Magyar Hírlap, 1973. március (6. évfolyam, 59-89. szám)

1973-03-22 / 80. szám

Magyar Hírlap • sport • sport • sport • sport • sport • sport • sport • Magyar Hírlap Búcsú a Bajnokcsapatok Európa Kupájától Szomorú szerda Megyeren — II. Dózsa-Juventus 2:2 (2:1) A Bajnokcsapatok Európa Kupája tör­ténetében szerdán este harmadik alka­lommal indult magyar labdarúgó-együt­tes harcba, hogy beverekedj­e magát Európa legjobb négy klubcsapata közé. A győri ETO és a Vasas után az Újpesti Dózsa harcolta ki ezt a lehetőséget, és az újpestieknek a Torinóban kivívott gól nélküli döntetlen után nagy lehetősé­gük adódott, hogy az olasz bajnokkal szemben bekerüljenek a BEK-elődöntőbe. A Megyeri úti stadion díszpáholyában helyet foglalt Kádár János, a Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizott­ságának első titkára, s végignézte a mér­kőzést a politikai, társadalmi élet több személyisége is. A 30 ezer néző hangorkánjától kísérve a belga Delcourt sípjelére ebben az össze­állításban kezdtek a csapatok: V. DÓZSA: Szentmihályi — Kolár, Harsányi, Juhász, Dunai IH., Tóth, Fazekas, Bene, Nagy L., Zámbó. JUVENTUS: Zott — Salvadoré, Spinosi, Ia>n­­gobucco, Morini, Cuccureddu, Capello, Fu­­rino, Causio, Anastas!, Altafiní. Gólokkal kezdődött A mérkőzés első perceinek felidézése előtt szólni kell az előzményekről is. A Juventus játékosai a Dózsa-stadion szűk folyosóján melegítettek, a lila-fehér já­tékosok már 20 perccel a játék kezdete előtt kivonultak a pályára, s a közönség óriási hangorkánjától kísérve készültek a találkozóra. A Juventus játékosai a kezdő­rúgást jelző sípszó előtt csupán nyolc percet töltöttek a pályán, ám mint kiderült, nekik ennyi bemelegítés is ele­gendő volt. Jó hangulatban kezdődött a mérkőzés, senki sem gondolta, hogy szomorú estéje lesz a Dózsának. Sőt! Vycpalek, a Juven­tus csehszlovák származású edzője is a magyar csapat győzelmére tippelt, úgy nyilatkozott, hogy csak titokban számít fiai továbbjutására. Kétgólos Dózsa-si­­kert jósolt Illovszky Rudolf szövetségi kapitány, Kocsis Lajos, a Bp. Honvéd labdarúgója, és Kaposi Sándor, a közel­múlt kitűnő nemzetközi játékvezetője is. Úgy tűnt, az optimista jóslatokból való­ság lesz. A villanyórán még az első perc végét jelző lámpa sem gyulladt ki, s a torinói játékosok máris középkezdéshez ballaghattak ... Látványos góllal, nagy­szerű villanással szerzett vezetést a Dó­zsa. Tóth András mértani pontosságú át­adását Bene a 16-oson belül lekezelte, egy lépést tett, s 12 méterről védhetetle­­nül lőtt a hálóba (1:0). Támadásban maradt , és nagyon jól játszott a Dózsa. Bene szabadrúgása ment kapu fölé, majd Zámbó beadását vette fel az újpesti középcsatár elől Zoff. Úgy tűnt, ezen az estén a vérbeli kupamérkőzések minden szépségét, izgalmát a pályára va­rázsolják a játékosok. Bene a saját 16-osán szerelt... Causio elől Juhász Pé­ter ollózva hárított, majd Dunai III. és Horváth „iskolaadogatása” után Horváth 25 méterről óriási erővel lőtt kapura. Vastaps kísérte a Dózsa támadásait, s a 14. percben a lelkesedés a tetőfokra há­gott. Zámbó szöglete átszállt az olasz vé­dőkön, s Tóth András a 16-osról, kapás­ból, óriási