Magyar Hírlap, 1977. május (10. évfolyam, 101-126. szám)

1977-05-29 / 125. szám

161977. MAIUS 29, VASARNAP Labdarúgó VB-selejtező a Népstadionban Magya­rország-Görögo­rszág 3:0 (2:0) Utánpótlás-válogatottunk is továbbjutott Ahogy ez már ilyenkor lenni szokott, kora délutántól meccs­­hangulatot tükrözött Budapest. Zászlóba öltözött, kereplőkkel, trombitákkal felszerelt szurkolók járták a város utcáit, s ha netán egy-egy Hellas feliratú autó fel­tűnt, ujjakkal mutogatva jelez­ték, hány gólt is kap ezen az estén a görög válogatott. Egy órával a mérkőzés kezdé­se előtt már csaknem telt ház volt a Népstadionban, mindenki igyekezett biztosítani helyét. Több ezer zászló emlekedett a magasba, hatalmas hangorkán tört ki, amikor a játékoskijáró­­ban megjelent a világbajnoki se­lejtező két csapata. Mégpedig a következő összeállításban: MAGYARORSZÁG: Gujdolr — Martos, Bálint, Kereki, Tóth J­, Nyilasi, Pintér, Zombori, Pusztai, Kovács, Várnai. GÖRÖGORSZÁG: Konstanti­non — Kirasztasz, Nicolau, Fi­­rosz, Voszifidisz. Anasztasziadesz, Terzanidisz. Koudasz, Papaioan­­nu, Antoniadesz, Ardizoglu. A vendégek kezdtek, de azon­nal átvettük a labdát. Mindenki támadott, és a kilazult védelem mellett csaknem gólt kaptunk. Antoniadisz ugrott ki, Tóth a 16-oson belül még elpöckölte előle a labdát, de Ardizoglu elé, s ő 15 méterről laposan kereszt­be, a jobb kapufa mellé­­lőtt (Gujdár már verve volt). A 4. percben Nyilasi fejelt a kapus ölébe. Az már az első percekben ki­­­­derült, hogy a görögök erejük javát a védekezésre fordítják, és gyors kiugrásokkal veszélyezte­tik kapunkat. A 9. percben Ki­fosztasz felvágta Váradit és ezért sárga lapot kapott A görögök harcmodora csak­ a 12. percig bizonyult hatásosnak, ekkor Nyilasi, majd Kovács ke­rült helyzetbe, s a védők még fölszabadítottak. Martoshoz ke­rült a labda, a hátvéd a jobb ol­dalról a kapu felé ívelt és Pusz­tai hat méterről a kapu közepé­be fejelt (1:0). Két perc múlva újabb gólt lőtt a magyar csapat. Pintér átívelt Váradihoz, a szélső lőtt, nem a legjobban, de Nyilasi az ötösön beletette a lábát a labdába, s az onnan a bal sarokba került (2:0). A két gól után — kényszerűen — kitámadtak a görögök, s ek­kor a mieink vették át az ő stí­lusukat: a középpályán védekez­ve sok-sok szabálytalansággal próbálták elzárni a kapu felé vezető utat. Szerencsére ez az időszak csak tíz percig tartott, s aztán ismét a támadásra össz­pontosítottak a játékosok. A fél­idő hátralevő részében négy-öt alkalommal is gólhelyzetet te­remtettek görög kapu előtt. A 29. percben Nyilasi és Váradi zavarta egymást. Végül Váradi lövését hárította a kapus­­ a kapufa segítségével. A követke­ző támadásnál csatáraink lét­számfölénybe kerültek, Váradi éles szögből lőtt, a kapusról ki­pattant labdával Nyilasi ismé­telhetett, de ez is kipattant. Újabb egy perc elteltével Ko­vács fejesét védte Konstantinon, majd Zombori lövését vette mellre. Még jobb, izgalmasabb lehe­tett volna a játék, ha a játékve­zetés nem akadályoz meg sok­sok akciót. A félidő utolsó percében Pin­tér középen elhúzott. Rálépett a labdára, az érkező Pusztai azon­ban