Magyar Hírlap, 1977. április (10. évfolyam, 77-100. szám)

1977-04-24 / 95. szám

161977 ÁPRILIS 24, VASARNAP Az Ú. Dózsa továbbra is vezet A Vasas felnyomult a második helyre Több meglepetés született a szombati NB I-es labdarúgó-fordu­lóban. A délutáni találkozók között váratlan eredménynek számí­tott a Videoton veresége Székesfehérvárott, és a Tatabánya biz­tos győzelme Dunaújvárosban. Négy mérkőzés végződött pont­­osztozkodással, így Győrben, Szombathelyen, Békéscsabán és Zala­egerszegen született 1:1-es eredmény. A népstadioni kettős rangadó 70 ezer néző előtt került sorra. A ferencvárosi szurkolók kettős bánattal távoztak, először, mert a remélt MTK-VM-helytállás az Ú. Dózsával szemben elmaradt, csapatuk pedig a nagyszerű lendületben levő Vasassal szemben alulmaradt. Az újpestiek nagy gólarányú győzelmükkel változat­lanul vezetik az élmezőnyt, a második helyre már felnyomult a Vasas, a Ferencváros pedig két hellyel került hátrább, mert a Bp. Honvéd megtartotta harmadik helyét. 1. DÓZSA—MTK-VM 5:2 (2:0) Népstadion, 70 000 néző, vezet­te: Somlai. V. DÓZSA: Rothermol — Vicz­­ko, Dunai 111., Sarlós, Tóth J., Kolár, Schumann, Fekete (Zám­­bó), Fazekas, Töröcsik, Nagy L. MTK-VM: Gáspár — Palicskó, Csetényi, Burg, Borsó, Kovács B., Siklósi, Kontár (Kőhalmi), Ta­kács, Sipőcz (Kiss T.), Kunszt. GÓLLÖVŐK: Nagy L. (2), Schumann, Fekete, Töröcsik, il­letve Kiss T. Kovács B. Kellemes idő és telt ház fogad­ta a Népstadion első mérkőzé­sén szereplő csapatokat. A Fra­­di-szurkolók még éppen csak hangoltak, hogy biztassák az MTK-VM-et, amikor Schumann (a 4. percben) megszerezte a­ Dó­zsának a vezetést. Ez le is hűtöt­­te a kedélyeket, s a mérkőzés fo­lyamán alig-alig akadt olyan idő­szak, amikor a bajnokságban ve­zető Dózsa némi reményt ha­gyott volna az MTK-VM-nek. Igaz, Borsó 1:0-nal kihagyott egy 11-est, és a második félidő ele­jén a szépítő gól szorossá tette a találkozót, de mindössze egy percig. A jó formában játszó Töröcsik ellen egyszerűen nem tudtak mit kezdeni a kék-fehér védők. Az ötből négy gólban szerepet ját­szott. A két csapat egész egyszerűen nem tartozott egy súlycsoportba, úgy tűnt, a Dózsa akkor rúg gólt, amikor csak akar. Az MTK-VM nem volt méltó vetélytársa el­lenfelének. VASAS—FERENCVÁROS 4:1 (2:0) Népstadion, 70 000 néző, vezet­te: Palotai.­­ VASAS: Mészáros — Török, Hegedűs, Kom­játi, Kántor, Gass, Müller, Zombori, Kovács, Izsó, Váradi. . FERENCVÁROS: Hajdú — Martos, Bálint, Muha, Vépi, Nyi­lasi, Ebedli, Magyar, Pusztai, Vad, Pogány (Rab). GÓLLÖVŐK: Váradi (2, egyet 11-esből), Komjáti, Izsó (11-es­­ből), illetve Ebedli. A várakozásnak megfelelően tűzzel, izgalommal kezdődött a Népstadion második mérkőzése. Már az első percekben foglalkoz­tatták mindkét kapust. Aztán a Vasas átvette az irányítást, s ezt a találkozó végéig ki sem enged­te kezéből. Már a 7. percben Bálint a gól­vonalon mentett, a 13.