Magyar Hírlap, 1974. szeptember (7. évfolyam, 240-269. szám)

1974-09-05 / 244. szám

^gOYHR HíBIPP m SPORT $ SPORT m SPORT n SPORT ** SPORT n SPORT «* SPORT o HflGY0g KtRUP A meglepetések fordulója A Békéscsaba bravúros győzelme Szerdán délután és este teljes forduló­val folytatódott a labdarúgó NB I. Szá­mos meglepetés született. A legnagyobb a Fáy utcában, ahol az újonc Békéscsa­ba legyőzte a­ Vasast. A váratlan ered­mények közé kell sorolni az Egyetértés és a Diósgyőr pontszerzését Győrben, illetve Székesfehérvárott. VIDEOTON—DVTK 0:0 Székesfehérvár, 5000 néző, vezette: Nagy B. VIDEOTON: Kovács L. — Vass, Nagy I­., Fejes, Czeczeli, Nagy N­., Kovács J., Karsai, Wollek, Tieber, Szalmási. DVTK: Veréb — Kovács, Salamon, Hajas, Kolláth, Oláh, Tóth, Váradi, Horváth E., Egri, Horváth A. A csúszós játéktéren a hazaiak lendül­tek támadásba. A Diósgyőr megszállta kapuja előterét, a Videoton a középpá­lyát körülményesen, lassan játszotta át. A Diósgyőr jó taktikával, fegyelmezett, lelkes védőjátékával megérdemelten szerzett pontot. Veréb, a DVTK kapusa a mezőny legjobbja volt BAB­A ETO—VM EGYETÉRTÉS 0:0 Győr, 4000 néző, vezette: Szávó. BABA ETO: Földes — Varga, Pozsgai, Se­bők, Izsáki, Varsányi, Somogyi, Péczik, Pén­zes, Stolcz, Horváth L. EGYETÉRTÉS: Hajdú — Bodnár, Józsa, Szigeti, Im­mann, Komáromi, Selenka, Bódi, Takács (Túrái), Szuromi, Vágvölgyi. Az ETO kezdeményezett többet, a VM Egyetértés a mérkőzés egyes szakaszai­ban beszorult kapuja elé, csak a védők önfeláldozó játéka mentette meg a ven­dégeket a góltól. HALADÁS VSE—TATABÁNYA 1:0 (1:0) Szombathely, 7000 néző, vezette: Mo­hácsi. HALADÁS: Mursics — Kereki, Horváth A­, Németh L., Kábák, Halmosi, Farkas, Kulcsár, Biró (Horváth Z.), Király, Hauzer. TATABANYA: Dombai — Horváth L., Né­der (Kőműves), Kovács, Knapik, Csapó, Jacz­­kó (hallei), Arany, Szabó, Halász, Tóth. Tatabányai támadásokkal kezdődött a mérkőzés, a szombathelyieknek csak fel­­lángolásaik voltak. A 31. percben a Ha­ladás váratlanul gólt szerzett. Jobb oldali támadás végén Kovács és Néder egy­mást zavarta, s Király átadását a közép­re húzódott Hauzer fordulásból a kapu bal oldalába lőtte (1:0). Szünet után élénkült a játék. Feljavult, nagy fölény­ben játszott a szombathelyi csapat, s megérdemelten nyert. PMSC—FERENCVÁROS 1:1 (1:1) Pécs, 10 000 néző, vezette: Márton. PMSC: Rapp — Kincses, Kocsis, Tóth, Mau­rer (Kardos), Bálint, Zombori, Konrád, Kiss, Juhász, Dárdai P. FERENCVÁROS: Géczi — Martos, Bálint, Vépi, Juhász, Mucha, Pusztai, Nyilasi, Kele­men, Szabó (Takács), Máté. A 3. percben Zombori előreívelt lab­dáját Kiss 18 méterről laposan a bal sa­rokba lőtte (1:0). A 22. percben egyenlí­tett az FTC. Pusztai beadását Nyilasi le­fejelte, Martos 14 méterről lőtt labdája a kapufáról perdült a hálóba (1:1). A 24. percben hatalmas felhőszakadás zúdult a pályára. A második félidőben csökkent az iram, pontatlanná váltak