és a városi sportfelügyelőség támogatásával és díjaival írták ki a vetélkedőt Béke Kupa néven. A rendezőség nagy munkát végzett, hogy a pá­lyát a verseny megrendezésére alkalmassá tegye. Végül szépen előkészített pálya, kellemes idő fogadta Esztergom fiataljait a hosszú idő után végre „otthon” rendezett viadalon. A verseny nagy eredményeket ugyan még nem hozott, de küz­delmet és lelkesedést már lát­tunk, ami biztató a jövőt illető­en. Bebizonyosodott, hogy Eszter­gomban szereti az ifjúság az at­létikát ! A győztesek (egyes számokban az I. és II. korcsoport szerint 2—2 első helyezett is volt). Fiúk: 100 m: I. kcs.:Szaller György (GT) 11,8, II. kcs.: Danázs István (Do­bó Gimn.) Veres István 12,3. 400 m: I. kcs.: (GT) 55,8, II. kcs.: Füri Tamás (BGVT) 55,9. 800 m: I. kcs.: Götz György (BGVT) 2:08, II. kcs.: Kovács István (GT) 2:14,2. 1500 m: I. kcs.: Lukóczy Zoltán (SZIM) 4:23,6, II. kcs.: Ko­vács István (GT) 4:34,6 . 3000 m: I. kcs.: Bélafalvi János (István Gimn.) 9:51,8. Távol: I. kcs.: Szaller György (GT) 612, II. kcs.: Takács Ferenc (ITSK) 580. Magas: I. kcs.: Sztahovics Ferenc (ITSK) 165. Súly: I. kcs.: (6 kg-os súly­­golyó): Taicht István (DAC) 16,70 . II. kcs.: (5 kg-os súlygolyó): Di­án István (Dobó Gimn.) 12,05. Gerely: I. kcs.: Pénzes László (GVT) 47,46. Diszkosz: I. kcs.: Teicht István (DAC) 43,15. Hár­mas: I. kcs.: Trexler János (GT) 12,00. Leány: boo­m: I. kcs.: Szőcs Mária (ITSK) 13,8. 400 m: I. kcs.: Kerekes Erika (Dobó) 1:11,8. 1000 m: I. kcs.: Zágonyi Anikó (Dobó) 3:22,2. Távol: I. kcs.: Mono­s Haj­nal (Dobó) 450. II. kcs.: Szajlai Mária (DAC) 490. Magas: I. kcs.: Szőcs Mária (ITSK) 145. 800 m: I. kcs.: Zágonyi Anikó (Dobó) 2:36,1. II. kcs.: Minárcsik Teréz (ITSK) 2:49,5. súly: I. kcs.: Monos Hajnal (Dobó) 865. II. kcs.: Lukácsy Marian (Dobó) 826. Disz­kosz: I. kcs.: Lukácsy Marian (Dobó) 33.05. Gerely: I. kcs.: Kácsy Marian (Dobó) j A város atlétikai életének fel­lendítése, a sportág megszerette­tése a diáksággal: ez volt a célja az esztergomi bajnokságnak.