-ban Mül­ler kapu elé ívelt labdáját Kom­játi csúsztatta a jobb alsó sarok­ba (1:0). Ezután három alkalommal is a gólvonalról hárítottak az FTC vé­dői, előbb Magyar, majd Mar­tos kétszer. Az FTC egyetlen helyzetét Po­gány hagyta ki, öt méterről fe­jelt Mészáros ölébe. A 41. percben Váradinak gu­rítottak le egy közvetett szabad­rúgást, a b­alszélső egy csellel becsapta a sorfalat, és 18 méter­ről nagy erővel lőtt Hajdú háló­jába (2:0). A 44. percben Kovács közeli fejesét Hajdú nagy bravúrral védte. A második félidő elején, a 47. percben, Izsó fordult le két vé­dő között, és a kifutó Hajdú mel­lett helyezett a jobb sarokba (3:0). Az 52. percben Gass hagyott fel nagy helyzetet, majd az 58. perc­­ben Kovács buktatásáért meg­ítélt büntetőt értékesítette Vára­di (4:0). A 87. percben sikerült a Fradi becsületgólját megszerezni, Ebed­­lit a 16-os oldalvonalánál buk­tatták, és a büntetőt a kárval­lott lőtte Mészáros kapujába (4:1). Az utolsó pillanatokig izgal­mas, változatos volt a találkozó, igazi rangadót láthattunk a Nép­stadionban. TATABÁNYA— DUNAÚJVÁROS 3:0 (1:0) Dunaújváros, 4000 néző, vezet­­te: Jaczina. TATABÁNYA: Csepecz — Szabó, Lakatos, Néder, Knapik, Halász, Csapó, Arany, Nagy (Ju­hász), P. Nagy, Hegyi. DUNAÚJVÁROS: Németh — Keller, Judik, Tóth, Staller, Ru­di, Szepesi, Fajkusz, Tímár (Szűcs), Mártha (Kuli), Engelb­recht. GÓLLÖVŐK: Hegyi (2) és Sza­bó. Nagyszerű csapatjátékkal nyert a Tatabánya a sorsába hamar be­letörődő, tehetetlen Dunaújváros ellen. SALGÓTARJÁN—HALADÁS 1:1 (1:0) Szombathely, 10 000 néző, ve­zette: Halász. SALGÓTARJÁN: Szűcs — Ge­ese (Miklós), Kovács N­., Varga, Tóth, Horváth, Orosházi, Básti, Földi (Mohácsi), Kajás, Loch. HALADÁS: Szarka — Kovács, Király, Kereki, Kiss, Horváth Z., Vörös (Tar), Kulcsár (Fedor), Se­bestyén, Farkas, Hauzer. GÓLLÖVŐK: Loch, illetve Farkas. Egy könnyelműen hazafelé gu­rított labdát csípett el a szemfü­les Loch a második percben, ez­után a Haladás szinte kapujához szegezte ellenfelét, de az egyen­lítés csak a 75. percben sikerült Farkas fejesével. CSEPEL—DOROG 3:0 (1:0) Csepel, 1500 néző, vezette: Pá­dár. CSEPEL: Hajdú — Godán, Gu­lyás, Aszal­i, Kovács J., Vellai, Somogyi, Tóth B., Ozsváth, Bra­­nikovits (Vincze), Csordás. DOROG: Sarlós — Engelbrecht, Csapó, Sándor, Kapitány, Major, Eipel, Szabó, Ecker (Balogh), Pe­­szeki J., Péntek (Hanti). GÓLLÖVŐK: Somogyi, Asza­­lai, és Csordás. Nem volt sok izgalom a tabel­la utolsó két helyét elfoglaló csa­pat játékában. A Csepel szerve­zettebb akcióival, támadásaival érdemelte meg a két pontot. SZEGED—ZALAEGERSZEG 1:1 (1:0) Zalaegerszeg, 5000 néző, vezet­te: Mackó. SZEOL AK: Nagy — Zámbori, Egervári, Forgács, V. Tóth, Hoj­­szák (Kozma II), Birinyi, Kozma III., Kádár (Hágelmann), Vass­á I., Jernei. ZTE: Bolemányi — Molnár, Mi­­halecz, Pusztai, Péter, Józsi I., Soós, Csepregi, Bogáti, Simon (Antoni), Kelemen (Rácz). GÓLLÖVŐK: Birinyi, illetve Csepregi. Nem sok örömük volt a ha­zai szurkolóknak a rendkívül ala­csony színvonalú mérkőzésen. Mindkét csapat játékosai sokat