az átadások, mindkét részről sok hiba csúszott a já­tékba. MTK—SALGÓTARJÁN 2:1 (0:0) Hungária körút, 1500 néző, vezette: Petri. MTK: Bicskei — Török, Dunai, Csorna, Cse­­tényi, Kovács B, Siklósi, Kunszt, Kőhalmi (Borsó), Kiss, Becsei. SALGÓTARJÁN*: Magyar — Gecse (Dudás), Kegye, Varga, Vertig, Horváth, Répás, Básti, Kajdi, Kovács L, Szoó. Az első félidőben csak a két csapat igyekezetét lehet kiemelni. A 45. perc­ben Kunszt három méterről a felső léc­re fejelt. Szünet után, az 50. percben Becsei buktatásáért megítélt szabadrú­gást Siklósi 20 méterről a sorfal mellett óriási erővel vágta a jobb alsó sarokba (1:0). A 65. percben Gecse helyett Du­dás állt be, és mindjárt kitűnően kez­dett, négy perc múlva ugyanis Szoó re­mek cselek utáni beadását Bicskei mel­lett félmagasan a kapu jobb oldalába to­vábbította (1 :1). A 85. percben Kunszt a bal oldalról középre ívelt. Kovács B. megszerezte a győztes gólt (2:1). BÉKÉSCSABA—VASAS 2:1 (1:0) Fáy utca, 3500 néző, vezette: Bana. BÉKÉSCSABA: Tóth — Paróczai, Láza, Vá­gási, Schneider, Pásztor, Kerekes, Zielbauer, Királyvári (Moós), Németh, Pogáts. VASAS: Mészáros — Fábián, Lakinger, Vi­­dits, Kántor, Török, KG, Kovács (Komjáti), Szabó (Tóth B.), Gass, Váradi. A Vasas az első percekben lendülete­sen támadott. A csabaiak egy-két várat­lan ellentámadással kísérleteztek. A 40. percben az NB I újonca megszerezte a vezetést. Schneider a jobb oldalról sza­badrúgást lőtt, a labda a bal kapufáról kipattant, Németh résen volt, és a jobb felső sarokba lőtt (1:0). A második félidő 50. percében Né­meth két védő közt kiugrott, a kifutó Mészáros mellett is elhúzott, és az üre­sen hagyott kapuba lőtt (2:0). A Vasas a 61. percben 11-eshez jutott, Gassi Schneider a 16-oson belül fellökte. A büntetőt Váradi laposan a jobb sarok felé lőtte, de Tóth kivédte. Ezután a ven­dégek több holtbiztos helyzetet is ki­hagytak. A 90. percben Török jobb oldal­ról beívelt szabadrúgását Vidáts a ka­puba fejelte (2:1). A lelkes békéscsabai gárda teljesen megérdemelte a győzelmet. Tóth kapus teljesítményét külön ki kell emelni. BP. HONVÉD—ZALAEGERSZEG 1:0 (0:0) Kispest, 4000 néző, vezette: Emsberger. BP. HONVÉD: Gujdár — Kelemen, Lukács, Szűcs, Virágh, Pál, Kocsis, Pintér, Bartos, Kozma, Fehérvári. ZTE: Botemányi­ — Papp I., Molnár, An­toni, Ambrus, Filó, Tóth Gy., Józsi, Kocsis J., Bogáti, Soós. Kozma az első húsz percben három gólhelyzetet is kihagyott. A vendégek igyekeztek lassítani a játékot. Fordulás után jó iramú, változatos lett a találkozó. Botemányi bravúrsorozata mentette meg a vidékiek kapuját hosszú percekig a góltól. A 81. percben azonban Fehérvári beadásába a kapus csak bele­ütni tudott, s Bartos közeli fejesével szemben már tehetetlen volt (1:0). A vidékiek mindvégig egyenrangú el­lenfelek voltak. ÚJPESTI DÓZSA—CSEPEL 1:0 (1:0) Csepel, 8000 néző, vezette: Palotai. C. DÓZSA: Szigeti — Kolár, Harsány­, Hor­­váth, Juhász, Noskó, Dunai