az üresen tátongó jobb sa­rok helyett mellé lőtt. Szünet után a 48. percben Zombori kapott szabálytalansá­gért sárga lapot. Az 53. percben gyors ellentámadást vezetett a vendégcsapat,, ennek végén An­­toniadisz lövését tornászta szög­letre Gujdár. Csapatunk, teljesen érthetetlen módon, labdatartásra rendezke­dett be, rövid oldaladogatások­­kal próbálta tartani a labdát. Márpedig ez egy technikailag tökéletesebben felkészült együt­tesnek is veszélyes fegyver. En­nek megfelelően magunkra húz­tuk a görög válogatottat, most már többnyire a mi térfelünkön folyt a játék. Az 55. percben Koudasz 18 méterről ■ kapufát lőtt. Teljesen szétesett a magyar csapat, labdarúgóink saját magu­­kat billentették ki lendületükből. Ami ezekben a percekben a pá­lyán volt, azt mindennek lehe­tett nevezni, csak labdarúgásnak nem. Egyetlen épkézláb táma­dást, de még három egymásutáni emberhez adást sem láthattunk. Fütyült a közönség — érthetően. Ébresztő! — zúgott a lelátóról, hatástalanul A 69. percben Bá­lint hibája után Gujdár bravúr­jára volt szükség, hogy meg­mentsük kapunkat a góltól. A 73. percben Zomborit Török váltot­ta fel. A 77. percben a görögök is cseréltet­. Kirasztasz helyett Elefterakisz állt be. A 84. percben Kovácsot Faze­kas váltotta fel. A Dózsa-játékos meghálálta a bizalmat, mert a 88. percben Váradi beadását közelről a jobb alsó sarokba lőtte (3:0). A 90. percben Váradi érhetett vol­na el újabb gólt, de nagy hely­zetben kapu fölé emelt Győrött a magyar válogatott, kiharcolta a csoportelsőséget, mégis keserű szájízzel hagyta el a stadiont a közönség. Amit a második félidőben kaptak a já­tékosoktól, amilyen teljesítményt láthattak, az nem érdemelte meg azt a nagy érdeklődést, amelyet e találkozó kiváltott. Kétségte­len, a jegyzőkönyvben nem szere­pel majd, hogy miként is vívta ki győzelmét együttesünk. De most, a 90. perc lefújása után túlságo­san élénken él bennünk ahhoz, hogy megfeledkezzünk róla. Az első félidő­­egyes időszakaiban, főként az elején és a végén len­dületesen, mondhatni, jól játszott válogatottunk. Szünet után vi­szont — nos, ezt valóban jobb lenne elfelejteni. Pontosan azok az erények hiányoztak labdarú­góinkból, amelyeket a korábbi három hazai találkozón felvo­nultattak, nevezetesen a küzdeni­akarás, az elszántság. El sem tudjuk képzelni, va­jon mi késztette a csapatot ar­ra, hogy egy lényegében már ki­ütött és egyébként is gyenge erőkből álló válogatott ellen tel­jesen defenzív játékra töreked­jék. Más kérdés, hogy a görö­gök a lehetőséggel nem tudtak élni, talán, mert ők sem vol­tak felkészülve ilyen játékra. Még szerencse, hogy volt poén­ja a mérkőzésnek, s az utolsó előtti percben sikerült gólt sze­reznünk. Ez a találkozó azt bizonyította, hogy a győzelem és a csoport­elsőség ellenére is nagyon rö­vid az az út, amit megtettünk ahhoz, hogy a dél-amerikai csapat elleni utolsó selejtező aka­dályát sikeresen leküzdve az ar­gentínai világbajnokságon helyt­áll­­unk. Az egyéni teljesítményekről néhány szót: az első félidőben dicsérhetjük Pintért, Pusztait, Váradit, a második félidőben jó­szerivel senkit. Németh Péter * Sorsoltak az ökölvívó EB-n Szombaton reggel a mérlege­léssel, majd a sorsolással kezdő­dött Halléban az ökölvívó Euró­­pa-bajnokság. A mérlegelésnél nem jelent meg a szovjet Solo­­min, mivel megbetegedett és így nem indulhat. A magyarok sorsolása nem a legjobb, de Papp László vezető­edző kijelentette: mind az öt versenyzőnknek van esélye a to­vábbjutásra. Légsúlyban Csordás Gábor ma este lép szorítóba, ellenfele a bolgár Kamburov lesz. A tét a nyolc közé jutás. Harmatsúlyban Jakab József hétfőn az NDK Európa-bajnokával, Försterrel ta­lálkozik, ugyancsak a nyolc közé jutásért. Könnyűsúlyban Takács Gábor, ha szerda esti első mér­kőzését megnyeri az NDK-beli Zomon ellen, már érmes. Kisvál­­tósúlyban Juhász László hétfőn este a skót Douglas ellen küzd a nyolc közé jutásért. Középsúly­ban Péni László az NDK rendkí­vül kemény bajnokával, Witten­­burggal vívja bemutatkozó csa­táját, ugyancsak a nyolc közé­ kerülésért. Női tornászaink értékes győzelme Tudósítónktól. Országok közötti női tornász­viadalon, az Egervárit nélkülöző magyar válogatott értékes, 189: 188,6 arányú győzelmet aratott az NDK európai élvonalba tartozó válogatottja fölött. Az egyéni összetett versenyt 38,65 ponttal Steffi Kraker (NDK) nyerte mi­nimális pontkülönbséggel, a 38,60- nal második helyen végzett Óvá­ri (Magyarország) előtt. A har­madik helyet, kellemes meglepe­tésre 38,05-tel Csányi szerezte meg. A viadal ma délelőtt 10 órakor a szerenkénti döntőkkel folytató­dik a Tornacsarnokban­. * EREDMÉNYEK — ESEMÉNYEK A VÍZILABDA OB I EREDMÉNYEI: Vasas—BVSC 8:3, Bp. Honvéd—Vasas Izzó 4:4, FTC—VI. Dózsa 5:2, OSC —Szolnoki Vízügy 7:3, Bp. Sparta­cus—Eger 6:5, Szentesi Vízmű— SZEOL AB 4:4. KÉZILABDA NB I EREDMÉNYEK — férfiak: Rába ETO—FTC 23:17. Nők: Vasas—Goldberger 20:12. A BSE NŐI KOSÁRLABDATORNÁ­­JÁNAK eredményei: KSI—KPV Halle 71:65, BSE—Polonia Bytom 76:61. Csak a BSE veretlen. BELGIUMBAN befejeződött az UEFA ifjúsági labdarúgótorna, melynek döntőjében Belgium 2:1 (1:1) arány­ban győzött Bulgária ellen. A har­madik helyért: Szovjetunió—NSZK 74 (4:0). LAS PALMAS­BAN, a nemzetközi sakkversenyen Karpov győzött 13.5 ponttal. Adorján 8 ponttal holtver­senyben a hetedik lett. A HALADÁS VSE labda­rúgócsa­­pata 4:0 (2:11) arányban győzött a francia Amicale Sportive d’Evri­el­lett. AZ EDZETT IFJÚSÁGÉRT mozga­lom keretében a Csepel Művek szak­szervezeti tanácsa, KISZ-bizottsága, MHSZ-szervezete és a Csepel SC ma reggel 8 órától sportnapot szervez. MEGKEZDŐDÖTT a hagyományos brit labdarú­gó-bajttokság. • Az első na­pi eredményeik: Anglia—Észak-Íror­szág 2:1 (1:1), Wales—Skócia 0:0. SPORT A magyar utánpótlás-váloga­tott tegnap délután játszotta le utolsó Európa-bajnoki selejtező mérkőzését. A görögországi Szer­­rében 1:1 (0:1) arányú döntet­lent ért el a görög U-válogatott ellen (a magyarok gólját Nagy III. lőtte), ezzel csoportelső lett, bekerült a 21 éven aluliak Euró­­pa-bajnokságának legjobb nyolc csapata közé. A csoport végeredménye: 1. Magyarország 6 pont, 2. Szovjet­unió 5, 3. Görögország 1. MAGYAR HÍRLAP Munkatársunk telexjelentése Bursából Hegedűs és Rácz Európa-bajnok — Na, lesz ara­nyunk? — for­dultunk egy­máshoz szomba­ton reggel. A kis magyar tá­borban senki sem mert hatá­rozott igennel válaszolni, bár mindannyian éreztük, hogy a még hat ver­senyben levő kötöttfogású birkó­zónk közül legalább egy feljut a dobogó legfelső fokára. Nem tudom, mi adta az önbizalmat, a hitet belénk, hiszen sporto­lóinkra rendkívül nehéz ellen­felek vártak. De talán nem is érdemes tovább dramatizálni a helyzetet, hisz az olvasó nyilván­valóan értesült a televízióból, a rádióból, s ha máshonnan nem, akkor a címből, hogy Hegedűs Csaba és Rácz Lajos aranyérmes lett Bursában. Hegedűs öt hibaponttal állt szombaton délelőtt, míg vetély­­társa, a szovjet Minyoszjan mindössze egy hibapontot sze­dett össze. Ráadásul, különöseb­ben nem is ismerte a szovjet fiút, hiszen ebben a súlycsoport­ban, a 90 kilogrammosok kate­góriájában először lépett sző­nyegre nagy világversenyen. Rendkívül erős legény Minyosz­jan, s erejében bízva meg is próbálta Hegedűst összevissza dobálni a szőnyegen, ám Mün­chen olmpija bajnoka nagyon összeszedte magát erre a mérkő­zésre. A második menet 23. má­sodpercében Minyoszjan már harmadszor indította el az eddi­giekben sikeresnek bizonyult szaltódobását, de a várt hatás elmaradt. Hegedűs ugyanis meg­kontrázta a támadást s ellenfe­lének vállai néhány tized má­sodperc múlva a szőnyeget érték. Tus. Hegedűs Csaba Európa­­bajnok. És jött Rácz Lajos. Az ő aranyérmében, bevallom, nem nagyon bíztunk. Pénteken este kikapott a román világbajnok Gingától s a szombat délelőtti ellenfél, a szovjet Facsonyin sem látszott legyőzhetőnek. Az első menet is ezt bizonyította, Fa­csonyin pörgette, forgatta Ráczot és 6:1-es vezetésre tett szert. A második menetben némileg ki­egyenlítődtek az erőviszonyok, a harmadikban­ viszont fordult a kocka. Rácz kezdte dobálni el­lenfelét, aki teljesen elkészült erejével, s nem is tudta befe­jezni a mérkőzést, lelép­tették. A győzelem azonban kevés volt Rácznak az aranyéremhez. Vég­ső helyezésére a délutáni Ginga —Facsonyin mérkőzésig kellett várnia. Ha a román fiú nyer, akkor az övé az arany, ha ve­szít, Ráczé. Tizenhét másodperc­cel a mérkőzés lefújása előtt Ginga 5:4-re vezetett, de Facso­nyin egy jól sikerült csípődo­­bással két pontot ért el, meg­nyerte a mérkőzést, s kikaparta Rácz számára a gesztenyét, vagyis az 52 kg-os súlycsoport Európa-bajnoki címét. A többieknek már nem sike­rült ilyen jól a szombat délelőtt. A 64 kilogrammosok között Ré­­czi nem tudott mit kezdeni a szovjet Davidjannal, és a máso­dik menetben leléptették. Nagy (82 kg­) tussal kapott ki Hegedűs régi nagy ellenfelétől, a szovjet Nazarenkótól, Farkast pedig (100 kg) a második menetben lelép­tették. Igaz, ellenfelét is. A ne­hézsúlyban Rovnyai a szovjet Kolcsinszkijjal szemben maradt alul — kétvállal. A délutáni mérkőzések alap­ján — amelyben a magyarok már nem voltak érdekeltek — alakult ki birkózóink végső he­lyezése. E szerint Réczi László bronzérmes lett. Farkas József és Rovnyai János negyedik. Nagy István és Doncsecz József ötö­dik, Sánta József hatodik, Gál Károly hetedik és Torna Mihály nyolcadik. Ma