hibáztak. A szegediek lelkesedés­ben felülmúlták a zalaegerszegie­ket. BP. HONVÉD—RÁBA ETO 1:1 (1:1) Győr, 8000 néző, vezette: Mo­hácsi. BP. HONVÉD: Gujdár — Ke­lemen, Kocsis I., Lukács, Varga J., Pál, Pintér, Szűcs, Póczik (Bo­­donyi), Kozma, Weimper. RÁBA ETO: Földes — Bau­mann, Pozsgai, Cs. Horváth (Be­­recz), Virágh, Somogyi, Glázer, Mile, Szabó, Szokolai, Pénzes (Horváth L.). GÓLLÖVŐK: Kozma, illetve Szokolai. Földes nagyszerű védésekkel hárította a Honvéd támadásait. A 36. percben Somogyit, majd szünet után az első percben Var­gát állította ki Mohácsi játékve­zető. Az első félidő izgalmas, nagy iramú játéka után a csapa­tok elfáradtak, és unalmas má­sodik félidőt láthatott a közön­ség. BÉKÉSCSABA—KAPOSVÁR 1:1 (1:0) Békéscsaba, 13 000 néző, vezet­te : Bana. BÉKÉSCSABA: Tasnádi — Al­berti, Kerekes, Vágási, Zsombor­­i, Pásztor, Király­vári (Csepre­gi), Pogács, Ravasz, Mártai, Bá­náti (Németh). KAPOSVÁR: Buús — Petrák, Agfalvi, Zentai, Duschák, Kanyar, Engloner, Konrád, Kárász (Var­ga), Kiss, Túrái. GÓLLÖVŐK: Pásztor, illetve Túrás (11-esből). vAz első félidőben a vendégek csak védekeztek, majd a gól után nagy erőbedobással harcoltak az egyenlítésért. Ez csak a 80. perc­ben sikerült. Tasnádi kifutott a kitörő Túrái elé, összecsaptak, s a játékvezető 11-est ítélt. DIÓSGYŐR—VIDEOTON 2:1 (2:0) Székesfehérvár, 8000 néző, ve­zette : Körös. DIÓSGYŐR: Szabó — Teodo­­ru, Salamon, Váradi, Tatár, Oláh, Kerekes (Szántó), Tóth (Szalai), Borostyán, Fekete, Görgei. VIDEOTON: Szabó — Nagy 111., Garamvölgyi, Fejes, Végh, Nagy I­. (Czeczeli), Csongrádi, Karsai, Májer, Barcsa (Szalmá­­sy), Tie­ber. GÓLLÖVŐK: Görgei, Fekete, illetve Czeczeli Rengeteg Videoton támadás, hibát, hibára halmozó játékosok­kal. A tudósítói jelentés szerint a Videoton idei leggyengébb tel­jesítményét nyújtotta, és a diós­­győr­iek szervezett játéka ellen nem volt ellenszerük. Az NB I állása A góllövők élén 25 gólos: Váradi (Vasas) 20 gólos: Fazekas (V. Dózsa) 15 gólos: Kozma (Bp. Honvéd) 14 gólos: Gass (Vasas) 12 gólos: Nyilasi (Ferencváros) 11 gólos: Nagy N­., Tieber( mindket­tő Videoton), Fekete (II. Dózsa), Vad (Ferencváros), Weimper (Bp. Hon­véd). AZ NB II. VASÁRNAPI MŰSORA: Valamennyi mérkőzés 16 óra­kor kezdődik, az elöl állók a pá­lyaválasztók: Pécs—MÁV DAC, Vasas Izzó—Kossuth KFSE, Ózd —Oroszlány, Szolnoki MTE— Nagykanizsa, Volán—Várpalota, Szekszárd—Ganz-MÁVAG, Deb­recen—Szolnoki MÁV, Budafok— Székesfehérvári M.4V, Eger— BVSC, Fűzfő—Komló, L­­. Dózsa 26 19 3 5 75:38 40 2. Vasas 26 18 2 6 78:35 38 3. Bp. Honvéd 26 16 6 4 41:28 38 4. Ferencváros 26 15 7 4 59:27 37 5. Haladás 26 13 6 7 41:30 32 6. Kába ETO 26 12 4 10 39:34 28 7. Videoton 26 11 5 10 50:3 ! 