erővel lőtt a léc alá (2:0). Az újpesti játékosok határtalan örömére jel­lemző, hogy a gólszerző Tóthról letépték a mezt, a fiatal középpályás új trikóban, 15-ös számmal a hátán játszott tovább. — Padlón van a Juventus... Most már feladják az olaszok... A Dózsa bejutott a BEK elődöntőjébe... — Ilyen és ha­sonló véleményeket hallottunk a lelátón. Sajnos, korai volt az öröm, kellett volna mozogni, labda nélkül is, mélységben és keresztben is, úgy, mint Bene tette, de sajnos — társak nélkül. A Juventus felőrölte a Dózsát, s az 57. percben egyenlített. Anastasi lőtt kapu­ra, Kolár röviden mentett, s Anastasi duplázni tudott, csukafejessel küldte Szentmihályi kapujába a labdát (2:2). Ettől kezdve az idő az olaszoknak dol­gozott, hiszen a 2:2 már az ő továbbjutá­sukat jelentette. Húzták az időt, Spinosi sérültet játszott, később többször is a kö­zönség közé rúgták a labdát, késlekedtek a partdobásokkal. A 75. percben Zámbór Kellner, Altafi­­nit Bettega váltotta fel. Fogytak a percek, negyedóra sem volt már hátra, amikor feltámadt a Dózsa, s olyan iramot diktált, mint az első 20 percben. Persze, ezeket a rohamokat in­kább az elkeseredettség, mintsem a ma­gabiztosság jellemezte. Horváth óriási lövését védte bravúrral Zoff, majd Fa­zekas-szóló végén hárítottak a védők. A 86. percben Horváth egy szögletet lefe­jelt a Juventus 11-es pontjára, Bene és Nagy László egymásra várt, s oda lett a lehetőség. Bene szabadrúgása, Horváth fejese, majd ismét Bene lövése jelentett eseményt, s aztán felharsant Delcourt játékvezető hármas sípszava, a nézőté­ren pedig a Juventus továbbjutását ün­neplő, éltető torinói kórus. Derby, 65 000 néző. Derby County— Spartak Trnava 2:0 (1:0). A Derby 2:1-es gólaránnyal jutott tovább. Madrid, 70 000 néző. Real Madrid— Dinamo Kijev 3:0 (2:0). Ogyesszában 0:0 volt az eredmény, így a Reál jutott a legjobb négy közé. München, 77 000 néző. Bayern—Ajax 2:1 (2:1). A holland bajnok remekül vé­dekezett és 5:2-es gól­aránnyal jutott a legjobb négy közé. A müncheni vissza­vágó góllövőii: Müller (30. és 38. perc), illetve Keizer (8. perc). A fényben feltámadt a Juve A 24. percben kigyulladtak a reflekto­rok, s az olasz csapat kapott lábra, a Dózsát — úgy tűnik — elvakította a fény, s még inkább a kétgólos vezetés. A Juventus támadásba lendült, nagy nyomás hárult a Dózsa hátsó alakzatai­ra, s ezt nem is bírták sokáig. A 31. percben Horváth és Juhász hibájából Anastasi középre ivelt, Szentmihályi a kapuban ragadt, s a veterán, 35 eszten­dős Altafini 5 méterről csúsztatott fejes­sel küldte a hálóba a labdát (2:1). A szépítő gól után már az igazi, oko­san, higgadtan, lendületesen játszó Ju­ventus volt a pályán. Félő volt, hogy az olaszok már az első félidőben egyenlíte­nek, de a hátralevő perceket a Dózsa még bírta. Szünet után sem tudott kibontakozni a magyar­­ bajnokcsapat, nem találták a szoros, követő emberfogás ellenszerét. Pedig milyen egyszerű a recept, többet A döntetlen tanulságai Úgy indult a mérkőzés, hogy az V. Dó­zsa történetének talán legfényesebb győ­zelmét aratja, a Juventus pedig kiütéses vereséget szenved a Megyeri úton. Tűz, lelkesedés jellemezte