a szabadfogásúak küzdel­mével folytatódik az EB. A kötöttfogású Európa-bajno­­kok: 48 kg: Cetin (Románia); 52 kg: Rácz Lajos (Magyarország); 57 kg: Ukkola (Finnország); 62 kg: Pawn (Románia); 68 kg: Val­­badjan (Szovjetunió); 74 kg: Ma­chet (Csehszlovákia); 82 kg: Drai­­ca (Románia); 90 kg: Hegedűs Csaba (Magyarország); 100 kg: Balbosin (Szovjetunió); nehéz­súly: Dinev (Bulgária), Toldy Ferenc Férfi tornász Európa-bajnokság Öt döntőben vagyunk érdekeltek Húsz ország 58 tornásza vonult a küzdőtérre a XII. férfi­ EB nyi­tónapján a vilniuszi Zsalgirisz­­csarnokban. Négyezer néző előtt, két csoportban zajlott a verseny. Olimpiai bajnokunk, Magyar Zoltán a szovjet Tyih­onovval, az NDK-beli Nikolajjal, a román Grecuval és az NSZK-beli Gien­­gerrel került egy csoportba. Ma­gyar talajon 8,9-cel kezdett. Ló­­lengésben remek ritmusban mu­tatta be az orsót, jó volt a Ma­gyar-vándor, tapsot arattak az új repülő ollók. Az első nap legma­gasabb pontszámát kapta, 9,9-et. Az NSZK pontozó tízet, a ma­gyar és a szovjet 9,9­-9,9-et adott, csak az NDK-beli Pollrich érté­kelte 9,7-re. A gyűrűtől joggal tartott, csak 8,9-re sikerült. Ug­rásban jó volt a kézenátfordulás­­másfélszaltó. Bosszankodtunk, mert csak 9,45-öt kapott. 9.35-ös korlát és 9.45-ös nyújtógyakorlat­tal zárta a napot. 55,95 ponttal nyolcadik lett, ami felkészülési problémáit ismerve, jó teljesít­mény. A két lyukasra sikerült szert (talaj, gyűrű) kivéve min­denütt döntőbe került. Donáth Ferenc és a fiatal du­naújvárosi újonc, Kovács Péter a nehezebb csoportban a szovjet Markelov, az NDK-beli Barthel és­­ a lengyel Szajna társaságában indult. Donáth nagyszerű formá­ban versenyzett. Legalacsonyabb pontszámát talajon kapta, 9,2-t Rendkívül nehéz lólengését le­pontozták 9.45-tel. Gyűrűn 9,5-öt, korláton és nyújtón 9.4-et kapott, összetettben 56.25-te­ hatodik lett. Négy szeren bejutott a fináléba. Kovács Péter nem keltett csa­lódást. Talajon ugyan elrontotta a duplaszaltót, a többi szeren vi­szont derekasan tornázott. Élete első Európa-bajnokságán 18. lett. A dobogóra a védő Andrianov és Gyigyatyin távollétében is három fiatal tornász állhatott fel. Az új bajnok a moszkvai Vlagyi­mir Markelov. Nincs még húsz­éves, így az eddigi legfiatalabb Európa-bajnok lett. Tkacsov és Tyihonov, a másik két dobogós is bizonyította klasz­­szisát. Mindketten gyűrűn dol­goztak a legjobban. Szót kell ej­teni a 16 éves bolgár Delcsevről is, aki merész újításával a nyújtó első számú esélyese. Tudtuk, hogy nyújtón nagyon erős, most azon­ban összetettben is kitett ma­gáért. Negyedik lett az NDK-beli Barthellel együtt, aki ugrásban melenget győzelmi reményeket. A szerenkénti döntőket ma dél­után rendezik meg. A talaj kivé­telével Magyar és Donáth révén valamennyiben érdekeltek va­gyunk. A tv-közvetítés 16.25-kor kezdődik. Gyulai István Magyar Hírlap POLITIKAI NAPILAP Főszerkesztő: DARVAS­ ISTVÁN Helyettes főszerkesztő: VARGA JÓZSEF és TABARI ANDRÁS Felelős kiadó: SIKLÓSI NORBERT a lapkiadó Vállalat igazgatója © Athenaeum Nyomda, Budapest Rotációs magasnyomás Felelős vezető: SOPRONI BÉLA vezérigazgató INDEX: 25007