Magyar Hírlap, 1972. június (5. évfolyam, 150-179. szám)

1972-06-18 / 167. szám

Magyar Hírlap • sport • SPORT • SPORT • SPORT • SPORT • sport • sport • Magyar Hírlap Munkatársunk telexjelentése Liege-ből Későn kapcsolt rá a magyar csapat és a negyedik lett Az Európa-bajnokság 3. helyéért: Belgium—Magyarország 2:1 (2:0) Liege, Standard-stadion, 10 000 néző, vezette: Bönström (svéd). BELGIUM: Piot — Heylens, Dolmans, Thiessen, Van flen Daale, Dockx, Semmeling, Polleunis, Lambert, Van Himst, Verheyen. MAG­YARORSZÁG: Géczi — Fábián, Tán­csics, Bálint, Juhász P., Juhász I., Albert, Kű, Kozma, Dunai II., Zámbó. A piros mezes magyar csapat kezdte a játékot és mindjárt Páncsics hazaadása jelentett eseményt. Egyelőre mindkét csapat csak kóstolgatta az ellenfél had­rendjének gyenge pontjait. Kényelmes, iram nélküli játék folyt a pályán. A belga támadások nagyobbrészt a bal­szárnyon szövődtek, szemlátomást a ki­tűnően mozgó, jól cselező Van Himstet keresték labdáikkal. A 11. percben alaposan megkeverték a 16-oson a magyar védelmet, de sze­rencsénkre a gyatra lövést Géczi védte. Fokozatosan átvették a belgák a játék irányítását, és mint kiderült, alaposan ráhibáztak a magyarok gyenge pontjaira. A magyar csapat játékát nézve, a le­látóról úgy tűnt, mintha válogatottunk meghallotta volna, azt a sokat emlege­tést véleményt, szép teljesítmény ne­künk, hogy eljutottunk Európa négy leg­jobb csapata közé. A 21. percben Kozma a 16-os jobb sar­cánál elcsípett egy átadást, átjátszotta a kifutó kapust is, de kecsegtető helyzet­ben a bal kapufa tövénél elcsúszott. Páncsics elcsúszott Az ellentámadás során Páncsics gyer­tyát fejelt, ezt Fábián hasonlóan fejjel megtoldotta, és szerencsénkre Semmering késlekedése miatt Géczi hárítani tudott. A 23. percben Lambert elindult, előre­tört a jobbösszekötő helyén. A 16-os sar­kánál a vele szemben álló Páncsicson könnyedén túljutott, hátvédünk elcsú­szott, és ezután már gyerekjáték volt Géczi fe­je fölött a léc alá bombáznia (1:0). A 26. percben Dockx elől mentett ve­tődve Géczi, de aztán a magyar véde­lem összehozott egy sokáig emlékezetes, és tegyük hozzá, kínosan elhallgatni való potyagólt. A 28. percben Lambert a balszélen el­­viharzott, a fű felett a kapu­ elé lőtt. A labdát Juhász István átlépte, Páncsics elegáns mozdulattal átugrotta, és a mögötte álló Géczi már hiába vetődött, a labda túljutott rajta, és az egyedül álló Van Himst jobb belsővel az ilfj­es­­kapuba lőtt (2:0). ”. . .. ' ■ '■ Csak erőlködött a magyar válogatott, a sokat emlegetett „fazon” hiányzott já­tékunkból, és hogy a párhuzamos ha­sonlatnál maradjunk, bizony csak olyan „fércmunkához” hasonlított a magyar csapat teljesítménye., Szünet után megváltozott a magyar csapat összeállítása: Zámbó helyére Szűcs lépett a pályára. A csere úgy látszik se­gített, mert az 53. percben 11-eshez ju­tottunk. Albert a félpályán szerezte meg a lab­dát, s hosszú labdával szöktette a jobb szélen felfutó Kozmát. A jobbszélső magasan ívelte be a­ labdát a kapu felé a fejelni készülő Kűt a 16-oson belül fellökték, s a svéd­­ játékvezető gondol­kozás nélkül mutatott a 11-es pontra. Büntetőből szépítünk Annyi sikertelen büntetőrúgás után ki meri vállalni a büntetőt? A büntetőhöz Kű készülődött. Egy test­eseit csinált s a balra mozduló Piot mel­lett a kapu jobb oldalába lőtte a labdát ( 2:1). A gól kissé fölélénkítette a magyar csapat játékosait. Egyre-másra vezették a támadásaikat, a kapura