III., Tóth (Nagy), Fekete, Bene, Zámbó. CSEPEL: Lévay — Vellai, Ruzsinszki, Go­dán, Sándor, Ozsváth, Varga (Somogyi), Gu­lyás, Karalyos, Csordás, Kacsányi (Kovács L.). A 10. percben Zámbó beadása után Bene kicselezte Lévayt, és közelről meg­szerezte a vezetést (1:0). A 29. percben Tóth váratlan lövése a felső lécet találta el. A második félidő 62. percében Fekete nagy lövését (miután az Godánon irányt változtatott!) Lévay bravúrral védte. A 73. percben Dunai 111. 17 méteres nagy erejű lövése zúgott el a léc fölött. A Cse­pel mindent középen erőltetett. A szer­vezett újpesti védelem biztosan verte vissza a támadásokat. Így az egységesebb II. Dózsa megérdemelten győzte le a 16- osig megfelelően kombináló, de ott kö­rülményessé váló hazaiakat. Az NB I állása Munkatársunk felexjelentése Moszkvából Lednyev és a szovjet csapat világbajnok Ezüstérmet nyert a magyar öttusa-válogatott A XX. felnőtt és IX. junior öttusa­világbajnokság szerdán délben a terep­futással ért véget. Az ifjúságiak három­ezer és a felnőttek négyezer méteres táv­ját a Moszkva folyó partján, a Lenin­­hegy oldalában jelölték ki. A felnőttek rendkívül szoros versenyében minden pontnak nagy jelentősége volt. Ezer pon­tot adtak a 14:15 perces teljesítményért, egy másodperc eltérés plusz vagy mínusz három pontot jelentett. Több kitűnő eredmény után teljesen felborult a negyedik szám utáni sorrend. Egyedül a világbajnok helye nem válto­zott, Lednyev megtartotta vezető pozíció­ját. A meglepetés már a lövészetben gyengébbet produkáló Onyiscsenko okoz­ta, aki a kitűnően futó Smeljov mögé ke­rült. Nem kellett volna sok ahhoz, hogy a magyar csapat legjobb futója, Maracs­kó dobogóra jusson. — őszintén mondom — jegyezte meg a verseny végén Maracskó Tibor —, töb­bet vártam magamtól. — Majd bánato­san hozzátette: — Sikerült elrontanom a lovaglással... A fiatal magyar csapat szereplése így is dicséretet érdemel. A számottevő öt­tusanemzetek — akik között már szere­pet kap Csehszlovákia, Bulgária és Ro­mánia is — az olimpiára keresik legjobb csapatukat. Az út nem mindenütt egy­forma: a szovjet válogatott a jelek sze­rint a tapasztalt, de már idősebb gárdára épít inkább, mi a fiatalokban keressük olimpiai csapatunkat. A terepfutás másik magyar meglepeté­se Kancsal Tamás volt. — Elmaradtam megszokott futótelje­sítményemtől — nyilatkozta célbaérés után —, de így is teljesítettem tervemet. A magyar csapat harmadik tagja, Vil­lányi Zsigmond végül leszorult a tizen­egyedik helyre. Többen is megelőzték, köztük az újonnan feltűnt Cortes és a ve­terán olasz Medd­a. Az amerikai Fitzge­rald, aki az utolsó versenyszámig a har­madik helyen állt, gyengén futott, s vé­gül csak a hetedik helyet tudta megsze­rezni. A nemzetközi öttusavezetők szemmel láthatóan a tapasztalatok gyűjtésére tö­rekedtek. Biztos, hogy hasznosítani fog­ják a Moszkvában tapasztaltakat a mont­reali