27 8. MTK-VM 26 12 3 U 4i :40 27 9. Diósgyőr 26 11 3 12 33:40 25 10. Tatabánya 26 11 3 13 42:43 24 11. Békéscsaba 26 7 9 10 29:38 23 12. ZTE 26 8 6 12 32:35 22 13. Kaposvár 26 7 6 13 28:36 20 14. Szeged 26 6 8 12 24:52 20 15. Salgótarján 26 7 7 14 31:36 19­­16. Csepel 26 5 8 13 28:42 18 17. Dunaújváros 26 6 6 14 28:47 18 18. Dorog 26 3 6 17 20:61 12 SPORT Véget ért a sakk EB Moszkvában Ezüstérmes a magyar válogatott Szombaton az utolsó forduló függő játszmái­nak befejezésével véget ért Moszk­vában a sakkcsa­patok Európa-bajnoksága. Az egyetlen függőben maradt ma­­­gyar találkozó a csehszlovákok ellen Lukács győzelmével végző­dött, sötéttel legyőzte Neckart, így alakult ki az eredmény: Ma­gyarország—Csehszlovákia 5,5:2,5. Ez a hárompontos győzelem elég volt ahhoz, hogy csapatunk meg­szerezze a Szovjetunió mögött az Európa-bajnokság 2. helyét. Utoljára tíz évvel ezelőtt az ausztriai Kapfenbergben ért el ilyen eredményt a magyar sakk­­válogatott. — Ezúttal nem nyújtott csapa­tunk egyenletes teljesítményt, nagy küzdelemben végül sikerült megszereznünk az ezüstérmet — mondta elsőtáblás játékosunk, Portisch Lajos. — Sikerünk egyik oka, hogy a pénteki utolsó for­dulóban, mely a rendkívül kiéle­zett hajrában sorsdöntő volt, va­lamennyi játékosunk képes volt újítani és teljes erőbedobással küzdeni. A másik tényező, mely nekünk kedvezett, hogy legna­gyobb vetély­tár­sunk, az ellenünk az asztaltól győztesként, felálló jugoszláv csapat a bajnokság kö­zépső részében a vártnál gyen­gébb játékot nyújtott. A sakkcsapat Európa-bajnok­ság végeredménye: 1. Szovjetunió 41,5 pont, 2. Magyarország 31 p., 3. Jugoszlávia 30 p., 4. Románia 29 p., 5. Bulgária 25 p., 6. NSZK 25 p. (Az egymás elleni eredmény döntött a bolgárok javára).. 7. Csehszlovákia 21,5 p., 8. Nagy- Britannia 21 p. Magyar Hírlap Kupa A kispályás foci varázsa — Mereven kellett ragaszkod­nunk a nevezési határidőhöz, az elkésetteket nem vehettük figye­lembe — mondta Fodor Endre, a lapunk által meghirdetett kis­pályás labdarúgótorna verseny­­bíróságának az elnöke. — Ha mindenkit megvártunk volna, ak­kor napokig tartó selejtezőket és döntőket kellett volna, rendez­zünk új. fővárosi közalkalmazott tömegsportolók részére. Így is 42 hivatal és intézmény nevezett! A nevezettek névsora: Pénzügyminisztérium, OTSH, Országos Anyag- és Árhivatal, Szabványügyi Hivatal, Nyugdíj­­folyósító Igazgatóság, Társada­lombiztosítási Igazgatóság, Bel­ügyminisztérium, Munkásőrség, Központi Statisztikai Hivatal, Fővárosi Főügyészség, Igazság­ügyi Minisztérium, Fővárosi Bí­róságok, Könnyűipari Gépi Adat­­feldolgozó V., Országos Számító­gép Technikai V., Államigazga­tási Számítógép Szolgálat, Szá­­mítógépalkalmazási Kutató Inté­zet, SZÁMOK, Fővárosi Csarnok és Piacigazgatóság, Fővárosi Ál­lat- és Növénykert, Központi Sportiskola, Földtani Intézet, Ta­nácsakadémia, X. ker. Tanács, XIV. ker. Tanács, KISZ budapes­ti bizottsága, Express Utazási Iroda, Központi Múzeum Igaz­gatóság, KISZ KB, MSZMP bu­dapesti bizottság, MSZMP VIII. ker. PB, Anyagmozgatási és Csomagolástechnikai Intézet. •— A Magyar Tudományos Akadé­mia intézményei: Központi Hiva­tal, Központi Kémiai Kutató In­tézet, Nyelvtudományi Intézet, Műszaki Fizikai Kutató, Izotóp Intézet, Matematikai