elsősorban a második félidőben beállt Szűcs volt ve­szélyes. Az 57. percben mintegy 20 mé­terről Szűcs hatalmas lövést küldött a kapura s ezt Piot csak nagy üggyel-baj­­jal tudta szögletre ütni. Ezután rövid ideig állt a játék, mert Kozma kitűnő beadására Juhász Péter úgy ugrott fel, hogy a labda helyett Piot kapust találta el. Böström sárga cédulát mutatott fel. A magyar rohamokat a belgák szabály­talanságokkal igyekeztek lassítani és Dol­mans is megkapta a figyelmeztető sárga lapot. A belgák szorosan fogtak embert a pá­lyán és így rohamaink a 16-os­nál elhal­tak. Az utolsó negyedóra, előtt Fábián sza­bálytalankodott a magyar kapu előtt. Az 5-ös magasságából a 16-oson belülről végrehajtott közvetett szabadrúgás után a labda szerencsénkre végül is szögletre pattant. Az utolsó negyedórában elsősorban a hazai csapat támadott. A 80. percben­­jobb oldali belga támadás révén Van Himst lőtt mellé.­A 84. percben egy al­kalommal kecsegtető helyzetben a kitű­nően védő belga kapus, Piot mentett Du­nai II. elől. Egy perccel a befejezés előtt Lambert a tétovázó magyar védők között 15 méterről óriási lövést küldött a ma­gyar kapura, Géczi azonban biztosan há­rított. A magyar válogatott csupán a mérkő­zés egyes időszakaiban , elsősorban a második félidő első felében játszott job­ban ellenfelénél. A korábbi mérkőzése­ken helytálló védelmünk ezúttal több­ször is megingott. Gyakorlatilag mind­két belga gólt a magyar védők súlyos hibája előzte meg. A­ belga válogatott korszerű támadás­­építéssel többször veszélybe hozta a ma­gyar kaput. Középpályásaik általában fe­lülmúlták a magyar középpályásokat, s kitűnően támogatták, jól indították csa­táraikat. Ezzel a győzelemmel az Európa-baj­­nokságban Belgium szerezte meg a baj­noki helyezést, válogatottunk a negyedik helyen végzett. Ponomarjov még nem döntött A brüsszeli Heysel stadionban vasár­nap délután az NSZK és a Szovjetunió labdarúgó-válogatottja az Európa-bajno­­ki címért küzd. Valamennyi belépőjegy elkelt és mintegy a fele nyugatnémet tu­ristáknak jutott. — Nem változtatok az összeállításon — mondotta a szombati edzés után Hel­mut Schön, a nyugatnémetek szakvezető­je. — Reményeink, kilátásaink kedve­zőek. Az igaz, hogy a szovjet csapat nagy ellenfél, nehezebb lesz, mint legutóbb Münchenben, de azért győzelmünket vá­rom. — Csak később hirdetek végleges csa­patot — nyilatkozott Alexander Pono­marjov, a szovjet válogatott szövetségi kapitánya. — Mindenütt a nyugatnéme­tek nagy esélyeiről írnak, beszélnek. Nem hiszem, hogy ez a győzelem olyan köny­­nyű lesz, mint sokan gondolják. Sőt! Más lesz Brüsszelben, mint legutóbb Münchenben volt. A vasárnap délután 16 órakor kezdő­dő EB-döntő valószínű összeállításai: NSZK: Maier — Höttges. Beckenbauer, Schwarzenbeek, Breitner, Höness, Netzer, Wimmer, Heynckes, Müller, Kremers. SZOVJETUNIÓ: Rudakov — Dzodzuasvili, Hurcilava, Kaplicsnij, Isztomin, Kolotov, Tros­­kin (Muntyan), Konykov, Bajdacsnij, Benyi­­sevszkij, Onyiscsenko. Vincze Jenő A Népszava Kupa gyorsmérlege Folytatás a jövő heti országos bajnokságon Tizenöt magyar, három nigériai, két­­két csehszlovák, kubai és jugoszláv, egy­­egy osztrák, lengyel, NDK-beli, finn és svéd győzelem — ez a pénteken befejező­dött kétnapos Népszava Kupa nemzetközi atlétikai viadal gyorsmérlege. A Nép­stadionban 15 ország atlétái mérték ösz­­sze erejüket, s noha a­ külföldi meghí­vottak közül többen le is mondták rész­vételüket, a magyar élmezőnyből pedig