olimpia előtt, s még a jövő évi vi­lágbajnokság is rendelkezésükre áll a fej­lődésre. Hogy hol kerül sor az 1975. évi VB-re, arról a Nemzetközi öttusa és Biat­lon Szövetség (UIPMB) mai kongresszu­sán döntenek. A világbajnokság teljes szovjet sikert hozott, nemcsak a felnőtteknél, hanem a junioroknál is. Változatlanul a legjobbak a világon és olyan utánpótlással, tömeg­bázissal rendelkeznek, hogy mindig pó­tolni tudják a távozókat. Nálunk, a ma­gyar öttusasportban sokkal nehezebb a helyzet. Kevés az öttusázó, szerények, a lehetőségeink, hiszen legjobbjaink ősztől tavaszig alig látogatják a Nemzeti Lovar­da sár- és jégtengerét. Fiataljaink még a szerény várakozástól is elmaradtak. Összegezve a moszkvai világbajnokság gyors tapasztalatait: felnőtt gárdánk jó úton halad, az utánpótlással viszont sok a gond.... A moszkvai világbajnokság színpompás ünnepéllyel zárult. EREDMÉNYEK. Futás egyéni: 1. Asida (japán) 12:59/ 1228, 2. Fox (angol) 13:08,7/1201, 3. Smel­jov (szovjet) 13:10,8 1195, 4. Maracskó (magyar) 13:13,4 1186, 5. Peciak (lengyel) 13:22 1159, 6. Peteljankov (bolgár) 13:25,9/ 1150, 7. Lednyev (szovjet) 13:26,8 1147 ... 9. Kancsal (magyar) 13:32,9/1129... 24. Onyiscsenko (szovjet) 13:58,7 1051... 29. Villányi (magyar) 14:10,5 1015. Futás csa­pat: 1. Japán 3408, 2. Szovjetunió 3393, 3. Magyarország 33­0, 4. Franciaország 3318, 5. Bulgária 3315, 6. Lengyelország 3294. Az 1974. évi öttusa-világbajnokság egyéni győztese: Pavel Lednyev 5302 pont, 2. Smeljov 5206, 3. Onyiscsenko 5150, 4. Maracskó Tibor 5118, 5. Kancsal Tamás 5102, 6. Fox (angol) 5088... 11. Villányi Zsigmond 4992. Csapatvilágbajnok: Szovjetunió (Led­nyev, Smeljov, Onyiscsenko) 15 673, 2. Magyarország (Maracskó, Kancsal, Villá­nyi) 15188, 3. Románia (Kovács, Calina, Spirlea) 14 456, 4. NSZK 14 449, 5. Bul­gária 14 331, 6. Franciaország 14 206. Junior futás egyéni: 1. Burley (ameri­kai) 9:12,9/1310, 2. Nightingale (angol) 9:38,8/1206, 3. Repetyenko (szovjet) 9:48,7/ 1166.. . 9. Déri 10:02,5/1110... 11. Szom­bathelyi 10:06,8/1094, 12. Fazekas 10:08.3/ 1088.. . 44. Bálla 10:38.9/966. Futás csa­pat: 1. Egyesült Államok 3516, 2. Magyar­­ország 3292, 3. Szovjetunió 3252. Az 1974. évi öttusa junior világbajnok: Vlagyimir Galavtyin (szovjet) 5265, 2. Rudman (szovjet) 5184, 3. Shea (ameri­kai) 5155,... 11. Szombathelyi 4989, 12. Déri 4972... 14. Bálla 4042 ... 27. Fazekas 4710. Csapatvilágbajnok: Szovjetunió 15 482, 2. Egyesült Államok 15 240, 3. Csehszlová­kia 15 054, 4. Magyarország 14 862, 5. Franciaország 14 422, 6. Anglia 14 356. A magyar öttusa-válogatott pénteken érkezik haza. Toldy Ferenc 1. Békéscsaba­i S — — S—1 2 *. Bp. Honvéd I 2 — — 1—1 4 S. C. Dózsa S 3 — — 6—4 4 4. Ferencváros 2 1 1 — 4—2 2 5. Haladás 2 11 — 2—1 S Pécsi MSC 2 1 1 — 2—1 2 7. Zalaegerszeg­ TE 2 1—1 2—2 2 8. Videoton 2 — 2 — 1—1 2 9. MTK 2 1—1 3—4 2 19. Rába ETO 2—11 4—5 1 11. Salgótarjáni