a magyar bajnok játékát az első 20 percben. A két gól nemcsak a közönséget, a játékosokat is lázba hozta, talán túlságosan is ... Meg­feledkeztek a mindig kötelező óvatosság­ról, hidegvérről, s ez taktikai fegyelme­zetlenséghez vezetett. Fellazult az újpesti védelem, a hátsó alakzatok játékosai könnyelműsködtek, a csatárok pedig — Bene kivételével — akarat nélkül, gyen­gén, kevés mozgással játszottak. Hiába volt a kétgólos előny, a magyar labda­rúgók képtelenek voltak élni a nagy le­hetőséggel. Tanulságos, megszívlelendő nyilatkoza­tot tett a BEK-visszavágó után Bene Fe­renc: — Azt hittük, hogy 2:0 után majd nagy gólarányban nyerhetünk . .. Kifulladtunk, taktikai hibákat vétettünk, s végül az olaszok örülhettek. És az olaszok örültek is! Dalolva jöt­tek az interjúszobába, különösen Franco Mentana, a Gazetta dello Sport tudósító­ja volt boldog, pedig 10 ezer lírába fo­gadta a Dózsa továbbjutását, s veszített. Franco Iosti, a Correire del Informazione munkatársa így foglalta össze a mérkő­zést. — Húsz percig Európa-bajnok volt a Dózsa, azután egyszerű középcsapat, vé­gül szomorú vesztes.. Vincze Jenő UEFA Kupa Mönchengladbach, 16 000 néző. Borus­sia—Kaiserlautern 7:1 (2:1). A Borussia 9:2-es összesítéssel kerül tovább. Enschede, 19 000 néző. FC Twente— OFK Belgrád 2:0 (2:0). A Twente a leg­jobb négy közé kerül 4:3-as összesítés­sel. Drezda, 35 000 néző. Liverpool—Dyna­mo Dresden 1:0 (0:0). Az­ angol csapat 3:0-ás összesítéssel a legjobb négy közé jutott.­­ Közép-Európa Kupa Linz, 1700 néző. Celic—Linzer ASK 3:1 (2:1). Híreink A magyar utánpótlás válogatott Euró­­pa-ba­j­noi­ előkészülete során szerdán a FOSPED Szállítók NB I/B osztályú csa­patával mérkőzött A Népstadionban le­játszott találkozón a válogatott Póczik, Komjáti, Becsei és Kiss T. góljával 4:0 (1:0) arányban győzött. A magyarok elleni világbajnoki selej­tezőre készülő osztrák labdarúgó-váloga­tott a nyugatnémet Of­fenbachban edző­­mérkőzést játszott az Offenbach Kickers— Eintracht Frankfurt vegyes csapatával. A nyugatnémetek szerezték meg a vezetést Held révén, majd a sérült Parizs helyére beállt Gallos egyenlített. Az osztrákok győztes gólját a 89. percben Krieger lőtte. Leopold Stastny osztrák szövetségi ka­pitány a 2:1 (1:1) arányú győzelem után így nyilatkozott: „A nyugatnémet vegyes csapat jelentős játékerőt képviselt. Ez az erőpróba alkalmas volt arra, hogy meg­mutassa meglevő gyengéinket, hiányossá­gainkat. A Magyarország-Dánia 26:21 (17:10) Játékcsarnok, 500 néző, vezette: Hüb­ner, Mittendorf (NDK). Először lépett pályára magyar közön­ség előtt az újjászervezett férfi kézilabda­válogatott. A csapat Horváth — Gubányi, Szilágyi, Dobó, Sárközi, Simó, Vincze ösz­­szeállításban kezdett, majd csereként Bartalos, Pelikán, Stiller, Szórádi és Fü­zes is szóhoz jutott. Különösen a második félidőben játszott jól a magyar váloga­tott az ugyancsak átszervezés alatt álló, nagyobbrészt fiatalokat csatasorba állító dán együttes ellen. Góldobók: Vincze 7 (kettőt büntetőből), Füzes 6 (egy 7 méteresből), Gubányi 4, Pelikán, Dobó, Stiller, Simó 2—2, Szó­rádi, illetve Sörensen 6, (négy 7 méteres­ből), M. Nielsen 