páran sérülés miatt távol maradtak, szü­letett néhány figyelemre méltó eredmény. A találkozó utáni banketten a téma szinte minden beszélgetőcsoportban Mün­chen, a nyári olimpia volt. Dr. Mindszenty János, a magyar atlétikai szövetség el­nökségi tagja, olimpiai sportágvezető így foglalta össze véleményét: — Bizonyos mértékig csalódást jelen­tett számomra ez a nemzetközi atlétikai verseny — hangsúlyozta. — Jobb ered­ményeket vártam a mieinktől. A tovább­ra is nyitott kérdésekre a jövő heti ma­gyar bajnokság ad választ. A magasugrók, a diszkoszvetők és a kalapácsvetők jó átlageredményei után most a gerelyvető­kön a sor, hogy bizonyítsanak. Komka Magdolna versenyzése és eredménye tet­szett a legjobban: hosszú idő óta kitűnő formában, nagy biztonsággal szerepel. A külföldiek közül a kalapácsvetésben az NDK-beli Sachse teljesítménye azt bizo­nyítja, hogy az olimpián ebben a szám­ban is igen sokan harcolnak majd az aranyéremért. — örvendetes volt Balogh Györgyi jó szereplése, aki átmeneti gyengélkedés után ismét bizonyított. Sajnos, a versenyt az első napon úgynevezett főnszél, a má­sodikon pedig — különösen este — a hűvös idő zavarta. A nemzetközi atléti­kai verseny után a magyar élmezőny újabb erőpróbája, az olimpiai kerettagok utolsó válogató versenye, a jövő heti ma­gyar bajnokság következik ugyancsak a Népstadionban. Remélhetően a folytatás jobb lesz — bizakodott végül dr. Mind­szenty János. — Az olimpia előtti fontos próbatétel egyébként sok számban színvonalas ver­senyt hozott, bár az eredmények egyelő­re csak biztatóak voltak, s nem kimagas­lóak — mondta Gábor Márton, a Nép­szava Kiadóvállalat igazgatója, alo fia­tal korában maga is atléta volt. — Tet­szett, hogy több szép versenyt láthatott a közönség, de a női és a férfi magasug­rás, valamint a kalapácsvetés kiemelkedő eseményt hozott. A külföldiek nem csa­lódtak, igaz, csak rövid időt töltöttek Bu­dapesten, de azt kellemesen, jó légkör­ben. A Népszava Kupa verseny méltó volt a nagy múltú munkáslap 100. és a MASZ 75. évfordulójához. Atlétikai híradó Borzov és Menned beállította az Európa-csúcsot Milánóban a Szovjetunió—Románia— Belgium—Olaszország válogatott atlétikai viadal első napján nagyszerű eredményt hozott a 100 méteres síkfutás. A szovjet Borzov és az olasz Menned egyaránt 10 másodpercet futott, és ezzel mindketten beállították az Európa-csúcsot. A célfotó alapján Borzovot hirdették ki győztes­nek. Újabb Európa-csúcs beállítás szüle­tett 200 méteren. Pietro Mennea 20,2 mp-t ért el, és ez egyben új olasz csúcs­­eredmény is. Meglepetést hozott a férfi magasugrás, melyet az olasz Schivo 217 centiméterrel nyert az ugyanennyit ugró szovjet Sapka és a 210 centiméterig jutó szovjet Tarmak előtt. Távolugrásban a szovjet Lepik 782 centiméterrel nyert, míg a gerelyvetést a szovjet Luszisz 87.88 méterrel nyerte. Az Egyesült Államok bajnokságát Seattleban rendezték meg. 100 méteren Taylor győzött 10,2 mp-cel. A 110 méte­res gátfutásban Milburn lett az első 13,4 mp-cel. A súlylökést Mattson 21.19 m-rel nyerte és 10 000 m-en Frederick 28.08 perccel új amerikai csúcsot futott. A távolugrásban az amerikai Robinson 807 centiméterrel előzte meg a francia Panit (803 cm). A hármasugrásban az amerikai Smith 16.86 métert ugrott. A kalapácsgyőzelem az amerikai Schoter­­man zsákmánya lett, 69.50 méterrel. Mér­sékelt eredmények születtek diszkoszve­tésben, itt a három amerikai közül Voll­mer 62.61 métert, Powell 60.74 