BTC 2—11 2—3 1 12. Tatabánya 2—1 1 1—2 1 1I. Diósgyőr 2 — 11 9—1 1 14. Egyetértés 2—11 1—3 1 15. Vasas 2 — — 2 2—4 — le. Csepel 2 — — 2 1—I — Az ezüstérmes csapat: Maracskó Tibor, Kancsal Tamás, Villányi Zsigmond. Atlétikai Európa-bajnokság Major István magasugrásban negyedik lett Szerdán Rómában az Olimpiai stadion­ban folytatódott az atlétikai Európa-baj­­nokság. A 200 méteres férfi síkfutás elő­futamait bonyolították le először. A ma­gyar Farkas Tibor 22.6 másodperces eredményével nem jutott tovább. A 400 méteres női döntőt a finn Salin Ritta 50,14 másodperces új világcsúccsal nyer­te. A férfi távolugrásban Valerij Pod­­luzsnij 812 centiméteres ugrással nyerte el az aranyérmet. A 400 méteres gátfutás Európa-bajnoka Alan Pascoe (Nag­y-Bri­­tannia), a 400 méteres férfi síkfutásé pe­dig Kari Hanz (NSZK) lett. Közben a 200 méteres női síkfutásban Szabó Ildikó 23,78 másodperces idejével a középdön­tőbe jutott. A férfi diszkoszvetést, a finn Pentti Karima utolsó sorozatban elért 63,62 mé­teres dobással nyerte, megelőzve az esé­lyesebb Daneket (Csehszlovákia) és Bruchot (Svédország). A két magyar diszkoszvető, Fejér Géza és Tégla Ferenc eredménye (59,46, illetve 58,92) kevésnek bizonyult a legjobb nyolc közé jutáshoz. A magasugrás izgalmas versenyt ho­zott, s az első helyen meglepetésre a dán Jesper Töring végzett 225 centiméteres ugrással. Major István 219 centiméterrel a negyedik lett. A női 800 méteres sík­futás Európa-bajnoka: Iliana Tomova (Bulgária), a 800 méteres férfi síkfutás Európa-bajnoka: Luciano Susani (jugo­szláv), ötpróbában Európa-bajnok: Nagyezsda Tkacsenko (Szovjetunió)... 6. Bruzse­­nyák,.... 12. Papp Margit. AUSZTRIA—WALES 2:1 sord). Megkezdődött a labdarúgó Európa-bajnokság második se­lejtező csoportjának — ebben a csoportban szerepel Magyarország is — küzdelemsoro­­zata. Az osztrákok otthonukban nehezen győzték le Wales válogatottját. A KÉZILABDA NB I EREDMÉNYEI — fér­fiak: Vasas—FTC 23:21, Bp. Honvéd—Ózd 30:14, VM Egyetértés—Pécsi MSC 17:17, Duna­keszi-Tatabánya 21:28; nők: Bakony Vegyész— Bp. Spartacus 10:4, Csepel—Ózd 12:6, FTC— Savaria 15:5, Híradótechnika—Tatabánya 13:11, Pécsi MSC—Borsodi Bányász 3:9, Goldberger— ELZETT 12:9. A FÉRFI EVEZŐS VB-N. Luzernben, a ma­gyar kormányos kettes a középdöntőbe jutott, a kormányos nélküli kettes és négyes a re­ményfutamba került. Az 1974. ÉVI VITORLÁZOREPÜLO-BAJNOK­­SÁGOT Hahner István (MÁV) nyerte Szabadfi Botond (Postás) és Szent­völgyi Tibor (MÁV) előtt. LABDARÚGÓ-TOBORZÓT RENDEZ a Vasas szeptember 9-én és 10-én 9—15 óra között a Fáy utcában 1961—1964 között született fiúk részére. POLITIKAI NAPILAP Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő: DR. IBOS FERENC, TÁBORI ANDRÁS Felelős kiadó: SIKLÓSI NORBERT, a Lapkiadó Vállalat igazgatója © Athenaeum Nyomda, Budapest Rotációs magasnyomás Felelős vezető: SOPRONI BÉLA vezérigazgató INDEX: 25007 MOGYOR Hírlap