4, K. Andersen 3, O. Nielsen 2, Olsson, Balleby. Magyar sportolók külföldön Csőm győzött a női világbajnok ellen OLOT. A spanyolországi nemzetközi sakkversenyen a magyar Csőm István a 921 lépésben, nyolc órai játék után le­győzte a női világbajnok Nona Gaprin­­dasvilit. A torna állása: Kurajica (jugo­szláv) 6 pont, Quinteros (argentin), Gipsz­­lisz (szovjet), Bukics (jugoszláv) és Csem 5,5—5,5 pont. BUKAREST. A román sakkverseny 13. fordulójában Honfi világossal vereséget szenvedett a román Partostól. A ver­senyben a szovjet Tajmanov 9 ponttal áll az élen, Honfi 7 ponttal a hatodik. TIARET. Az algériai nemzetközi or­szágúti kerékpáros versenyen a Saida— Tiaret közötti 165 kilométeres távon a szovjet Guszatnyikov győzött 4:12:13 órás teljesítménnyel. A legjobb magyar, Géra 4:17:02 órával a 6. lett, összetettben a lengyel Szozba vezet az angol Dailey és a szovjet Judin előtt. Gera a 8. helyen áll. Az előző szakasz után vezető magyar Debreczeniről a hírügynökségek nem kö­zöltek újabb hírt. A csapatversenyben a sorrend: 1. Szovjetunió, 2. Lengyelor­szág, 3. Csehszlovákia, 4. Svédország, 5. Magyarország, 6. Hollandia. NEW YORK. Úton van a tengerentúli nemzetközi vívóviadalra a magyar kül­döttség. Dr. Kamuti Jenő vezetésével Ka­­muti László, Marót, Kovács Tamás, Pé­­zsa és Erdős Sándor repült az Egyesült Államokba. RIGA: Vasárnap nemzetközi viadal kezdődik a rigai uszodákban. Tumpek György kíséretében Kovács Edit, Kaczan­­der, Kiss és Válent képviseli a magyar úszónőket. ROSTOCK: Szombaton és vasárnap nemzetközi műugróversenyre kerül sor, melyen Rozgonyiné Tóth Mária és Haj­nal Attila szerepel. Kupagyőztesek Európa Kupája Bukarest, 25 000 néző. Leeds—Rapid 3:1 (2:0). A Leeds 8:1-es összesített gól­aránnyal a legjobb négy között van. Prága, 38 000 néző. Sparta Prága— Schalke 04 3:0 (1:0). A csehszlovák együttes 4:2-es­ összesítéssel a legjobb négy közé jutott. Split, 25 000 néző. Hajdúk—Hibernian 3:0 (2:0). A jugoszláv Hajdúk 5:4-es ösz­­szesített gólaránnyal jutott tovább. Milánó, 40 000 néző. Milan—Szpartak Moszkva 1:1 (1:1). Az­ első találkozón a Milan nyert 1:0-ra, így 2:1-es összesítés­sel továbbjutott. Prouza elégedett Hazaérkezett Athénból a Csepel férfi röplabdacsapata, ahol, mint ismeretes, a szovjet Vorosilovgrád mögött a Kupa­győztesek Európa Kupájában ezüstérmes lett. A csepeliek edzője, Prouza Ottó elé­gedetten nyilatkozott a négyes döntőben nyújtott teljesítményről.­­ A csapat kiemelkedő játékosa Buzek volt — mondotta többek között —, az athéni sportújság szerint ő Európa leg­jobb támadójátékosa. Mellette Settner szerepelt mindhárom mérkőzésünkön ki­tűnően, de a többiek is derekasan helyt­álltak. A Vorosilovgrád kimagaslott a mezőnyből, külön klasszist képviselt, és tizenkét, szinte egyenlő képességű nagy­szerű röplabdázóval rendelkeznek. Fölényes KEK-győzelem A görögországi Szalonikiben játszották a kosárlabda Kupagyőztesek Európa Ku­pájának döntőjét. Ezer néző előtt a szov­jet Szpartak Leningrad a jugoszláv Jugo­­plastika Splittel találkozott. A szovjet ■ együttes 77:62 (37:28) arányban győzte le jugoszláv ellenfelét, és a két csapat kö­zötti különbségre