métert, és Silvester 60.17 métert dobott. IDŐSZAKOS TÜZELŐANYAG-ÁRLESZÁLLÍTÁS A tatai, dorogi, várpalotai brikettek mázsánként 15,— forinttal, a mecseki brikett mázsánként 5,— forinttal, egyes szénfajták mázsánként 10,— forinttal olcsóbbak Ez a kedvezmény csak AUGUSZTUS 15-IG ÉRVÉNYES az ország összes tüzelőtelepein és a megrendelőirodákban •­­ PÉNZT TAKARÍT MEG, HA MOST SZERZI BE TÜZELŐJÉT! Öttusa Kijevben Kijevben nagyszabású nemzetközi öt­tusaverseny kezdődött, melyen Cseh­szlovákia, az NSZK, Magyarország, Uk­rajna, Észtország, Lettország, Kazahsz­tán csapata, valamint a szovjet junior és ifjúsági válogatott vesz részt. Az első szám a párbajtőrvívás volt, amelyben 48-an­ léptek pástra. A vívásban a szovjet Lednyev lett az első 40 győzelemmel, 1161­ ponttal, 2. Tha­­de (nyugatnémet) 34 gy. 1023 pont, 3. Balczó (magyar) 32 gy. 977 pont, 4. Onyis­csenko (szovjet) 32 gy. 977 pont. EREDMÉNYEK* — ESEMÉNYEK RENDKÍVÜLI ESET zavarta meg a vasár­nap kezdődő vízilabda Tungsram Kupa előké­születeit. A francia Angella játékvezető táv­iratot kapott, gyermeke megbetegedett és ezért azonnal hazautazott. A CSEHSZLOVÁK LABDARÚGÓ KUPA küzdelmei megkezdődtek. Az első találkozón a Sparta Prága 2:1 (1:0) arányban győzött a Dukla Prága ellen. A KAJAK-KENU OLIMPIAI TÁJÉKOZTATÓ VERSENY szombaton az előfutamokkal meg­kezdődött. Nagyobb meglepetés nélkül a várt versenyzők kerültek a vasárnapi döntő futa­mokba. A nőknél a legutóbb beteg Pfeffer meggyógyult, viszont Horváth jelentett bete­get. AZ NDK ÚSZÓUTÁNPÓTLÁSA KITŰNŐ. Az NDK—Magyarország 13 éven aluli gyermek­­versenyzőinek margitszigeti vetélkedőjén a vendégek 9 számot nyertek, míg a magyarok­nak csak három aranyérem jutott. Az első nap után az NDK 87:55 arányú vezetésre tett szert. A NEMZETKÖZI MŰ- ÉS TORONYUGRÓ­­VERSENY, amelyen öt ország versenyzői vesz­nek részt, megkezdődött a margitszigeti Sport­uszodában. A női toronyugrásban az NDK- beli Tunger 299,25 ponttal győzött Rozgonyiné előtt. A férfi műugrást a magyar Konkoly nyerte 436.70 ponttal. A 14 ÉVES UTA SCHORN nyerte a nyugat­német tornásznők olimpiai válogató versenyét. EDINBURGHBEN az Anglia—Lengyelország atlétikai viadalon a vendégek kettős győzel­met arattak, a férfiaknál 117,5:92,5, a nőknél 67 ,66 arányban. A KECSKEMÉTI NEMZETKÖZI SAKKVER­SENYEN a szovjet Szuetyin fél ponttal vezet a 9 pontos Ribli előtt. A SAKKOLIMPIA szervező bizottságának a közlése szerint az ősszel kezdődő versenyen 56 férfi és 21 női csapat indul. A MAGYAR LABDARÚGÓ B VÁLOGATOTT Tbilisziben is győzött. Magyarország B válo­gatott—Tbiliszi Dinamó 2:0 (0:0). Góllövő: Be­csei és Karsai. A vasárnapi sportműsorból VÍZILABDA: Tungsram Kupa a Sportuszo­dában: Hollandia—NSZK, 18; Jugoszlávia—Ro­mánia, 19; Magyarország—Egyesült Államok, 20. Labdarúgó barátságos mérkőzés: Egri Dózsa—VM Egyetértés, Eger, 10.30. — NB I B: Békéscsaba—Debrecen, Békéscsaba; Bp. Spartacus—Kecskemét, Kőér utca; FÖ­SPED Szállítók—Zalaegerszeg, Czabán S. tér; Pénzügyőr—Ózd, Pasaréti út; Dorog—Ganz- MÁVAG, Dorog; Várpalota—Volán, Várpalota; SZEOL—Pécsi Bányász, Szeged; Dunaújváros —Szolnok, Dunaújváros; MÁV DAC—Orosz­lány, Győr. Valamennyi találkozó 13.30 órakor kezdődik. Magyar Hírlap politikai napilap Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő: DR. IBOS FERENC Felelős kiadó: SALA SÁNDOR, a Lapkiadó Vállalat igazgatója Athenaeum Nyomda, Budapest Rotációs magasnyomás Felelős vezető: SOPRONI BÉLA vezérigazgató INDEX: 25007