Kutató, Kí­sérleti Orvostudományi Kutató, SZTAKI­ Régészeti Kutató, Ter­mészettudományi Kutató Labo­ratórium, Központi Fejlesztési Kutató. Mpdtis Hirus? Nyitány a vízilabda OB I-ben Tudósítónktól. Szombaton délután megkezdő­dött a 71. országos vízilabda-baj­nokság, a megváltoztatott szabá­lyokkal, így két bíró kísérte a já­tékot a partról. A legnagyobb ér­deklődés a margitszigeti Hajós Alfréd uszoda felé fordult, ahol a Ferencváros a Vasassal mérte össze erejét. A zöld-fehérek csa­patából hiányzott Bálla, akit fe­gyelmi úton május 31-ig klubja eltiltott a mérkőzésektől. A Va­sas legénysége viszont teljes volt: Darida — Tori, Bányai, dr. Csa­pó, Kenéz, Budavári, Faragó. Ez meg is látszott,­ hiszen a piros­kék színeket viselő legénység tet­szetős és könnyed játékkal győ­zött. A világklasszist jelentő Fa­ragó és Csapó mellett kitűnőt nyújtott Budavári és Kenéz, Da­rida pedig a kapuban válogatott formát mutatott. Az utolsó ne­gyed elején már 6:1-re vezetett a Vasas, amikor a Fradi olimpiai bajnoka, Gerendás, még egy gól­lal szépített. Vasas—FTC 6:2 (1:1, 3:0, 2:0, 0:1). További eredmények: OSC— Bp. Honvéd 7:5 (3:2, 2:1, 1:0, 1:2); BVSC—Vasas Izzó 8:3 (2:0, 1:1, 3:1, 2:1); Bp. Spartacus—Szeged 6:5 (2:1, 3:0, 0:2, 1:2); Szentes— Szolnok 5:4 (1:1, 1:1, 2:0, 1:2). E R E D M JÉ N Y E K — ES E M é N ¥ E, K MhasKKEi.T Érdeklődés mel­lett érkezett el első szünnapjához­­ Bécsben a jégkorong-világbajnokság. Valamennyi csapat két mérkőzést ját­szott, három együttesnek van 1—4 pontja (Szovjetunió, Csehszlovákia, Svédország), ketten állnak 2—2 pont­tal (Kanada, Egyesült Államok), és nem sikerült még pontot szereznie Romániának, Finnországnak és az NSZK-nak. JÓL SZEREPELNEK A­ MAGYAR SÚLYEMELŐK a bulgáriai Plevenben a Duna Kupán. Az 52 kg-osak között Kőszegi 227,5 kg-mal, az 56 kg-osak között Oláh 227,5 kg-mal győzött. A 60 kg-osak között Benedek 3, a 67,5 kg-osak között Varga a 2. helyet sze­rezte meg. IONA CAMPAGNOLO, kanadai sportminiszter asszony a jövő héten Európában tesz látogatást, és többek között felkeresi Magyarországot is. AZ NSZK-BAN LEVŐ TAUBER­­BISCHOFSHEIMBE­N a világ legjobb négy párbaj­tőrvívójának viadalát dr. Fenyvesi Csaba nyerte, legyőzve a nyugatnémet Puscht és Hehnt, vala­mint a svéd Edlinget. A FÉRFIKÉZILABDA bek-et a Steaua Bukarest együttese nyerte, miután Sindelfingenben 21:20-ra győ­zött a CSZKA Moszkva ellen. NŐI KÉZILABDA NB I. EREDMÉ­NYEK: Bp. Spartacus—Goldberger 19:15 (13:6), Híradó Technika—Pécsi MSC 17:11 (9:4), Vasas—Postás 23:12 (14:6), Tatabánya—Csepel 15:13 (7:6). TOKIÓBAN HIVATALOSAN BEJE­LENTETTÉK, hogy Sapporo 1984-re ismét megpályázza a téli olimpiai já­tékok rendezését. POLITIKAI NAPILAP Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő: VARGA JÓZSEF és TÁBORI ANDRÁS Felelős kiadó: SIKLÓSI NORBERT a Lapkiadó Vállalat igazgatója Athenaeum Nyomda, Budapest Rotációs magasnyomás Felelős vezető: SOPRONI BÉLA vezérigazgató INDEX: 25007 / MAGYAR HILUfiP