jellemző, hogy a 35. perc után a szovjet edző fiatal játékosokra cse­rélte le csapatát. A KEK-döntő legjobb dobói: Fjodorov (25), Bjelov (17), illetve Solman (24) voltak. Napi 45 kilométer kajakban A magyar kajak-kenu válogatott keret tagjai lelkesen készülnek a tamperei vi­lágbajnokságra. Jelenleg az állóképesség megszerzése a fő program és a kajakozók naponta két részletben 40—45 kilométert, a kenuzók és a női kajakozók pedig 30 kilométert lapátolnak. Most már végleges változásokról szá­molhatunk be a kettes egységek összeté­telében. A két év előtti kenuvilágbajnok Wichmann, Petrikovits páros szétvált és az olimpián ötödik helyen végzett, ugyan­csak szétváló Povázsai, Darvas kettessel társultak. Wichmann Povázsaival, Petri­kovits pedig Darvassal indul. Valószínűleg külön hajóba ül a világbajnoki aranyér­mes Pfeffer, Hollósi női párosunk is, de még kérdéses, hogy kik lesznek a társaik. EREDM­É­N­YE­K , ESEMÉNYEK AZ AMERIKAI ATLÉTIKAI SZÖVETSÉG (AAU) nem engedélyezte a rúdugró világ­­csúcstartó Steve Smith, a súlylökő Al Feuer­bach, a gátfutó Dwight Stones, a diszkosz­vető John Powell, valamint a gátfutó Jim Bolding pretoriai versenyzését. MONTE-CARLÓBAN tartják május 4—5-én az európai nemzeti olimpiai bizottságok köz­gyűlését. A napirendi pontok között szerepel az őszi-­várnai kongresszus, valamint az olim­piai játékok programmódosítása. A LENINGRÁDI jégkorong junior Európa­­bajnokságon a Szovjetunió 16:2 arányban verte az NSZK-t. OSTRAVÁN, a világbajnok csehszlovák jég­korong-válogatott barátságos találkozón 6:0-ra nyert Finnország ellen. VISSZAVÁGTAK az amerikaiak. A hétfőn Garmisch-Partenkirchenben elszenvedett 5:3- as vereségük után most 8:4 arányban nyertek Münchenben az NSZK jégkorong-válogatottja ellen. Az NSZK a világbajnokság A, az Egye­sült Államok pedig a B csoportjában szerepel. AZ 1973. ÉVi cselgáncs-világbajnokságot Lau­­sanne-ban június 23—24-én rendezik meg. Ed­dig harminc ország mintegy háromszáz spor­tolója nevezett. KLAWERY TLOCZYNSKIT nevezték ki a lengyel teniszsport szövetségi kapitányának. Az egykori kitűnő játékos legutóbb a kubai teniszválogatott mellett dolgozott. MINT ISMERETES, a lengyel ökölvívó-válo­gatott gyenge jugoszláviai szereplése után le­mondták az Egyesült Államokba szóló vendég­­szereplést. A szervezők és a nemzetközi szö­vetség kérésére most mégis sor kerül április 8—20. között a lengyel válogatott három mér­kőzésére az Egyesült Államokban. A MONGOL ASZTALITENISZEZŐK Szege­den, a helyi Textilművek ellen 9:7 arányban győztek. Ugyanakkor Szeged ifjúsági váloga­tottja 6:3 arányban nyert a mongol fiatalok ellen. NŐI RÖPLABDA NB I. EREDMÉNY: NIMI TFSE 3:0, Vasas Izzó—Szegedi Spartacus 3:0. BUENOS AIRES-i eredmények a labdarúgó Dél-amerikai Kupáért: De Almagro (argen­tin)—Oriente Petrolero (bolíviai) 4:0 (2:0), Cer­­ro Porteno (paraguayi)—Sporting Cristal (pe­rui) 5:0 (0:0). POLITIKAI NAPILAP Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő: DR. IROS FERENC Felelős kiadó: SALA SÁNDOR, a Lapkiadó Vállalat igazgatója Athenaeum Nyomda, Budapest Rotációs magasnyomás Felelős vezető: SOPRONI BÉLA vezérigazgató INDEX: 2­007 M­agyar Hírlap